VASTENAVOND SOIREE B0EI-HUIS 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad DE EFFECTENBEUi^ WEERBERICHT Spanje-resolutie van het I. C. V. Nieuwe leden van den radioraad Dansgelegenheden onder prijscontrole Het is U allen bekend: Mahieu bakt met STERPATENT Fa. C. TH. MAHIEU ZN. - Den Helder VOOR UW FIJNE WASCH R.K. DANSCLUB „LAETITIA" SCHAGEN W VIUNSTER DEN HELDER Ditmaal in het „MELODY EN RHYTHME" Buitendien nog diverse ATTRACTIES HEKPALEN EN SPARRENSLIETEN Fa. C. ZEEMAN KUIKENS Zijper Hoenderpark Notarii Koomen te Breezand WEET U? „DE MAGNEET" - DEN HELDER ZATERDAG 2 MAART 1946 *Slad evi Omtrek den helder niet de juiste manier! Er is nog al een en ander te doen geweest naar aanleiding van de herdenking der gevallenen op Woensdag j.l. Wij kunnen ons zooiets niet begrijpen, b.v. hoe het groote deel van de jeugd zich ge droeg, op het Havenplein. Het meerendeel van hen was in den tijd, toen deze zware dag voor Nederland rouw sloeg in vele ge zinnen nog volkomen onmondig en weet nu dus ook nog niet wat het beteekent zooiets te hebben meegemaakt, maar we hadden toch wel iets meer aandacht en vooral piëteit verwacht van o.a. padvindsters enz. Waar b.v. de Koningin in eerbiedige stilte de doodén herdenkt en waar wedu wen, vaders en moeders in groote ontroering en weemoed denken aan hun mannen en zonen, die ondergingen, past het allerminst, dat een stel meisjes van veertien of vijftien jaar herrie maken, de menschen opzij dringen en een beetje sipan te giechelen en te lachen We zouden de gidsen-, wel penleidsters enz. enz. een goede raad willen geven hun jeugd dit fatsoen bij te brengen voor vol gende gelegenheden. Ook was het lammer. dat vele weduwen en ouders geen plaatsje konden krijgen bij het monument, terwijl er. naar later bleek, nog plaats genoeg over bleef ook voor de nabestaanden van andere ge sneuvelden. Want dit was behal. ve de herdenking van den slag in de Javazee de herdenking van alle gevallenen. Er waren gevallen, dat de vrouwen op het plein door de herinneringen overmand «bie den te schreien terwijl thuis de kleine kinderen huilden omdat moeder niet thuis was Deze kin dertjes mochten blijkbaar niet aanwezig zijn Dit is toch. ook niet juist. Niet juist was tret ten slotte, dat er in (Je straten na afloop en ook vóór de plechtigheden muziek werd ge maakt alsof het een of andere groote feestdag was. Hac. de vergunning voor dien cfag niet beter ingehouden kunnen worden? We willen niet eens spreken over het zeer ongepast optreden van een stel jongeren, die ergens volop aan het dansen waren met groot plezier en vroolijkheid alsof er niet ergens in vele gezinnen niets dan tranen waren. Had burgemeester G. Ritmeester dan toch heel erg gelijk, toen hij 's avonds in een gloedvolle rede o.m. opmerkte, dat de jeugd van tegen woordig verworden vtas. Dat "stel letje danslustigen" had beter naar deze herdenking kunnen gaan, dan hadden ze misschien iets kunnen op doen van de levenservaring en moe dige woorden van twee sprekers, die wel even meer hebben ondervonden dan al die dansers bijelkaar. Voor sommigen moeten er schijn baar nog grootere rampen komen dan we hebben meegemaakt, voor ze ook maar iets leeren begrijpen waar het op het oogenblik eigenlijk om gaat. burgerlijke stanp Geboren: zoon van P. Visser- Slort; zoon van G, Brinkerink- Molenaar; zoon van A, Selder. beek-Woord; zoon van M. M. Andringa-Bóot; zoon van J, Ufkes-Schut; dochter van T, Riedman-Smit; dochter van M. Schermerhorn-Minnes; zoon van G. Hegeman-Rops; zoon van J. A Manshanden-van Twuijver; zoon van T. Brinksma.Dekker; dochter van J. Rooker.Brink- man; dochter van H. G. Snijder- Kaptein; zoon van M. Chr de Boer.Meijer; zoon van J. C. Nieuwstad-Hoogenboom; dochter van M M Berkhout-Blom; doch ter van B.' Risseeuw.Smid. Ondertrouwd: M. A. Rottier en G M. Karsman; J. H,'Bosman en j 'Ï1 W Faas; P. van 't Hert en j J. van El- R Krul en C'. j C. F. HeijS. j. M. Bonte en J. Tukke; S. Stevens en W. Derksen 'Gehuwd: A. G. Dijkshoorn en M Vader; G. Brouwer en P. van der Haag; J. Woort en G. van Zuthem; D. J. van Tongeren en J Sturk. 'Overleden: C. den IJzerman, van den Heuvel, v. 57 jaar; E. Rotgans-Schol, v., 67 jaar; W. Vlas.Wegman, v., 49 jaar; G, E. Bregman.Schipper, v26 jaar; C. J. J. Smit, m., 73 jaar; L. Schrier,'m., 46 jaar schagen gemeenteraad Vrijdag a s. zal de raad der gemeente Schagen in openbare zitting bijeenkomen. Naast wij ziging van de begrooting van 1945 staat een behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegroo. tingen voor 1946 op de agenda. In deze ontwerpbegrootlng voor 1946 zijn enkele vrij be langrijke wijzigingen aange bracht. De rijksuitkeering aan Schagen ingevolge de wet op de finanti- eele verhoudingen zal f 5098.50 hooger geraamd kunnen worden. De bijdrage die dit jaar uit de kapitaaldienst gehaald wordt om de gewone dienst sluitend te maken, zal dientengevolge ver laagd worden met. een overeen komstig bedrag. e aankoopsprijs van de nieuwe Engelsche Brandspuit zal f 7500 bedragen, hetgeen f 1500 hooger is dan de aanvankelijke raming. Voorts is de gemeente voor nemens om enkele door de Duit. schers gebouwde opstallen over te nemen, met het plan deze bouwwerken te sloopen en het daarvan vrijkomende materiaal te gebruiken voor openbare wer. ken. Thans zal gesproken worden over de aankoop van het kan, toorgebouw achter de Chr. school en het gebouw op het land van den heer Hoedjes achter de Mo lenweg. Een én ander zal de gemeente op ongeveer f 3050 komen, "LEVE DE KEIZER" "Leve de Keizer" is de titel van een door Mar Jansen en Gerard Nielen samengesteld tooneelspel, dat op on. navolgbaar humoristische wijze den draak steekt met idee-fix en waan voorstellingen van stervelingen wier vermeende frooge afkomst en be perkte geestelijke veVmogens aan leiding geeft tot op grootheidswaan gelijkende gedragingen. "Calderon", de plaatselijke R.K Gem. Tooneelvereeniging, heeft dit uitzonderlijke gegeven Donderdag avond op kostelijke manier vertolkt en de opzet van de samenstellers, d.i. de toeschouwers een vroolijke avond te bezorgen, volledig bereikt. Onder de correcte leiding van reg. Does, is over het algemeen door alle spelers keurig werk geleverd. Zonder echter afbreuk te doen aan het geheel willen we vooral het prachtige spel van de hoofdpersonen Napoleon Goeddeel en de dienstbode Dora memoreeren. En dat terwijl de rol van dezen dorpsrentenier nog kort geleden door een anderen speler was ingestudeerd, zoodat de huidige vertolker mm of meer een irivaller is. Ook het spel van het "Filmpaar" vercient alle lof. Het publiek van hedenavond heeft een zeer genoege- lijken avond gehad en toonde zioh dan ook hoogst voldaan. Er is dan ook alle aanleiding om te verdach ten dat de tweede uitvoering van Zondagavond een uitverkochte zaal 7al trekken. Rest ons nog te vermelden dat de gebezigde kleeding van zeer goeden smaak getuigde en evenals het décor en de welverzorgde grimage aller waardeering verdient. R.K. BRIDGE-CLUB Tijdens de bridge drive van Dins dagavond werden de volgende resul taten geboekt A-Lijn (3e competitie): Pnt. 1. H. en T. Deutekom 487: 2. Mej. C. Deutekom-H. Kuiper 4872 3. Hr. en Mevr. Brugman 477* 4. Hoogeerw. Heer Deken Z.Eerw. Heer Pastoor 417* 5. Hr. en Mevr. Settels 387* 6. Heer en Mevr. Ploeger 377* 7 Mej. M. Berkvens S. Knuwer 377 8. Heer en Mevr. Nuyens 367* B-Lijn: 1.« Heer en Mevr. P. Deutekom 637* 2. 'Heer en Mevr. Schaafs 587* 3. Heer en Mevr. Grootes 57 4- Heer en Mevr. Redeker 5672 5. Heer en Mevr. A. Deutekom 56 6. Mej. G. Dekker en C. Bruin 54 7. Heer en Mevr. Taylor 52 8. Heer en Mevr. Stuyt 51 9. Heer en Mevr. Beekma 47 10. Heeren D. en N. Groot 447* wieringen gemeenteraad Donderdagmiddag kwam de tij delijke Raad der Gemeente in vergadering bijeen. Het interes santste punt van de agenda was: Wijziging wijkverordenmg Drank, wet. Hoewel het voorstel tot uit breiding van het aantal vergun ningen reeds 2 keer gekelderd is, werd in deze vergadering de uit breiding, dank zij afwezigheid door ziekte van de raadsleden Boon en Poel, toch doorgevoerd. En komt dus aan den Oever toch een vergunning bij, niettegen staande de Raadsmeerderheid er principieel tegen is. Hoe is het mogelijk, dat een Raadsbesluit van 28 December 1945, waarvan het beslissingstelegram nog den zelfden dag naar Den Haag schijnt verzonden te zijn, eerst op 3 Ja nuari 1946, daar aangekomen is, terwijl de vooruitloopende uit- breidingsaanvrage van B. en W. reeds op 29 December werd be handeld, toegewezen en beslist. (We willen er niet veel meer van zeggen, maar het is een misselijk gepruts geweest, weinig tactisch van sommigen en zeker ondemo cratisch. Het succes was in deze vergadering voor de heeren: dr. Beeker (weth.). His Wilms, Rits Kat, J. Tijssen, N. Tijssen en S. v. d. Schalie, die met 6 voor en 5 tegen, hun „dapper" vblhouden door omstandigheden buMen hun schuld, beloond zagen. Aangenomen werd vervolgens de voordracht tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld voor het Lager on. derwijs over het schoolgeldjaar 1945—1946. Waar de gemeente Wieringen noodlijdend is, wordt het verme nigvuldigingscijfer 2 aangehouden. Over de schoolgeldjaren 1943— 1944 en 19441945 is geen school geld geheven kunnen worden Het daardoor geleden nadeel zal door het Rijk aan de gemeente worden vergoed. Het schoolgeldtarief voor het U.L.O. is in het algemeen nor maal. Aangenomen werd vervolgens de verordening distributie woon ruimte, waardoor de eigenaren der woningen niet meer vrij zul len zijn. Wel is het geoorloofd een woning met „voorkeur-gegadigde" te melden. Deze wordt geaccep teerd. mits aan zekere voorwaar den is voldaan Bij de toewijzingen zal de gemeente zich laten adviseeren door een com missie uit de burgerij van drie leden. Vervolgens passeerde de revue het rapport betreffende de rekeningen van Armvoogden, beheerende de Hervormde of Gereformeerde Ar menkassen over de jaren 1941 t.m. 1944. Den Armvoogden zal erop ge wezen worden dat ze ten onredhte hun instelling een anderen naam ge geven hebben. Ze missen daartoe de bevoegdheid. Verzocht zal worden oen naam voor haar instelling te her zien door het Reglement op het Be heer der Armvoogdenkassen aange wezen. Aan de orde was vervolgens het voorstel het presentiegeld voor de raadsvergaderingen op 3.te brengen en de salarissen der Wethou ders te verhoogen tot 400.(was f 300.—). Vaststelling kantooruren Gemeente ontvanger. De uren van openstelling van het Ontvangerskantoor zullen worden ge bracht op Dinsdag tot en met Zater dag telkens van 9 tot 12.30 uur. Van den Raad der gemeente Stan- daardbuiten was een verzoek ingeko men om adhaesie te betuigen aan een adres van dien Raad aan de Tweede Kamer om de regeling van de oor logsschade te doen baseeren op d'e huidige prijzen en niet op de waarde van Mei 1940. Men was echter van meening, dat Wieringen hier buiten staat en dat, wanneer hieromtrent moet worden opgetreden, dit het best door de Vereeniging van Ned. Gemeenten kan worden gedaan. Aldus besloten. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten tot onbewoonbaar ver. klaring van perceel Noorderbuurt 4/6 wieringerwaard polder-vergadering Het bestuur der Polder Wie. ringerwaard belegt met de hoofd ingelanden een openbare verga dering op Donderdag 7 Maart a.s. in het polderhuis. Op de agenda staat o.m. een voorstel tot het behandelen van een benoemings voordracht voor Dijkgraaf en Heemraad, alsmede het vaststel len van de rekeningen en de be grooting over 1946 alkmaar de gouden medaille De groote gouden eeremedaille der stad Alkmaar, die,*zooals elders in dit blad wordt gemeld, aan Dr. D. Mol werd geschonken, is een buitengewone onderschei ding, die slechts in bijzondere ge vallen wordt verleend. Als regel aan ambténaren, die hun 40-jarig jubileum in dienst der gemeente vieren, zooais des. tijds F. H. van Dijk, hoofdcom mies ter sacretarie, L. van der Vegt, gemeenteontvanger en de heeren C. J. Reiziger en P. Schipper, beiden hoofd eener school. Als bijzondere onderscheiding werd deze gouden eere.medaille geschonken aan den Heer Mr. W. C. Wendelaar bij zijn aftreden als Burgemeester en aan den Heer C. Donath, bij zijn aftreden als Gemeentesecretaris, De kleine gouden' medaille werd destijds geschonken aan den vroegeren commandant van de brandweer, den Heer S. Fray. man en aan het raadslid D. Govers. De situatie op de Effectenbeurs te Amsterdam blijft zich ontwikkelen op dezelfde wijze zooals die de laat ste dagen kon worden waargenomen. Het feit toch, dat maar weinig ver koopvergunningen loskomen en aldus weinig materiaal beschikbaar is; leidt er onvermijdelijk toe dat de koersen zoodra zich maar eenige vraag openbaart, naar boven willen gaan. Ook vandaag kon een uitge sproken vaste stemming worden waargenomen, die wéér in de eerste plaats tot uitdrukking kwam in de koersontplooiïng van de Nederland- sche staatsobligatiën. De 37* procents obligatiën 1941; 1942 en 1943 waren met een koers van 102 11/16 welis waar onveranderd, doch de gestaf felde leening was niet onbelangrijk hooger en gold bij een vorige notee ring van 102 9/16 heden zelfs 103 1/4. De 4 procents obligatiën lagen even eens vast in de markt, maar de om zetten in deze fondsen waren van zeer geringen omvang. De 3 procents certificaten van inschrijving en de 3 procents grootboek obligatiën waren beide 991/8 en mitsdien fractioneel hooger. De Indische leeningen waren prijshoudend bij geringe affaire. De omzetten in de 27* procents spaar- certificaten waren vandaag kleiner dan gisteren. Er was vrij veel vraag en terwijl den laatsten tijd in hoofd zaak een groote kooper het aangebo den materiaal wegnam, waren er thans verscheidene koopers. Deze waren echter meerendeels gelimiteerd' op een prijs van 101 procent en hier_ voor waren geen stukken te verkrij gen. De ongelimiteerde kooporders werden bevredigd tegen prijzen van 101 1/16 tot 101 1/8. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: OM HET VRIESPUNT In het Zuidoosten des lands vrij zwakke wind; in de overige deelen matige wind tusschen Noord en Oost; meest zwaar bewolkt met tijdelijk nog eeni- gen neerslag en plaatselijk nevel of mist. Temperatuur om het vriespunt. „Het Permanent Comité van het Internationaal Christelijk Vakver bond, kennis nemende van de jongste gebeurtenissen in Spanje en met name van de arrestatie van propagandisten der Christe lijke Vakvereeniging, herinnert in een resolutie aan de protesten die het Verbond altijd heeft doen hoo_ vrijheden, waardoor den arbeiders conferenties en in zijn congressen en publicaties tegen iedere aan tasting der vrijheid van vakbe weging, van welken kant die ook kwam en meer in het bijzonder tegen de dictatoriale regimes van welke richting ook, die in hun landen de vrijheid van vakbewe ging verboden; het stelt vast dat ook Spanje een dergelijke houding heeft aangenomen en daarin vol hardt en richt zich met kracht tegen die aanslagen op het na tuurrecht en op de menschelijke vrijheden, waardoor de arbeiders het recht wordt ontnomen vrije vakorganisaties op te richten en zich aan te sluiten bij de vakver eeniging hunner keuze; het I.C.V. zendt zijn hartelijke groeten' aari de leiders en leden der Baskische Christelijke Vakbeweging en eischt de wederinvoering der vrij heid van vakbeweging in Spanje en in alle landen waar ze met bestaat en de vrijlating der gear resteerde propagandisten der vakbeweging." Naar wij vernemen, zijn de voorzitter en de leden van den Radioraad herbenoemd voor een tijdvak tot en met 31 December 1949 en voor de eerste maal be noemd tot en met dien datum: F. von Eugen te Amsterdam; Mr. C. M. J. Hustinx te Nijmegen1: dr. Ph. J. Idenburg te 's-Gravenhage: J. van der Kieft te Amsterdam; J. Meyer te Amsterdam: Prof. dr. B. van der Pol te Eindhoven; H. M. van Randwijk te Amsterdam: Mevrouw Mr. A. de Ranitz-Co. hen te Winsum en Ir. F. C. M. Wijffels te Bussum. Naar het A.N.P. verneemt, die nen de exploitanten van dansge legenheden voor 1 April a.s. bij het Directoraat-Generaal voor de Prijzen te Den Haag een verzoek tot vaststelling van de nriizen in te dienen onder opgave van de huidige entree- en consumptie prijzen. Vrijgesteld van aanmel ding ziin dansleeraren voor zoo ver zij uitsluitend danslessen of danscursussen geven. Heden nam Gog tot Zich geheel onverwachts. onze iongste lieveling HUPIE in den aanvalligen leeftijd van ruim 7 maanden. Zijn diepbedroefde Ouders: H. Strooper St. Strooper-Pijnacker en Greet je. Breezanc, 28 Febr. 1946. Stoomweg 66. BAKKER DEKKER, Regen tenstraat Schagen, tel. 325, vraagt voor spoedige in dienst treding een BAK KERSLEERLING of Venter Gevraagd: Twee flinke Jon gens of Arbeiders. TH. DUYNHOVEN; Grasweg 32 te Anna Paulowna. Beleefd aanbevelend. miasstra f f 2 Tot besluit van de reeks gezellige dansavopden komen we dinsdagavond 8 uur natuurlijk allemaal on it zuidstraat 27 molenstraat 87 Noordhollandsch Koffiehuis (J. Schenk) waar o.l.v. Iv. Brugge den avond verzorgt Te ruil aangebodenmooie schapenwollen HEERENTRUI kl. maat voor Overall maat 52 of interlock onderkleedir.-g Adres: "Duin en Dal" C 103 te Texel. uit grooten voorraad leverbaar WIERINGERWAARD Telef. 288 *1.H. LANDBOUWERS denkt U er aan Uw aan vragen voor landbouwkui- kens vóór 15 Maart bij Uw P.B.H. in te dienen? Ook pluimveehouders kunnen nog steeds een toewijzing aanvragen voor 200 kuikens. Wacht u ech ter geen dag langer, want het geduld der P.B.H's is niet onuitputtelijk. Voor leveranties van deze kuikens houden wii ons beleefd aanbevolen. SCHAGERBRUG, tel 205 te Wieringerwaard zal op WOENSDAG 6 MAART a.s, aanvangende 's mid dags 1 uur ten verzoeke en ten huize van Mevr. de Wed. A. DE VRIES— BORST aan de Zandvaart in 't openbaar verkoopen Een dubbel stel vetzaad- gereedschappen. een aan_ hangwagentje gaasbak - ken. ziftplaten met. ron den, diverse manden, kruiwagen, schuurkachel. strooberrie. diverse klein, gereedschappen en eenig huisraad als kachel, for nuis, electr. waschmachi- ne enz. Gelegenheid tot inbreng. Dat de ELECTRISCHE SCHOENMAKERIJ ZUIDSTRAAT 73-74 - TELEF. 2624 uw aangewezen a'dres is voor eerste klas reparatie en maatwerk. Wij werken weer met eerste klas personeel en zijn weer in staal binnen een week uw werk klaar te maker Heeft U moeilijkheden met uw schoenen? „De Magneet" helpt U! Vakkundig en goed Beleefd aanbevelend, L. DE WIT

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2