2 Nieuw Noordhollondsch Dagblad «S/ac/ en Omtrek WEERBERICHT De zuivering in Duitschland Benoemingen in het Bisdom Haarlem DUIDELIJKE TAAL Over de houding van de Katholieke Onder wijzers MAANDAG 25 FEBRUARI 1946 BURGEMEESTERS BENOEMD Bij K. B. zijn. met ineans van f Maart a.s.. benoemd tot burge meester der gemeenten Graft en de Rijn de heer J. Batenberg en tot burgemeester van de gemeen" te Uüendam de heer C. Purmer. HOOGHEEMRADEN BENOEMD Bij K. B. zijn benoemd tot Hoog- leemraad van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorder kwartier de heeren A. Sluis Jzn. te F.nlchuizen en P. Blaauboer te Kolhorn. BENOEMING DIJKGRAVEN Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Noordholland: tot dijkgraaf van 't waterschap de dertig gemeenschappelijke Pol ders op Texel: P. Bakker Azn. te Den Burg op Texel: tot dijkgraaf van het waterschap ie Starmeer en Kamerhop: K van der Meer te Starmeer gem. Graft DEN HELDER „HET VIERDE BEEST" „Pugnavic", de Kath. 'Jonge Studentenvereeniging, had Vrij dagavond den bekenden radio spreker Henri de Greve pr. ge ïnviteerd, om hier ten bate van den Bond zonder Naam „Het Vierde Beest" op te voeren. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. De voorzitter. Joh. Zijp, heette 'in het bijzonder welkom de geestelijkheid, die in ruime mate vertegenwoordigd was. waarbij we o.a. opmerkten Deken Kuijs uit Schagen, verder den Burge meester en commandant Maas, als vertegenwoordiger der Kon. Ned. Strijdkrachten. Daarna was het woord aan Henri de Greeve, En hier, onder het licht van een schijnwerper, eenzaam op het too- neel. heeft hij onder ademiooze spanning de zaal eenige uren in den greep van zijn voordracht ge houden. De ademiooze spanning was zoo sterk, dat meerderen er, 2ooals zij zelf vertelden, wellicht even vermoeid van werden als de eenzame figuur op het tooneei. die al de rollen van het spel in een prachtstijl vol sterke afwisselin gen en karaktervoorbeelden, het publiek voor oogen stelde.. Het zal zelden voorkomen, dat een ac teur zulk een zelfbeheersching aan den dag Weet te leggen, om zon der overdrijving en pathos, met een diep gevoel voor werkelijk heid, precies weer te geven wat er leeft in de ziel van den mensch, wanneer deze is bezeten van een doodelijken haat of een alles-op- offerende liefde voor wat dan ook. Dit spel van goed en kwaad, van booze hartstochten en heer lijke zelfoverwinning is een open baring in deze vreemde en zoeken de wereld, die het met zichzelf niet eens kan worden. Wanneer de menschen beseffen, dat het goede alleen zal overwin nen. dat het geloof in een beier leven de eenige redding kan zijn uit een chaos van oorlog en na- oorlogsche bitterheid, zal ook het bewustzijn wakker worden, dat een wereld, die op deze wijze wordt opgebouwd, niet de goede kan zijn. Dat ondervond de Duitsche officier in dit „Vierde Beest" eveneens en dat ondervonden de slachtoffers van Nazi-terreur en Gestapo-martelingen. Het leed en de verdrukking schijnt lang gele den maar op deze avond kwam alles weer naar boven het volle leed, dat het menschdom heeft moeten dragen, en dat velen jam mer genoeg nog niets heeft ge leerd. Het kwade van het nazisme heeft het onderspit moeten del ven. moge het goede, dat dit kv^aad overwon, ook in de zielen van alle toehoorders binnenko men, om zoo een onderscheid te kunnen maken van rechtvaardig heid en barmhartige vergeving. Daarvoor immers werd dit stuk geschreven en daarom ook wordt het steeds overal opgevoerd ais een stille hulde aan hen die vie len en als een groot vermaan voor hen, die het geluk hadden uit de vreeselijke ellende te komen. Het resultaat van de collecte, welke gedurende de pauze werd gehouden en de netto-opbrengst van de entreeprijzen bedraagt rond f 600, hetgeen aan Henri de Greeve zal worden overgemaakt ten behoeve van den Bond zonder Naam. Naar wij vernemen heeft hij de toezegging gedaan om m Mei alsnog een keer naar Den Helder toe te komen. HERDENKING GEVALLENEN Wij willen nog even herinne ren aan de plechtige doodenves. pers, die Dinsdagavond 7 uur zullen worden gehouden i. d. Pa. rochiekerk aan de Nieuwstraat. Vlootaalmoezenier B. J. Wil mink houdt de herdenkingspre dikatie. Katholieke marinemannen, katholiek den Helder en andere belangstellenden worden bij deze doodenherdenking uitgenoodigd. SCHAGEN SCHOOLVEREENIGING N.I.O. Leerlingen der U.L.O.-school richtten in den herfst van 1945 de schoolvereeniging „Na In spanning Ontspanning" op. Zij speelden, musiceerden en zongen eerst louter voor ontspanning, later evenwel met het doel hun prestaties eenmaal foor 't voet licht te brengen. Vrijdagavond was dat oogenblik aangebroken. Henny Borg uit Anna Paulowna, de jeugdige presidente der ver. eeniging, opende met een kort welkomstspeechje. Zij richtte zich daarin vooral tot de verte genwoordigers van het gem.be. stuur, het onderwijzend perso. neel en de talrijke invite's en drukte vooral haar vreugde uit over het feit dat de groote zaal van het N.H. koffiehuis tot de uiterste hoeken 'gevuld was, om dit eerste optreden van N.I.O. naar buiten luister bij te zetten. Verschiillende leuke nummers werden door de jongelui ten beste gegeven o.a. zang. van het N.I.O.-koor, klompendansen, krontjongliedjes door 4 uitste kend verzorgde „Javaanschen", declamaties en het vlotte come, diestukje „Carousel". Ook de gymnastiek-demonstratie o. 1. v. Mr. Houtman oogsttte veel 'bijval Tenslotte brachten de voortrek kers gewapend met gitaar een Zuid-Afrikaansche potpourie. De conferenciere, Mej. Dina Jimmink uit Schagerburg, lever de de uitstekende prestatie om de geheele voorstelling met een ernstig of luimig woord aan ei kander te knoopen. Een der onderwijzers sprak dan een afscheidswoord tot den gymnastieklaeraar welke a.s. Maandag als luitenant onder de wapenen moest komen en dus thans voor het laatst temidden van zijn leerlingen vertoefde. De heer Graaf Eiland, Directeur der school, verklaarde dat het hier gepresteerde voor hem een openbaring was en dat hij vol ledig kon instemmen met deze vorm van onderwijsvernieuwing. Henny Borg sprak dan het sluitingswoord. Een woord van lof komt toe aan den grimeur IJ Veenis die werkelijk keurige typen wist af te leveren. Hij heeft een belang rijk aandeel in het welslagen dezer avond gehad Niet bevorderlijk voor den goeden toon was het uitkrijten van diverse swingdrama's door de Paloa's. Had men voor deze avond geen beter repertoir kun nen vinden? INSTALLATIE GUIDO'S EN ADJUTO'S Nadat de betrokkenen Zater dagavond een avondwake doorge maakt hadden en Zondagmorgen gezamenlijk ter H. Tafel waren genadeïft. vond Zondagmiddag in de Kapel de plechtige installatie plaats v. 9 guido's en adjuto's der Gidsenorganisatie. Deze installatie werd verder bijgewoond door verschillende ouders en familieleden. Voor de installatie sprak de Weleerw. Aalmoezenier Kap J. Tol enkele woorden van opwek king om de thans voor hun lig gende levenstaak met ernst en toewijding te vervullen en vooral verdraagzaamheid en onderlinge liefde te bevorderen. Guido's en adjuto's dienen onder volledige zelfverloochening en wegcijfering van het eigen '„ik" een voorbeeld te zijn voor alle gidsen om hun te lelden naar het doel d.i. echte Katholieke vrou wen waar je van op aan kunt. die hun taak weten te vervullen op een wijze zooais de Kerk en maat schappij dit van hun verlangt Na deze inleiding vond de in stallatie plaats waarbij de Distr. Comm Mej. Stikkelman hen met de insignes decoreerde. Dienzelfden avond vond in het feestelijk versierde „Hol", de zaal boven het Patronaat, een gezellig kampvuur plaats-waarbij de gid sen de geïnstalleerden op prettige wijze een felicitatiehulde bereid den. Hierbij had de Distr. Comm. de leiding. Na verschillende liedjes en voordrachten sprak zij nog een opwekkend woord om voorai de hedenmorgen gemaakte voorne mens en beloften in daden om te zetten. HUIZE "AVONDRUST" HEROPEND Onder aanwezigheid van zeer tal rijke genoodigden werd Zondagmid dag het geheel gerestaureerde en vernieuwde tehuis voor ouden var.1 dagen "Avondrust" aan de Dorpen officieel heropend. Het tehuis werd in 1942 door de Duitschers gevorderd. De oudjes moesten een goed heenkomen zoe ken en vestigden zich in de oude Landbouwschool wat kort voor den oorlog door de regenten van het tehuis was overgenomen om ter plaatse een nieuw modern gebouw op te trekken. Doch hun lijden begon opnieuw. Weer kwamen de Duitschers en ver joegen hun naar enkele bekrompen huizen op de Loet en vandaar we derom naar het Noord. Slechts een deel der oudjes heeft deze ellende overleefd en zich thans eindelijk weer m "Avondrust" gevestigd. Toch is dit nog vlug gegaan. Im mers wat de bezetters nog heel ge laten hadden werd door de Helder- schen totaal vernield. Vrijwel een desolate chaos, bijna een verzame ling verweerde muren en puin; werd Schagen overgelaten. Men overwoog opheffing der in stelling en "Avondrust" geschiedenis te laten worden. Doch energieke re. genten en aannemers ter plaatse sloegen eensgezind de handen in een en wisten ondanks de schier onoverkomelijke moeilijkheden een gebouw te scheppen dat niet alleen het oude evenaart maar waarin tal rijke verbetringen en zelfs eenige uitbreidingen zijn aangebracht. Per 1 Februari kwamen de eerste be woners en thans is het reeds groo- tendeels bevolklt. Hert is werkelijk een voldoening om he geheel in lichte tinten gehouden interieur te bezichtigen. Lichte en luchtige slaap zalen waarin iedere inwoner echter practisch een eigen kamertje heeft; keurige ziekenzalen; moderne van de nieuwste uitvindingen voorziene keukens en voor vele kamerbewo ners ruime prettig gemeubileerde en gestoffeerde kamers. Men heeft uitstekend werk opge leverd. dat in de toekomst ongetwij. feld zijn deugdelijkheid zal bewij zen. Bij de officieele opening welke verricht werd door den heer Hoog- schager.; voorzitter van het college van regenten, voerden ook diverse andere sprekers het woord, zooals de waarnemend hurgem. Blaau boer; de Voorz. van de Ned. Herv. Kerkeraad Anderson; Ds. Smits na mens de Diaconie, de heer de Boei oud-Weesvader en regent Weeshuis en de heer v. Rijswijk als oudste der Regenten. Vooral werd hulde gebracht aan den heer en mevr. Bosch, die het tehuis al tientallen jaren od de mees voorbeeldige wiize heb ben beheerd en er een voor de oudjes zeer gezellige sfeer wisten te scheDDen. De heer de Vries deelde o.m. mede, dat het stellig de bedoe ling is om od het terrein van de oude Landbouwschool zoo spoe dig mogelijk een modern gebouw te laten zetten als aanvulling voor Avondrust, omdat thans ook deze oude school nog steeds ge bruikt moet worden. Voor dit nieuwe gebouw is reeds een krachtige financieele fundeering gelegd door een legaat van wijlen Mevr. Trapman. Vermelden we tenslotte nog. dat ruim 20 enorme bloemstuk ken de conversatiezaal vulden, nlus talrijke kleinere en dat van de receptiegelegenheid een zeer druk gebruik gemaakt werd. TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonie Christiaan George, zoon van Jacobus S. G. Gieles en Antoinette ten Bosch; Willem Pieter Johannes, zoon van Jacob Keijzer en Divera Hendrica Smit. Ondertrouwd: Jakob Boersen en Guurtruida Maria Maria Schraag; Adrianus Maria Schoo en Petronella Bos- Dirk Trap en Willemina Maria Druif; Corneiis Zandee en Aaltje Koopman. Gehuwd: Petrus Gerardus den Brok en Frouwtje Halsema; Ger- rit de Boer en Clasina Johanna van Klaveren; Willem Nicolaas de Wijn en Frouwtje Jonker. Overleden: Pieter Willem Roe per, 80 jaar, man van Albertina J. Keijser; Corneiis Jan Vonk, 64 jaar, weduwnaar van Adriaantje Boon; Klaasje Zegel, 37 jaar, vrouw van Corneiis Koorn; Vic tor Augustus de Grave, 73 jaar, weduwnaar van Anna Kornelia Timmermans; Willem Smit, 76 jaar, ongehuwd. GEVONDEN Volgens de laatste gegevens zijn gevonden een want en een rozenkrans. BREEZAND ST. JANS-GILDE Door de R.K. Jongemannen van Breezand is een vereenigmg opgericht onder de naam van St Jans-Gilde. Een Eejw. Pater Montfortaan sprak een opwekkend woord, daarin doel en streven in groote lijnen behandelend. Bijna alle aanwezigen gaven zich tijdens de bijeenkomst op. Het ligt in de bedoeling z.g. ontwikkelingsavonden te organi. seeren, met muziek, zang, too. neel, voordracht, declamatie, le zingen enz. Jongemannen, die niet ter ver gadering aanwezig waren en toch idee hebben als lid toe te treden, kunnen zich alsnog op geven, teneinde de onderlinge band te versterken en dit Gilde tot bloei te brengen. HIPPOLYTUSHOEF „DE IJPELAARS" Onze eigen R.K. Tooneelver. eeniging „De IJpelaars" geeft Dinsdag haar Vastenuitvoering in het Parochiehuis. Gezien de uitstekende resultaten van „De IJpelaars" zal ook dezen keer Weessveru-achting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. RUSTIG WEER Voor het Noordoosten van het lai.d: In den nacht lichte; plaatselijk matige vorst; over. dag weer stijging van tempe ratuur tot boven het vr.es- punt; wisselend bewolkt met zonnige perioden; droog weer; zwakke veranderlijke wind. Voor het Zuidwesten van het lar.d: In den nacht met uit zondering van de kuststrook lichte vorst; overdag weer stijging van temperatuur tot boven het vrienspunt; meest half tot zwaarbewolkt; over wegend droog; zwakke ver anderlijke wind. het Parochiehuis wel te klein blijken. Opgevoerd zal worden de oerkomische klucht „De huis- tyran" van Godfr. Bomajg. We voorspellen een succesaollen avond voor deze tooneelgroep en een uitverkochte zaal. KUNSTKRING WIERINGEN Ondanks de velé moeite, die het bestuur van den Kunstkring zich getroost heeft, is het niet mogen gelukken om op den vast. gestelden avond, 22 Februari, een tooneelgezelschap naar Wie. ringen te krijgen, De uitvoering is nu verscho ven naar Maandag 4 Maart. Op dien avond zal het Zuid-Neder. landsch Tooneel voor de leden brengen „Oranje-Hotel", onder leiding van Pierre Baliedun. Het stuk handelt over de gevangenis te Scheveningen onder Duitsche terreur, GEZINSWEEK OP SCHOOL De Gezinsweek op school is, door de medewerking vooral ook van de ouders, een groot succes geworden. Binnenkort zal een ouderavond gehouden worden, waarop verschillende zaken be sproken zullen worden en men „gezinsschriften" e.d. bewonde ren kan. SCHERMER ONZE PASTOOR GAAT WEG Onze Pastoor, de Zeereerw. Heer J. Th van Bemmelen. is benoemd tot pastoor te Voorschoten. Pas toor van Bemmelen werd od 27 Januari 1897 te Haarlem geboren en in 1921 Driester aewiid. Sinds Augustus 1941 was hii alhier nas- toor en hieeft in deze Deriode van vijf jaar veel voor de Darochie gedaan en was. ook bii anders denkenden. zeer gezien. Tot ziin opvolger is beroemd de Zeereerw. Heer A. A. M. O. Riet veld. die werd geboren in 1888 en in 1924 Driester gewiid. Pas toor Rietveld is sinds 1939 rector van de St. Jacoba-stichting te Dordrecht. Een nieuwe Duitsche wet in zake Dolitieke zuivering vara nat- socialisme en militairisme. geldig voor het gebied van de Ameri- kaansche zone. wordt heden te Muencben onderteekend door drie minister-nresidenten van Zuid- Duitsche landen en een vertegen woordiger var» toet militaire be stuur. Hiermede wordt de zuive ring in deze zone in handen van Duitschers overgegeven, al bliift het militaire bestuur controle uit oefenen. In de Amerikaansche zone werdrae 229 duizend actieve nazis en militairisten uit het ci viele bestuur en industrieele le ven verwijderd, waarvan 72 dui zend uit leidende Dosten» in in dustrie. In de Brtitsche zone wa ren tot eind Januari 81 duizend nazis uit hun ambt verwijderd. VOETBAL KN.V.B. Uitslagen van 24 Febr. DISTRICT I 2e klasse B RCHQuick H. 20 De SpartaanHBC 32 ZeeburgiaTOG 00 4e klasse A Schoorl—Oudesluis 4—1 DISTRICT II le klasse StormvogelsFeyenoord 01 Blauw Wit—VUC 6—1 DISTRICT IV le klasse De BaronieNAC 23 HET PROGRAMMA VAN DISTRICT I EN II Naar wij van den KNVB vernemen is het programma der competitiewed strijden van District I en II van Zon dag 24 Februari voor zoover gisteren met gespeeld; opgeschoven naar a.s. Zondag 3 Maart. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Rotterdam (H. Antonius Abt) den weleerw. heer P. L. Bangert; tot Pastoor te Loosduinen den wel eerw. heer P. J. de Roos; tot Pas toor te Voorschoten den weleerw. heer J. Th. van Bemmelen, tot Pastoor te Schermer den weleerw. heer A. A. M. C. Rietveld, die Rector was te Dordrecht 'St Ja- cobs-Stichting). Vervolgens tot Pastoor te Hon- selersdijk den weleerw. heer A. J. M. van der Burg; tot Pastoor te Maassluis den weleerw. heer H. W. Haselaar, die Kapelaan was te Schiedam (H. Liduina). Ten slotte tot Rector te Dordrecht (St Ja- cobs-Stichting) den weleerw. heer S. Stroek, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Willibrordus bui ten de Veste). I ALKMAAR OVER HET al of niet deelnemen aan de onderwijsconferentie, welke morgen, Dinsdag, zal wor den gehouden in „Het Wapen van Heemskerk" en waarop o.m. Ir. K. Boeke en de Hoofdinspecteur van het L. O. zullen spreken over opvoeding en onderwijsvernieu wing, heeft in de kringen der katholieke onderwijzers nogal verschil van opvatting bestaan Vele onderwijzers waren van meening, dat een dergelijke con ferentie over één kam geschoren moest worden met de zgn.'inspec tievergaderingen, welke reeds ja ren geleden door den Bisschop werden verboden voor onze Ka tholieke opvoeders Anderen na men het standpunt in, dat het hier zuiver een gemeenschappe lijke .technische" conferentie be trof en zagen derhalve in deelna me geen gevaar. Het Episcopaat heeft echter in een schrijven aap het bestuur der Diocesane Vereeniging van R. K. Onderwijzers „St. Augustinus", hetwelk wij hieronder afdrukken, den knoop doorgehakt en Zijn standpunt, dat allen twijfel uit- 'sluit, kenbaar gemaakt. „Bij meerdere Katholieke on derwijzers in ons Bisdom be staat onzekerheid over de vraag, of het geoorloofd of wenschelijk is, te streven naar een grootere eenheid ook met de andere groepen van onder wijzers. Om dien twijfel op te heffen, deelen wij het volgende mede: Het Hoogwaardig EpiscoDaat staat op hef standpunt, dat de Katholieke Onderwijzersbond zijn eigen zelfstandigheid zoo krachtig mogelijk moet be waren doch zooveel het mogelijk is met andere goedgezinde groepen moet sa menwerken. Daarom is aan het K.O.V medegedeeld, dat tegen een federatief samen gaan met andere bonden in een A.N.O.V. geen bezwaar bestaat. Dit federatief samen gaan houdt dus in dat de K.O.V. autonoom zijn eigen weg volgt, onder het eigen be stuur en onder de eigen wet ten en in besloten vergaderin gen van eigen leden. De ver tegenwoordigers echter van de verschillende besturen ko men te samen in het A.N O.V. ter bespreking van de ge meenschappelijke belangen, welke in de eigen vergade ringen worden afgewerkt. Gecombineerde vergaderingen van de leden der verschillen de bonden zijn hierbij dus uitgesloten. Dit geldt des te sterker voor bijeenkomsten van plaatselijken of regiona len aard. Wat betreft bet bijwonen der z.g. inspectievergaderingen Wij zijn ten volle overtuigd van de edele bedoelingen der voorstanders van deze verga deringen en wij erkennen gaarne, dat zij in menig op zicht nuttig kunnen werken. Wij hebben echter altois om zeer principieele redenen er aan vast gehouden, dat in Ons Bisdom de katholieke onderwijzers alleen zouden .vergaderen in katholiek ver band. Ook buiten deze ver gaderingen is er gelegenheid te over om het goede van el kaar te leeren kennen en over te nemen. Tot heden heoben vi ij geen reden gevonden om Onze houding te wijzigen Derhalve bliift de oude regel gelden."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2