DE DRUK OP FRANCO HET POLITIEK ADVIES van de Kath. Volkspartij Nieuw Noordhollandsch Dagblad Woord gehouden De BISSCHOPPEN hadden het gevraagd: bidt voor de Kardinaal. En geef mild voor de feestgave voor Zijne Eminentie. En later is nog verzocht: Steek de vlag uit, als uiterlijk teek en van vreugde. VRIJDAG 1 MAART 1946 De Verkiezingsraad der Kath. Volkspartij heeft het politiek advies samengesteld, dat op 17 Maart a.s. aan de leden der partij zal worden voorgelegd bij de z.g. groslijststemmingen voor de Tweede Kamerverkiezingen. Het advies beperkt zich tot een aan. tal verkiesbare plaatsen op de lijsten der Kringen of op de ver honden lijsten van een aantal Kringen en een even groot aan tal plaatsvervangers. Het advies luidt als volgt: Kringen Groningen Friesland, Drenthe en Overijssel: Mag. Dr. J. H. Stokman, Mr. E. G. M. R'oolvink, Dr. L. G. Kortenhorst. Als plaatsvervangers werden geadviseerd voor deze Kringen: Mr Dr L. de Gou. B. A. A. En. gelbertmck, J. A. Middelhuis. Kringen Arnhem en Nijmegen: Mr. J. R H van Schaik, Chr. G. Matser, J. J. W. Ysselmuiden Als plaatsvervangers: Mr J.'L Th. M. Cals, H. Ruyter, J 'A. dé Zwart. Kring Utrecht: Mr. J. H. van Maarseveen. Als plaatsvervanger: Mr W Derks. Noordhoilandsche verraders gevonnist Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de volgende zaken: Renee Hoogerwerf, een boer van Texel, had in April 1945 drie illegale werkers, die aan de zijde van de Russen tijdens hun op stand hadden meegevochten, aan de Duitschers verradgn. Het Hof veroordeelde hem tot 2 jaar ge vangenisstraf, door te brengen in een rijkswerkinrichting en ontzetting uit de beide kiesrech. ten voor het leven, met het recht op cassatie. De eisch was geweest éen jaar gevangenisstraf en ont zetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Een visscher uit Den Helder, Dirk Bais die in Februari 1944 dienst had genomen bij het N.S, K.K., werd veroordeeld tot 3l4 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een rijkswerkinrich ting en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Ge. eischt was 2 jaar gevangenis straf (2 jaar in rijkswerkinrich ting) en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Het Hof veroordeelde Johan Helder, die in Maart 1945 een brief met enkele namen van ille gale werkers uit Alkmaar, aan de Landwacht had geschreven (de brief werd echter door een P.T.T.-ambtenaar onderschept en heeft geen verdere gevolgen ge had) tot 3 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een rijks werkinrichting en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven, met het recht van cas satie. De eisch was geweest drie jaar gevangenisstraf en ontzet ting uit de beide kiesrechten voor het leven. T. Bartên uit Den Helder werd wegens het verraad van haar zuster en van personen, die een radiotoestel in huis hadden, ver oordeeld conform den eisch tot 2 jaar gevangenisstraf en ont zetting uit de beide kiesrechten voor het leven VERDEELING DER BONVRIJE ARTIKELEN Krijgt' ieder zijn deel? De Nederlandsche huisvrou wen. die dagelijks Honig's artike len op het menu hadden staan, zullen natuurlijk wel eens 'ets meer willen weten over de ver deeling van deze uitmuntende voedingsartikelen. Hoewel het ae. makkelijker en voordeeliger zou zijn om slechts enkele rayons met de totale productie te be voorraden. sparen Honig's Fa brieken kosten noch moeite om over het geheele land een zoo billijk mogelijke verdeeline van Honig's artikelen te verkrijgen. Het ligt voor de hand. dat er op velerlei gebied nu nog moeilijk heden zijn. maar de Honig's Fa brieken doen hun uiterste best om ieder gezin een eerlijk deel te bezorgen De directie is er zelfs toe overgegaan, om zich niet bij een tekort aan arbeidskrachten neer te leggen en heeft in andere plaatsen.waar meer personeel beschikbaar was. afdeelingen op gericht om de productie te kun nen verhoogen. (Adv.) Kringen Amsterdam 's.Gra. venhage, Rotterdam: W, J. An. driessen, Mr. F. J. H. Bachg, Th. Koersen, J. H. 'M.' Derksen. Als plaatsvervangers: Mr. F. E. A. M. Goseliing, J. Bakker, A. Córnelis. A H. J. Steeman. Kringen Den Helder, Haarlem, Leiden Dordrecht: Prof. Mr C. P, M. Romme, M. P. v 'd. Wey. den. 'W. Steinmetz, Th, S. J. Hooy, J," Groen Azn. Als plaatsvervangers: Dr. J. de Boer, H. B Vink, Dr. W J. J. Dijsselbloem, P. B. M, A. Al berts J W. A. Lefeber' Kring Zeeland: Mr. Dr. A J. J. M. Mes. Als plaatsvervanger: A. L. S. Lockefeer. De Kring Zeeland wordt bij de verkiezingen ver bonden me; de Kringen Den Helder, Haarlem, Leiden en Dordrecht, in dier voege dat no. 1 van de Zeeuwsche lijst een verkiesbare plaats krijgt op de gecombineerde lijst. Kring Tilburg: Dr. Chr. Mol, P. J. S Serrarens Mr F, Smits van Ooyen, Dr. W. L.' P. M. de Kort, Dr. J. C. M. Swèens. Als plaatsvervangers: Dr. J. H Gilissen, Drs. A. v. d. Poel, Prof! Dr. F. v. d. Ven, 'K. 'W. Jansen, F. Hoogers. Kring 's.Hertogenbosch; Mr Dr. J. Beel, F. v. Vliet Mr E' Sassen, Mj J M. v. Poll, Mr. F' G. C. J. M. Teulings. Als plaatsvervangers: Mej Mr. J. C. H. H. de Vink, v. d. Zanden! Zegers, Mr. F. A van Kemenade, N. Schuurmans. De lijst van den Kring 's.Hertogenbosch wordt bij de verkiezingen verbonden met de lijst van Utrecht. Voor den Kring Limburg werd op verzoek van het Kringbestuur geen poli riek advies opgesteld. DUISTERE DINGEN Van de Duitsche nazi- maatschappij! Het internationale militaire tribunaal te Neurenberg heeft er in toegestemd het verzoek van von Ribbentrop. Winston Chur- chil als getuige a décharge te dag vaarden. opnieuw in overweging te nemen. Robert Jackson, het hoofd del- Amerikaansche prosecutie. begon met de aanklacht tegen 7 nazi- organisaties. die volgens de geal lieerde beschuldiging misdadig waren. Jackson zeide. dat een van de duistere eigenaardighe den' van de Duitsche maatschap pij was, dat er een uitgebreid netwerk van hecht aaneengewe- ven en exclusieve organisaties van uitgekozen vrijwilligers be stond. die bij eede verplicht wa ren de bevelen van de nnziieiders onvoorwaardelijk uit te voc-ren. Deze menschen oefenden een on gebreidelde macht uit buiten de staatsmacht, die slechts een on dergeschikte rol speelde in de uitoefening van de politieke be voegdheden D% zeven organisaties, welke in de aanklacht worden genoemd, zijn, 1) het Reichskabinett; 2) het leiderscorps der N.S.D.A.P.; 3) de S.S.: 4) de S.D.; 5) de Gestapo: 6) de S.A.: 7) de generale staf en he+ opperbevel der weermacht Jackson zeide dat het geheele Duitsche leven doortrokken was van deze organisaties. Hij ver volgde: „duizend kleine fuehrers schreven de wet voor aan duizend Goerings in spé waren een steun voor duizend c«ior Schirach op gezweepte jongelieden, enz. Hef Kruis vereenigf waf hef hakenkruis scheidde Op de plaats van een der con troleposten te Poiton in Lotha ringen, waar gedurende de laat ste jaren een groot hakenkruis de demarcatielijn afbakende, zal men voortaan op het voetstuk van een groot kruisbeeld, dat aldaar is opgericht, kunnen lezen: ..Hier scheidde het hakenkruis de Fran. schen; het kruis van Christus noodigt hen uit zich te vereeni gen". Het initiatief hiertoe is uit gegaan van den priester Jean Toulat, pastoor van Jardres. Treinontsporing Donderdagmidag om 16.15 is bii Maastricht. een goederentrein ontspoord, waardoor Maastricht geheel was afgesneden. Het trein verkeer ondervond eenige uren vertraging. ADMIRAAL HELFRICH Spreekt in de Willems kerk te Den Haag In de overvolle Willemskerk te 's-Gravenha"ge had een herden king plaats van het feit, dat vier jaren, geleden de Koninklijke Ne derlandsche Marine slag leverde in de Javazee. Deze herdenking werd georganiseerd door de Ne derlandsche Vereeniging „Onze Vloot" 't algemeen Nederlandsch Comité „Onze Marine" en het Na tionaal Jongeren Verbond. De luitenant admiraal C. E. L. Helf. rich zei in een rede. -dat de vraag gesteld kan worden of het juist was dat men in de Javazee door vocht, toen het duidelijk was. dat de vijand verre in de meerder heid was. Juist omdat de vijand overmachtig was. aldus admiraal Helfrich, aarzelden wij niet. om dat een zuiver defensieve tactiek nooit e vijand -ter zee of in de lucht kan tegenhouden. Het doel van de maritieme strategie is de aanval en niet bij voorbaat de terugtocht of het afwachten, tot dat deze vijand, met het initiatief geheel aan zijn zijde, komt opda gen. Het Nederlandsche maritie me commando heeft binnen de grenzen van zijn operationeele verantwoordelijkheid strikt aan deze strategie vastgehouden en alles gedaan, wat in zijn macht was om deze uit te voeren. Spr. zette uiteen, waarom de vijand zoo lang mogelijk moest worden opgehouden. De slag in de Javazee en de moed van Doorman en de zijnen moeten voor ons een les zijn en tevens een plicht beteekenen. Een les, omdat Doorman en zijn man nen en zoovele anderen van de Koninklijke Marine ons hebben bewezen van hoeveel waarde het is de traditie hoog 1;e houden en de zeegeschiedenis van eeuwen te doorgronden, welke ons volk groot heeft gemaakt. Een plicht voor allen, die thans nog de eer hebben bii de Ko ninklijke Marine te dienen en voor hen, die nu en later in de marine treden, hun voorgangers te blijven gedenken en hun lich tend voorbeeld te volgen. Een plicht voor het Nederlandsche volk, om, ongeacht de slagen welke het' ontvangen heeft en nog zal ontvangen, niet te versagen en de weermacht ter zee weer op te bouwen tot een instrument, waar op het trotsch kan blijven. Ook voerde mr. dr. L. H. Dec kers het woord Hij stond uitvoe rig stil bij de oorzaak van de on voldoende bescherming van In- dië door de marine. Hoeveel strijd is er 'niet geweest alvorens het vlaggeschip „De Ruyter'' kon worden gebouwd. Met nadruk herinnerde spr. er aan. dat door de verwaarloozing van onze na tionale marine, wij Indië niet zoo hebben kunnen verdedigen, als mogelijk .zou zijn geweest, wan neer wij een behoorlijke vloot hadden gehad. Marie van Wesferhovent Op 89-iarigen leeftijd overleed te Amsterdam Nederlands oud ste actrice. Marie van Wester hoven. Een interessant commentaar van de „Times" De correspondent van de „Times" te Batavia heeft den 27en Februari een lang arti kel gewijd aan den nolitieken toestand op Java. Hij komt hierin tot de vraag, waarom het zoo vèrreikende en libe rale regeeringsvoorstel met zoo weinig enthousiasme is ontvangen. De verklaring ziet hij in psychologische en prac- tische factoren. In de eerste plaats was het re. geeringsvoorstel in algemeene termen gehouden kennelijk om ruimte te laten voor besprekin gen en om den schijn van een re. geeringsdictaat te vermijden. Maar het regeeringsvoorstel sprak de gevoelens van het Indonesi sche nationalisme niet voldoende aan en daardoor werd de Indo nesische reactie er een van wan trouwen. Dit is vooral daarom betreurenswaardig. omdat het voor de gematigde leiders, die in het voorstel wel een basis voor onderhandeling zien. onmogelijk is. rechtstreeks tegen de extre misten in te gaan. er staat altijd een Lenin klaar om een Kerenskv te verdringen. Intusschen blijft de overtuiging, dat indien deze psychologische omstandigheid zou kunnen wor den beheerscht beide partijen gelukkig zouden zijn te kunnen overgaan tot de uitwerking van het plan tot gemeenschappeliiken wederopbouw. .Deze overtuiging komt voort uit het geloof in den demooratischen aard. die diep in beide volken Nederlanders en Indonesiërs leeft. R.K. Universifeif Van officieuze zijde wordt me degedeeld. dat binnenkort de be. noeming te verwachten is van dr. L. C. Michels. docent aan de leer gangen te Tilburg als hoogleeraar in de Nederlandsche taal aan de R TTrP'VP^-'t^'-1 WAAR ER TIEN ETEN, EET DE ELFDE VOOR NIETS. Hoe vaak gebeurt het niet, dat er onverwachts bezoek komt, dat natuurlijk volgens de Neder landsche gastvrijheid van harte welkom is. Zijn het één of twee personen, dan kunnen deze meestal zonder meer mee-eten. Anders zorgt Moeder wel, dat het kan, want de gasten worden behoorlijk ontvangen en moeten vooral goed eten en drinken. Extra kosten? Och, die vallen wel mee. Iets anders wordt het als het bezoek langer blijft. Maar ook dan weet Moeder raad, want ze winkelt bij de Gruyter, ontvangt daar cassabons en voor tien gul den aan cassabons een gulden contant terug. Dat beteekent tien procent besparing op haar uitgaven of: waar er tien eten, eet de elfde voor niets. AMERIKAANSCHE NOTA IN PRINCIPE AANVAARD De Fransehe regeering heeft het Amerikaansche voorstel voor een drievoudige verkla ring, waarin de positie tegen over het regime van Franco in Spanje wordt bepaald, in principe aanvaard. Een der gelijk besluit is binnenkort ook van Engeland te ver wachten. De Amerikaansche nota ver klaart, dat het departement van buitenlandsche zaken omvangrijke documenten uit buitgemaakte Duitsche gege vens heeft samengesteld. Ge neraal Franco wordt hierin beschuldigd van dubbelhar tigheid in zijn politiek jegens de asmogendheden tijdens den oorlog. Dan is er de Fransehe nota aan de ..Big Three" over de Spaan sche kwestie. Deze wijst op de executies van Spaansche republi keinen en constateert, dat. de po litiek van generaal Franco een aanfluiting is van het. internatio nale recht. De Fransehe regeering verzoekt aan de drie regeeringen haar hun standpunt in deze aangelegenheid kenbaar te maken en zij vraagt hun tevens zich aan Frankrijks zijde te scharen, ten einde de Spaansche kwestie aan den Vei ligheidsraad voor te leggen. José Giral, het, hoofd van de Spaansche republikeinsche regee- ring, heeft Donderdag te Parijs verklaard, dat de republikeinen gereed staan om terstond de macht in Spanje over te nemen. Het politiek bureau van de communistische partij in België richt een oproep tot alle demo craten en bezweert hun een af doende hulp te verkenen aan de Spaansche republikeinen en hun strijd met alle middelen te steu nen. Radio Moskou verklaarde o.a.: De huidige situatie met betrek king tot. Spanje lijkt in velerlei opzichten op de noninterventié- politiek van 1936'37 (tijdens den Spaanschen burgeroorlog, „waar van de noodlottige resultaten maar al te goed bekend zijn." De „Times" meent: „Franco schijnt nog niet van plan zich te rug te trekken. Dit tijdstip kan eerst komen, wanneer de combi natie van buitenlandschen druk en binnenlandsche onrust sterk genoeg is. De Nederlandsche Katholie ken hebben woord gehouden. Zij hebben den dag van giste ren tot een waarlijk Katholie ken algemeenen en Neder- landschen feestdag gemaakt. De kerken waren in den ochtend overal ruim gevuld, vooral zoo luiden de berich ten uit vele plaatsen tijdens de gezongen Mis, die in alle parochies tot intentie van Kar dinaal de Jong en Katholiek Nederland is opgedragen. En de jeugd ging vooraan, ook in de dichte drommen der geloo- vigen, die tot de H. Tafel na- dérden en zoo één waren in den heiligen band van Jezus' Liefdedisch. Mild heeft Katholiek Neder land geofferd voor de feest gave, een ruim bedrag; bijeen, niet als een persoonlijke gave voor dr. de Jong, maar als een prachtige versterking van het fonds tot materieel herstel van wat de oorlog aan kerkgebou wen heeft verwoest. Katholiek Nederland heeft woord gehouden, ook met het uitsteken van de vlag, die over heel het land uitwoei, bijzonder in de Roomsche steden en dor pen, de Nationale vlag op de toren van honderden Katho lieke Kerken symboliseerde het verlangen van mïllioenen Nederlanders om bij den dienst voor het vaderland den dienst voor den hemel niet te ver- waarloozen en dezen dienst voor hcalgemeen welzijn te zien in hooger licht, op vasten grondslag. Katholiek Nederland heeft woord qehouden. En dat blijft, ondanks alles, een belofte voor de toekomst! Ook het werk van *en Kardinaal worde gedraqen -volk. Help de kinderen Het Belgische Roode Kruis heeft, een oproep tot steun gericht kt de jeugd om een hulpactie op fouw te zetten speciaal ten gun ste van de Nederlandsche Griek. sche en Poolsche kinderen. WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: NAWINTER! Noord-Oostenwind met des nachts matige vorst; overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Veel bewolking met op de meeste plaatsen tij delijk sneeuwval. Beeld van den Kardinaal door dr. Brom geschetst1 (Vervolg van pag. 5) Vol verantwoording peilde hij voor elke beslissing eerst de stemming van zijn volk, en zijn volk wachtte de be sluiten geduldig af, om er zich als een stevig houvast aan te houden. De Aartsbisschop was de voorman. Nederland stond achter hem. Hij had vertrouwen in de gemeenschap en de gemeenschap volgde hem trouw. Als er weer 'n herderlijke brief van den preekstoel werd voorge lezen om binnen enkele uren bij landgenooten van elke richting als een wachtwoord doorgegeven te worden, dan was het aan ae gezichten te zien. hoe iedereen zich opgelucht voelde, met om dat het zoo kras gezegd zou zijn, want in krachttermen, de toe vlucht van den zwakke, heeft het Episcopaat het nooit gezocht, maar omdat er kort en klaar de weg was gewezen door 't offer naar het heil. De geloovigen waren één met de Bisschoppen, zooals het is de zegen van ons land de Bisschoppen één waren met el kaar. En des te eerder bleven al len bereid om deze leiders te vol gen, omdat ze voor regel hadden den Hemel te smeeken, dat ae Voorzienigheid het Episcopaat in zijn zware verantwoording mocht verlichten. Eminentie, bij al uw zwij gen weten we één ding: de Aartsbisschop van Utrecht en alle Bisschoppen van Neder land hebben zich in den oorlog gedragen gevoeld door het ge bed van het volk, dat de zeker heid van het besef verhoogdej de Heer is mijn helper, Domu nus mihi adjutor.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7