ZIJNE EMINENTIE DR. J. DE JONG ONZE KARDINAAL MOEILIJKHEDEN om aan onderwijzers te komen Nieuw Noordhal landsch Dagblad :ht De Nederlandsche Kardinaal Mercier! DE HULDIGING VAN MOORD IN DEN HAAG KARDINAAL DE JONG OPGEHELDERD DE BELGISCHE Verhooging tarieven uitgesteld STEMBUS De decoratie in de Nieuwe Kerk Katholiek Werkverband Een afschuwelijke berooving DE WIEG VAN MICKEY MOUSE! Nederlandsche journa listen in Filmland ZATERDAG 23 FEBRUARI 1948 Het behoeft GEEN chauvinisme te zijn, wanneer wij met het accent op het voornaam woord spreken over „onzen" kardinaal, omdat er reden tot voldoening en vreugde is, dat de Neder landsche Kerkprovincie werd uitverkoren in het hoogste bestuurscollege van de Kerk vertegenwoor digd te worden. Getuigde de Aartsbisschop, toen den Zondag vóór Kerstmis zijn benoeming bekend werd, niet zelf van zijn groote dankbaarheid en blijdschap voor Neerland's katholieken, die teleurgesteld zouden zijn, wanneer aan hun verwachtingen niet was be antwoord? De verheffing van Mgr. de Jong tot kar dinaal zag men algemeen als een belooning voor het heldhaftig verzet, waarin de Aartsbisschop de geloo- vigen tegenover een vijand, die inbreuk op de rech ten van de Kerk en den persoonlijken mensch maak te, was voorgegaan. Er zouden na den oorlog aan stonds vele kardinalen "benoemd worden en in de omgeving van het Vaticaan had men onder de namen van de candidaten dien van den Utrechtschen Aarts bisschop opgevangen. Op de vleugelen van den wind is dit gerucht uitgedragen naar het lage land aan de zee, want zulk nieuws kón eenvoudig-weg niet ver zwegen worden en zoo wachtten wij enkele maanden op het officieele bericht, dat dit vermoeden zou be vestigen en tenslotte als een blijde Kerstverrassing tot ons gekomen is. De eenvoudige bakkerszoon uit Nes op Ameland: Prins der Kerk! Een nriester, die heel zijn leven den eenvoud gezocht heeft, verheven tot de op één na hoogste waardigheid. Nog enkele dagen en om zijn kloeke schouders zal het purper hangen. Van de kleeding van een kardinaal, laken en moirélzijde, gaan veel gloed en schittering uit. Het zijn uiterlijk heden, die nu eenmaal bij het hooge ambt passen en waarvoor de betreffende dignita ris gewoonlijk te voren zijn zorgen heeft. Het is ons bekend, hoe wei nig Zijn Eminentie Johannes Kar dinaal de Jong zich daarover be kommert en waren daar niet zijn secretarissen, die alles op eigen gezag met den tailleur regelen, de -schen,wier namen en kwaliteit garderobe van Zijn Eminentie zou niet op tijd gereed zijn. Hij zal ongetwijfeld door zijn forsche ge stalte. een imposante figuur zijn. Kardinaal de Jong, als hij straks na de plechtigheden, gekleed in het rood, met de hem door den In ternuntius overhandigde bonnet op het hoofd, de kathedraal ver laat, die hrj in bisschoppelijk paars is binnengegaan. IN VERBAND MET DE HULDIGING van Kardi naal de Jong op a.s. Don derdag te Utrecht, geven wij ter inleiding heden een karakterschets van Zijne Eminentie. Wij zullen met gepasten eer bied tegen Zijne Eminentie op zien, maar de vaderlijke blik in zijn oogen zal wel weer den af stand tusschen het volk en zijn Herder overbruggen. Kardinaal de Jong zal evenmin als de Aartsbisschop boven het volk staan, waarmee Zijn Emi nentie zich in het bijzonder tij dens de bezetting zoo verbonden heeft gevoeld. In de straten van Utrecht ziet men hem zoo vaak alleen als een gewoon burger wan delen en of het een voornaam in gezetene is, dien-Zijn Eminentie be leefd groet of een eenvoudig vrouwtje, dat eerbiedig het hoofd neigt, als zij in dien geestelijke den kardinaal herkent, de Kerk vorst zwaait zijn slappen hoed met hetzelfde vriendelijke gebaar. We. tenschaps-mensch als hij is, kan hij het niet nalaten met de nieuwsgierigheid van iederen boe. ken-vriend voor de étalage van een boekwinkel naar nieuwe uit gaven te speuren, zooals wij nog niet lang geleden opmerkten. Dat is ónze kardinaal. Een kerkvorst, die zijn waardigheid en gezag kent. zooals hij getoond heeft te genover een zekeren meneer Seyss Inquart. die hem naar Den Haag ontbood en welken machts-usur- pator hfj eraan herinnerde, da' het adres van den Aartsbisschop van Utrecht nog altijd was: Maliecaan 40.... De Engelsche pers heeft on tangs Mgr. de Jong den Nederlandsehen Kardinaal Mercier genoemd. Voor waar een goede karakteristiek. Dezelfde onverzettelijke wil te genover vreemde overheersc~ers,< waarlijke mannelijke moed die geen vrees kent, wanneer het recht verdedigd moet worden. Een man ihet een helder verstand die. zoo vaak degenen, die hem om raad komen vragen, verrast door een snelle oplossing van de meest ingewikkelde problemen. Een fijne mensch. zooals wij iemand zoo graag noemen, ah de ze door bijzondere karaktereigen schappen uitmunt. Geen. bezoeker in het paleis aan de Maliebaan of hij is onder den indruk geko men van de beminnelijke wijze, waarop Mgr. de Jong met zijn gast omging. Wij herinneren ons als den dag van gisteren de receptie bij ge legenheid van de bisschopswijding, toen wij het voorrecht hadden Zijn Hoogwaardige Excellentie on ze gelukwenschen te mogen aan bieden. Een lange rij van men- beurtelings werden afgeroepen, wachtte om de ontvangkamer bin nengelaten te worden. Even de gezalfde hand drukken en dan weer spoedig plaats maken voor dengene, die volgt, zou men mee- nen. Neen. hoe groot het aantal bezoekers ook was en ondanks de inspanning, die het lange staan den Aartsbisschop toch moest kosten, maakte Mgr. met iedereen een praatje, waarbij de proost Mgr. van Schaik Z. H. Exc. nader over den persoon inlichtte. De professor, die destijds met zooveel welwillendheid ons in Rijsenhurg inlichtte over de laatste oogen- blikken van Mgr. van de Wete ring, die op het Groot-Seminarie te midden van zijn geliefde stu denten was overleden, stond toen als Aartsbisschop voor ons en draagt nu de waardigheid van Kardinaal. Wonderbaarlijk is de voorspelling van pastoor Scholten van Ameland, die Johannes de Jong de eerste beginselen van het Latijn en Grieksch bijbracht uit gekomen, dat dit leergierige ke reltje nog eens een bijzondere post in het Aartsbisdom zou bekleeden. God heeft het zelfs zoo beschikt dat Zijn dienaar Johannes in het bestuur van de Kerk over heel de wereld is opgenomen. De dag van 28 Februari, die na dert, zal niet nalaten groote,in druk te maken op Kardinaal de Jong zelf, maar wij allen voelen ons ontroerd om deze uitverkie zing, omdat de nieuwe kerkprins een uit ons volk is. Een zoon van de Noorderstranden, Vaak heeft hij van het eiland, waar hij ge boren is, over de zee uitgestaard, de woelingen der golven, die wild over elkaar heen kunnen slaan, aanschouwd. Kardinaal de Jong kent de onstuimigheid der zee. Het heeft hem sterk gemaakt als bestuurder van het schip der Kerk in de branding van deze tijden. Woest kunnen ook de gol ven van krachten, die de Kerk trachten te ondermijnen, in het eigen vaderland evengoed, beu ken, maar er is een Kapitein san boord, die het Schip onbeschadigd langs alle klippen weet heen te voeren. Gelukkig een volk, dat zoo geleid wordt. Het „Te Deum'dat over enkele dagen in de stad van St. Willibrord, klinkt, zal aan zwellen tot een machtig danklied, dat over heel ons land, van Doj- lard tot Schelde, rolt, want ons kleine landje aan de zee juicht om een van zijn groote zonen. i a. QE MOEILIJKHEID, om aan onderwijzers te komen, is voor schoolbesturen, en dus ook voor gemeentebesturen, zeer groot. Biizonder on het platteland. Het is een pro bleem apart, waaraan vele kanten zitten. Zonder twijfel worden de moeilijkheden nog vergroot doordat nu de dienst plichtige onderofficieren van negen lichtingen opgeroepen zjjn. Het is, zooals het Twee de Kamerlid van Bochove in vragen aan den Minister van Onderwijs thans zegt, onver mijdelijk, dat door deze maat regelen de moeilijkheden bij het onderwijs nog in belang rijke mate zullen toenemen. Het Kamerlid vraagt, of de Minister bereid is, met zijn ambtgenoot van Oorlog over leg te plegen, om vOor hoof den en onderwijzers een re geling te treffen. Helaas kunnen wij den vragen steller niet veel hoop geven, na alles wat over deze zaak reeds eerder is bekend gemaakt. Bo vendien lost men op die wilze de moeilijkheden voor het onderwiis niet op, welke van-veel breeder karakter zijn. Zij raken o.a. ook de kwestie van de salarieering, die in het algemeen onvoldoende is. Dit is mede oorzaak, dat on derwijskrachten, die door diverse redenen buiten het onderwijs een Zij, die dit wenschen, zullen in de gelegenheid worden ge steld hun opwachting te ma ken bij Kardinaal de Jong. Op Vrijdag, 1 Maart, van 11 tot 2 uur wordt een receptie gehouden voor priesters en religieuzen. Op Zaterdag 2 Maart van 10.3012 uur en van 12.302 uur voor personen buiten de stad Utrecht en ten slotte op Zondag 3 Maart van 121.30 en van 57 uur voor personen uit de stad Utrecht. Degenen, die op 28 Februari a.s. aanwezig zijn bij de feeste lijke bijeenkomst in het ge bouw Tivolizullen voorzoo ver zij buiten Utrecht wonen, in de gelegenheid worden ge steld na deze bijeenkomst hun opwachting bij den Kardinaal te maken. Het secretariaat van het hul digingscomité Kardirwal de Jong is gevestigd Vooi^traat 63 te Utrecht. Bijdragen en giften kunnen ten name van het comité worden gestort bij de Rotterd. Bank te Utrecht. baan gevonden heoben, weinig neiging vertoonen. daarin terug te keeren. terwijl gevestigde on derwijzers .vaak probeeren. uit het onderwijs weg te komen in een overheidsfunctie of bii parti culieren. Het probleem van het gebrek aan arbeidskrachten is over het geheel genomen, voor hoofd- en voor handenarbeid een nijpend probleem. Het klemt in het on derwijs temeer, omdat hier groo te waarden van de volksopvoe ding op het spel staan. Dit pro bleem kan niet blijven liggen. En het wordt er zeker niet beter op. als de eene minister nog eens honderden onderwijzers voor den militairen dienst oproept, die de andere bewindsman stellig graag voor de .klas wil houden. Maar als Oorlog zegt, dat het moet. zal Onderwiis er wel niet veel aan kunnen doen. al gaat het hier niet in de eerste nlaats om de persoonlijke belangen van de on derwijzers, maar om het belang van het onderwijs. Doordat de goedkeuring voor de nieuwe tarieven der Neder - landsche Spoorwegen voor het goederenvervoer door het direc toraat-generaal voor de oriizen eenige vertraging ondervindt, zal de invoering van deze nieuwe tarieven niet op 1 tylaart a.s.. doch korten tijd later op een nog na der te bepalen datum geschieden. De uitslag van die Belgische verkiezingen trekt nogal de aan dacht in de Nederlandsche pers. Wij halen uitingen aan van twee katholieke bladen. In de „Volkskrant" schrijft prof. Romme o.a.: „Een zegedag vani het gezond verstand", heeft een der Belgische bladen den dag der Belgische verkiezingen ge noemd. Van het gezond verstand en van het christelijke hart, mogen wij er aan toevoegen. De duidelijke beginseloahtiek en de radicale programpolitiek hebben het gewonnen. In dezen tiid van vervagend socialisme trekt ka tholieke beginselvastheid in radi cale christelijke richting. Alleen deze katholieke beginselvastheid levert een platform voor politie ke daadkracht over het geheele uitgestrekte terrein van het noli- tieke leven." „De Tijd", van meening dat de vernieuwing in de Belgische Ka tholieke Partij aanzienlijk verder was gegaan dan die in onze Ka tholieke Partij, betoogt, dait de standvastigheid van de Belgische katholieke kiezers eenerziids en het succes van hun partijvernieu wing anderzijds, ook voor Neder land gunstige aanwijzingen voor de Katholieke Volkspartij kan behelzen, temeer naarmate deze de verversching van haar pro gram en personeel met kracht weet door te voeren." Er is nogal verschil van mee ning over de critiek van de Volks krant op de decoratie voor de Verzetstentoonstelling in de Nieu we Kerk te Amsterdam. Jan En gelman geeft in de „Tijd" een verdediging van het werk der schilders. Men *an zich, meent hij, een of meer détails anders wenschen. het lijkt hem zeker „dat de arbeid van het tiental schilders in de Nieuwe Kerk een beter oordeel verdient dan, al te voorbarig, in een enkel dagblad te Amsterdam werd uitgespro ken De Katholieken, die zich voor de Partij van den Arbeid interesseeren, hebben, „voor eigen bezinning en activiteit", een Katholiek Werkverband in het leven geroepen. De Haagsche politie is er thans in geslaagd licht te brengen in een afschuwelijke moordzaak, die zich in Januari van dit jaar in de Re sidentie heeft afgespeeld. Op 22 Januari werd op de puin_ hoopen van een gebombardeerd perceel aan de Hekkelaan. het lijk gevonden van een onbekenden man, die naar later bleek, de 88- jarige J. Sackman was. Hij had dien dag zijn pensioen, dat een bedrag van ongeveer f 150.uit maakte, gehaald en zijn gewoonte was dan eenige café's te bezoeken. Hij stond .bekend als een dronk aard, Hij verkeerde in kennelijken staat^ toen hij op de Paviljoens- gracht met eenige personen in aanraking kwam, aan wie hij vroeg of zij geen slaapgelegenheid voor hem hadden. Daar wisten zij wel raad op en zij brachten den dronken man naar een hofje aan de Nieuwe Haven waar de moeder van een van hen woonde. Deze ontaarde vrouw werd ervan op de hoogte gesteld, dat men den man wilde berooven en uit den weg ruimen, waartegen zij niet het minste bezwaar had. Met een bijl gaf men S. een slag op het hoofd, waarna de man, die nog leefde, gewurgd werd. Nadat het lijk van het weinige geld, ongeveer f 58.beroofd was, werd het naar de Hekkelaan ge sleept. Het hoofd, dat erg bloedde, werd in een gonje-zak gehuld. Als verdacht van den moord zijn nu gearresteerd de 40-jarige C. A. S. de 55-jarige N. A S., de 33-jarige B. de B„ diens vrien. din de 41-jarige P. J. S. T. en de 38jarige H G O. Een speciale correspondent meldt ons uit Los Angeles: Wij hebben drie dagen doorge bracht in Los Angeles, Hollywood en omstreken, en hebben er de studio's van Walt Disney en van de Metro-Goldwyn gezien tegen een achtergrond van duizenden olieboortorens, soms vierduizend bij elkaar. Disney zelf was ziek, doch wij werden ontvangen door den be- faamden „Donald Duck'. Wij za gen de wieg van Mickey Mouse en de allereerste conceptie van Mic key, door Disney zelf geteekend, welk ontwerp door een aantal kunstenaars .geleidelijk aan ge transformeerd is tot het bekende filmfiguurtje In de Metro-Geld- wyn studio's reden wij door na- maak-concentratiekampen en door Schotsche, Chineesche en Indische dorpen: wij zagen er Oostersche moskeeën en het enorme water bassin. waarin „Twintig minuten boven Tokio" en dergelijke films in miniatuur worden opgenomen. Wij zagen het filmen van een na- maakboerderij uit Florida, waar van letterlijk alles met de hand gemaakt ea niets echt was. Het eenige „echte" was een brullende' leeuw, het bekende symbool van de Metro-Goldwyn, dien wij in zijn kooi zagen. Na een dergelijk bezoek aan een filmstudio verliest men zijn vertrouwen in de film. Wij reden door een streek vol sinaasappelboomen, palmen, euca- lypten en oliebronnen, langs de palelzen van de voornaamste film sterren, zooals Charlie Chaplin, met hun eigen zwembaden en Ja_ panscne tuinen. Men staat ver steld over de overdadige luxe dier paleizen. Na drie zeer vermoeiende da gen kregen wij twee uren rust in de zonneschijn op een prachtig "■"'•and aan de kust van cfcn Paci fic. Een model van de nieuwe Electrische Locomotieven, die de Neder landsche Spoorwegen in Zwitserland hebben besteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3