K.V.P.-KADER BIJEEN Met geloof in de overwinning den verkiezingsstrijd in 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad De katholieken hooren niet thuis in de P. v. d. A. MAANDAG 4 MAART 1946 De MEEST-DRAMATISCHE VERKIEZINGSSTRIJD van de laatste halve eeuw gaan wij voorbereiden, aldus Dr. J. de Boer op de Zaterdag te Alkmaar gehouden Kaderbijeenkomst van de K.V.P., ter voorbereiding van de verkiezingen. In een politieke be schouwing over de laatste 100 jaar, schetste spr„ hoe de Katholie- ken achtereenvolgens waren aangewezen op steunverleening aan de liberalen en samengaan met de A. R. Deze laatste coalitie bracht de pacificatie van het Onderwijs, een resultaat, dat wij ook bii deze verkiezingen niet te veel voor oogen kunnen houden. TOEN dit groote resultaat be reikt was, en de nood niet meer tot bieding dwong kwam er weer verwijdering tusschen katholieken en protestanten, die uitgroeide tot tegenstellingen op sociaal-economisch gebied. Zoo kwam Nolens er toe te spreken van „de uiterste nood zaak". die zou kunnen leiden tot een samengaan van Rood en Roomsch. Het is de grief van veel jonge ren dat in de periode van 1930- 1940 op dit punt zoo weinig be reikt werd. Maar men moet niet vergeten, dat de SDAP in die ia- ren geen partij voor ons was: zij was nog marxistisch-materialis- tisch; haar leus was nog. dat godsdienst opium voor het volk is en haar opvattingen over hu welijk en huisgezin waren de on_ ze niet. De oorlog deed een gezond na. tionalisme herleven en in het ver zet vond men elkaar. Er wa ren er. die dachten, dat confes- sioneele tegenstellingen niet meer zouden blijven bestaan en Chris tenen en humanisten elkander in een gemeenschappelijk ideaal zou. den vinden Na studie kwamen -de Katholieken echter tot het standpunt dat zij ook op staatkundig terrein zelfstandig moeten blijven werken, met ernstige geneigdheid om samen te werken waar dit» mogelijk is. Ten aanzien van het herstel der coalitie is spr. pessimistisch ge stemd; er is geen vertrouwen in de A.R., waar het gaat over sociaal- econ. vraagstukken. Na de verkiezingen Zonder fantasie kan aangenomen worden dat KVP en PvdA samen met 70 zetels uit de stembus zullen komen. De PvdA is in werkelijkheid een meesterlijk gecamoufleerde SD AP; zij erkent echter de rechten van de Kerk; van het Bijzonder Onder wijs; van het Gezinsleven en andere zedelijke waarden. Het uur van de uiterste noodzaak van samengaan met deze partij schijnt aangebroken. De Katholieken boden aan met een gezamenlijk urgentieplan de verkie zingen in ta gaan; hetgeen echter stuixte op verzet. Dan zou er al dus Koos Vorrink voor de Katho lieken geen reden meer zijn op de PvdA te stemmen. Hier komt de vu rige politiek weer boven. Maar wij kunnen onze Katholieken nu ook vertellen waarom zij niet in de PvdA thuis hooren. De sfeer wordt daarin niet be paald door een groepje CH of AR of Katholieken; leest men "De Vlam" en "De Baanbreker", dan wil m^n de Katholieken in de PvdA opvoeden tot roode democraten en gebruiken als stemvee. Maar daar zijn wij te goed voor. De P.v.d.A. luidt al bij voorbaat de overwinningsklok en rekent op 4045 zetels. Maar dan kunnen wij er staat op maken dat wij aan de fonnatie van een Kabinet niet deel zullen hebben. Dan zullen de ambten komen in handen van de P. v. d. A. Van Angeren werd weggepro moveerd; Koebroeck niet in zijn functie hersteld en Prof. Sassen verdween. De macht in den toe komstig en staat ligt meer m handen van de secretarissen-ge neraal, die blijven, dan bij de ministers, die gaan. Het zou een schande zijn, als wij, die 4<0 pet, van de bevolking uitmaken en 'meer dan 50 pet. van de jeugd hebben, slechts met 28—30 zetels uit de stembus kwamen. Wij mogen er geen genoegen mee nemen, dart wij geen zetel verliezen. Het mag ons niet ontbreken aan het ge loof in de overwinning. Eerst als de P. v. d. A. en KVP elk 35 zetels halen, zullen wii .meespelen; dan zullen er 2 formateurs zijn, waarvan één katholiek. Ais wij den ver kiezingsstrijd mei kracht zullen voeren, dan is een oogst van 3540 zetels niet fictief Wij hebben onze standing op te houden en dienen ons minder- waarc^gheidscomplex radicaal den kop in te drukken. Wij vor men een potentieele meerderheid in de natie, die meer katholiek dan protes'ant is; wij zijn bereid met geloovigen en ongeloovigen in het belang van het land te werken. Het Urgentie-program. De heer Th. S. Hooij uit Haarlem, aie sprak in <Je plaats" van Pater Stokman, besprak vervolgens enkele punten uit het Urgentieprogram, dat gebaseerd is op het beginselprogram. Beide steunen op de zuilen van ver sterking van de geestelijke en zede lijke en van de sociaal-economische grondslagen van ons volksleven. Het beoogt herstel van de diepgeschokte moraliteit, herstel van gezin en hu welijk, tegengaan van ontvolking van het platteland en overbevolking van de steden. Voorts woningbouw voor groote gezinnen en een voorscbotregeling voor aanschaffing van kleeding, schoeisel en dekking, zoo noodig met een_ overheidsbijdrage a fonds per- du, een desbetreffend wetsontwerp kan reeds in de Tweede Kamer ver wacht worden. Ter voorkoming van de z.g. infla tiespiraal zal gestreefd worden naar coördinatie van loonen en prijzen; daarnaast beoogt het program rechts zekerheid voor den werknemer, uit breiding en vereenvoudiging van de sociale verzekering, waarvan de grondslag niet zal zijn het arbeids contract maar de arbeid voor de ge meenschap. In plaats van de staatssociali- satie van het plan-Vos streeft de KVP naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; toezicht op het bankwezen, concern- en kar tel wezen De onderwijzerssala rissen, die thans niet vergelijk baar zijn met die in het vrije bedrijf, zullen verhoogd moeten worden. Het is geen conservatisme als wij den arbeid van onze sociale organisaties willen voortzetten; wij laten onze beginselen niet verdoezelen in de mist van de eenheidsorganisatie. Wij willen aandeel hebben in den -opbouw van ons vaderland op de funda menten van rechtvaardigheid en 'iefde Met élan gaan wij den ver kiezingsstrijd voeren; wij zijn de grootste partij en wij zul len de grootste blijven. Het katholiek reveil in België en Frankrijk is voor ons het sein! Nationaal Kabinet 'n utopie? Beide sprekers oogstten een dank baar applaus. In antwoord op de bij de hierop volgende gedachtenwisseling betoog de Dr. de Boer, dat de vraag van den heer Jac. Groen, of spr. de mo gelijkheid van de vorming van een Nationaal Kabinet uitsluit, hem de gelegenheid geeft te zeggen, dat hij het liefst zag, dat de K.V.P. -een z.g. Centrumspartij zou worden, staande tusschen P.v.d.A. en de links-extre mistische stroomingen aan den eenen en de conservatieve groepen aan den anderen kant Spr. vreest echter, dat Schermerhorn geen samenwerking op deze basis wil en dat deze positie van Centrumpartij der K.V.P. in een Nationaal Kaoinet een utopie is. De vorming van een Kabinet met de P.v.d.A. zal niet zonder moeilijk heden gaan. Wij zullen onze eischen moeten stellen en niet genoegen kun nen nemen met het meest-impopulaire Dep. van Justitie; wij wenschen meer belangrijke departementen als b.v. dat van Econ. Zaken; zal Ir. Vos dit behouden of zal een meer gematigde zijn plaats innemen? (Geroep- Steenberghen Het gaat er om een zoo groot mogelijk aantal zetels te behalen; laten wij ons spiegelen aan Bel gië, waar men de Katholieken; ;die bijna de meerderheid behaal den, van de regeering wil uitslui ten Dat gevaar dreigt hier ook, zij liet niet in die mate. Laten we ons geen illusies maken van de welwillendheid van de anderen Wij zouden voorts de kans op een elostorale overwinning op het spel zetten, als wij de verkiezing zouden ingaan met de bedoeling de coalitie te herstellen. Wij kun nen te weinig vertrouwen stellen in de A.R. om er onze toekomst voor in de waagschaal te stellen. Het Politiek Advies Bij de rondvraag kreeg de heer Roeleveld (Ilpendam) gelegen heid uiting te geven aan de,on tevredenheid, die in LTB-k'rin- gen heerscht, nu de Kamercan- didaat van den Kieskring Den Helder, ondanks het feit, dat deze kieskring wellicht tweemaal den vollen kiesdeeler haalt, geen verkiesbare plaats kreeg in het P.A., terwijl dit met den candidaat van Zeeland, waar men slechts den halven kiesdee ler haalt, wèj het geval is. Hij wees er hierbij op, dat de heer Groen, die een van de weinige agrarische specialisten in de Kamer is, in ruim 100 afdeelin. gen van Zeeland tot Texel gecandideerd werd. De heer Nolet antwoordde, dat de gecombineerde kieskringen, waarvoor dit PA. werd opge steld, naar zijn 'overtuiging zes zetels zullen opleveren, zoodat de heer Groen een verkiesbare plaats heeft. Hij stelde echter voor, dat de'heer Roeleveld met hem deze kwestie bij het Partij bestuur zou gaan bespreken, waarmee de vergadering in stemde. DEN HELDER DE KATH VOLKSPARTIJ De Kath. Volkspartij gaat in Den Helder actief werken, d.w.z. er is een propagandis'enkern ge vormd, die deze week intens zal gaan beginnen met het voeren van propaganda, het werven van leden, het verspreiden van „De Opmarsch enz. Aldus is besloten in de laatstgehouden besprekin gen. Vooral nu er wellicht spoe dig verkiezingen in zicht zijn, is dit een noodzakelijke maa regel, die dan ook van harte wordt toe gejuicht. Katholiek Den Helder zal weten, hoe zich te houden en de propagandisten zullen hun besL doen d'eze week allen te be zoeken. Er zullen verdere mede- deelingen volgen over bereikte resultaten, komende vergaderin gen en acties, die in de toekomst zullen gevoerd worden. BENOEMING Tot Directeur van Gemeente werken is met. ingang van 1 Mrt 1946 benoemd ing. A. Looserg, die jaren geleden 'reeds in Den Helder op het Geniebureau werk zaam was. COEN BOT NEEMT AFSCHEID Den Helderschen Zeeridders werd Vrijdagavond door „Moed, Volharding en Zelfopoffering" een feestavond aangeboden. De zeeridders waren'in ruime mate vertegenwoordigd Het waren echte tanige visscheriui, die zich in hun beste pak en ook omdat ze voor vanavond hun „keessie" moesten missen, niet erg op hun gemak voelden. De heer v. Dok heette allen har.elijk welkom, in hêt hijzon der burgemeester Ritmeester, den burgemeester van Texel, den heer Reehorst, de commandanten van Mariqe en Erfprins, alsook den directeur der Rijkswerf. Spr. uitte den wensch om samen met den energieken burgemeester Den Helder te helpen opbouwen. Daarna verzocht hij alle aanweJ zigen het Wilhelmus mede te zingen. Spreker wenschte allen een onvergelelijken avond toe. Het duo Boot.v. d. Zaride opende hierna op origineele wij ze een cabaretrevue. Het cabaret werd op vlotte wij zé uitgevoerd. Daar waren de Los Equapos, die met hun liedjes veel succes oogst ten, de Morali's met hun verbijs terende s: aaltjes van acrobatiek, het duo Boot.v. d. Zande, dat al heel spoedig de 'zaal wist te „pak ken", de Krekeltjes met hun goed verzorgd „zeeprogramma", Tom Borgerding in eenige ern stige en humoristische schetsen. Kortom, het geheel maakte een goed verzorgden indruk. Voor de paüze vond' de huldiging van Schipper Bot plaats. Namens alle oud-zeeridders dankte de heer Jaarsma Schipper Bot voor de buitengewone prestaties welke hij met de „Dorus Rijkers'' heeft verricht. Als blijk van waardee ring overhandigde hij hem een schilderij, voorstellende de „Do- rus Rijkers" in voile zee. Schip per Bot dankte met eeni'ge wel gekozen woorden en haalde even een aantal oude herinneringen op uit het „roeiboof'-tijdperk. Het is met groote droefenis, dat deze schipper afscheid van zijn schip moei nemen. Met een ge zellig dansje werd deze avond besloten. Niet vergeten mag worden te vermelden, dat de heer Wassink zijn zaal voor dezt gelegenheid gratis beschikbaar had gesteld R.K. BRIDGECLUB Uitslag van de gehouden- bridge drive op 25 Februari 1S46: 1. Heeren Bouman en Zwagerma 51 punten; 2. Kroon en Verberne 49 punten; 3. Schneiders en Dorrée 45 punten; 4. Ran en Sinnege 44 punten; 5. Goes en Verberne 44 punten; 6. Van Koningsbruggen en Van der Kroft 42 punten; 7. Prins en S waters 39 punten; 8. Groenewegen en Heij- blok 36' '2 punt; 9. Sturk en Van Riel 32'/! punt; 10. Mevr. en dhr. Limo- nard 31'/! punt; 11. Heeren Padt en Va i Kempen 25'/; punt. Da paren speelden vrijwel allen in hun oude formatie, waardoor het nu weer mogelijk is om eenige vergelij kingen te maken. Paar 7, het eenigste hetwelk niet in oude formatie speelde, eindigde no. 1 en de beide heeren zullen wel tevreden zijn. De paren 11, 3 en 6 behaalden we derom een goed resultaat en deze spelers eindigen iederen wedstrijd meestal in de kopgroep. Paar 2 bezette na geruimen tijd weer een goede plaats. De paren 5 en 4 zijn eenige plaat sen gezakt, terwijl paar 12 in dezen wedstrijd meerdere plaatsen naar beneden ging. Paar 1 moet het beter gaan doen aangezien de resultaten van de laat ste wedstrijden niet fraai zijn. Paar 9 was er dezen avond niet erg best "in" en de laatste plaats moeten zij maar weer spoedig ver laten. Het bestuur van de R.K. Bridge club richt zich hierbij tot de nog ongetwijfeld vele br id ge-liefhebber s hier ter plaatse en die nog niet in clubverband spelen, met het verzoek om zioh als lid van onze veTeeniging op te geven, aangezien de vereeni- ging een aanvulling van nieuwe spe lers en speelsters best kan gebruiken. Ook zii die niet kunnen bridgen zijn welkom, daar het bestuur bij genoegzame deelname overweegt om aan dezen de eerste beginselen bij te laten brengen door een alleszins be kwamen speler. U kunt zioh melden bij een der in den uitslag genoemde personen, die wel zullen zorgen dat Uw aanmelding op de daarvoor bestemde plaats komt. TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren; Cornelis Johannes, zoon van Cornelis Huisman en Gre-'a Schraag; Benjamintje Jan netje, dochter van Abram de Ridder en Maria Verbrugge; Dirk zoon van Nan Eelman en Grietje Lap; Henk Bernard, zoon van Gerrit B. F Scharp en Alber. dina J. Room; Agatha Margare. tha, dochter van Nicolaas C. B. Ran en Margaretha C. Zijm. Ondertrouwd; Adriaan Koger en Antje Klasina Dijker, Gehuwd; Norbertus Adrianus Samuels en Guurtje Bakker. Overleden: Jan Cornelis Bruin, 19 jaar, ongehuwd; Martha Jan nette Jonker, 24 jaar, ongehuwd; Marretje Bakker, 64 jaar, vrouw van Jan Witte. GEVONDEN VOORWERPEN Kinderhandschoenen, wantje, rader tjdT WOGNUM Burgemeester Comman deur gaat heen Bij -K. B. is aan J. Comman deur op zijn verzoek met ingang van 15 Maart 1946 eervol ont slag verleend als' burgemeester der gemeente Wognum. C^aahte nieuws De Ned. Herv. Kerk te i»j.aas- tricht dringt erop aan de Carna valsviering af te lasten. Thans is uit Batavia officieel bericht, dat Sjahrir opdracht heeft een nieuw coalitie-kabinet te vormen. Voor uitzending naar de Mis sie staan thans in Nederland ge reed 1070 Nederlandsche missio narissen nl. 807 priesters, 100 fraters en broeders en 163 zusters. Men verwacht, dat de bespre kingen te Batavia over de Ne derlandsche voorstellen, in de tweede helft van deze week zul len beginnen. De drievoudige verklaring inzake Spanje wordt niet voer Woensdag gepubliceerd. Weer een havenconflict in Rotterdam In de haven van Rotterdam moesten eenige met meel beladen schepen voor Duitschland ook op Zaterdag en Zondag worden- ver. laden. De havenarbeiders van de EVC hadden daar bezwaar tege'ü. „omdat ze de kwestie niet geheel onder de oogen hadden kunnen zien". De geallieerden hebben me degedeeld, dat ze, als er gestaakt werd, de schepen voortaan over Hamburg en Bremen zouden di- rigeeren. DE BEZETTING VAN BALI Na vier jaar van Japansche be. zetting wappert de Nederlandsche vlag weer boven den Pasar, de belangrijkste plaats van Zuid- Bali en de op een na grootste stda van het geheele eiland. Zater dagmiddag te 14-30 uur plaatse- lijken tijd zijn de driekleur en de „Union Jack" geheschem. Onze speciale correspondent seint, dat hij verscheidene rood witte vlaggen en republikeinsche aanplakbiljetten heeft gezien, maar dat de bevolking ondanks deze en andere propaganda een zeer vriendschappelijke houding aanneemt. Nederlandsche troe pen hebben nu het gebied om den Pasar, Sanoer, het vliegveld Koe- tai en Benda bezet. Men verwacht dat het geheele eiland binnen eenige dagen bezet zal zijn. Verreweg de meesten der 2000 Nederlandsche soldaten, die op Bali aan land zijn gegaan, zijn krijgsgevangenen geweest in Bir ma, waar zij aan den beruchten Birmaspoorweg hebben gewerkt. Zij hebben hun opleiding in Bang kok ontvangen. Zij moesten Ball onder geallieerd, militair bestuur brengen en de 3400 Japanners, die op het eiland verblijven, ontwa penen en bijeenbrengen. In Zuid-West Celebes hebben rondom het meer Sidenreng con. eenfcraties van gewapende ex tremisten onder leiding van drie Japansche officieren plaats. De bevolking verlaat in panischen angst het gebied. Een bericht, volgens hetwelk Nederlanders tegen Indonesiërs op Java wreedheden zouden heb- ben^egaan en op grond daarvan door Britsche en Britsch-Indische troepen zouden zijn bedreigd is volgens een officieele mededee- ling uit Batavia onjuist gebleken! SUIKERBIETENPRIJ S Blijkens een mededeeling van het Ministerie van Landbouw, in overleg met- de Stichting voor den Landbouw kunnen de prijzen der akkerbouwproducten voor den oogst 1946 nog niet bekend wor den gemaakt, aangezien niet vol doende zekerheid bestaat omtrent eenige belangrijke factoren die deze prijzen beïnvloeden. Wel is het mogelijk thans den suiker- bietenprijs bekend te maken. Deze prijs is vastgesteld op f 37.50 per 10Ö0 kg. (vorig jaar f 301. De andere prijzen zullen zoo spoedig mogelijk worden vast gesteld. Met zekerheid kan nu reeds worden bericht, dat ook voor de granen, peul. vruchten en aardappelen prijsverhooging in de bedoe. Jing ligt. HET DUITSCHE VRAAGSTUK Frankrijk stelt voor, in Parijs eeh conferentie der vier groote mogendheden te houden ter be spreking van alle aspecten van het Duitsche probleem. Frankrijk heeft geen bezwaar tegen centralisatie van de Duit sche technische diensten van het Duitsche bestuurdersapparaa' ,A a u.v ungelscftt pusuamj, ure w» innü, na aoui oruen landgenoot D. Drijver in uïtgeputten toestand te zijn opge vangenmet Belangrijke militaire inlichtingen naar Engeland terugvloogheejt op de Nederlandsche ambassade te Londen de Dickin- medaille, het Victoria Cross poor dieren, der Allied Forves Mascot Club ontvangen. Gen.-Maj. J. W. van Oorschot (links) omhangt het diertje de onder scl eiding. Rechts Tommy's ei^enaa 1 de smid William Brockbank. A. P. P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2