Moordenaar van Eli Bing ter dood veroordeeld 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSiad en O m trek Op dief geschoten Strenge straffen voor andere verraders uit het gewest TEGEN 4 PERSONEN DOODSTRAF GEëlSCHT De verrader van Oudkarspel Oud-Riimsi-er Weiter over Indië HET WEERBERICHT DE EFFECTENBEURS DONDERDAG 31 JANUARI 1946 DEN HELDER VERNIEUWING VAN HET ONDERWIJS Hoe en waarom In de reeks cursussen, die aan de Heldersehe Volksuniversiteit gegeven worden, zal de heer Daalder, leeraar Nederlandseh aan de H.B.S, te Alkmaar, het onderwerp, behandelen van de onderwijsvernieuwing, zooals die zich momenteel aan zijn gedach. tengang openbaart. Hij zal de al of niet noodzakelijkheid eT van bespreken en het hoe van de be. doelingen. Het plan om hiervoor 3 spre kers uit te noodigen, is niet door. gegaan, aldus de heer Nijkamp, die den spreker op den eersten avond inleidde, door niet voor ziene omstandigheden. Doch de heer Daalder, die midden in het onderwijs en de vernieuwing .er van hij is lid Van den Ver. nieuwingsraad voor het Onder wijs staat, zal de cursisten meer dan voldoende weten te vertellen over het onderwerp. Aanwezig waren om. de Wet houder van Onderwijs en de ge meente-secretaris mr. Bolhuis. Als korte inleiding besprak de heer Daalder den Vernietrwings. raad voor het Onderwas en wat daarmede samenhangt. Deze raad is geen ontwerper van plannen, doch adviseur en criticus voor al de plannen, die de Minister van Onderwijs en diens rechterhand, dr. Bolkepstein, ontvangen. De raad houdt besprekingen en belegt conferenties, waar vooral de stem uit het groote publiek nauwkeurig wordt beluisterd1. j Gemeenschapsmensch of eenling? Ais; fundament voor zijn lezin gen stelde spreker de kwestie, dat de mensclMleJn. öf een lid van de gemeenschap voelt (collectï. vist), of zich als eenling (incEiviJ dualist) losmaakt van de ge. j meenschap, in welken vorm ooki er zijn eigen meerling laat over. heerschen. Precies aan te geven is dit natuurlijk niet, doch de overheersch-ing van één van bei de is beslissend voor de plaats, die hij, in het leven inneemt. Spr. ging toen over op het be. 1 spreken van den mensch in de verschillende Levensperioden, waaronder hij dan kan worden gerangschikt. Uit dit betoog bleek dat het mertsehelijk wezen naar gelang zijn leeftijd kan worden gerangschikt in beide groepen, van öf gemeen schapsmenseh öf enkeling. Vandaar dat bij de op. voeding van het kind zoovele botsingen voorkomen, die niet noodig zijn hij een juist begrip van de geestesgesteldheid van de persoon. Met veel toegeef el ij k- heid en aanpassingsvermoge§ kan veel worden bereikt. Overgaande op het wereldge beuren duidde de inleider de onderscheiden gesehiedenisperio. den aan en ook daarin zien we de groote zig-zaglijn van gemeen, schapszin of sterk individualisme De school van de toekomst Hoe ziet de heer Daalder de school van de toekomst? Deze school dient op het begrip te steunen, dat zij- is gebonden aart de maatschappij van de toekomst eni daarom: a. moet ieder levenstype- zich zelfstandig kunnen ontwikkelen; b. in het besef, de gemeen schap in vollen zin te. kunnen dienen. Vooropgesteld, dat de- grond- peiler van dit alles is: het gezag. Hierna beschreef spr. de ver schillende pogingen, die in deni loop der jaren reeds zijn gedaan voor onderwijsvernieuwing, met name die van Jan Ligthart, van de humanitaire school van prof. v. Rees te Laren, die beschouwd kan worden als een vooriooper van de „Werkgemeenschap" van Kees Boeke. het Mo-ntessori-on. derwijs. ert vele andere progres sieve pogingen. Diep ging spreker in. op de „Werkgemeenschap" van den idealist-praetieus Kees Boeke, die wil pogen de verschillende onderwijsperioden van lager- en hooger te overbruggen en die nog verder wil gaan. om al'le ver schilpunten. in overtuiging te ia- ten samensmelten. Iets wat vol gens den heer Daalder en ook volgens; onze overtuiging in Nederland., met zijjn vele over. tulgingsverschillen, totaal onmo gelijk is. (Het principïeele blijft immers juist voor ons d'e eerste maat staf..). Dit was dg stof voor dezen eersten avond, diepgaand! maar hoogst actueel en interessant. Den tweeden avond behandelt de heer DaaJder: „Hoe kan bin nen dit tijdsbestek het Neder landseh onderwijs bevorderd en ontwikkeld warden?" BURGERLIJKE STAND Geboren: z. v. A. C. Slagwater- Steeman; d. v. M. Rodermond- Schuïten; z. v. C. A. Kager.Dig_ num; z. v. W. C. Papo.v. Spelden; j d. v. J. Meiselaar-Broersen; z. v, J. T. Gieles-Derksen; d. v. E. P. Kapiteijn-Veul; z. v. A. Wiersma. Beïfe; z. v. T. P. Riesenbéck- Stark; z. v. M. A. Dito.Zijm; z. v. H. J. E. Steeman-Kok; z. v. G. Spits-Zeeders; d. v. G. v. d. Wende.Veen; d. v. P. Koorn.v. d. Vlies. Ondertrouwd: J. H. Smit en T. Goes; C_ Bontes en A. Buis; N. v. Spelden en V. Buijs; J. Eel- man en H. T. Kabel; J. van- Am. mers en W. Hoornsman; J. T. Smiers en P. van Amersfoort; J. J. Helder en M. C. Tiessen; J. C. Mosk en M. de Beurs; T J. Wittenberg en J. C. Denijs; F. C. Tosses en D, Drost; J. W. Schot mans en A. M. van IJzencioorn. Getrouwd.' J. J. Westerbeek en R. Sandbrin-k: A. van Bompse- laar en M. Starrenburg; D. Hoo. geterp en D. van Eerde; D. Bais én C. R. van der Velde. Overleden: G. v. Wachendortf van Rijn, v., 62' K. J. Keijzer, m„ 77 j.; J. A. van der Pruik, v., 11 jaar. SCHAGEN REVUE „WEL GEBOGEN, NIET GEBROKEN" Op uitnoodiging van. d'e sedert kort opgerichte Qntspanningsver. eenlging „Schagen" woonden wij Dinsdag haar ^eersten bonten avond in het Noord-Hoïïandsch Koffiehuis bij. Het. doei dezer vereeniging is, een gezonde ontspanning in eigen kring te bieden, ter beperking van de heerschende wantoestan den op ontspanningsgebïed. Uitgaande van dit motief, mag de thans georganiseerde avond stellig geslaagd heeten. De pu blieke belangstelling overtrof ve ler verwachting- De voorzitter van de Ontspan. ningsvereeniging verwelkomde allen, in het bijzonder den heer Fenijn uit Alkmaar, ontwerper van; de revue en de jongens en meisjes van het AJkmaarsch ge zelschap, die hiér geheel belange loos hun beste krachten gaven. Het gedeelte voor de- pauze werd gevuld' met enkele aller aardigste schetsen en voordrach ten. afgewisseld met declamatie, zang en volksdansen. De voor dracht „Opa's verjaardag" was s+ellig het best geslaagd, terwijl de declamatie „Holland" veler waardeering kon. wegdragen. De eigenlijke revue bestond uit 4 bedrijven, betrekking heb bend op het vooroorltogsche Ne derland, Mei 1940, den bezet tingstijd en „Nederland weer vrij met tableaux en een pro loogspreker. Het idee was goed, doch de af werking liet te wenschen over. Niettemin heeft het meeren. der aanwezigen zeer geno ten, vooral ook door de kostelijke zetten van den conferencier en den originaliteit van enkel scènes. Tot slot sprak, de heer A. H. v. Dongen eenige welgekozen woor den van dank tot de medewer kenden en sloot met gebed. ZIJPE BENOEMD TOT ONDERWIJZERES Naar wij vernemen is mej. A. Groot, onderwijzeres aan de O.L. School te Burgerbrug. benoemd tot onderwijzeres aan een bijzon dere neutrale school te Aerden- hout. ALKMAAK Gistermorgen kwam bij de re cherche aangifte binnen van dief stal van een efeetro-motor uit het Sportpark. Toen- de politie zich daarheen begaf zag zij; in de omgeving van het zwembad een on-beheerden- grijzen Ford V 8 staan, waarvan de provinciale- nummers gedeeltelijk waren weg- geradeerd. Daaruit rees het ver moeden. dat de auto van diefstal afkomstig was: Bij informatie te Ams;erdam bleek, dat het nuim- mer een auto betrof, dié- Maan dagavond was gestolen. De re cherche. die veronderstelde-, dat de dief dezer dagen de auto zou komen ophalen zette een val op en gisteravond 7 uur leverde dit inderdaad succes op. Toen de dief met het vehikel wilde wegrijden sprong de recherche te voorschijn en arresteerde den chauffeur.. On geboeid werd d;e dief,, de 27 jarige H.. uit Alkmaar, tusschen 2 re chercheurs overgebracht naar het bureau van politie.. Twintig, meter voor het domein van Hermandad meende hij zijn kans te zien en koos hij het hazenpad, hoewel hi.i te' voren door de recherche hierin wa-s gewaarschuwd. Op herbaalde sommatie sloeg de vluch'eling .geen acht en de politie achter volgde hem. Eerst op de Nieuwe- Sloot, waar op dat oogenblik geen voorbijgangers waren, kon men een. schot lossen, dat den dief in liet dijbeen trof. Daarop moest hij. noodgedwongen de vlucht opge ven en kon zonder tegenstand in het politiebureau worden onge sloten. Bij onderzoek is gebleken, dat H. reeds meerdere vonnissen van- ernstige aard achter den rug heeft In Juli 1944- brachten enkele land-wachters een transport ge vangenen- van Alkmaar naar Amsterdam-, Op het stationsplein te Amsterdam waagde een der joodsehe gevangenen, Eli Bing„ een poging om te ontvluchten. Hij sprong te water en trachtte zwemmende te ontkomen. Zon der aarzelen- richtte- een- der be wakers, de 26-jange- land-wach ter H. va-ra Kleef uit Bergen zijn geweer op- Bing en zijn schot raakte hem in het achterhoofd, tengevolge waarvan hij in de diepte verdween en enkele oogenblikken later overleed. Tegen v. Kleef, die voorts vele andere Iaiwlverrader- Irjke misdaden heeft begaan, zooals het opsporen van niet ingeleverde radiotoestellen en het arresteeren van land- genooten ten behoeve van den SE*., had dé Procureur- Generaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam op 16 Januari j.l. de dood straf geëiseht. Uitspraak doende, heeft dit Gerechts, hof gistermiddag, onder pre sidium van Mr. A. C. Ruys, verdachte conform den eisch tot de doodstraf veroor deeld met ontzetting uit alle rechten voor het leven, maar met het reeht om van deze straf in cassatie te komen. Strenge, straffen, voor andere verraders. Ook de diverse verraders van het destjjd-s, ondergedoken slacht offer i-n Heerhugowaard-, zijn tot strenge straffen veroordeeld. De NSB-er J„ Koelemey uit. Heerhugowaard tot negen jaar, waarvan acht door te brengen in een RijkswérkinricMing, omdat hij met zijn vrouw en den 65-jari gen A. Trappel uit Sybekarspel overlegd had op welke wijze zij Bing zouden verraden, waarna zij besloten, dat Trappel aangifte zou doen bij de- landwacht te Alkmaar. Zoowel Trappel als dé vrouw van Koelemey werden tot acht jaar veroordeeld, waarvan zeven door te brengen in een Rijkswerkin richting. Trappel heeft zich ater naar de 53-jarige NSB-ster Neeltjë Swidde-Hart te Alkmaar begeven om zich van- zijn lafhar tige taak t® kwijten. Deze vrouw deelde hem. medé, dat hij zich bij; haar zoon moest vervoegen, nactat Trappel baar volledig over Bing had ingelicht. Daar zij; wist, dat haar zoon lid van de W A de N S B en dé Landwacht was, achttle het Ge rechtshof haar medeplichtig aan den dood van dézen Joodschen onderduiker en veroordeelde baar tot vijf jaar, waarvan vier door te brengen in een. Rijkswerkin richting, De zoon, Pieter Swidde uit Alkmaar, begeleidde Trappel naar het gebouw .van de- Land wacht te Alkmaar en deed aan gifte van de door Trappe-l gege ven inlichtingen. Swidde werd- hiérvoor in afwachting van rijn 'verdere berechting, tot zes jaar veroordeeld-, waarvan vijf diaor te brengen in een Rijkswerkinrich ting, AlTe verdachten zijn- voorts- ont zet uit beidé kiesrechten, maar krégen het reeht van cassatie., POLXXXE-RECHXER STEEDS HET ZELFDE! In Nov., Dee. van 't vorig jaar waa Corn. M. te Schagen op ae ka- nijinen-joch-'t getogen in West.Fries land. Twee konijnen te Groo.tehroelc, trwe-e te Hoogkarspel en. één te Ven huizen. De buit wa£» dus niet gering reden waarom de Officier I 75.of 30 dagen tegen verdachte eischte. De- rechter kon. zich volkomen ver- eenig-era met dezen eisch en vonniste conform. Een vijftal personen had op 3 Aug. 1945. de duinen bezocht om wat hout te sprokkelen. Jammer voor hen waren zij, door de Marechaussee gesnapt. Een der vijf H. B. was als woordvoerder verschenen. De Offi cier vroeg t 10.of 5 dagen met verbeurdverklaring van in beslag genomen voorwerpen. Uitspraak idem met teruggave. Zekere Leendtert K. had op 14 Juli bij een verhuizing geholpen en een klokje verduisterd. Het kwam hem te staan o.p, 60.of 20 dagen. Zoo luid-de' de uitspraak. G. v. B. en J. B., beiden te Texel, werden beschuldigd een aan tal biels te hebben ontvreemd uit dè duinen. "t Feit was gepleegd op 27 Sept. 1945. Zij hoorden 10.of' 5. dagen tegen ziek eisehen; maar de Pöli.tiereeh ter achtte het feit niet overtuigend bewezen en sprak hem vnij-- Jurrraaffl L, ent Artfc, w. d. Ht.„ heiden te Winkel, waren op 1 Oct. 1945 aan. 't visscfren geweest in de- Wiering-ermeer. De vangst bestond, uit planken err balken-. De Officier wilde streng optreden tegen hout diefstallen en req,ulieerde /- 25.of 10, dagen voor ieder. Uïtspr. idem. Een driftig man is A. B. te Den Helder, beschuldigd, getuige K. mis handeld te hebben door hem een- flm-ken kaakslag te g'even. 't Ge beurde, 25 Juli 1945. De oorzaak was getuige K., die eenig vudl verbrandde waardoor ver scheidene planten van beklaagde werden beschadigd of vernietigd. Rekening Irau-dend met dé omstan digheden eischte het O-.M. slechts f 10-of 5- dagen. Mr, Jonker,, verdediger, ging de- zaak nog eens na en vroeg uiterste clementie. De rechter deed uitspraak t 3:of 1 dag. Een vijftal1 personen, waarvan een verschenen, had' in den nacht van 2-1 Maart 1945 een. inbraak ge pleegd in 't magazijn van de firma K. te Opmeer en daar een groote- hoeveelheid, diverse goederen, ont vreemd: zakken, zout, doozcu pud ding, jam, eenige zakken peulvruch ten. enz. 't Was cfus een ernstige diefstal. Motief: honger. G. de W. te Amsterdam, een der daders, ver telde het verloop; Tegen de 3 eerste verdachten eischte de Officier 150 of 30 dagen; d'e Gebroeders T. hoor den 1GQ. of 2D dag-en tegen zich- vorderen. De Rechter vereenigde zich. met den eisch en deed conform uitspraak Het bijzonder Gerechtshot te 's Hertogenbosch, beeft in. zïjm eerste zitting teg-en eenige ver dachten de doodstraf geëiseht. Het betrof de vier S S-Iieden, den 21-jarigem H. Kromhout uit Haarlem, die burgemeester W. Wijnen van, Asten had doodge schoten, den 24-j,arigen J. P_ Besteman uit Badhoevedorp. die burgemeester Smulders van So meren met enkele- schoten van het léven had beroofd en den 22-jari- gen G-. S. v/éf Ploeg- uit Amster dam, dfestij-ds cormmandan-t van de landwacht in Noord-Brabant en Limburg, die na den moord op twee land-wachters te Beek en Donk tezamen met Harders, chef van d-ett S Di te Vugtot den ter- reurmoord als repmessailüemaat- regel heeft beraamd.. Tegen J. va-n Lieshout uit As ten, die een lijst met namen van als. anti-Duitsch en leiders- van het verzetswerk bekend staande personen- aan- verdachte v.,d. Ploeg had gezonden, werd eveneens de doodstraf geëiseht. Uitspraak over 1'4 dagen. Tegan den aO-jangeii G. D. Willem, sen uit Wormerveer, die zich kwaad had gemaakt over dreigende uitlatin. è'en yan zijn chef van d'e Hijstpellerij "D'e Unie" en zich dientengevolge in een anoniemen brief tot den NSB- burgemeester Jongsma te Krommenie had gewend, met het verzoek dezen chef zelf eens de straf tê laten on dergaan, waarmede liij- zijn arbeiders bedreigde (in Duitschland werken);' omdat hij naar de Engelsehe radio luisterde, luidde de eisch vier jaar; waarvan drie- jaar door te brengen in een. Kijksw erkinr ichting- Uitspraak 13- Februari. Voor het bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd gisteren de zaak voortgezet tegen den beken den 41-jarigen Klaas Ruiter uit Oudkarspel, die plannen van de illegale organisatie in Noord-Hol land verraden- had. Door zijn toedoen werden ook twee illegale werkers gearresteerd. Verdachte was werkzaam- bij- het Provinciaal Electriciteitsnet ere was- door een collega,, op wien. hij eera betrouw baren indruk maakte-, van, een- en ander op. de hoogte gesteld. De advocaat-fiscaal eischte 15 jaar gevangenisstraf waarvan 12 door te brengen- in een Rijkswerk inrichting, met ontzetting uit alle rechten voor bet leven. IN EEAT REDE voor de Neder- landsehe Maatschappij; imor Handel en Nijverheid te Den Haag heeft de vroegere Minis ter van Koloniën, de heer Ch. Weiter een overzicht gegeven van hetgeen Nederland voor Indië heeft gedaan. Speciaal wees hij op de vele ontgin ningen voor de inheemsehe be volking, waarmee dè grond slag gelegd is voor den groo- ten landbouw, die gedreven werd met Westersch kapitaal. Als het grootste werk, dat de Nederlanders, ooit in Indië heb ben verricht, noemde spr. de transmigratie van Javanen naar de buitenbezittingen, waardoor ieder jaar 6Ö.&8W Ja- vaunsche paupers tot welge stelde landbouwers werden. Een ander voornaam punt. was de organisatie van de rechter lijke macht, waarbij rechtsze kerheid en een behoorlijke rechtsbedeeling met als alge- rmeenen grondslag eerbiedi ging van de eigen rechtsopvat tingen der bevolking, voor zoo ver dit mogelijk was,,, voorop stond.Svr. gaf als overtuiging te kennen, dat een uiteengaan van Nederland en Indië in strijd zou z-wn met êe histori sche ontwikkelingslijn en hij gaf uitina aan zijn vertrouwen, dat het Nederlandseh e volk en die bevolking van Ned. Indië elkaar tenslotte weer zouden vinden Weecsverwoiuhting medegedeeld: door Het KNMI te De B;W geMig van Donderdagavond tot Vrijdagavondr VRIJ ZACHT! Heldere nacht, daarna toe nemende bewolking niet tijde lijk eenige regenmatige, later vrij krachtige Zni<TwesteKjke wïndr zachter. D'e door Minister Liefiinck in het gebouw van de Vereeniging voor den Effectenhandel' gegeven uiteenzettin gen vormden gisteren ter Beurze nog eerr onderwerp- van gesprek. Over het algemeen was men de meening toe gedaan,, dat hoewel niet veel nieuwe gezichtspunten) zijn geopencf, de mededeelingfin van: d!en heer Lief- tinek een verhelderend lieh-t op tal van punten hebben geworpen. De opkomst ter Beurze was heden schraal). De 4- pet. Nederlandsche StaatsobligatiërL waren, weinig gevrij - zigcf of een fractie beter. Voor de 3.' j pet Nederlandsche Staatsobliga- tiën 1941, 1942 en 1943' Bestond' vraag en d'e koers kwam dan ook hooger te liggen, tegen 102.1/4 kon gemakkelijk worden afgedaan. De 3. pet Certificaten en 3 pet. Grootboekobligatrën waren wat la ger. Ook integralen en de* 2v/ï- pet. G-rootboekob'ligatiën gingen een klei nigheid naar heneden. Naar Pand brieven was er weinig vraag,. doGh er openbaarde zich een behoorlijke vraag en in verscheidene gevallen kon dan ook een koersappreciatii2 worcf-en opgemerkt. Voor enkele in- dustrieelé obligatiën bestond vraag. Zoo werd. onder Beurstijd voor de 3'/» pnt. Obligatiën Lever Mij. 104 ee- boden. terwijl voor de- 3v/t pet. Obli gatiën Van. die Berghr 105 werdi gebo den, zoodat de kan^. op- een hoogere noteering groot was. De 3' pet Obli gatiën AKU waren 102 1/4. Voor de 5 pet Obligatiën AKU bleef op 110 vraag bestaan. Prolongatie 2- D/'ï. VEKA.DAMKAMPIOENS€llAP VAN NOÖRDrHOLLAND Het Vera.damkampioenschap van Noord-Holland is gewonnen door J. Wagenaar uit Hoorn, die ook vóór dien oorlog, dezen titel reeds- behaalde. Op d-e twee-de en derde plaats eindigden met een ge-TijJfc aantal punten de Amster dammers G. Bëldero.k en J. Haa, ger, die na een. beslissin-gsma-tch zullen spelen om het kampioen schap van Amsterdam. De thans geëindigde match gold tevens ais voorwedstrijd van het bin nenkort te verspelen nationale kampioenschap, De eindstand is: 1. J! Wagenaar (Hoorn), 18, p,; 2.. en 3. G! Bel. derok (A'dam) en J. Haagen (A'vdam>, 14 p.; 4,. E'. Becker Zaandam-.)-G.. Bloem (Batten, vekiert) en W. de Graaf (Bus. sum), 12 p-.; 7. H. Ondej-ans (A'darn) en H. Visser (W'veer), 11 p,; 9: mej. M. Buys: (A'dam) en J! v. Slobbe (Amstelveen), 10 p,.; 11. J,„ Koning, (Stoten,),. 6 p- 12. G. v. Veen (Hilver sum), o.p.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2