GOUDEN MEDAILLE voor zilveren doctor onder DER Nieuw Noordhollandsch Dagblad Dr. D. Mol 25 jaar bij den „Keuringsdienst" ILLEGALITEIT VERANTWOORDT ZICH kCroniek Consumentencrediet zijn de van den voor een ecember maal be- latum: F. Mr. C. gen': dr. dvenhaae: sterdam: Prof. dr. ovenH. sterdam: ,anitz-Co. F. C. M. emt, die- dïnsae- .1 a.s. bii 1 voor de verzoek ■prijzen in van de sumptie- aanmel- voor zoo- lessen of komen ial op 't LERIJ 2624 klas weer er in lar te enen? i goed WIT ZATERDAG 2 MAART 1946 DE POPULAIRE DIRECTEUR van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar, Dr. D. Mol, vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubileum; dat zou niet het geval geweest zijn, als d© pogin gen tijdens de bezetting ondernomen, om hem weg te werken waren gelukt en als burgemeester van Kinschot de mededeelïng, dat Dr. Mol wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd per 1 Januari 1946 moest worden ontslagen, niet voor ken nisgeving had aangenomen. Men wilde nl. den datum van 1 Maart afwachten, waarop hij, die de. stichter en organisator van den K. v. W. was, zijn zilveren jubileum zou vieren. De belangstelling voor dit jubileum was zoo groot, dat de too- neelzaai van West€lrlicht het aantal genoodigden bijna niet kon bevatten. Wij zullen ons onthouden van een opsomming te geven van al de autoriteiten, die van hun% be langstelling blijk gaven. Een 30- tal oloemstukken sierde de zaal. Nadat de jubilaris met zijn familieleden was gearriveerd, opende de heer de Joode de rij van sprekers met een woord van welkom, om vervolgens namens het personeel Dr. Mol te huldi gen als een directeuj*, die er vol komen in geslaagd was den K. v. W te organiseeren; als blijk van dank van het personeel bood spr. den jubilaris een boekwerk en een vergrcote foto aan, be stemd voor het gebouw. Burgemeester Mr. F.' H. van Kinschot herinnerde er'aan, hoe Dr. Mol ten volle beantwoordde aan de verwachtingen, die bij zijn benoeming in hem gesteld worden, zoowel door zijn deskun digheid als door zijn kennis van de bevolking in het rayon van zijn arbeid. Het is zijn grootste lof, dat zijn controle zelfs door hen, die gecontroleerd werden, op hoogen prijs werd gesteld. Als blijk van erkentelijkheid voor de groote prestaties van den jubilaris voor de gemeen schap bood burgemeester van Kinschot hem naast een fraaie bloemenhulde de gouden eere medaille der stad aan, hetgeen een instemmend applaus ont lokte aan de aanwezigen. De heer W. Voorthuijsen 'huldigde den nestor van de Alkmaarsohe be drijfsdirecteuren namens alle hoof den van takken van dienst; hij prees dr. Mol's verdiensten als wetenschap pelijk man en als politioneel func tionaris; ïret publiek, aldus spr., waardeerde uw rechtvaardige opvat ting van uw taak. Aan het einde van uw loopbaan- kunt u gerust zeggen; dat u steeds naar eer en geweten gehandeld hebt. Burgemeester Jb. Kronenburg sprak namens de aangesloten gemeenten van den Kring woorden van waar deering onder aanbieding van een 6-d'eelig boekwerk. Mr. Holstein, sprekende namens het Parket, dankte Dr. Mol voor de aangename wijze van- samenwerking, waarbij de jubi laris zich steeds zoowel voor de che mische als voor de juridische zijde van de gevallen geïnteresseerd toon de. De heer De Beurs, die namens den wnd. dir. van den K.v.W. sprak deze was wegens ziekte verhin derd wees op d.en wetenschappe- lijken arbeid van dr. Mol, waar door de naam van den Dienst tot in het buitenland bekend werd en in Kon. Besluiten de methodes van dr. Mol werden overgenomen. Dr. v. d. Laan, dir. van den K. v. W. te Den Haag, sprekende namens het college van directeuren waarvan dr. Mól eveneens 25 jaar deel uitmaakte, wees erop dat dr. Mol zijn dienst, ondanks den politioneelen inslag po pulair wist te maken; met hem te benoemen deed het gemeentebestuur destijds een goede keuze. De heer v. d. Velden, hoofdinspecteur der Volksgezondheid; herinnerde eraan, hoe dr. Mol in bezettingstijd ondanks alle moeilijkheden stand wist te houden. De heererï Kieft en Hayte- ma spraken namens den Alkmaar- schen melkhandel er. Al^^aar- sche winkeliers. Mr. W. C Wendelaar, oudburge meester van Alkmaar, herinnerde aan de benoeming van dr. Mol, waaraan hij had meegewerkt; gedu rende de 12' >2 jarige samenwerking had spr. mogen ondervinden dat de keuze een gelukkige was en dat dr. Mol niet alleen voor de stad; maar ook voor de buitengeementen de juiste man op de juiste plaats was. Spr. wenscht den jubilaris toe dat hij met evenveel voldoening op zijn werk in Alkmaar mocht terugzien als dat mei spr. het geval was. De heer S. W. Arntz, sprekende namens de K. v. K., bood als blijk van waardeering voor wat dr. Mol voor den Middenstand' had gedaan, de zilveren legpenning van- de Ka mer aan; om hem vervolgens na mens den vriendenkring eenige boekwerken aan- te bieden. Joh. de Veer, Voedselcommissaris, sprak namens de Consumptiemelk. vereeniging; erop wijzende hoe dr. Mol door zijn gezag en het vertrou wen, dat men in- hem stelde; de groepen van veehouders en handel tot elkaar wist te brengen; ook hij bood bloemen aan. Nadat de heer Groot namens Directie en Commis sarissen van de Nutsspaarbank het woord had gevoerd; hield Nel Lind' nog een sympathiek speechje; waar in zij dr. Mol namens de volontairs- analysten dank bracht voor zijn uit stekende opleiding; tabak en bloe men waren de stoffelijke blijken van waardeering; die zij aanbood. Dr. Mol heeft vervolgens in een lange toespraak alle sprekers stuk voor stuk beantwoord; hij dankte ook degenen, die niet ge sproken hadden, die bloemen ge schonken hadden of op andere wijze van hun belangstelling hadden blijk gegeven. In het bij zonder dankte hij den hoofdin specteur van de Volksgezondheid die tot tweemaal er in slaagde, zijn ambtsperiode te verlengen, toen de NSB-burgemeester zijn plaats door een partijgenoot wil de doen innemen; ook herinnerde hij er aan, hoe de middenstand toen destijds opheffing van den Keuringsdienst dreigde voor het behoud ageerde, een bewijs, dat zijn werk gewaar deerd werd. Tenslotte wist hij ■een woorden van dank te vin- en voor de onderscheiding van de gemeente, de gouden medaille die hij niet had durven verwach ten. In den middag maakten zeer velen gebruik van de gelegen heid om den populairen jubilaris geluk te wenschen, A L ff E4 A A APOTHEKEN De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt morgen waarge nomen door dr. H. Hartong van Ark. Langestraat 1. BURGERLIJKE STAND Geboren; Anna E„ dochter van Lodewijk J. D. Stuip en E. C. Bakker- Gerard F., zoon van Jaii Alferink en Anna M. Vrijhoef; Wilhelmina H. G. M., dochter van Petrus J. J Hilbrand en W H. M. G Holt. Ondertrouwd: Aris Zwaag en Marie Homma; Petrus Brante. naar en Lucretia J. den Engels man; Johannes N. Oudejans en Johanna Hoogland'; George H. A. Schot en Catharina M. de Moei; Johannes Bijvoet en Trijntje de Vet; Gerrit Kes en Gerritdina A. Geerlings; Petrus T. Rijper en Margaretha A. A. Hazes, Overleden: Herman Hulsman, oud 56 jaar, gehuwd met G. M. Gerritsen; Piet er Descendre, oud 7 weken. Géborén. Hendrikje^.d.v. Hen drik Groen en H VVithair. Alida A. M., d.v. Jacob J. Bakker en A. A. Melker; Mieke, d.v. Tjeerd van Houten en A. A. Michels; Jo hanna M., d.v. Roelof Wildeboer en M. J. Nellen; Robert F., z.v. Frans A. Vogel en M. V. Bakker; Petrus J. z.v. Jacob Sijm en Cor nelia Oud. Gehuwd; Martinus W. Hoeoe en Cornelia Sijm; Hendrik Spijker man en Johanna H. M. Kroese; Marcel A. van Aerschot en Femia A. van Rossem DIRECTEUR P.T.T. Daartoe gemachtigd door den Minister van Binnenlandsche Za ken. heeft de Directeur-generaal van de P.T.T. ingetrokken de schorsing van den heer J. S van Gelder, directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier. Dit geschiedde zonder de toepassing van eenige bepaling van het Zuiveringsbesluit. De heer van Gelder heeft zijn functie he ten hervat. HEROPENING KAPSALON Heden heropent de heer A Overpelt, Choorstraat 33, dé salon, die hij op 1 Januari jl. als Maison Manté Frères overnam. Van de oude. primitieve inrichl ting is nie:s overgebleven. Onder leiding van het bureau Balder is de voormalige schamele ruimte omgétooverd in een lichte en aangenaam getinte salon, waar in prettig contrasteerende kleu ren en moderne vormen ters:ond opvallen. Reeds de étalage is met haar indirecte neon-verlichting een bezienswaardig novum HERGEN DE TIJDELIJKE GEMEENTE RAAD VERGADERT Onder voorzitterschap van den wnd. Burgemeester, den heer G. J. Lovink, vergaderde Woensdag j.I. de tijdelijke gemeenteraad. De voorzitter wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer Macdonald oud-wethouder der gemeente. Naar aanleiding van een ver zoek van den raad der gemeente Standdaardbuiten om adhaesiebe- tuiging aan een adres aan de Tweede Kamer betreffende ver goeding van oorlogsschade, out. staat een uitvoerige discussie. In het adres wordt verzocht de scha de te taxeeren op basis 1945 en niet 1940. Dr. Hemelrijk stelt voor te berichten dat de Raad den wensch uitspreekt, dat Regeering en 2de Kamer i.z. de vergoeding van oorlogsschade aan getroffenen de billijkheid betrachten in dien zin, dat de werkelijke schade ver goed wordt, zoover de financieele toestand van Nederl. dit toelaat. Met algem. stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Bij het G.E.B. wordt een drie tal leden van het personeel in vasten dienst aangesteld. In de Commissie voor het Slachthuis wordt benoemd de heer de Moei. Besloten wordt ter vervanging van de geroofde brandspuit een nieuwe aan te schaffen, een Austin-bellenwagen met aanhan gende tweewielige motorspuit. Met het voorstel eerst in 1947 kermis te houden kan men zich vereenigen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Veldt om verbetering van het wegdek van den Kogendijk. Mr. Sluis vindt de vervoergele- genheid onvoldoende. De voorzit ter zegt, dat met de Ned. Spoor wegen reeds overleg is gepleegd. Echter er is tekort materieel. Al le hulp is toegezegd, zoo mogelijk zullen autobussen beschikbaar ge steld worden. De heer de Lange vraagt, of het de bedoeling is dat de Ned. Spoorwegen de bussen verhuren aan een particuliere Mij. De voorzitter zegt. dat de bussen zullen rijden ter vervan ging van de tram. B. en W. zullen al het mogelijke doen. Na ampele bespreking omtrent uitbreiding der straatverlichting sluit de voor zitter de vergadering BERGEN'S MANNENKOOR Bergen's Mannenkoor concerteerde thans met een bezetting van 120 man in "De Rustende Jager" onder lei ding van zijn directeur Karl Böhr.e. Het programma bleek met zorg ge kozen te zijn. Geopend werd met het Wilhelmus. Het "Ecce Quomoco Moritur" van Handel werd vol over gave gezongen. "Zie hoe de recht vaardige sterft en niemand neemt het ter harte. De rechtvaardigen worden weggenomen en r.ïemand let er op." Deze tekst ceed ons gedenken dege nen, die vielen voor een rechtvaar dige zaak. Karl Böhne zou de ras echte Amsterdammer niet zijn in dien hij ons niet gebracht had "Is rael" van L. C. Keereweer ter na gedachtenis aan hen, de dragers der sterre Davids, die in ballingschap werden weggevoerd en nimmer weer keerden. "De Arbeid", gedicht van de Bergenaarsche Mej. M. N. Zwaan en den componist Jac. Al uit Alk maar werd vol élar; gezongen. Het is typeerend dat de tekst, dertig jaar geleden geschreven, thans zeer toe passelijk is. "Wordt wakker, gij menschen, staat op uit den slaap, staat op want er wacht U een ern stige taak. Sloeg het leven een wond in het mensehenhart ga dan nieit voort met klagen." Genoten hebben wij van het prachtige volumineuze geluid vat: den solist Laurens Boatman. Ook de solist had met zorg zijn programma gekozen. "Het Geuzenvendel op den thuismarsch" van Fl. van Duvse deed or,s denken aan de repatriee- renden die na rust te hebben ge houden bij hun gevallenen, terug- keeren naar het lage land aan de zee. Ook de solist heeft herinnering aan dit lied. daar eens zijr.- wieg stond aan Hollands duinenrand. Laurens Bogtman werd uitstekend begeleid door P. Kist. Na afloop van het concert werd de directeur gehuldigd in verband met ziir.' 12'-jarig huwelijksfeest. Namens Het koor werd hem een aouarel aan geboden voorstellende "Gezicht van het Damrak op de Zuiderkerk", ge schilderd dn0r c A. Nvr"""hvirs te Bergen N.H. Mocht de uitvoering der koorwer ken niet altijd even onberispelijk zijn geweest, men dient niet te ver geten dat het konr van 20 tot 120 is uitgebreid. teTwiil slechts 5 maan den voos deze uitvoering beschikbaar waren. De activiteit "an directeur en leden belooft. "eet voor de *feplrr»rn<:t ^nri -/TM RAADSVERGADERING Tijdens de Vrijdagmiddag te houden raadsvergadering zal o m. een voorslel behandeld worden tot het verleenen van voorscho'. 'en aan de R K. scholen te Rijpje en te Stroet, het' vas - stellen van een instructie voor Gem. Arb., en alsnog benoemen van den heer J. Wiediik tot on derwijzer aan de O L School oer ingang van 1 SeW""-'--*- 1945. EGMOND BINNEN RAADSVERGADERING Deze week kwam de gemeente raad onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester M. Niele voor de tweede maal bijeen Af wezig het lid J. de Waard, Een verzoek om aanleg van een rioleering, waarvan de kos ten worden geraamd op circa 1100, waarmede echter een klein gedeelte van het dorp zal zijn géhaat, werd verwezen naar het groote rioleeringsplan, wat thans om financieele redenen nog niet kan worden uitgevoerd. Een eenvoudiger oplossing voor het thans bestaande euvel kan echter met minder kosten wor den gevonden, waartoe werd be sloten Een verzoek van het Fanfare corps Eensgezindheid om een subsidie van 75.voor het bouwen van een muziektent, werd aangehouden totdat een onderzoek zal zijn ingesteld of de kaspositie van Eensgezind heid dit werkelijk vereischt. Bo vendien was de raad van mee ning, dat het bouwen van een muziektent weliswaar gewenscht doch thans in verband met het gebrek aan materialen, niet tot het urgentieprogramma gere kend mocht worden. De agenda omvatte verder het verleenen van een exploitatie voorschot voor de bijzondere scholen ad f 16.43 per leerling. Goedgekeurd. Tot gemeéntebode in vasten dienst wordt aangesteld de heer J. P. Wagner, op een jaarwedde van 500, zooals inmiddels door Gedeputeerde Staten is goedge keurd. Aangeboden werd de gemeen terekening over 1943 met een nadeelig saldo van f 27.117. Deze rekening zal gedurende 14 dagen voor het publiek ter inzage op het gemeentehuis liggen. De heer van de Reep vroeg of niets gedaan kon worden aan het feit, dat. explosieve stoffen nog steeds door de jeugd als speel goed wotden gebruikt. De voor zitter deelde mede, dat hem was toegezegd, dat de genie de laat ste munitieopslagplaatsen zou opruimen. Verschillende malen heeft hij de militaire autoriteiten hierop gewezen, doch tot heden nog zonder resultaat. HEILOO DISTRIBUTIENIEUWS Het Distributiekantoor zal van af Maandag 4 Maart iederen dag (behalve des Zaterdags) geopend zijn van 912 en van 23 uur. OUDORP STILLE OMGANG Ook Oudorp zal niet achterblij ven. nu, voor het eerst sinds vijf bange oorlogsjaren, de Stille Om gang te Amsterdam weer plaats vindt. Velen gaven zich reeds op, om de bedevaart mee te maken. Gij jongeren vooral, t rekt in grooten getale op naar de H. Stede. Geeft U voor deelname op bij het Hoofd van de Jongensschool, waarbij dan tevens de kosten voor de spoorreis, f 2, voldaan moeten worden. Doe het spoedig. LANGEDIJK MAXIMUMPRIJZEN Met ingang van 26 Februari 1946 zijn de maximumprijzen voor de telers verhoogd en bedragen thans: Alles per 100 K.G. Andijvie f 36; Boerenkool f 10; Kroten I (tot V-, K.G. per stuk) f 8; Kroten II (van V2 tot 1 K.G. per stuk) f 5.70; Kroten III (van 1 tot li/i K.G. per stuk f 3.90; Gekookte kroten (3 stuks of meer per K.G.) f 15.70; Gekookte kroten (minder dan 3 stuks per K.G. f 12.40; Roode kool f 14.50; Savoye kool (geel en groen) f 14.50; Witte kool f 10.60; Peen I (van 2050 gr. per stuk gewas- schen) f 14.50; Peen II (van 50 500 gr. per stuk ongewascben) f 7.40; Peen III (boven 50 gr. per stuk ongewasschen) f 5.60; Prei I (boven 15 m.m. doorsnee) f 14,70; Prei II (tot 15 m.m. doorsnee) f 10.60; Schorseneeren I f 25.50; Schorseneeren II f 16.70; Spruit- kool f 30; Uien (geel) f 12.50; Uien (nep) f 8.80; Witlof f 40; Ramenas f 5.50; Rapen f 5.50; Veldsla f 42; Selderie f 9.50 per 100 bos en Peterselie f 10.50 per 100 bos. Vcor de afwijkende producten wordt 80 van de genoteerde prijzen berekend. Voor de producten welke niet op deze lijst voorkomen blijven de onlangs gepubliceerde prijzen van kracht. Ook blijven de kwaliteitseischen en het minimumgewicht voor de diverse producten onverminderd van kracht. Een internationaal gezelschap had zich gisterenmiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ver zameld. om de opening bij te wo nen van de tentoonstelling van het verzet „weerbare democratie". Jhr. W. J. H. B. Sandberg, die het welkomstwoord uitsprak, meende, dat de illegaliteit het oogenblik er thans rijp voor acht, voor de oogen van het geheele Ne- derlandsche volk verantwoording af te leggen van hun werkzaam heid gedurende de bezetting. De schilders hebben in hun werk op deze tentoonstelling de jaren van onderdrukking en striid onnieuw opnieuw beleefd. Minister Schermerhom die daarna het woord voerde, wilde niet volstaan met het uitspreken van een officieele rede. Het stem de hem tot diepe ernst, dat aan DOLITIEK EN GELD houden nauw met elkaar verband. In Augustus 1945 verzocht Rusland aan de Vereenigde Staten een leening van één milliard dollar. Thans heeft Amerika aan Rusland verzocht een deleqatie te zenden om te onderhandelen. Waarom thans? Er is sinds Augustus 1945 nog al een en ander te doen ge weest tusschen deze beide. Zoo o.a. over de Russische troepen in Perzië (Iran). Die zouden, volgens afspraak te Yalta, uiterlijk 2 Maart teruggetrok ken worden, evenals de Engel- sche. De Britten gaan, de Rus sen trekken zich slechts ge deeltelijk terug, ondanks de dollar-conferentie in Washing ton. Was Amerika toch noq te voortvarend met zijn dollar- nolitiek? Of wilde men de Sov jets met gouden banden bin den? Dan heeft de Sovjet zijn minachting voor die politiek wel duidelijk laten blijken. En de verhouding tusschen de Drie is opnieuw in een impas se. De politieke activiteit tus schen Washington. Moskou en Londen draait op volle toeren. Rusland schijnt nog niet tevre den voor het vasten voet ge- kreaen heeft in Azerbeidsjan. En ook verder houdt de pene- tratiepolitiek in de qebieden, waar zich de sleutel verbindin gen met het Enqelsche impe rium bevinden. aan. Zoo eischcn de Sovjets nu weer een militaire basis in den Dodeca- nesus (Griekenland). In de Spaansche kwestie, die de we- reld steeds meer in beroering brengt, houdt Rusland zich schijnbaar muisstil. Maar dat is slechts schijn. Achter de schermen is de Sovjetpolitiek in actiemet of zonder Amerikaansche dollars! de geschiedenis van den onder- grondschen strijd het bloed van onze beste menschen kleeft. Wanneer wij den blik naar bo ven slaan, aldus de minister-pre sident, zien wij de hooge gewel ven van een Godshuis en straks zullen wij weer ons Wilhelmus zingen, het lied van vertrouwen, dat zijn grond vindt in het ver trouwen op God. Ten overstaan van de nagedachten van onze ge sneuvelde landgenooten op een plaats als deze worden wij door het besef van ons aller verant woordelijkheid overrompeld. Dat is niet alleen een drukkend ge voel, maar kan ons tevens op nieuw bezielen en om het met een politiek woord uit te drukken „ra- dicaliseeren". Er is geen twijfel aan of de mannen en vrouwen van het verzet hebben niet slechts gestreden tegen den vijand, niet slechts voor een zuivering van ons grondgebied, maar zij zijn ook gedragen door het vertrou wen, dat zij daarmee de basis vormden voor een beter Neder land. Zij hebben zich de soldaten gevoeld voor een nieuwen strijd die komen zou, den strijd tegen onze eigen interne nationale on deugden. Met de woorden: „moge deze tentoonstelling aan ons allen dit eene scherp doen beseffen: wij deden voor Nederland nog te wei nig, wij zagen teveel onszelf, doch Nederland verwacht, dat wij de persoonlijke grootheid zullen vin den voor sen groote roeping in een grooten tijd", besloot de Mi nister zijn rede. Staande zongen alle aanwezigen het Wilhelmus. De plechtige ope ning van deze tentoonstelling werd besloten met redevoeringen van afgevaardigden van illegale orga nisaties 11" Luxemburg, Denemar ken, België en Frankrijk, waarna tenslotte alle aanwezigen ter be zichtiging van de tentoonstelling, die tot 1 April a.s. voor het pu bliek zal zijn opengesteld, een "ondgang door de kerk maakten. MORGEN GEEN SPORT In verband met de weersom standigheden zijn de voetbalwed strijden voor morgen afgelast. Ook de meeste andere sportwedstrijden gaan niet door. Naar het A.N.P. verneemt is bii de ministeries van Financiën en van Sociale Zaken een wetsont werp betreffende het consumen tencrediet in een yergevorderd stadium van voorbereiding.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3