De beslissing kan niet lang meer worden uitgesteld De maatschappelijke werker in den nood van het oogenblik r Qtilt/ij&utie.w&uujus kroniek Buitenlandsch BOEBI TREP EN JIPPIE JEE IN NEDERLAND jljé Nieuw Noordhollandsch Dagblad Met het hart aan de zijde van den hulpbehoevende DE ERKENNING VAN DE REPUBLIEK INDONESIë Geen „voorwaarden" maar „doel" De rede van Churchill nieuws Sïakend Amerika DONDERDAG 7 MAART 1946 sering i de voor De nsche eleur- >gend- de re- danen ont doet kwes- O. te n de Kolf. j een fit aan lorden ichten regee. sdaad, slacht, e ver. eering an het oonge- len in ij niet d zou Dr zijn rsonen :huldi- onder. :s van r, van heeft et aan g ge- - Alvorens in de gisteravond ten stadhuize gehouden bij- komet van den Districtsar menraad Mr. de Jongh, direc teur van de opleidingsschool voor sociale werkers te Am sterdam. zijn lezing over sociaal werk in den nood van dezen tijd begon, schetste de secretaris van den Raad in korte trekken de bedoeling van den arbeid van deze in stelling. De Armenraad brengt de vereenigingen en instellin gen bijeen, die zich met soci aal werk bezig houden in welken vorm dan ook. Iedere afdeeling, die in deze coördi natie werkzaam is, behoudt haar eigen zelfstandigheid; de samenbundeling is in staat met' vereende kracht ge breken te verhelpen, die bo ven het bereik van één orga nisatie gaan. e" voorkomt het door en over elkaar heen on dersteunen van dezelfde per sonen. Op deze wijze wordt 't systeem van controle en on derzoek ten zeerste vergemak kelijkt. De samenwerking heeft reeds vele sprekende resultaten bereikt. Zoo noemde spr. de kindervoeding, de actie voor het verwaarloosde kind. gesteund door het uitgeven van kin derpostzegels, het kleeding- en dek kingcomité. de autotochten voor ouden van dagen, en talrijke andere punten, waarop de werkzaamheid van den raad zich, met vollen steun van de burgerij heeft gericht Bij zondere aandacht vroeg spr. voor de jongste activiteit van den Socialen Raad. het "Studie- en aanmoedi gingsfonds 1945", dat aan jongeren uit onbemiddelde gezinnen een kans wil schenken zich door het volgen van Middelbaar en Hooger onderwijs tot volle ontplooiing en ontwikkeling te brengen. Na oeze inleiding nam Mr. de Jong het woord. „Er heeft vroeger veel ver keerd begrip bes'aan over de kwestie: Sociaal Werk", aldus spr. Men zag dit werk vaak als een liefdadigheid. Zoo is het niet en zoo moe' men het ook niet zien. Maatschappelijk werk, is niets dan hulp van mensch tot mensch, een gevolg dus van de erkenning van het feit, dat de omstandigheden voor ieder mensch verschillend zijn. Men mag dit begrip ook niet verwar ren met sociale politiek. Wel De verdediger van von Neurath Professor Edmund Mezger.loe- gevoegd verdediger van von Neuralh voor het Internationale Tribunaal te Neurenberg, is door de Amerikaansche veiligheids politie gearresteerd. Hij is in de gevangenis te Neurenberg opge sloten. Van de reden voor deze arrestatie is geen mededeeling gedaan. AANVULLING BONNENLIJST voor de tweede helft van de derde periode 1946 (3 t.m. 16 Maart 1946). Elk der volgende Geeft recht op bonnen: net koopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 603 Algemeen: 073 250 gram jam, stroop enz. 074 50 gram thee 075 plm. 112 gram huis houdzeep (uit sluitend import- zeep) 076 250 gram zachte zeep Reserve: B 18 1 kg aardappelen Bonkaarten LA.. LB, LC 602 A 11 melk 1 'A liter melk B 11, C 11 melk 3 liter melk 026 aardappelen 2 kg aardap. Bonkaarten KD. KE 603 Algemeen: 567 250 gram jam, stroop enz. 568 plm. 11'2 gram huis houdzeep (uit sluitend import- zeep) 569 250 gram zachte zeep Bonkaarten LD, LE 602 D 11, E 11 melk 5 liter melk 526 aardappelen 1 kg aardap. Tabakskaarten, enz. T 16 2 rants, shag. of rook tabak (geen cigaret- ten of sigaren) V 16 100 gram chocolade of suikerwerken X 16 100 gram chocolade of suikerwerken Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Maart a.s, worden gebruikt, met uitzondel ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Mrt mag worden afgeleverd. staan beide in een zekere ver houding tot elkaar. Uit de sociale politiek komt nl. de behoefte voort aan maatschappelijk werk. Anderzijds, b.v. op het terrein der kinderbescherming, brengt de practijk van het maatschap pelijk werk vaak aan het licht, dat er sociale maatregelen ge troffen dienen te worden. Er wordt vaak de klacht geuit, dat de functionarissen op het gebied der sociale politiek en ook de sociale werkers en werksters te kort schieten in hun taak. Dat zal inderdaad voorkomen en is in dezen tijd niet te omzeilen, want er zijn vele en veelzijdige moeilijkheden. Uit deze moeilijkheden vloeit voort, dat den maatschappelijken werker hooge eischen gesteld moeten worden, waarvan wel de voornaam ste is, dat hij met zijn hart moet staan aan de zijde van den hulpbe hoevende. Spr. verduidelijkte dit met het optreden van de ambtenaren ach ter de loketten. De een snauwt den "cliënt" af, maar bij den ander voelt men: daarachter schuilt een warm hart. De maatschappelijke werker heeft een roeping te vervullen. De hulpbehoevende moet in hem een pleitbezorger zien. Daarom achtte spr. het onjuist dat vele bedrijven hun maatschappelijke werker tevens belasten met de functie van contro leur. Dat mag niet, want het neemt het vertrouwen weg van de hulpbe hoevende partij. Een tweede eisch is dat de maat schappelijke werker de grenzen tot waar hij mag gaan moet onderken nen, anders wordt hij een dilletant. Wel moet hij in staat zijn het karak. ter van den nood aan te voelen. Daarvoor is een vaste levensovertui ging noodig. De scholen voor maat schappelijk werk zullen daarom niet slechts een technische opleiding moe. ten geven, doch tevens vormend moeten werken op de menscihelijke persoonlijkheid. Tenslotte hebben de maatschappe lijke werkers de plicht tot organisee- ren van het werk. Omdat zij in de practijk staan, zijn zij zelf het best in staat, den noodtoestand te beoor. deelen", aldus beëindigde spr. zijn lezing. Ter illustratie van het werk van den Districtsarmenraad, werd na de pauze een film vertoond, waar. in men schematisch de groei en omvang van de door den raad be streken terreinen kon waarnemen. Een groot aantal opnamen van o.a. kinderkleeding en -voeding, medewerking bij collectes en een autotrip voor ouden van dagen bewezen wel, dat het veelzijdig werk van den Raad reeds talrijke tastbare resultaten heeft afge worpen. NOEL BUCLEY, Reuters speciale correspondent te Batavia, heeft gemeld, dat welingelichte kringen aldaar meenen, dat de beslissing over de toekomst van Indo nesië niet veel langer kan werden uitgesteld. Deze mee ning wordt versterkt door het besluit tot het herstellen van het Nederlandsche geld als eenig wettig betaalmiddel in Nederlandsch Oost-Indië en door de bevestiging van het bericht, dat spoedig een be gin gemaakt zal worden met de evacuatie van de Britsch- Indische troepen. Men zeide den indruk te heb ben gekregen dat de besprekingen met de Nederlanders misschien de laatste poging tot een vrede lievende oplossing zullen betee. kenen. Sommige kringen hielden rekening met de meening der ex tremisten. dat bloedvergieten on vermijdelijk zou zijn, wat ook de uitslag van de besprekingen zij, 'enzij het de volledige aanvaar ding van de Indonesische renu bliek beteekent. Welingelichte Britsche krin gen en de woordvoerder van Sjahrir, Hadji Agoes Salim, interpreteeren Sjahrirs man daat zoodanig, dat de erken ning van de republiek als doel van de besprekingen wordt beschouwd en niet als voor waarde om tot besprekingen te kunnen komen. Men verwacht, dat Sjahrir voor het einde van deze week weer naar Djokjakarta het hoofd kwartier van de Indonesische nationale beweging zal gaan om verder overleg met den Indo nesische president", ir. Soekar- no. te plegen. De aanstaande te rugtrekking der Britsch-Indische troepen heeft de volgende kwes tie doen rijzen: wie zal de geal lieerde verplichtingen hier. om de uitgewekenen te beschermen en de japanners te evacueeren, over nemen? Geschat wordt, dat 30.000 uigewekenen en het grootste deel van de twee Japansche divisies over Republikeinsch Java zijn verspreid. De officieele aankondiging van het weder invoeren van Neder- landseh-Indisch geld is door de republikeinsche pers genrgeerd. Nederlandsch-Indische gepen- sionneerden worden niet langer in buitenlandsch geld uitbetaald. Op 1 Maart is een „Nerier- landsch-Indisch troepencommando Sumatra" ingesteld. Tot het res sort van het commando dat zijn hoofdkwartier in Medan heeft, behoort geheel Sumatra met om liggende eilanden met uitzonde ring van Banka, Billiton en Riouw-archipel. De republikeinsche radiozenders op Java gaan ook na de beslissing van het Centraal Nationaal Comi té te Djokja voort met het geven van ongunstig commentaar op de Nederlandsche voorstellen. Radio Malang predikt den Heili gen Oorlog bil monde van Hadji Aboe Salim (niet te verwarren met Hadji Agoes Salim). Indonesiërs trachten Britsch- Indonesuche troepen tot desertie over te halen. Bot"'' gen tusschen de Japan- neezen en de inheemsche bevol king zijn op Soembawa voorge vallen Eenige Indonesische func'iona. rissen zijn door de Pesindo (Indo nesische socialistische jeugd) op grond van ..Nederlandsche neigin gen" gearresteerd. KEES BOYTNG DOOR JANY VERSLAGEN Op de zwemwedstrijden te Toulouse sloeg de jonge Fran. sche kampioen Janv onzen land genoot Kees Hoving op de 100 meter borstcrawl met 2 sec. OOK IN AMERIKA IS HET NOG GEEN VETPOT (Vervolg van pag. 1) De vraag, of wij van Amerika credieten zullen krijgen, hangt voor een zeer belangrijk gedeelte af van politieke factoren. Twee vraags'.ukken staan op 't oogen blik 'in het centrum der Ameri kaansche belangstelling: le. de verhouding tusschen Rusland en Amerika: 2e. de Amerikaansche credietverleening aan Engeland. Uit Amerika zullen de volgen de artikelen worden geïmpor. 'eerd: me'alen (bestaande uit machines, ijzer en halffabrika ten), grondstoffen voor de Ne derlandsche textielindustrie, che micaliën. 'arwe en vetten, als mede kolen en olie (benzine, smeerolie e.d.l. Hiermede zal een- bedrag van 300 tot 400 millioen dollar gemoeid zijn De Nederlandsche exportmo gelijkheid naar de Ver. Staten is voornamelijk gelegen in den ui voer van merkartikelen. Bloembollen, kaas cn jenever ziin daarbij de belangrijkste pro. ducten, die wij kunnen uitvoe ren. Wat de industrie be reft zijn in de eers'e plaats kansen aan wezig voor artikelen van een zeer hooge kwaliteit. Dit geldt vooral voor de kunstnijverheid en het ambacht, aangezien Ame rika zelf in staa' is, in de be hoefte aan goedkoope massa producten te voorzien. Men mag evenwel niet uit het oog verliezen, dat Nederland nooit zooveel naar Amerika zai kunnen expor'.eeren, als wij uit Amerika invoeren. Minis'er Vos achtte de critiek van medische zijde op de over heid ten opzichte van het ver strekken van auto's uitgeoefend, niet billijk. Tot dusverre is voor 80 pet. in de vraag van de artsen naar auto's voldaan, terwijl in de na'ionale behoefte aan au1o's zonder medici voor 25 a 30 procent is tegemoet gekomen. De artsen behooren tot de cateJ gorie, die de belangrijkste voor rang heeft bij de toewijzing van auto's LIET WAS TE VERWACH TEN dat de rede,- die Chur chill heeft gehouden in de Amerikaansche Universiteit le Fulton, stof zou doen opwaai en. Dit is in de geheele wereld geschied en daarbij zijn nadere bijzonderheden bekend gewor den, die deze rede maken tot meer dan een betoog van een Engelsch burger, die toevallig in Amerika aan den wandel is en bij zekere gelegenheid eens met zijn persoonlijke volitieke denkbeelden van wal steekt. Winston Churchill is formeel ambteloos burger, maar hij is dan toch maar de man, die vijf jaar lang de groote oorlog^lei- der van Engeland was, die don ders goed weet, wat er achter de schermen te koop is, nade- maal hij meermalen in de ge legenheid is geweest, een kijkje achter de schermen te nemen niet alleen, maar daar mee te svelen. Denk maar aan de groote conferenties van de Big Three en de Big Five, die hij meemaakte o.a. met Roosevelt en Stalin e.a. Zeker kan wor den aangenomen, dat Churchill ook spreekt als de leider van de groote, conservatieve oppo sitie in het Engelsche Lager huis. Maar partij-politiek heeft hem stellig niet gedreven. Juist het moment waarop hij sprak, nu al eerder in het bijzonder van Amerikaansche zijde ver ontrusting was geuit over de huidige wereldsituatie, maakt zijn rede tot een bijzonder mo ment in den huidigen wereld- volitieken toestand. Zeker, Churchill verklaarde geheel op eigen initiatief te spre ken, maar de Engelsche am bassadeur in Washington had de tekst van te voren gelezen, evenals Presi- dent Trumaii en in conservatieve kringen in Engeland neemt men aan, dat Bevin in elk geval met den on dertoon van de rede wel ac- coord gaat. Het zal interessant zijn. de openhartige heer Bevin straks in het Lagerhuis over het geval te hooren! Zeer dui delijk heeft Churchill een plei dooi gehouden voor een mili taire samenwerking alliantie tusschen Engeland en Amerika, dat hij de Russische „zucht naar uitbreiding van macht en leerstellingen" ongelimiteerd noemde, is een krasse uit spraak in den mond van een man als Churchill, en er zijn verschillende kranten in Enge land en Amerika met name, die het onjuist vinden, dat Churchill op deze wijze de ideologische wereldbeschou welijkeI teaenstellinaen toe spitst. Doet hij dat echter? Is het veeleer niet zoo. dat hij noodgedwongen waarschuwt voor een nevaar, dat velen niet meer kunnen of willen "ien? Er is ee™ schaduw geval len over de overwinning van de oeallieerden. Er hangt nu unekealand: De link sche partijen dringen aam "op uit. stei van ae verkiezingen. Duitschland: Het geal lieerde Voedmgsbureau over. wetgt, meer koren naar Duitsch. lana ie zenden. Portugal: Saiazar zal binnenkort een ondernoud heb- ben met Franco. V a t i c a a n: Z. H. de Paus heeft de Duitsche kardinalen vóór hun terugkeer naar Duitschland in audiëntie ontvangen. Te Chicago is voor Maandag a.s. ean spoorwegstaking aange kondigd over het geheele land. waaroij 300.000 spoorwegarbei der betrokken zijn. een gordijn van Stettin tot Triest en niemand weer ioat voor plannen Rusland en de communistische organisatie voor de toekomst hebben. Churchill verzekert bij herha ling, dat hij respect heeft voor Rusland en Stalin, maar hij is de real-politicus, die door den mist van de internationale sa- menwerkingsverschijnselen de werkelijkheid van de feiten nog ziet: Rusland wil de vruch ten van den oorlog plukken ge paard met een onbegrensde uitbreiding van „macht en leerstellingen". Churchill waar schuwde ertegen, het geheim van de atoombom prijs te ge ven. Hij zou niet rustig slapen, als een andere staat dan Ame rika dit neheim bezat „de vrees alleen, zoo zeide hij, zou er in dat qeval gemakkelijk toe leiden, aan de vrije demo cratische wereld totalitaire stelsels op te dringen, waarvan de gevolqen de menschelijke ~:erhee1ding te boven gaan. Churchill constateerde dat alle groote steden en gebieden in het Oosten en Zuid-Oosten on der Russischen invloed staan en onder controle van het Krem lin. Turkije en Iran worden nrondia aealermeerd door de Russische eischen en in Berlijn willen de Sovjets een eenheids partij. cLie in strijd is met men- schelüke vrijheid, en waardig heid. En hij riep uit: Daarvoor hebben wij Eurova niet be vrijd Ook in Frankrijk en Italië is Rusland met commu nistische invloeden aan het werk en met angst kijken wij naar Mandsjoerije, waar de Rus zijn gang gaat, alsof er geen andere mogendheden, die eiaenlijk aan Javan den knock out hebben toegediend, be staan.' Er zijn velerlei oordee- lon over de uitsvraken van Churchill. Zij zijn verschillend naar gelang van de politieke gezindheid van de beoordee laars. Maar in zijn hart is toch mevioeen wel van oordeel, dat fp ii'rarschuioende vinger van Churchill terecht en misschien ufp lont neheven is pLOTSEL1NG hoorde Boebi een oorverdoovend lawaai en hij dacht net dat het schip op een mijn was geloopen, toen iemand hem op de schouder klopte„Pardon meneer, gaat deze boot naar Nederland?" Boebi draaide zich verbaasd om en keek den schouderklopper aan. „Oeaaagreuwzzhoe heb ik het nu...., nee maar Jippie Jee, hoe gaat het met jou?!!" „Ooooo mij best!" antwoordde Jippie droog.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3