De invloed der Katholieken op het nationale welzijn De regeeringsvoorstellen mild en zakelijk Stabilisatie der internationale gemeenschap Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Dr. Deckers voor den Partijraad Engelsche pers reageert gunstig Men mag ook niet te traag hiermee zijn DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 TE BEWIJZEN, dat de Nederlandsche Katholieken een belang, rijken invloed hebben uitgeoefend op het nationale welzijn van ons vaderland, in het verleden en in het heden en dat ook in de toekomst zullen kunnen en moeten doen was de eigenlijke teneur van de interessante en op sommige punten belangwekkende rede» welke mr. dr. L. Deckers, voorzitter vain de Katholieke Tweede Kamerfractie, Zaterdag op de Partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij heeft gehouden. Herinnerend aan een bekend woord, dat heden en toekomst vast zitten aan het verleden, wees hij op het aandeel van de Katholieken in de vrijwording vain. Nederland na den Spaanschen vrijheidsstrijd. Hij betoogde daarbij nog eens tegenover den onwil van onvaderlandsche historici, dat de strijd tegen Spanje niet begonnen was als een godsdienstoorlog, maar dat het ook bij ons ging om de nationale vrijheid. Ontroerend is de trouw van land tiert in een mate, als wij het Nederlandsche katholieke volk geweest. Wij hebben ons over ons verleden niet te scha. men. De sociale wetgeving kwam tot stand dank zij de medewer king van talrijke katholieke volksvertegenwoordigers. Hij wees op het geregeld overleg, dat in den bezettingstijd door poli tieke leiders is gevoerd en op het feit dat de Tweede Kamerleden op hun post bleven in het vader, land. Zij hadden, als ze naar Engeland waren overgestoken, misschien ook een of andere hooge functie gekregen! Zij ble. vén en velen hebben langen tijd in de gijzelaarskampen doorge. bracht. Dr. Deckers wees op de ont wikkeling van de parlementaire verhoudingen na de bevrijding en constateerde, dat de zware taak van de regeering door de katholieke fractie onmiddellijk was erkend, de samenwerking van de zijde der regeering ver toonde nogal wat aarzeling. De vele behandelde zaken nagaand, schetste dr Deckers de voordee. len van de aansluiting bij de overeenkomsten van Bretton Woods. Hij achtte den toestand in Indië verontrustend, verde digde de motie-van Poll en ver klaarde, dat de hoop op een wijs beleid van de regeering is ver- froot. Hij vertrouwde, dat wei- ra gezegd zou kunnen worden, dat het Indonesische volk gelijk berechtigd naast Suriname en Curasao met ons deel zal uit maken van het Koninkrijk der Nederlanden. (Applaus.) In verband met de aanhangige regeling voor de bedrijfschappen, wees spr. er op, dat zelfdoen in sociaal-economische regelingen voor ons een belangrijk beginsel is. De invloed van de overheid kan niet worden gemist, maar tegen overdrijving kan niet sterk genoeg worden gewaakt (applaus). Wij laten ons niet geleidelijk in een staatssocialistische richting dringen (appl.). Verder betoogde spr. dat naar het inzien van de fractie een inkrimping van het ambtenarencorps noodig is. Zoo wel in het belang van het land, als van de ambtenaren zelf, moe ten maatregelen genomen worden tegen de corruptie, die in ons - Veiligheidsmaatregelen in Neurenberg De rechters en dé aanklagers in het proces te Neurenberg heb. ben thans allen een persoonlijke Amerikaansche lijfwacht gekre gen. Dit is een van de maat. regelen, die in het kader van een algemeene verscherping der veiligheidsmaatregelen genomen zijn door den commandant van het gebied van Neurenberg, Wat. son. Watson verklaarde, dat uit deze maatregelen niet mag wor den afgeleid, dat bepaalde aan wijzingen bestaan voor gevaren, die van de zijde van nazi-heet hoofden zouden dreigen. Het is alleen om geen enkele voor zorgsmaatregel achterwege te laten. Een tweede maatregel zal worden genomen: nieuwe passen, voorzien van een foto, zullen nl. worden uitgereikt aan hen, die gerechtigd zijn het gebouw te Betreden. Mogelijk is het ontdekken van organisaties van Duit- schers, die nog steeds aan het nazidom verknocht zijn, een reden voor de versterkte veiligheidsmaatregelen. In de plaats Coburg, in de om geving van Neurenberg wer den verschillende nazi's die hun activiteit nog voortzet, ten en in het bezit van wa pens waren, door een mili tair gerecht veroordeeld. De zwaarste straf, die werd opgelegd, was 15 jaar. De leider van een organisatie, die de nazi- propaganda voortzette in de ca. mouflage van een padvinders, organisatie werd tot vjjf jaar veroordeeld. vroeger nooit hebben gekend Voorts wees spr. er op, dat de fractie ook op het oogenblik nog een goed „team" vormt. Alleen is er behoefte aan een specialiteit op het gebied van de Volksge zondheid. Tenslotte betoogde spr., dat froote zuinigheid geboden is én ij wijdde ernstige woorden aan de bestaande zedelijke verwilde ring. Op dit punt bestaan er ook voor den staatsman zekere ver- lichtingen, waaraan hij zich niet an onttrekken. Urgentiepro grams, ook samen met andere, zijn uitstekend, maar zedelijke urgentie.eischen moeten nummer 1 zijn. Hier is geen compromis mogelijk, hier gaat het om din gen en verplichtingen, waaraan een christen-staatsman zich niet mag onttrekken. (Applaus.) De voorzitter heeft dr. Deckers bedankt voor zijn uiteenzettin gen en tevens voor alles wat hij op den belangrijken post van fractievoorzitter voor het land en de partij heeft gedaan. BOHRMANN Naar Argentinië over gestoken? Het radiostation van uitgewe ken Argentijnen in Uruguay, „La Voz Argentina", heeft bekend ge maakt, dat Argentijnsche anti fascisten erin geslaagd zijn vast te stellen, dat Martin Bohrmann (een dei: Duitsche hoofdoorlogs- misdadigers, die thans in Neuren berg berecht had moeten worden) per onderzeeboot „U 435" Argen tinië bereikt heeft. De bemanning heeft de boot tot zinken gebracht. Bohrmann heeft zich verbergen gehouden ten huize van den gees telijke Hoppe, nabij het dorp Obera in den staat Missiones. Men is hem op het spoor geko men, doordat de voormalige Duit sche Consul te Cordoba, Schmidt, herhaaldelijk naar Missiones ging en vervolgens den Nazi-lei der en vriend van Peron, Ludwig Freide. bezocht. Pauselijke residentie in Mexico? Guadeloupe, een nederzetting in de nabijheid van Mexico, is ai- gemeen bekend als de verblijf plaats van een miraculeus Maria beeld, dat door de geloovigen van het geheele continent vurig wordt vereerd. Een Mexicaansch blad „Ultimas noticias" (Laatste nieuws) komt nu met het bericht, dat de katho lieken deze plaats willen inrichten als een residentie voor Z.H. den Paus voor het geval politieke spanningen in Europa Zijn verblijf in Rome niet wenschelijk maken. Er zouden voor dit doel reeds be langrijke sommen, die meer dan tien millioen dollar bedragen zijn bijeengebracht. DERICHTEN UIT BATAVIA melden, dat het republikeinsche kabinet besloten heeft, alvorens tot handelen over te gaan, .eerst de reactie op de Nederlandsche voorstellen uit midden-Java af te wachten. In gezaghebbende kringen is men in het algemeen zeer karig geweest met het geven van commentaar. In Nederlandsche kringen is men er niettemin van overtuigd, dat de voorstellen zoowel mild als zakelijk zijn en zij het practisch bewijs geven van den wensch om een billijke en spoedige regeling te bewerkstelligen. Wel wordt de gedachte geuit, dat de Indonesiërs vooral Belang stelling zullen hebben voor het onmiddellijk resultaat van de voorstellen, meer dan voor de regeling in den overgangstijd. Daarbij herinnert men er aan, dat van Indonesische zijde er herhaaldelijk op gewezen is, dat de Nederlanders de huidige be zetting van het Indonesisch be stuursapparaat als de facto-rege. ling moeten accepteeren. Er zal nog moeten blijken, hoe de be doeling der Nederlanders, om bij het opstellen van een constitutie „met gezaghebbende vertegen woordigers, gekozen uit zeer ver schillende groepen" te beraad slagen met dien eisch verzoend kan worden. Natuurlijk hebben de Neder landsche voorstellen met betrek king tot Indië ook alom in het buitenland sterk de aandacht ge trokken en de Bladen wijden hieraan op hun voorpagina's be schouwingen. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Ba tavia schrijft zonder meer, dat Sjahrir moeilijk anders kan doen dan de voorstellen aannemen, maar dat er zeker lange discus sies aan een uiteindelijke beslis sing zullen moeten voorafgaan. Belangrijk is hetgeen het Engel sche blad opmerkt omtrent de instanties, die aan de besprekin gen behooren deel te nemen. „Men moet ook niet vergeten", aldus het blad, „dat de bespre kingen nief alleen met dr. Sjah rir of andere „regeeringsperso. nen" zullen worden gevoerd. Erkende vertegenwoordigers van elke groote groep zullen in de gelegenheid worden gesteld hun meening naar voren te brengen." „Een overeenkomst tusschen de nationalisten en de Nederlan. ders", zoo gaat de „Daily Tele graph" verder, „wordt echter door een afschuwelijk gevaar be dreigd. De groep van Sjahrir heeft eiken invloed op de extre misten» die zich aaneengesloten hebben in een „volkspartij", ge leid door den internationalen communistischen agitator Tan Malaka, verloren." Ook het hoofdartikel is ten deele aan de Nederlandsche voorstellen gewijd. „De beloften van verregaande hervormingen, welke de Nederlandsche regee ring aan Indonesië gedaan heeft, worden door het hervormings plan, dat heden openbaar werd gemaakt, volledig vervuld", zoo lezen wij daarin. „De souvereiniteit der Neder landen, welke naar minister Be- vin steeds in den Veiligheidsraad verklaard heeft, niet aan twijfel onderhevig is, is nu in overeen stemming gebracht met een fede. rale constitutie, welke aan de verschillende bevolkingsgroepen in het Koninkrijk elk afzon derlijk een passende mate van autonomie schenkt. Ongetwijfeld zal ^;ze voorgestelde structuur den ^ndonesischen volkeren de macht geven „vrijelijk te beslis, sen over hun politieke bestem ming"." De „Times" vestigt er de aan dacht op, dat van Mook in ver band met de rondetafel.confe- rentie vroeger heeft gesproken van een „Benoeming" van ver tegenwoordigers en in zijn laat ste verklaring over „gekozen" vertegenwoordigers spreekt. „Daar een apparatuur voor verkiezingen op 'korten termijn niet aanwezig is. wordt waar schijnlijk een keuze van ge schikte personen als vertegen woordigers bedoeld en men moet nu nog afwachten wat de hou. ding van Siahrir's kabinet tegen over een dergelijk voorstel zal ziin." Het blad verwacht meenings. verschil betreffende het instellen van „een vertegenwoordiger van de Kroon als hoofd van het uit voerend bewind". Radiouifzendingen voor de Nederl. strijdkrachten lederen avond van half acht tot acht uur zullen weer radio- uitzendingen voor de Nederland sche strijdkrachten in Europa plaas hebben op de 301 meter. Voor de troepen in Europa, doch buiten Nederland, zal iederen Za terdag van één uur tot half twee een speciale uitzending worden gegeven. HONDERD JAAR „ST VINCENTIUS" Plechtige herdenking in Den Haag Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan der St. Vin- centiusvereeniging in Nederland, waarvan de eerste afdeeling op 10 Februari 1846 in Den Haag werd opgericht, heeft Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, Zondagochtend in de St. Jaco- buskerk aldaar een Pontificale Mis gecelebreerd, daarbij geas sisteerd door Kaninnik-Deken W. J. Pompe als presbyter assi- stens, Mgr. Dr. Th. J. Verhoeven en Pastoor J. A. Ruhe, resp. als troondiaken en subdiaken en door Prof. A. V. M. Eijckelhof en rector H. J. van Hussen als diaken en subdiaken. Z.H. Exc. werd op plechtige wijze aan den hoofdingang der kerk ingehaald en ontvangen door de geestelijkheid en den president der Jubileerende ver- eeniging. den heer Jos. Jansen, terwijl het versterkte zangkoor, onder leiding van Jos. Vranken Jr. het 8-stemmig „ecce sacer- dos" van Anton Bruckner zong. Tijdens den dienst werd de „missa in die festó" van Dr. Al- phons Diepenbrock. met uitzon dering van het credo, dat in de Gregoriaansche toonzetting door koor en aanwezigen werd gezon gen, ten gehoore gebracht. De orgelbegeleiding was in handen van Jan Sehmitz, die tijdens het offertorium compo sities van Albert de Klerk en Cesar Franck speelde. Na het Evangelie besteeg de Bisschop, in vol ornaat, den kan. sel om naar aanleiding van het Evangelie van den Zondag, waarvan hij tot tekst koos, Matth. 13 30, „Laat ze beiden tezamen opgroeien tot den oogst" zijn voldoening uit te spreken over het zegenrijke werk, dat de St. Vincentiusver. eeniging in deze parochie, welke een voortzetting is van de toen malige kapel St. Maria.ten-Hove op het Binnenhof, een eeuw ge leden aanving en die thans haar vertakkingen over het geheele land heeft. Dankbaar kunnen zijn zij, dié zich aan dit werk gaven, zoowel als zij, die daar van de vruchten genoten. Na de predikatie gaf de Bis schop den aanwezigen op plech tige wijze den zegen. m Tot de talrijke aanwezigen be hoorden met den Minister van Binnenlandsche Zaken Dr. L. J. M. Beel, de leden van het hoofd bestuur en de onderscheidene besturen der St. Vincentiusver- eenigingen. Na afloop van den dienst reci pieerde het jubileerend bestuur in de ontvangzaal van de pasto rie, waar met den Minister tal rijke 'belangstellenden hun op wachting maakten. HET TIJDSELEMENT VAN GROOT GEWICHT Ervaren neutrale waarnemers, die nadrukkelijk beweren, dat de komende besprekingen waar schijnlijk van zeer langen duur zullen zijn en zeer langzaam voortgang zullen hebben, waren van meening, dat politiek ge. schoolde Indonesiërs het op prijs zullen stellen, dat de voordee. len van het hervormingsplan ruim opwegen thgen de tijdelijke nadeelen er van. Deze neutrale waarnemers wijzen er op, dat, hoewel het plan Indonesië geen onmiddellijke onafhankelijkheid toekent, terwijl een duidelijke omschrijving van de bevoegd heden van het hoofd der regee ring de moeilijkste yan alle pro. blemen zal blijken, het spoedig vooruitzicht van Indonesië om van zich te doen hooren in de Uno er een belangrijk onderdeel van uitmaakt. Deze waarnemers zijn er eveneens van overtuigd en zij wijzen o.a. op de Philip, pijnen dat, hetgeen men ver staat onder nationaie onafhanke. lijkheid, niet verkregen kan wor den binnen den tijd van vijf maanden. Zij zien in het tijds. element, belichaamd in de voor stellen, een wijs politiek beleid, daar de Indonesiërs hierdoor in staat zullen worden gesteld, ge. leidelijk meer en meer verant. woordelijkheid op zich te nemen. Zij spreken tevens als hun vaste overtuiging uit, dat de over gangsperiode voor het oplossen van de huidige geschillen en het herstel van het wederzijdsch ver trouwen bevorderlijk zal blijken. Een vooraanstaand waarnemer formuleerde het aldus: „In de overgangsperiode zullen de Ne derlanders moeten toonen, dat zij aan de verwachtingen der In. donesiërs voldoen. Zij zullen moeten bewijzen, dat hun hulp en leiding oprecht zijn en dat zij de andere leden van het ge- meenebest niet beschouwen als ondergeschikten, dat zij met hun deelgenooten hand in hand gaan. De Indonesiërs van hun kant zullen aan de wereld moeten be wijzen, dat zij kundige en vol ledige deelgenooten zijn. Ik koes ter dan ook groote verwachtin gen dat zulk een ontwikkeling slechts tot een steeds sterker wordende eenheid kan leiden." Ondertusschen komt de eerste reactie van republikeinsche zijde op de voorstellen in zeer veel opzichten overeen met wat neu trale waarnemers hadden ver wacht. Uit het feit, dat het kabL net.Sjahrir geen geen verdere stappen doet, alvorens de reactie uit Djokjakarta te hebben ver nomen, concludeeren zij niet, dat aan de „volledige bevoegdheden, waarmee Sjahrir verleden week ten aanzien van deze besprekin. gen is bekleed, iets is ontnomen". Rechter voor het gerecht Op 5 Maart a.s. te 10 uur des morgens zal voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage te rechtstaan dr. J. H. Carp, die president geweest is van het zoo genaamde Vredegerechtshof, dat in den bezettingstijd te 's-Graven hage gevestigd was. Verdediger van dr. Carp is Jhr. mr. J. M. M. van Wiick. De Washington Star verleent in een hoofdartikel steun aan de hoop, die minister Byrnes tot uitdrukking bracht, namelijk, dat een uiteindelijke regeling met Duitschland en Japan zal worden tot stand gebracht binnen de komende 18 maanden, omdat dit een groote stap zal beteekenen in de richting van de vestiging van waarlijke orde en stabiliteit in onze internationale gemeenschap. Men heeft gezegd, aldus het blad, dat een van de fouten, die na den eersten wereldoorlog ge maakt werden, was. dat de over winnaars te snel zijn te werk gegaan bij het opstellen van een definitief vredesverdrag in Ver sailles. Maar. op dezelfde wijze zou mén, ten aanzien van den pas geëindigden oorlog kunnen zeg gen, dat zij ook in een ander uiterste kunnen vervallen en te traag zullen zijn in dit opzicht. Hieruit zou men kunnen verkla. ren waarom minister Byrnes de ernstige hoop heeft uitgesproken, dat een uiteindelijke regeling met Duitschland en Japan binnen het komende jaar of anderhalf jaar zal tot stand worden gebracht. Dit is een goede hoop en alles wat minister Byrnes in staat zal zijn te doen om de vervulling van deze hoop te bevorderen, zal door de heele wereld worden toe. gejuicht. De eerste stap in deze richting moet natuurlijk zijn de voorbereiding van vredesverdra gen met Italië. Roemenië, Bulga rije, Hongarije en Finland. Indien dit alles verricht wordt volgens het programma zooals dat op de conferentie van Mos. kou in December werd overeen, gekomen, kan het heel goed zijn, dat in 12 of 18 maanden de Duit sche en JapanscBe vredesverdra gen zullen zijn opgesteld en mis schien zelfs in het stadium van ratificatie zullen zijn gekomen. In dit geval zal de wereld in zijn geheel, die thans zoo moe is van de abnormaliteit in het leven der naties, alle reden hebben om zich bemoedigd te gevoelen, want zulk een ontwikkeling zou een groote stap voorwaarts beteeke. nen in de riehting van de tot. standbrenging van wezenlijke orde en stabiliteit in onze inter nationale gemeenschap. De hoop van minister Byrnes kan dus van harte gedeeld worden door de volkeren overal in de wereld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3