m Nieuw Noordhollandsch Dagblad iStad en Omtrek DE OVERVAL TE HUISDUINEN Leden van de Gezags troepen de daders Over het program WOENSDAG 13 FEBRUARI 1946 In den nacht van 10 on 11 Jan. werd te Huisduinen een opzien- barenden roofoverval gepleegd op een magazijn, waar meubelen van N.S.B.-ers waren opgeslagen. De meest sensationeele geruchten de den hierover de ronde Thans *is. dank zij het speurderswerk van den rechercheur Beukers, de overval opgehelderd. De gestolen meubelen werden gevonden bij een boer in Hoogwoud, die altijd veel visite onitving van leden van de Gezagstroepen. Nadat de boer scherp was ondervraagd, viel hij door de mand, met het gevolg, dat onmiddellijk daarop vier on derofficieren werden gearresteerd. Spoedig werd ook de kapitein Ja- cobson. de commandant van de gezagstroepen. in arrest gesteld. Hoewel dez eniet bij den overval tegenwoordig was. was hii den dag tevoren op de hoogte van de plannen en stelde de politie hier van niet op de hoogte. De bedoe ling van den overval was niet. volgens de heeren, persoonlijk winstbejag, maar het leven in de cantine van Oostbatterij wat te veraangenamen. De meubelen zijn, nu opgesloten in het Hoofd bureau van politie te Den Helder. De arrestanten zullen ter beschik king van den auditeur-militair worden gesteld MOTIE AAN HET K.V.P.-BESTUUR In een Zaterdagmiddag in het Wapen van Heemskerk te Alk maar, onder voorzitterschap van den heer F. G. J. Maijer, voor zitter van de afdeeling Schoorl der K.V.P., gehouden vergade. ring, werd door de vertegen woordigers van de K.V.P.-afdee. Iingen Alkmaar, Bergen, Castri- cum, Langedijk Schoorl, Sint Maarten en 't Zand met alge- meene stemmen de volgende motie aangenomen, die doorge zonden zal worden aan 't. Partij bestuur: „In een bespréking van afge vaardigden van de besturen der afdeelingen Alkmaar, Bergen, Castricum, Langedijk, Schoorl, St. Maarten en 't Zand, werd uiting gegeven aan een gevoel van onbevredigdheid, dat ont. staan is door het uitschakelen van; 1ste het advies van het Centrum voor Staatkundige vor. ming: 2de dat van het advisee. rend college der kringen voor de rangschikking der candidaten voor de Tweede Kamer. Overwegende dat het tijdsbe stek te kort is, om tot herziening over te gaan, zullen genoemde besturen net advies van den ver- Jdezingsraad afwachten, en zul len deze het kringbestuur ver zoeken op Zaterdag 9 Maart a.s. een kringvergadering te beleg gen." DEN HELDER PRIJSUITREIKING SCHIETWEDSTRIJDEN In de Marinecantine werden dezer dagen namens den com mandant van de Marinekazerne, door den eersten officier de prij zen uitgereikt, die behaald wer den op de schietwedstrijden, welke gehouden werden ter ge legenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix op 31 Jan. j.l. Met een kort woord werden allen bedankt, die voor het sla gen van dezen wedstrijd hun medewerking hadden verleend. In het bijzonder werd genoemd de sergeant-majoor van de mari niers D. Leissner. zoowel voor zijn werkzaamheden voorafgaan de aan den wedstrijd, als voor zijn functie als wedstrijdleider, terwijl de commissie van O. en O. dank gebracht werd voor het beschikbaar stellen van 3 me dailles Er werd geschoten met gewe ren tot K.S.O., houding naar keuze (vrije hand). De deelne mende korpsen, zoowel voor den korpswedstrijd als voor den vrije baan.wedstrijd, waren: de bewa kingstroepen van Fort Erfprins, de gezagstroepen, de gemeente politie, de Konihklijke Marine en het Korps Mariniers. De uitslagen waren: Korpswedstrijd: le prijs (be ker) Korps' Mariniers 245 (gem. v 49)2e prijs (beker) Kon. Ma rine 227 (gem. v. 45.4); 3e en 4e plaats: Gem. Politie 225 (gem. v. 45), Bew Erfprins 225 (gem. v. 45); 5e plaats: Gezagstroepen 210 (gem. van 42). (Het te behalen max. was 250 punten.) Vrije-baan.wedstrijd: le prijs (beker) sergt-maj v. d. Mar. Leissner (series v. 50.49 en 48); 2e prijs (medaille) korp. v. d. Mar Hollanders (series van 50, 45 en 45); 3e prijs (medaille) wnd. Com. v. Politie v. d. Horst (series van 49, 47 en 43). Rozenprijs: (medaille) sergt.- maj. v. d. Mar. Leissner (van 20 schoten 17 rozen). Een extra-prijs (zilveren ciga. rettenkoker) werd toegekend aan den soldaat van de Gezags troepen van Doorn, die getoond had een zeer constant schutter te zijn (494848). Het batig saldo van deze wed strijden, 36.70, werd geschon ken ten behoeve van de stichting „Nederland helpt Indië". BILJARTVEREENIGING HOLL. NOORDERKWARTIER Uitslagen gespeelde competitie partijen op Donderdag 7 Febr. in het clublokaal De Posthoorn, le klasse: car. brt. h.s. gem. Th Boekei 275 15 51 18.33 G. J Pater 121 15 25 8.06 2e Jtl3ss0' Jac. Stammes 125 18 21 6.94 Nic Dissel 98 18 16 5.44 G. Snaas 125 22 27 5.68 H. Wilms 95 22 28 4.31 P de Wit 125 15 23 8.33 Stikkelman 107 15 27 7.13 Qp IflncQo* Jac. Prins 85 28 15 3.03 K. Bakker 71 28 22 2.53 J. Pool 85 33 7 2.57' A. Bijlsma 62 33 9 1.87 H. Prins 85 28 11 3.03 Jac Prins 54 28 8 1.92 4e klasse: K. v. d. Ben 50 23 9 2.17 D. Kaper 34 23 4 1.48 Joh. Zijlstra 50 20 10 2.50 D. Kaper 43 20 8 2.15 K Balk 50 27 9 1.85 A. v. d. Kuijt 35 27 6 1.30 BONTE AVOND VOOR GEZAGSTROEPEN De Alkmaarsche Gezagstroe pen hebben sinds eenigen tijd een eigen revue, en cabaretge zelschap, dat al verschillende malen met succes optrad voor de militairen hier en daar. Ook in Den Helder, waar het gezelschap in het overvolle. Ca sino optrad, werd opnieuw'suc ces behaald. In een vlot en gees tig programma, dat de goede eigenschap had een non.stop- vaart te hebben, werd een avond gevuld met gezonde Hollandsche humor, die bij het publiek gezagstroepen en genoodigden goed in den smaak viel. De samensteller, sergeant Geer Mulders, heeft eer van zijn werk gehad, niet in het minst ook als conferencier, een taak, die hem bijzonder goed afging. Ook de muzikale leiding, in handen van Tonny Willemsen, was af Tonny Willemsen heeft trouwens geen onbekende naam in de wereld van het amuse- men tsmuzikale. De goochelaar, sergt. (Mr.) Arts, liet zich kennen als een vingervlugge en handige knaap met vlotte bewegingen. Er waren eenige aardige schets, jes, de een beter dan de andere, maar het geheel was toch geestig en amusant en sommige vond sten waren heel aardig, 't Zang programma kon ons niet zoo heel erg bekoren; de stemmen waren goed, maar de houding was te veel geposeerd en dat maakte de zaak een beetje vreemd. De Silva's, ook al geen onbe kenden, die we al meermalen hebben gehoord, deden het ook dezen avqnd weer best, terwijl de imitator, gehandicapt door een defecte microfoon, toch eenige krasse staaltjes van zijn imitatiekunst liet hooren. Verder de vroolijke trekkers met Zuid-Afrikaansche liedjes en cowboy-songs en eenige charmante danseresjes, die keu rig voor den dag kwamen. Als „revuegirls'' fungeerden meisjes van 't vrouwelijke vrijwilligers corps. Een bijzonder woord verdient het nummer „Indië en Holland", dat werkelijk een prachtdemon. stratie was van de 'goede krach ten, die het gezelschap bezit, .en waar de sfeer en de stemming voortreffelijk waren aangevoeld. Ook het décor sober.artis. tiek was door eigen krachten verzorgd en verdient een ver melding. Jammer vonden we echter, dat deze avond in Den Helder uit sluitend werd gegeven voor de Gezagstroepen, z'oodat we heel sporadisch de Marine ontdekten. Het militair element hier in de stad bestaat uit eerst marine en dan leger, maar ze hooren bij dit soort avonden bij elkaar, dat verhoogt den geest onderling tusschen vloot en landmacht. Behalve de plaatselijke com mandanten was ook overste Claassen uit Alkmaar aanwezig bij zijn mannen TEXEL SPORTNIEUWS DEN BURG Dat de Texelsche Boys in kracht toeneemt is Zondag weer gebleken. De wedstrijd tegen S.V. Texel II werd een gran- diooze overwinning van 72 voor de Texelsche Boys. Vooral in het begin van den wedstrijd werd er van weerszijden ver woed gespeeld. Ondanks de re serves wisten de Texelsche Boys binnen 't eerste half uur twee goals te maken en bij de rust was de stand 52, terwijl de wedstrijd eindigde met 72 voor Texelsche Boys. Hieruit blijkt weer, dat men het spel en de kracht van de Boys niet mag onderschatten SCHAGEN NED. R.K. ARBEIDERSBEW. Maandagavond a.s. bplegt de afd. Schagen der Ned. R.K. Ar beidersbeweging een altemeene vergadering in „De Roode Leeuw"'. VERBOUWING STATION Na het eindigen der vorstpe riode is men begonnen met den verbouw en moderniseering van het stationsgebouw, dat zooals reeds eerder werd vermeld, een hoofdingang aan den Stationsweg en een comfortabeler interieur zal krijgen. DUIZEND EN EEN NACHT De Operettevereenig. „Danza" uit Alkmaar die Schagen reeds eerder vergastte op een werkelijk voortreffelijke uitvoering van „de Bedelstudent" komt binnenkort in „Royal" met Johan Strauss fan tastische Oostersche Operette „Duizend en een nacht". Het is aller verwachting, dat dit uit meer dan 100 medewerkenden bestaande gezelschap er ook thans in zal slagen om Strauss meester werk recht te doen wedervaren en aldus te maken tot een waar evenement voor onze muziekmin- nende inwoners. Men raadplege overigens de aankondigingen. NATUURHISTORISCHE VERKfcNIGING Donderdagavond "half 8 spreekt de heer Garjeanna op een verga dering _van bovengenoemde ver- eeniging over „De schoonheid van Limburg". De bijeenkomst is in hotel Peetoom en als gewoonlijk ook- voor belangstellende niet-le- den gratis toegankelijk. ANNA PAULOWNA POLDERVERGADERING In de Zaterdagmorgen in het Polderhuis te houden vergadering van de Hoofdingelanden dezer polder, zal o.m. de polderkeur ge wijzigd en de begrooting voor 1946 behandeld worden NI' UW"! 'HWrRP KATH VOLKSPARTIJ In een algemeene vergadering dezer afdeeling op 8 Febr. '946 werden voor de Tweede Kamer candidaat gesteld: Jac. Groen te Alkmaar; J. de Boer te Obcium; C. v/d Ploeg te Haarlem! J C. M. Weyden te Haarlem en P. Buisman te Bovenkarspel. Voot de Prov. Staten: Jac. Groen te Alk maar; C. P. Jong te Heerhugo- waard en Jac Weel te Zuid- Scharwoude i WINKEL RAADSVERGADERING De gemeenteraad vergaderde Maandagmiddag onder leiding van den heer G. J van Leersum, die de leden een voorspoedig 1946 toewenschte. Medegedeeld werd, dat 32 gegadigden zich hebben opgegeven ter verkrij ging van een volkstuintje. Ver volgens boden B. en W. de be grooting 1946 aan. Besloten ^verd de begrooting te doen onderzoe ken d5or de leden van den raad. Aan den heer D. Winsemius werd een vergoeding toegekend in de kosten van het bezoeken van de Christelijke School te Wieringerwaard door zijn doch tertje. Besloten werd een ver gunning aan te vragen voor het verkrijgen van ijzer voor de ver ankering van de schoeiïng van de Mient te Lutjewinkel. Het salaris van de vader en moeder van het Tehuis voor Ouden van Dagen wefd vastgesteld op f 1500.per jaar. Door den ge meente-opzichter was medege deeld, dat het plan tot rioleering van de Strook zeer moeilijk uit voerbaar is. Den Groetpolder zal toestemming worden gevraagd voor het graven van een sloot in het kader van het plan-Strook Hierna ging de raad in comité. Na heropening werd, op voorstel, van B. en W., besloten aan den heer H. Hofman en echtgenoote ontslag te verleenen als vader en moeder van het Tehuis voor Ouden van Dagen. LANGEDIJK DE NIEUWE MAXIMUM PRIJZEN Met ingang van gisteren, Dins_ dag, zijn de maximumprijzen voor de telers als volgt vastge steld: Andijvie 36.boerenkool f 10.Kroten I (tot lA kg p. st.) 8.Kroten II tot 1 kg p. st.) 5.70; Kroten III (bo ven 1 kg p. st.) 3.90; roode kool 13.50; gele kool (geel of groen) 13.50; witte kool 9.70; peen I (van 2050 gr.) 14.50; peen II (van 50500 gr.) 7.40; peen III (boven 500 gr.) 5.60; spruit- kool 30.uien (gele) 12.50; uien (nep) 8.30; witlof 40. koolrapen f 5.50; veldsla 42. gekookte kroten (3 st of meer per k g15.70; gekookte kroten (minder dan 3 stuks per kg) 12.40; prei I (boven 15 mm doorsnee) 14.70; prei II (tot 15 mm doorsnee) 10.60; schor. seneeren I 25.60; schorseneeren II 16.70; knolselderie I (boven 10 cm doorsnee) f 13.50; knol selderie II (van 810 cm door snee) 11.knolselderie III (van 68 cm doorsnee) 7.40; knolselderie IV (beneden 6 cm doorsnee) f 3.60; ramanas f 5.50. Appelen: Groep I Cox Orange gr. I A f 86.—; A 62.—; B 40.Groep II Schoone van Boskoopgroep I A 62.A 48.B 34.Groep IH Bra. bantsche Bellefleurgroep I A 55.A 44.B 29.Groep IV Jacques Lebelgroep A 40. B 29.Groep V Overige soorten A 36.B 24.Val wan Goud- en Sterreinetten, feliow Transparant en Groep I 15.Val van alle overige ap pelen 12.Kroetappelen (zuur) 8.Kroetappelen zoet 5.Alles per 100 kg. Voor de afwijkende producten wordt 80 pet van de genoteerde telersprijzen berekend. Koolrapen: Het minimumge wicht van koolrapen dient een lA kg per stuk te bedragen. Uien: Beneden 35 mm (nep) mogen met staart worden aan gevoerd, alle andere uien moeten gestaart worden. Prei mag alleen geschoond worden aangevoerd. Peen: Niet houdbare peen kan, nadat deze door de veiling (het UCB of de CCD) is afgekeurd, voor veevoeder worden verkocht Deze peen moet dan gedenatu reerd (stukgestoken) worden. Gekookte kroten dienen afge koeld aan en door den handel te worden verkocht Appelen: Stipappelen van de sorteeringen I A en A uit de groepen I t.m. V dienen als B- appelen te worden geveild tegen den dan vastgestelden prijs. Stip appelen van de sorteering B moeten worden gerangschikt onder „kroet". Witte kool: Alle witte kool (ook afwijkend en stek) is be stemd voor de industrie (zuur- koolfabricage) MIJN EN DIJN (Arr.-Rechtbank) De eerste beklaagde Gerrit K. geb. te Zaandam, wonende te 't Zand, maakte een armzaligen in druk. Hij had in Sept. 1945 bij ver schillende inwoners konijnen, een damesrijwiel, een geit en 4 kippen ontvreemd. Het over hem uitge brachte rapport, toegelicht door Dr. F., .achtte hem verminderd toerekeningsvatbaar, waarom de Officier ter beschikkingstelling der regeering eischte. Verdediger, mr. Schuurman kon zich geheel daarmee vereenigen Hend. S. uit Herkenbosch, thans gedetineerd, had kans ge zien op 24 October lat5 een transportfiets met mand, staande tegen een muur op Den Dijk te Alkmaar, te ontvreemden. Een ander persoon was mede in dezen diefstal betrokken. Deze laatste, als getuige gehoord, gaf een andere lezing van het geval Er ontspon zkh een hevig debat, waaraan de President spoedig een einde maakte. De zaak werd aangehouden, ten einde nieuwe getuigen te hooren. Op verzoek van den verde iiger werd verdachte, die al 3 maanden preventief zat, in voorloopige vrij heid gesteld. .'t Was een zwarte dag voor J. K.. ziiivelhandelaar te Zwaag. Eerst stond hij terecht beschul digd een auto toebehoorende aan getuige P. K„ verduisterd te heb ben. De familie had getuige scha deloos gesteld. Verdachte had uit geldnood gehandeld. De behande ling van de zaak vorderde gerui- I. MISSEN WIJ IETS? \/AN VERSCHILLENDE KANTEN heeft men, ook op den Partijraad, toen de emde- lijke vaststelling van het Ur gentieprogram aan de orde was, de vraag gesteld, of het nu eigenlijk wel juist is, dat de naam van God hoegenaamd niet in het program wordt ge noemd. Nu gaat het natuurlijk met alleen om het noemen van den naam, maar toch betreuren wij vooral dit, dat in dit urgeniie- pregram niet opgenomen is de ruiterlijke verwijzing naar het Algemeen Staatkundig Pro gram of Beginselprogram, zoo als dat in 1936 is vastgesteld en waaraan, volgens een verkla ring ook van prof. Romme, niéts veranderd is. Natuurlijk .ei. want de beginselen zijn hetzelfde gebleven. En dit Al gemeen Staatkundig Program bevat de voor alle leden, dus ook de niet-katholie- ken, zoo duidelijke verkla ring dat de Partij zich stelt op den grondslag van natuur- vret en Goddelijke Openbaring, gelijk die door het kerkelijk leergezag worden verklaard. Zoo staat in het nieuwe regle ment ook het doel van de Pt rtij omschreven. En wij weten, maar misschien weet met iedereen dat, althans beseft niet iedereen dal op alle gewenschte oogenblikken, dat de programs van de Partij op den grondslag van dit beginsel zijn uitge werkt. En zoo is het ten slotte toch wel in orde. Maar het had duidelijker en ondubbelzinni- ger-kunnen zijn, want al zegt men van verschillende dingen wel, dal ze vanzelf spreken, wij leven nu eenmaal in een tijd, dat we de dingen niet duidelijk genoeg kunnen zeggen Bp de bespreking van het eerste hoofdstuk, dat dan meer de principieele punten behan- ■"~r "r ooging gedaan, om een punt op te nemen, waarin gezegd wordt dat de Staat den eerbied voor God herstellen moet. Zoo was het staatsrechtelijk wellicht niet juist gelijk door Mag. Stokman ook werd opgemerkt, omdat dit niet de taak van den Staat is. Wel zal men bij de definitieve redac*: en zoo is er toch nog iets gewonnen met de op dit punt gemaakte opmerking re kening houden, terwijl ook ge zegd mag worden, dat het pro gram in zijn eerste punt duide lijk verlangt de erkenning run den godsdienst dat is toch ook de dienst van God door de Overheid voor de samen leving van de menschelijke persoonlijkheid, het gezin, het gezag en het vaderland, en dit alles om te komen tot herstel van de diep geschokte publieke moraliteit. Terwijl in het derde punt van deze serie van principieele pun ten krachtige maatregelen ge vraagd worden voor de erken ning „en practische naleving" van zedelijke normen, welke voor een goed geordend ge meenschapsleven onmisbaar zijn. men tijd, waarna de Officier ge legenheid kreeg 150.— of 60 da gen te eischen. Mr. Berkhouwer vond den eisch van htt O.M. mild, maar vroeg de Rechtbank te onderzoeken of er termen waren de boete te verla gen. De tweede zaak waarvoor K. terocht stond, betrof de aanrijding op 20 Nov. 1945 met den auto van getuige W. Verdachte was door den Kantonrechter te Hoorn ver oordeeld. doch in hooger beroep gekomen. Verschillende getuigen wislen zich de toedracht der zaak niet goed meer te herinneren. Vast kwam te staan, dat verdachte on der invloed van sterken drank verkeerde. Rekening houdend met deiï toestand van den weg 't was vriezend weer en mistig vroeg de Officier vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroordeeiing tot f 30.of 15 1 dagen. Mr. Berkhouwer betwistte of bewezen was. dat K. de aanrijding had veroorzaakt en concludeerde tot vrijspraak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2