Nieuw Noordhollandsch Dagblad DE OPROEPINGEN VOOR INDIë Maatregel wekt verbittering Van Eigen Erf Uit alle hoeken der aarde De UNO zoekt een huis Het naderend consistorie Prof. L. Ruften t NEDERLANDSCHE NAAR SAN JOURNALISTEN FRANCISCO VEILIGHEIDSRAAD NOG STEEDS NIET UITGEPRAAT Een definitief voorstel van de Oekraine Requiemmis voor Paus Pius XI Hef gebied van den „blanken Radjah" Z.H. de Paus en de vrede Sfaafsgreep verwacht in Argentinië DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 De laatste weken zijn vele Ne- derlandsche jongemannen onaan genaam verrast door de mededee- ling, dat zij binnen enkele dagen zich moeten melden bij de voor Indië bestemde expeditionnaire macht. Op het dezer dagen gehou den congres van de S.D.A.P. is hiertegen sterk geprotesteerd en werd de dwang om in Indië te dienen in strijd met de Grondwet genoemd. Ook „De Tijd" komt tegen dezen maatregel op, vooral, waar men zich niet beperkt tot het onder de wapenen roepen van een nieuwe lichting, maar ook menschen in werkelijken dienst terugroept, die hun dienstplicht reeds lang ook in de oorlogsdagen van 1940 hebben vervuld. Aan hun ver wachtingen, dat zij zich konden wijden aan den wederopbouw van het bedrijfsleven en thans ge legenheid kregen een gezin te stichten, wordt ruw de bodem in geslagen. „De manier, waarop dit oproe pen in zijn werk gaat", aldus ge noemd blad, „en die onpleizieiige herinneringen oproept aan metho des. die het Nederlandsche volk in de achter ons liggende jaren hart grondig heeft leeren verfoeien, wekt een verbittering, die onmo gelijk ten goede kan komen aan den geest en de paraatheid van het nieuwe Nederlandsche leger". Aan verzoeken om vrijstelling wordt niet voldoende aandacht ge schonken en het zou zelfs zijn voorgekomen, dat menschen, die een verzoek tot vrijstelling had den ingediend en de beslissing daarop afwachtten, met een over valauto uit hun huis werden ge haald. „De Tijd" wijst erop, dat de Ne derlandsche regeering niet alleen het recht heeft om dienstplichti gen op te roepen, maar ook krach tens een haar bij Koninklijk be sluit toegekende bevoegdheid, de opgeroepenen naar Indië te jen den. "Wanneer het landsbelang dit eischt is het dus ook redelijk, dat de regeering van dat recht en die be voegdheid gebruik maakt. Anderzijds mag echter verwacht worden dat de regeering' bij het nemen van derge lijke maatregelen er op bedacht zal zijn de belangen van <3e daarbij be trokken Nederlanders, zoomede die van het volks- en bedrijfsleven zoo veel mogelijk te ontzien. En daarvan is thans geen sprake. Ten eerste be staat er bij de opgeroepenen, die reeds eerder hun dienstplicht ver vulden; groote zorg ovet de vraag' of hun gezinnon aanstonds zullen wor den "afgescheept" met dezelfde ver. goeding die vóór den oorlog al veel te laag was maar die op dit oogen- SPOORDIJK bij Barne- veld is gerepareerd, zoodat het spoorverkeer op het baan vak AmersfoortBarneveld weer normaal kan worden on derhouden. In Den Haag zijn de Noorsch-Nederlandsche be sprekingen voortgezet om te komen tot het sluiten van een definitieve overeenkomst in zake den goederenruil tot het einde van het jaar 1946. Uit Londen is een zending van 161 nieuwe en tweedehandsche vracht- en bestelauto's aange komen, bestemd voor de Ne derlandsche regeering; tot de zending behoorden ook een 5-tal z.g. dubbeldekkers d w.z. autobussen met een verdieping. Op Schiphol is het eerste permanente gebouw na de be vrijding geopend, dat zal die nen als cantine voor het per soneel van de K.L.M. Bij de opening van de cantine op Schiphol heeft de heer Plesman medegedeeld, dat aan de aan deelhoudersvergadering zal worden voorgesteld de heeren H. Veenendaal en H. Martin te benoemen tot mede-directeur van de K.L.M. Als gevolg van het materiaalgebrek zijn de plannen voor een tunnel onder het Y voorloopig van de baan. Volgens een meded"e- ling van de directie, is het vol ledige machinepark van de Gazelle-fabrieken uit Duitsch- land teruggekeerd, zoodat, wanneer ae aanvoer van grondstoffen meevalt, zeer bin nenkort de productie der Ga zelle-rijwielen hervat kan 'wor den. blik volstrekt ontoereikend moet worden geacht voor een menschwaar. dig bestaan. Ten tweede vragen de gedupeerden zich af waarom van hen wel geëischt wordt dat zij hun gezin en hun bestaan zullen opofferen; ter wijl de duizenden die zich destijds niet voor Registratie gemeld hebben veilig buiten schot blijven. Op de derde plaats zijn zij verontwaardigd over het feit dat op alleszins ge rechtvaardigde verzoeken om vrijstel ling blijkbaar geen acht wordt ge slagen, maar een star ambtelijk sy steem; waarvoor elke mensch slechts een nujjimer beteekent, beslissen kan over het lot van duizenden, zulks onder de leuze "Geen mensch is on misbaar", welke leuze overigens niet voor het leger schijnt te gelden. Dit alles zou niet noodig zijn g"eweest, wanneer de regeering niet verzuimd had de vrijwilligers op te roepen, die zich bij tienduizenden hebben gemeld doch die de boodschap hebben ge kregen dat zij niet noodig' waren. Bovendien zou een oplossing gevon den hebben kunnen worden, wanneer men uit de jongere lichtingen, die nog niet in werkelijken dienst zijn g«eweest, tijdig diegenen had opgeroe pen die voor kaderopleiding in aan merking komen." QE .JAPANSCHE luitenant- generaal Masahoera Homma, die verantwoordelijk is voor de wreedheden door Japansche troepen bedreven op de Phili- pijnen, is ter dood veroordeeld. Duizend Amerikaansche persoonlijkheden, waaronder Einstein, hebben in een petitie aan President Truman ge vraagd het initiatief te willen nemen tot de omvorming van de UNO tot een wereldregee- ring. Op een* onbewaakten overweg te Colmar in den Elzas is een trein uit Straats burg op een autobus met werk lieden ingereden, waarbij tien inzittenden werden gedood, twaalf gewond, alsmede velé treinreizigers. Terwijl de commissie voor het permanente hoofdkwartier van de UNO nog onderzoekt waar het tehuis van de Vereenigde Naties in de Ver. Staten zal worden ge vestigd, blijven telegrammen uit Amerika binnenkomen met nieuwe aanbiedingen en hernieuwde uit- noodigingen. Ook de Nederlandsche delegatie heeft een nieuw voorstel gedaan, waarin er op wordt aangedrongen, dat de algemeene vergadering in September de juiste plaats van den permanenten zetel zou vast stellen. Voorgesteld wordt, dat een plannencommissie naar Amemka zal gaan. die van den opzet moet uitgaan, dat de UNO 2 tot 4 vierk. mijl zal noodig hebben en die de kosten van grond en gebouwen moet benaderen. De heer Wildgress (Canada) steunde dit voorstel en stelde een door de Nederlandsche delegatie aanvaard amendement voor. vol gens hetwelk de commissie naar Westchester-Countv (New York) en naar Fairfield-County (Con necticut) zou gaan. ROME MAAKT ZICH GEREED Het hooge gewelf van de Sint Pieter te Rome heeft in deze da gen weerklonken van een onop houdelijk en ongewoon geluid. Het naderend consistorie, dat eenig zal zijn in de geschiedenis van de Kérk, wordt voorbereid. Ingewijden verzekeren, dat het van een pracht en praal zonder weerga zal zijn. Aan weerszijden van het schip van de groote kerk zetten timmerlieden met zware hamerslagen twee ruime estrades in elkaar, bestemd om weldra de hoogwaardigheidsbekleeders van alle landen te ontvangen. Tegen over den bronzen St. Pieter op zijn wit marmeren zetel met den versleten rechtervoet van de vele malen, dat deze door de geloovi- gen is gekust, richten mannen, gekleed in werkkielen, een stel ling van metalen buizen op, die het gewelf schijnt te moeten be klimmen. De standbeelden van St. Veronica en van St. Helena aan den voet van vier enorme pilaren, die den duizelingwek- kenden koepel met den Engel Mi- chaël dragen, zijn bedekt met een klein houten balcon, dat als een baldakijn boven hun hoofd hangt. Nuchter doet het aan, banken, lessenaars, stoelen, roltrappen, door de steenen leeuwen van het graf van Clemens XIII met een dof oog beschouwd, opgestapeld te zien in de kapel, toegewijd aan den Aartsengel Michaël. Planken worden af en aan gesleept over den prachtigen marmeren vloer. In den rechterzijbeuk achter de jubilé-deur, is de vestibule be kleed met purper en goud, daar zullen waarschijnlijk de genoo- digden ontvangen worden. Bin nen eenige dagen zal het schip van den St. Pieter gereed zijn om de hooge gasten, die van de vier hoeken der aarde zijn gekomen, te ontvangen. Achter op het plein in het heldere zonnetje van dezen Februarimiddag, te midden van het geruisch der fonteinen, spelen kinderen bij gebrek aan gummi ballen met ballen - van stof of springen in een koord van Ver sleten en gerafeld touw. warmen zich vrouwen, grijsaards en be delaars, gezeten aan dln voet van de kolommen. Komen zij reeds beslag leggen op een plaatsje? Mischien om uit te zoeken, waar zij het beste zouden kunnen zien, hebben sommigen zich uitgestrekt op de ijzeren balken van het hekwerk, dat den obelisk van Heliopolis omringt. Rome is in af wachting. Boven de colonnade van, het St. Pietersplein maakt zich in den blauwen hemel, die de stad overkoepelt, los het l'n witten steen gehouwen beeld van de tiaar en van twee hoogepries- ters. Prof. L. Rutten, docent in de geologie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht en Directeur van het Geologisch Mineralogisch In. stituut, is te Utrecht plotseling op 60.jarigen leeftijd overleden. San Francisco, 11 Febr. Een speciale verslaggever seint ons: Na een kort bezoek aan de veebewaarplaatsen te Chicago, waar.de massaslachtingen van varkens en ander vee voor den wereldexport worden uitge voerd, stapten wij in een trein naar de kust van den grooten Oceaan. Deze trein legde den afstand van ongeveer 4800 kilo meter in twee dagen en drie nachten af. Vanuit den trein heeft men een gezicht in vogelvlucht bp de uitgestrektheid van Ame rika. Men rijdt door eindelooze prairies en door het Niemands land van de Rocky-Mountaïns, totdat men ten laatste aankomt in hel prachtige Caluornië, met zijn warmen zonneschijn en al tijd groene palmboomen. Het leven in den trein is com fortabel en van een internatio naal karakter, daar een ieder zijn voorvaderen telt her en der in Europa, terwijl toch allen ver- eenigd zijn in Amerikaansch bur gerschap. Een ieder heeft een ver- schillende meening en een afwij kend inzicht, waaraan soms op krachtig wijze uitdrukking wordt gegeven. Naar de hel met dat eeuwig verdeelde Europa. Doch allen vinden elkaar in vrije en ge moedelijke conversatie. Dat lijkt ons allen een van de grootste ver diensten van de Amerikaansche democratie, waarvan wij heel wat kunnen leeren. Een Ferry-boot bracht ons over de „Golden Gate" naar San Fran, cisco, een van de mooiste steden van Amerika, met witte wolken krabbers. die glanzen in don zon neschijn. Ik arriveerde er te tien uur des Zaterdagsmorgens, en ging er naar een Persconferentie waar de gebruikelijke vragen over Ne derland en Indonesië werden ge steld. Ik lunchte er met leden van de Nederlandsche Kolonie. Mr. van Woerdep, de consul-generaal, was daarbij tegenwoordig. Mr. Hellema gaf een uiteenzetting over het leven in Nederland onder de Duitsche bezetting en over de economische en politieke ontwik keling yan dit land na de bevrij ding. Iedereen voelde zich geluk kig, aldus de banden met het va derland hernieuwd te weten. De sluis in het in aanbouw zijnde Rijnkanaal bij Wijk bij Duurstede. Ass. Corr. P. De hervatte bespreking van de Indonesische kwestie door den Veiligheidsraad werd ge opend met wederom een rede van den Oekraïnschen afge vaardigde, Manoeilsky. Deze ontkende, dat de Oekraïnsche brief omtrent Indonesië een interventie in de binnenland- sche aangelegenheden van Groot-Brittanië of Nederland zou beteekenen. De Indonesi sche kwestie, aldus zeide hij, viel onder de bevoegdheid van den Veiligheidsraad en de volkeren der wereld zou den Bevïns standpunt zeer moeilijk kunnen begrijpen. Het was een feit, zeide hij, dat Japansche troepen tegen de Indonesiërs waren ge bruikt. Dit was in strijd met internationaal recht en inter nationale moraal en daarom viel de situatie in Indonsië onder de bevoegdheid van den raad. Bij gelegenheid van den ver jaardag van het overlijden van Z.H. Paus Pius XI werd in de Sixtijnsche kapel te Rome een plechtige H. Mis van Requiem gecelebreerd'. Z.H. Paus Pius XII on de plechtigheid niet bijwo nen, door Z.H. om gezondheids redenen verplicht is Zijn kamer te houden en kon ook evenmin de katafalk zegenen, zooals Hij voorafgaande jaren deed. De H. Mis. die werd opgedra gen door Kardinaal Verde, die door den overleden Paus is ge creëerd, werd bijgewoond door de kardinalen, het Corps diplo matique en talrijke hoogwaar digheidsbekleeders van het Pau. selijke Hof. Zooals gemeld heeft sir Charles Vyner Brooke de "Blanke Radjah" van Serawak in Noordwest-Borneo aan het Britsche Ministerie van Ko loniën voorgesteld dat hij zal af treden en den staat als kroonkolonië zal overdragen aan Gr. Brittannië. Thans heeft een neef van den Rad jah Antony Brooke tegen deze plannen bezwaar gemaakt gn een verklaring het licht doen zien waarin hij zegt dat de Britsche regeering en de Radjah de wereld moeten over tuigen dat deze transactie iets beters is dan zuiver imperialisme. De sou- vereiniteit berust bij het volk van Serawak zoo zegt hij en de rechten van dit volk zijn niet te koop. Ik zal mij persoonlijk tegen deze maatregelen verzetten en niet rusten voor ik er zeker van ben dat het volk van Serawak den regee- ringsvorm heeft dien het wenscht. De familie Brooke heeft sinds 1842 over Serawak geheerscht toen wijlen sir James Brooke de eerste "Blanke Radjah" het gebied van den sultan van Broenei verkreeg. Sir Charles die 72 jaar is volgde op in 1917 In 1942 werd hij door de Japannee- zen uit zijn gebied verdreven en thans heeft hij op eigen initiatief een overeenkomst met het Britsche mi nisterie van koloniën om het gebied dat een onafhankelijke staat on der Britsche protectie was aan Gr. Brittannië af te staan. Volgende maand gaat hij naar Serawak om de overeenkomst ter ratificatie voor te leggen aan den oppersten staatsraad en daarna zullen hij en zijn familie leden aftreden. Manoeilsky drong er bij den raad op aan, in deze kwestie een definitief besluit te nemen en stelde een resolutie voor, waarin werd gevraagd om een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Vereenig de Staten, de Sovjet-Unie, China en Nederland, welke commissie naar Indonesië zou moeten gaan om te dezer zake een onderzoek in te stellen en vrede tot stand te brengen en verslag uit te brengen aan den raad. Makin, voor Australië, zeide, dat de Oekraïne de noodzaak van een commissie in deze kwestie niet had aangetoond. Indien een com missie zou worden ingesteld, zou Australië zich verplicht gevoelen daarin een plaats te verzoeken. Volgens hem was dit een interna tionale aangelegenheid. Stettinius was tegen het instel len van een commissie. De beste hoop op oplossing was gelegen in de onderhandelingen, welke thans aan den gang waren tusschen Ne derland en de Indonesische na tionalisten. Het Chineesche standpunt was, dat de Raad de bespreking van het Oekrainsche voorstel behoorde te verdagen, totdat het resultaat van de huidige onderhandelingen te Batavia bekend zou zijn. Even wel waren de Chineezen, de ver klaring van Bevin buiten geding latend niet gekant tegen een com missie, mits algemeene instemming zou bestaan. De bijeenkomst werd tot Dins dagmorgen 11 uur verdaagd. Heden is in Vaticaanstad officieel tegengesproken, dat Paus Pius XII gedurende den oorlog ooit een vredesplan naar voren zou hebben ge bracht. Men heeft evenwel toe gegeven, dat de Paus vroeg in 1940 voorstellen uit zekere Duitsche kringen aan de ge allieerden heeft overgebracht. Zaterdagavond werd in Buenos Aires een bijeenkomst gehouden van de „Democratische Unie", die door 300.000 personen werd bij gewoond en waarin candidates werden gesteld voor het presi dentschap en vice-presidentschap van Argentinië. Op deze vergade ring werd het woord gevoerd door *de vertegenwoordigers van de >vier politieke partijen, waaruit de Democratische Unie is samen gesteld. Luciano Melina zeide: „Wie ontkent vandaag in Buenos Aires, dat een staatsgreep wordt voorbereid, dat een sajnenzwering op touw wordt gezet met het doel de verkiezingen, welke vastge steld zijn op 24 Februari, uit te stellen? Ik weet, dat de staas- greep op 23 en 24 Februari zal worden uigevoerd.'' De vertegen woordiger van de communisten betoogde, dat 24 Februari een dag van rouw voor de arbeiderspar tij zal zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4