Zijpe- en Hazepolder koopt zuivelfabriek te Stolpen 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblcd Ontspanningsavond voor militairen een groot succes DONDERDAG 24 JANUARI 1946 Door de commissie voor O. en O. onder militairen werd in Ca sino een ontspanningsavond ge organiseerd, waaraan het caba- retgezelschapa van Gerard Wal den medewerkte. Deze avond is een enorm succes geworden voor een overvolle zaal en dus tevens een succes voor de commissie, die dit alles op touw heelt gezet. Het cabaretgezelschap bracht een radiocabaret-revue: „Je hebt het of je hebt het niet", welke eenige weken geleden reeds voor de radio was opgevoerd en waar mee toen al een grandioos succes was behaald. En hoewel velen de woorden nog wel herinnerden van het luisteren naar de radio, was er yan spelers en spel niets bekend en dit spel vooral was af. Wie het meest moet worden ge prezen is moeilijk uit te maken omdat dit clubje geheel op elkaar is ingesteld en aan elkaar ge waagd in het grappige en dolle. Van de eene scène werden de aanwezigen in de ar.dere gegooid en hét was en bleef lachen en nog eens lachen. Kleine komische sketches werden weergegeven in Ven zotte en dolle vertooning. die toch steeds beschaafd en geniet baar bleef, ook voor de serieus- aangelegde toeschouwers. En bij dit ales was Gerard Walden wel dè man van dezen avond, daarbij zeer sterk gesteund door zijn partnerin Betty Kievits, die, om maar één ding te noemen in „De Schoonmaakster" een prachtige parodie gaf op het politieke le ven van tegenwoordig. Daar wa ren verder nog Elly Wester- Meijer me taardige liedjes, Her- bert Joeks met leuke speelmo- mentjjes. Bob Nelson als confe rencier en liedjeszanger en, voor al niet te vergeten de onver- moeidbare en enthousiaste pianist Pim Tholen. Waarom alle nummertjes en liedjes afzonderlijk te noemen al het programma in zijn geheel en vroolijke en zeer amusante potpourri geweest is, met aardige oplossingen en oorspronkelijke vindingen? Een gezelschap, dat wij gaarne etrugzien. Er waren talrijke genoodigden waaronder de' marinecomman dant, de commandant Noordhol- land-Noord de garnizoenscom mandant en de wnd commissaris van politie, terwijl we ook den hulpaalmoezenier voor de vloot opmerkten. Verder vele officieren van land- en zeemacht. Voor het overige was de zaal gevuld met allp mogelijke bestaande unifor men en rangen, waaronder schaars eenige burgers en zooveel te meer burgeressen zich ver toonden. Want na afloop was er nog gelegenheid tot dansen, waarbij de Paloa's hun beste beentje voorzetten. Op verschillende steunbonnen. die dienden om de onkosten Ie verspreiden, waren vedrschil- lende prijzen gevallen, die door diverse firma's beschikbaar wa ren gesteld en welke prijzen na afloop van den avond werden uitgereikt. DEN HELDER BUSDIENSTEN De autobussen van de N.A.C.O., die oorspronkelijk via den Ruyg- weg en iangs den overgang naar het station reden, volgen nu een route door de stad en komen langs Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat Kanaalweg. Konings. plein.Station met halten bij de Keizersbrug, einde Weststraat en Koningsplein. Buurtreizigers dienen hier dus even rekening mede te houden. PAS OP UW JUWEELEN Sinds eenigen tijd mist een be. woonster uit de le Goverdwars- straat op onverklaarbare wijze juweelen uit haar woning. Een raadsel, waarvoor tot nu toe nog geen sleutelwoord gevonden is. BONBONS VOOR GRAGE MONDEN Bij inbraak in een pakhuis aan de Westgracht werden o.a. eenige pakken ontvreemd, inhoudende koffie, thee en bonbons. DE FIETSLAMP De politie heeft zich in de af- geloopen dagen genoodzaakt ge zien verschillende bekeuringen op te maken tegen personen, die 's avonds zonder licht fietsten. Wel zijn er vele problemen, die in verband met de antiplofban. den.misère nog niet zijn opgelost, maar toch wordt er op toegezien. Wanneer men dus geen kans ziet op een antiplof-fiets licht aan te brengen en behoeft men niet perse te fietsen, dan kan de car beter thuis gelaten worden, Voor de andere categorie is licht een logische verplichting. SCHAGEN IJSONGEVAL Woensdagmiddag vond op de baan der Schager IJsclub een ernstig ongeval plaats. De lang zaam rijdende Windt uit Oude- sluis kwam door tot dusver onop gehelderde oorzaak met het hoofd in botsing met dat van den snel- rij denden H. van Geebergen uit St. Maarten. Eerstgenoemde viel met een slag op het ijs en bekwam een zware hersenschudding en een hoofdwonde, terwijl hemcok enkele tanden uitgeslagen bleken te zijn en zijn mond gescheurd. Na door dr. Koning verbonden te zijn, werd hij naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd. De 17-jaige Geebergen lueeg alleen een bloedneus en een ge zwollen gezicht, doch kon met enkele vrienden per fiets naar huis gaan. IJSWEDSTRIJDEN MULO SCHOOL Woensdagmiddag had te Scha- gen op de Ijsbaan van de Scha ger IJsclub een hardrijderij plaats voor leerlingen van de MULO- School te Schagen. Voor cteze wedstrijden waren diverse mooie prijzen beschikbaar gesteld door de Schager IJsclub, diverse firma's uit Schagen en door het personeel van de School. Dat de prijzen zeer welkom waren, en men de gevers dankbaar is behoeft wel geen betoog. De wedstrijden trok ken veel belangstelling, zoowel van de jeugd als van de ouderen. De uitslagen luiden als volgt: le klas .neisj.es: le prijs Henry Wardenaar, 2e prijs Rensje de Jongh, 3e prijs Cock Schenk. Jongens: le prijs Johan de Jonghe, 2e prijs Jan de Hartigh, 3e prijs Jacob Schuyt, 4e prijs Kees Bak ker, 5e prijs Wil Sehaalsma. 2e klas meisjes: le prijs Gre Grin, tevens schoolkampioene dames 2e prijs Hannie Biesboer. Jongens: le prijs Jan Hopman, 2e prijs Klaas de Lange, 3e prijs Jitse Duursma, 4e prijs Jan Bellis. 5e prijs Dick Silver. 3e klas meisjes: le prijs Marijke Roep. 2e prijs Anje Doornbosch. Jongens: le prijs Jaap Way boer. 2e prijs Bert Spaans. 4e klas meisjes: le prijs Fie Kaper, 2e prijs Gre Muntjewerf. Jongens: le prijs Jan Hoogland, tevens schoolkampioen heeren en algemeen schoolkampioen. We vernemen nog dat bij aan houdende vorst nog wedstrijden in schoonrijden voor paren gehouden zullen worden voor de leerlingen van de MULO. - SCHAGERBRUG ONGELUKKIGE VAL De 76-jarige wed. J. Delver alhier kwam wegens gladheid van den weg te vallen, tenge volge waarvan zij een been brak. Zij werd voor verdere behande ling naar een ziekenhuis te Alk maar overgebracht. HARENKARSPEL MOOIE OPBRENGST De in zaal Tiebie gehouden collecte ten bate van de Stichting 1940'45 heeft de mooie som x an 1439.opgebracht. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Op de eerste vergadering van de pl. afd. van de Katholieke Volkspartij werden in het be stuur gekozen de heeren P Smit, voorzitter, J. Molenaar, C Dek ker, M. Burger, Ch. G. Immens. OUDESLUIS OPBRENGST COLLECTE De dezer dagen alhier gehou den collecte „Nederland helpt Indië" heeft f 540.opgebracht. DE VERLICHTING DER treinen In 100 rijtuigen brandt weer een lichtje Er rijden weer treinen in ons land, zeils verrassend veel trei nen, voor wie zich ben chaos van begin Mei herinnert. Maar aan de treinen zelf onilbreekt nog wel het een en ander. Eén van de ge breken. die het publiek ais zeer onaangenaam voelt, is het ont breken van verlichting, in .de meeste treinen. Vooral, nu vaak de ruiten nog zijn vervangen door triplex. Het is duidelijk, dat- de Nederlandsche Spoorwegen dit bezwaar ook voelen en men doet er dan ook zijn uiterste best om voor een lichtje in deze duisternis te zorgen. Maarhet materiaal ontbreekt. De installaties van de drie eigen gasfabrieken der Ned. Spoorwe gen (te Amsterdam, Amersfoort en Blerik) waren vernield of be schadigd. Eén. der gasfabi'ieken draait nu weer. de andere volgen binnenkort. Doch ook van de 113 gaswagens, waarin het gas in groote reservoirs naar de onder- houdsstations der treinstellen werd vervoerd, waren er in Mei 1.1. nog maar 25 over. Thans zijn er weer zestig, dus iets meer dan de helft. De verlichtingsinstallaties zwaar beschadigd. In de rijtuigen zijn de verlich tingsinstallaties zwaar bescha digd. Bovendien moet de appara tuur der lampen worden gewij zigd. In dén oorlog moest er, we gens gebrek aan gasolie, worden overgegaan tot het gebruik van steenkolengas. Thans worden de lampen opnieuw verbouwd, opdat er weer gasolie-gas kan worden gebruikt, wat beter is. Reserve-onderdeelen zijn slechts in geringe mate aanwezig. Men is, in de door den oorlog ook al zoo zwaar getroffen riituigwenk- plaatsen, druk bezig de verlich ting te herstellen. Reeds in 100 rijtuigen is dit geschied Een po ging om reserve-onderdeelen uit het buitenland te betrekken, mis lukte evenwel. Ook is er een groot gebrek aan gloeikousjes. Er zijn er 2000. maar er zijn er 6 a .7000 noodig! De electrische verlichting kost evenveel hoofdbrekens. De batte rijen waren vrijwel alle uit de rijtuigen verdwenen, de dynamo- riemen. yan wielas op dynamo, waren gebruikt om er schoenen mee te lappen'. Eed klein aantal van deze batterijen is boven wa ter gekomen, grondig gereviseerd en weer geplaatst. Aandriifket- tingen en dvnamoriemen Jtomeni nu geleidelijk aan: zoo noodig doet men het echter zonder en verlicht op de batterii. die dan echter telkens moet worden opge laden. Tenslotte is er nog het ge brek aan electrische lampies. Ook die ziin moeilijk te krijsen Voo-- loopig blijft het dus nog behelpen, maar de dagen lengen weer. De diplomatieke' betrek kingen van Oostenrijk Naar de Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zone verneemt, heeft de Oostenrijksche bonds kanselier Figl, namens de Oos tenrijksche regeering, in een ver gadering van den ministerraad zijn voldoening uitgesproken over het feit, dat een benoeming van Oostenrijksche gezanten in Wash ington. Londen en Parijs is goed gekeurd. Hij sprak de hoop uit, dat binnenkort ook een Oosten- rijksch gezant naar Moskou zou kunnen worden uitgezonden. Verder deelde Fisl mede, dat Oostenrijk in Tsr—bo-Slowakije reeds vertegenwoordigd was. ter wijl eveneens de mogelijkheid be stond. dat met Noorwegen, Ne derland en Polen, landen die de Oostenrijksche regeering reeds erkend hebben, binnenkort weer diplomatieke betrekkingen kon den worden aangeknoopt. Dijkgraaf, heemraden en hoofd ingelanden van bovengenoemd waterschap kwamen Woensdag middag in openbare vergadering bijeen in café „Het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug. Hei college bestaat thans uit de navolgende personen: voor zitter C. Tiel, Dijkgraaf; secre taris J. Gootjes; tech. adv. op zichter Kooij; de heemraden W. Jimmink Wzn., J. Francis en J- Bruin en de hoofdingelanden Hopman, P. de Wit Azn., Jn, v. d. Oord, J. Raat, V. Bakker, Schilder, W. Jimmink Hzn., J. Koomen, J. Zwan en Eriks. In zijn openingswoord verwel. komde de voorzitter bijzonder den nieuwen afgevaardigde Eriks Na de vaststelling der notulen, bracht de kascommissie verslag uit en berichtte, dat in kas was 761.33, op de giro 12.337.30 en als kasmiddelen bij de Boeren leenbank 79.326.35. Dan stelde het D.B. voor, om over te gaan tot wijziging van het besluit d.d. 24-10-'45 betref fende „bezoldiging waterschaps. personeel", wat o.m. inhoudt, dat alle in bezettingstijd genomeh besluiten op bezoldigingsgebied dienden te vervallen. Het besluit van 21 Febr. '45 betreffende al- gemeene duurtetoeslag dient nl. gehandhaafd te blijven. Dienten gevolge zal het salaris van den secretaris.penningmeester van 2875 worden gewijzigd in f 2760 plus 240 is 3000, terwijl het salaris van den opzichter wordt 2875 plus 125 is 3000. In dit laatste bedrag is dan het vrij wonen van dezen functionaris ad 300 per jaar verdisconteerd. Hun salarisgrondslagen worden op resp. f 2760 en f 2875 gesteld. Allen voor. Vervolgens besluit de vergade ring om aan den heer P. Kossen te Oudesluis in erfj<icht uit te geven, met recht van opstal, een terrein groot 5.40 Are, tegen 16.20 per jaar, voor den duur van' 29 jaren. Tot dusver stond de vergoeding hiervoor op 2 cent per M2 ofwel 10.80. De Polder koopt de Zuivel fabriek te Siolpen In comité was reeds behandeld het bestuursvoorstel om de voor malige zuivelfabriek te Stolper. vlotbrug te koopen voor 15000, en dit gebouw te bestemmen als magazijn, garage en opslagruim te voor den polder. Tijdens de openbare zitting bleken allen eens te zijn over dezen aankoop zoowel als over het voorstel tot het doen van een geldieening tot dat bedrag uit- het Reservefonds "Stoot- en Weggelden" van den polder. De heer Raat maakte evenwel de opmerking dat dit toch niet de juiste weg is, omdat als straks geld noodig zou zijn dit niet meer los gemaakt kan worden. Wanneer bovendien een deel onzer gelden geblokkeerd is, zijn we zoo uitgewerkt. Ten aanzien van het laatste merkt de voorzitter op dat alle polnergelden vrij zijn en dat het aldus geleende bedrag weer terugkomt, zoodat het t.z.t. weer gebruikt kan worcen. Aldus besloten. Dan werd de begrooting voor 1946 behandeld. Uit het hoofdstuk Alg. Dienst blijkt dat voor onderhoud Kunstwerken 2710.is geraamd en deze begroo ting sluit met een bedrag van 2285.. aan onvoorziene uitgaven op een totaalbedrag van 24950.Het batig saldo over 1945 heeft voor dezen dienst 1165.bedragen. De omslag wordt op I 15535.geraamd en de overige inkomsten op f 3341.Hier is echter de voorgestelde lastenver- hooging van f 1,per H.A. contru- abel land en 0.50 per H.A. egale- ments of nolleland reeds verrekend. Uit de begrooting' van Sloot- en Weggelden blijkt evenwel dat onder dat hoofdstuk in 1945 een saldo van HET WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K N M I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: NEVELIG] In het Noordoosten des lands lichte vorst; in de overige pro vincies temperatuur om het vriespunt. Mistig of nevelig weer. Aanvankelijk zwakke, later vooral in het Westen des lands iets toenemende Zuide lijke *wind. liefst f 16542.was gemaakt. Voor het onderhoud van slooten, bruggen en wegen is - 49.572.en voor de Uitwaterende sluizen f 7800.— uitge trokken. Deze begrooting sluit met 1750.aan onvoorziene uitgaven op f 66.631.— De heer Raat vraagt of het nu wel noodig is een omslag te verhoogen. Hoogstwaarschijnlijk zal in het ko mende jaar nog heel weinig aan de wegen en bruggen gedaan kunnen worden als gevolg van het ontbreken van materiaal. Ten slotte moeten de Ingelanden - het maar opciepen. En zij die verhuren kunnen alreeds be zwaarlijk nog meer inkomsten derven. Voorzitter acht den geraamden po t onvoorziene uitgaven te laag en acht het derhalve noocvig. De begroo. ting wordt aangenomen. De heer Francis vind't de bema- lingskosten van den polder "Zuider C" a&' 12.per H.A. veel te hoog. Tijdens de besprekingen over al of niet electrisch bemalen had voorzitter f 8.50 genoemd. In omliggende polder? zijn deze kosten 6.— per H A. min ever Pm verleden jaar zelfs 8. Voorzitter: Het geld wordt toch uitgegeven en niet verspild Vermoedelijk heeft men de k°ct»m van den nieuwen viizel van f 6000 toen niet doorberekend, anders was de beslissing stellig voor electr. be maling uitgevallen. De heer Schilder: De wind is wel goedkoop, maar waar die tegenop waait dat is duur. De heer V Hakker wenscht alle windmolens af te laten keuren Het is zoo een eeuwigdurenddrama. Boven_ dien sukkelt men overal met de mo lenaars. welke willen malen als het hun voegt. Voorzitter merkt dan op dat we de molens wel kunnen afkeuren maar w« blijven vernlielTt ze te onderhon. dpn wegens besluit van de Vereen "De Hollanc'scbe Molen" die wel be sluit. maar ons voor de kosten laat opdraaien. De «eloofsbrieven van den nieuwen Heemraad Francis en van den Hoofd, ingeland N. Hopman worden vervol- '•'ens aceoord' bevonden, zoodat tot bun +oelating kon worden beslist. x Tijdens de rondvraag pleit de heer Francis no" voor het vervroegen van den Isten Schouw to+ Mei en het in stellen van 3 Schou«rcn pe^ laar: di+ om den grooten polder een goed voorbeeld te laten ?even Het schoon houden van de we^slooten zou hij dan aan de wegwerkers willen opdra gen. Voorzitter verwacht dat zulks niet verantwoord! is maar zal het ond-er oogen zien. Dat gebeurt in Nederland! Dezer dagen gewerd de K.N, A.C. een klacht van een harer leden over een merkwaardige aanhouding. Op de Veluwe even ten Oosten van Millingen werd hij met zijn auto aangehouden door een drietal militairen, lie niet meer en niet minder dan Duitschers bleken te zijn. Zij moesten het verkeer ophouden, omdat men een hoeveelheid mu nitie tot ontploffing bracht. De toon der Duitschers deed aan hun „glorietijd" denken en zij sche nen allerminst onder den indruk van de nederlaag te zijn. Het lag voor de hand dat de Nederland sche automobilist niet alleen ver wonderd, maar ook zeer veront waardigd was, en de K.N.A.C, van deze zonderlinge ondervin ding op de hoogte bracht. De Automobielclub heeft op baar beurt den minister van oorlog daarvan in kennis gesteld. Zij heeft thans een bericht ontvan gen dat den chef van den gene- ralen staf is opgedragen aan den gewraakten toestand een einde te maken. SCHAATSENRIJDEN KAMPIOENSCHAP VAN N. HOLLAND SCHOONRIJDEJI De ijsclub Zuidpool te Zaan dam organiseert Vrijdag 25 Jan. nationale wedstrijden in net schoonrijden voor paren om het kampioenschap van Noordhol land. De iisvereeniging Willem Ba- rentz Thialf te Zaandijk orga niseert Zaterdag 26 Januari na tionale wedstrijden in het schoon rijden voor dames, heeren en na ren. KAMPIOENSCHAP LANGE BAAN Zaterdag 26 en Zondag 27 Jan worden te Heerenveen de wed strijden gereden om' het Nederl. kampioenschap lange baan over de afstanden 500, 1500. 5000 en 10.000 meter. Deze nantionale kampioenschappen worden geor ganiseerd door de Kon. Ijsver- eeniging Thialf" te Heerenveen en staan onder auspiciën van den Kon. Nederl. Schaatsenrijders- bond. Alle rijders uit Davos en Chamonix zullen dan inmiddels in Nederland zijn teruggekeerd, zoodat alle sterke cracks onge twijfeld voor den hoogsten titel bullen inschrijven. Nationale wedstrijden Onder auspiciën van den K.N. S B. hield de ijsclub „Willem Baren tsz" gisteren op haar baan te Zaandijk, nationale proef, wedstrijden. Het viel op, dat jongeren van 1517 jaar betere tijden .naakten dan die van 18— 19 jaar De uitslagen luiden als volgt: Klasse a. 500 M„ 15 - 17 ïaar: 1. Dirk Wals, Zaandijk, 55 8/10 sec.; 2. A. J. de Koning, Purmer. end, 55 9/10 sec.; 3. W. Aagjes, Assendelft, 58 7/10 sec Idem 1500 M.: 1. A. J. de Ko. ning, 2 min. 58 sec.: 2 Dirk Wals, 3 min. 8 5/10 sec.; 3. Klaas Stam. mes, Nieuwe Niedorp. 3 min. 16 6/10 sec. Klasse b. 1819 jaar. 500 M 1. J. de Groot, Warmenhuizen, 57 sec.; 2. Maarten de Groot, Warmenhuizen, 57 3/10 sec.; 3, Jan Bekker. Beemster. 58 5/1" sec. Idem 1500 M.: 1. J de Groot, 3 min. 5 4/10 sec.; 2. J. Bekker, 3 min. 8 1/10 sec.; 3. M. de Groot, 3 min. 8 2/10 sec. Er waren 24 deelnemers. Alleen shag of rooktabak Op bon T 10 van de tabakskaart zal alleen shag- o£ rooktabak mogen worden afgeleverd en der halve mogen op dezen bon geen sigaren, sigarillos of sigaretten worden verkocht. Doordat de vraag van het publiek naar siga retten, sigaren en sigarillos groo- ter was dan de bevoorrading van den winkelier toeliet, is bij den detailhandel een abnormale voor raad shag- en rooktabak ontstaan, zoodat het thans noodzakelijk 's een bon aan te wijzen, waarop uitsluitend rook- of shagtabak mag worden afgeleverd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2