'T VEEBOEKJE VERDWIJNT Het optreden der Engelschen in Indië Nieuw Novrdhollandsch Dagblad In den Veiligheidsraad gelaakt Olympische Spelen veldslagen? Bevroren kabeljauw Van Eigen Erf DE TOCHT VAN ALEXANDER DEN GROOTE In plaats van 11 jaar 11 maanden Trekt Tsjang-Kai-Sjek zich terug? SCHIPHOL Weer in eigen handen Uit alle hoeken der aarde De verliezen van hef Brifsch-lndische leger Nazi-broeinesten Iran geeft niet toe VRIJDAG 8 FEBRUARI 1946 f ISTERAVOND kort na kwart over zes heeft de Veiligheidsraad vjp de Organisatie der Vereenigde Volken een begin gemaakt met de behandeling van de Indonesische kwestie, naar aanleiding van de vertoogen der Sovjetrepubliek Oekraïne over den toestand in Indonesië. De afgevaardigde v. d. Oekraïne begon met te refereeren aan den brief, dien hij tot den Veiligheids raad had gericht en sprak vervol gens over de Jap. bezetting van Ned.-Indië; waarbij hij zeide, dat het door de Jhpanneezen ingestel de regime gelijk was aan dat het welk de landen van de as overal elders hadden gevestigd. Het In donesische volk, aldus Manoeilsky, heeft met alle ten dienste staande middelen aan de Japanneezen weerstand geboden tot aan het uur waarop de geallieerde overwinning de Japanneezen tot de overgave dwong. De nederlaag van de Japannee zen was voor de Indonesiërs een aanmoediging om hun nationale onafhankelijkheid te verwachten en tevens de erkenning van hun rechten krachtens verklaringen van de geallieerden. Na de Japan- sche capitulatie werd hun toege staan de orde in Indonesië te hand_ haven. Hierbij ontstonden botsin gen tusschen het Indonesische volk en de Japanneezen, die van tanks gebruik maakten. 9P 29 September arriveerden Britsche en Br—Indische troepen in Batavia, maar zij bachten In donesië geen vrede. Manoeilsky beschuldigde Engeland van het gebruik van steeds grootere moderne wa pens tegen de „slecht gewa pende Indonesiërs". Hij ci teerde voorts een Reut'erbe- richt, volgens hetwelk Japan- sche troepen tegen Indonesiërs werden gebruikt. Hierop gaf de heer Manoeilsky een aanhaling uit Britsche officieels krin_ gen over de botsingen op Sumatra tusschen de Indonesische politie en de Japansche troepen. Hij citeerde Vervolgens de "Daily Telegraph" van 11 December voor een verslag over een aanval door de R.A.F., waarin sprake was van den "grootsten tot dusver op Java ondernomen aanval", waarbij Javaansche dorpen werden verwoest. Manoeilsky zeide, dat het aantal dooden onder de Indonesiërs hoog ge_ weest moet zijn. Hij las een bericht voor van radio New York, waarin het aantal dooden geschat werd op 30.000 tot 40.000. Deze gebeurtenissen hebben de aandacht van de wereld opinie gewekt. De heer Manoeilsky verklaarde met nadruk, dat er in Indonesië eefi toe stand heerscht, die een g«evaar betee- kent voor den internationalen vrede. De Britsche troepen bevonden zich in Indonesië om de Japanneezen onder de hoede van de Vereenigde Naties te ontwapenen, maar hieruit volgde niet, dat het gebruik van Britsche troepen tegen de nationalistische be weging de goedkeuring van de Ver eenigde Naties had. De Oekrainsche delegatie stelt niet de kwestie der terugtrekking van de ^Britsche troepen. De geschiktste op lossing zou zijn de instelling van een commissie ter plaatse. Hiermede eindigde de heer Ma noeilsky zijn betoog. De verdediging van Bevin. Hierop nam Bevm, de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, het woord om den heer Manoeilsky te antwoorden. "Het is mij met dui delijk, zoo begon hij, waarop ik ant woord moet geven. De heer Ma noeilsky vraagt niet om de terugtrek, king van de Britsche troepen uit Indonesië en ik neem aan, dat zulks beteekent d&t de aanwezigheid van de Britsche troepen niet als een gevaar voor den vrede wordt beschouwd. De aanhalingen van Manoeilsky uit dag bladen en redevoeringen in het La gerhuis toonen slechts dit feit aan, dat wij in dit land een vrije pers hebben en dat elkeen kan zeggen wat hem goeddunkt, zelfs indien het geen men zeggen wil, niet waar is. Eerst moet het punt worden opge helderd, wie de souvereme autoriteit over Indonesië bezit. Het besluit van de Geallieerden was om het door den vijand ontnomen gebied terug te geven aan het souvereine volk, dat den Japanneezen den oorlog had ver klaard. Indonesië werd snel. overrom peld. Noch de Ver. Staten noch Gr.- Brittannië waren toen bij machte voldoenden steun te zenden om den Japanschen opmarsch tegen te hou den. Het gebied werd bezet en tijdens die bezetting richtten de Japanneezen. fascistische strijdkrachten op, die zij' wapenden en opleidden en met fascis tische denkbeelden doordrenkten. Zij gaven aan vele, vele duizenden wa- pens in handen, niet alleen geweren en tanks, maar ook een ander soort wapens. Bovendien waren daar na tuurlijk Japansche troepen. Wij haddgn een onderneming uitge stippeld bijna even grootsch als onze actie aan het Westelijke front. Juist toen wij hiermede zouden beginnen werd de atoombom uitgeworpen en hadden andere gebeurtenissen plaats; zooals de schitterende prestaties van het 14e leger in Birma. Al déze dingen bij elkaar brachten voor de Japannee zen de nederlaag. Wij kregen bevel op te breken en in een zeer uitgestrekt gebied de capitulatie van de Japanneezen in handen te nemen. Wij moesten ze ver wijderen uit Siam en In do-China en dit land tot aan de komst der Fran- schen in bezit houden. Ook kregen wij opdracht de Japanneezen in Indo. China gevangen te nemen en wij deden wat ons gezegd werd. Nooit hadden wij verwacht onze inlich tingsdiensten en trouwens niemand heeft ons gewaarschuwd dat wij zouden worden aangevallen toen wij de Japanneezen gevangen namen. Wij zonden derhalve maar een beperkte strijdmacht. .Toen de Engelschen op Java en in Soerabaja aankwamen, hebben zij geen schot gelost. Wel werd er op onze soldaten geschoten, van wie er gedood werden. Ik heet het te liegen, aldus Be- vin, dat wij ooit de Indonesische beweging hebben aangevallen. Alle feiten zijn tegen u, aldus zeide Bevin tot Manoeilsky, ter wijl hij met de vuist öp tafel sloeg. Toen de Britsche generaal bespeur de dat zijn troepen werden aangeval len belegde hij een conferentie met een Indonesischen leider. Toen generaal Mallaby arriveerde bracht hij de leiders van de nationa listische beweging tezamen en ar rangeerde een wapenstilstand; zoodat hij kon voortgaan met het uitvoeren van zijn taak en terwijl hij den wa penstilstand teekende wercï hij ver moord en werden nog mCer officie ren gedood. Zi^rhadden g*een be scherming, zij hadden geen wapens bij zich; want zij vertrouwden de mannen met wie zij spraken. Later heeft lord Mountbatten Ja pansche troepen voor de handhaving van de orde verantwoordelijk gesteld. Hun werd opgedragen er voor te zor gen dat gezag en orde gerespecteerd werden anders zouden er in heel In donesië massale moordpartijen heb ben kunnen plaatsvinden. Jonge mannen die m de nazi-denkbeelden waren opgeleid, waren volledig be wapend. Dat was de groote moeilijk heid. Bevin verklaarde, dat, indien de Britsche troepen zich zouden moeten terugtrekken er zelfs op het huidige oogenblik een groote ramp zou gaan gebeuren. Bevin zeide dat Britsche troepen die de geïnterneerden naar de kust wilden brengen in een hin derlaag waren gelokt en dat onder hen dooden waren gevallen. Is het niet veelbeteekenend zoo vroeg hij dat er geen woord gezegd wordt over de Indonesische aanval len op de Engelschen? Voortgaande zeide Bevin, geen bit teren toon in de debatten te willen leggen, maar kon het denkbeeld niet van zich afzetten, datw de brief van de Oekraïnsche delegatie beschreven is met de bedoeling om op Engeland een smet te werpen. Engeland wist dat de Nederland- sche regeering bereid is het Indone sische probleem op eervolle condities met de mheemsche bevolking te re gelen. Engeland is beschuldigd van allerlei kwade bedoelingen als im perialistische mogendheid en het heeft mij bijna mijn geduld doen verliezen aldus Bevin dat ik de zaak in Moskou met Molotov heb be handeld en dat er over Engelands optreden tegen mij geen woord is gezegd. Thans zien wij ons geplaatst voor een aanklacht die gebaseerd is op krantenknipsels enz. Indien de Vereenigde Naties wen- schen te helpen dan moet dit niet ge beuren door nog een commissie naar Indonesië te sturen. De eenige ma nier tot helpen zou ztjn er bij dege nen die aan de onderhandelingen deelnemen op aandringen dat zij alle krachten inspannen om een regeling te bereiken en te trachten gezamen lijk deze moeilijkheid uit de wereld te helpen. Spr. laat het aan den Veiligheids raad over hierin te beslissen,' aan gezien,' krachtens de afspraken met de geallieerden, de Nederlanders als de souvereme mogendheid beschouwd worden. De vraag van een commissie ter plaatse moet door de Nederlanders en niet door mij worden behandeld. Toen Bevin zijn betoog geëindigd had scheen hij uitstekend gehumeurd te zijn. Hij knoopte een gesprek aan met Wisjmsky en beiden moesten verscheidene malen lachen. De VICE-VOORZITTER van den Australischen Zwem- bond, de heer Carter uit Queensland, verklaarde dezer dagen: Olympische Spelen zijn niet anders dan een veldslag tusschen landen en ik hoop, dat ze nooit meer zullen wor den gehouden. Er was altijd veel te veel geharrewar over het benoemen van officials en te veel twist over de taalmoei- ijkheden. De bond besloot ichter zoowel voor de Olym- oische als voor de Empire- Spelen voorbereidende maat regelen te treffen. Een dezer dagen is hier- te lande een groote partij (enkele millioenen kilo's) bevroren kabel jauw gearriveerd, geïmporteerd door het bedrijfschap voor vis- scherijproducten. De visch bleek van uitmuntende kwaliteit te zijn- Zij kan, nadat ze ontdooid is op dezelfde wijze als versche visch worden bereid. Het verdient aan beveling, om de visch op natuur lijke wijze te laten ontdooien. Wil men dit proces versnellen, dan kan men de visch in water leggen. Alvorens de visch te bak ken, moet men ze dan eerst goed laten uitlekken. UET GERECHTSHOF te Am- sterdam heeft twee, in Fe bruari 1945 vermoorde leden van dit Hof. Mr. Hulsman en Mr. Dons herdacht. De ope ning van een regélmatigen tur- aeriuchtdienst tusschen Schip hol er Londen is uitgesteld tot 4 Maart. - Volgens de K.L.M. kan van 'n regelmatigen lucht- dienst op West-lndië noq niet worden gesproken. Met in- nang van Maandag zullen de K.L.M.-vliegtuigen op de route SchipholLissabon ook Madrid aandoen. Bi? Arnhem zijn thans over den Rijn twee semi-permanen- te bruaqen van Bailevmateriaal in gebruik aenomen. GEEN AANKOOPVERGUNNINGEN MEER VOOR RUNDVEE EN SCHAPEN schaap in het desbetreffende zak boekje aanteekening te houden, terwijl de wederpartij (resp. ver- kooper en kooper) verplicht is deze aanteekening door zijn handtee- kening te bekrachtigen. In verband met bovenstaande wordt nog medegedeeld, dat run deren en schapen uitsluitend voor handen mogen worden gehouden door de.volgende groepen van per sonen: a Landbouwers, tuinbouwers, arbeiders in de land- en tuinbouw bedrijven en degenen, aai. vie een daartoe strekkende vergun ning door of names he bedrijfs- schap voor vee en vleesch is ver- trekt. b. Handelaren, die in het be zit zijn van een geldig te hunnen name gesteld zakboekje, bestemd voor het registreerën van he;- be trokken lier en in dit boekje op de voorgeschreven wijze hiervan aanteekening hebben gehouden. Tenslotte wordl meegedeeld 1at de verordening registratieplicht 1944 onveranderd van kracht is, waarbij o.m. is bepaald, dat een ieder, die et., of meer runctven of schapen aanhoudt, bij het bureau van den Voedselcommissa- ris voor zijn provincie als zooda nig geregistreerd moet zijn. MET INGANG van 11 Febr. 1946 vervalt voor de vee houders de verplichting het op hun bedrflf aanwezige vee in het veeboekje te registreeren. Voorts worden met ingang van denzelfden datum bij den handel in rundvee en in scha pen de aankoopvergunningen afgeschaft, terwijl eveneens van 11 Febr. 1946 af het ver voer van runderen en schapen niet meer door een geleide- biljet behoeft te zijn gedekt. Het bovenstaande geldt niet voor den grensstrook met Bel gië ter breedte van 5.500 m. In dit gebied blijft het vee boekje gehandhaafd, terwijl ook de aankoopvergunningen bij den handel in runderen en schaper, vereischt blijven en het vervoer van runderen en schapen alleen or een geldig vervoerbew ijs mag plaats vinden. De biizondere aandacht van ne- langhebbenden wordt er op ge vestigd. aat het zakboekje van den rundveehandelaar en het zakboek je van den schapsnhandelaar ge handhaafd worden. De handela ren zijn verplicht van eiken aan- en ve:koop van een rund of een Een kijkje in de apotheek van een voormalig Japansch inter- neeringskamp op Java, waar nu de geïnterneerden onder de zorgen van het Britsche Roode Kruis wachten op hun repa- trieering. Anefo P. Twaalf Fransche onderzoekers zul len onder leiding van Jean Charles Fol trachten een expeditie te orga- niseeren om den weg, dien Alexander de Groote eens volgde, nader te expl oreeren. De veroveringstocht van Alexander van 334 tot 323 vóór Christus door Klein-Azië naar Turkestan en den Indus heeft hun belangstelling; zoo wel op aardrijkskundig, historisch als op archeologisch gebied. De on derzoekers hopen hun tocht te maken met speciaal voor zwaar terrein uit geruste auto's; waarvoor de brand stof met parachutes uit vliegtuigen zal moeten worden neergelaten. In het uiterste geval zullen zij van paarden en kameelen gebruik maken; aldus schrijft de "Daily Mail". De ontdekkingsreizigers hopen den tocht in elf maanden te maken. Alexander deed er elf jaar over. Generaal Tsjang-Kai-Sjek heeft verklaard, dat informeele bespre kingen met de Sowjet-Unie aan gaande economische concessies aan de Sowjet-Unie worden ge voerd. Volgens geruchten in Tsjoenking verlangt de Sowjet- Unie het gemeenschappelijk be zit en beheer van de mijnindustrie en andere ondernemingen in Mandsjoerije. Tsjang-Kai-Sjek zeide voortsa, dat zün verantwoordelijkheid aan het Chineesche volk met de op richting van de nieuwe coalitie- regeering ten einde zou zijn. In Tsjoenking beschouwt men deze uitlating als een aanwijzing, dat hij zich eventueel zal terugtrek ken. Toen men den Generaal vroeg, of hij zich candidaat stelde voor het Presidentschap, nadat de constitutioneele regeering zou zijn samengesteld, antwoordde Tsjang, dat hij er nog niet aan gedacht had Tsjang zeide verder, da* de af schaffing van bijzondere strijd krachten bereikt moest worden. Hij was het voorts eens met de poiitieken maatregelen van Gene raal MacArthur in Japan. De Chineesche regeering aldus Tsjang, zou haar arbeidsterrein naar Nanking verplaatsen, voordat op 5 Mei de nationale vergade ring bijeen zou komen. Tot slot gaf de Generaal uitdrukk'ng aan zijn verlangen een bezoek aan de V. S te brengen. Hij wenschte, „indien mogelijk, zeer spoedig-' daar heen te gaan Sedert enkele dagen is de ge- heele organisatie van Schiphol weer in Nederlandsche handen. Tot dusver zorgde een detache ment van de R.A.F., bestaande uit een officier, een onderofficier en achttien man voor den grond dienst, den radio- en weerdienst enz. Het heeft, voortreffelijk werk verricht al moest het ook in ten ten en dergelijke verblijven. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft het detachement uit dank baarheid voor wat het hier ge presteerd heeft, een prettig af scheid aangeboden met 'n diner en een vroolijken avond en tot slot nog een exemplaar van het boekje „Over zes maanden her stel in Amsterdam" met een spe ciale" opdracht. OP 23 FEBRUARI zal onder de inwpners van Greenwich (Ver Staten) een referendum worden gehouden, waarbij zij zich voor of tegen het vestigen van den zetel van de Vereenigde Volken aldaar zullen uitspreken. Een Spaansch passagiersvlieg tuig is op weg van Barcelona naar Madrid neergestort en ver brandde met de passagiers. Don Juan is door den president van Portugal Carmona ontvan. gen. Het Sowjet-Amerikaan- sche opperbevel te Korea heeft bepaald, dat een commissie zal worden opgericht om bij de vor. ming van een voorloopige Kore. aansche regeering behulpzaam te zijn Naar verluidt is in Ame rika een oyereenkomst bereikt met betrekking tot de voornaam, ste geschilpunten om een einde te maken aan de staking van 750.000 staalarbeiders. Hon derdduizend Duitsche krijgsgel vangenen zullen gedurende de volgende maanden uit Amerika en Canada naar Engeland wor den overgebracht. De gealli. eerde bestuursraad voor Oosten rijk heeft op het oogenblik Sowl jet-Russische aanspraken in be handeling op drie Donau.scheep. vaartmaatschanpijen.De Fran sehe avondbladen bespreken de mogelijkheid, dat de verlaging der militaire credieten zal leiden tot het aftreden van de Fransche legerleiders De Belgische re geering zal overeenkomstig het verzoek van koning Leopold het Witboek over de koningskwestie eerst na de verkiezingen publi- ceereri. Philip Mason, hoofd van het Brltsch-Indische departement v. oorlog, heeft in de vergadering van het congres verklaard, dat de verliezen van het Britsch-Indi- sche leger in Nederlandsch Indië 171 dooden, 544 gewonden en 193 vermisten bedroegen. Hij voegde er aan toe, dat hij het aantal sol daten, betrokken bij de huidige operaties in „Indonesië" niet kon mededeelen, doch dat de Britsch- Indische troepen grooter in aan tal waren dan de Britsche. Geregeld trachten Duitschers over de Oostenrijksch-Tsjechi- sche grens te komen. Men ver moedt, dat het gaat om verbin dingen tusschen de wehrwolven van Bohemen en de nazi-centra in Oostenrijk. Bij een treffen tus schen Duitsche wapensmokke laars en Tsjechoslowaaksche grensbewakers werden acht Duit schers gevangen genomen. Een bewaker werd gedood. Het Iraansche bureau van voorlichting is gemachtigd de be richten van buitenlandsche ra diouitzendingen categorisch tegen te spreken, volgens welke de Iraansche ministerpresident be sloten heeft de Sovjetrussisch Iraansche geschillen door erken ning van de onafhankelijkheid van Azerbeidsjan en het verlee- nen van olieconcessies in hef Noorden van Iran, bij te leggen. Betreffende deze kwesties is nog geen enkele beslissing genomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3