Burgemeester Cornelissen werd eindelijk ontslagen Nieuw Noordhollandsch Dagblad Doch incasseerde tot dus ver zijn salaris Wethouder Jaspers wil wel bovenaan Militair défilé Voor de Moderatoren der K.A.-kernen voor Jonge Vrouwe^i en de Aalmoe zeniers van de Gidsen Bestemming van inlandsche granen HET VERLICHTE BAGIJNHOF INDONESIË T" ZATERDAG 9 MAART 1946 Vrijdagavond vergaderde Scha. ten's gemeenteraad voltallig on er voorzitterschap van waarn. burgem. Blaauboer. Bij de ingekomen stukken werd het bekende adres van de gemeen te Standaardb,uiten aan de Staten. Generaal, met instemming be groet, en men besloot hieraan ad- heasie te betuigen. Voorts is ingekomen een besluit van den Minister van Binnen- landsche Zaken d.d. 4-2-46 waar bij de heer J. Cornelissen, op eigen verzoek, wordt ontheven van de functie van Burgemeester dezer gemeente. D heer Koning meent de gevoe lens der raad te vertolken, wan neer hij dit ontslag met genoegen verneemt. Hij vindt het evenwel niet juist dat deze heer tot dusver evengoed zijn salaris maar heeft getoucheerd. Ingeval hij het wel gemeend had met Schagen's be langen. had hij in ieder geval den 5den Mei op het bordes van het stadhuis moeten staan, maar neen, hij heeft al dien tijd niets van zich laten hooren. En dan nü pas ontslag vragen, dat is het toppunt. Die 3000 gulden is wel niet zoo erg, maar hij heeft het stellig niet verdiend. B. en W. zijn van pre cies dezelfde gedachte, maar er is niets aan te doen. De voorstellen tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de Schoolgeldheffing en tot het betalen der voor vergoeding in aanmerking komende onder wijsuitgaven werden als hamer stukken geaccepteerd Over de begrooting 1946 had de raad weinig te vertellen. De heer Koning drukte evenwel zijn verwondering uit over het feit, dat nog steeds een deel der rentelooze tuinderscredieten niet is afbetaald. De voorschotnemers hebben hiervoor thans toch stellig gelegenheid genoeg gehad. Hij verzoekt in ieder geval maatrege len voor invordering. Volgens secretaris Holtrop tornt er dit jaar stellig nog een deel binnen. Hij erkende evenwel vol mondig. dat de niet-betalers in een onrechtvaardig bevoorrechte positie verkeeren boven de wel- betalers. B. en W. zegden maatregelen tot invordering toe. De heer Koning achtte verder het bedrag van f 800.voor leer middelen voor de 300 kinderen der O. L. School te laag, en stellig waar men dit afmeet t. o. van eenzelfde bedrag voor 171 leerlin gen der U.L.O. Volgens voorzitter ziin de be dragen rijkelijk voldoende, omdat dit jaar jpch nog weinig gekocht kan worden, zoodat er zelfs nog van over zal blijven. Bovendien gaan de schoolhoof den hiermede accoord. De heer Leguit verwonderde zich er over dat ook de gestaakte .gemeentebode de Vries nog steeds zijn salaris ontvangt terwijl hij nu bij de Boerenleenbank en elders wederom een volwaardige functie bekleedt. Aldus is de betrokkene er nog op vooruitgegaan. Ook hier is volgens voorzitter niets aan te doen. omdat het geen schorsing doch slechts een staking betreft, terwijl de arbeidskracht van den persoon in kwestie, op het oogenblik toch niet onbenut mag blijven. Volgde goedkeuring der begroo. ting. Rondvraag De heer Bongenaar deelde mede dat tegen hem de klacht geuit was dat Donderdags de markt wel zeer veel belangstelling van rondtrek kende muzikanten geniet. Men had zelfs eens 8 van dergelijke lie den gezien. De heer Wester beaamde, dat gesprekken in de café's dikwijls overstemd worden door het lawaai dat aldus veroorzaakt wordt. Enkele andere heeren meenen, dat het muzikanten-bezoek hier wel sterk overdreven is. Ingeval het nu nog een inva lide betreft, dan fiat, maar mees tentijds zijn het jonge sterke kerels. Voorzitter meende hiertegen over dat muzikanten een ge meentevergunning behoeven en dat volgens hem slechts enkelen zulk een vergunning hebben. De anderen zullen hun stiel dus clandestien uitoefenen en hierop heeft de politie toe te zien. De heer Koning verzocht dan een verordening, waarbij het volkstuinders verboden wordt van ongekeurd pootgoed gebruik te maken. Voor de beroepstuin ders vormen zij een bron van last, terwijl hun meerdere uit gaven hiervoor ruimschootis ver goed worden door de hoogere opbrengst. De heer' Bakker nam het voor de losse gemeentearbeiders op. Deze menschen hebben nog nim mer de overbruggingstoelage ontvangen, omdat zij daarvoor niet in aanmerking komen. B. en W. gaven hierop echter 'en antwoord, dat zij feitelijk een hooger weekloon ontvangen dan in het vrije bedrijf en reeds drie maal een verhoogng hebben ont vangen. Zij staan practisch ge. ijk met de bouwvakarbeiders en voorzitter vindti het absoluut on juist als ze hier nog boven zou den staan. De heer Bongenaar merkte hieromtrent op, dat de moeilijk heid te ondervangen is door hen op arbeidscontract te stellen. Hier was voorzitter echter nog wat huiverig voor, omdat de ge meente nog niet weet wat er van 1 harer vaste arbeiders gewor den is. Komen deze terug dan 's er 'ri overcompleet. Weth. Jaspers wekte dan de raadsleden op vooral den boom. olantdag te stdmuleeren, o.a. door ruim op de lijsten te tee kenen. Wij hebben allen van de boomen weten tie profiteeren. Ik wil het wel bekennen en dan bok gerust bovenaan staan. De heer De Veer achtte het boomen planten prachtig, maar er zitten nog altijd een 800 stob ben in den grond. Het kost even wel kapitalen deze te laten ver wijderen. Zelfs als men hiervoor betaalt én men bovendien het hout laat houden, krijgt men geen gegadigden. Voorzitter meende uiteindelijk dat het mogelijk is deze stobben dood te maken, zoodat men niet telkens weer opduikende boscha. ges behoeft uit te roeien. Hier door spaart men bovendien de bermen. De heer Wester zou gaarne de Armenzorg nader behandeld zien; z.i. zijn de huidige uitkee. ringen te laag, om kleeding en schoeisel te koopen, wanneer hiervoor de gelegenheid is Uit heli antwoord bleek even wel, dat de normen indertijd nog verhoogd zijn en dat B. en W. ieder geval op zichzelf beschou wen en waar noodig de helpende hand bieden, -.ren is evenwel ook voor hoogerhand verantwoording schuldig. Tenslotte deelde voorzitter nog mede, dat men bezig is met de huisnummering; dat de film keuringscommissie werd aange vuld met 2 onderwijskrachten en dat' de heer De Veer, die toege zegd had informaties in te win nen over elders gebruikelijke weeggelden, nog niets naders kon vertellen. JUBILEUM Naar wij vernemen zal de heer P. Koordes. bestuurder van de Twentsche Bank N.V.. kantoor Schagen, Donderdag 14 Maart a.s. 25 jaar aan de instelling zijn verbonden. Wij twijfelen niet of het zal den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbreken EEN UITKOMST VOOR HET LANDBOUWBEDRIJF Donderdag viel op de markt de nieuwste Amerikaansche aard. appelrooimachine en aanaarder tê bewonderen. De machine is uitge rust met drie onafhankelijk van elkander werkende stellen voren trekkers. roteerende elevators (welke de aardappelen poten) en draaiende geslepen schijven, wel ke voor het aanaarden zorg dra gen. Met behulp van deze machi ne kan per dag een enorme op pervlakte land met aardappelen worden bezet met gebruikmaking van 1 of hoogstens 2 arbeids krachten en een paard. Vanzelf sprekend is zoowel de poot als regelaistand regelbaar. De ma chine, die een zeer solieden in druk maakt, wordt in den handel gebracht door de fa. v. Spunter alhier. R.K. BRIDGECLUB 4e competitie No. 1: Hoog Eerw. Deken Zeer Eerw. Heer Pastoor 51 pnt; no. 2: heer en mevr. Ploeger 46 pn't; no. 3; C. BruinP. Bosman 44 y, pn't; no 4: H. en T. Deute kom 41 p'nt; nó. 5: heer en mevr. Settels 40 K pnt; no. 6: mej. C. DeutekomG. Boontjes 39 pnt; no. 7: heer en mevr. Brugmann 37 pnt; no. 8; G. Stoop O. Kroon 35 pnt. Bllijn; no. 1: heer en mevr. Nuyens 66 y2 pnt; no. 2; heer en mevr. Stuijt"62j4 pnt; no. 3; heer en mevr, Schaafsma 55J4 pnt; no. 4; heer en mevr. Rédeker 54% pnt; no. 5; heer en mevr. Beekma 53 pnt; no 6: heer en mevr. P. Deutekom 52 pnt; no, 7; G BosmanL Volkers 50 pnt; nó. 8: D en. N. Groot 50 pnt; no| 9; heer en mevr. Grootes 49j/> pnt; no. 10; heer en mevr. A. Deutekqm 45 pnt. DEN HELDER GEVAARLIJKE MANOEUVRE Een dame, die haar familie naar den trein bracht en, om het. af scheid zoo lang mogelijk te rek ken, in de coupé was gaan zitten, wilde, toen de trein zich al in be weging zette, vlug uitstappen Zij gleed echter uit en viel op het perron, met het gevolg dat haar been brak. BRANDSTICHTERS Een zestal jongens haalde de aardigheid uit op de Zeedijk een brandje te gaan stichten. De po litie was hier echter niet van ge diend en de knapen, die naar het bureau meegenomen waren, kre gen aaar een warme ontvangst. Vermoedelijk zullen ze het wel geen tweeden keer uithalen. STRANDJUTTERS EN EEN OPLETTENDE WACHT Wanneer er menschen op het strand loopen is dat op het oogen blik- iets bijzonders, zoo dacht de militaire wacht te Huisduinen er ook over en bij nader toezien ont dekte hij. dat de strandbezoekers, een paar jongens, hout aan het weghalen waren. Van den nood een deugd maken geldt hierbij niet. De wacht waarschuwde prompt de politie en deze nam de juttertjes even onder handen. Het verzamelde hout kreeg een an dere bestemming. HET VERSCHE BROODJE Ter plaatse zijn weer twee bak kers bekeurd, wegens het vóór tienen verkoopen van versch brood. Dit is en blijft nog steeds verboden, al is het begrijpelijk, dat er menschen zijn. die 's mor gens graa" een stukje versch jrood hebben. De koopeis moeten hun smaak dan toch maar bewaren tot 's mid dags, want de bakkers worden on herroepelijk de dupe. VERBODEN TERREIN Ter zake van het loopen op ver boden terrein, hier het spoorweg emplacement werd een voetganger bekeurd De kortste weg is niet altijd de juiste. MARINIERSKAPEL De marinierskapel der Konink lijke marine zal a.s. Maandag 11 Maart voor de eerste maal in het openbaar optreden in een gala concert. dat in de Rivierahal te Rotterdam zal worden gehouden. Ter eere van deze gedegenheid zal voor het eerst de nieuw uni form worden gedragen. De directeur, die belast is met de leiding van de marinierskapel, is de le luitenant der marine G. Nieuwland. BREEZAND MIRAKELLOF OM HALF ELF Aan de deelnemers van Gen St. Omgang wordt bekend gemaakt dat het Lof in de parochiekerk gehouden zal worden hecenavond om half elf! en niet om 10 uur. Daarna gaat men gezamenlijk naar de treihhalte. K.A.J.-NIEUWS Woensdagavond werd door de nieuw opgerichte KAJ de eerste le- z ng georganiseerd en wel door den W. E. Heer Rector Brans, Inspecteur bij hret R.K. Land- en Tuinbouw- onderwijs die sprak over het onder werp: "De jongeman in den tegen- woordigen tijd'. Eerw. Spr. zeide dat de jongeman in deze na-oorlogsche tijd een bijzondere functie te vervul len heeft n.l. "Opbouwen" niet alleen het materieele, maar ook en dat vooral het geestelijke. Het eerste moet gecaan worden door met alle energie het dagelijksche werk wat dat ook zij naar beste kunnen te volbrengen en het laatste kan ir groote mate gedaan worden door het vereenigingsleven te versterken. Een en ander werd in de geestige reae op du.delijke wijze naar voren gebracht. Na afloop beantwoordde Rector Brans diverse vragen. O.a. werd gevraagd of het riet mogelijk zou zijn ook hier in Breezand het "volks-dansen" in te voeren. Daar het zeer moeilijk is hiervoor bekwa. me leeraren te krijgen werd Git punt ter nadere bestudeering op 't pro gramma geplaatst. Na rog eenige mededeelingen door den W. E. Heer Brans werd het be stuur eer Ka jotters samengesteld uit: N c. Verbruggen, voorz.; Han v. Lierop: Cas Steenvoorden en M. Weijers waarna deze mooie avond werd gesloten. SCHOOR' DE KUNSTENAAR M J. LAU OVER "FRESCO-SCHILDEREN" Voor de R.K. Ontwikkelingsclub hield de kunstschilder M. J. Lau een boeiende voordracht over fresco's. Wat is een fresco? Een fresco is een muurschildering, welke is uitgevoerd in ce nog natte kalk. Kalk heeft de eigenschap, dat zij bij het drogen een hl dje vormt. Wordt nu de natte kalk beschilderd, zal dit huidje zich vor men over de verf; die gehouden is daar ten eeuwigen dage te blijven zitten. Ten onrechte worden vaak alle muurschilderingen fresco's ge noemd. Het schilderen op droge mu ren wordt daarom ter onderscheiding fresco-secco genoemd', de buon-fresco is de benaming van de schildering in de natte mortel. Oneindig veel zwaar der is de taak van den buon-fresco- sehilder. Hij toch kan niet vooraf in de natte kalk gaan schetsen. Hij dient zijn werk in korten tijd, d.w.z. voor dat de kalk droog is, geheel uit het hoofs en direct raak, af te maken. Zou hem dit mislukken dan kan hij den muur weer afbikken en opnieuw beginnen. Bovendien moet hij reke ning houden met de veranderingen in zijn coloriet bij het opdrogen Slechts zijn ervaring kan hem hierbij helpen. Al deze moeilijkheden kan de fresco-seccosChilder ontgaan. Hij mengt zijn kleuren met een lijmstof, na eerst op den drogen muur zijn ontwerp te hebben geschetst, dat hij alle mogelijke wijzigingen kan doen ondergaan. In ons land, dat toch één der haar den van de Europeesche schilders kunst mag genoemd worden, is nooit een traditie van muurschilderkunst ontstaan. Vragen wij ons af, aldus spr., welke factoren deze ligging van zaken ge produceerd- hebben, dan moeten wij wel als een der meest efficiënte, de toenmalige geestesgesteldheid te berde brengen. Uitvoerig ging de begaafde kunstenaar de ontwikkeling der muurschildering na van de E'gyptena. ren tot onzen tijd, daarbij tevens besprekende de, laten wij het noemen, levenshouding der verschillende vol keren. Bij het ontstaan van de z.g. "vrije schilderkunst" trad de mensoh naar voren als middelpunt van het heelal en werd deze kunst, die tot nog toe sacraal genoemd kon worden, werelcsch. Steeds verder zakte de kunst en steeds mistroostiger werden de radelooze pogingen om den volko men ondergang te ondergaan, totdat men aangeland was op de bijna totale verwoesting der beschaving van onze dagen, een sombere chaotische ruïne waaruit geen redding meer mogelijk is, tenzij de mensch zich weer bezin' op wat hij eens bezeten heeft, tenzij hij weer opnieuw beseft dat hij een ziel bezit, die ten koste van een on eindig kostbaar Offer vrijgekocht is en hij gelijk de verloren zoon uit de parabel terugkeert tot het Vader huis, berouwvol zijn mea culpa snik kend. Eerst dan zal de mogelijkheid geopend worden dat wederom op aarde een beschaving opgebouwd wordt, oreeder en schooner wellicht dan ooit te voren, dat kunsten en wetenschappen weer hun ware en grootsohe vormen aannemen, d'en mensch tot vreugde en geluk en op nieuw als een vroom en machtig psalmgezang omhoog stijgende. Tot meerdere eere Gods BURGERBRUG R.K. RIJWIELCLUB De Rijwielclub vergaderde de zer dagen in het Parochiehuis. De voorzitter wierp in zijn ope ningswoord nog een terugblik op den bezettingstijd. Een belang rijke bespreking' volgde over de deelname aan den Stillen Om gang. Daar het niet mogelijk is per fiets te gaan, heeft het be. s'ruur een motorboot gehuurd. Besloten werd den geestelijken adviseur te verzoeken Zaterdag avond 18 Maart eerst een lof te houden, waarna men precies om acht uur per motorboot vanaf Burgerbrug zal vertrekken. Het bestuur stelt alle mannelijke pa rochianen boven de 16 jaar in de gelegenheid, nu het zoo makke lijk gaat, aan den Stillen Om gang deel te nemen. Er is vrij consumptie aan boord, doch brood client men zelf mee te ne men. Hierna volgde een bestuurs verkiezing. Het) geheele bestuur was afgetreden. Gekozen werden de heeren B. Buter, J. Borst, P. G. P. Glas, D. v. d. Hoorn eri F. Mink. Tot voorzitter werd ge kozen dé heer B. Buter. Met een toepasselijk woord van den voor zitter werd hierop de vergade ring gesloten. WARMENHUIZFN „DE NOORD" In de jaarvergadering van de Tuinbouwver. „De Noord" werden de aftredende bestuursleden de h.h. A. Hopman, Jb. Dekker en P. Mink herkozen; de heer W. Gut- ker werd herkozen als lid van het bestuur der C.V.V. De rekening werd vastgesteld met een batig saldo van 703.33. Als afgevaar digden naar de algemeene verga dering van de C.V.V. werden ge kozen de heeren W. Gutker, D. Mink en Jb. Swan. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een nieuw arbeidscontract, waarover geen overeenstemming kwam tas- schen werkgevers en werknemers, zoodat de Rijksbemiddelaar zal moeten bslissen. Besloten werd de C V.V. te verzoeken op korten >er_ mijn een vergadering te houden, ter bespreking van de 100 rct. kostprijs-uitkeering. Het gemeentebestuur van Amsterdam tracteert Amsterdam heeft gelegenheid gehad zich een indruk te vormen van de Nederlandsche Gezags. troepen, de infanterie, de pant. serafweer- en de genietroepen, die ter afsluiting van groot, scheepsche oefeningen Vrijdag middag van de Jan van Galen straat in West af de stad hebben doorgemarcheerd en op den Dam hebben gedefileerd voor den chef van den generalen staf, luite. Op Vjijdag 26 April zal in het Missiehuis in Hoorn eenzelfde bespreking gehoudeq worden als is aangekondigd op 22 Maart a.s. in Noordwijk aan Zee, Dit ten behoeve van de Moderatoren en Aalmoezeniers in de Dekenaten van den kop van Noordholland, om de moeilijke reisgelegenheid. Zij kunnen kiezen aan welke be spreking zij willen deelnemen, dus in Noordwijk aan Zee of in Hoorn Deken B. HOSMAN nant-generaal mr, H. J. Kruis en verschillende autoriteiten. De troepen waren samengesteld uit net 1ste bataljon van het 10de regiment infanterie, het 2e ba taljon van het 1ste regiment infanterie, het detachement pant- serafweertroepen, de genietroe pen en vier compagnièn gezags. .roepen. Voorts namen aan dit militaire défilé deel de Konink lijke Nederlandsche Militaire Ka pel en een muziekcorps van de ^ezagstroepen en van de infan terie. Nadat troepencommandant majoor W. Denker, zich bij luite nant-generaal Kruis vervoegd nad, nam deze laatste den stram mareneerenden uroepen de para. je af. Het waren 2500 man in otaal. Bij de infanterietroepen reden twee groepen brengun. carriers, gevechtswagens en pantserwagens mede. Na afioop van de parade heeft net gemeentebestuur van Am sterdam alle manschappen in verschillende hotels een lunch aangeboden, waarvoor in totaal 3000 broodjes waren belegd en 1500 lieer koffie, alsmede 2500 .iter soep was gereed gemaakt! In het voedselvoorzieningsblad no. 15, dat héten verschijnt, is opgeno men een bekendmaking van het Be drijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, die handelaren in gra nen voorschrijft de voorraden in- lanasche tarwe, rogge, gerst en ha ver, met uitzondering van zaaigra nen, met ingang van Maandag 11 Maart ter beschikking van het Be drijfschap te houden. Hetzelfde geldt voor de voorraden binnenlandsche granen bij alle verwerkende indu strieën, met dien verstande, dat deze verwerkers door kunnen gaan de grondstoffen in eigen bedrijf te ver werken. Een en ander beoogt de be stemming van de voorraden te rege len met het oog op de voorziening der levensmicdelenmdustrie. Het zesde eeuwfeest van het H. Mirakel van Amsterdam kon het vorige jaar niet gevierd wor den en is daarom naar Juni van dit jaar verplaatst. Omstreeks H. Sacramentsdag zullen van 19 ot 23 Juni groote feestelijkheden gehouden worden. Men was van plan tijdens deze feesten het Bagijnhof te illumineeren, maar omdat een dergelijke illuminatie in den zomer niet goed uitkomt, heeft men dit gedeelte van het feest maar a'vast naar den „Stil- en" Omgang in Maart verscho ven. En zoo zal in den nacht van Zaterdag op Zondag van een tot vijf uur en van Dinsdag 12 tot en met 20 Maart eiken avond van zeven tot negen uur en in den nacht van Zaterdag 16 op Zondag 17 Maart van een tot vijf uur het Bagijnhof feeëriek ver licht zijn. Onder leiding van ar. chitect H'ardeveljl heeft men alle geveltoplijnen, de omlijstingen van de ramen van de Kapel en de spits van den toren en de dak lijnen van de Engelsche Kerk (met welwillende medewerking van het kerkbestuur) geïllumi neerd en schijnwerpers zullen de vaanversieringen in den Hof verlichten. Twee groepen ingezetenen van Nederl. Indië hebben onlangs haar meenir.E over de toekomsti. ge verhouding tusschen de Ne derlanders en Indonesiërs ge uit. In de eerste plaats is een op. roep gepubliceerd van een aantal vooraanstaande Nederlanders in Batavia. Zij spreken daarbii hun volledige adhaesie aan de Neder landsohe regeeringsverklaring van 10 Februari uit. In de tweede plaats is te Batavia een „vooruit strevende groep" gevormd van Nederlanders, die zich ten doel stelt „hen te vereenigen die ge kant zijn tegen de handhaving van de koloniale verhouding in welken vorm dan ook en die be reid zijn tegen alle reactionnaire machten te strijden".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2