'T EILAND DER PROBLEMEN r ZELFOVERSCHATTING EN VOORBARIGHEID Nieuw Noordhollandsch Dagblad Zwerftocht door Texel Zeeziek tusschen Texel en Den Helder VJ UITSPRAAK IN DE SILBERTANNE- MOORDZAAK Verraders uit Alkmaar veroordeeld f2aa Is te Hteuws Uit alle hoeken der aarde Lid van het' legioen Nederland ter dood Van Eigen Erf DINSDAG 19 FEBRUARI 1946 3 ONSTUIMIG klokt en kolkt de zee door den havenmond en doet vergeefsche aanvallen op fort Harssens, dat als een stalen helm op de wilde golven ligt. Wij draaien de auto tot aan den aanlegsteiger en willen overgezet worden, om Texel in luttele uren voor onze lezers te „nemen". Maar Moeder Natuur dwarsboomt graag uitgestippelde plannen. Ditmaal wil zij blijkbaar van geen reportage weten, want het schuimende water staat zoo hoog, dat het onmogelijk is met de auto op den trots van de Texelsche Stoom bootonderneming, de „Dr. Wagemaker" te komen. Wii zien zelfs van een poging af; het is vechten tegen de bierkaai. Wij stallen ons vehikel onder het oog van den schildwacht in het Marinenaviljoen en varen even later ons grootste waddeneiland tegemoet. EVEN BUITENGAATS, in. de volle branding, danst het logge vaartuig op de aanrollende golven. Het is benauwd warm in de kajuit en wij verkiezen de stormvlagen en regendruppels langs de ver schansing boven de atmosfeer binnen. Booze tongen zien er een uitvlucht in. „Zeeziek" wordt er gefluisterd of het de Golf van Biscaje betreft. Dat kan toch niet zoo tusschen Texel en Den Hel der. Maar dat het wèl kan, blijkt even later als het aan dek steeds bedrijviger wordt en wij eenige passagiers over de verschansing zien hangen en bewegingen maken om er m. nee te krijgen. Texci _edt uit vele wonden. De autobus, waarin wij ons nog net hebben kunnen wringen, heeft ons in Den Burg gebracht, het centrum der gemeente. Hier troont burgemeester Rehorst die tevens ..koning" is van het geheeie eiland, da) n n 80 K.M. in om4rek meet. Jammer, de burgemeester is vandaag naar het vaste land, maar de Gemeentesecretaris, de heer Jonker, een voorzichtig man van weinig woorden, staat ons wel te woord over Texel en zijn 9.000 inwoners. Teveel reeds is er in boekjes en brochures geschreven over Texel in den oorlogsbrand, om dit alles hier in kort bestek te herhalen. Maar uit de weinige cijfers die wij van den heer Jonker los kunnen branden, blijkt wel, dat Texel zware verwondingen heeft onge- loopen. Huizen zijn vernield, kerken lig gen in puin en de levensdraad van 120 trouwe vaderlanders werd vroegtijdig afgesneden. Van de 2395 woningen op Texel heeft ruim veertig procent een schade opge- loopen van 3000 gulden of minder. Zes en twintig gebouwen werden vernield, w.o. het Texelsche V.V.V.-museum, dat thans in „Waldfriede" in de Dennen is on dergebracht. Een oogenblik lag Texel versla gen terneer. Maar het stoere volk vau visschers en kleine landbou wers heeft zich weer opgericht en is nu druk bezig de bloedende wonden te stelpen. De wederop bouw zal met kracht ter hand ge nomen worden. Morgen gaat er weer een boot Om half drie staan wjj weer op de boot naar het vaste land, het water is gezakt, de zee vrij kalrn. Wij moeten de auto halen, een andere mogelijkheid is er niet. Met de verkeersverbindingen is het op Texel droevig gesteld. Wie verder wil dan van Oude Schild naar Den Burg, die moet maar zien dat hij er komt; te voet, per fiets of hoe dan ook. Achter ons draait nog een wagen langs den steiger. Hij kan wel weer teruggaan; wanter ie geen plaats meer enmorgen gaat er weer een boot. Dat is één der groote problemen op Texel: de verbindingen. De popu laire pres.-commissaris v. d. (Te)xel- sche (S)toomboot (O)nderneming kortweg Teso, de heer Willem Lap, weet daarover meer te vertellen. Hij ontvangt ons buitengewoon har telijk in zijn woning in Den Burg en weet ons warm te maken voor de bestaande grootsche plannen om Texel een verbinding met het vaste land te geven die klink als een klok. Er zal eerlang een pont komen voor groot vervoer, waarop rijen auto's verdwijnen als waren het speelgoed- treinties. De kortste verbinding tus schen Den Helder en de zuidpunt van Texel zal het worden en vanaf de aanlegplaats ls er reeds een mo derne verkeersweg geprojecteerd naar het centrum Den Burg. Zoo gauw het even kan zullen deze plan nen in vervulling gaan. Dat was één der problemen. Er zijn er meerdere zelfs vele, Texel is in den naoor- logschen tijd het eiland der pro blemen. 1 Hotels gevraagd. Wie heeft Texel nooit gezien toen het nog ongehavend was, slechts te maken had met de branding van de zee en niet met de branding der tij den. Elk jaar trokken meer toeris ten en vacantiegangers naar dit on gerept natuurreservaat. En wie er eenmaal vacantie doorbracht, die Het het niet meer los. En langzaam aan ontstond er voor den oorlog een tekort aan hotels. Jaar in Jaar uit moest de VW, mensohen teleur, stellen: de hotels waren reeds bezet volgeboekt tot aan de herfst. Elke zomer bracht een ware invasie. Xn 1937 werden zelfs 3.230 kampeerver- gunningen uitgereikt. En nu, nu Texel in dezen oorlog al te veel heeft gebloed is dit probleem nog urgenter geworden. De weinige ho tels van het eiland zijn gedecimeerd. En reeds nu in Februari stroomen de aanvragen binnen bij Willem Lap die tevens d e WV-jian op Texel is. Boer niet meer hotelhouder? Voor den oorlog kon men heel veel vacantiegangers, die niet meer ln de hotels of beroepspensions on dergebracht konden worden," een plaatsje verschaffen bij den een of anderen boer. Immers de crisis' :n landbouw en veelteelt, de ach teruitgang in de visscherij; hadden Texe! tot het eiland der behoeftigen gemaakt. Daarin is door den oor log radicaal verandering gekomen. De schapen brengen nu weer heel redelijke prijzen op. de teelt is weer loonend. Het huissplnnen is thans' méér dan een bijverdienste, want de prijzen die er voor betaald worden zijn hoog. De visscherij bloeit als in geen jaren. Was het opnemen van een paying guest vroeger voor den boer een onontbeerlijke bijverdienste thans is het zeker geen noodzake lijkheid. Slechts sporadisch zullen de boeren er in dit seizoen nog toe overgaan. Maar Texel moet en kan zijn naam als toeristenoord behouden. Daarom vraMt het eiland om hotels, om exploitanten van elders uit het land die het aandurven tip Texel een seizoenbedrijf te ope nen,, die genoeg ondernemings geest bezitten om behoorlijk ge outilleerde hotels te bouwen. Succes lijkt verzekerd, want voor de komende jaren dreigt er een invasie van vacantiegangers. zelfs reeds dit jaar. Zal Texel dit alles kunnen ver werken? Daarop zullen wij in een vol gend artikel terugkomen. Nieuwe dienstregeling der Spoorwegen Met ingang van Maandag i.l. is weer een nieuwe dienstrege ling bij de Ned. Spoorwegen inge voerd. Eenige nieuwe treinen ziin ingelegd, terwijl enkele wijzigin gen werden aangebracht om het reizend publiek meer te gerieven. De trein, van 12.20 uit Alkmaar naar Den Helder vertrekt voor taan een kwartier later, waar door de reizigers, die met de bus uit Beverwiik komen, nog aan sluiting op dezen trein hebben. Een kellner uit Alkmaar. L. J. Heynis. door wiens toedoen de lnadbouwer Arie Kaptein. die il legaal werk deed en benzine en wapens verborgen hield, door de S. D. gegrepen, en later doodge schoten werd, ls verooirdeelcf tot 4 jaar gevangenisstraf, waarvan 3 jaar door te brengen in een R.W.I. met ontzetting uit de kies rechten. voor het leven. Bij deze straf is in aanmerking genomen, dat Heynis niet zoo zeer moed willig verraad heeft willen ple gen. als wel door onwetendheid •het slachtoffer van ziin eigen zwarthandel-practiiken is gewor den. C. Goesinne fen W. Smeets uit Alkmaar, die eveneens bij deze zaak betrokken waren, werden beiden vrii gesproken. De advocaat-fiscaal, die niet bewezen achtte dat de dood van Kaptein aan de drie verdachten kon worden verweten, had tegen Heynis vier. tegen Smeets twee en een half en tegen Goesinne één jaar gevangenisstraf geëischt. J. A. Rovers uit Siibekarspel werd wegens verraad van ziin werkgever tot 314 iaar Riiks werkinrichting veroordeeld. De elsch was 5 iaar gevangenisstraf. Gerrit Smidt. blokleider der N.S.B. uit Berkhout, die in 1944 naam en adres van ondergrond- sche strijders aan den Amster- damschen S.D.-er Kuiper ver strekte voor het uitvoeren van een ,.silbertanne"-moord kreeg levenslang gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten, maar met. het recht, op cassatie. Omdat haar ondergedoken man haar niet voldoende trouw bleef had Johanna Grada Bolwiik hem in 1945 bli de Landwacht verra den. waarna zij een verhouding met een Duitscher aanknoonte. Het ftof veroordeelde haar tof 3 iaar R.W.I. met ontzetting uit de kiesrechten voor den tfïd van 10 ion-. T>e etech was fi iaar. Ale Aavfi yfirAirUte KI'®* „Als deze verdachte niet de doodstraf krijgt dan weet ik niet wie haar dan wel moet krijgen", aldus besloot de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. Gelinck. ziin re pliek na het pleidooi yan mr. voni Baumhauer. Mr. Gelinck had de doodstraf geëischt tegen Jacobus A- Bulters, die tot twemaal toe een groep illegale werkers, waar hij zich eerst had ingewroet. aan den S.D. uitgeleverd had. Min stens twee van deze vrijheids strijders zijn gefusilleerd. Verd. ontkende alles en draaide op ge lijke wijze als hij dat in het voor onderzoek deed. Een record-prijs van 14.500 guineas werd voor den kampioen- stier „Pittodrïe Upright" op de veetentoonstelling te Perth in Schotland betaald. Deze eenjarige, goud-roode stier met korte horens werd door den heer Laidlaw Smith te Pittodrier in Aberdeenshire gefokt. Amsterdam P. Op het Deensche eiland Born- holm hebben de Russen hun troepen versterkt. Tengevolge van valuta-moeiliikheden zullen alle Nederlandsche evacué's, die herstellende ziin, Australië ver laten. Het hospitaalschip „Oranje", dat gisteren te Batavia is aangekomen, zal binnenkort met 400 patiënten van Java naar ons land vertrekken. AMERIKAAN Cornelius Johnson, olympiadewinnaar in 1936 en dud-wereldrecordhou. der in het hoogspringen, is op 30-jarigenleeftijd overleden. Zaterdag is tijdens een hevigen storm een kustvaartuig bij Nw. Schotland vergaan, waarbij 12 opvarenden zijn omgekomen. Generaal MacArthur heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waar bij allen Japanneezen wordt ver boden deel te nemen aan inter nationale kartels Uit de Ver. Staten zullen 6000 Duitsche krijgsgevangenen, die onderricht hebben gekregen in de democra tische beginselen, worden gere patrieerd. Er zou een accoord tusschen de vier groote mogend heden op komst zijn over de centralisatie der bevoegdheden van de geallieerde bestuurscom missie in Duitschland. Te Mon.real zijn b personen ge arresteerd in verband met de spionnage-activiteit in Canada. Ook wanneer wij bereid zijn, ten volle rekening te houden met de overweging, dat er momenteel in het katholieke kamp menschen zijn, die over zulke zaken anders denken, blijven wij ons toch tot plicht stellen in de huidige poli tieke verhoudingen dingen, die naar onze overtuiging verkeerd zijn. recht te zetten. O.a. omdat zij een gevaar kunnen inhouden voor eerlijkheid en objectiviteit én om dat zij- in propaganda en voorlich ting misleidend werken. Wij signaleeren overigens een geval van zelfoverschatting bij Minister-President Schermerhorn slechts terlóóps, maar verwonde ren ons er toch over: op het con gres van de nieuwe Partij van den Arbeid verklaarde hij, dat deze partij ,,het monopolie bezit van de vernieuwing op politiek, sociaal, economisch en geestelijk gebied'. Dit is dwaasheid. Het is boven dien onjuist. Wat heeft het voor zin, nu nog de N.S.B. te willen 'miteeren? Monopolies van poli tieke partijen hebben ons in de afgeloopen periode, dunkt ons, genoeg geleerd. Laten wij Neder- .andsch blijven Maar in de misleidende propa ganda van de nieuwe Partij mis prijzen wij 't meest de voorbarige voortvarendheden van sommige leiders. Wij hebben de merkwaar dige rekenkunde van Koos Vorrink al gewraakt, die de Partij de grootste noemt, zonder dit nader te motiveeren. Wel moest hij toe geven, d. de S.D.A.P.. die het grootste aandeel in de nieuwe Partij levert, 53.000 leden heeft, d.w.z. 40.000 minder dan vóór den oorlog. Wij wezen er reeds op, dat de nieuwe Partij voorloopig met 'n 100.000 leden in de schat ting rovaal bedacht is. Mar.r de Katholieke Volkspartij registreert reeds 300.000 leden. Indien het van belang is, uit te bazuinen wie de grootste partij is, dat is dat, on danks alle Goebelliaansche uropa. ganda methodiek, niet de Partij van den Arbeid. Maarde grootte zit 'm niet in het ledental, maar in het aan tal afgevaardigden, zegt men. Wanneer wij de redeneering \an het „Vrije Volk'" en van v. d. Goes van Naters, die in dit blad verklaringen aflegt, volgen, dan kunnen wij de leden van de frac ties der aan de nieuwe Partij "teel- nemende groepen bij elkaar teilen en dan komen we tot „ongeveer 'n derde" zegt v. d. Goes. De Katho lieke Volkspartij heeft er 32 dit is een derde op 1 na. Toch zegt v. d. Goes en schrijft het „Volk", dat het „duidelijk" is, dat de nieuwe partij de grootste is in het Parlement. Ons is het alleen maar duidelijk, dat, afgedacht vai de innerlijke sterkte, deze fractie 'Jat niet is. Maar het wordt nog veel mooier. Volgens v. d. Goes van Naters zal de Partij van den Arbeid bij de komende verkiezingen „op grond van de Kieswet" aanspraak kun nen maken op het lijstnuiflmer één, een „voorrecht, dat tot nog toe aan de R.K. Staatspartij ten deel viel." Er behoeven geen veld slagen om het bezit van dit „voor recht" geleverd te worden, maar of ook hier de gebruikelijke voort varendheid den heer v. d. Goes geen parten speelt, ls een vraag en een nader onderzoek waard. En nog zijn wij er lang niet De heer v. d. Goes, die drie maanden geleden op de S.D.A.P.-conferentie al opgeëischt werd alsMinis ter van Binrenlandsche Zaken in de nieuwe regeering(l), durfde met een gerust hart minister Scher merhorn en minister Drees „ais toekomstige kabinetsformateurs te noemen.Als wij er nu op ret- ten, dat de candidaatstelling voor de Tweede Kamer nog moet plaats hebben, dat de nieuwe Partij zelve de eerste stappen ten aanzien van die candidaatstelling in haar eigen groepeering nog moet doen, dan mogen wij toch wel spreken van een zelfoverschattende voorbang heid. Afgezien van het onbehoorlijke, om op deze wijze vooruit te loopen op een beslissing van de Kroon, te nemen na raadpleging van diverse leidende figuren, na een vrije, de mocratische volksverkiezing, die overdrie maanden plaats heeft! In de houding van den zelf- voldanen v. d. Goes verdwijnt de vrije democratie in de schaduw van dictatoriale allures. Overigens vereenzelvigt de pu blicatie in het socialistische blad de Regeering zoozeer met de Partij van den Arbeid, dat men zou mee- nen, dat de ware geschiedenis van de totstandkoming van dit „na tionale kabinet van herstel en ver nieuwing" alweer vergeten is. ïn elk geval is dit Kabinet niet tot stand gekomen in overleg met de Partij van den Arbeid, waarvan toen nog geen sprake was. Maar als de nieuwe Partij „de voor naamste Regeeringspartij" ge noemd met de lusten, ook de lasten van de politiek van dit Kabinet aanvaardt, dan moet zij dat weten. BELANGRIJKE DAGEN IN ROME (Vervolg le pagina) Ook Kardinaal Joseph Frings, de Aartsbisschop van Keulen, voerde het woord en verklaarde, dat de Duitsche Roomsch-Kateo- lieke geestelijkheid immer een tegenstander was geweest van de „ongezonde leerstellingen en hoogst gevaarlijke aspirates" har er regeerders. t Kardinaal Frings dankte den Paus voor het feit, dat hij in weerwil van de schuld, die ge acht wordt op het Duitsche volk als geheel te rusten, die Duitsche Bisschoppen tot Kardinaal heeft gemaakt. Kardinaal von Galen vraagt begrip voor het Duitsche volk Ter gelegenheid van de verhef fing tot het purper van de nieuwe Duitsche prelaten werd in de kerk „Santa Marria Deil'anima" een plechtig „Te Deum" gezongen, in tegenwoordigheid van de Duitsche Kardinalen, Michael Faulhaber, Aartsbisschop van München, Theodoor Innitzer. Aartsbisschop van Weenen Joseph Frings, Aartsbisschop van Keulen, Conrad von Preysing. Bisschop van Ber lijn en. Clement von Galen, Bis schop van Munster, welke laatste daarbij een toespraak hield, waar in hij aan de Duitschers te Rome de groeten van hun vaderland overbracht en uitdrukking gaE aan de vreugde der Duitsche Katho lieken bij het vernemen van de door den Paus verleende onder scheidingen. In zijn oogen. zoo zeide hij is Duitschland niet zonder hooger beroep veroordeeld. Hij beweerde daarbij dat het on mogelijk was alle Duitschers voor de oorlogsmisdaden aansprakelijk te stellen en hij sprak van het Duitsche verzet. Vervolgens maakte hij een vergelijking tus schen de wreedheden welke de gedeporteerden in Duitschland ondergingen en die welke even eens door zekere Duitschers ter wille van hun ideeën in concen tratiekampen werden geleden. De advocaat-fiscaal mr. Ge linck bij het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam, eischte dat de 26-jarige Arnhemmer Johannes B. Keyman. zou ter dood veroor deeld worden, omdat deze in Sep tember 1941 vrijwillig heeft dienst genomen bij het legioen „Neder land". Dezelfde zwaarste straf eischte de advocaat-fiscaal tegen de 39- jarige Amsterdamsche huisvrouw, die in de Transvaalbuurt bekend stond als „De Lange" of „De stofdoek". In 1943 heeft zii iive- rig hulp geboden aan de Gruene Polizei, die een tijd lang dage lijks iodenrazzia's ini die buurt hield. Uitspraak in beide zaken over 14 dagen. MOOR HET EERST sedert het uitbreken van den oorlog is een Russisch schip in de Am sterdamsche haven binnenge komen. Als gevolg van de voortdurende val van den IJsel kon de schipbrug bij Deventer weer gelegd worden, zij het aanvankelijk slechts voor voet gangers. DE PRINS-REGENT van België heeft den heer De Schrijver, voor zitter van de Christelijke Volks partij, in audiëntie ontvangen en hem opdracht gegeven informeele besprekingen te voeren in ver band met de samenstelling van 't nieuwe Kabinet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3