Ondragelijke spanning in hef schaaktournooi INTERNATIONALE BIDWEEK Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Basis van Mei #40 Uit alle hoeken der aarde r Bekeering van alle heidenen J. EEN NATIONALE OMROEP Politieke moorden opgehelderd Van Eigen Erf De Indische kwestie voor de U.N.O. RONDOM DE U.N.O. De atoom-energie In- formeele veiligheidsraad Britsche politiek in Griekenland aangevallen DE EFFECTENBEURS DONDERDAG 24 JANUARI 194G EUWE HEEFT DE LEIDING IN ZIJN GROEP Dr. M. Euwe seinde Woensdagavond 23 Januari uit Londen: De 14-jarige Spaansche jongen Pomar; oogstte hedenavond een luid applaus toen hij in een partij welke 2Vi uur had geduurd in 36 zetten van onzen landgenoot Prins won. Hiermede behaalde de jon gen zijn vierde winstpunt. Het was de eerste partij die in deze twaalfde ronde was afgeloopen. Na 25 zetten had de Spanjaard; die met zwart speelde, twee to rens, een looper en vijf pionnen; terwijl Prins twee torens, een paard en vier pionnen had. Na uitstekend manoeuvreeren ver overde Prins op zijn tegenstander het paard. Onze landgenoot be studeerde toen zorgvuldig den stand, zag dat de situatie hope loos was en gaf den strijd op; waarbij hij zijn jeugdigen tegen stander hartelijk de hand schudde. Na de partij zette Pomar de stukken opnieuw op en toonde Prins aan waar hij een fout had gemaakt. In groep b won Euwe met zwart van Winter, terwijl Chris- toffel, eveneens met zwart, van Denker verloor. Hierdoor heeft Euwe de leiding veroverd met Vit punt uit negen partijen tegen Christoffel 7 en Denker 6'/i punt en nog 1 te spelen partij. De uitslagen van de partijen der neuende ronde luiden: Groep a: PrinsPomar 01 (36 zet. ten); FriedmannStone 01 (37 zet ten); TartakowerSteiner 01 (61 zetten). Broadbent won na 74 zetten een hangpartii uit de zesd'e ronde tegen Stone. De afgebroken partij uit de derde ronde tusschen Fairhurst en Opocensky werd door eerstgenoemde na 74 zetten gewonnen. Groep hi, NewmanMedina lfsl/s (34 zetten); WoodThomas V»l's (30 zetten); KoenigAbrahams 10 (51 zetten): WinterEuwe 01 (30 zetten; DenkerChristoffel 10 ^40 zetten); DevosLupi 10 (57 zetten) In groep a heeft Tartakower nog steeds de leiding met 6'(2 pt. en 2 af- gehroken partijen. Euwe bad het ook moeilijk of be+er gezegd hij maakte het zich moeilijk want hij had Winter's s+ukoffer dat er aarrig- uitzag op vrij een voudige wijze kunnen weerleggen. Hij koos den ingewikkelden weg die ton slotte ook tot het doel leidde doordat Winter van ziin kant meende gerechtigd te ziin op winst te spelen Abrahams verloor tegen Koenig nadat hii aanvankelnk een behoor lijke stellino had gehad. ThomasWood werd na hardon strijd remise evenals NewmanMe dina. QMtoJfaLtLeniguuM AANVULLING BONNENLIJ ST Voor de eerste helft van de 2de periode 1946 (20 Januari t/m 2 Februari 1946) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 602 725 250 gram jam, stroop boterhampasta. 726 100 gram koffie. 727 pl.m. 112 gram huis houdzeep. 728 250 gram zachte zeep b 69 1 kg. aardapelen. b 70, c 70 1 ei. Bonkaarten La, Lb, Lc 602 a 02 iVz liter melk. b 02, c 02 3 liter melk. 002 1 kg. aardappelen Bonkaarten Kd, Ke 602 825 250 gram jam. stroop enz. 826 1 ei. 827 i plm. 112 gram huis- zeep. 828 250 gram zachte zeep. Bonkaarten Ld, Le 602 d 02, e 02 5 liter melk. 502 1 kg. aardappelen. Tabakskaarten enz. T 10 2 rantsoenen rook of shagtabak (geen siga retten of sigaren). V 10 100 gram chocolade of suikerwerken. X 10 100 gram chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Januari a.s. van des morgens 8 uur af worden ge bruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen; waarp eerst met ingang van Maan dag 28 Januari mag worden afge leverd. De eieren op de bonnen B 70; C 70 en 826 zijn verkrijgbaar bij een de taillist die gewoon is eieren op- rant soenbonnen voor zieken te verkoo- pen. Ter aanvulling van het door de weersomstandigheden tijdelijk ver laagde aardappelrantsoen voor per sonen van 4 jaar en ouder kan 2 kg. uit de eerder verstrekte voorschot ten worden genomen. Bij deelneming aan de maaltijden van "de centrale keukens moeten al daar de bonnen "006 of 506 vleesch" voor vleesch en "002 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. Devos weerlegde Lupi's aanval en kwam twee stukken voor. Lupi speel de onverstoord verder, in de hoop dat de Belg tret nog verknoeien zou, maar deze hoop bieek ditmaal ijdel en Devos hóekte een verdiende zege. Ook in sectie a gebeurden gToote dingen. Steiner won van Tartakower en Bernstein staat slecht tegen Broadbent. In sectie B stijgt de svannina tot het schier ondraaglijke Euwe heeft nu de leiding, ver moedelijk alleen, omdat Denker zijn hangpartij tegen Lupi wel niet zal winnen. Het was een moeilijke dag Het moeilijkst wel voor Den ker, die teqen Christoffel wel dra in een positie geraakte, waar geen touw meer aan vast te knoopen was. Tot het einde foe. bleef alles mogelijk temeer daar beide spelers in tijdnood verkeerden en een tiental zet ten a tempo moesten spelen. Denker toonde zich de meest slagvaardige. Toen de tijdnood voorbij was kon de Zwitser op geven. OF VERVANGINGS WAARDE? Regeling oorlogsschade in de Tweede Kamer QE OORLOGSSCHADE heeft nog allerlei nasleep met zich. Zoo wat betreft de finan- cieele voorzieningen. Op wel ken voet moet de schade ver goed worden? Menigeen is van oordeel, dat dit gebeuren moet op den grondslag van de z.g. vervanginsgwaarde. Dit is een systeem, dat waarschijnlijk het meest de billijkheid benadert. Anderen, en tot hen behoort ook de Regeering, meenendat dit tot verkeerde en te ver strekkende f inancieele conse- ouenties zou leiden en willen niet verder gaan dan vergoe ding van de schade op de basis van 9 Mei 1940. Men voelt het verschil. Vergeleken tusschen toen en nu zijn de prijzen sterk gestegen. Bij alle ellende, die de echte oorlogsslachtof rers hebben geleden, komt nu ook nog de f inancieele strop. Het voor en tegen van de beide mogelijkheden is in de Tweede Kamer door tal van sprekers Woensdagmiddag breed uitgemeten, aan de hand van het desbetreffende deei in ie bekende Regeeringsnota De voormalige gezant van Zuid-Afrika, de heer H. W. van Broekhuizen, heeft aan den Nederlandschen gezant te Pretoria een bedrag van ruim tachfig duizend guKcn overhan. digd ten behoeve van de hulp- verleening aan Nederland. Tengevolge van een defect aan het mechanisme der lift zijn 46 miinwerkers van een ijzermijn nabij Hannover neergestort en gedood. Prins.regent Karei v. België is naar Londen vertrok ken en zal waarschijnlijk een onderhoud hebben met eenige buitenlandsche afgevaardigden ten vergadering van de Uno Pierre Flandin, ex-minister .van Vichy, is van rechtsvervolging ontslagen, doch zal voor het Hooggerechtshof moeten ver schijnen om te beslissen over zijn houding van ..nationale onwaar, digheid". Chineesche piraten hebben aan de Zuid-Chineesche kust een passagiersschip over weldigd en alle passagiers van hun bezittingen beroofd. In Pennsylvanië zijn meer dan 50 kolenmijnen gesloten als gevolg van de staking in de staalindu strie, waardoor meer dan 14.000 arbeiders werkloos zijn geworden Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat de Noorsche premier Trygve Lie tot secretaris van de Uno wordt gekozen. INTENTIE VOOR VRIJDAG 25 JANUARI: MA 19 EEUWEN CHRISTENDOM ligt de helft van het menschdom nog steeds verzonken in het heidendom en dat wil zeggen: 1.000.000.000 zielen. Het kans ons ver wonderen, dat ondanks alle missie-actie, het aantal van hen, die nog nooit van Christus gehoord hebben, nog zoo geweldig groot is. Eén ding staat echter vast: dit ligt niet aan de genade, want die is aloverwinnend. Huiveren we dan voor de andere, nog eenig mogelijke conclusie: dan ligt dit aan het menschdom zelf. Gelukkig behoeven we niet alleen te zien naar deze donkere zijde. Want hoeveel zelfverloochening, hoeveel moed, hoeveel martelaars- bloed is er noodig geweest om tenminste de helft der menschheid tot Christus te brengen. Maar begrijpen we toch goed: de verantwoording, die wij allen gezamelijk thans nog dragen om die andere helft der menschheid te bekeeren tot Christus' Kruis. Durven we dan die ver antwoording aan. Allen moeten wij apostelen zijn, want allen bezitten we minstens het apostel-talent van ons gebed. Dat talent mag niet begraven worden. De meesten van de zeven sprekers waren het niet met de Regeering eens. In het algemeen was men het wel eens met de voorgestelde maatregelen, om de schade te financieren en die is toch beduidend genoeg, zoodat o.m. de vrees werd geuit, dat de opbrengst van beide niet vol doende zou zijn. En dit, terwijl het hier over de vermogensaan. wasbelasting en de „heffing in eens" gaat., die beide een slor dige duit zullen opleveren! De heer Hofstra (SDAP), vrees de, dat die opbrengst echter maar de helft zou zijn van het geen noodig is. Ook deze spr. gaf den Minister niettemin eenige denkbeelden in overweging waardoor, het toch nog grooten. deels mogelijk zal zijn de ver vangingswaarde te vergoeden, wat.nog veel meer kost! De heer Van den Heuvel (A.R.) betoogde dat de Minister ernstig de schadevergoeding van bepaalde bedrijven onder de loupe nemen moet. De huur waarde achtte de heer Van den Heuvel een volstrekt onjuist cri terium voor vergoeding van huis. raadsehade; dit geldt speciaal voor groote gezinnen en boeren bedrijven. Van de zeven sprekers liet fei. telijk alleen de heer Schilt, huis (VD), de vervangings waarde los, vanwege de groote offers; het zou zooveel koop kracht scheppen, dat er allerlei bezwaren tegen in te brengen zijn. De heer Teu lings (RK) voorstander van een zeer zuinig financieel beleid, betoogde nog dat zulk 'n beleid niet den onbil lijken grondslag voor schadever goeding rechtvaardigt als dien van 9 Mei 1940. Wanneer het uit te keeren bedrag van 3 milliard met eenige milharden verhoogd zou worden, zou de situatie daar door niet onoverzienbaar wor den, meende hij. Het hoofdbezwaar van de Re geering is echter inderdaad „de inflationistische werking", door het scheppen van de kunstma tige koopkracht. Zoo staan we voortdurend voor dilemma's: de slachtoffers hebben recht op bil lijke vergoeding en inflatie zou nieuwe moeilijkheden brengen voor de geheeie gemeenschap, die'in verband met de geldzui- veringsoperatie toch als in- span ning leeft Vandaag gaat de Kamer ver, der; als Minister Lieftinck, voor het eerst in groot verband, te genover de Kamer sHiat, kan hij op een aandachtig gehoor reke nen. Er heeft zich een comité ge vormd. dat zich tot het Neder landsche volk heeft gericht met een manifest dat pleit voor een nationale omroep, d i. een omroep, die aan de levende verscha den- heid van ons volk op religieus, cultureel en sociaal terrein ge stalte geeft in een met eerlijke zorg vastgestelde en wettelijk ge garandeerde verhou ling. Een om roep, die zich bij zijn arbeid be wust is, dat zijn kunstenaars en sprekers da dagsliikiche g; st zijn van het Nederlandsche gezin die zich dienend stelt tegenover de groote geestelijke en materiee- le nood-en van vandaag, een omroep, die geassisteerd door commissies van de beste deskun digen, in zijn programma bewust en met kracht den strijd aanbindt tegen het goedkoope en triviale en die een positieve bijdrage le vert tot een waarachtig Neder landsche cultuur. De onderteekenaars van het manifest zijn van alle richtingen, o.a. prof. dr. Th. Rutten, hoog leeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en dr. Jos. M. A. F. Smits van Waesberghe S-J. Alle politieke moorden, die in den bezettingstijd in het district Velsen bedreven zijn, werden door den P.O.D. aldaar tot klaarheid gebracht. De daders van de aan slagen op dokter Buler, dr Mel- chior. den heer Pauw, den heer Verdoorn en den heer Juckes zijn gearresteerd en zitten gevangen. Als gevolg van deze aanslagen lieten dr. Buler en de heer Ver doorn het leven. De aanslagen werden gepleegd door SD'ers en politieambtenaren uit Amsterdam die voor den SD werkten. Het zijn Mollis, Maarten Kuyper en de Duitschers Ruehl, Viebahn, Albers, Franz en Itler. De laatste is nog voortvluchtig. QE EERSTE ZES Fairey- firefly twee persoons ver- kennings-jachtvliegtuigen uit de serie van 15, die de Konink lijke Marine voor haar binnen kort in gebruik te nemen vlieg tuigmoederschip heeft aange kocht, zijn dezer dagen op het vliegveld Heston ten westen van Londen van de fabriek overgenomen. In Haarlem dreigt een stagnatie in de broodvoorziening tengevolge van een loonactie der bakkers gezellen. Met ingang van 1 Februari kan viermaal per week post naar Batavia ver zonden worden. Op Ame land in de nabijheid van het dorpje Ballum is voor noodge vallen een vliegveld, met een oppervlakte van 325 vierkante Meter aangelegd. Tot direc teur van den regionalen radio- omroev Limbura is benoemd de heer C. S. Smits, vroeger als journalist verbonden aan het Limburasche Dagblad te Heer len en thans werkzaam aan de Kamer van Koophandel te Eindhoven. „De stappen van de Oekrainsche delegatie hebben betrekking op de aanwezigheid van Engelsche en Japarische strijdkrachten in Ne- derlandsch-Indië en op militaire acties, welke zij zouden onderne men tegen de plaatselijke bevol king. Naar mag worden aange nomen. zal de Britsche regeering haar zienswijze hieromtrent ken baar maken. Aldus verklaart men in Nederlandsche regeerings- kringen. Zooals bekend, is aan de Brit sche strijdkrachten, namens de Vereénigde Naties, de taak opge dragen, om de overgave van de Japansche troepen in Neder- landsch-Indië te verwezenlijken. Zij oefenen deze taak uit met vol ledig begrip voor de bijzondere omstandigheden, welke in Neder- landsch-Indië heerschen. In verband met het bovenstaan de is het niet duidelijk, hoe in Ne- derlandsch-Indië dientengevolge een situatie zou kunnen ontstaan, welke een bedreiging zou kunnen vormen voor de handhaving van de internationale vrede en veilig heid, gelijk in artikel 34 van het handvest wordt omschreven. De missie van sir Archibald Clark Kerr wordt door de Neder landsche regeering met zeer groote Instemming begroet. Zij is een duidelijk bewijs van het streven van de Britsche regeering om niets na te laten, wat een spoedige re geling van de huidige moeilijkhe den op Java zou kunnen bevorde ren. Zij geschiedde na voorafgaand overleg met de Nederlandsche re geering, welke harerzijds niets zal nalaten om de zending van dezen eminenten Britschen diplomaat zooveel mogelijk te doen slagen, tntusschen is Sir Archibald Clark Kerr vanuit Berlijn in Moskou te ruggekeerd. Hij zal"eerst na ver scheiden dagen naar Java vertrek ken, in verband met de afwikke ling van de loopende zaken te Moskou. De politieke en veiligheidscom- missie van de U.N.O. heeft ten slotte met eenparigheid van stem men haar rapport aan de alge- meene vergadering goedgekeurd. In het rapport wordt voorgesteld een resolutie aan te nemen tot het instellen van een commissie, belast met de behandeling van de vraagstukken, die opgeworpen zijn door de ontdekking der atoomenergie en de daarmee ver band houdende zaken. De aangekondigde zitting van de algemeene vergadering der Vereenigde Volken kon op het laatste oogenblik niet doorgaan, omdat deze kwestie nog niet in kannen en kruiken was. Woensdagmiddag werd in het Savoy Hotel in de apartemenien van den Australischen delegaat Makin een informeele bijeen komst gehouden van de leden van den Veiligheidsraad. Neder land was op deze zitting yertegen- woordigd door jhr. Michiels van Verduynen. Voorts heeft een Grieksche communistenleider in den Vei ligheidsraad een aanval gedaani op de Engelsche politiek in Grie kenland, hetgeen beteekenis heeft in verband met het feit. dat Rus land de Grieksche kwestie bij de Uno aanhangig heeft gemaakt. De Nederlandsche afgevaardig de prof. Asbeck, hield in de Be heersraadcommissie 'n rede, die veel bijval verwierf bij de aanwe zigen. Hij besprak de vraag of een trust- of mandaatgebied ge ïncorporeerd kan worden door de bewindvoerende mogendheid. Het geheeie vraagstuk draait om twee punten ten eerste incorporatie op voet van gelijkheid, ten tweede indien men het hiermede eens is, welke procedure behoort dan gevolgd te worden? Naar zijn meening is de bewindvoerder van een mandaats- of trust- gebied verplicht, dit mandaat aan den Beheersraad aan te bie den. De Beheersraad moet dus de bevoegdheid hebben toezicht uit te oefenen op alle mandaatsge- bieden. In de Beurssituatie komt hoege naamd geen verandering. De omzet ten blijven van beperkten omvang, hetgeen volgens het huidige stelsel niet anders kan worden verwacht. Gisteren ging er op de markt weer weinig om en de koersen verschilden weinig of niet bij die van den vori- gen dag. Voor de 4 procent Ned. Staatsoblig'atiën was weer eenige vraag los gekomen en terwijl eer gisteren voor deze leeningen 101 3/16 werd besteed', werd gisteren tegen 101 3/8 gehandeld. De leening 1940 met belasting'faciliteit werd 101 7/16 genoteerd. De 3' r pr. Obligaties Ned. 1941 en 1942 waren onveranderd 102. Vraag en aanbod' waren ongeveer met elkander in overeenstemming. Wat de 3 pr. Obligatiën 1895—1905 aangaat, was de koers heden weder om iets lager; terwijl enkele dag-en geleden nog 100 procent werd geno teerd en de koers daarna was terug» gegaan tot 99'2> werd gisteren niet meer dan 99 1/4 betaald. De 3 pr. Certificaten van inschrijving' en de 3 pr. Grootboekobligatiën waren 99. Het koersverschil tusschen beide laatstgenoemde en de Obligatiën 18961905 dat voor enkele dagen nog lVs procent bedroeg, is thans vrijwel geheel uitgewischt. De Spoorweg'- drieën waren onveranderd 101. De gestaffelde leening werd tegen 101 13/16 verhandeld'. Integralen en 2'/i pr. Grootboekobligatiën waren ongewijzigd 85'/«.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3