Nieuw Noordhollandsch Dagblad <Siad en Omtrek Onze bureaux zijn ver plaatst van de Loods- gracht naar Weststraat 80; het nieuwe telefoon nummer is 205/d. (2aatste nieuws Uit alle hoeken der aarde Admiraal nimitz gelooft Van Eigen Erf T ZATERDAG 16 FEBRUARI 1946 DE REIS VAN DE „JOHAN MAURITS" Propagandistisch doel Hr. Ms. fregat „Johan Maurits'', dat op weg is naar West-Indië via Engeland, zal over ongeveer drie maanden van daar uit een reis ondernemen langs de havens van verschillende Zuid-Amerikaan sche staten. Deze Zuid-Ameri- kaansche trip zal ongeveer een jaar duren en heeft ten doel den Nederlandschen naam in de La- tijnsch - Amerikaansche staten hoog te houden. In het kader van dezen opzet heeft de ..Johan Mau rits" een hoeveelheid documen tatiemateriaal over Nederland aan boord, waaraan tijdens de trip zoo groot mogelijke bekend heid zal worden verleend. Hr. ms. fregat Johan Maurits" is in 1943 in Engeland afgebouwd en bij de Koninklijke Marine in dienst gesteld. Haar oorlogstaak heeft voornamelijk bestaan uit convooi-diensten op de Atlanti sche routes in de Middellandsche Zee. Het schip staat onder rcm- mando van luitenant ter zee der lste klasse J. H. P. van Roosevelt en heeft een bemanning van 120 koppen, die zich allen vrijwillig voor deze reis hebben opgegeven DEN HELDER ONZE BUREAUX AAN ALLE KATHOLIEKE VOETBALLIEFHEBBERS Wederom bestaan er plannen, om evenals voor den oorlog een Kath. Voetbalclub op te richten. Wie van de insiders herinnert zich niet de gezellige wedstrij den van RKWH tegen ZAP, Hugo Boys, Hollandia enz.? Wij roepen daarvoor alle liefhebbers op vanaf 16 jaar, om deze voet balclub weer in het leven te roepen. Schrijft Uw naam en adres even op een briefje, werp dit in de brievenbus bij J. Toes, Molenstraat 36. Daarna zal eventueel zoo spoedig mogelijk een vergadering worden gehou den, waarvan U bericht ont vangt Voetballers we rekenen op jullie. Het voorloopig bestuur VOETBAL VOOR A.S. ZONDAG 3 klasse B Helder gaat er Zondag weer op uit en wel te gen VVZ 1 in Zaandam. Het zal een zware wedstrijd worden en van het begin af aan zal er ge ducht moeten worden gewerkt wil Helder minstens een gelijk spel behalen. 3e klasse C. DEM 1 komt bij HRC 1 op bezoek. Wedstrijden tegen mindere goden zijn toch altijd een van de lastigste en hoewel we hier niet aan een overwinning twijfelen, zal HRC toch op z'n qui vive moeten zijn om te zorgen dat hun-deze niet ontgaat. Res 2e klasse A. Helder II moet evenals het eerste een uit wedstrijd spelen en wel tegen Blauw Wit BI. We kunnen hier geen overwinning verwachten. Res. 3e klasse E. HRC II, die Zondag een overtuigende zege op ASV II behaalde, zal het te gen Volewijkers IV ook wel tot 'n overwinning kunnen brengen. 4e klasse. Watervogels en At las zijn voor Zondag vrijgesteld. ONFORTUINLIJKE RIT Dezer dagen raakte een auto op den hoek MiddenvlietMid denweg in de sloot. Bij onder zoek bleek, dat de bestuurder niet in het bezit was van een rij bewijs. doch dat hij onder toe zicht reed van iemand, die wel een rijbewijs had. Zoodoende liep deze onfortuinlijke rit ver der zonder nadeelige gevolgen af. Een kraanwagen bracht het voertuig weer op het droge. TE VURIG Op den rijweg bij Julianadorp raakte een paard, dat te jong was om op den openbaren weg te Ioopen, op hol. Het gevolg hiervan was, dat de twee man nen, die op den wagen zaten, er af werden geslingerd. Een ervan moest met een gebroken been naar het ziekenhuis worden ver voerd. terwijl de tweede kwet suren aan den rug opliep. DUBBELE OVERTREDING Een opkooper had van minder jarige personen goederen ge kocht, welk feit strafbaar is, daar van kinderen beneden 18 jaar niets mag worden opge kocht. Tevens maakte hij nog een overtreding, door deze goe. deren niet in zijn register in te boeken EEN KOSTBARE BUIT Een winkelier ter plaatse deed bij de poli Lie aangifte, dat in zijn woonhuis en winkel was in gebroken Er werd vermist een hoeveelheid suiker, roomboter en margarine, terwijl tevens een groot aantal Engelsche choco. ladereepen was verdwenen. SCHAGEN S.R.C.-NIEUWS Programma voor Zondag 17 Fe bruari 1946: SRC 1—Texel 2. 10.30 uur; SRC 2Kaagvogels 3 2 30 u.; W'waard aSRC a iun., 2.30 uur. SRC 1: doel: P. Berkvens; ach ter: P de Wit. F. Komen; midden: G. Sinnige, C. Berkvens, P. van Stralen; voor P. Stikkelman, H. Koomen F. Berkvens. K. Limmen, P. Kok. SRC 2: doel: G. ^Appelman; ach ter: A. Sinnige, Th. Beeftpoot; midden: C. Pannekeet, J. Verduin, J. Pannekeet; voor: H. Scholte, W. Stam, D. Baars, P. Beerepoot en Kooyman. Reserve: J. Revers. SRC a jun.: doel: J. Heddes. ach ter: J. Baars, J. Stam; midden: J. Beerepoot, H. Stikkelman, C. Bongenaar; voor: C. Brammer. P. Pannekeet, D. van Straaten, Jb. Gouwenberg, Jb. de Moei. Vertrek per fiets 1 uur. LEZING OVER INDIë Vrijdagavond hield de heei v. d. Veer uit Amsterdam oud-leer- aar van het Lyceum te Djokja karta en Buitenzorg, een causerie over Indië. voor de Vereenigmg van Leerlingen der Rijksland- bouwwinterschool en andere be langstellenden. De heer v. d. Veer zette uiteen, dat in dat schoone land niet zoo zeer mannen met een groot ver stand, maar wel mannen met initiatief, ware wijsheid en eerf warm hart voor het volk noodig zijn. Een lichamelijk gebrek wreekt zich daar echter uitermate. Wel heeft ons uitzonderlijk wispelturig klimaat de Hollanders zoowel ge schikt gemaakt voor de groots i e hitte als voor de ergste kou. Spr. waarschuwde de jongens die binnen afzienbare tijd naar de tropen gaan om de moeilijkheden niet te ontwijken, maar cordaat aan te vatten, vooral zorg te dra gen voor voldoende slaap en nim mer na 's avonds half 11 te gaan slapen, absoluut sterke drank te vermijden en de gevreesde infec tieziekten te voorkomen door het gebruik van de tulen klamboe er verre te blijven van de Orang Jawat, dagelijks tenminste 1'/, li ter water te drinken ter voorko ming van leveraandoeningen en veelvuldig baden. II Spr. omschreef uitvoerig de thans optredende extremistische excessen; een gevolg van het op misdadige wijze bewapenen van jeugdigen uit de twijfelachtigste volksgroepen en hen op te voeden in een geest van moord en rooflust. Op de gruwzaam, ste wijze wordt een ieder die niet hun doelstellingen onderschrijft afge slacht. Spr's dochter met baby van 4 jaar waren de eenigste overleven den van een groep van 95 vrouwen en kinderen (allen blanken) die in hun handen vielen. Dank zij he' doeltreffend hanteeren van een re volver wist deze 24 jarige ionge vrouw zichzelf te redden. Toch is het een vreedzaam volk; dat slechts goede en eerlijke leiding noodig heeft. Immers bij het voort durend ontbreken van deze, bij uit stek Hollandsche leiding, zal het meer dan overbevolkte land zich neit kunnen voeden en de honger zal zijn intrede doen. Wanneer niet ieder plekje meerdere oogsten 's jaars oplevert zij er 20 van de 50 millioen Javanen teveel op dit eiland en dit zou een onzegbaar leed tengevolge hebben. De taak van onze jonge menschen is niet met de wapenen te werken want die deze hanteert zal er door vergaan maar de uit het lood geslagen elementen door een beza digd maar beslist optreden te neu traliseeren en aldus hun medebur gers- zoowel als de anderen voor de toestand van pemanent lijfsgevaar te behoeden. Als zoodanig ziet spr. een groot- sche taak voor hen die zich thans opmaken om hulp te bieden aan het Indonesische volk bij de opbouw van hun land in vreedzame geest. De Indiër heeft onze hulp noodig en wij zijn in staat hem die te bieden, laten wij dat doen met wiis beleid en een warm 'hart BREEZAND UITVOERING DOOR „STEEDS BETER" De leden van het vroegere Jeugdtooneel Jongezellen.too- neel)-, thans genaamd Tooneel. club „Steeds Beter", geven a.s. Zondag 17 Februari nogmaals een opvoering van de oerkomi. sche klucht „Oome Tinus was 'n rare". Reeds 2 jaar geleden werd dit stuk ten tooneele gebracht, maar velen waren toen niet in de gelegenheid, dit stuk te zien. Wil men eens echt lachen, kom '.-n Zondagavond naar zaai t, waar om 7 uur pre cies rel begint. Na jop is er nog gelegen heid voor een dansje. Deze uitvoering geldt als Vas tenavond-uitvoering, die nu dus 14 dagen vroeger wordt gegeven. ANNA PAULOWNA FEESTAVOND K.J.B. Donderdagavond hield de KJB de'eerste bijeenkomst in hotel Veerburg voor ouders en ver dere genoodigden. De zaal was gebeel bezet De voorzitter, dhr P. Preijde, opende met een hartelijk woord van welkom en memoreerde het doel en de werkwijze van den KJB. Het deed hem zeer veel genoegen zooveel ouders aanwe zig te zien, wat getuigde van meeleven met deze jonge orga nisatie Er waren tevens aan wezig de districtsmoderator de Zeer Eerwaarde heer Pastoor C. Vis, de moderator Kapel Dek ker en de moderator van Scha. gen Kapeiaan Verhaar Daarna nam de moderator Ka pelaan Dekker het woord, die op de hem eigen geestige wijze de aanwezigen wist te boeien met ernst en luim. De avond werd verder gevuld met declamatie, zang, muziek en tooneel. Als conferencier fun geerde de heer D. op 't Veld. De muziek was in handen van de heeren Folge, v Loon en Vie. veen, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Het tooneelstuk genaamd „De Duvel kocht een lapke grond" werd heel goed ge speeld. evenals de revue „De kat uit den boom". Tijdens de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de K.J.B.welke heel goed van stapel liep en er een echt gezel- ligen geest in bracht. De districtsmoderator Pastoor Vis hield nog een kernachtige rede en prees vooral 't pioniers werk van kapelaan Dekker als moderator. Voor zijn vele werk zaamheden tot heden aan den KJB gedaan was hem het Jeru. salemkruis geschonken, welk kruis door Pastoor Vis op zijn borst werd gespeld Kortom het was een avond vol genot en ge noegen en de KJB kan met trots op dezen avond teri*gzien. Mogen er nog vele van deze avonden volgen. Er werd nog gevraagd om kapelaan Dekker als mode rator hier te mogen behouden, want de K.J.B. hier zonder ka pelaan Dekker is niet denkbaar. Allen, zonder uitzondering, hebben prachtig werk geleverd, ook vooral de hulp van Gidsen en Welpenleidsters getuigde van echt kameraadschappelijke me dewerking Od 19 Maart zal mr. Schrieke, die secretaris generaal van het departement van Justitie was, onder de Duit- sche bezetting en door de Duit- schers benoemd, en die op ver schillende landsverraderlijke manieren den vijand heeft gehol pen. voor het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag 'erecht staan. GAAT U TROUWEN? Textiel - serviesgoed keukengerei en meubelen Het Centraal Distributiekantoor cïeelt mede, dat zij, die op of na 18 Februari a.s. in het huwelijk treden met ingang van 18 Februari weder om aanvragen om textiel; serviesgoed metalen keukengerei en houten meu. beien kunnen indienen bij den distribu- tiedienst der gemeente -van vestiging van het a.s. gezin. Zij moeten hiertoe een verklaring van ondertrouw ver meldende den datum van afgifte en den vermoed'elijken datum van het huwelijk overleggen. Zij die na hun huwelijk een zelfstandigë huishouding gaan voeren (als bewijs waarvoor een huurcontract of dergelijk bewijsstuk moet worden overgelegd) komen in aanmerking voor hand"- of huishoud- doeken alsmede voor deket\s en ma trassen. Voorts ontvangen zij speciale vergunningen voor meubilair. Zij die zich na hun huwelijk hiet zelfstandig gaan vestigen ontvangen hand- of huishouddoeken benevens dekens. Onverschillig' of zij zich al dan niet zelfstandig vestigen ontvan gen zij een aantal punten voor ser viesgoed en metalen keukengerei. Repatrieerenden uit Ned". Indië kunnen wanneer zij een zelfstandige huishouding gaan voeren thans ook aanvragen indienen om metalen keu kengerei en serviesgoed. Als bewijs stuk moet een huurcontract of der gelijk stuk worden overgelegd. A.s. moeders kunnen 3 maanden voor de bevalling een aanvraag in dienen om een babykruikje, een babyteil en eventueel andere nood zakelijke artikelen. In geval van brand (niet veroor zaakt door oorlogsgeweld) kunnen bij verwoesting thans ook aanvragen worden ingediend om metalen keuken gerei en serviesgoed. Hierbij moet verklaring van het hoofd van politie worden overgelegd, alsmede een op-"~ gave van de artikelen waarover men nog de beschikking heeft. Betreffen de gevallen van verwoesting door oorlogsgeweld zullen nog' nader me- dedeelingen volg'en. Ten slotte kun nen in gevallen van gezinsuitbreiding vergunningen worden aangevraagd voor een aantal ledikanten overeen komende met het aantal personen waarmede het gazin wordt uitgebreid Ir. de Blockq v. Kuffeler gaat heen Aan den hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat, be last met de functie van hoofd van den dienst der Zuiderzeewerken, ir. V. J. P. de Blockq van Kuffe ler te 's-Gravenhage, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, met dankbe tuiging voor de langdurige en be langrijke diensten, den lande be wezen DE VIERDE MEI Nationale feestdag Zooals reeds is medegedeeld is de officieele viering van den jaardag der algeheele bevrijding van ons land bepaald op Zater. dag 4 Mei. Met het oog op de noodzake lijkheid om het tempo van de nationale krachtsinspanning on der de huidige tijdsomstandig heden zoo weinig mogelijk te onderbreken, is het de wensch der regeering, dat de feestvie ring Jot den Zaterdagmiddag wordt beperkt, in verband waar mede de rijksdiensten op 4 Mei a.s. des ochtends op de normale wijze zullen functionneeren. De nationale feestdag op 4 Mei a.s. zal in het geheele land op een bepaald uur beginnen met het leggen van bloemen en kransen op de graven van de geallieerde militairen, die voor onze bevrijding hun leven ga ven, en op de rustplaatsen van de illegale strijders. Er zullen door het geheele land bijzondere kerkdiensten worden gehouden. Draineerbuizer* Met ingang van 18 Febr. mag de aflevering van gebakken en cementen draineerbuizen ge schieden zonder in ontvangst neming van bonnen Voor an dere dan landbouw., tuinbouw. en wederopbouwdoeleinden is nog wel een machtiging van het Rijksbureau voor Keramische Producten noodig STUDENTENSTAKING TE AMSTERDAM Een voorloopige oplossing De Amsterdamsche studenten zullen Naandaa lis Februari a.s. de colleges en practica aan- de Amsterdamsche Universiteit we, der bijwonen. De studentensta- king is na een. van rector ne as sessoren verkregen garantie, dat prof. Wibaut veertien c.agen geen college zal geven, voor korten tijd opgeheven, van welk respijt ge- biuik zal worden gemaakt om in onderling overleg tot een oplos sing van het conflict te komen. Dit houdt evenwel niet in. dat de studenten hun eisch. dat prof. Wibaut moet aftreden, intrekken Crisis in Egypte Het Egyptische kabinet is afge treden, na het ontslag van drie ministers, die zich niet konden vereenigen met de politiemaat regelen, welke genomen werden tegen studenten, die anti-Engel- sche demonstraties op touw had den gezet. De Engelsche gezant te Cairo is naar Londen vertrokken om rapport uit te brengen. Ver schillende groepen in Egypte eischen verbetering in de En- gelch-Egyptische betrekkingen ten gunste van Egypte. Oorlogsbruidjes naar Amerika Op 12 Maart zal het eerste schip met Nederlandsche oorlogs bruidjes, de „Vulcania", van Le Havre naar Amerika vertrekken;, nadat op 5 Maart reeds de „Goe_ thals" de eerste groep heeft mee genomen. Deze maand zullen 2000 echtgenooten en kinderen- van Amerikaansch militair en bur gerpersoneel uit Frankrijk, Bel gië, Nederland en Luxemburg de reis maken waarna in April 4000 nog achterblijvende vrouwen en kinderen aan de beurt komen. Elk bruidje ontvangt een instruc- tiebrief, waarin word medege deeld wanneer en waar zij zich voor de reis naar Amerika moe- en me'oen, met de regeling voor de reis naar Parijs. De vrouwen zullen aan boord zeil haar kost moeen verzorgen Sir Archibald Clark Kerr heeft Vrijdagmiddag een bezoek ge. bracht aan dr. van Mook in diens paleis te Batavia. Het m.s. „Boissevain" is hedenmiddag omstreeks 12 uur met ruim 1800 repatrieerenden uit Indië in de haven van Amsterdam aange. komen. Twee monarchistische groepeeringen gaan samen tegen de nieuwe republikeinsche rich, ting in Italië. De hoogste wol kenkrabber van New York, het Empire State Building, zal voor vijf jaar het hoofdkwartier van de UNO worden Prins Bern. hard heeft gisteren de Staats, mijn Emma bezocht, ook onder, grondsch. De staalstaking in Amerika is geëindigd, 750.000 man gaan weer aan het werk, de loonen worden verhoogd, even. als de staalprijzen. In Canada zijn arrestaties verricht in ver. hand met spionnage over atoom, energie ten voordeele van Rus. land. Begin Maart zal te Ham. burg het proces tegen de bewa kers van het concentratiekamp Neuengamme worden geopend. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K. N- M. I. te De Bilt. Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. BREKENDE BEWOLKING. Noordwestelijke wind, die in net Noorden des Iands^ en in de kustgebieden krachtig wordt aanvankelijk zwaar bewolkt, later' wisselende bewolking, eenige regen, minder zacht. Diepen broek-herdenking Dit jaar is het vijf en twintig jaar geleden, dat een der grootste Ne derlandsche componjstenAlphrons Diepenbrock overleed. Ter herden king van dit feit wordt "van 15 tot 22 Juni een Diepenbrock-week ge- houden, die Zaterdagmiddag 15 Juni begint met de opening van een her denkingstentoonstelling in het Ste delijk Museum; waarbij een borst beeld van den componist wordt ont huld. Des avonds wordt in het Con certgebouw het eerste concert gege ven met de uitvoering o.a. yan het "Te Deum". Voor de overige dagen staan ook concerten waarop werken van Diepenbrock worden uitgevoerd op het programma. Tot besluit wordt Zaterdagavond 22 Juni in den Stadsschouwburg "Elektra" van Sophokles gegeven. rviet, dat de atoom-energie de oorlogsvloten van de zeeën zal verdrijven. Amerika wil diplomatieke betrekkingen aan- knoopen met Yemen, een staat van 75.000 vierkante mijlen en 4.000.000 inwoners in Arabië. De Amerikaansche Minister- van Binnenlandsche Zaken Harold Ickes is afgetreden, waarmee de laatste minister uit de regeering. Roosevelt is verdwenen. De communist Heinz Renner is tot eersten burgemeester van Essen benoemd In Italië heerscht groote droogte. In Rome wordt een gebedsactie gehouden om uitkomst. Ook in Afrika dreigt een noodtoestand door gebrek aan water. Azerbeidszjan, het noordelijk deel van Perzië, dat door Rusland wordt beheerscht, heeft de mobilisatie afgekondigd tegen eventueele militaire plan nen van de regeering te Tehe ran. Georges Duhamel. een der Fran- sche pioniers der experimenteele zielkunde, is op 80-iarigen leef tijd overleden. Dr. Paul de Rooy O.P.. een Belgische specia list op het gebied van politieke wetenschappen, promoveerde tot Magister ln de theologie QE IN DE BUURT van Red- mire met zijn mosquito- toestel neerqestorte vlieoer was de Nederlandsche serge- ant-vlieger G. Lahay. Mej. E. SlF. van Alphen is benoemd tot administratief ambtenaar met den rang van Kanselier der tweede klasse aan ons ge zantschap bij den H. Stoel Er is ingesteld een Rijkscom missie van advies in zake het muziekonderwijs.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2