IK VREES DEN MAN VAN HET BOEK DINGEN VAN DEN DAG 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek DINSDAG 5 FEBRUARI 1946 DEN HELDER AANHOUDING Door de recherche werden de. ter dagen twee personen aan gehouden. verdacht van diefstal. BAKKERS OPGEPAST In samenwerking met een controleur van de Arbeidswet zag de politie zich genoodzaakt tegen een zestal bakkers proces, verbaal op te maken, wegens het overtreden van de Arbeidswet. Zij hadden nl. brood te vroeg verkocht. VECHTPARTIJ In de Koningsstraat ontstond tusschen een tweetal mannen, die onder invloed van sterken dTank verkeerden, een vecht partij. Dat het er raak aan toe ging blijkt wel hieruit, dat de politie handelend moest optre den. Een der vechtenden keerde zich toen tegen de politie, met het gevolg, dat hij nogal rake klappen kreeg. Wie kaatst moet de bal verwachten, wordt wel eens gezegd, dat was hier zeker het geval De twee mannen wer den later ter on'nuchtering me degenomen naar het bureau. DAT GING NIET Een wielrijder, die brandhout achter op zijn fiets vervoerde werd aangehouden. Dat dit goed gezien was merkte de politie, toen bekend werd, dat dit hout ontvreemd was uit een timmer werkplaats aan de Marnixkade. POLITIENIEUWS Door de politie werd proces, verbaal opgemaakt tegen drie personen, die aan de Rigerstraat op de grasperken liepen. Verder werd een persoon be kend wegens overtreding van de jachtwet, met het gevolg, dat hij ziin geweer kwijt raakte. Een motorrijder, die zonder geldige papieren van zijn ver voersmiddel gebruik maakte, werd eveneens bekeurd. BURGERLIJKE STAND Geboren: d. v. H. Dukers.La. gerveld; d. v. D. Planje.Ham; d. v. N. Brandsma.Postma; d. v. M. E. M. Reekers-de Lange; z. v. J. Pols.Voorthuijsen; d. v. F. Metsemaker.de Boer: d. v. C. J. Snijder-Ewalt; d. v G. Marsman- Renden; d. v. J. J. Biegstraaten- Tabeling; z. v A. Buck-Dom- burg. Ondertrouwd: C. T. Snijder en O. Zegel: J. W. Meijer en M. Róoda; W. Terlouw en D. Gieles. Getrouwd: H. V ot en J A. Veen; J. W. Schram en A. Ver veer; C. Riekwel en K. M. Louw. hoff. Overleden: C. M. Deurloo, v., 73 jaar: A J Winter, v., 80 jaar; G. Groos. v.. 26 j&ar: A. v. Hoe pen m., 52 jaar: J. C Schipper, m., 73 jaar. DISTRIBUTIENIEUWS Schoenen en klompen Zij. die absoluut geen bruik baar schoeisel bezitten en nog geen aanvraagformulier hebben ingediend, worden in de gelegen heid gesteld om aanvraagformu lieren af te halen en in te leve ren voor het verkrijgen van een bon. Den Helder, familienamen: N t.m. T afhalen op 4 en 5 Febr., inleveren 6 en 7 Febr.; U t.m. Z afhalen op 11 en 12 Febr., inle veren 13 en 14 Febr.; A t.m. C afhalen op 18 en 19 Febr., inle veren 20 en 21 Febr. Anna Paulowna, familienamen N t.m. T afhalen op 4 Febr., in leveren 5 Febr.; U t.m. Z afhalen op 11 Febr.. inleveren 12 Febr.; A t.m. C afhalen op 18 Febr., in leveren 19 Febr. Callantsoog, familienamen N t.m T afhalen op 5 Febr., inle veren 8 Febr.; U t.m. Z afhalen op 12 Febr., inleveren 15 Febr.; A t-m. C afhalen 19 Febr., inle veren 22 Febr. Textiel Het afhalen en inleveren van aanvraagformulieren voor tex. tielgoederen kan geschieden: Den Heldfamilienamen D t.m. I afhalen 4 en 5 Febr., in leveren 6 en 7 Febr.; J t.m. M afhalen 11 en 12 Febr., inleveren 13 en 14 Febr.; N t.m. T afhalen 18 en 19 Febr., inleveren 20 en 21 Febr Anna Paulowna, familienamen D t.m. I afhalen 7 Febr., inleve ren 8 Febr.; J t.m. M afhalen 14 Febr.. inleveren 15 Febr.; N t.m. T afhalen 21 Febr., inleveren 22 Febr. Callantsoog, familienamen D t.m. I afhalen 5 Febr., inleveren 8 Febr.; J t.m. M afhalen 12 Febr., inleveren 15 Febr.; N t.m. T afhalen 19 Febr., inleveren 22 Febr. _i SCHAGEN .,DE BONTE MOET ER UIT" Onder auspiciën van de Bond van Oud-Leerlingen v- d. Rijks. landbouwwinterschool, draaide Maandagmorgen in theater Royal de film „De Bonte moet er uit". Deze film geeft een duidelijk beeld van het groote gevaar dat de t.b.c. voor mensch en dier op_ levert. Niettemin was eenieder reeds overtuigd van het groote gevaar dat de t.b.c. voor de volksgezondheid oplevert. Niet teveel nadruk kan men daarom leggen op de noodzaak, om alle melk voor het gebruik te koken. Het geheele systeem van t.b.c. bestrijding in het bedrijf wordt door de film uitvoerig behandeld en toegelicht. Wij hebben er reeds eerder iets van verteld. Het is de bedoeling van de film om alle achterblijvers te overtuigen van de plicht de be strijding energiek ter hand te nemen. Aangezien het succes van de bestrijding dezer ziekte staat of valt met de daadwerkelijke en volledige medewerking van alle boeren, wekte dr. Hakkesteegt alle aanwezigen op, in dien geest werkzaam te zijn en herinnerde ten overvloede nog aan de mede werking, die het rijk verleent aan hen die zulks vrijwillig doen. BRIDGE-COMPETITIE De R.K. Schager Bridgee.uo heelt thans haar onderlinge competitie g'e- eindigd. De uitslag hiervan is: Totaal Gem. aaru. pt. aant. pt. No. Hr. Settels 87 29 5 Mevr. Settels 87 29 5 Hr. M. Nuijens 114 38 1 Mevr. Nuijens 114 38 1 H.E. Deken Kuijs 96 32 4 Z.Eerw. Hr. Pastoor v. Burgerbrug 96 32 4 Hr. P. Bosman 99 33 2 Hr. Bruin 99 33 2 Mej. M. Berkvens 97 32 3 Hr. S. Knuwer 97 32 3 Hr. Dr Groot 75 25 6 Hr. N. Groot 75 25 6 En op de B-Lijn; Hr. G. Bosman 82 27 9 Hr. L. Volkerts 82 27 9 Mevr. Ploeger 107 36 2 Hr. Alb. Ploeger 107 36 2 Hr. Schaafsma 87 29 8 Mevr. Schaafsma 87 29 8 Hr. Redecker 69 23 10 Mevr. Redecker 69 23 10 Hr. Brugman 112 37 1 Mevr. Bruggeman 112 37 1 Hr. A. Deutekom 103 34 3 Mevr. A. Deutekom 103 34 3 Hr. T. Deutekom 95 32 5 Hr. P. Deutekom 95 32 5 Hr. G. Tailor 92 31 7 Mevr. G. Tailor 92 31 7 Hr. Stuijt 99 33 4 Mevr. Stuijt 99 33 4 Hr. Beekma 93 31 6 Mevr. Beekma 93 31 6 Van de B lijn promoveeren naar de A lijn de Heer en Mevr. Brugge man en de Hr. en Mevr. Ploeger; terwijl van de A lijn naar de B lijn degradeeren de heeren D. en N. Groot en de Heer en Mevr. Settels. VOETBAL SRC I verloor de wedstrijd teg'en Texel I onder protest met 3—4; ter wijl de wedstrijd van SRC II tegen Kaagvogels wegens het slechte weer werd uitgesteld. BILJARTVEREENIGING HOLL. NOORDERKWARTIER car. brt. h.s. gem. Ie klas: C. Slikker 200 14 29 14.28 J. A. Schenk 150 14 55 10.71 Th. Boekei 218 16 62 13.62 J. Peetoom 200 16 39 12.50 C. Slikker 200 16 48 12.50 Th. Boekei 263 16 105 16.43 2e klas: Jac. Smit 125 20 31 6.25 Jac. Stammes 82 20 19 4.10 C. Stïkkelman 125 21 27 5.95 Nic. Dissel 69 21 14 3.28 3e klas: J. Pool 62 21 11 2.95 K. Bakker 85 21 17 4.04 A. Bijlsma 76 24 10 3.16 H. Prins 85 24 13 3.54 Jac. Prins 62 27 10 2.29 M. Oosterkamp 85 27 11 3.14 H. Prins 85 31 8 2.74 J. Pool 75 31 22 2.4i 4e kl. A v. d. Kuijt 50 18 12 278 K. v. d. Ben 35 18 8 1.94 K. v. d. Ben 50 22 8 2.27 Joh. Zijlstra 43 22 8 1.95 Chr. Beekma 50 29 13 1.72 K. Balk 40 29 5 1.38 TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Hillegarda Martha, d. v. Jan Koopman en Grietje Mar. tje de Vries; Annette Andréa d. v. Jan Kooger en Hendrikje Kamphof; Roelof, z. v. Leendert de Waard en Grietje Johanna Dalenberg. Ondertrouwd: Willem Nicolaas de Wijn en Frouwtje Jonker; Ferdinand Jan Kaczor en Klaas je Knol; Jan Jacob Ruiter en Grietje Koopman. Getrouwd: Johannes Maria Schoo en Martha Maria Reij. Overleden: Hendrik Slegh, 4 weken, z. v. Aart Slegh en Mar tha Dekker; Petrus Albertus Rot tier. z. v. Albert Petrus Rottier en Mathilda Neve; Marretje Bruin 82 jaar, vrouw van Jan Hoogerheide. Gevonden; halsketting, schaats, sleuteltje, wantje, wollen das, boodschappen tas ch. BEDRIJFSVOORLICHTING De Vereeniging voor Bedrijfs voorlichting hield op Woensdag 30 Januari haar eerste vergade. ring na den oorlog. De voorzit ter. de heer C. J. de Lugt, opende de vergadering en heette speciaal burgemeester Rehorst welkom. Ir. Lienesch, die op deze verga dering een actueel onderwerp zou behandelen, was door ziekte verhinderd. Nadat de secretaris en penningmeester .hun verslag hadden uitgebracht, besprak de ftfeer van Groningen, assistent der vereeniging, de resultaten van de proefnemingen en onder, zoekingen in de afgeloopen ja ren. Er was gebleken, dat veel gronden een te lage zuurgraad hebben als gevolg van een tekort aan kalk. 50 pet. der Texelsche gronden hebben fosforzuurge. brek. Ook is komen vast te staan, dat het dikker en dichter zaaien van erwten aan te bevelen is, daar dit een opbrengstverhoo. ging geeft. Bij gerst heeft de zaaidiepte invloed op het gewas. Hierna werd de voorgestelde statutenwijziging besproken en aangenomen Het bestuur bestaat nu iiit 13 leden. Het voorspel van de afd. Texel van den L.T.B. om de bestuursleden aan te wijzen uit de eigen standsorganisaties, werd afgewezen. Aangeraden werd proefnemingen te houden op het gebied van de veevoeding, speciaal in den zomertijd. Bij de rondvraag werd gewezen op een te verwachten hooivordering, die voor de Texelsche schapenboeren een groote strop kan beteekenen WIERINGEN TENTOONSTELLING .,HET CHRISTELIJK GEZIN" In het kader van de Gezins. week, welke, uitgaande van Ned. Volksherstel, overal in den lande gehouden wordt, werd Zondag in het Parochiehuis een tentoon stelling gehouden „Het Christe lijk Gezin". Door de leden der Kath. Actie is hier. onder de be zielende leiding en op initiatief van den Zeereerw. Heer Pastoor H. Kouwenhoven, iets werkelijk moois tot stand gekomen. Vele avonden zijn de K A.-leden op stap geweest om diverse voor werpen uit het katholieke ge zinsleven bijeen te brengen. Op overzichtelijke wijze is alles op uitgestrekte tafels gerangschikt, zoodat de vele bezoekers alles duidelijk in zich op kunnen ne men én bekijken We zeggen: vele bezoekers: inderdaad, de toeloop is den geheelen dag de tentoonstelling was geopend van 's morgens 11 tot 's avonds 7 uur zeer groot geweest. Het was een va et vient van belang stellenden niet alleen uit .on zen eigen katholieken kring, maar ook van vele andersden kenden. We zagen o,a. ook bur gemeester L. C. Kolff en echt- genoote en meerdere Wieringer notabelen met interesse het ten toongestelde bekijken, meerdere malen voorgelicht door den Zeer Eerw Heer Pastoor of den heer Joh Hoogenijijk. Was de vooi oereidingstijd groo- ter geweest misschien was dan het tentoongestelde nog veelsoortiger geweest. Van vele gezinnen was het be zit aan kunstzinnige-intieme en vaak antieke voorwerpen tentoon gesteld. We zagen o m.: een afdeehng betrekking hebbende op de H. Maagd met fraaie expressieve beelden beeldjes schilderijen gedachtenisprentjes en veel Mariale lectuur waarbij natuurlijk de Fatima-kinderen niet ontbra ken; een afdeeling met alle para menten H. Vaten etc. ten ge- bruike bij het toedienen van het H, Doopsel een kleine doope- ling met doopkleed kussen en sluier en kanten mutsje; dan een groote tafel met Katholieke lec tuur devotieprentjes - schil der- en teekenkunst. Lectuur was er in den meest uitgebreiden zin van het woord. En de schilder- teekenkunst werd vertegenwoor digd o.m. door meerdere fraaie Toorop-kunstwerken. Kerstmisviering in het Christe lijk gezin. Meerdere fraaie kunst zinnige Kerstgroepen, een zeer fraaie Oostersche Kerststal waren tentoongesteld. Ook de huisvlijt in het Christelijk gezin had 'n apar te tafel gekregen. Mooi schilder werk, knutselwerk en handnaai werk was aanwezig.. Alles wat aanwezig behoort te zijn voor het toedienen van het H. Oliesel rouwcirculaires, gedachtenisprent jes e.a. Een mooie Meiversiering van ons aller Koningin mocht op deze Gezins tentoonstelling niet ontbreken. En dan 'n apart woord voor de historische afdeeling Een fraaie groep geschiedkundige do cumenten was hier tntoongesteld. Mooie geborduurde communie plaatjes. Ie Communieplaien van een 100 jaar geleden (We vinden ze toch mooier dan de tegen woordige, al zijn die kleuri ger), een persoonlijk schrijven van den Keulschen bisschop van ja ren her. 't Was in één woord prachtig. We weten zeker, dat veel niet is opgenoemd, doch er .was ook zoo'n veelheid en veel zijdigheid, dat het onmogelijk is volledig te zijn. Spijtig is het voor degenen, die door het slechte weer afgeschrikt zijn. de tenioonstelling te bezoe ken. Driewerf hulde voor deze uiting van Katholieke Actie en Moreel Herstel. BURGERLIJKE STAND Geboren: Regina. d. v. Th. C. J. Hoekstra en E. Hummel; Lein. tje, d. v. A. Willeboordse en G. Bakker; Marie Anne Sijtje. d. v. C. Verschoor en S. v. d. Vües; Gerla Therese, d. v. W. A. Gra. niewski en P. J. Lindenbergh; Arko, z. v. A. IJpma en S. v. d. Meer; Marie Pietertje, d. v. W. Baijs en A. Keijzer; Martinus Antonius, z. v. H. Geusebroek en Maria Agatha Berding; Thea Maria, d. v. P. J. Voorthuijzen en A. C. Bakker; Geertje, d. v. C. Montsma en K. Reitsma. Ondertrouwd; J. Dui.jnker en G. Dekker; W. Schenk en E. Poel; J. Hoep en P. de Krijger. Gehuwd: C. F. Muller en P. M. v. d. Velde: J. Duijnker en G. Dekker. Overleden: Maria Numeijer, oud 82 jaren, wed. van J. Poppen Janke Basstra. oud 94 jaren, wed. van G Kuut; Arie Mostert, oud 31 jaren wedn. van Geertje Rotgans ANNA-PAULONA Z.A.P..NIEUWS Zondag werd onder ongunstige weersomstandigheden alleen de wedstrijd Z.A.P. IITexelsche Boys II gespeeld en ook dezen keer is het een 41 overwinning geworden. De eerste helft speelde Z.A.P. tegen den krachtigen natten wind en vertoonde zich een ge lijk opgaande strijd, die na een klein half uur spelen het mooiste doelpunt van den wedstrijd op leverde, van den voet van Piet Preijde, hetwelk door de Texel sche Boys vijf minuten later prompt bean+woord werd met den gelijkmaker, waarmee dan ook de rust kwam. Na de rust kwamen de Boys er niet meer aan te pas en werd de stand geleidelijk opgevoerd tot 41. Toen 10 minuten voor het einde bleek, dat de Boys nog met zeven man in het veld waren, werd de wedstrijd door scheids rechter Bijlsma, die goed leidde, gestaakt. 'T ZAND DE VERWARMING DER KERK Naar wij vernemen zijn de radiatoren voor de verwarming van onze kerk gearriveerd. De parochianen zullen nog enkele dagen geduld moeten beoefenen en onze kerk kan wederom ver warmd worden. De tooneeluitvoering ten bate der missie van Pater Jac. de Wit, welke door ziekte van eemge spelers was uitgesteld, is nu be. paald op Donderdag 7 Februari a.s. Den missievrienden wacht on getwijfeld een genotvolle avond. Een zoontje van den heer P., die met een wagen mee wilde rijden, geraakte hij het opstap pen onder den wagen. Met eenige lichte ontvellingen en den schrik is het ventje uit zijn benarde positie bevrijd ZIJDEWIND TOONEEL Naar wij vernemen heeft de R.K Gem Tooneelvereeniging „Onder Ons" in studie genomen het boeiende tooneelstuk in 4 be. drijven „De vier jaargetijden" van Ant. Cooien, wat een goed geslaagde keus genoemd mag worden. De leiding berust we derom bij den eminenten regis, seur A. J. M. Schmeddes. Onder zijn leiding is ook het vorige too. neelspel een succes geworden. Wij wenschen deze vereeniging veel succes en zien vol verwach. ting de opvoeringen tegemoet. BREEZAND N.V.B. VERGADERING De afd. A. Paulowna van de N.V.B. belegt a.s. Vrijdag een openbare bijeenkomst in zaal Bossen. Deze avond zal een in formatief karakter dragen Een van de meest gebruikelijke middelen, om vooral de studenten aan de Universiteit in de weten schap te bekwamen, was, hen onderlinge disputen te laten hou den die dan door een belangstel lend publiek werden bijgewoond. Wanneer men nu wist, dat een van de studenten die daar moest optreden, om zijn stellingen te ver dedigen een boek door en door bestudeerd had, dan was men ge heel en al oor, want men begreep, dat zoo iemand niet voor de poes was, vooral omdat de middel- eeuwsche boeken over het alge meen veel degelijker en rijker van inhoud waren dan de tegenwoor dige. En zoo ontstond de spreuk, die de geheele middeleeuwen door van groote invloed is geweest op het leven van meer ontwikkelde menschen: Timio virum jnius libri. ik vrees de man van een boeit of. volgens de bedoeling al- dtis omschreven: ik ben bang voor den man die een boek door en door kent. Dat kwam mij in de gedachten; toen ik in deze serie iets wilde ver tellen over een "ondergedoken" boek uit den oorlog; "Rome en de afgoden van onzen tijd" door Dr. W. Solz- bacber; Uitgave Fouholt Voorhout 1940. Het bevat een "heldere en dui delijke uiteenzetting van de dwalin gen van onzen tijd' en bakent, met de woorden van den onvërgetelijken verdediger der menschelijke persoon lijkheid, Paus Pius XI, den weg af door deze totalitaire stelsels voor de Katholieken. Het veroordeelt het nationaal-socialisme om zijn rassen waan, om zijn onvervalscht modern heidendom. "De tijd van het Kruis is immers voorbij en het zonnerad zal nu onzen levensbaan bepalen" (Rosenberg). En heel wat beter dan de Neurenbergrechters; die ook iets over de anti-godsdienstige houding van dat verfoeilijke systeem zeggen; wordt daarin met feiten aangetoond'; hoe de geloofsvervolging heeft ge woed in het derde rijk. Maar ook met het bolsjewisme, waar men in den laatsten tijd om wille van het bondgenootschap wat te veel heeft gecoquetteerd' wordt in dit boek af gerekend. En vooral wordt erop ge wezen, dat men zich niet mag laten beïnvloeden door allerlei mooie be loften. Het woord' immers van deze richting heeft geen waarde. En daar om mag men zich er niet van afma ken met een: Och, de goddeloozen- bond is ontbonden; er is nu vrijheid van geloof, neen, d'e toekomst zal ook evenals het verleden de feiten wij zen het uit een vréeselijk beeid van geloofsvervolging geven. In het derde deel weerlegt het de bewering dat d'e Katholieke Kerk verbonden was met het Italiaansche Nationalis tische systeem. Neen, niet "juist door de benoeming van een groot aantal niet-Italiaansche Kardinalen blijkt het dat de Kerk zich ontwor stelt -aan haar te eenzijdige Jtali- aansch-politieke instelling" (J. M. 4 Jan. 1946), maar uit hare duidelijke uiteenzetting van hare beginselen komt de Kerk naar voren als de Moe der van alle volkeren; als een boven nationale instelling, die zich door niets laat afbrengen van haar taak om haar kinderen tot God te gelei den. Dit boek heeft menigeen in den donkeren oorlog licht gegeven en nu het niet meer onder den korenmaat behoeft te blijven, kan het voor ve len worden een troost, een bemoedi ging, een klare richtlijn. De boekenmarkt gaat weer open. De Nederlandsche uitgevers verzenden weer.tverschillende werken en trach ten zoo aan de groote behoeften van het Nederlandsche volk tegemoet te komen; de boekhandelaren trachten weer allerlei werk op de meest aan lokkelijke wijzen aan den man te brengen; maar men moet zich niet laten overrompelen. Niet de boeken die om hun realistischer» inhoud te genwoordig in de mode zijn, niet de boeken, die ons enkel en alleen maar een paar uren ontspanning kunnen geven, kunnen ons leven verdiepen, maar alleen boeken waar men wat uit leert voor het geheele leven. En nu men weer op de klein tjes moet passen en weer moet uit kijken om 't geld zoo nuttig1 moge lijk te besteden, moet u niet moderne romans gaan koopen of allerlei bro chures van voor of tegen annexatie; van al of geen gemeenteraad aan schaffen; maar dan zoekt u naar iets blijvends, om dit door en door te kennen endan door het leven te gaan met groot gezag, want. timeo virium unius libri ik vrees den man van een boék. Kapelaan B. VOETS. Alkmaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2