2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSiad en Omtrek I Dammen WEERBERICHT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1946 DEN HELDER LEVEN IN DE BROUWERIJ In weinige maanden 11.000 evacué's terug in Nieuwe Diep Langzaam maar zeker vloeit de bevolking van onze stad uit alle oorden van het land, waar zij zoo langen tijd als evacué's moesten vertoeven, weer terug naar Nieuwediep. En vooral de laatste maanden in een zeer vlot tempo. Gerekend vanaf de be vrijding tot aan 1 Jan. jl. keer den ruim negen duizend vroe gere inwoners naar Den Helder terug, zoodat thans de stand der bevolking vergeleken met 1 Jan. van het vorige jaar, met niet minder dan 11.047 personen om hoog is gesprongen en bedraagt thans bijna 28.000. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal het geen jaar meer duren voor dat Den Helder haar vooroorlogsch inwonertal heeft bereikt. Begrijpelijk heeft deze terug keer in onze stad weer wat „le ven in de brouwerij" gebracht. Den Helder gaat zich weer op richten uit de impasse. En ai schijnt het den niet-opmerkzame toe, dat er in Den Helder op het gebied van den wederopbouw nog niet veel „schot" in zit, wie zijn oogen goed den kost geeft, zal toch tot de conclusie moeten komen, dat er toch reeds aan vele woningen en bedrijfspan den gedokterd wordt, dat er wordt gewoekerd met het wei nige materiaal wat ter beschik king staat. Zeker! Er zijn nog meerdere straten, waar. in plaats van woningen, huizenhooge puin bergen liggen, waarin blijkbaar nog geen beweging is te krijgen, doch anderzijds en vooral in het centrum is dit het geval verdwijnt he. troostelooze beeld van de woning en de winkel zonder glas en zonder deuren, waar wind en regen elkaar de eer betwisten, meer en meer uit het stadsbeeld. En dat is maar goed ook. Want niet alleen is het noodzakelijk 3at onze stad zich gaat prepareeren op de taak die haar wacht, doch tevens is het doen verdwijnen van de oorlogsverwondingen de beste remedie, om de bittere pil die Nieuwe Diep in de afgeloopen jaren heeft te slikken gekre gen, zoo gauw mogelijk weg te spoelen. DE VEREENIGDE HELDERSCHE ZANGERS Een succesvol concert Zij, die gisteravond in Casino aanwezig waren zullen zeker genoten hebben van het concert van de Vereenigde Heldersche Zangers. De taak waarvoor de dirigent, de heer Geert de Boer, zijn men. schen heeft gezet was zeker niet gemakkelijk, want naast lich tere werken, als „de Noordzee" van Zijderlaan en het „Jagers- koor" uit de „Freischütz" van Weber, werden vrij zware wer ken van Schubert en Heinze uit. gevoerd. De sopraanzangeres Helene Ludolph openbaarde haar gaaf geluid in een aria uit „Herodia" van Masenet. Onze oud-stadge. noote Tine Trap toonde zich een deelamatrice van formaat. Uit de wijze waarop zij „De Bruid" van Jan Prins voordroeg bleek wei dat de ervaring, opgedaan bij het „Jeugdtooneel" te Amsterdam, haar vooral technisch, op een veel hooger niveau heeft ge bracht. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN De uitreiking van bonkaarten voor de 4e en 5e periode 1946 zal plaats vinden te: Julianadorp. café van Doorn op Vrijdag 22 Februari. Callantsoog, Café van Scheijen op Maandag 25 Februari a.s. Anna Paulowna, café Slikker, familienamen A t.m. K op Dins dag 26 Februari a.s. L t.m. Z op Woensdag 27 Febru ari a.s. Breezand. café Bossen, familiena men: A t.m. K op Donderdag 28 Febr. a.s.; L t.m. Z op Vrijdag 1 Maart a.s. Den Helder, distributiekantoor: zelfverzorgers op Zaterdag 23 Fe bruari a.s.. Niet-zelfverzorgers, familienamen ABo op Maandag 4 Maart; BrE op Dinsdag 5 Mrt.: FI op Woensdag 6 Maart: JK op Donderdag 7 Maart; LM op Vrijdag 8 Maart; NR op Maan dag 11 Maart; S op Dinsdag 12 Maart; TZ od Woensdag 13 Mrt. Waar dit niet nader is aangege ven, geschiedt de uitreiking aan zelfverzorgers en niet-zelfverzor gers wel afzonderlijk, doch op denzelfden dag. Kantoortijden van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur; Zaterdags van 912 uur Uitgereikt zullen worden: Tegen inname van inlegvelbon: A 21, de volgende bonkaarten: aan mannen: een bonkaart KA/IA 604; een tabakskaart QA 604 of een ver- snaperingenkaart QB 604 of een ge combineerde kaart QC 604; aan vrouwen: een bonkaart KA/LA 604; een versnaperingenkaart QB 604 of een gecomb. kaart QC 604. Tegen inname van inlegvelbon: B 21: aan mannen geboren in 1925 t. m. 1928 een bonkaart KB/LB 604; een tabakskaart QA 604 of een ver snaperingenkaart QB 604 of een geeomb. kaart QC 604; aan vrouwen geboren in 1925 t. m. 1928 een bon kaart KA/LA 604; een versnaperin genkaart QB 604 of een gecomb. kaart QC 604; aan personen gebo ren in 1929 en 1930 een bonkaart KB/LB 604 en een versnaperingen- kaart QB 604. Tegen inname van inlegvelbon: C 21; een bShkaart K.C/1 .C 604 en een versnaperingskaart QB 604. Tegen inname van inlegvelbon; D 21een bonkaart KD/LD 604 en een versnaperingskaart QB 604. Tegen inname van inlegvelbon: E 21; een bonkaart KE/LE 604 en een versnaperingskaart QB 604. Afkruising TD. Bij uitreiking van een bonkaart tabakskaart een let ter A in vakje 404b; bonkaart versnaperingskaatrt of gemengde kaart een diagonaal kruis in vakje 404b. Aan zelfverzorgers worden de bonkaarten eveneens volgens boven staand schema uitgereikt met dien verstande dal voor de artikelen waarvoor zij zelfverzorger zijn geen bonkaart L 604 wordt uitgereikt. Den Helder 19 Februari 1946. SCHAGEN MARKTO VERZICHT Evenals verleden week was zoowel de publieke belangstel ling als de aanvoer zeer gering. Hieraan zal vermoedelijk het uitermate slechte weer wel niet vreemd zijn. De vraag naar versche koeien, waarvan thans een 8-tal de marktruimte sierden, bleek we derom gering. Het meerendeel bleef dan ook nog onverkocht. Men noteerde plm. 550.tot 600 De schapenhandel vertoonde vrijwel hetzelfde beeld als ver leden week. Groote aanvoer en omvangrijke aankoopen voor marktprijs voor de geteisterde gebieden. Ingeval dit er niet ge. weest ware, zou het handelspeïl slecht blijken të zijn Thans was het matig, doch prijshoudend. De vraag naar paarden begint te tanen. Er werd vrijwel niets verkocht,' al probeert men den prijs nog steeds te handhaven. Geen biggenhandel van beteeke. nis. De kleine aanvoer pluimvee en konijnen werden verkocht, doch de stemming is gedrukt en de prijzen iets minder. Qeiten bleven onverkocht BIOSCOOP Deze week draait in Theater Roy.al de bekende film „Boefje" met in de titelrol Annie v. Ees. Dit uiteraard goede product der Hollandsche filmindustrie is toegankelijk voor personen bó ven 14 jaar. ERFELIJKHEID Het L v. O O. organiseerde Woensdagavond in Café „De. Beurs" een lezing over boven genoemd onderwerp, door den heer Wolters uit St. Maarten. Tom de voorzitter, de heer Bakker, den avond opende, bleek de publieke belangstelling niet zoo groot te zijn als eerder het geval was, bij de behandeling van de atoomtheorie. De grondslag van de erfelijk heidsleer, aldus begon de heer Wolterss is gelegd door den Augustijner monnik Gregor Mendel, die in het midden der Vorige eeuw doeltreffende proe ven omtrent het nakomeling, schap verrichtte bij erwten. Eerst toen de tijden rijper waren voor deze dus nog zeer jonge wetenschap, omstreeks het begin 1900, verwierf onze prof. Hugo de Vries hiermede wereldbe roemdheid. Toen herinnerde men zich Mendel, en ter eere van dezen grooten geleerde worden het voortaan Mendel-theorieën •genoemd. De erfelijkheidstheoriën der menschheid heeft men afgeleid uit afstammingsonderzoek, maar hierbij staat men nog slechts aan het begin. Gezien de 17.000.000 eigenschappen kunnen zich 2.8 triljoen mogelijkheden voordoen, dus de heeren profs hebben nog een ruim arbeidsveld braak lig gen! Niettemin is de verwachting gerechtvaardigd, dat de resulta ten van veel invloed op de ont wikkeling der maatschappij kun nen zijn. Aan het slot van zijn causerie deelde de heer Wolters nog me de, dat het tweede en laatste ge deelte op Woensdag 6 Maart zal worden "behandeld. BREEZAND R.K PAROCHIALE BIBLIOTHEEK De oorlog is reeds lang ten einde en nu eindelijk is de biblio thecaris van de R.K. Parochiale Bibliotheek alhier er in geslaagd, om een aantal nieuwe boeken aan te schaffen, voor de ouderen zoowel als voor de jeugd. Lang zaam maar zeker keert alles ten goede; langzaam, omdat boeken nu eenmaal nog duur zijn. Ook het kaftpapïer teneinde vernieuwingen aan te brengen is nu eindelijk verkregen. Er zal verder gepoogd worden, nieu we catalogi te krijgen; maar dat kan nog even duren. De lijst van aanwinsten hangt in de uitleen- felegenheid, zoodat ieder daar an zien, of er iets voor hem bij is. Natuurlijk wijst de bibliothe caris er nogmaals nadrukkelijk op, dat de oudere lezers er op toezien, dat de boeken, die kin deren voor hen afhalen, niet door die kinderen gelezen wor den thuis. Beschadigingen aan boeken moeten vergoed worden. De verdere bepalingen zijn onge wijzigd gebleven ANNA PAULOWNA ZAP-NDEUWS Het programma voor a.s. Zon dag 24 Februari luidt: ZAP I—HRC V, 2.30 uur. Volgens de papieren is dit een makkelijk partijtje, maar toch opgepast, jongens. Succes IV—ZAP ni SRC jun. aZAP a, 12.30 uur. ZAP aBKC a. 1.15 uut. ZAP c—ZAP d, 12 uur. WAARLAND JAARVERGADERING L.T.B. Dezer dagen hield de pl. afdee. ling van den L.T.B. haar jaar vergadering in het café van C. v. Ophem Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er thans 168 leden zijn. Verder kwam sterk* naar voren de herziening van het teeltrecht. Medegedeeld werd dat tuinders, die geblokkeerde gel den hebben, via de veiling de. blokkeering kunnen aanvragen, indien hun vrije rekening is uit geput. Een schrijven van het hoofdbestuur inzake vestiging in den Oostpolder, werd breedvoe rig besproken en om inlichtingen kan men zich wenden tot den secretaris, den heer H. Dekker Sr. Besloten werd een bespreking aan te vragen bij den heer Ir. Rietsema Rijkstuinbouwconsu- lent te Hoorn, voor het stichten van een poterbewaarplaats. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. Bakker herkozen en M. Hoek gekozen. Als bestuursleden voor den Noórder Markt Bond werden de heeren Jo Dekker, P. Bakker en J. Bruin Pz. herko zen. Over de sorteering van de uien was men niet te spreken, dit zal bij de U.C.B. onderzocht worden. Een voorstel om voor rekening der vereeniging een aardappelsproeier voor paarden kracht aan te schaffen vond geen bijval, omreden er hier zoo mo gelijk twee sproeiers zullen ko men, nl. één voor paardenkracht en één voor het varen. Naar aan leiding van het gesprokene op de vergadering van de kiesver- eeniging qver het onderwijs,, vraagt de voorzitter aan de ouders om toch allen met de onderwijzers mee te werken. HOORN TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT Naar wij vernemen hebben twee politieke gevangenen Woensdag avond kans gezen uit den „Kren tentuin", de Rijkswerkinrichting in Hoorn, te ontsnappen. Hun af wezigheid werd echter spoedig door de bewakers opgemerkt die alarm gaven, waarna een patrouil le van de Gezagstroepen het Vis- scherseiland afzette. Bovendien werden enkele posten in de stad uitgezet. Het duurde niet lang of de twee mannen werden op het Visscherseiland ontdekt, van v<ie reeds een half in het water had gestaan. Waarschijnlijk heeft hij niet den moed gehad verder door te zetten. Beiden werden ingere kend en de veiligheidsmaatregelen zijn verscherpt. Even later werd een lang gevonden, waarmee de uitbrekers de ijzeren omrastering hadden doorgeknipt. Een van hen was lid van de Landwacht, terwijl de ander tij dens de bezetting nauwe relalies met den S.D. onderhield. noordhollandsche dambond Competitie le klasse Hoorn II D.D.D. I (Alkmaar) 1. H, IJstmaL. Ravenstein 0—2 2. J. WagenaarN. C. Oud 1l 3. R. -NautaJ. Schuit 02 4. B. MakM. A. Hemels 02 5. J. DeurlooH. Kruider 02 6. P. MakG. Wooijk 0—2 7. P. de FlartL. Verver 11 8. N. MakJ. Ravenstein 11 9. E. StrikH. J. Toepoel 02 10. J. VisN. M. Oud 02 Uitslag 3—17 Na successen te hebben geboekt is dit thans met slechts 3 remise par ti-fen wel een poover resultaat voor Hoorn II. Of. de uitslag' geflatteerd is zal eerst blijken na de ontmoeting DDD I—Hoorn I. In leder geval is de club uit Alkmaar een niet te on derschatten tegenstander. Hoorn Hl D.D.D. H (Alkmaar) 1. J. Hellingman—D. Stam 11 2. A. den Bakker-M. J. Langras 02 3. T. BakkerP. den Wijn 02 4. H. de Boer—J. Hammolder 11 5. Jo BakkerG. Bakker 0—2 6. N. KieftenburgA. Ligthart 11 7. C. VaderC. Bijwaard 02 8. A. SchutteR. Helderman 20 9. K. Buis—D. Bruggteman 0—2 10. C. Willemse—J. van Buuren 0—2 11. J. LouwM. Langras Jr. i1 12. J. RijperC. den Bree 02 Uitslag 618 Hier kwamen de reserve spelers tegen elkaar uit. Ook hier werd door de ploeg met de betere papieren ge. wonneifr SCHAPEN, KIPPEN EN VARKENSJI Het aantal schapen en kippen in ons land neemt voortdurend toe. Blijkens de cijfers over December '45 van het Centraal Bureau voor de Statistiek is er een niet onbelangrijke stijging te constateeren in vergelij king met 1943, hoewel het vooroor- logsche peil nog lang niet bena derd is. De schapenstapel is sinds 1943 met ruim 10 procent toegenomen en ge stegen tot 403.561 stuks. In Juni 1938 bedroeg het aantal schapen 654JJ51 stuks. Het aantal hoenders bedraagt 3.015.718 tegen 2.201.834 in 1943 en 29.645.816 in Juni 1938. Doordat iret afgeloopen broedseizoen nog juist in oorlogstijd viel, was 'n groote stij ging hier niet te verwachten. Het zal van de veeyoederpositie afhangen in hoeverre de pluimveestapel zich dit jaar zal kunnen herstellen. Ook het aantal varkens is toegeno men. Dit bedraagt thans 963.911 stuks tegenover 845.691 ïn 1$43 en circa 1.8 millioèn in 1938. In hoofdzaak is de stijging vergeleken bij 1943 het ge volg van het grooter aantal biggen en fokzeugen. Het aantal varkens ouder dan 6 weken bestemd voor de meste- rij, is sinds 1943 echter niet toegeno men. Voor de liefhebbers van var kens vleesch zijn de perspectieven dus nog niet zeer hoopvol, temeer nu de verstrekking van krachtvoer zoo veel te wensehen overlaat. de nederland sche saldi in ver. staten vrijgegeven Volgens een mededeeling van het Ministerie van Financiën hebben de onderhandelingen over de deblok keering der Nederlandsche saldi in de Ver. Staten ertoe geleid dat Ne derland met ingang van 13 Fe bruari j.L is opgenomen onder de landen, welke zijn opgesomd in de z.g. "General License no. 95". Met behulp van z.g. "Certifications", waaruit het niet-vijandelijke karak ter der betrokken saldi moet blij ken, zal nu tot deblokkeering wor den overgegaan. Nu de deblokkeering van Ameiï- kaansche zijde is geregeld, kan ook een aanvang worden gemaakt met het vrijgeven uit de Nederlandsche blokkade, welke een gevolg was van het door de Nederlandscne Re geering te Londen uitgevaardigde Koninklijke Besluit van 24 Mei 1940 (Staatsblad al). In bepaalde geval len n.L wanneer er vijandelijke be langen bij betrokken zijn, zal in overleg met de Amerikaansche autoriteiten ook van Nederlandsche zijde echter niet tot vrijgave wor den overgegaan. Uitdrukkelijk dient er echter on te worden gewezen, dat de Ameri kaansche deblokkeering, noch de Nederlandsche vrijgave beteekenen, dat Nederlandsche deviezen-ingeze tenen vrijelijk over de betrokken saldi kunnen beschikken, aangezien de beperkende bepalingen van de Nederlandsche deviezenwetgeving onverminderd van kracht blijven. Bo vendien moet bij de vergoeding van de tegenwaarde der saldi in guldens rekening worden gehouden met de geldsaneeringsmaatregelen. Opleiding beroepsofficier Koninklijke Marine De gelegenheid tot aanmelding voor de opleiding tot beroepsof ficier bij de Koninklijke Marine is thans opengesteld. Deze oplei ding is gesplitst in een verkorte van anderhalf jaar. welke om streeks half Mei aanvangt en een normale van drie jaar. aanvan gende in September 1946. Tevens is ingesteld een verkor te opleiding tot beroepsofficier der mariniers. De Marine Voorlichtingsdienst Koninginnegracht 12. Den Haag. verstrekt uitvoerige inlichtingen Aartsbisschoppen ontvangen pallium Zeven Italiaansche aartsbis schoppen en de bisschop van Anagni, dat als geboorteplaats van vier Pausen bijzondere voor rechten geniet, hebben Woensdag uit de handen van den oudsten kardinaal diaken Mgr. Caccia Dominioni in het paleis van het Heilig Officie het aartsbisschop pelijke pallium een lange strook van lamswol als symbool vao het ambt ontvangen. Af gevaardigden van tien niet-Ita- liaansche aartsbisschoppen ont vingen ook het pallium onr het naar hun aartsbisschoppelijke ze tels over te brengen. Volgens ge woonte werd het pallium slechts VERANDERLIJK Weersverwachting,, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Voor de kuststrook: aanvanke lijk matige noordelijke wind, later toenemend en krimpend. Wisselende bewolking met nu en dan sneeuw of regen. Ver andering in temperatuur. Voor het binnenland: in den nacht afnemende bewolking met lichte vorst, morgen weer toenemende bewolking, nu en dan sneeuw of regen. Krimpende en toenemende wind. overhandigd op persoonlijk ver zoek van degenen, die het ont vangen. De pas gekozen aartsbis schoppen, die tevens kardinaal zijn, zullen1 het pallium bij een latere gelegenheid uit de handen van den Paus zelf ontvangen. De geschiedkundigen zijn van oordeel.dat het pallium, dat om den hals wordt gedragen, een overblijfsel is van de stola, dis oorspronkelijk door de Romein- sche consuls werd gedragen. Ge durende het Romeinsehe impe rium werd deze stola door den keizer aan hooge provinciale be ambten gestuurd als teeken van hun waardigheid als afgevaar digde. X Mozelen-serum voor Indische kinderen In verband met de mazelen epidemieën, die onder de repa. trieerende kinderen zijn uitge. broken en waaraan reeds een aantal kinderen zijn bezweken, heeft de repatrieermgsdienst be sloten slechts kinderen uit Indië naar het moederland te vervoe ren, nadat zij tegen deze ziejtte afdoende beschermd zijn. Dit is mogelijk door inspuiting met se rum van herstelde mazelenpa. tiënten. Daar er in Nederland op het oogenblik veel gevallen van licht verloopende mazelen onder de jeugd voorkomen, is deze hulp te verwezenlijken Met een kleine hoeveelheid bloed van een herstelden mazelenpatiënt, bij voorkeur afgenomen tusschen den 7en tot llen, uiterlijk den 28en koortsvrijen dag, kan een aantal dezer repatrieerende kin deren afdoende beschermd wor den om een veiligen overtocht te waarborgen. De jeugd in Ne derland kan de Nederlandsche jeugd in Indië helpen door dit kleine offer te brengen. Geel' van uw bereidheid tot medewer king kennis aan uw huisarts of, na overleg met hem, aan den Geneeskundigen Dienst van uw woonplaats of de plaatselijke ziekenhuizen. Onzo bloembollen over heel de wereld De export van bloembollen heeft in de afgeloopen maanden reeds een behoorlijken omvang gekregen. Hoewel ons land in 1945 slechts gedeeltelijk bevrijd is geweest, is toch reeds voor 29 millioèn gulden aan bloembol len geëxporteerd. Dit echt Hol landsche product wordt over de geheele wereld verzonden, zelfs naar Zuid.Amerika, Australië en Zuid-Afrika. Voor den oorlog ging de export voor de helft al leen al naar Engeland. Maar dit land heeft thans gebrek aan de viezen en daardoor worden de bloembollen voor het grootste deel geëxporteerd naar Canada, Amerika, Zweden en ook nog naar Engeland. Wat Canada be treft. hebben de in Nederland gelegerde Canadeesche soldaten er toe medegewerkt om den ex port naar dit land zoo hoog mo gelijk op te voeren. Duizenden pakketten werdengezonden, zoodat er soms per week in Ottawa elfduizend aankwamen. In Amsterdam moest zelfs een speciaal bijkantoor van den Ca nadeesehen legerpostdienst ge opend worden en in Canada werd het leger ingeschakeld om elke ingevoerde bol op insecten en plantenziekten te doen onder zoeken. Hoewel de totale som van dezen uitvoen. niet zoo heel groot is, daar in elk pakket slechts een kleine selectie aan wezig was, heeft de pakketten- stroom toch zeer veel propagan. da gemaakt voor het Holland sche gewas. De Bond van. Bloembollenhan delaren te Haarlem treft nu ook voorbereidingen om te komen tot den export van bloembollen naar Rusland, zoodra de Russi sche handelsdelegatie te Amster dam zal zijn aangekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2