Van Vrouw tot Vrouw SOCIALE VRAAGSTUKKEN VAN HEDEN 1 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1946 Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Scholing van jonge krachten en nieuwe steunnormen Voorstellen in Indië niet gunstig onthaald Uit alle hoeken der aarde DE EFFECTENBEURS J De Japansche Keizer voelt* zich mensch Van Eigen Erf DE LAATSTE UREN VAN DEN VOLKEN BOND De UNO zal meer publiceeren ROCCEOOGST VERNIELD De spionnage-affaire in Canada Herstel van geïnundeerde gronden "k|A DE BEVRIJDING van Nederland was een van de voornaamste taken van het Ministerie van Sociale Zaken, de honderdduizen den arbeiders, die uit Duitschland terugkeerden, te werk te stellen. Aanvankelijk heerschte er in ons land groote werkloosheid. Deze werd opgevangen door wachtgeld-uitkeeringen en het toekennen van over. bruggingssteun. Vele arbeiders werden bij den Dienst Uitvoering Wer ken te werk gesteld. Op het oogenblik vinden hier 63000 menschen werk. Als richtlijn houd ik voor oogen: geen steun verleenen, maar te werkstelling der werkloozen. In overeenstemming met het Ministerie van Handel en Nijverheid werden de landarbeiders zooveel mogelijk bii de D.U.W. geplaatst, welke instelling mede een arbeidsreserve voor den landbouw is geworden." Aldus de Minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, in zijn uiteenzetting voor de pers van de sociale vraagstukken, die ons land op het oogenblik bezig houden, waarbij hij voorop stelde, dat er tal van plannen zijn, die wachten om voorgelegd te worden aan de nieuwe volksvertegenwoordiging. Bij de werkgelegenheden open baart zich een groot tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders, ter wijl er ook een gebrek is aan landarbeiders. Daarom zal de overheid aan de scholing van jongeren groote aan dacht gaan besteden. Algemeene werkloosheids verzekering Wat den overbruggingssteun be. treft, achtte de Minister het on juist, dat de staat alle kosten draagt. Inschakeling van de be drijven zal hierbij plaats hebben en er worden plannen uitgewerkt om tot een algemeene werkloos heidsverzekering te komen. De staat zal hier pas bijspringen, wan neer de werkloosheid te groot mocht worden. Ook de ouder domsverZekering heeft de bijzon dere aandacht van den minister. De bedrijfsorganisatie moet niet alleen van economisch standpunt bezien worden, maar ook in sociaal opzicht. De mogelijkheid van in stelling van ondernemingsraden wordt overwogen. Voor de volksgezondheid zal een contactcommissie worden in gesteld. waarin medici zitting zul len nemen: De zorg voor de volks gezondheid kan het best worden georganiseerd, wanneer gebruik wordt gemaakt van de bestaande lichamen en organisaties op dit terrein. In voorbereiding is een wetsontwerp, dat de instelling van een Ziekenfondsraad inhoudt De Minister kwam vervolgens te spreken over instellingen als Volksherstel en de H.A.R.K., waarbij hij opmerkte, dat ce taak van de H.A.R.K. voorname lijk bestaat in het uitdeelen van reliefgoederen. Volksherstel is bezig zich hoe langer hoe meer terug te trekken en zal zich in de toekomst meer richten op spe ciale zorg in individueele geval len. Verder zal zij het contact tus- schen diverse instellingen op sociaal gebied ter hand nemen Ook de productie van de mijnen kwam tef sprake, waarbij de Mi nister wees op de bekende moei lijkheden. Het iaagsysteem dat wel eens verkeerd werd uitgelegd, zal niet meer worden gevolgd. De mijnwerkers mogen echter niet vergeten, dat de kolendelving het kardinale punt, in de opleving is. Een noodzaak voor Nederland is ook de export. Vooral agrarische producten zullen wij moeten uit voeren. Op dit terrein zijn even wel geen ideale kostprijsverhou dingen aanwezig. De zeer sterk gedaalde productiviteit van de Ne derlandsche gronden is hiervan mede oorzaak. Een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld naar de Ioonen en prijzen in ver gelijking met de verhoudingen, die in andere landen bestaan. Alleen emigratie voor boeren-zoons Wat de emigratie betreft de vraag of op dit terrein actief moet worden opgetreden kan eerst wor den beantwoord, wanneer de eco nomische en politieke perspectie ven van de landen, die hiervoor in aanmerking komen, zich dui delijker afteekenen. Gedacht wordt daarbij aan Frankrijk, Zuid-Amerika, Canada en Austra lië. Met nadruk verklaarde de beer Drees, dat wfl op het oogenblik geen emigratie van- vak- en landarbeiders moeten bevorderen, omdat wij deze menschen in eigen land te kort komen.- Wel bestaat emi gratie-mogelijkheid voor boe renzoons. Ten aanzien van de terugvorde ring van voorschotten, door de arbeidsbureaux aan achterblijven- den van naar Duitschland gede porteerde arbeiders verstrekt, zal geval voor geval worden beke ken. Inzake de herscholing deelde de Minister nog mede, dat hier voor 2 rijkswerkplaatsen in be drijf zijn gesteld. Een technische commissie is in gesteld tot herziening der sociale verzekering. Hierbij wordt o.a. gedacht aan een bepaald basis pensioen voor de geheele bevol. king. De Ministers van binnenland- sche- en sociale zaken hebben een centrale coördinatie-commissie in gesteld voor den socialen bijstand. In afwachting van den arbeid dezer commissie worden in de daarvoor in aanmerking komende gemeenten plaatselijke coördina tie-commissies in het leven ge roepen. Een van de eerste taken is om tot een doelmatige taak- deeling en samenwerking te ko men van de verschillende nieuwe instanties voor hulpverleening. Bij de nieuwe steunregeling, waarbij een bepaald percen tage van het loon wordt uit gekeerd, worden de gezinsin komens niet meer afgetrok ken, terwijl de mogelijkheid bestaat van uitkeering aan verschillende leden van het gezin. In een volgend overzicht hopen wij een en ander mede te deelen over de gedachten, die de Minister ontwikkeld heeft ten aanzien van het loonvraagstuk. Mien kan niet zeggen, dat de Nederlandsche voorstellen in het algemeen in Indië een gunstig ont haal hebben gevonden. Teekenend vonden wij, dat de eerste reacties zoo lang uitbleven en thans wordt openlijk verklaard, zooals het blad „Rajat" te lezen geeft, dat de voorstellen teleurstellen. Het „Dagblad" wijst op het merkwaardige verschijnsel, dat voor- en tegenstanders, zoowel bij linltschen als bij rechtschen te vinden zijn. Soekarno en Hatta, die Oost- Java bereizen, hebben in een volksvergadering te Pasoeroean gesproken. Soekarno viel de Ne derlandsche politiek aan en noem de deze gericht op herkolonisee- ring. ,.De Hollanders voeren een po litiek van verdeeling. verleiding en bedreiging, doch deze politiek zal zeker stranden", meende hij. Hatta betoogde, dat de Indone siërs slechts bereid waren met andere volken samen te werken op basis van honderd procent on afhankelijkheid. Volgens den B.B.C.-correspon- dent te Batavia, die aan de hand van de verklaring van het repu- blikeinsche „Departement van Voorlichting" wijst op de delicate positie van Sjahrir. verlangen de Indonesische gematigden naar een liberaler en duidelijker voorstel dan het thans aanhangige. HET HOF van Cassatie heeft het beroep van Dr. A. Borms, den activist uit den oorlog van 19141918, die na dezen oorlog opnieuw ter dood veroordeeld werd, verworpen. Een delegatie van het diplomatieke corps heeft Maandag een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Laken, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van Koning Al- bert. Studenten, aanhangers van de Phalanx, hebben een aan slag gepleegd op den voorma! igem Spaansclren ambassadeur bij bet Vaticaan, Jose Yanguas Messia, dien zij als afvallig aan Franco beschouwen. Kinderen nit de Nederlandsche vluchtelingenkampen Bilton en Adek waren de gasten van Major M01- nington van de 101 Gen. Transport Comp. en zijn mannen op een par tijtje dat in den dierentuin te Bata via werd georganiseerd. De jeugd werd onthaald op lekkernijen," die door de officieren en manschappen van hun eigen rantsoenen waren op gespaard. Het partijtje bleek zoo'n succes, dat het iedere week herhaald werd. Hier zien we luitenant John son, die de kleinen behulpzaam is bij hun spelletje op de wip. Er zijn van die kleine dingen in het uiterlijk van een vrouw, die verraden tot welk type zij behoort. Vooral ons haar speelt hierbij een zeer groote rol. Met ons kapsel staat of valt in vele gevallen ons toilet. Goed ver zorgd haar is als het ware de kroon op het werk en doet veel, zeer veel! Wat verstaan wij onder goed verzorgd haar? Beteekent het een jaarlijksche permanent met zoo nu en dan eens wasschen, of zijn er meer factoren, die meespreken? Natuurlijk ver. eischt het meer! Wij vergeten dikwijls, dat ons haar een levende materie is, die op tijd gevoed en verzorgd dient te worden. Gezond haar is mees. tentijds dik en - glanzend en wij kunnen dit be. i Haarverzorgine reiken, door den I borstel te hantee- ren. Borstel uw haar dikwijls en flink van onder naar boven en stevig op de hoofdhuid. Dit stimuleert den bloedsomloop, hetgeen den haar groei bevordert. Borstels, waar van de oppervlakte van de haren bol is. zijn de beste in hun soort. Vermijden wij een te veelvul dig permanenten. Twee. a drie maal 's jaars is te veel, of het moet zijn, dat de permanent uit. gegroeid is. Ga voor een perma nent naar een vakman, die het u zal ontraden, wanneer uw haar er niet geschikt voor is. Met dit laatste bedoel ik haar, wat door te veel „zonnen" of te veel permanenten dermate is verdroogd en verdord, dat het „schreeuwt" om een oliebad. Oliebehandeling in den vorm van een massage mét olijfolie. Olijfolie, welke nog zeer schaarsch is, maar welke toch al weer onder de kappers gedistri bueerd wordt. Oliebehandeling, die veel haar reeds voor den ondergang behoed heeft, mits vakkundig toegepast. Velen onzer tobben met vet haar. Dat dit lang niet prettig is, gezien de tegenwoordige haardracht, laat zich begrijpen. Wasch het echter niet te veel, want uw haar wordt hier niet droger van, integendeel, 't wordt nog eerder vet. Gebruik liever een goed alcoholhoudend lotion, waarmede u de hoofdhuid mas seert. Haarpoeder kan ook goede diensten bewijzen, maar borstel het weer goed uit. Verstopping der huidporiën is anders het ge volg, met alle nadeelen van dien; belemmering haargroei, haaruit val en jeuk. Blijft voor de jon geren het losse kapsel nog steeds gehandhaafd, voor de ouderen toch meer de beschaafde „V". rol of op andere wijze vastge. stoken haar. Haarmode, welke de laatste jajen niet veel van zich kon laten hooren, maar nu weer van zich doet spreken. Zoo bezochten wij een demonstratie van de technische club Marcel, onderafdeeling v. den Nederland- schen Kappers, bond. in Hotel Americain te Am sterdam. Over het meer avondcreaties nieuwe modelijn, die reeds eenige Op de Effectenbeurs te Amsterdam blijft de handel een. traag verloop houden. Spaarcertifieaten werden verhandeld tegen 100 15/16 101 1/16 Wat de Staatsfondsen aangaat, zoo bestond er eenige vraag voor de 3V* pCt. Obligatiën 1941, 1942 en 1943; die tegen een prijs van 102 7/16 wer. den afgedaan en ten opzichte van gisteren met een kleinigheid avan ceerden. De 4 pCt. leeningen lagen eveneens goed in de markt. Overi gens waren er vrijwel geen mutaties De 3 pCt. Indische leeningen ^«aren met een koers van 100 1/8 nagenoeg onveranderd. De affaire in pand brieven was van bescheiden omvang. De handel in gemeentelijke en pro vinciale leeningen was heden van geringen omvang. De 3 pCt. Obliga tiën vonden koopers tegen prijzen loopende van 100 3/4 tot ïOlVr. De 3V2 pCt. stukken werden door elkan der afgedaan tegen 102 i/4. Voor de Obligatiën van industrieele onder nemingen bestond vrijwel geen ani mo. Enkele soorten waren een frac tie lager. Andere daarentegen een fractie beter. Voor de 5Vi pCt. Obli gatiën AKU bestond onder beurstijd vraag tot den koers van 105 pCt. Prolongatie 2 1/4. algemeen met de zooals Parijs maanden aangeeft. Van voren hoog opgewerkte kuif en van achteren meer bij elkaar, in den vorm van wrong, vlecht of losse krullen. Zuiver artistieke werken, waarbij persoonlijke smaak en technische vaardigheid tot uiting kwamen. Creaties, geïnspireerd door haardrachten in vorige eeuwen of van historische groot heden (Marie Antoinette). Ge verfd haar. wat hoe langer hoe meer er „in" komt; zelfs geverfd en geblondeerd, dermate gemi- xed, dat een zeer aparte glans en kleur verkregen wordt. Bij gebrek aan kleurstoffen nog geen groen, paars of rood, wat in Parijs reeds wordt gebruikt.. Haarspecialisten met een han digheid om van te „watertan den". maar voor alles liefde voor hun vak. Nederlandsche kappers, die zeker niet voor hun Fran. sche collega's behoeven onder te doen. Technici, die zich geheel en al inspannen om zoodoende een juiste creatie te scheppen, passend bij het juiste type. En dat alles voor ons, veeleischende vrouwen. JACQUELINE S 1 Gedrongen door de omstan digheden is de keizer van Ja pan zich als een gewoon mensch gaan voelen. Hirohito is dus geen God meer en wat het Japansche volk nooit eer der heeft aanschouwd, kreeg het nu te zien. Den keizer in een. confectiepak je! Gestoken in burgerkleeren begaf hij zich onder de menschen, met wie hij een gemoedelijk praatje maakte. Zelfs ver> aardigde hii zich een gesprek aan te knoo- nen mei arbeiders. In een fa briek- van kunstmeststoffen beklom hij een roestig tranie. Van den keizerlijken troon tot een gammel trapjeil n'y a au' un pas (is slechts één stap!). QE NEDERLANDSCHE gede- legeerden op de Maandag te Londen geopende radar- en radioconferentie zijn de heeren S. L. Hop en O. J. Seis. In de Mariastichting te Haarlem overleed de Hoogeerw. Heer P. G. W. J. van der Aa, rustend Deken van het Dekenaat Mid delburg en emeritus-pastoc) te Vlissingen. De heer F de Boer. die op 28 Februari af treedt als waarnemend burge meester van Amsterdam, zal naar Indië reizen om daar zijn functie van Directeur van de Stoomvaart-Mij. Nederland" te hervatten. Maandagavond is een moordaanslag gepleegd op een bejaarden man, wonen de op een afgelegen boerderij onder de gemeente Bergeik op Zoom, tengevolge, waarvan hij ter verpleging moest worden opgenomen. Het eerste vliegtuig van de American Overseas Airlines, dat den dienst New-YorkAmsterdam zou openen, wordt eerst Don derdag op Schiphol verwacht. De heer A. Pelt. adiunct-secre- taris-generaal van de UNO heeft medegedeeld, dat in April a.s. de Assemblee vam den Volkenbond te Geneve voor het laatst biieen zal komen. Door de UNO zal aan den Vol kenbond een ontwerp worden voorgelegd, behelzende een over eenkomst tusschen deze twee li chamen. De overneming van alle bezittingen van den Volkenbond door de UNO zal o.m. worden ge regeld. Wordt het ontwerp goedge keurd, dan zal de UNO de eigen dommen van den Volkenbond en zijn bibliotheek tegen kostnriis overnemen. De aan den Volkenbond ver bonden ambtenaren zullen niet en bloc overgaan. Elk geval zal afzonderlijk worden geregeld. De verplichtingen tegenover ztin personeel zal de Volkenbond zelf moeten regelen. De heer Pelt is van meening. dat de Volken bond hiervoor over voldoende fondsen beschikt. Meer werk od sociaal gebied. De heer Pelt ziet In de toekomst voor de Uno tal van zeer belang rijke "taken weggelegd. Vooral op sociaal gebied vergeleken met hetgeen door den ouden Volken bond op dit terrein werd gepres teerd zal bij de Uno een groote uitbreiding der werkzaamheden plaats vinden. Dit ligt overigens in den geest van het Handvest. De Uno is van plan nog meer te gaan publiceeren dan de Volken bond deed. Op 3 Maart a.s. moet de heer Pelt in New York zijn, aangezien omstreeks 21 Maart een zitting van den Veiligheidsraad plaats heeft. De voorbereidingen hier van worden thans reeds getroffen. Landbouwdeskundigen jn het gebied rond Almelo hebben vast gesteld. dat tengevolge van de overstroomingen 95 pet. van den rogge-oogst vernield is. De pas gezaaide rogge is door de ge vormde sliblaag verstikt. De rog ge. die reeds boven den grond was gekomen, is waarschijnlijk nog te redden. Ook het grootste deel van de ingekuilde aardappe len is bedorven en tot op zekere hoogte nog slechjs als veevoe der te gebruiken. De boeren deel den mede. dat alle koemest in de gierputten door het water is weg gespoeld. In Almelo staan nog slechts enkele diep gelegen stra ten onder water. Van gemeente wege wordt de schade nauwkeu rig vastgesteld De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, James Byr nes, heeft verklaard, dat, zoover hij wist, het geheim van de atoombom nog uisluitend in het bezit van de Ver. Staten is. Hij zeide echter; dat niemand kan zeggen, of het geheim werkelijk in vreemde handen is ge vallen. Hij zeide verder, dat er geen Amerikaansche burgers, noch van Canada, noch van de Ver. Staten, in deze spionnage-affaire betrokken zijn De nieuwsbladen van Moskou maakten gisteren voor het eerst ge- wajr van de spionnage-affaire in Ca nada. Zij publiceerden 'n bericht van het Sovjet-Nieuwsagentschap te Ot tawa, waarin wordt gesproken van een "buitenlandsche missie in Otta wa", maar de nationaliteit van die missie niet nader wordt aangeduid. Het herstel van met zout water geïnundeerde gronden is moei lijker dan in gevallen waarin het land met v. water overstroomd is. De gron die met zout water overstroomd is geweest en dis voor en direct na de inundatie zoo mooi kruimelig was, wordt na een regenbui modderig, ter wijl hij bij droogte een harde korst vormt. Dit is een schade lijke nawerking van het natrium uit zout, dat in den grond is achtergebleven. waardoor de groei van de gewassen zeer be lemmerd wordt. Het middel om het herstel van de goede struc tuur in den grond te bevorderen is gips. Het calcium uit het gips drijft het natrium uit den grond, neemt de plaats van het natrium in en herstelt hierdoor de oude structuur. De rijksdienst voor landbouwherstel heeft thans weer een partij gips van 40.000 ton voor grondverbetering aangekocht te Parijs."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3