Nieuw Noordhollandsch Dagblad tStad en Omtrek Gemeentepolitie CHURCHILL IN 1942 Alles somberheid wat er aan was IN AMERIKA WEER AAN HET WERK MEISJE DOOD GESTOKEN (2aatste nieuws HET WEERBERICHT Sjahrir en de Britten TWEE KINDEREN VERBRAND Rijnland geen spring plank voor agressie MAANDAG 28 JANUARI 1946 Bij Kon. Besluit is bepaald, dat in de volgende gemeenten in Noordholland de politie zal bestaan uit gemeentepolitie: Alkmaar, Amsterdam, Bever wijk, Bloemendaal, Bussum, Haarlem, Heemstede, Den Helder, Hilyersum, Nieuwer Amstel, Velzen, Zaandam en Zandvoort. DEN HELDER DOOR HET IJS GEZAKT Zaterdagmiddag zakten juist voor ons bureau twee jongetjes broertjes door het ijs. Het eene jochie kon gauw worden opgehaald, doch bij het tweede duurde het nog eventjes. Half bewusteloos werd hij opgehaald, maar tijdens de rit naar het zie kenhuis kwam hij gelukkig weer bij. Daarna werden ze naar huis gebracht in de Vroonstraat. Het zal voor een der twee wel met een ziekte afloopen, daar hij pas genezen was van een bronchitis. Den onbekenden redders een woord van hulde voor hun snel en doortastend optreden. De ouderen worden verzocht, de kleine kinderen van 't ijs te sturen, vooral daar het hier en daar vrij onbetrouwbaar is. MEUBELDIEFSTAL - In een meubelopslagplaats aan de Westgracht ward ingebroken, waarbij de dieven eerst een vat lijnolie tegenkwamen. Vervol, gens werd een bezoek gebracht aan de eerste verdieping. Uit den daar aanwezigen voorraad meu belen werd een goede keuze ge daan. waarna de bezoekers spoor, loos verdwenen. AANRIJDING Bij een aanrijding op het Ko ningsplein tusschen een auto en een wielrijdster moest de fiets het onderspit delven en werd eenigszins- gekraakt. De dame van de fiets had dit ongelukje aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. Zij zelf kwam er goed af. POLITIEBERICHTEN Uit een Shell-garage hier ter plaatse werden eenige autobui ten. en binnenbanden ontvreemd Verder deed een. bewoonster van'de Molengracht aangifte, dat zij was mishandeld. Een andere vrouw kwam zich beklagen we gens mishandeling van haar hondje. Wie zou hier het eerst begonnen zijn? Van de Westgracht werden eenige kippen en een haan weg gehaald; 't gevolg waarschijnlijk van het nogal matige vleesch. rantsoen. ZOONTJE OPGESPOORD Kinderen veroorzaken veel on rust in de gezinnen, vooral als ze zich op het pad van avontuur begeven. Dit ondervond een va der, die zijn zoontje miste en die veronderstelde, dat het joch zich op een van de in. en uitgaande schepen bevond Begrijpelijk veel zo'-g en onrust! De polbie trof de knaap echter na lang zoeken in de bioscoop!!) aan en bezorgde hem. na een hartige renrimande, weer thuis. Od onze reportagetochten hier en daar treffen we wel meer van dat grut aan. dat civaref+en van de zeelui, vooral Engelsche zee lui. aftroggelt of koopt en dat zich overal thuis schijnt te voelen De grooten moesten verstan dig zijn en deze kinderen, des noods met een draai om hun ooren, naar huis sturen. ST VTNCENTTOS- VEFEENINGING Op een daartoe gehouden spe ciale bijeenkomst werd deze week overgegaan tot splitsing van de interparochieele in twee parochiale conferenties van Sint Vincentius. Tegelijk werden eeni ge nieuwe leden geïnstalleerd. De Z.E. Pas'oors van Veen en Horst gaven van hun belang stelling blijk en spraken een woord van dank voor den ver richten arbeid met den wensch dat een goede samenwerking der beide conferenties rijke vruchten zal afwerpen. OVERSTE VAN STRAELEN GAAT HEEN Naar wij vernemen, gaat Over ste van Straelen Den Helder ver laten in verband met zijn be roeming tot Commandant van de Marinebasis Rotterdam. Commandant van de stelling Den Helder wordt Kapitein Lui tenant ter Zee Bermerbronner. TUSSCHEN BLOEIENDE TULPEN EN NARCISSEN Eeen plekje zomer in de barre winterkou Op uitnoodigmg van het bes»uur van de kweekersvereemging „Winkel en Omgeving" zijn we een kijkje gaan nemen in de bloembollen trekkassen van ren heer F. v, d Hoek te 't Veld, waar momenteel uitgebreide broeipme. ven worden genomen. Deze vereeniging omvat ru»m een 100-tal bollenkweekërs in de gemeenten Oude en Nieuwe Nie- dorp, Harenkarspel. Winkel en Barsingerhorn. Broeiproeven zijn thans me net oog op de uitvoer van onze bollen (deviezen) zoowel als voor het in zicht van de kweekers zelf van het hoogste gewicht. Immers uit déze proeven kan blijken oï uitgevoerde bollen een goeds behandeling hebben genad, zoodat men de gegrondheid van klachten kan doorzien en wat meer ,zegt ijjen kan deze klachten voor komen doordat de kweeker een juister inzicht in de noodzakelijke behandeling krijgt. Vakmenschen weten, dat de ooi niet uitsluitend op het land groeit, maar dat dikwijls juist de sen ur- behandeiing de doorslag geeft. De proeven in 't Veld heoben bovendien nog tot taak de aan dacht te vestigen op de groote mogelijkheden die de kleistreek alhier voor de bloembollenteelt biedt. De thans geboekte resulta ten wettigen de veronderstel! ng dut talrijke „Zuienaars" weldra hun oog op dit gebied laten val len. Bij v/d Hoek, die twee zeer doelmatige en confortabele trek kassen in vol bedrijf heelt, zijn de bollen ook eerst opgekuild in ae kistjes en deze worden regelmatig, groep voor groep in de wanne kassen gebracht waarin ze in zeer korten tijd. pl.m. 3 weken, in vol len bloei komen Dal de deskundige behande'.ng op dit bedrijf hierin een woordje mee=>preeKt behoeft geen beTcog De beste kistjes met bloeiende bollen gaan iedere week naai Haarlerp, waar in het Concertge bouw de groo.e keuringen plaats vinden. De groöte experts aldaar verklaren eenstemmig dat de door de vereen. Winkel en omg. ingezonden bloemen uitmunten door stevigheid en bloei. Men spreekt dan ook, en terecht, van opvallend goede resultaten. Wanneer men dan ö6"k de kas sen betreedt, valt direct prachtige forsche luipenweelde op die in alle kleurscnakeeringen trapsge wijze op stellingen de halve ruim te vult. We zien er de trotsche rose en blauwe Copland, de schitterende Oranje lVLarvei en Jongay, de fijne Biquant en Edi son, naast vele variëteiten uit de Oostenrijkers en Murillo's, de Tryumph, Fuga. en Bartigon ge flankeerd door de Golden Messur. ri, Imperator, Weber en Bruno Walter. Tusschen al die zachte of vlam mende tulpenkleuren, duikt zoo hier en daar het frissche Geel van de eenvoudige trompet Narcis op, zoodat inderdaad een effect be reikt is. dat alleszins de moeite waard is. 'De eerste bloeiende tulpen Kwa men begin Januari reeds in de „tentoonstellingskas". Bij die eerste bloei waren Papavers, (mod.) Krelage's Triumph, White Seil, Crown Imperial, Eugjey Queen. Wide en Rose en Purpe ren Copland. lederen dag gaan bakjes de kas uit. maar ook lede ren dag weer opnieuw komen nieuwe bakjes uit de vollen grond en zijn weer anderen tot vollen bloei gekomen. (Iedere belang stellende kan ze bewonderen, want de toegang is vrij). Zooals gezegd gaat het om de broeiresulta,en, maar niet alleen van handelssoorten, v/d Hoek neemt ook vele proeven met nieuwe soorten of z.g.n. zaailin gen om daar de broei d.i. tevens handelswaarde, van te bepalen. Reeds zeer binnenkort zullen er diverse van deze nieuwelingen voor het voetlicht treden. Dan zal blijken of jarenlang moeizaam pogen teloor zal gaan ofwel suc ces oplevert. Ook als vergeüj- kingsproeven tusschen de kwee kers van de vereeniging heeft het hier georganiseerde groot nut. Nu toch kunnen ze zien wie de juiste behandeling wist te berei ken In dit opzicht heeft men dan ook schier dagelijks nieuwe leer stof kunnen opdoen. Tenslotte stelt de heer v/d H.'ek zichzelf tot doel om de elders ge kweelde noviteiten te beproeven, om alzoo de omgevende kweekers op juiste wijze te kunnen voor lichten. Alzoo zal een wisselwer king lot stand komen die voor de kweekers hier ten opzichte van „de Zuid" en omgekeerd van het grootste belang zal blijken te zijn. TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Janneke Liesbeth doch ter van Jan Hooijberg en Maartje Blom: Antje Johanna dochter van Adriaan Jacob Huisman en Bankje de Jong; Cornells Antonlus zoon van Cornells J. Commandeur en Marga- retha J. Hin; Jan zoon van Hendrik Veldman en Elisabeth Pranger; Jan na Cornelia dochter v. Willem Duin- ker en Neeltje Drijver; Cornelis Leendert zoon van Leendert Bakker en Leonora C. van Hilten; Grietje doctrter van Arie J. Lap en Geertje Hogetoorn. Ondertrouwd: Petrus Gerardus den Brok en Frouwtje Magdalena Halsema. Gehuwd: Levinus Mechielsen en Hendrika Franeina Verhoeven. OverledenCornelia van Heer- waarden. 74 jaar, ongeh.; Cornelis Eelman, 46 jaar, ongeh.; Aaltje Jan netje Wilner, 56 jaar, vrouw van- Jacob Boon. Gevonden voorwerpen: Sok. want. DEN BURG INDRA KWAM NIET Het hypnotisch super-telepa. tisch wonder Indra, die Donder dagavond te Den Burg staaltjes zou hebben gegeven van 't door hem bezeten, bij normale men- schen ontbrekende zesde zintuig, stelde diep teleur. Van alle kan. •ten waren honderden Texelaars opgekomen, om dezen glashelder ziende te zien zien. Eilaas, het ledige toonee! bleef ledig. Wel meenden de optimisten, dat on verwachts uit het niet de geheim zinnige man te voorschijn zou komen, doch er gebeurde niets, zoodat na verloop van tijd ieder een huiswaarts keerde, allesbe halve voldaan. Men begreep niet, welke de redenen konden zijn, om een zulke machten tot zijn beschikking hebbenden man den overtocht naar het eiland onmo gelijk te maken. Bovendien, zulk een helderziende had toch moe ten weten, dat hij op den be- wusten .avond zou verhinderd zijn? Waarom dan niet dit van te voren bekend gemaakt? FEESTAVOND ORANJEVEREENIGTNG Voor de medewerkenden aan de Oranjefeesten en introducé's was een gezellige fuif georgani seerd in Hotel Texel. Mr. Buis man opende met een geestige speech en onmiddellijk na de opening zat de stemming er in. Er werden spelletjes gedaan, pracht-priizen verloot, gedanst en schetsjes opgevoerd. De com. munity.singing dééd het. (Maar wie zette er onder de promenade van de ouderen het lied „Ouwe taaie" in?). 12 Heeren deden een estafette en moesten zoo spoedig moge'ijk den inhoud van een vol bierglas .verwerken en wel tot tweemaal toe. U begrijpt, dat niet alles in de maag terecht kwam. De pret duurde tot half drie, terwijl intusschen danig voor den inwendigen mensch werd ge zorgd. Het was een vlotte avond en niets dan lof voor de organi satoren. Echter, waarom heeft men in 's hemelsnaam als leider van zulk een pret+igen avond iemand ge nomen, die elk besef van inner lijke beschaving mist? Neem een vlotten ronden arbeiderskerel, of een middenstander, of het doet er niet toe wie, op Texel (en dat is werkelijk een zeer groote ver. dienste voor het eiland) heerscht absoluut geen standsverschil, dus laat men een geschikt persoon (en ze zijn in de Oranjevereeni. pine zelf te vinden) nemen om de feestavonden on gang te bren. gen, doch neem dan toch iemand die onverva'scht Texelsch praat, of gewoon Holiandsch, doch niet iemand die achterbuurHaal ten beste geeft. Dan loopt men ook niet de kans, dat een dergelijk iemand, zooals~ïqi gebeurde, óp een avond waarop men louter gezond vermaak wil geven, een laag bij de grondsche z.g. grap vertelt. En dat, terwijl de nieuw benoemde burgemeester met zijn vrouw ter kennismaking van Texelsch ontspanningsleven aan. wezig was. Gelukkig toonden ook de Texelaars zich er boven ver. heven en reageerde de zaal er nauwelijks op TUITJEHORN PRIKKENDE DAMES De IJsclub „Klein maar Dap. per" heeft ijswedstrijden georga. niseerd. En nu eens niet ijswed. strijden.zonder.meer, maar hard" prikken met hindernissen voor gehuwde vrouwen. De uitslagen luiden: Gehuwde "dames: 1ste prijs uitslag: 1ste pr. Alie Hof; 2de mevr. Kaandorp-Groot: 3de prijs mevr. Goosen.Hof; 4de prijs mevr. Glas.Roozendaal. Voor de jonge dames was de stand: 1ste prijs Alie Hof; 2de prijs Bets Roozendaal; 3de prijs Nel Roozendaal; 4de prijs Geerie van Duin; 5de prijs Alie Broer. sen. IJSVEREENIGING „KLEIN MAAR DAPPER" Bij de gehouden wedstrijden hardrijden op de schaats werden als de vier eerst aangekomenen geplaatst: Groep jongens van 15-18 jaar: J. Pronk, P. Buter Jbzn., P. Blee- ker Czn. en P. Duineveld. Paren: P. Buter JbznAafje Hoogeboom, M. BlokdijkC. Tes. selaar, H. Buter JbznNel Blok dijk en J. van DuinenAlie Hof KAMPIOENSCHAPPEN VAN WARMENHUIZEN De uitslagen van de gisteren te Warenhuizen gehouden kam pioenschappen zijn: Klasse 1 (jongens van 1417 jaar). 500 meter: 1. F. de Boer, 62 sec. 1000 meter: 1 C. Vader, 2 min. 09 4 sec. In het totaalklassement werd de Boer eerste met 127 punten. Klasse 2 (17 jaar en ouder), 500 meter: 1. P. Zevenhuizen, 56.1 sec. 1500 meter: 1. M. de Groot, 3 min. 03.2 sec. Kampioen van Warmenhuizen werd P. Zevenhuizen met 117/43 sec. Thans is de tekst medege deeld van een door Churchill in April 1942 tijdens een ge heime zitting van het Britsche Lagerhuis uitgesproken rede. Churchill gaf in deze rede een opsomming van de rampzalige verliezen der Britsche marine en vertelde, hoe in Singapore 100.000 man zich aan de Ja- panneezen hadden moeten overgeven. Hij gaf toe, dat de activiteit van duikbooten enor me scheepsverliezen had ver oorzaakt. In somberen zin beeldde hij den toestand na den val van Singapore uit. Het eenig hoopgevende, waarover Churchill kon spre ken, was een brief van wijlen president Roosevelt, wien hij in December 1941 de eerste voorstellen betreffende een Britsch-Amerikaansche invasie in Europa had voorgelegd, en in welken brief Roosevelt zijn vertrouwen in het welslagen van deze onderneming uit drukte. De storm van stakingen in Amerika begint te luwen. Het loonconflict bij Ford is geregeld, waarbij directie en vakvereeni- ging het eens werden over een loonsverhooging van 18 cent per uur. Ook bij Chrysler is men tot een accoord gekomen. Hier wordt een loonsverhooging van 18% ct. per uur gegeven. Bij de General Motors moet men nog tot een regeling komen. De vakvereeniging van de ar beiders in de vleeschverwerken. de industrieën heeft haar 193.000 leden aangemaand heden weer aan het werk te gaan, terwijl de voornaamste Amer. spoorweg maatschappijen en 18 van de 20 spoorwegvakvereenigingen er in hebben toegestemd de loon- eischen van 1.250.000 arbeiders door arbitrage te regelen. Tegenover dit alles staan min der gunstige geruchten, dat nieu we massastakingen in kolenmij nen en in rubber, en textiel, industrieën zouden zijn uitge. broken. Gistermorgen om half twaall heeft zich in de Schietbaanstraat 9a te Rotterdam een liefdesdrama afgespeeld. De 29-jarige bank werker P. V. heeft namelijk het meisje, met wie hij ging. de 20- jarige H. M. A. van G., op hef oogenblik, dat zij een eind aan de relatie wilde maken, van het leven beroofd door een messteek in den rug. De dader is in wan hoop naar buiten geloopen en heeft zich op de Kruiskade aan eenige politieagenten overgege ven. Volgens officieele berichten ver wacht men, dat ook de staal- staking in Amerika binnen on geveer een week zat eindigen» Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot inspecteur bij het Nijverheidsonderwijs Ir. A. G. van den Hoek w.i. te Rotterdam, ter voorziening in de vacature- Groote Haan. Lord Wavell, de onderkoning van Britsch Indië, heeft aan de centrale vergade ring medegedeeld, dat de Brit sche regeering besloten heeft, een nieuw uitvoerend orgaan, ge vormd uit politieke leiders, en zoo spoedig mogelijk een constitu- eerend lichaam of conventie in te stellen. Weersverwachting medegedeeld door de K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. DOOI. Toenemende Zuid Westelijke wind; meest zwaar bewolkt met nu en dan lichte regen; geleidelijk eenige verdere stij ging van temperatuur. Naar aanleiding van de Oekraïnsche nota over Indo nesië heeft Sjahrir een verkla ring afgelegd, waarin hij o.m. naar voren brengt, dat ieder verzoek tot terugtrekken van Britsche troepen uit Indonesië, vergezeld moet gaan van een eisch, dat de ontwapening der Japansche troepen in dit land overgedragen moet worden aan de T.K.R. - het Indonesi sche leger. Kolonel S. H. Spoor Tot commandant van het Ned.-Indische leger is nu offi cieel benoemd kolonel S. H. Spoor, die thans den rang heeft van waarnemend luite nant-generaal met den werke- iijken rang van generaal-ma- joor. Gisteravond is tijdens de af wezigheid van de ouders in de woning van de familie Smit aan de Krugerstraat te Zaandam brand uitgebroken, waarbij twee kinderen van 3 en 3 jaar om 't leven zfln ge komen. Drie kinderen heeft heeft men kunnen redden, doch men vermoedde niet, dat er nog twee andere kin deren te bed lagen. Het pand is geheel uitgebrand. De oor zaak van den brand is tot heden onbekend. Burggraaf Stansgate, Duitseh minister van iuemvaart, heeft gis teien in het Hoogerhuis op een suggestie van den conserva tieven burggraaf Eli Dan om net Rijn- en Ruhrgebied tot aparte staten te maken, gezegd, dat men, welke politiek ook gevolgd werd, Dunschland de mogelijkneid zou alendjden het Rijnland ooit weer ais springplank te gebruiken voor agressie. Behalve de vier landen van de controlecommissie zijn ook België, Nederland en Luxem burg bij deze kwestie geïnteres seerd, maar het initiatief ligt bil Frankrijk, zeide de minister. De politiek van de Britsche re- geej-ing zal volledig in overeen stemming worden gebracht met het raderwerk van de Organisatie van de UNO. Elibank had voor gesteld. dat het Rijnland en het Ruhrgebied gemeenschappelijk gecontroleerd en bestuurd zouden worden door Engeland, Frank rijk en de andere landen, die aan hun Westgrens liggen, onder auspiciën van de UNO.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2