Vors Vrouw tot Vrouw Kr, Van Mook voor de radio van Batavia Nieuw Noordhollondsch Dagblad 3 (2ctcilsle nieuws ottiek WOENSDAG 30 JANUARI 1946 In een radiorede, die dr. van Mook over den zender van Ba tavia heeft gehouden, heeft hij order meer gezegd: Een toestand van terreur bet^nog iedere vrije gedachten wisseling. Een onge gronde vrees voor hernieuwing van de koloniale verhoudingen eenerzijds en hevige, doch be grijpelijke reacties op de onaf gebroken toestand van bedrei ging en van leed aan den ande ren kant hebben op Java en Su. mafra de overhand over het menschelijk verlangen naar sa menwerking. dat allen evenzeer ter harte gaat. Van Mook had in Nederland o.a. de overtuiging ontmoet dat beide deelen van het Koninkrijk op voet van gelijkheid moeten samenwerken en een zuiver en klaar begrip van de wi.ize waarop Nederland en Indië hun eeuwen, oude betrekkingen moeten hand, haven in overeenstemming met den geest des tijds en tot ge- menschappelijk voordeel. Herstel zal moeten gericht ziin op de verwezenlijking van vrijwillige sa menwerking tusschen twee volken die beide in staat zijn elkaar in een Verwarcen wereld te steunen en in de gelegenheid zijn om een Euro- peeschAziatische gemeenschap te stichten die evenzeer een steunpunt Voor andere volken kan vormen. Aldus moeten we de bevestiging van die vrijheid verwerven die het UïteinG«Iijke doel van iTet Nederland- sche en Indonesische volk is. Van Mook sprak de verwachting pit; dat redelijkheid en %'oede trouw ln de toekomst de overhand zullen verkrijgen en een einc. zal worden gemaakt aan een strijd die even zinloos als verderfelijk is en besloot aldus: Bij de komende onderhandelin gen zal er ruimschoots de gele genheid zijn voor die groepen die tot nu toe weinig op den voorgrond traden om hun denk beelden naar voren te brengén. Evenzeer zal met die millioenen die reeds openlijk en bewust de weg tot samenwerking hebben gekozen ten volle rekening worden gehouden. In volledig be grip zal toegevendheid worden betracht voor «alles wat onder in vloed van opgezweepte harts- tocht en diepgeworteld misver stand mag zijn geschied. In gemeenschappelijken arbeid moeten weer ordelijke betrekkingen worden aangeknoopt, en de rechts pleging dient zijn taak tot bestrijding' van G'e misdaad te hervatten: maar elke gedachte aan wraak of rancune moet vreemd zijn aan een politiek, die uitsluitend op het algemeen her stel is gericht. In naam van de regeering doe ik op U een beroep om in de komende dagen in opbouwencJen geest te den ken en te handelen en aldus aan het proces van verwording en ontbinding dat de toekomst van Indië en Neder, lancv in gelijke mate bedreigt, een einde te maken. Sjahrir deelde mede, dat „veel zal afhangen van de manief; waarop men de republikeinen tegemoet zal treden bij de op handen zijnde besprekingen". BURGERBESCHERMING Dient in vredestijd voorbereid „De oorlog heeft ons getoond, aldus de heer P. L. van Boven, hoofdinspecteur voor de luchtbe scherming en het brandweerwe zen. in een persgesprek, „dat de bescherming van de burgerbevol king een taak is, welke in vredes tijd moet worden voorbereid. Een tuak even noodzakelijk als het vormen en opleiden van een le ger." Het ligt dan ook in de be doeling het vraagstuk van de ci viele verdediging reeds in Vredes tijd ter hand te nemen en terzake de noodige voorstellen bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Binnenkort zullen hier omtrent ongetwijfeld nadere me- dedeelingen kunnen worden ver strekt. PETROLEUM voor kookdoeleinden Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor kookdoeleinden of verlichting, op de bonnen 21 t.m. 24 van de kaar ten UA 510, 21 en 23 van de kaar ten UB 510, 66 van de kaarten UC 510 ge'durende de maand Fe bruari 1946, 4 liter petroleum kunnen koopen en op de bonnen 119 en 120 van de kaarten UB 510 3 liter petroleum. Sjahrir herhaalde, dat het aan hem was te beslissen of hij de onderhandelingen alleen zou voeren of dat hij anderen uit Djokjakarta erin zou betrekken. Sjahrir vertelde dat hij dr. van Mook eenige weken voordat de luitenant Gouverneur-Generaal naar Nederland vertrok alleen gesproken had. In den loop van het gesprek verklaarde hij ook, dat, indien bij de komende besprekingen, de nieuwe voorwaarden aanvaard, baar werden bevonden, zij zeker beslissend zouden zijn voor een alomvattende oplossing van het geheele probleem. Sjahrir ver klaarde voorts dat er misschien een Amerikaansche toehoorder gedurende de besprekingen aan wezig zou zijn. De Unrra De financieele en economische commissie van de Vereenigde Volken is bijeengekomen om den ontróerenden oproep van den Amerikaanschen afgevaardigde Sol Bloom voor hulp aan de TJnrra te behandelen. Terwijl Bloom sprak, gesticuleerde hij dramatisch met z'n armen en schreeuwde en fluisterde beurte lings. Zijn stem brak van emotie en traden sprongen in zijn oogen, foen hjj sprak over den honger, die voorkomen kon worden en de levens, die men kon redden. Bloom's voorstel werd bij ac clamatie aangenomen. Duur kanariepietje! Op een tentoonstelling van rang- en siervogels te I,orden is een kanarie te bewonderen die voor duizend pond geprijsd staat. De normale prijs voor een goede kanarie is momenteel honderd pond. MEER RATIONALISATIE IN DEN LANDBOUW fVervol0 van pa? 1) In den tuinbouw zullen bijzon dere teeltvergunningen in het algemeen vervallen. Overtollige producten dienen geconserveerd te worden. De groent en.distribu. tie dient reeds bij den a.s. oogst te vervallen. De Minister sprak tegen, dat ons voeaselvoorzieningsapparaat te veel met de Duitschers heeft sam engewerkt. Het vooroortogsche gebruik van kaas was 125 gram per week per hoofd. Thans zal worden ge streefd naar 100 gram per week en dan zullen wil' trachten te gaan exporteeren. Het te kleine aardappelen-rantsoen vindt zijn oorzaak in 'n kleinere opbrengst ner ha. Toch was vóór den oor log het gemiddelde rantsoen 2.3 kg., terwiïl het nu is 2.5 kg. De achteruitgang van de groenten- productie is wel gelegen in het stiksmfgebrek. S'raks zal er ech ter weer overvloed ziin. Het vleeschrantsoen is inderdaad een derde deel van het gebruik voor den oorlog. De deviezenposbie is zoodanig, dat wij minder kunnen invoeren dan in de bedoeling had gelegen. De Minister zei ook nog iets over de ambtenaren. Garantie. priizen van producten zouden weer nieuwe amb'enaren noodig maken! Er zijn 4000 ambtenaren ontslagen, nu ziin er nog 16.000 waarvan er binnenkort weer 4000 weg gaan. Bedrijfsorganisatie De Kamer is daarna begonnen met de bespreking van 't hoofd stuk over de organisatie van het bedrijfsleven. Het kon wel niet anders, of ondanks de staats rechtelijke bezwaren, door den heer v. d. Goes van Naters op geworpen. kwamen de verschil lende opmerkingen van diverse sprekers toch neer op een voor- uitloopen op de discussie over het ontwerp, dat in de Nota trouwens aangekondigd was. De bekènde bezwaren tegen het staatssocialistische karakter van 't ontwerp.Vos werden gehoord. Overtuigd is de meerderheid in de Kamer overigens, dat. er op dit gebied met medewerking van dg wet iets gebeuren moet. Het haakje, waar de kan aanhangt, is de mate waarin en de wijze waarop de overheid zich met de nieuwe organen moet bezig hou den. Dit kon ook Minister Vos vaststellen, die reeds aan het woord kwam om de sprekers te beantwoorden. Hij hoopte het ontwerp (waar zeker veel aan geschaafd zal worden) nog met deze Kamer te behandelen. TRAWLER GESTRAND De bemanning gered Gistermorgen omstreeks zeven uur is de trawler IJm. 97, ge naamd „Bruinvisch" gestrand tusschen de eerste en tweede bank, ongeveer 1 K.M. bezuiden de Koog. De motorreddingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder, werd uitgezonden, doch kon niet dicht genoeg naderen, ook in ver band met de vlak voor de kust liggende mijnen. De roeiredding- boot van station de Koog van de N.Z.H.R.M. kon niet worden uit gezonden aangezien er nog vele palen op het strand en in de brandfng staan, waardoor'de boot gevaar liep te verongelukken. Daarom werd een lijnvuurpijl over de IJm. 97 geschoten en verbinding gemaakt met 't wip pertoestel. De uit elf koppen be staande bemanning, die eerst ge tracht had zich met een eigen sloep te redden hetgeen misluk te omdat de sloep direct vol wa ter stond, werd een voor een naar den wal gebracht met de reddingbroek. De IJm. 97 was ge laden met visch. het schip ligt ongeveel 150 M. van den duin rand. Industrialisatie van de klompenmakerij In zijn rapport over de klom penmakerij in Nederland, sa mengesteld in opdracht van de betreffende vakgroep, komt dr. Chr. Plomp tot de conclusie, dat gestreefd moet worden naar een meer industrieelen geest, dan daarin tot nu toe geheerscht heeft. Alleen als industrie met modern zakelijke opvattingen zal volgens hem de klompenmakerij nog toekomst hebben. Tot levenslang veroordeeld Gisteren heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam uit spraak gedaan in de zaak P. Weij. Conform den eisch werd Weij veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf en ontzegging van de beide kiesrechten met het recht tot cassatie. Voor het ver krijgen van bonkaarten voor jo den en onderduikers, had men hem, in vooriaar 1943, verwezen naar den ondergrondschen strij der Regter. R., die vertrouwen m hem had gekregen, vroeg of hij bereid was een aanslag te plegen op den beruehten N.S.B.-er Ne- derkoorn, bauleiter bij de W.A.. Weij kreeg van Regter een revol ver en verried de zaak aan den S.D. In opdrcht van den S.D. werd besloten een schijnaanval on Nederkoorn te doen. waarbij Weij de rol van moordenaar zou melen. Aldus raakte Regter en andere illegale werkers in Duit- sche gevangenschap. Voorts had hij menschen ver raden die Engelsche piloten had den geholpen. Een krasse uitlating De eerste Britsche gezant bij de republiek Syrië en den Liba non, generaal-majoor sir Edward Spears heeft voor de anglo- Amerikaansche commissie voor Palestina o.a. verklaard, dat naar zijn meening de huidige zionisti sche politiek in Palestina „geen godsdienstige beweging, maar een nationale beweging was met vele ongewenschte aspecten, die de nazibeweging in Duitschland kenmerkten. Ameland is nog eens bevrijd! De postboot van Ameland is Dinsdag na een moeilijken tocht door het ijs behouden te Holwerd aangekomen. Hedenochtend keert zij terug. Ameland is thans na tien dagen afgesloten te zijn ge weest. weer uit zijn isolement verlost. De wadden worden door den hoogen vloed geheel van het ijs gezuiverd. Nederland is geen land van bedelaars Van verschillende zijden komen uit het buitenland ergerlijke staaltjes tot ons van een nieuw soort van bedelarij. Hierbij wor den de bedelaas niet gevonden uitsluitend in den kring, waaruit deze lieden doorgaans voortko men, doch ook anderen, o.a. amb tenaren en zelfs hoogere ambte naren. blijken zich niet te ont zien, in het wilde weg aan perso nen in het buitenland die hun volkomen onbekend zijn (burge meesters van groote steden of personen, van wie zij zich de col lega wanen) verzoeken te richten al of niet met belofte van late re betaling tot het zenden van geschenkpakketten. Dit euvel dreigt zulk een omvang aan te nemen, dat de Nedertandsche naam in het buitenland er ern stig door bedreied wordt. Dit is te meer het ^>eval. waar deze verzoeken hoofdzakelijk se-ïehit worden aan burgers van landen, maar snontaan heel veel voor Ne derland is gedaan P" no" \vo~dt gedaan. Da indrnV. door d°zp on beschaamd bedelarij gewekt, is een gehe°l verkeerde nl. van on- darfcbaariaeid voor al wat aan Neder1 ar, g is zeschonken. Daar- om N°derlandars. houdt on raot bedelen! Nederland is geen l'nd van bedelaars en wcnseht daar voor ook in het buitenland niet te worden aangezien. FR WORDT GEMELD: I Dat er binnenkort waar. schiinli'k meer lucifers beschik baar zullen komen; dat er 50.000 tweede handsch .rijwie'l n uit Engeland zullen worden ingevoerd voor de ge troffen gebieden; 1 dat ook Nederland verte genwoordigd is op het congres der Poolsche ex.politieke gevan. genen te Warchau. Ja, u ziet het goed, geachte lezeressen, dit is nu eens een hoekje voor ons alleen!! De hoofdredactie heeft de hand over het hart gehaald en zal nu iedere week een klein plaatsje voor ons inruimen; gezien de prestaties van de vrouw in de afgeloopen jaren, is zij blijkbaar de meening toegedaan, dat de vrouwenru briek het eerst in eere hersteld dient te worden, al zal deze voor. loopig nog maar van zeer be scheiden afmetingen zijn. Wij willen trachten om in dit rubriekje onderwerpen te behan_ delen, waarvoor de doorsnee vrouw zich interesseert; wat voor problemen zich zoo al voor kun nen doen en trachten deze laatste zoo niet geheel en al. dan toch door een kleine aanwijzing of een aardig ideetje, op te lossen. Vaak zal het in telegramstijl zijn, want het aantal onderwerpen, waar wij vrouwen ons voor in teresseeren, is legio!!!!! Om alleen even de levensmid delen met de daaraan verbonden distributie aan te stippen. We zwijgr/ hierbij over vorig jaar winter, daar is reeds genoeg over geschreven. Toen was er van distributie geen sprake, want er was niets te distribueeren, be halve suikerbieten. Nee, ik be doel hier dat simpele berichtje van deze week: „ér komt weer zachte zeep op de bon", dat zoo ongeveer de „finishing touch" beteekent van de zeepdistributie. Verwend als wij reeds waren door de stukken huishoudzeep en pakken zeeppoeder behoorde het stukje luchtzeep al weer tot de herinneringen, maar toch deed zich zoo nu en dan het gebrek aan die heerlijke zachte glyce. rinezeep gevoelen. En dan die verrassing van de textielpunten, waar je al zoo lang „krenterig-zuinig" mee bent en waarvan nu deze aanvulling nieuwe perspectieven opent voor een mantel of een japonnetje. Hoe deze kostbare punten nu het best te besteden? Daar heb je nu alweer een van de na.oorlogsche moeilijkheden, waar men zich heden voor geplaatst ziet. Je wilt graag iets „vlots", maar wat toch tevens practisch is, graag een goede kwaliteit, maar toch niet te duur. Wij zullen hierop nog wel eens nader terugkomen. Staan bij u ook de sinaasappe len op tafel en vindt u het ook zoo prettig, dat de scheefgeloopen hakken van de schoenen nu door de rubberhakken tot het verle den behooren? Wekelijksche bonnenlijst, die, voor de huisvrouw vooral, tot een van ie grootste wekelijksche verrassingen behoorde en met dezen voortgang spoedig tot het verleden zal behooren. Distribu- tiedienst. een van de meest on dankbare rijksinstellingen, maar met een zeer verantwoordelijke positie, die de menschen toch geleerd heeft, de nietigheden des levens te waardeeren. (Denk maar aan uw eerste reep cho cola.) Tot de volgende week, damés! JACQUELINE De befaamde generaal Morgan zal zijn functie bij de Unrra be houden. De Fransche Wetge vende Vergadering heeft met 514 tegen 51 stemmen haar vertrou wen in de regeering uitgespro ken. De M.R.P. vreest een constitutioneel geschilpunt met de regeeringscoalitie. Rusland deed een compromis-voorstel in zake vertegenwoordiging van het Wereldvakverbond bij de U.N.O. Byrnes meent, dat de kwestie der overdracht van de Koerillen en Sachalin aan Rusland bij het vredesverdrag moet worden ge regeld. Harry Hopkins, de bekende raadgever van Roose velt, is overleden. Tot inspec teur van den landbouw is be. noemd ir. C. H. J. 'Maliepaard. Schapenschurft- Het aantal gevallen van schurft onder de schapen is den laatsten tijd zeer vermeerderd. Hoewel deze piekte, die zeer besmettelijk is, ook voorheen veelvuldig voor kwam. heeft ze zich de laatste jaren dermate uitgebreid, dat er reden is tot ernstige bezorgdheid. De groote oorzaak is het gebrek aan bestrijdingsmiddelen. Het ministerie van landbouw doet al le moeite om verbetering in a'e situatie te verkrijgen, daar de kwaal zich voortdurend uitbreidt en zonder bestrijdingsmiddelen het ophokken en afslachten van de besmette dieren als eenig „redmiddel" overblijft. M MERKWAARDIGE STAP is die van Joego-Slavië, dat door Rusland ondersteund, Albanië heeft voorgesteld als lid van de VNO. Dat lijkt heel eenvoudig. Albanië is maai een klein land, dat indertijd door Italië is overvallen en toen een Italiaansch gezinde Regeering kreen die in 1940 den oorlog verklaarde aan Griekenland. Dus is Griekenland er tegen, dat deze voormalige vijand nu al in het vredesgezelschap wordt opgenomen. Engeland voelt dan ook niets voor de toetreding van de Albaneezen en zoo is er weer een tegenstel ling bijgekomen om de goede verstandhouding tusschen de Grooten te verzwakken: De toelating van Albanië staat ,zoo men weet op de agenda van den Veiligheidsraad, en men kan zich alleen maar ver wonderen over de wrange hu mor, nu soortgelijke kwesties daar allesbehalve veilig zijn Zijn de Russen van plan wraak te nemen over het feit, dat bii de verkiezingen in Oos tenrijk de communisten et zoo bekaaid zijn afgekomen? (Merkwaardig zijn zij in vele landen in de minderheid en na Engeland, heeft ook in België de socialistische Partij samen werking met de Communisten afgewezen.) Er is in Oostenrijk sinds kort een regeering onder leidina van een katholiek, met een socialistische staatspresi dent, en thans beweert het be kende Engelsche blad „Obser ver" dat overigens uitmunt in zijn anti-Russische berichtge ving, dat de Sowjets een dras tische wijziging in hun politiek tegenover Oostenrijk zullen brengen. Dit zal in hoofdzaak tot uiting komen bij de komen de vredesverdragenopstelling, maar. dat doet Rusland ten slotte niet alleen. De Sowiets zouden voorts verschillende eischen hebben, zij willen her stel van de communistische ambtenaren, die na de verkie zingen ontslag kregen en heb ben kritiek op het buiten- landsch beleid, nu er in Lon den. Washington en Parijs ge zanten van den ouden stempel zijn benoemd. Het is lastig voor een land, als het zooveel voogden heeft, vooral als die voogden zelf zooveel ambities hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3