2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad ün Omtrek VOOR DEN POLITIE RECHTER (Paatste nieuwa De „Sibajak" fhuis V DEMAGOGIE Russen bezetten Ber- lijnsche banken 'WEERBERICHT VRIJDAG 8 MAART 1946 DEN HELDER PROPAGANDA.ACTIE K.V.P. Zooals dezer dagen reeds werd bericht, is een propaganda.comi. té van de K.V.P. begonnen de stad te bewerken. Onder voor. zittersc'nap van den heei*A. Kan, 2e Vroonstraat 2, hebben een twintigtal heeren deze taak op zich genomen. Door verdeeling van de stad in wijken heeft ieder lid van dit comité een bepaalae taak gekregen en 't bezoek huis aan huis zal dus hierdoor direct mogelijk zijn. Hiermede is trou wens al begonnen. Vooral nu de verkiezingsdata zoo ongeveer zijn vastgesteld, zal een ijverige bekendmaking van de plannen der Kath, Volks partij zeer zeker het geheel ten goede komen. ZAAK.OPENING De aloude brasserie „Au Gas tronome'' gaat zijn deuren weer openen en dat zal een welkom geluid zijn voor de velen, die in drukte van zaken even een hapje er tusschendoor willen nemen. En ook voor de talloos velen, die een heelen middag in de stad rondgewinkeld hebben, zal nell goed zijn hier een oogenblikje te kunnen uitblazen. De zaak is opgefrischt en modern te voor schijn gekomen, 'n Gezellig zitje aan de toonbank of tafeltjes, prettige neon.dagverlichting en allerlei artikeltjes, die voor iede re beurs mogelijk zijn; het menu is tenminste uitgebreid en- toch goedkoop. Zaterdagmiddag om vier uur gaat de zaak draaien. BIOSCOPEN Tivoli brengt deze week „Ras. kolnikov" met Peter Lorre en Edward Arnold. Het bekende Russische verhaal „Schuld en Boete" is tot een aangrijpende film geworden door opnamen en spel van den beroemden Peter Lorre. Charles Bickford, ook al geen onbekende ster, komt in de Witte Bioscoop als „De pelsjager van het hooge Noorden", een film vol spanning en avontuur, waarbij mooie opnamen uit de rijke wintersche natuur zijn te bewonderen WAT „CASINO" BRENGT Wie kent niet onze musicee. rende mariniers en wie zou ze niet graag weer eens hooren? Casino, voortvarend als altijd, zal zeer waarschijnlijk zijn moei te beloond zien en zoo ja, dan komt de Marinierskapel 19 Mrt hier spelen. Toch zeker wel de moeite waard om dien avond be schikbaar te houden. Verder komt het. Noord-Hol- landsche Operagezelschap weer en wel den 21sten. In Januari hebben we van verschillende leden van dit gezelschap een mooi kunstzinnig programma kunnen beluisteren en ook deze avond zal iets goeds brengen. 25 Maart geeft de Stille Om. fang een tooneelvoorstelling en 6 Maart zal het Stedelijk Mu ziekkorps den avond vullen. Was Februari gevuid met too- ne-elvoorstellingen, deze maand zal de muziek hoogtij vieren in Casino en op deze wijze wordt het publiek in kennis gebracht met cultureele en kunstzinnige Uitingen op allerlei gebied. Jammer is, dat „De Naamloo- zen" door omstandigheden op 13 Maart niet kan doorgaan. Dit zal echter geen afstel zijn en we hopen dan ook, dat de omstan digheden spoedig ten goede keeren. SCHAGEN BOOMEN VOOR SCHAGEN De vorige winter zijn in Scha- gen 1200 boomen ten offer ge vallen aan de brandstoffennood. Het is noodzakelijk, dat onze ge meente zijn boomen terug krijgt. De commissie voor de -Jeugd or ganiseert op 21 Maart a.s. een boomenplantdag voor de leerlin gen der hoogste klassen van de Openbare, de Katholieke en de Christelijke school. „Elk kind een eigen boom" is de leus. Behalve het nut voor de gemeente, springt de ODVoedende waarde van zoo'n boomenplantdag duidelijk in het oog. Dat kost echter veel geld. Het gemeentebestuur laat zich met onbetuigd. De Commissie doet echter ook een beroep op de bur gers. Zaterdag a.s. zullen de leer lingen van de ÜLO-school met lijsten rondgaan om voor het ge noemde doel te collecteeren. Laat ieder een boom voor zijn rekening nemen. En laat degenen, die den vorigen winter „vergeten" hebben hun clandestien weggehaalde boom te betalen, extra diep in hun zak tasten! Teekent allen in op de lijsten voor de boomenplantdag op 21 Maart. DE MARKT VAN DE WEEK Ondanks sneeuw en koude mocht deze markt zich in goede aanvoeren verheugen. Vooral was er meer rundvee aangevoerd De handel bleef echter zeer matig en niet alle dieren werden verkocht. Voor versche koeien werd onge veer 500'.— tot 700 betaald tegen plm. 400.a 600.voor de gelde. De vraag naar deze laatste categorie was miniem. De schapenverkoopers zagen met vreugde de vreemde kooplie den opdagen, anders was het marktbeeld hier droef geweest. Thans kon vrijwel de oude notee- ring gehandhaafd blijven. Vette schapen hoogste prijs 90.min dere 5580; over houders 45- 55.minimum 25.handel traag. Paardenhandel zeer stroef; prijzen onveranderd. Biggen kon den practisch weer niet verkocht worden. Prijs 5070. Jonge kippen blijven nog altijd duur, al werden de aangevoerde dieren - vandaag lang niet alle verkocht. Prijs 19.tot 23. Oude kippen gem. 16.tot 18. Konijnen zijn tamelijk goedkóoper De zwaarste vette konijnen brach ten het niet verder, dan 14. voor kleinere ƒ8.en 9. Voor de centrale zeer groote aanvoeren van koeien, varkens, schapen en kalveren. Er was veel bezoek. BILJARTVEREENIGING HOLL. NOORDERKWARTIER Uitslagen van gespeelde com petitiepartijen door de Biljart- vereeniging Holl. Noorderkwar tier op> Donderdag 28 Februari 1946, in haar clublokaal „De Posthoorn". Ie en 2e RL: car. brt. h s. gem Th. Boekei 275 6 10'2 45 83 G. J. Pater 47 6 16 7 83 C. Slikker 200 17 49 11.76 G. J. Pater 109 17 19 6.41 J. Koggeveen 150 24 22 6.25 J. Peetoom 171 24 36 7.12 G. Snaas 125 14 29 8.92 Jac. Stammes 96 14 22 6.85 Jac. Smit 125 16 31 7.81 C, Stikkelman 100 16 31 6.25 3e en 4e kl K. Bakker 85 18 20 4.72 H. Prins 58 18 11 3.22 M. Oosterkamp 85 28 10 3 03 A. Bijlsma 77 28 14 2J5 J. Pool Jac. Prins 85 29 14 2.93 75 29 12 2 58 K, Balk 50 36 7 1.38 Chr. Beekma 44 36 13 1.22 K. v. d. Ben 50 28 - 16 1.78 Joh. Zijlstra 46 28 9 1.64 A. v. d. Kuijt 50 34 8 1 47 D. Kaper 33 34 5 0'.97 S.R.C.-NIEUWS S.R.C. 1—Kaagvogels 1. 2.30 uur. Opstelling: Doel: P. Berkvens; achter: G. Sinnige en Fr. Koomen midden: P. Wit, C Berkvens en P. v. Stralen; voor: P. Stikkelman, W. Stam, FI. Berkvens, Kl. Lim- men en P. Kok. Res.: A. Ploeger. Hollandia T. 2—S.R.C. 2; vertr per fiets 11.15 uur. Aanvang 12.30 Doel: G. Appelman; achter: A. Sinnige en Th. Beerepoot; midden J. Pannekeet; H. Komen en C. Pannekeet; voor: H. Scholte: D. Huibers, D. Baars, P. Berepoot en Th. Kooyman. Res.: J Revers S.R.C. a Z.A.P.a jun.; 12.30. Doel: J. Heddes; achter: J. Baars en J. Stam; midden: J. Bee repoot; H. Stikkelman en C Bon- genaar; voor: C. Brammér; P. Pannekeet; D. v. Straten; J Gou- wenberg en Jb. de Moei. Deze Zaterdag geen trainen. BREEZAND DAMKAMPIOENSCHAP „ANNA PAULOWNA" 2e ronde: J. A. van VlietH v d. Berg 0—2; K. D. Sas—Joh' Koomen 1—1; D. Jansen—A. Huiberts 20. 3e ronde: H. VeenstraJ. Je- nmga 2—0- K. D Sas—H. v. d Berg 02; D. Jansen—P. J Wail boer 0—2; A. HuibertsJ." Koo men afgebr, 4e ronde:'J. KoomenD Jan sen 2—0; P. J. Waiboer'K. D. Sas 20; H. v. d. BergH Veen stra 11; J. JeningaJ.' A v Vliet 2—0 Stand: Gesp. gew. rem. veri. pnt 1. P. J. Waiboer 3 36 2. H. Veenstra 3 2 1 5 3. H. v. d. Berg 4 2 115 4 J. Jeninga 3 2 14 5. Joh. Koomen 3 1113 S. D. Jansen 3 1 2 2 7. K. D. Sas 3—121 o. A. Huiberts 110 9. J. A v. Vliet 33 0 DEN BURG GESLAAGDE CARNAVALS AVOND Maandagavond werd een ge slaagde Carnavalsavond gegeven in Hotel Texel, die georganiseerd was door de Text-Boys. Nadat de voorzitter, de heer C. Graaf, allen in een gloedvolle speech had wel kom geheeten, nam de geestelijke adviseur, Kap. C. Vink, het woord. Zijn Eerw. prees de Text-Boys omdat zij zoo spontaan de leiding van dezen avond op zich hadden genomen, zoodat zij de vooroor- logsche traditie getrouw waren ge bleven en hij sprak dan ook de wensch uit dat dit in de toekomst zoo mag blijven. Bij de polonaise die na het openingswoord werd gehouden bleek dat de opkomst der feest vierende Texelaars reusachtig was en de stemming voor 100% gegarandeerd. Juffr. Jansen (Jaap Rijk) deed een beroep op alle vrijgezellen, wij hebben echter niet vernomen of zij succes heeft gehad. Ook de zedepredikatie van een onbekende asceet maakte diepen indruk op de aanwezigen, zoodat een ieder in de vasten minstens één Zondag naar een voetbalmatch v. d. Boys zal gaan. Prijzen wij ten slotte nog Ket uithoudingsvermogen der mu zikanten, die zonder pauze ons de gelegenhefd hebben gegeven om onze saltarische neigingen bot te vieren. ANNA PAULOWNA ZAP.NIEUWS Programma a s. Zondag 10 Mrt: Texel II—ZAF I. 10 30 boot. ZAP II—HRC VI, 2.30 uur. Succes IVZAP III, 10.30 auto. Junioren: SKCaZAPa, 9,45 trein. Adspiranten: ZAPa—BKCa, 1.15 uur. ZAPcZAPd, 12 uur. OUDE N1EDORP GEMEENTERAAD Donderdagmiddag vergaderde de nood gemeenteraad van Oude Niedorp onder voorzitterschap van Burgem. S. H. J. Bosma. Afwezig waren de heeren Smal en de Boer waarvan eerstgenoemde met kennisgeving we gens1 ziekte. De gemeentebegrooting heeft men zij het met "krabben en bijten" sluitend kunnen krijgen. In verband met de nood der tijden en de "tijd nood" heeft men deze vrijwel eens luidend gemaakt aan 1945. Alleen de post verhuur woningen en landerijen heeft men verhoogd van 1700.— tot 2200.De wo- ninghuur moet daarvoor van 2.75 tot 3.p. w. worden verhoogd; terwijl voor de landerijen een ver hooging van 90 tot 120 wordt voorgesteld. Na enkele discussies be sluit men de voorgestelde verhooging der woninghuur te accepteeren. De heer Kriller meent dat de pachtverhooging van het land door ce Grondkamer toch niet goedge keurd wordt. Weth. v. Zoonen was van oordeel dat de oorspronkelijk door B. en W. voorgestelde veihooging tot 100 vol doende geacht kon worden; terwijl de grondkamer dat zeker aanvaardt. Hier kon de raad z'ch mee vereeni- gen. De heer v. Zoonen hield nog een korte algemeen e beschouwing waarin ce oude tegenstelling tusschen de R.K. en de Protestansche kiesver_ eeniging niet meer bestaat; doch dat een vruchtbare samenwerking tus schen de mannen der KVP en PvdA zal worden bereikt. De begrooting sluit op 55603.33 voor een gewonen en op 8447.39 voor den kapitaaldienst. Aldus goedge keurd. Het kostenbedrag per leerling voor het Bijz. Onderwijs wordt op 5.17 .vastgesteld. Door de ingeko men bijdrage ingevolge de wet op de financieele verhoudingen en een gevorderde omslag voor den politi-o- neelen dienst wordt de begrooting van 1945 gewijzigd tot een tekort van 2493.—. De rekening van 1943 geef de vol gende cijfers: Ontvangsten 79186.65; nadeelig saldo 1256.59. Kapitaal- dienst ontvangsten en uitgaven i 26132.03. Tijdens de gedwongen afwezigheid van den burgemeester zouden enkele verordeningen betreffende de hef_ fingen vpor grond, en personeele be lasting uitgevaardigd worden. Thans worden deze als volgt vastgesteld. Voor de grondbel. 190 opcenten,, voor de gebouwde en 110 opcenten op de ongebouwde eigendommen en voor de pers. belasting 160 opcenten. Voorts besluit de raad om de ge meenschappelijke regeling met Nieu we Niedorp tot het heffen van schut_ rechten aan de Sluis te Verlaat in te ♦rekken omdat deze sluis door de kar>al satie buiten gebruik gesteld is. Met algem. stemmen keurde de raad het voorstel om 20 pet. belas ting op de vermakelijkheden te hef fen goed. Bij de rondvraag verzocht de heer Tromp om voortaan de stukken welke betrekking hadden op de be- behandelde onderwerpen thuis te ontvangen. De thans gevolgde wijze waarbij de raao practisch niets méér weet dan een buitenstaander bevredigt spr allerminst. De voorz. toonde hiertegenover aan dat zulks met het oog op het weinige beschikbare papier thans nog niet mogelijk is; doch zegde toe hierin zoodra mogelijk te voorzien. Als lid van het Burgerlijk Armbe stuur ter voorziening in de vaccature v. Zoonen werd benoemd de heer W. Slijboom. De heer Tromp wijst dan nog op de dringende noodzaak om de Rij- derweg onmiddellijk te verbeteren en geeft hiervoor aanwijzingen. Ingeval de opzichter meent dat zulks onuit voerbaar is zal hij zelf een paar ga ten voor zijn rekening nemen om het mc^elijke te bewijzen. V >orz. zal hieraan alle aandacht wijden en deelt in dit verband nog mede dat Geo. Staten *400 Kg. wegen, teer hebben toegezegd. Volgens den heer- Hoebe heeft diezelfde \yeg ook nog steeds de le vensgevaarlijke mangaten en ver telt van een daardoor ontstaan recent ongeval. Hierin, zal worden voorzien. Op voorstel van den voorz. besluit de raad tenslotte nog om de rond vraag af te schaffen en eventueele vragen in het vervolg schriftelijk vóór de zitting in te dienen. Dit geeft B. en W. gelegenheid zich hier_ over vooraf te beraden. NIEUWE NIEDORP NEDERLAND HELPT INDIë Naar de afdeeling van Ned. Volksherstel meedeelt., heeft de collecte in Oude en Nieuwe Nie dorp ten bate van de slachtoffers uit lndië opgebracht 1412.60. BURGERBRUG BODE BENOEMD In een gecombineerde bestuurs vergadering van Ziekenhuisver- pleging en Hulp in Nood is voor wijlen P. den Hartog aangesteld tot bode 'voor Burgerbrug en om. streken de heer A. Mors. ALKMAAR OPZIENBARENDE ARRESTATIE Gisterenavond is de P.O.D, al hier overgegaan tot de arrestatie van den bekenden fabrikant B, Hulskamp, verdacht van hulp verleening aan den vijand. Geen contact met geïnterneerden! Dat het gevaarlijk is contact te zoeken met geïnterneerden bleek op ce zitting van den politierechter van heden. Jacob A., een timmer man te Alkmaar, verrichtte eenige werkzaamhecen in 't kamp aan de Schaepmankade te Alkmaar en had voor zekeren H. een brief aan diens vrouw meegenomen met 100. om daarvoor sigaretten binnen te smokkelen. De Officier wenschte 't feit gestraft te zien met 100.of 25 dagen. Wat de recher verzachtte tot 50.of 25 dagen. Elisabeth K. had aan den ge- interneerden Cornelis K. een pakje met eenige boterhammen willen overhandigen, toen genoemde K. werkzaamheden verrichtte aan de Noorderkade. De eisch van den Officier was 30.of 15 dagen. Uitspraak 25.of 10 dagen. Een andere Elisabeth E. de B. had op 27 Aug. te Alkmaar eenige woorden gewisseld met haar man; die in 't kamp was geïnterneerd aan de Schaepmankade. Omdat verdach te niets had overgegeven vroeg ce Officier 30.of 15 dagen. De rechter maakte er 15.of 5 dagen van. A. E. te Alkmaar had op 8 Juni door een venster van het Centraal Ziekenhuis aldaar een pakje gewor pen; inhoudende zeep en biscuit, be- stemc voor een meisje dat in ge noemd gebouw werd verpleegd en geïnterneerd was aan den Wester- weg. Na een eisch van 10.of 5 dagen werd verdachte wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. 't Is voor Leonardus v. d. Z. te Hoorn goed den drank te laten staan. In dronkenschap is hij een woestaard die niets ontziet. Zulks was ook voorgevallen 25 Juni 1944, toen be klaagde in dronkenschap werd ge arresteerd door 2 agenten, 't Kostte veel moeite den woesteling in de cel te werken. Wegens mishandeling en dronkenschap vroeg de Officier 50.of 25 dagen. Ómdat verdachte overigens goed bekend stond was de uitspraak 30.of 15 dagen. Hoogst onvoorzichtig had een timmerman te Hoorn R. D. op 29 Sept. gehandeld, door een broodmes te gooien in de richting van Pieter P. waardoor deze een schaafwond bekwam, 't Was wonderlijk goed af- geloopen. Oorzaak: plagerij van den jongen. Om zijn drift wat te beteu gelen vorderde de Officier een ge vangenisstraf van 3 dagen. De rech ter deed uitspraak met f 60 of 20 dagen. Twee jongens uirf. Anna-Pau- lowna L. N. en Jac. v. D. hadden in een vroolijke bui een auto van Simon A. weggenomen en daarmede een tochtje gemaakt. De Officier vond 't een ergerlijk 'staaltje van baldadig heid hetwelk hij taxeerde op 'f 75.— of 25 dagen. Uitspraah idem. Joh. K. en Nicolaas K., beiden te Zwaag, hadden Jan H. op de vei ling aldaar beleedigd door hem eenige leelijke woorden toe te voe gen. De zoon had ook 't woord ver rader gebezigd. Daarom werd deze veroordeeld tot 25.of i0 dagen. De vader kwam er af met f 15. of n ffen De definitieve uitslag der aanvullende verkiezingen in den Belgischen Senaat is in derdaad, zooals te verwach ten was, dat de Christelijke Volkspartij 72 zetels heeft en de linksche partijen 73 AMSTERDAM, 8 Maart. Groot enthousiasme aan boord, zoowel als op de kade heerschte vanmorgen bij het begin debarquement van on geveer 1200 passagiers van de „Sibajak" uit Indonesië. Het volgende schip met re patrianten uit Indonesië, „de Bloemfontein" zal waarschijn lijk Zondag binnenvaren. DEMAGOGIE dat is een ge leerd woord voor volksver, lakkerij of volksbedrog. Wij had den de hoop, althans sommi gen hadden de hoop dat wij, mede als gevolg van de .samen- werkingsgeneigdheid. o.a. door de N.V.B. gepropageerd, bij den komenden verkiezingsstrijd aan demagogie niet meer zouden doen. Onze vroegere waarschu wing, dat. als het er op aan komt, het bloed zal kruipen waar het niet gaan kan, en dat er groot verschil zal bestaan tus schen schoone theoretische wen. schen en minder fraaie praktijken vain de werkelijkheid, komt al uit, niettegenstaande de eigen lijke verkiezingsstrijd nog moet beginnen. Het ..Vrije Volk", te„ genwoordig spreekbuis van de Partij van don Arbeid, schreef deze week. dat de commissie-van Poll maar liever niet naar lndië moest gaan. nu nog eens uit de laatste berichten over het „kabi_ net"-Sjahrir gebleken is, hoe teer het weefsel dtr verhoudingen daar is en gelet op het feit. dat deze commissie zoo eenzijdig is samengesteld. Als men dat leest, wrijft men z'n oogen even uit. De Regeering had deze com missie zoo veelzijdig mogelijk sa mengesteld! Maar de leden die zich tot de Partij van den Arbeid rekenden, hebben voor de com missie bedankt! Nu te spreken van een eenzijdig samengestelde commissie en deze achteraf dan toch maar liever in haar werk belemmeren. dat noemen we rog eens eerlijke voorlichting, in den verheven geest der vernieu wing. En zoo is het Vrije Volk in de laatste weken al geregeld bezig te bewijzen, dat de geest van nieuwe politieke strijdme. thoden, waarin de geest van sa menwerking ons heet te hebben opgevoed, volop in de Hekelveld. sche redactie gevaren is! Deze week stelde de voorzitter van de Tweede Kamer voor, met het af- deelingsonderzoek van het wets, ontwerp in-.ake de Vermogens- aainiwasbelasting te beginnen. Het Kamerlid dr. Kertenhorst had daar bezwaar tegen en vroeg nog 14 dagen te wachten, om diverse instanties de gelegenheid te ge ven. haar meening kenbaar te maken. Heelemaal zoo gek niet voor een zoo belangrijk en ingrij pend voorstel. De overgroote meerderheid van de Kamer was het met den heer Kortenhorst niet eens. Heelemaal niet gek. Beste bewijs dat het hier geen politieke zaak gold. maar een kwestie van verschil van zakelijk inzicht. De parlementaire redac teur van het V.V. blaast de zaak echter op tot een politiek geval van den eersten rang en ziet kans. den heer K. weer eens een keer in den aartsreactionnairen hoek te drukken en te suggereeren, alsof deze heer van meening is. dat die belasting eigenlijk niet geheven moet worden, dat Kortenhorst meent, dat zij. die zich in den oorlog aanzienlijk verrijkt heb ben. maar niet moeten worden getroffen enalsof het in de wijze en de mate en het tempo, waarin de oorlogswinst makers ge troffen worden, practisch iets zal uitmaken, of deze wet veertien dagen vroeger of later tot stand komt. Immers, er is reeds voor ruim 13 millioen gulden uit ver- mogensaanwa belasting betaald in den vorm van zekerheidsstel- limgen. Afgezien van alle overwe gingen, is het overigens zeker, dat in een democratischen staat in grijpende wetsvoorstellen wel ke. zooals dit. ook bezwaren kun ren meebrengen, soms waar men ze niet zou zoeken de behoor lijke behandeling moeten hebben welke zij verdienen. Wie daar za kelijk op aandringt, behoeft niet met minderwaardige sententies politiek verdacht gemaakt te worden-. Vooral niet in een tijd van vernieuwing Een corresponded van de .Dai ly Express" meldt uit Berlijn, dat gewapende Sovjetrussische troe pen alle belangrijke banken in den Russischen sector van Berlijn hebben bezet. Zij arresteerden hierbii volgers den correspon dent. de vooraanstaande persoon lijkheden en plunderden de rest van het personeel ter plaatse uit Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: NOG STEEDS WINTER! Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. In de kuststrook temperatuur om het vriespunt; in het binnenland lichte vorst. Zwakke wind.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2