Geen dispensatie meer in de Onthoudingswet Amerikanen gaan minder eten r (AN Nieuw Noordhollandsch Dagblad Vastendispensatie gehandhaafd Waar de sociale belangen aan opgeofferd worden tSporinieuws De Engelsche beker wedstrijden OM DE WERELD TE HELPEN POLITIEKE MOORD? Los kruif onder sneeuw ontploft ALJECHIN-BOTWINNIK ^Croniek BOE BI TREP EN JIPPIE JEE IN NEDERLAND IT 1946 ische be. riandsche 3asar. de |in Zuid- jtste stda Zater- plaatse- 5ur en de aspondent me rood- [ikeinsche gezien, ondanks anda een houding ae troe- om den ield Koe- Iverwacht binnen zijn. der 2000 die op lan. zijn [t in Bir- peructoten gewerkt, lin Bang- ^ten Bali bestuur aners. die l. orvtwa- hebben leng con. ide ex. |vani drie aats. De |anischen hetwelk ionesiërs den heb- j daarvan [-Indische reigd is nededee- kebleken! llJS Jling van Ibouw. in ivoor den lijzen der l'or den Énd wor- Iniet vol- 1 om+rent |ren die Wel is suiker ten. Deze B7.50 per Dl. en zoo vast- kan ht, dat peul- ppelen bedoe. GSTLK |n Parijs groote ter be lten van 1 bezwaar lie Duit- j van het Iraai on-en opge- igeland bonden Allied orschot jmrry's P. MAANDAG 4 MAART 1946 In Bombay braken onlanqs onlusten uit. De opstand begon in de Indische wijk en breidde zich weldra uit tot de Europeesche zakenwijk. Groote vechtpartijen en plunderingen vonden op groote schaal plaats. Op de foto ziet men leden der Indische vloot, waarvan de meesten de uniform hebben uitgetrokken, door de straten van Bombay trekken. A. p. IN de achter ons liggende oorlogsjaren hebben wij aan allen, die verblijf hielden bmrien de grenzen van ons Bisdom, ont heffing verleend van het Vasten- en Onthoudingsgebod. Ook de huidige tijdsomstandig heden zijn nog van dien aard, dat althans de vastenwetten moeilijk kunnen worden nageleefd. Daar om blijft de dispensatie in het Vastengebod ook thans nog van kracht. Alleen Aschwoensdag en Goede Vrijdag blijven geboden Vasten- en Onthoudingsdagen De Hoogwaardige Bisschoppen zijn echter van meening, dat het naleven van het Onthoudïngsge- bod niet langer op te groote be zwaren stuit. Daarom verklaren zij bij dezen, dat van nu af de Onthoudingswetten weer onver kort van kracht zijn. Kracotens bijzondere volmacht echter ont slaan Wij voor dit jaar van de onthoudingswet op de Zaterdagen van de Vasten, met uitzondering van den Quatertemper-Zaterdag in de Vasten, en van Paasch- Zaterdag tot 12 uur 's middags. Dus ook op deze laatste twee ge- De beteekenis van de drei ging van een staking in de steenkoolindustrie,. waarte genover de Vereenigde Staten zich thans zien geplaatst, reikt '•verder dan onderhandelingen over nieuwe contracten en hoogere loonen. De leider van de vereenigde mijnwerkersunie. John Lewis, zou naar mein volgens Reute.tr te Washington gelooft, besloten zijn de nieuwe loon. en priisformule van president Truman tegen te werken en hij zou daarbij de stilzwijgende medewerking on. dervinden' van de vooraanstaan de industrieelen, die in de prij- zencontrole een grootere bedrei ging voor hun winsten zien dan in loonsverhoogingen. Een andere factor in deze aan gelegenheid is de strijd om de eerste plaats tusschen de Ameri. can Federation of Labour en het Congress of Industrial Organisa. tions (AFL en CIOl. Lewis heeft zieh kortelings met zijn Vereenig de Mijnwerkersunie bij de AFL aangesloten;'hij schijnt zich thans geroepen te voelen agn te toonen dat hij de successen van het CIO. welks grootste vakvereeniging. namelijk die van de arbeiders in de staalindustrie, er in is ge slaagd belangrijke loonsverhoo gingen te verkrijgen, kan even. aneni of zelfs overtreffen. noemde Zaterdagen geldt het ont houdingsgebod. Degenen, die op de Zaterdagen in de veertigdaagsche Vasten, krachtens Onze dispensatie vleesch en jus uit vleesch gebrui ken, zullen op elk dier Zaterdagen zevenmaal het Onze Vader en Wees Gegroet met de Twaalf Ar tikelen des Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cent offeren. Ten slotte vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen, om vooral in de ko mende weken van boete en in keer door vrijwillige verstervin gen en door aalmoezen aan ai- men en noodlijdenden en door andere goede werken aan te vul len, wat door het gebruik maken van de verleende dispensatiën aan hunne boetedoening ontbreeic De offers en aalmoezen zullen gestort worden in de bus die daarvoor tegen Paschen in de' kerk zal' worden geplaatst. t JOANNES PETRUS, Bisschop van HaaTtem. Haarlem, 19, Februari 1946. NEDERLAND.BELGIE UITGESTELD De voetbalwedstrijd Neder- land-België die was bepaald op Zondag 14 April is verschoven naar Hemelvaartsdag, Donderdag 30 Mei, omdat de herstelwerk zaamheden aan het Stadion te Antwerpen niet op tijd gereed kunnen zijn. De wedstrijd Roode Duivels Zwaluwen, welke op Dinsdag 5 Maart in Brussel zou worden ge speeld, kan wegens den sneeuw val niet doorgaan. SUCCESSEN VAN "DE HALTER" Bij de wedstrijden om de vereeni- gingskampioenschappen van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, die te Leeuwarden werden gehouden, be haalde "De Halter" te Alkmaar bij het kampioenschap Dames de 2de plaats met 485% punt; bij het kam pioenschap Heeren de 4e plaats met 4991/2 punt en hij het algemeen kam pioenschap (Je 2e plaats met 985 pnt. RECORD SCHOOLSLAG DAMES VERBETERD Tijdens een driekamp tusschen de Robben (Hilversum), HVGB (Haar lem) en DEK (Amsterdam), welke Zondagmiddag in het Sportfondsen had Oost te Amsterdam werd gehou den, is ae Robhenzwemster Nel van Vliet erin geslaagd het Nederlandsche record op de 100 Meter schoolslag met 0.4 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 21.2 sec. Het oude record stond' op naam van Alie Stijl met een tijd van 1 min. 21.6 sec. en werd gemaakt op 14 Jan. 1940 te Amsterdam. De bekerwedstrijden te Bir mingham tusschen de Villa en Derby County was ontegen zeggelijk de belangrijkste van de vier, hetgeen zich weer spiegelt in het groote aantal toeschouwers (70.000). Derby County was reeds voordat deze ronde werd gespeeld sterk favoriet voor den eind strijd te Wembley alleen al door het feit dat het de eenige ongeslagen ploeg was in deze wedstrijdenreeks en dat nog wel met de cijfers 23 doelpun ten voor en slechts 2 tegen, hetgeen inderdaad een prach tige prestatie is voor zes cup wedstrijden. Dat de Villa het zijn grootste concurrent niet gemakkelijk zou maken was te voorzien, maai ze ker werd niet verwacht, dat de v illa reeds na zes minuten de lei ding zou nemen. Edwards kreeg een onvoldoend wegge werkten kojjoal voor zijn voeten en scoorde van ver twinf" meter afstand onhoudbaar. Tl oh er ty en Carter, de beide inter nationals van Derby County, speel den een groote rol, vooral eerstge noemde, die via een doelpaal den gelijkmaker in het Villadoel schoot. Voor de rust had Iverson echter met een kopbal de Villa opnieuw de lei ding verschaft. Na de rust spande Derby zieh geweldig in om het on geslagen record te kunnen handhaven maar de Villa won tenslotte mst 32 Bradford toonde zich wederom een echte cupvechter. Het scoorde zelfs Op het Witte Huis te Wash ington kwam de Bulpcommis sie voor den Hongersnood bijeen, die telegrafisch door president Truman was bijeen geroepen. Zij zal een program organiseeren ter vermindering van het vcedselgebruïk in Amerika. Men kwam tot de conclusie, dat de beste resultaten zouden wor den bereikt door besparing op het verbruik van tarwe, tarwepro- dueten, eetbare oliën en vetten. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat de Amerikaansche burgers hun gebruik van tarwe en tarweproducten met 25 pet. inkrimpen Oud-presiderot Hoover, die eere voorzitter van de commissie is. Te Leiden is Zaterdagavond om streeks tien uur de 52-iarige di. recteur van de N. V. Hollandsche Constrtictiewerkplaatsen en de N, V. Electrolaschmaatschappij. ir. F. H. E. Guljé. in zijn woning in de van Slmgerlandtlaan 8. door een onbekend gebleven persoon vermoord. De heer Guljé was kort na de bevrijding onder ver denking van collaboratie door den P.Ö.D. gearresteerd, doch 'eeds geruimen tijd weer op vrije voe ten gesteld, waarna hij zijn werk zaamheden volledig had hervat. De heer Guljé was o.m. voorzitter van de Alg. R.K. Wer'kgeversver eeniging en het R. K. Verbond van Werkggversvakvereenigingen. verklaarde na afloop van de bij eenkomst', dat de volgende vier maanden, totdat de nieuwe oog sten binnenkomen, de meest, eri- tieke periode van. de voedsel- schaarschte zullen vormen. Hoover deed een beroep op het Amerikaansche volk, om 500 mil_ lioen menschen te helpen redden. Verschillende overheidsinstan ties nemen intusschen maatrege_ len om de beschikbare hoeveel heden voedingsmiddelen .zooals vleesch,-vetten enz. voot export te verhoogen. Voorts is het ver boden tarwe te gebruiken voor het brouwen van moutdranken. incl. bier. Het gebruik van alle andere granen voor de bropwerij- rrdustrie is beperkt tot 70' pet. Huïj bergen en Woensdrecht *n Brabant zijn opgeschrikt door een ontploffing als in de dagen van de V 1 Men heeft de gewoonte, ton nen los kruit in brand te steken, die echter nooit ontploffen; toen er Zaterdag 3^? ton los kruit, afgedekt met een sneeuwlaag, aangestoken werd, ontplofte deze wel! Er was veel glasschade in de genoemde gemeenten, die op 2 K.M. afstand van de ontploffings plaats (vliegveld) gelegen zijn. Ook veel dakpannen gingen ver loren in deze plaatsen, die al zoo zeer van het oorlogsgeweld gele den hebben. SCHOOLBOEKEN Uit een circulaire van den Mi nister van O., K. en W. aan de schoolbesturen blijkt, dat de pa piervoorziening voor school-, leer_ en studieboeken nog steeds groote zorgen baart. tweemaal voor d'e rust. zonder dat de leiders van afdeeling" Zuid er iets tegenover konden stellen. Na de rust werden echter de bakens verzet doch verder dan een gelijk spel door doel» punten van Jones en» Dougal, bracht Birmingham het niet. Een verblindende sneeuwstorm kostte Charlton duizenden toeschou wers en "slechts" 40.000 man zagen tot hun verbazing Brentford na negen minuten spelen de leiding nemen door een doelpunt van Macaloon. Met de rust evenwei stond Charlton veilig met 31 voor, door doelpunten van Welsh, Brown en geholpen coor een eigen doelpunt van den Brentfordspil. Hoewel Brentford na de rust nog eenmaal scoorde dooT middenvoor Durrant, maakte Charlton aan alle onzekerheid een einde door doelpun» ten van Welsh en Duffy aan zijn voorsprong toe te voeger^ Het terrein van Stoke City baadde in liet zonlicht als Maartsche tegen- stëlling met de weersomstandigheden elders. Maar dat zonnetje scheen alleen voor Bolton Wanderers, dat zoowel voor als na de rust door den international Westwood scoorde. Botwinnik, Russisch kam pioen, heeft volgens Engelsche berichten, den Brischen Schaak bond gevraagd een tweekamp voor hem te organiseeren met dr. Aljechin Botwinnik heeft Aljechin' in 1939 uitgedaagd, maar het uitbreken van den oor log verhinderde het spelen van de match De schaakclub van Moskou wil de match financieren en staat voor een "bedrag van 2500.pond sterling garant, twee derde daarvan zal de winnaar krijgen. Dezer dagen is de Fransche schaakbond juist begonnen met het instellen van een onderzoek naar de gedragingen van Aljechin tijdens den oorlog. Zijn artikelen in d.e „Pariser Zeitung" zijn berucht. In Nederlandsche schaakkringen is men dan ook ten zeerste verwonderd, dat dit nog niet tot Rusland is doorge drongen en evenmin in Enge land. Ook mag worden herinnerd aan het feit, dat de schaakmees ters, die onlangs te Londen bij eenkwamen, een resolutie heb ben aangenomen, waarin aange drongen werd om zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen tegen Aljechin wegens diens nazigezindheid Voor de onderzoekingen naar het inwendige van atomen (de z g. kern» physica) werden reeds jaren vóór den oorlog in het Natuurkundig Labora torium van de Philips Fabrieken te Eindhoven apparaten opgesteld, zooals men op deze foto kan zien. Onderaan de versnellingshuis kan men door een gat in den vloer een "blik werpen in de kamer waar de z.g. kernmutaties plaats vinden. Een van de ingenieurs slaat gade wat er gebeurd is ANEFO/Fhilips Centr. foto-archief KELLER ROOZENBURG De vierde partij tusschen Kei ler en Roozenburg werd te Utrecht gespeeld. Roozenburg speelde wit, voornamelijk in het centrum, terwijl Keiler* in de flanken speelde. De partij w-erd zeer langzaam gespeeld, waarbij Keiler niet al te vrij, Roozenburg iets veiliger speelde. Na ZfA uur was de stand 6-6 met Roozen>»rg in betere positie, doch tensiSite eindigde de partij na 4 uur spelen in remise. De vijfde partij tusschen Keiler en Roozenburg. die Zaterdag le Utrecht werd gespeeld, eindigde, tegen de verwachting in. met een overwinning voor Keiler, zoodat de stand toen was: Keiler 6 pt.: Roozenburg 4 pt. SMOKKELAARS IN UNIFORM De militaire politie heeft in den nachttrein Brussel-Rijssel 35 smokelaars, waaronder Nederl., Belgen en Franschen aangehou den. Allen waren gekleed in ge allieerd uniform; de smokkelaars waren in het bezit van grooie hoeveelheden koopbaren. Een Nederlander had 65 rolten textiel bij zich! DE AARDBEIENTEELT Gedurende de oorlogsjaren is de teelt van aardbeien sterk achter uitgegaan. In verband met de groote vraag naar versch fruit, dat uit het binnenland te verwach. ten is en mede vanwege de En gelsche belangstelling voor fruzt- pulp, is er geen reden den aard beienteelt aan beperkende bepa lingen te binden. Teneinde even wel een administratief overzicht te behouden, is bepaald, dat een ver gunning moet worden aange vraagd. H-E OPWINDING over de houding van Sovjet-Rus land ten aanzien van Perzië (Iran) duurt voort. In Washing ton is men nogal bezorgd en in Londen stelt men in diploma tieke en politieke kringen al lerlei vragen. Zullen Amerika en Engeland samen protestee ren? Wat zijn de redenen, die Rusland bewegen, om zijn troepen in het Noordelijk deel van Perzië te handhaven, in strijd met de gemaakte af spraak? Wat bedoelt men van Russische zijde met de verkla ring, dat de troepen zullen blij ven, „totdat de situatie is op gehelderd". Wat besprak Mo- lotoff in Moskou met den Per- zischen premier SultanekIn het Perzische parlement is te gen de Russische houding ge protesteerd. De Engelsche Mi nister Bevin heeft zijn vacan- tie onderbroken om naar Lon den terug te keeren. Er is spra ke van dat Iran de zaak weer voor den Veiligheidsraad wil brengenIN BELGIë is de politieke crisis weer op een hoogtepunt. De liberalen heb ben medewerking geweigerd, zoo» is aan Spaak bij zijn infor matieopdracht gebleken. De liberalen meenen, dat door een zuiver-linksche covibinatie de uitspraak van het kiezerscorps niet wordt geëerbiedigd. Er zou bovendien geen voldoende meerderheid aanwezig zijn. Spaak is nu van zijn „infor matieopdracht" ontheven en vandaag zullen opnieuw con sulten worden gehouden. kyj AG ik je even voorstellen: Boebi Trep, Canadees van aeboorte, gewicht 900 ons'vn leeftijd doet er niet toe. Hij kioam mee als verstekélina naar Europa, Boebi u>as namelijk afgekeurd voor dienst, maar hij zou en moest naar Nederland- Bij de invasie in Europa kreeg hij zijn kans. Hij kroop in de kap van een jeep en geen mensch zag het.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3