PARADE DER SCHOONHEID r BOE BI TREP EN JIPPIE JEE IN NEDERLAND Nieuw Noordhollandsch Dagblad 7 HET GEHEIM VAN EEN MOEDER WEERBERICHT ZATERDAG 9 MAART 1946 Een nieuw boek van Rogier van Aerde. Hoe staat het met de film? EEN ONTSTELLENDE HOEVEELHEID oorlogsdocumentatie is over ons losgelaten in pamfletten, brochures, tijdschriften en boeken We vroegen ons dikwijls af, of dit alles niet jammer was voor het papier, dat er aan besteed werd. Want de waarde van een massa dergelijk schrijfsel is zeer miniem. Boeken, die op brochures leken, brochures, die beter pamfletten genoemd konden worden en pamflet ten met niet veel meer inhoud, dan een schoolopstel. En dat alles ge wijd aan een der grootste treurspelen, dat oorlog heet. Daar tusschen- door kwam ineens: "Bezet gebied"; door Rogier van Aerde, de schrijver, die jaren geleden naam Kreeg door het opzienbarende boeK "Kaïn" een boek dat druk op druk kreeg en dat nog steeds de groote aandacht heeft van het lezend pu bliek. Is dit boek "Bezet Getoied" dan zooiets bijzonders? Inderdaad. Voor hen die onder dit bijzonders het hooge begrip kunst verstaan en daar misschien bang voor worden zij hier bijgevoegd; dat het boek zijn tweede druk al heeft. Voor vele menschen is de druk al tijd een soort graadmeter voor goed of slecht. In "Bezet Gebied" is heel de lij densgeschiedenis verwerkt van het Nederlandsche volk vanaf 10 Mei 1940 tot 5 Mei 1945. Een lijdensweg, die iedere vaderlander heeft meege maakt, vrouw en man, strijder in 'n woedend gevecht tegen den vijand en stille verdrager van de martelingen in een concentratiekamp. Is het een roman? Niet in den zin van het woord. Losse stukken uit dagboeken van personages uit het boek, ontmoetingen van willekeurige figuren, Jodenvervolging, executie's, overvallen en leed, heel veel leed zelfs van menschen, die niets anders doen, dan haten, dat alles is ver werkt tot een groot drama, dat een_ voudig "Bezet Gebied" genoemd is. De strijd der "Kerken, de maehteloo- ze tegenstand, het verzet in alle vor. men zijn er in weergegeven. Feiten en nog eens feiten. Maar een schrij ver, die uit de volheid van zijn ge voel een werk als "Kaïn" aan de menschheid gaf, kon niet anders doen, dan ook zijn tweede werk, dat misschien is het te scherp uitge drukt de slechtheid van K'aïn's volgelingen behandelt, een deel van onszelf maken. Ieder van ons zal er zijn eigen ervaringen in terugvinden. Het is goed, dit boek te lezen, voor ieder, die in de verwarring van de zen tijd geen oplossing kan vinden, voor ieder, die verwikkeld in de vreemde politieke verhoudingen zfjn zelfstandigheid dreigt kwijt te raken en voor ieder, die voelt, dat met het e.nde van den oorlog nog geen einde kwam aan al'le onrecht en haat. Op de laatste bladzijde van "Bezet Gebied" staat: Gerechtigheid is weergekeerd! In Nederland gebeuren wonderen! Daar brandt de liefde als een vlam! Soms zou een gevoel opkomen, dat zooiets dergelijks maar literatuur is en dat boven alle literatuur steeds de rauwe werkelijkheid blijft zegevie. ren. De droom van den eenling wordt dikwijls een spotlach in het groote gebeuren om hem heen. Maar de slotregels geven met een paar woorden inhoud aan het leven van ieder die doodmoe in de ellende dreigt neer te vallen: "Wij mogen niet ophouden. We moeten verder gaan." Het zij zoo! Geen perspectieven? De film biedt bitter weinig nieuws. Het zijn terecht de oude koeien, die uit de sloot worden gehaald, in dit geval de oude rolprenten die uit de sluier van hun bij na-vergeten be staan weer eens een kijkje komen ne men bij het publiek dat eigenlijk al jaren verder leeft. Of zijn we toch jaren teruggehold? Sommige van die films "doen het nog wel, zijn dragelijk, om te zien, maar weer andere hebben geen be- teekenis meer in het bestaan van menschen die een andere gedachten, gang kregen over wat wel en wat geen waarde heeft. De eeuwige de- viezenmoeilijkheid houdt ook de nieuwe films buiten de deuren van Nederlands bioscopen. Er zijn nieu we films, inderdaad, maar die zijn voor ons nog steeds taboe. Totdat? alles voor haar baby! Als de kleine straks komt, zal moeder haar jongste spruit weer met alle zorg omringen, zooals alleen een moeder dat kan Voor moeder zelf beteekent dit ook extra zorg. Er komt zooveel kijken! Baby heeft van alles noodig en het kost duur tegen woordig. Maar moeder heeft hierop ge rekend Haar boodschappen doet zij bij de Gruyter Niet alleen omdat het daar zoo prettig win kelen en de bediening er zoo goed is, maar vooral omdat zij weet: hier krijg ik bétere waar en 10 korting. Voor tien gul den bons een gulden contant terug. Zij heeft zoo al heel wat guldens apart kunnen leggen. Dat is moeder's geheim. En baby zal straks niets tekort komen! (Advertentie) Ja; misschien; totdat ons land nu eens zelf laat zien dat ook wij op dit gebied geen vreemden meer zijn en dat ook wij wel iets dergelijks kun nen vervaardigen. We zagen onlangs eenige filmpjes van Philips. Reclamefilmpjes maar met zulk een gaafheid opgezet en ge_ monteerd, dat ze voor het publiek werkelijk een openbaring waren. Zit ten hier geen mogelijkheden voor onze cineasten? Ook de jongere kunstschilders gaan zich weren, zij komen steeds meer te voorschijn, al is hun werk nog lang niet, iat, wat we na jaren van stil stand zouden kunnen verwachten. We schreven hierover al meer. Ergens ontdekten we eenige prachtstukken van Charley Toorop; beelden met 'n achtergrond van oorlog, aangrijpend en zeer sterk van kleur. Maar er is een nieuwe geest op komst, dat kon al worden ontdekt op de tentoonstel, ling van "Weerbare Democratie" in Amsterdam. Sommige stukken vreemd en beklemmend, anderen weer be vrijdend, als een soort dank jubel. We iTopen spoedig op al die nieu we kunststroomingen meer te kunnen ingaan. Volstaan nu met het vermei, den; dat zij in wording zijn in letter, kunde, muziek, tooneel, film en schilderkunst. Er zijn veel nieuwe gezichtspunten, ook is er veel, dat op oudere ideeën terugkomt, maar de geest is anders geworden, direc ter hier en daar, terughoudender dikwijls. T. v. d'. H. DE LOONEN IN DE GROOTE HAVENS In de Amsterdamsche en Rot- terdamsche havens is het loon voor de vaste havenarbeiders se bracht op 139.55. zulks overeen komstig de voor vergelijkbaren arbeid geldende loonen, "Voor de losse arbeiders in Rotterdam is een overeenkomstige verhooging vastgesteld. Voor de havenarbei ders, werkzaam bii de stichting samenwerkende bavenbedriiven in Amsterdam, is het garantieloon verhoogd met een toeslag oer gewerkt uur. Bangkok-team Het Bangkok-team, dat tot taak heeft de Nederlanders, die in kam. pen verblijven in de omgeving van Bangkok in Siam tot steun te zijn. en hen over de toestanden in Nederland voor te lichten, is gisteren vertrokken met een spe ciale boodschap van de Koningin. Varkensstamboek Hel Varkensstamboek in Noord- Holland hield zijn jaarvergadering in het "Gulden Vlies" te Alkmaar onder leiding van haar voorzitter den -heer J. B. van Kampen té Spierdijk. Mede. gedeeld worct dat de prijs voor de over te nemen jonge beeren is vast gesteld op 3.per KG met een max. van 225.per stuk; het dekgeld voor zeugen vanaf 1 Jan. 1946 is be paald op 7.50 per zeug en de Selec. tiemesterij te Hoorn thans weer bijna geheel is bezet. Het ledental is thans tot bijna 2600 gestegen. Bovendien wordt bekend gemaakt dat er een commissie is benoemd welke tracht den prijs van varkens met een laag gewicht, welke worden geleverd aan het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch verhoogd' te krijgen. Bij acclamatie wordt tot secretaris, penningmeester in vasten dienst be noemd de heer C. Roeper te Alkmaar. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren S. Borst te H'eerhugowaard D. Schoen te Benningbroek en W. J. Geysel te Ouderkerk a. d. Amstel. Tot leden van de financieele com missie rekening 1946 bep. '47 worden bij acclamatie de heeren K. S. Winkel te Abbekerk, J. Willenborg te Spier dijk, C. Spaan te Koedijk en als plaatsvervangers K. Veldt te Bergen en C. Mayer te St. Pancras gekozen. De rekening over 1945, welke sluit op een bedrag van 36921.65.met een voorceelig saldo van 4007.92. wordt op voorstel van dhr D. Schoen goedgekeurd even als de begrooting voor 1946 welke met een nadeelig saldo van 2600.sluit op een be drag van 26325.Goedgevonden wordt medewerking te verleenen aan enkele te houden varkensfokdagen. Hiervoor is 1000.beschikbaar ge steld terwijl voor aankoop van 40 gesubsidieerde beeren 9000.wordt uitgetrokken. Getracht zal worden in Duitschland een aantal beeren aan te koopen van het Groot Yorkshire ras. Bij de rondvraag blijkt de vergadering ont stemd te zijn over de wijze van uit betaling van de geleverde varkens aan hét Bedrijfschap van Vee en Vleesch. Getracht z£l worden hierin verbetering te krijgen zoo, dat men binnen 4 weken (nu soms na 3 maan den betaling kan verwachten. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt; geldig tot Zondagavond. NEVELIG Nevelig of mistig weer met hier en daar nog eenige lichte sneeuw of motregen Tempera tuur om het vriespunt. Langs de Waddeneilanden matige Noord-Oostelijke wind; overi gens zwakke wind. AKKERBOUW Vergadering van de L.T.B.-vakgroep De afgevaardigden van de le den-akkerbouwers van den LTB kwamen in algemeene vergade ring te Haarlem bijeen, onder leiding van den heer H. A. Gie_ sen. Een groot aantal ingekomen voorstellen werd behandeld, o.a. kwam ter sprake de kolonisatie van den N.O .polder. Bij de NAK zijn stappen ge daan, dat na tijdig doodsproeien, dë rooidatum van de goedge keurde aardappelen met 14 da gen wordt verlengd met het oog op de hooge loonen in den rooi tijd en de arbeidsmoeilijkheden. De prijzenpolitiek voor oogst 1943 werd aan een zeer scherpe critiek onderworpen. De loonen in den landbouw moeten gelijk zijn aan de bouwvakken en. in de industrie. De landbouw werkt hard, om ons land zoo snel mo gelijk er bovenop te krijgen. Daarnaast wordt een politiek gevoerd, die duizenden arbeids- schuw maakt, o.a. door de over bruggingsregeling' De landbouw schreeuwt om arbeidskrachten, terwijl duizenden goede arbeids krachten de lijn trekken. Er wordt geparasiteerd ten koste van den landbouw. Daar komt nog bij, dat het de landbouw is, die de meeste lasten moet opbrengen. Dat moet verkeerd gaan en de georgani seerde landbouw tolereert 'n derge lijke politiek niet langer. De Minister van Sociale Zaken verwijst nu de Stichting van den Landbouw naar de Stichting van den Arbeid omtrent de loonvorming in den landbouw. De Stichting van den Landbouw wenscht nu door te zetten, zij wil zich niet laten afschepen met 'n'half slachtige prijs- en loonpolitiek en gaat krachtige eischen stellen. De L.T.B. heeft zich geschaard achter de besluiten van de Stichting van den Landbouw t.a.v. deze fun- damenteele vraagstukken, om tot een eensluidende gedragslijn te komen. De landbouw is lang genoeg "lamme goedzak" geweest. Hieraan moet nu een einde komen. Voor suikerbieten zal binnenkort een prijs gepubliceerd worden. De prijsstelling van de overige akker bouwproducten is opgeschort, totdat de onderhandelingen oveT de loonen en de prijzen zijn beëindigd. Door den L.T.B. wordt intensieve bedrijfsvoering met redelijke prijzen en loonen gelijk aan die in de in dustrie voorgestaan. De landarbeid dient op 'n hooger peil te komen door ontwikkeling van de landarbei ders en een pensioenregeling. Verder hield Ir. Lienesch, Rijks- landbouwconsulent te Alkmaar, een lezing over de "perspectieven in den akkerbouw". Hard werken, sparen, verdere mechanisatie, verheffing van het cultureele peil ten plattelande en een hechte organisatie door dë be langhebbenden zelf. kunnen de op lossing brengen. Wij boeren moeten zelf ons lot in handen nemen en niet teveel steunen op anderen. Tenslotte werden nog 'n aantal an dere punten behandeld. De iishockeywedstrijd Neder landZwitserland is gisteren in Den Haag door de Zwitsers met 50 gewonnen. Reëel en radicaal Prof. Romme psreekt te te Warmenhuizen (Vervolg van nag. 1) Op sociaal terrein willen wij vrijheid van organisatie; daarvan gebruik te maken is in het belang van ons land en van ons volk. Onze politieke eenheid wekte dikwijls afgunst en vrees op; maar ook eerbied en bewon dering; en deze zal groeien als wij straks ook in het po litieke leven, schouder aan schouder staan; niet omdat onze bisschoppen ons dat aanprijzen, maar omdat wij beseffen, dat wij daarmee aan ons volk den besten dienst bewijzen, dien we 't bewijzen kunnen. Uit 25-jarige politieke ervaring kan ik alaus Prof. Romme uitdrukkelijk zeggen, dat ver deeldheid onder Katholieken op het politieke erf, leidt tot politieke machteloosheid en tot winst voor hen, die ons program bestrijden met hun negatieve levenshouding. Ik ben ervan overtuigd aldus spr. dat als het een feit is, dat wij vandaag met andersdenkenden over verschillende punten beter kunnen praten en samenwerken, dit te ganken is aan onze jarenlange prill, cipieele scholing. Machtsvorming is noodig en onmisbaar om ons stand punt te doen respecteeren. Voorts ben ik ervan overtuigd; dat nu de sociale evolutie op een keerpunt staat, nu er fundamenteel werk is te doen, dat het in het belang van land en volk is om onze principieele scho ling in het jongere geslacht tot nieu we daadkracht op te kweeken en aan ons volk te geven het beste, dat wij bezitten, de wereldhervormer! de kracht van het Christendom. Dit willen wij in ons program naar bui ten cragen, steunend op de peilers van rechtvaardigheid en naastenlief de. NIEUWE MAXIMUM PRIJZEN De voorzitter van het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit heeft de hieronder vermelde maJ Boerenkool Kroten I tot K kg p. st Kroten II van 1 kg p. st. Kroten III van 1l'/j kg' p. st. Gek. kroten 3 st. of meer dan 3 st. per kg Gek. kroten minder dan 3 st. per kg Koode kool Savoye kool (geel) Savoye kool (groen) Witte kool Peen zonder lof I van 2050 gr. p. st. gewasschen Peen zonder lof II van 50500 gr. per st. ongew. Peen zonder lof III'boven 500 gr. per st. ongewasschen Prei I boven 15 mm Prei II tot 15 mm Schorseneeren I Schorseneeren II Spruitkool Uien (gele) Uien (nep) Witlof Ramenas Koolrapen Veldsla Voor de afwijkende producten wordt 80 pet. van de genoteerde telersprijzen berekend. De Gros siers. en Detaillistenpri.izen wor. den bij „afwijkend" met dezelfde marge als bij den telersprijs ver laagd. ximumprijzen vastgesteld. De te. lersprijzen gelden met ingang van Dinsdag 12 Maart 1946. de grossiers, en detaillistenpriizen met ingang van Woensdag 13 Maart 1946. Telerspr. p. 100 kg st./bos 10 8."— 5 70 3190 15.70 12 40 15:50 15.50 15 50 11.50 14.50 7.40 5.60 14.70 10 60 25:50 16.70 30 12.50 8.30 40 5.50 5.50 42 Grossiers. Detallisten- pr. p. 100 kg, st./bos 12 80 10.50 7.80 5.70 19.50 <15.60 19.10 19 10 19.10 14.50 18.10 9.70 7.60 18.30 13.50 30 80 20.50 36.10 15.60 10 70 47.80 7.50 7.50 50 10 pr. p. kg st./bos 0.17 0 15 O'.ll 0.09 0.25 0 21 0:25 0.25- 0.25 0.19 0.24 0.14 0.11 0 24 0.18 0.39 0.27 0 45 0'.21 0.15 0.59 0 11 0.11 0.62 De prijzen vain alle primeurs, waaronder begrepen andijvie,bos. selderij en peterselie, zijn vrij. zoodat zi.i ook vrij kunnen worden verkocht. Algemeene en persoonlijke welvaart. Komende tot het derde punt van zijn betoog, gaf spr. een uiteenzet ting van de organisatie van het so ciale leven, d:e moet leioen tot een samenleving, die het ons mogelijk maakt onze welvaart te verdienen. Dat beteekent voor den Middenstand bescherming tegen onredelijke con currente en tegen het grootbeorijf, voor den boer bezit van eigen grond en een prijspeil, dat levensmogelijk heid biedt, voor den kleinen zelfstan dige opname in de sociale verzeke ring voor een ambtenaar aanpassing aan de salariëering van bet particu liere bedrijfsleven, voor den onder wijzer waardeerlng van zijn arbeid, meer overeenkomstig met de kost baarheid daarvan en voor den arbei. der vervanging van de vroegere machtsregeling door een deugdelijke rechtsregeling, verpl'chte verzekering tegen gevolgen van bedrijfsslapte, deelname in de winst van het bedrijf en volkomen inschakeling in eigen dom en productie. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Dat we vooruit moeten, daar zijn we het allen over eens, het gaat er maar om: ik welke ricliiing. De ge meenschapsgedachte in de onderne. ming moet worden bepaald door de beginselen, waardoor wij ons laten leiden. "Eigendom s de bekroning en de vereeuwiging van den arbeid. Spr. citeerde Quacragesimo Anno,,' waar. n de Paus reeds in 1931 te kennen gaf; dat het bezit in voldoend rui me mate moet toestroomen aan hen die arbeiden; zoo niet; dan zal de openbare orde niet te verdedigen zijn tegen de revolutie. In de publiekreeb. telijke bedrijfsorganisatie die wij voorstaan; is de mensch: een deel van de gemeenschap terwijl in het wets ontwerp zooals de regeering titans voorstelt; alle persoonlijkheid wordt verstikt en alles staatsorgaan wordt. Wij moeten niet voorzien in den nood van eiken dag; doch ook in de be hoeften aan bezit hetgeen een eisch is voor bet behoud van 's menschen zelfrespect. Eens zal de geschiedenis oordeelen of dit geslacht zijn plicht heeft ver staan. God geve ons de kracht en het inzicht; den moed en de opofferings. gezinc-he d: om deze zware verant woordelijkheid voor Zijn aangezicht en voor de geschieden:s te kunnen dragen. Gorden we ons aan den ver- nieu wings wil; vergeten we wat ach ter ons ligt en laten we reikhalzend' uitzien naar wat vóór ons ligt mei het doel voor oogen allen in Christus weer samen te brengen. Een dankbaar applaus had Prof. Romme in ontvangst te nemen voor zijn geestdriftig betoog; waarop eenige gedachtenw'sseling volgde. Het Politiek Advies. Naar aanleiding van eenige opmer. kingen u:t de vergadering of het poli tiek advies nog veranderd kon wor den. teneinde den candidaat van de land- en tuinbouwers een verkiesbare plaats te verzekeren, betoogde Prof. Romme dat de agrariërs er in het politiek advies het gunstigst zijn af. gekomen. Hij gaf als zijn overtuiging te kennen dat de heer Jac. Groen een verkiesbare plaats had en als vierde candidaat uit agrarische krin. gen zeker in de Kamer komt. Het pessimisme dat in dit opzicht uit d'e vergadering naar voren kwam, deel. de spr. niet; bovendien, zoo voegde hij eraan toe, hebt u dit zelf in de hana, door bij de verkiezingsactie uw beste beentje voor te zetten, waar mede spr. zijn gehoor alle succes toewenschte. „Ik laat de UNO niet ineenstorten" President Truman werd op een persconferentie gevraagd of de UNO uit elkaar zou val len, wanneer Sovjet-Rusland zou blijven weigeren zijn troe pen uit Perzië terug te trekken. Truman antwoordde, dat de UNO niet ineen mocht storten, en dat hij haar niet ineen zou laten storten. Volgens een bericht van het Chïneesche persbureau „Cen tral News", zijn er „aanwijzin gen" voorhanden, dat de Sov- jet-Russ. troepen in Mandsjoe- rije bezig zijn terug te trekken. "TERWIJL Boébi Trep en Jippie Jee het zich zoo aangenaam mogelijk maakten met wat kaartspel en conversatie, koerste het transport veilig door alle gevaren heen, naar Europa. Tot dat op een dag het convooi arriveerde en de sche pen achter elkaar gelost werden. Ook de zending jeeps, waarin onze twee vrienden de komende dingen met spanning af wachtten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7