2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad VRIJDAG 1 MAART 1946 <5 tad en Omtrek DEN HELDER HERINNERINGEN AAN EEN ZWAREN DAG Marinecommandant en burgemeester spreken In aansluiting op de plechtige herdenking van de gevallenen op het Havenplein Woensdagmiddag, had er een groote bijeenkomst plaats in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, waar als sprekers op traden de Commandant van de stelling Den Helder, overste J. C. d'Engelbronner en burgemeester Ritmeester. Er waren vele ge- noodigden, officieren van leger en vloot, nabestaanden van de ge sneuvelden, terwijl de overige plaatsen in de kerk en op de gal- lerij waren ingenomen door Hel der sche inwoners. Eenige groote bloemtuilen van seringen en aronskelken sierden het spreekgestoelte, terwijl groen en palmen de eenvoudige aanktce ding voltooiden. Voor 't eigenlijke herdenkings- oogenblik speelde de organist ver schillende variaties op psaimen o.a. „Wilt heden nu treden", waarna werd geopend met het Wilhelmus. Het Heldersch Man_ nenkoor, dat de plechtigheid op luisterde, zong vervolgens „Ecce quomodo moritur justus", waarna Overste J. C. d'Engelbronner het podium betrad. Overste J. C. d'Engelbronner In een lezing, eenvoudig van woorden, maar spannend van ac tie der schepen en vol ontroering over de tragische gebeurtenissen, vertelde de Overste de voorvallen op den 26sten en 27sten Februari 1942. toen de kleine vloot, onder commando van schout bij nacht K. W. M. Doorman, een vereeren- de opdracht voor een Neder- landsch marineofficier. poogde den vijand, die met een machtige vloot kwam opzetten, tegen te houden en af te slaan. Deze gecombineerde vloot van Nederlandsche, E'r.gelsche, Ameri- kaansche en Australische schepen ondervond de groote handicap van het gemis aan verkenningsvliegtuigen waardoor de positie, sterkte en om vang van den Japanner practisch al leen kon worden geschat. Maar on danks de wetenschap dat zij voor het laatst uitvoeren zijn de mannen ge gaan dien somberen dag van 26 Febr. 1942, Nederlanders en Indonesiërs, zij aan zij. Overste d'Enge Kronner schetste de tactiek en de gevechtshouding der schepen, den moed van de beman ningen en de opofferingen die zij zich moesten getroosten. En met weemoed sprak hij over de "Java", ook zijn schip, waar hij als eerste officier op gevaren heeft. Hierna zong het Mannenkoor "Be- ati mortul". Burgemeester G. Ritmeester. Vervolgens' nam Burgemeester G. Ritmeester het woord die met als achtergrond de herdenking op het havenplein en het door den oorlog geschonden Den Helder, een ernstig beroep deed vooral op de jeugd, die zooals hij zei in dezen naoorlogschen tijd verworden is. Het is noodig de erkenning van plicht en naastenliefde terug te vinden, want alleen daarin zal de moed worden gevonden te werken aan een betere wereld. Het voorbeeld van de gesneuvelden moet ons de kracht geven het te kunnen volhouden. Woorden van troost sprak hij tot de vaders, moeders, vrouwen en kinderen van de gesneuvelden, maar met klem wees hij hen op de troost die alleen van God kan komen. Verder schetste spreker de beteé- kenis van het Wilhelmus voor het Nederlandsche volk, een beteekenis; die we zoo goed leerden begrijpen in de achter ons liggende jaren van on derdrukking, gevangenschap en dood Toen was het geen leeg woord het "den vadorlant ghetrouwe blijf ick tot in den doet". En ook nu mag dat geen leeg woord blijven. Bouwen moeten we aan een sterk vaderland, vooral in Den Helder hebben de bewoners daarin een groote taak. H.M. de Koningin had het dien middag nog tot den burgemeester gezegd. Zij wenschte Den Helder een spoedig herstel van de zware won den en, zoo vervolgde spreker, dat kan niet anders dan met onze Marine. Tot slot zong het koor nog Psalm 84, waarna het orgel "Ases Tod" pre ludeerde. Met eenige opwekkende woorden sloot de voorzitter van "Onze Ma rine" deze plechtigheid. O. EN O. ROERT ZICH WEER Eenige weken geleden hebben wij een en ander geschreven over de werkzaamheden, die O. en O., de bekende vereeniging voor ontwikkeling en ontspanning voor militairen, in den afgeloo. pen tijd heeft verricht. We ga ven een kleine opsomming van wat er werd gedaan en wat werd uitgevoerd Maar dat was nog lang niet 'alles. De archiefstuk ken gaven nog veel meer aan en om alles compleet te maken willen we gaarne nog iets ver melden, vooral ook, omdat O. en O zich weer opnieuw van den góeden kant wil laten zien. In September en Octouer van het vorige jaar werd een revue gebracht door het gezelschap van Tom Borgeding, nogmaals in October kwam Avos met een avond, gegeven door het gezel schap Louis Grimberg. Verder was er diezelfde maand een êroote boekenactie, waarvan lezagstroepen zoowel als Marine profiteerden met elk 465 boeken. Een pracht resultaat. In November kwamen de "Ghesel. len van den Spele" en experimen teerde de Friesche fakir Riemersma. December gaf weer een Avosavond met cabaret en variété "Turf in je ransel", terwijl die maand nogmaals de Friesche fakir optrad en zijn verbluffende staaltjes van suggestie en hypnose liet zien. Tenslotte in Ja nuari het bekende radiogezelschap met "Je hebt het of je hebt het niet" Er kan dus met recht worden ge zegd dat het bestuur met aan het hoofd de heer Boumau, hard heeft aangepakt, want voordat een avond is georganiseerd en voordat duizend en één moeilijkheden zijn opgelost, moet er heel wat worden gewerkt. Ook de ontwikkeling kreeg zijn volle beurt en er werd een cursus Engelsche taal geopend waarvan hoe kan het anders? druk gebruik werd gemaakt. Nu zijn in voorberei ding een cursus Huisvlijt en voort gezet lager onderwijs. Tenslotte nog een daverend voor uitzicht. Dinsdag 5 Maart a.s. op het aloude Vastenavondfeest zal er weer een geweldige avond worden gege ven. Hieraan werken mede: het Ca baretgezelschap uit het Leidsche- pleintheater te Amsterdam van Wim lbo. Wie heeft nooit gehoord van Tiny Visser, Hetty Blok; Bob Nij- huis, Peter Kellenbach en daar bo venuit de leider Wim lbo? Verder is er na afloop een groot vastenavond bal in twee zalen met medewerking van de "Tango-Serenaders" (Jan Seegers), de Heldersche acrobaten- groep "De Morali's" en verder Het zal dus met recht een vasten avondbal worden; waarbij vele en aardige attracties komen. De toe gangsprijs; die wordt geheven, zal ten goede komen aan de kas van de O. en O.vereeniging die een extra buideltje heel goed kan gebruiken. Deze prijzen ziin f 2.50 en f 2.Van af Vrijdag 1 Maart kunnen dagelijks van 910 uur en van 23 uur plaat sen worden besproken aan de zaal van Casino. SCHAGEN BIOSCOOP Deze week draait in Theater Royal het geestige Fransche filmwerk ..Een Reuze-type", dat goedgekeurd is voor alle perso nen boven de 14 jaar. MARKTOVERZICHT Dank zij het eenigszins betere weer, was de belangstelling voor de markt Donderdag grooter dan de voorgaande maanden. De aanvoeren stonden echter vriiwel op hetzelfde peil. Voor versche koeien is er vrij wat belangstelling, maar men vindt ze naar omstandigheden nog te duur. Men noteerde 600 a 800 bij kalmen handel. Voor vaarzen zijn deze cijfers f 400 tot f 550. De paardenhandel beleefde eenigen vooruitgang; de handel was vlotter en men ging geree. der tot aankoop over. Hierbij zal het naderende voorjaar wel door slaggevend zijn. De prijzen ble ven echter ongewijzigd. Kippen, vooral jonge, zijn nog schreeuwend duur. Voor goede jonge kippen wordt nog f 17 a f 19 betaald, voor overjarigen naar verhouding minder. De schapenhandel stond er aanvan kelijk slecht voor, omdat de vreemde kooplieden afwezig bleken te zijn, en de aanvoer on gedacht groot was. Gelukkig ging de ingezette prijsdaling te niet toen de heeren nog Ier elfder ure verschenen en rede lijke koppels uit de markt na men. Toch bleef het ietwat stugge marktverloop tot het einde toe. Voor de jonge zoowel als de oude geiten was er weinig be langstelling, de prijzen varieer, den van f 15 tot f 50. Biggen zijn een absoluut niet gewenscht artikel. Derhalve was er dan ook niets van aangevoerd. De biggen uit deze omgeving gaan naar Purmerend waar soms kooplieden uit de Zuid ze over nemen. Toch hoort men ook van daar vreemde geruchten, zoodat ook die uitgang geblokkeerd zal raken. Het varkenshouden is immers te uitzichtloos. Voor mestvarkens wordt geen voeder toegewezen en mesten uit eigen oogst is vooralsnog veel te kostbaar, vooral thans met de nog oneven redige prijs voor de afgemeste dieren. Voor de centrale was naast een betrekkelijk gering aantal koeien een flink kwantum kalveren aan gevoerd. LEVE DE KEIZER Heden, Donderdagavond en Zondagavond zal de R.K. Gem. Tooneelvereeniging Calderon in de zaal van Igesz een opvoering geven van het bekende blijspel van Mar. Jansen en Gerard Nie- len „Leve de Keizer". JEUGDRAAD SAMENGESTELD Het werkcomité ter voorberei ding van een Schager Jeugdraad op N.J.G. grondslag is er in ge slaagd een basis voor samenwer king te vinden, zoodat met alge- meene stemmen tot definitieve oprichting van zulk een raad kon worden besloten. Het dagelijksch bestuur werd samengesteld uit Weth. Jaspers Voorzitter (A.J.C.), J. J. Louwe, Secretaris (R. K. Verk.) en Mej. J. Stikkelman. Penningm. (Gid sen). Deelnemende organisaties zijn' thans AJC, Chr. Jongeman. nenver.; Geref. Jeugd Org.; K.7B; Nederl. Padvinders; Verkenners; Gidsen; R.K. Jonge Vr. Gen en de Vrijz, Chr. Jeugd Centr. DISTRIBUTIE De uitreiking van bonkaarten voor de 4de periode voor Zelfi'er- zorgers zal plaats vinden op 4 en 5 Maart a.s. in gebouw Irene al hier. YVIERINGER YVAARD GEMEENTERAAD De noodraad van Wieringer- waard vergaderde onder voorzit, terschap van burgemeester Kos ter. Op enkele verzoeken om toe kenning van subsidie in de ver voerskosten van HBS -leerlineen werd goedgunstig beschikt. Na zeer wijdloopige discussies be sloot men het uitbreidingsplan voor Wieringerwaard in staat van voorbereiding te stellen. Volgde behandeling van de be grooting over 1946. Men besloot enkele posten te verhoogen en voorts over te gaan tot het aankoopen van 16 school banken. Een voorgenomen reorga nisatie van de brandweer werd eveneens goedgekeurd. Een be drag van f 250 zal uitgetrokken worden voor de gage van spuit gasten e.d. De mannen krijgen f 1.25 per uur voor de eerste 5 uur en vervolgens f 1 per uur voor de volgende uren. Ook be sloot men nog 125 M. slang aan te koopen. Het saldo over 1944 bedroeg f 14.000. De begrooting werd goedgekeurd. Op een verzoek van het Hel dersche Gemeentebestuur om mede te werken tot instandhou ding van de Kweekschool ai laar zal men gunstig antwoorden Voorts werden de salarissen van het gemeentepersoneel over eenkomstig de Rijksregeling met 25 pet. verhoogd. Medegedeeld werd nog dat men vermoedelijk per 1 Mei a.s. een autobusdienst van Schagen over Oudesluis en Wieringerwaard naar Slootdorp zal instellen. Na bespreking van enkele pun ten van ondergeschikt belang volgde sluiting. ANNA PAULOWNA R.K GEMENGDE ZANGVEREENIGING Voortaan zullen de repetities, welke om de 14 dagen te Anna Paulowna werden gehouden in gaande Maandag 4 Maart plaats hebben in de zaal van den heer W. Kossen, Molenvaart, R.K. VERKENNERS EN WELPEN Woensdagavond had in Hotel Veerburg een ouder, en dona teursavond plaats van de R.K. Verkenners en Welpen. St. Pan- cratiusgroep, onder leiding van hun leiders en leidsters. De zaal was flink bezet. De avond werd geopend door Hopman W. Prins, die tevens groepsleider is. Hij sprak zijn groote voldoening uit over de schitterende opkomst op dezen eersten ouder, en dona teursavond en wenschte allen een fezelligen avond. Door de Ver. enners en Welpen werden daarna verschillende voordrach ten, schetsjes, spelen en decla maties naar voren gebracht, die heel goed werden uitgevoerd. Hier komt zeer zeker een woord van lof toe aan de leiders der Verkenners en de leidsters der Welpen, die in zoo'n korten tijd dit programma hebben in elkaar gezet en door hun troep hebben laten uitvoeren. Tijdens de pauze had er nog een verloting plaats, die ook schitterend verliep. He* muzikale gedeelte werd verzorgd door het „Forvi-trio", dat heel goed was en de goede stemming er wel in kon houden. Zeer op prijs werd gesteld de aanwezig heid van den burgemeester, die ook van Hopman Prins daarvoor een dankwoord ontving. Alles bij elkaar genomen, is het een ge zellige en leerrijke avond ge weest. en wij hopen, dat er meer van dergelijke avonden zullen volgen, die zeker ook den onder. lingen band en saamhoorigheid tusschen ouders en Verkenners en Welpen versterken. Hopman Prins dankte ook na afloop allen die hadden medegewerkt, dezen avond zoo goed te doen slagen. De districtscommissaris, de heer G. W. Moester, was ook aanwe zig met nog verschillende Ver kenners uit Den Helder en Scha gen. Wij wenschen u verder al len toe Verkenners en Welpen met leiders en leidsters, een goed pad en zonnig spoor. ZAP.NIEUWS Programma voor Zondag 3 Maart: ZAP II—HRC VI, 2.30 uur. Adspiranten: ZAPa—BKCa, 1.15 uur. ZAPcZAPd, 12 uur. Junioren: SRCaZAPa. 12.30 uur. Vertrek per trein 9.45 uur. ST. MAARTENSBRUG UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van nieuwe bon kaarten voor niet-zelfverzorgers zal plaats vinden op Donderdag 28 Februari a.s. in café Kossen en voor de zelfverzorgers op 11 Maart d.a.v. BARSINGERHORN HS.V. „VISCHLUST" H.S.V. „Vischlust" hield Zater dag 23 Februari haar feestavond in het clublokaal van den heer D. Kooij. Het slechte weer was oorzaak dat de feestelijk versierde zaal slechts half gevuld was. Toch werd de feeststemming er spoedig ingebracht door den bekenden conferencier, den heer P. Blaau- boer, wiens programma zeer in de smaak viel. Als accordionist trad op de heer J. Brommer. Enkele leden gaven ook nog een paar nummertjes ten beste. WIERINGEN SUCCES EN DE „ELCK WAT WILS"-REVUE De Voetbalvereeniging Succes presenteerde voor de gehuwde donateurs en leden in eerste op voering haar nieuwe revue „Elck wat wils", bewerkt en ten too- neele gebracht door mevr. M. G. Kooy van Savoyen. Deze revue in 27 tafereelen biedt weer een weelde aan klank, kleur en beeld Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Daan Nieuw. buurt, werd het Succes-menu dan opgediend. De overvolle zaal heeft blijkens het applaus wel genoten. Voor de pauze kliefden nog de eerste opvoeringsfoutjes aan de uitvoering, doch na de pauze ging het al veel vlotter. We twijfelen er niet aan of de volgende uitvoeringen, o.a. a.s. Zaterdag en Zondag, zullen nog meer aan tempo gewonnen heb ben en daardoor de specifieke revuestijl hebben aangenomen. Namen zullen we niet noemen; de uitvoerenden zijn stuk voor stuk in staat om succes te heb ben. Tot de meest geslaagde en meest humoristische gedeelten behooren o.a. „Narcose" en „Met Succes op stap". HIPPOLYTUSHOEF H. MISSIE Van 919 Maart zal er in de H. Hippolytusparochie weer een H. Missie gegeven worden. De voorbereidingspredikaties zullen a.s. Zondag gehouden worden door een der Missiepaters. De H. Missie wordt gegeven door de Eerw. Paters Redemptoristen. Onze parochie is een der eerste waar na den oorlog weer een Missie gehouden wordt. Vrijdag 1 Maart zal de novene voor het welslagen der H. Missie begin nen. HIPPOLYTUSHOEF "DE HUISTYRAN" De "Ypelaars" gaven van het blij spel "De Huistyran" in het Parochie huis voor een uitverkochte zaal een vlotte vertolking. Aan tooneel en eostumeerlng was de uiterste zorg besteed wat het geheel nog meer accentueerde. Over de uitvoering zelf alle lof. Den aanwezigen is een uiterst ge zellige plezierige vastenavor.duitvoe- ring geboden die geregeld lachsalvo's uitlokte. Verscheidene malen moest herhaald worden daar door het ge lach het gesprokene niet verstaan kon worden. Ook de Oevenaren waren in grooten getale present zoodat de geheele Wie- ringer parochie bijeen was. Tusschen de pauzen speelden "De Groene Kik kers" een pittig stukje intermezzo- muziek, terwijl op het na het stuk volgende gezellig samenzijn nog een leuk stukje dansmuziek werd wegge geven. Klokslag twaalf uur was het feest geëindigd, 't Was weer een wel. geslaagde en succesavond voor de "Ypelaars". Wat zullen ze den volgenden keer weer brengen? BREEZAND ATTENTIE! STILLE OMGANG Teneinde teleurstelling te voorkomen, dienen degenen, die Zaterdag 9 Maart e.k. met de afd. Breezand willen deelnemen aan' den Stillen Omgang, zich vóór a.s. Zondag op te geven bij een der volgende adressen: de heeren Ligteringen, Teeuwen, Kolster, de Haas en Looyesteijn. 't Aantal deelnemers kan name lijk wegens te weinig vervoers. mogelijkheid slechts beperkt zijn. Geeft u dus tijdig op! VROOLIJKE KUNSTAVOND De uitvoering van Frits Bouw. meester gaat a.s. Maandag niet door. Dit wordt uitgesteld tot nader aan te kondigen datum. CRITIEK VAN SALAZAR Op de U.N.O. SALAZAR critiseert de U.N.O. in een verklaring, dat het nog te vroeg is om Portugal aan te melden als lid van de organisatie der Vereenigde Volken. Hij vindt het o.a. vreemd, dat het Inter nationale Hof van Justitie be noemd is te Londen, zonder dat „zekere belanghebbende mo. gendheden daarvan op de hoogte waren". Maar, gezien de onvol komenheden van vele dingen in deze wereld, was de Portugee. sche leider van meening hij zei het met andere woorden, maar daar kwam het toch op neer dat we niet op alle slak ken zout moeten leggenZijn toespraak, te Lissabon tot de Partij van Nationale Eenheid gehouden, was vol ironie. Hij sprak b.v. over de bondgenooten, die ter elfder ure ook met den oorlog hadden meegedaan en nu wel konden toetreden. Wil de U.N.O. streven naar dé wereld- vertegenwoordiging, dan zal zij niet alleen de deuren moeten maar ook voor de overwonnenen. Tenslotte nog eenige binnen- Tenslotte nog eenige binnen. landsche aangelegenheden be sprekende, beschuldigde Salazar de oppositie er van, niet het be. lang van het land, maar alleen dat van de partij na te streven. Een autobus van veertien meter! Voor trajecten parallel loopend met de spoorlijnen en tusschen de eindpunten van deze lijnen.-zon der de tusschenliggende plaatsen aan te doen (dus niet om het par ticuliere personenvervoer te be- concurreeren) hebben de spoorwe gen nu in totaal besteld: 250 trac tors, bestemd voor 240 opleggers (dus 10 tractors in reserve voor revisiedoeleinden). verder 500 autobussen voor 47 personen en 425 autobussen voor 38 personen. In totaal komen er dus 240 trac torbussen en 925 gewone autobus sen. Van de autobussen met tractor is dezer dagen het eerste exem plaar gereed gekomen. Eind April zijn er 40 klaar en met begin Oc tober hoopt men met de volledige serie van 240 stuks te rijden. Het gevaarte heeft een lengte van 14 meter. De bus die 80 personen kan vervoeren en 46 ruime zit plaatsen heeft, is van binnen 10% meter lang, 2.40 meter breed en 2.10 meter hoog. Ze is dan ook de bus met de grootste capaciteit in Nederland. Textielindustrie De bepalingen betreffende de loonen van de collectieve arbeids overeenkomst in de textielin dustrie zijn thans door het Col lege van Rijksbemiddelaars goed gekeurd en met ingang van 25 Febr. jl. van toepassing ver klaard Duitschers .uit Nederland De Minister van Justitie ves tigt er voor de laatste maal de aandacht op. dat personen van Duitsche nationaliteit binnenkort uit Nederland worden verwij derd. Oprechte vrienden van het Nederlandsche volk kunnen blij ven, mits zij een schriftelijk ver zoek doen. Zij die geen verzoek, schrift hebben ingediend voor 15 Maart 1946 worden t.z.t. zonder meer uit Nederland verwijderd. De onbewaakte overweg Op den onbewaakten overweg I tusschen Giesendam en Gorinchem en Gorinchem heeft een Diesel- trein een auto aangereden, waar van de chauffeur gedood werd. Petroleumbonnen Zij die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kookdoel- eihden of verlichting, kunnen op onderstaande bonnen dezer kaar. ten gedurende de maand Maart de daarachter vermelde hoeveel heden petroleum koopen. Op bon 25 t.m. 28 der kaart UA 510: vier liter: op bon 25 en 27 der kaart UB 510: vier liter; op bon 67 der kaart UC 510: vier liter en op bon 121 en 122 der kaart UD 510: drie liter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2