OORLOGS-INVLOEDEN R.K. Rijwielbond weer actief De Westwal wordt gesloopt Nieuw Noordhoïïan'dscH Dagblad 5 op landbouw en veeteelt in Nederland en in Noordholland Noodwoningen uit Zweden HET WERK IN DEN WIERINGERMEER Betere regeling voor gedupeerden gevraagd Gedenkteeken voor katholieke leden Strandleven 7945-1946 DE EFFECTENBEURS DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 IN DEN LOOP van de oorlogsjaren zijn ingrijpende wijzigin gen tot stand gekomen in de oppervlakte en de indeeling van den Nederlandschen cultuurgrond. Eenerzijds werd het graslanl aanzienlijk verminderd door het zgn. scheuren; dit leidde tot een even groote vermeerdering van de gronden, die met akkerbouwgewassen worden beteeld. Anderzijds echter werd een groot deel van het grasland zoowel als van het bouw land aan zijn doel onttrokken door de inundaties> terwijl zij het ook in veel mindere mate de aanleg van tankgrachten e.d. eveneens de oppervlakte bouwland verminderde. Niet in alle provincies zijn deze maatregelen even omvang rijk geweest; de verschillen zijn zelfs groot. Hierdoor is de betee- kenis. die elke provincie heeft voor de voedselvoorziening van ons land. geenszins meer dezelfde als vóór den oorlog. Wanneer te zijner tijd de ge ïnundeerde grond weer tot volle productiviteit zal zijn gebracht en ook de overige oorlogsveran. deringën van het bodemgebruik geëlimineerd zullen zijn, zullen de verhoudingen opnieuw anders zijn dan nu het geval is Daar mee zullen echter nog jaren ge moeid z«n. Het loont daarom wel de moeite om na te gaan hoe momenteel de verhoudingen lig gen en welke plaats Noord-Hol land in de bodemproductie van Nederland vóór den oorlog in nam en hoe het daarmee nu ge steld is.' Aan het totaal der cultuur gronden (d.w.z. gronden, beteeld met akkerbouwgewassen, bloem bollen, groenten, fruit, bloem- boomkweekerijgewassen of blij vend grasland) is in 1945 ten opzichte van 1939 rond 166.000 ha. onttrokken. Dit beteekent een vermindering van 7 pet. Het grasland echter is met 222.000 ha., d.w.z. met 16 pet. verminderd waartegenover staat dat de akkerbouw met 46.000 ha. of met 5 pet. is uitgebreid De grootste procentueele wijziging onderging de groente, en fruit teelt, die sedert het begin van den oorlog met 12.000 ha. of met 22 pet. toenam! Bij deze cijfers moet wel be dacht worden, dat hieruit de inundaties e.d. niet voldoende spreken, want tusschen 1939 en 1943 is een sterke uitbreiding van den akkerbouw tot stand gebracht De vernielingen sedert 1943 zijn dan ook veel omvang rijker dan uit een vergelijking niet 1939 kan blijken. Daarom is het ons nu echter niet te doen. Het gaat nu om een belichting van de mogelijkheden, die ons land voor de voedselvoorziening thans biedt in vergelijking met den voor.oorlogschen toestand en van het aandeel, dat onze pro. vincie daarin had en nu hebben kan. Daartoe is uiteraard een vergelijking met 1939 noodig De vergrooting van den akker, bouw is natuurlijk niet over alle gewassen geleidelijk verdeeld. Het tarwe, en rogge.areaal is nu enkele procenten kleiner dan het in 1939 was; de oppervlakte peul vruchten is bijna 20 pet. kleiner. Het suikerbieten, areaal liep te rug van 45.000 tot 18.000 ha.! Dit is een wel heel bedenkelijke teruggang. Daartegenover staat, dat met koolzaad, dat voor den oorlog bijna niet verbouwd werd, nu ongeveer 35.000 ha. wordt beteeld De sterke teruggang van het suikerbieten-areaal moet in hoofdzaak worden toegeschre ven aan een gebrek aan arbeids. krachten in den landbouw, dat dwingt tot teelt van minder arbeids-intensieve gewassen. Hoe staat het nu met den cul tuurgrond in Noord-Holland? Met een totaal van 203.000 ha. nam Noord-Holland vóór den oorlog de zesde plaats in onder de provincies van Nederland. Thans is de oppervlakte cultuur grond in onze provincie met ruim 31.000 ha afgenomen tot 172,000 ha., waardoor Noord-Holland van de zesde tot de achtste plaats is afgedaald. Het grasland daalde met 27.000 tot 103.000 H.A.; terwijl het bouwland met ruim 3300 H.A. tot 51.400 afnam. In dezen teruggang van den Noord- Hollandschen akkerbouw deelden met alle gewassen. Ondanks de inun. datie van de Wieringermeer nam het tarweareaal met slechts 800 H.A. af tot 14.300 H.A.; de roggebouw werd met 700 H.A. tot 1750 H.A. uitge breid. Van de peulvruchten werd het areaal met 2100 H.A. d.w.z. met méér dan een kwart ingekrompen! Van de 34.000 H.A. die in Nederland thans met koolzaad zijn beteeld liggen bijna 2.600 H.A. in Noord-Holland. De oppervlakte beplant met aardap pelen nam toe van 4800 tot 8200 H.A. dat is met 70 pCt. Het suikerbieten- areaal eehter werd van 4550 tot 1170 H.A. ingekrompen; een vermindering 'dus van bijna 75 pCt. 1 Aan de daling van het blijvend grasland met 27.000 H.A. ging een vermindering van den rundveesta pel gepaard. Ons land telde In 1939 ruim 2.817.000 stuks rundvee; na den oorlog bleek dit aantal met 54O.Ö00 gedaald te zijn tot 2.277.000. Het melkvee liep terug met 378.000 tot 1.188.000; het mestvee met 128.000 tot slechts 14.000 stuks. In Noordholland daalde het aantal melkvee van 151.000 tot 106.000; een vermindering derhalve met 45.000. Het mestvee daalde van vijftiendui zend tot slechts enkele honderdtal len! Drachtig jongvee was er in onze provincie vóór den oorlog 13.400 stuk» na den oorlog bedroeg' dit aan. tal méér en wel 14.700 stukst! De varkensstapel van Nederland bleek aan het einde van den oorlog met 785.000 verminderd te zijn; in Noordholland liep het totaal aantal varkens terug vari 76.000 tot 30.000. Vóór den oorlog had Noordholland 5 pCt. van de Nederlandsche varkens thans nog geen 4 pCt, Terwijl het aantal paarden werk zaam in den landbouw voor geheel Nederland van 322.000 tot 301.000 te rug liep; steeg' het aantal landbouw- paarden m onze provincie met 300 tot 19.900. Daarmee steeg het gedeel. te van den Nederlandschen paarden- stapel, dat in Noordholland aan wezig is; van 6 tot 6.3 pCt. Deze verbetering is geheel aan de jonge paarden te danken; het aantal land- bouwpaarden van 3 jaar en ouder daal'de n.l. in Noordholland met 2500 tot 14.000. Wat tenslotte de schapen betreft; vóór den oorlog omvatte Noordhol land 36 pCt. van den Nederlandschen schapenstapel; thans nog' slechts 25 pCt. In het begin van deze week zullen uit Zweden ongeveer 200 noodwoningen in ons land arri- veere. Deze eerste zending zal in den loop van Fabruari worden gevolgd door nog enkele ladin gen, waardoor in totaal ongeveer 700 a 800 Zweedsche noodwonin gen van het type, zooals hier al gemeen wordt gebouwd, zullen zijn aangekomen. Van de eerste zendingen zullen er onmiddellijk 80 worden gezonden naar de Wie ringermeer, 28 naar Venray, 10 naar Beesel, 20 naar Heer, 24 naar Walcheren, 8 naar Meyel en eenige naar nog verschillende an dere plaatsen, waar de woning nood het meest dringend is. Bij de bestelling in Zweden is reke ning gehouden met de behoefte aan woningruimte in verband met de gezinsgrootte in ons land. De woningen, die degelijk zijn afge werkt, kosten, zooals zij uit Zwe den worden aangevoerd f 2500. per stuk. De commissie Wederopbouw van de Wieringermeer heeft aan den Raad van Advies voor dezen wederopbouw medegedeeld, dat de noodstallen voor paarden^ naar men hoopt, vóót 1 Maart ge reed zullen zijn, terwijl daarbij tevens zoodra de verzorgers ge arriveerd zijn, een noodwoning voor hen zal worden geplaatst. Inzake individueel ingediende bouwplannen van middenstanders zal advies van de middenstands- vereeniging worden gevraagd. Van 41 bedrijven, waarop puiru moet worden geruimd, hebben reeds 32 pachters zich bereid ver klaard. met eigen personeel het puin op te ruimen. Het is echter noodzakelijk, dat in de behoefte aan kruiwagens en planken wordt voorzien. De Raad van Advies besloot met klem te verzoeken, dat nood woningen door particulieren ge bouwd, door het Rijk worden overgenomen ini verband met de zeer moeilijke positie van de boe ren in het algemeen als gevolg van de geldsaneering. Er is onder de Wieringermeerbewoners, spe ciaal pachters en middenstanders, groote ontevredenheid ontstaan over de te betalen herstelvergoe dingen, die volgens de mededee- ling van de regeering op den prijsbasis van Mei 1940 zullen worden gebaseerd. In verband met de groote prijsstijgingen se dert Mei 1940 zal dus de helft van de geleden schade moeten worden gedragen door de getrof fenen zelf, die zich echter op het standpunt stellen, dat het geheele Nederlandsche volk de oorlogs schade behoort te dragen. Voor de Wieringermeerbewoners zijn de deblokkeeringsmaatregelen zeer moeilijk. Een onderzoek bij de boerenleenbanken toonde aan, dat het tegoed van de meeste re keninghouders nagenoeg uitgeput is. Onder de huidige omstandig heden zal het velen middenstan ders onmogelijk worden om terug te keeren naar den polder, daar de kosten van den nieuwbouw worden geschat op drie a drie en een half maal de bouwkosten van 1940. De commissie Wieringer- meerbelangen heeft als vertegen woordigende alle belanghebben den uit den polde^ zich in een request tot de regeering gewend met het verzoek een betere fi- nancieele regeling voor de gedu peerden te treffen en de deblok keeringsmaatregelen soepeler te maken. Zaterdagmiddag hield in ge. bouw St. Willibrord aan de Oudegracht te Alkmaar de R.K. Rijwielbond „St. Christoforus" zura eerste vergadering sinds Mei 1941. In zijn openingswoord richtte de voorzitter, de heer Niele, een bijzonder woord van welkom tot den nieuwen geeste. lijken adviseur den Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. Holthuijzen, die Rector Vis op deze plaats op. volgt. Nadat spr. gewezen had op de groote schade en de vele problemen, die de oorlog voor den bond heeft opgeleverd, ver zocht hij den aanwezigen staande een gebed te storten voor de overleden leden en hun nabe. staanden. Spr riep de afdeelingen op, energiek mede te werken aan het moreele herstel, aan dij weder opbouw van Nederland en het Katholieke geloof. Nadat de voorzitter Rector Holthuijzen had geïnstalleerd als bondsadviseur. sprak de nieuwe adviseur zijn bewondering uit voor de optimistische wijze waarop de bond ondanks alle moeilijkheden op rijwielgebied zijn propagandistische werk. zaamheden voor het organiseeren van bedetochten weer opneemt. In de bestuursvacatures werden de afdeelingen Langedijk en Wervers- hoof gekozen met als' candidaten de heeren P. Berger en Hauwert. Ter wijl het bestuur aanvankelijk had gemeend en bloc te moeten aftre den; besloot men in verband met de tijdsomstandigheden nog een jaar aan te blijven om de machine weer draaiende te krijgen. De eerstvolgen. de verkiezingen zullen derhalve vol gend jaar plaats vinden. De Stille Omgang zal dit jaar voor de aangeslotenen bij den bond plaats vinden op 17 Maart. Vanuit Den Hel der vertrekt om li uur een extra trein die plaats biedt aan 600 man. De stoptijden zijn o.a. Anna Pau- lowna 23.17 uur; Heerhugowaard 23.58; Alkmaar 24.15; aankomst Am sterdam 1.11 uur. Tevens is 'n salon boot van de Alkmaar Packet be schikbaar die ongeveer 600 personen uit Alkmaaar en omgeving naar Amsterdam kan vervoeren. Om 3 u. zal voor deze bedevaartgangers een H. Mis worden opgedragen in de Posthoorn. Hoogstwaarschijnlijk zal om half 11 een Lof worden gecele breerd te Purmerend. Mededeelingen en opgaven voor vervoer per bus of boot worden vóór 1 Maart ingewacht bij het Bondsbe- stuur; na dien datum ontvangen de afdeelingen bericht van het aantal plaatsen; dat ter beschikking is. Voor vervoer per trein diene men zich vroegtijdig met den stationschef in verbinding te stellen. Ter viering van het eeuwfeest van den Stillen Omgang te Amsterdam van 19 tot 23 Juni van dit jaar werd geadviseerd; dat iedere af deeling zich door eenige leden aldaar zou laten vertegenwoordigen. Kaarten voor 2 dagen zijn tegen een bedrag van f 10.verkrijgbaar. Tevens werd een collecte in de afdeelingen aanbevolen ter bestrijding van de kosten dezer viering. Bij de rondvraag werd o.a. een voorstel ingediend om op een der bedevaartsplaatsen een gedenkteeken aan te brengen als nagedachtenis aan de leden van den bond, die in de afgeloopen jaren gevallen zijn. Deze zeer sympathieke gedachte vond bij allen instemming. De Westwal-bouwers van de Todt maakten onze Noord, zeekust tot een lange gordel van fortificaties, die een eventueele invasie op onze stranden onmogelijk moes ten maken. Zij bouwden me. tersdikke betonnen bunkers in de duinen, op het strand en op de blanke top der dui. nen. Van deze laatste liggen er verschillende, ondermijnd door de stormvloeden, in brokstukken tegen de duin. helling, die op sommige plaatsen danig is afgebroken. Ook voor de Rijkswater staat was de duinenrij ver. boden gebied, zoodat de ge bruikelijke beveiliging en versterking der duinenrij met helm en rijshout achter, wege moest blijven. Maar ook het strand werd in staat, van verdediging gebracht. Het werd bezaaid met mijnen van allerlei slag en tienduizen den boomen uit de Geldersche en Gooische bosschen werden hier ie het blanke Noordzee, strand gespoten; en toen de bos. schen uitgeput waren of de boo. men uit het midden van het land niet meer naar het Westen vervoerd konden worden, brak de Todt de spoorlijnen af en stak de brokken rails in het strand, daar waar bij eb de branding op de kust schuimt. Het Noordzeestrand is het re- creatie.oord van ons volk in de luttele zomermaanden, die ons klimaat ons geeft. Vijf jaar heb ben wij de zee en het strand moeten missen, doch de zomer van '46 belooft ons weer een vacantie aan zee, al zijn de bad. plaatsen dan nog niet herbouwd. Van Camperduin tot Hoek van Holland en wellicht nog verder strekte zich een woud van palen uit langs de Noordzee. Het strand is door Duitsche krijgs gevangenen van mijnen gezui verd, maar de werkers aan de opruiming van het strand onder, vinden, dat dit met groote non chalance gebeurd is. In een on derhoud met den heer J. Olden. burg, die in Bergen aan Zee de leiding heeft Van dit opruimings. werk. vernamen wij dat het mijnengevaar op het Noordzee strand nog steeds aanwezig is. In verband met dit mijnengevaar wordt met een minimum aan ar beidskrachten gewerkt; niettemin in vlot tempo; want de mannen krij gen er routine in. Het departement van Oorlog stelde enkele machines ter beschikking; tientons rupsauto's waarop een hijschlier met bok ge monteerd werd. Er kan alleen bij laag water gewerkt worden; maar dan worden in de 67 uren; dat het werk mogelijk is, toch telkens 50-80 palen getrokken. De mijnopruimings- dienst van de Marine te Den Helder o.l.v. den luitenant ter zee v. d. Lely zorgt; dat het mijngevaar voor de werkers tot een minimum beperkt wordt; op een dag echter ruimde dez^ dienst; op het officieel reeds van mijnen gezuiverde strand nog' twaalf mijnen van verschillend ka liber. En het behoort niet tot de zeldzaamheden, dat een paal uit het zand wordt opgetrokken en er zoo'n gevaarlijk projectiel aan vast- gemonteerd blijkt. Soms zijn het platte landmijnen; op den kop van de paal bevestigd; dan weer torpe dovormige projectielen die onder het zand in de lengte aan de paal be- vegtigld zijn. Vooral aan de rails- palen, waardoor de opsporingsin strumenten niet reageeren op aan wezige mijnen; zitten nog achterge bleven mijnen. Daarom moeten deze ijzeren palen op andere wijze ge trokken worden n.l. met een lange sleepkabel, waardoor de noodig'e af stand kan worden genomen. Intusschen vormen de tiendui zenden palen een welkome ma. teriaalwmst voor den wederop. bouw; ze worden naar de hout. zagerij vervoerd, om tot planken en timmerhout verzaagd te wor den voor den aanbouw van nood. woningen. Het strand tusschen Camper duin en Egmond is reeds schoon; thans wordt het stuk tusschen Wijk aan Zee en Castricum on. der handen genomen; ook Eg- mond aan Zee hoopt vóór het badseizoen 1946 van de palen op het strand verlost te worden. Wij vernamen, dat in Scheve- ningen en Walcheren het strand nog vol palen staat; er is dus inog volop werk aan den winkel. Zoowel de secretaris van het be stuur als1 de heer Rood spraken woorden van felicitatie tot den heer Niele ter gelegenheid van zijn be noeming tot wnd. burgemeester van Egmond. De voorzitter dankte deze sprekers hartelijk voor hun waar- deerende woorden en sprak de hoop uit dat hij nog geruimen tijd zijn beste krachten aan den Bond zou mogen wijden en dat hij er het zilne toe zou mogen bijdragen om het geestelijk peil der leden te verhoo- gen, door te werken met de inten tie van den Stillen Omgang' voor oogen: "Van God te verkrijgen Lief de en Vrede bij den Wederopbouw van het maatschappelijk en gods dienstig leven". NIEUWE PENNINGEN VOOR DE CONTROLEURS VAN DEN €.C.'D,j Met ingang van 17 Februari a.s. zullen de legitimatiepenningen; in gebruik bij de controle-ambtenaren van den C.C.D., vervangen wordert door nieuwe. Het thans nog in om loop zijnde model is gedurende de oorlogsjaren veelvuldig gebezigd voor illegaal werk. Het spreekt wel vanizelf dat daarvan geen admini stratie is bijgehouden. Voor een, goeden gang van zaken is 'n nauw keurig overzicht onontbeerlijk. Van. daar het besluit om nieuwe badges in te voeren. De tot op heden ge bruikte verchroomd zilveren pennin gen dragen de afbeelding van een koe met de letters C.C.C.D. (Centra le Crisis' Controle Dienst). De nieu we, die van ijzer zijn, voorzien van een laagje rood koper, geven het Nederlandsche wapen te zien boven de letters C.C.D. (Centrale Controle Dienst). Behalve over nieuwe pen ningen zullen de controleurs van den C.C.D. ook over nieuwe legiti matiebewijzen kunnen beschikken. Voorts worden alle ambtenaren van dezen dienst van gummistokken of pistolen voorzien. Gisteren is ter beurze van Amster dam de handel in de 27a pCt. Spaar- certificaten begonnen. Reeds voor de opening van de noteering vormde zich een groote hoek en daarbij trad onmiddellijk aan het licht uit de prijzen welke werden genoemd dat boven pari zou worden afgedaan. De eerste officieele transacties wer den afgesloten tegen i00 1/4; maar reeds spoedig werd 100 5/16 geboden waarbij vaak posten van 100 stuks uit de markt werden genomen. Ondier levendigen handel liep de koers geleidelijk aan naar boven tot 100 5/8; terwijl in het laatste ge deelte van den beurstijd in hoofd zaak werd gehandeld teg*en 1007a 100 9/16. Over het algemeen maakte het op de beurs een aangename in druk dat boven pari werd gehandeld1 en tevens werd daardoor den indruk gewekt dat indien de mogelijkheid zich maar even voordoet de effec tenhandel geenszins van het tooneel zal verdwijnen; integendeel dat de markt nog' vatbaar is voor een groo te opleving in de toekomst. Overi gens was er weinig te doen. In de Gemeentelijke en Provinciale Obli- gatiën ging heel weinig om. De 3 pCt Obligatiën werden verhandeld tegert prijzen loopende van 101 1/16 tot 102. De 33Vt pCt. Obligatiën bewogen zich tusschen 101 en 102 en enkele 37a pCt. Obligatiën werden verhan deld tegen 1037a. De affaire in pand brieven was onbeteekenend. De 37a pCt. Obligatiën AKU waren met een koers van 102 5/8 iets lager. Van de 57* pCt. Obligatiën AKU was een kleinigheid aan de markt tengevolge waarvan de koers tot 108 terugliep. De 37a pCt. Obligatiën bewogen zich meerendeels tusschen 103!1037a. Eert paar 4 pCt. Obligatiën ontmoetteri eenige vraag. Zoo werd" voor 4 pCt. Obligatiën hoogovens 103 geboden. De omzetten in c"4e Nederlandsche Staatsfondsen waren van b-eperktert omvang. Wat de 372 pCt. leeningert 1941, 1942 enj 943 aangaat, zoo bleek dat er eenig materiaal beschikbaar was, zoodat de koers bij een vorige noteering van 1027a achteruitgang tot 102 1/8. De diverse 4 pCt. Obligatiën Nederland waren prijshoudend, lil het bijzonder voor de leening 1940 met bel. faciliteit. De Spoorweg drieën waren goed! prijshoudend. D<Ö oude schuld was zoowel wat de 3 pCt als de 27a pCt. Obligatiën aangaat aan den gedrukten ljant. In de m» dische leeningen ging maar heel weinig om. Prolongatie 2 I/4a

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 5