DE „SILBERTANNE"-MOORD TE BERKHOUT TH De Grieksche kwestie opgelost Nieuw Noordhollondsch Dagblad Doodstraf geëischt tegen Gerrit Smidt Engeland en Rusland hebben elkaar weer gevonden HET DIJKCAT BIJ RAMMEKENS PONTONBRUG BIJ HEDEL AANGEVAREN Van Eigen Erf DE EFFECTENBEURS Uit alle hoeken der aarde DE CHAOS IN DE SOCIALE HULP VERLEENING Samenwerking verstevigt voedselpositie I DONDERDAG 7 FEBRUARI 1946 de can. Tweede Voor de :andidaat te Alk. Utrecht, rspel en m. Voor roen Az. te Heer- losma te Weel te in zijn In den nacht van 1 op 2 Juni 1944 werd het echtpaar Maars Nierop- Houter te Berkhout wakker geschrikt door bellen aan de voordeur. Jan Maars Nierop ging eens kijken, deed het raampje van de voor deur open en vroeg, wie of de nachtelijke bezoeker was. Het ant woord was een kogel, die Maars Nierop doodelijk verwondde en af gevuurd werd door den beruchten Maarten Kuiper, die ook debet was aan de z.g. „Silbertanne"-moordeh door het „Sonder Commando'; der S.D. gepleegd te Purmerend en Beemster, waarbij de verraders rol gespeeld was resp door het echtpaar Bakker en den NSB-burge- meester v. d. Kuur, die allen ter dood werden veroordeeld. Ditmaal was de verrader Ger rit Smidt, sinds '42 sympathisee- rend lid der NSB, blokleider te Berkhout, dat maar zes NSB-ërs telde, tevens lid van Boerenraad, Landstand en propagandist van Volksdienst, Winterhulp en NSB- bladen. Verdachte had in Mei '44 be- zoek van Maarten Kuiper gekre gen, die, gestuurd door den Kring leider te Hoorn, namen kwam vragen van anti-Duitsch en anti- NSB ingestelde dorpsgenooten. Aanvankelijk weigerde hij. omdat hij vond, dat het niet op zijn weg lag, maar na aandringen van Kui per gaf hij de namen van Lou en J. Stam, Th. Reus, den onderwij zer v. d. Wielen en van Jan Maars Nierop, om tenslotte nog even het dorp in te gaan om de juiste adressen te noteeren voor Kuiper. Verd. verklaarde, dat nij niet vermoed had, dat er repressailles zouden volgen, doch meende dat het voor de veiligheid van de NS B-ërs nuttig kon zijn. dat de in lichtingen gegeven werden. De moordenaar als getuige De moordenaar van Nierop S.D.-politieman M. Kuiper werd als getuige gehoord; hij had zich bij verd. als S.D—ër bekend gemaakt. Dan vertelde Kuiper, onbewogen en koel, hoe hij in den bewusten nacht de opgegeven adressen afging; doch er werd niet' opengedaan. Bij de boerderij van Nierop ging het raampje van de voordeur op. „En toen heb ik hem neergeschoten", zei get. nuchter. Pres.: Was dat een zoogenaamde „Silbertanne'-moord? Get. Kuiper: Ja, Edelachtbare. De wed. T. Nierop-Houters, eveneens als getuige gehoord, deed dan het droeve verhaal van den moord op haar man, terwijl de moordenaar zonder een zweem van ontroering in de getuigenbank dit relaas aanhoorde De proc.-fiscaal. Mr. Bakhoven wees op de overeenkomst met Silbertanne-moorden in Purmer end en Beemster, waarbij ook notoire NSB'ërs de verradersrol speelden. In Mei '44, toen de ter reur der Duitschers het hoogte punt bereikte, toen er pas een aanslag op de Landwacht was ge pleegd, kreeg verd. de S.D. op bezoek. Hij wist heel goed, waar het om ging, zooals ook v. d. Kuur en Bakker het wisten. Deze zeer ernstige verraadzaak verschilt niet veel met die van die - andere ver raders. Spr. eischt de doodstraf. Mr. H. Buiskool trachtte de persoon in een gunstiger dag- &iitü(kLti&nieiuus AANVULLING BONNENLIJST Voor de tweede helft van de 2de periode 1946 (3 t. m. 16 Fe bruari 1946). Elk der volgende Geeft recht op bonnen: 't koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 602 735 250 gram jam. stroop enz. 736 50 gram thee 737 100 gram gedroogde zuidvruchten 738 250 gram waschpoeder B 71 1 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 04 melk 1% L. melk B 04 C 04 melk 3 L. melk 010 aardapp. 2 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 602 835 250 gram jam, stroop enz. 836 100 gram gedroogde zuidvruchten 837 250 gram waschpoeder Bonkaarten LD, LE 602 D 04 E 04 melk 5 L. melk 510 aardapp. 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. T 12 2 rantsoenen tabaks. artikelen (geen import sigaretten) V 12 100 gram chocolade of suikerwerken X 12 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kun. nen reeds op Vrijdag 8 Febr. a.s. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Fe bruari mag worden afgeleverd. licht te stellen en vond dat zijn, cliënt geen verrader was, zooals Bakker en v. d. Kuur; daarom vond pl. de doodstraf een te zwa re eisch. Uitspraak 18 Febr. Benzine-affaire. De 30-jarige kellner Leon Heynis uit Alkmaar was door den caféhouder Van Gij zen in contact gekomen met den S.D.-er Viebahn, die zich als getuige gehoord nog steeds noemt: Kriminal-secretair wonende te Dus- seldorf. Deze Viebahn vroeg Heynis' of hij voor den S.D. wilde werken; waarop H. zich bereid verklaarde Viebatrn af en toe eens 'n tip te zullen geven. Zoo vertelde hij hem, dat zekere W. Smeets in de buurt van Schagen 'n parij van 6000 L. benzine wist te zitten. Hij bracht Viebahn bij Smeets, die na een onderhoud met Viebahn zijn vriend C. Goesinne mee. gal, die de woning zou aanwijzen van Arie Kaptein te Zijpersluis en daar toe met Viebahn en M. Kuiper in den auto meereed. Bij Kaptein aangeko men bleek dat er geen 6000 L. ben zine wag doch slechts enkele liters. Nadat Maarten Kuiper zich voorge steld had als lid van de Ondergrond- sche, vertelde Kaptein dat hij lid van de Ondergrondsche was, 'n re volver had enz. Een week daarna werd Kaptein ge arresteerd en na een week of vijf als repressaille wegens een aan slag op 'n landwachter met nog 4 anderen gefusilleerd. De kellner Heynis gaf toe dat hij Viebahn met Smeets in contact ge bracht had; verder had hij hem nooit 'n tip gegeven. Hij had den naam van Kaptein niet tegen Viebahn genoemd. Goesinne verklaarde dat hij veronderstelde dat het 'n handeltje betrof, doch gaf later toe te weten dat de benzine in beslag genomen zou worden. Smeets vertelde; dat Kaptein hem een partij van 5 a 6000 L. te koop had aange boden, doch daar hij zelf geen geld genoeg had om die partij te koopen, stelde hij zich in verbinding met Heyni^ die echter dreigde de benzine in beslag te zullen laten nemen. De P.O.D.-ambtenaar A. T. Cramer verklaarde dat Kaptein heelemaal geen illegale werker was. Na het getuigenverhoor vroeg de President aan Smeets: "U hebt een heele straflijst hè?", waarop verd. slechts bevestigend kon antwoorden. Zijn strafregister bleek niet minder dan 15 strafdelicten te vermelden. De Advocaat-Fiscaal achtte niet bewezen hetgeen Heynis en Goesinne ten laste was gelegd, dat zij den S.D. verteld hadden dat Kaptein onder- grondsch werk verrichtte. Blijft over de benzine-kwestie. Verdachten heb ben daarover •inlichtingen aan den S.D. gegeven, waardoor zij Kaptein bloot stelden aan ingrijpen door den S.D. Aan den dood van Kaptein heb. ben verdachten z.i. geen schuld. Spr. eischte tegen Heynis 4 jaar gev., tegen Smeets 2'/s jaar en tegen Goe sinne 1 jaar gevangenisstraf. Mr. C. Berkhouwer had geen zware taak om in deze aanvankelijk belang rijke zaak, waarvan niet veel was overgebleven; te pleiten. Hij wees op de ondergeschikte rol van Goesinne, terwijl van de tenlastelegging aan Heynis niet veel was overgebleven. Hij kende den naam van Kaptein niet en kan dus niet schuldig verklaard worden aan het blootstellen van Kap. tein aan maatregelen van den S.D. Een straf van 4 jaar acht pl. dan ook te zwaar. De verdediger van Smeets conclu deerde tot vrijspraak van zijn cliënt. Uitspraak 18 Febr. a.s. In vreemden dienst. G. Groot uit Beemster werd wegens dienstneming als landwachter tot 8 jaar gev. waarvan 6 jaar R.W.I. en ontzetting en ontneming van 't kies. recht voor hef leven, veroordeeld. De eisch was 12 jaar gev. Jb. Post, De Rijp, wegens dienst neming in het Wachtbataljon Nieder. sachsen, tot 5 jaar gevangenis (4 jaar R.W.I.j. De eisch was 10 jaar gev. Verraders gevonnist. Trientje Loos—Groot te Spanbroek, die een brief aan de Landwacht ge schreven had, tengevolge waarvan haar man met twee vrienden ge arresteerd werd en haar man en een der vrienden gefusilleerd werden werd dóór het Bijz. Gerechtshof tot 15 j. gev. veroordeeld waarvan ll j. R.W.I. De Adv.-fiscaal had 23 Januari de doodstraf geëischt. R. Bos te Alkmaar, die den onder- grondschen werker N. Stet uit Oud karspel had verraden aan den wnd. Maj. v. Politie P. Maarleveld, werd tot 5 jaar gev. veroordeeld. De eisch was 10 jaar. 'HEDEN „Ja baas, ik dacht weer aan échte thee, lyiemeijer's Gala thee. Die is fijn!" (Advertentie) DE OPENING van de zitting van den Veiligheidsraad van Woens dag werd vertraagd, aangezien de Big Three nog steeds in de kamer van den Secretaris-Generaal confereerden. Na de benoeming van de rechters in het Internationale Hof va Justitie stelde de voor zitter voor dat de Grieksche kwestie afgedaan zou kunnen worden met een verklaring van den voorzitter, die als volgt zou luiden: „De meerderheid van de leden van den raad heeft uitdrukking gegeven aan haar meening ten aanzien van de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland. Naar het oordeel van den voor zitter is de raad van oordeel dat de aanwezigheid van Britsche troe pen in Griekenland geen gevaar voor den wereldvrede oplevert, en dat de aangelegenheid als afgedaan beschouwd moet worden. De raad gaat over tot de orde van den dag". nadruk, „is het uiterste waartoe de Sowjetregeering bereid is te gaan en geen andere bewoordin gen zouden aanvaardbaar zijn en wij zouden bezwaar hebben tegen iedere andere bewoording". De Veiligheidsraad werd hierop een half uur verdaagd om den Britschen Minister van Buiten- landsche Zaken. Bevin, gelegen- te geven de vertaling van de ver klaring van Wysjinski te bestu- deeren. Na de heropening van de znting zeide Bevin, dat hij met genoegen geconstateerd had. dat de Sovjet- Unie niet langer bij haar oor spronkelijke eischeri persisteerde. Spr. is ook bereid tot conces sies, en zal niet langer op een for. meele uitspraak van den raad aandringen. Het is het verlangen van mijn. land dat het ongelukkige incident in de relaties tusschen onszelf en de USSR gesloten wordt en dat de eenheid van han delen tusschen onze beide groove staten en tusschen de leden ran den Veiligheidsraad als geheel gehandhaafd blijft en versterkt wordt". Wysjinski sloot zich bij leze woorden aan, waarna de Griek- sche gedelegeerde zijn instemming betuigde met deze oplossing. Wysjinski verklaarde, dat de Sowjet-delegatie de verklaring van den voorzitter niet kan aan vaarden. De Sowjet-delegatie is bereid niet verder aan te dringen op een formeele resolutie over de Grieksche kwestie en wil met de volgende procedure genoegen ne men: 1. De Veiligheidsraad neemt geen formeele beslissing met be trekking tot de situatie in Grië- kenland. 2. de Sowjetdelegafie zal tevre den zijn met een verklaring af gelegd door den voorzitter. 3. De verklaring van den voor zitter moet inhouden dat de Vei ligheidsraad acte genomen neeft van de verklaringen, afgelegd door de Sowjet-Unie. het Ver- eenigd Koninkrijk en Grieken land, en eveneens door de ver tegenwoordigers van de Vereenig- de Staten, Frankrijk, China, Po len, Egypte en Nederland met be trekking tot de situatie in veroan.d met de anwezigheid van Britsche troepen in Griekenland, zooals deze zijn vastgelegd in de notu len van de vergaderingen. De raad verklaart dan dat de zaak is af gedaan. „Dit" aldus zeide Wysjinski met De dichting van het gat bij Rammekens, dat op 24 Januari werd geblokkeerd, vordert on danks het ongunstige weer der laatste dagen naar wensch. De nog resteerende lekken zijn van slechts ondergeschikte beteekenis' zoodat men reeds met het leeg- malen van den polder kon begin nen. Terwijl het waterpeil langzaam zakt, blijft men den nog zeer lichten dijk versterken en wij hopen dan ook spoedig te kunnen melden, dat geheel Walcheren weer door een betrouwbare wa- terkeering wordt beschermd. Gisteravond omstreeks zes uur is de pontonbrug bij Hedel door een drijvende bok, die door een feilen wind lossloeg en op drift geraakte, aangevaren en onklaar geraakt. Aanvankelijk liet de schade zich zeer ernstig aanzien en meende men, dat het wegver keer aani beide oevers omgeleid moest worden over Nijmegen. Ook de pas ingestelde autobus-, dienst GeldermalsenDen Bosch zou door dit ongeval dan zijn ko men te vervallen. Gelukkig is het nogal meegevallen en de herstel werkzaamheden waren vannacht reeds zoover gevorderd, dat de brug vadaag weer voor het ver keer opengesteld kon worden. Het scheepvaartverkeer is echter nog gestremd. r)R. M. EUWE is door B. en W. van Amsterdam voor gesteld als leeraar in de wis kunde, tevens conrector, aan het gemeentelijk lyceum voor meisjes. Met ingang van 16 Februari zal de Zwitsersche Luchtvaartmaatschappij een wekelijkschen luchtdienst ope nen tusschen Zurich en Am sterdam vice versa. De vuurtoren van Westkapeile, die vroeger een lamp had ter sterkte van 100.000 kaars, zendt nu een licht uit met een sterkte van 400.000 kaarsen. Carbid kan thans weer zonder vergunning bij den normalen handel worden betrokken. Dezer dagen is de Brazïliaan- sche gezant, de heer S. Rangel de Castro in Nederland aange komen. Vrijdag zal een Ne- derlandsche missie naar Por tugal vertrekken voor het voe ren van handelsbesprekingen. De maximum-uitsluitiv.ps- term.ijnen der richtlijnen 1 Cm 5 van de beoordeelingsbeschik- king studenten 1945 nr. 1 voor Delftsche studenten zijn door den Minister van O. K. en W. qehalveerd. Het Rijksarchief dat op 1 Maart 1944 uit veilig heidsoverwegingen was geves tigd in het kasteel ,.De Can- nenburch" bij Vaassen, wordt nu weer naar zijn oorspronke lijke plaats teruggebracht Er waren weer iets meer verkoop- vergunningen vrijgegeven en het aantal was vandaag gestegen tot 8281 betrekking hebbende op een nominaal bedrag van 33.101.000. Inderdaad be stond er dan ook iets meer aanbod en dit kwam tot uiting in lagere koer seh voor de Nederlandsche Staats- obligatien. De 'diverse 4 pCt. soorten kwamen in dé omgeving van 102', 2 a 102 5/8, met uitzondering van de eerste leening 190 die nog 303 bedong Bij het opmaken van de noteering' voor de 3Vs pr. Obligatiën 1941. 1942 en 1943 kwam na veel passen en me ten een koers van omstreeks 102l/a a 102 5/8 te voorschijn. In navolging hie, van was ook de gestaffelde lee- ning iets lager, terwijl ook de spoor wegdrieën beneden de vorig'e koers terecht kwamen. De oude schuld was weinig veranderd. Ten aanzien van de industrieele obligatiën bleek dat er ook eenig aanbod was. De koersen waren echter niet veel veranderd 3Vs pr. Van den Bergh golden 103Vj; 31/» pr. Lever Mij. 103 3/4 en 3' '2 pr. Werkspoor 103 1/4. Voor de 3' 2 pr. Obligatiën Delispoor openbaarde zich wederom eenig'e vraag en de koers steeg tot 89 De affaire in de gemeentelijke en provin ciale leeningen was grooter dan gis teren. Op zichzelf waren de omzetten echter nog van bescheiden afmetin gen. De 3Va procent Obligatiën waren door elkander 103; terwijl de 3 pr. papieren zich bewogen tegen koersen loopende van ÏOl1'* tot 102. De Pand- brievenmarkt was stil. Er was weinig aanbod en iets meer vraag De koer sen legden ook een kleine neiging tot verbetering' aan den dag. De ontwik keling van de pandbrieven van in Amerika werkende hypotheekbanken was onregelmatig. De omzetten wa ren klein. Prolongatie 21/4 procent. IN CATALONIë hebben 20.000 textiel, en metaalarbeiders eenige dagen een sit-down sta. king gehouden in verband met de slechte voedselsituatie. In Frankrijk zijn in processen we. gens collaboratie in totaal 3060 doodstraffen opgelegd, waarvan 50 pet. in een mildere straf is omgezet. Keulen loopt groot gevaar overstroomd te worden door het water van den Rijn, dat reeds 6 voet is gestegen. Prins Frans Jozef van Hohenzollern is gearresteerd. Hij was lid van de S.S. In het Lagerhuis ver. klaarde Attlee, dat weinig voort, gang is gemaakt met de ontwik keling van de atoomkracht voor vredesdoeleinden. Van het aan de kust van Alaska vergane stoomschip Joekon zijn 271 pas. sagiers gered, terwijl getracht wordt het leven van de 215 over. blijvende opvarenden te redden"! De Ratjah van Serawak heeft de souvereiniteit van ziin onaf. hankelijken staat aan de'Britsche Kroon overgedragen tegen beta ling van een millioen pond ster. ling. AANMELDING VORDERINGEN Het ministerie van financiën deelt mede, dat belanghebbenden in de gelegenheid worden gesteld aanspraken uit hoofde van vor deringen en aanschaffingen ten behoeve van de strijdkrachten onzer bondgenooten, alsmede alle claims wegens schade, toege bracht door die strijdkrachten, Voor 20 Februari a.s. aan te mel den. De ministers van Binnenland- sche Zaken en Sociale Zaken heb ben een centrale coördinatiecom missie ingesteld, welke bet' vraag stuk in studie heeft genomen', op welke wijze eenheid te brengen is in de prijzenswaardige activi teit der verschillende nieuwe en bestaande instellingen op bet ge bied van sociale hulpverleening. In afwachting van de resultaten van den arbeid van deze commis sie, hebben de ministers het noo- dig geoordeeld, dat thans reeds in de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot het in het leven roepen van plaat selijke coördinatie-commissies In deze commissies zullen zitting nemen vertegenwoordigers van de bestaande overheids-instellingen; welke zich bewegen op het terrein van de financieele periodieke hulp- verleening (Maatsch. Hulpbetoon, dis. trictsbur. Verzorging Oorlogsslacht. offers, militaire zaken), vertegen woordigers van de voornaamste par ticuliere instanties, welke plaatselijk hulp verleenen aan oorlogsslachtoffers (N.V.H., Stichting 1940—45, HARK); vertegenwoordigers' van d'e Armen raden, van de G.A.G.'s en van het Gemeentelijk Controlebureau voor de wachtgelden. Een van de eerste taken van deze commissie zal zijn regelmatig' van ge dachten te wisselen over een doel matige taakverdeeling en samenwer king der verschillende instellingen en diensten op het gebied van de sociale hulpverleening, opdat de eenigszins chaotische toestand, welke ten deze momenteel bestaat en welke o.a. bliikt uit het overlappen van eikaars werk terrein, dubbele uitkeeringen en fraude-mogeliikheden, zoo spoedig mogelijk verdwijnt. Als secretaris van de Centrale Co ördinatiecommissie treedt op Mr. J. van Doorn, Referendaris en waarn. hoofd van de af deeling Sociale Bij stand van het Ministerie van Sociale Zaken, Zeestraat 73; s-Gravenhage. Het herstel van onze voedsel positie is een moeizaam proces, maar dat er flink wordt aange pakt, leeren ons de Honig's Fa brieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, waar met man en macht gewerkt wordt, om eik Ne- derlandsch gezin zijn aandeel te verzekeren van al wat de Honig's Fabrieken fabriceeren. Het gaat natuurlijk niet altijd zoo vlot als men wel zou wenschen, maar de medewerking van de betreffende autoriteiten en bovenal van de winkeliers en grossiers stelt Ho nig's personeel in staat zijn volle energie te geven aan de produc tie en de eerlijke verdeeling van de uitmuntende Honig's artike len, die van zoo groot belang zijn voor het behoud van onze volks gezondheid. (Adv.) Hl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3