MORGEN 'N JAAR GELEDEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad begon de triomphale intocht van HM. de Koningin door het bevrijde Zuiden Twee minuten stilte Omvangrijke gevechten bij Soekaboemi kroniek Nieuwe democratische Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland DINSDAG 12 MAART 1946 onaerwrjs Kerk (1 itvloeiende et onder een 2 lo- en op den polder en snte reeds Krijgsbuit •dt dat de de bouw nog geen ('school zal gebruik ale kosten Aangezien huur van is de ge uit, bnder wij de eerste voorge- Begraaf- ig. Het is ïbbei zoo cking van Ike opge- 90 cM. bestaande egen sloot anten met MJOENSDAG 13 MAART zal het een jaar geleden zijn, aat Har^. Majesteit Koningin Wilh-lmina na een afwezigheid van bijna vijf jaren de Nederlandsche grens overschreed. Zij heeft toen een bezoek gebracht aan het Zuiden van ons land, dat weer betrekkelijk vrij kon ademen. Betrekkelijk, want het front was nabij en de vijand, die nog een aanzienlijk deel van Nederland bezet hield, deed het Zuiden nog regelmatig van zijn aanwezig heid blijken. De Koningin heeft in die voor het Zuiden onver getelijke maand Maart een triomphalen tocht van elf dagen door het zwaar gehavende, maar vrije gebied gemaakt. Allen, die van dit bezoek getuige zijn geweest bewaren daaraan een herinne ring voor het leven. Het zijn herinneringen aan een laaiend enthousiasme, een groote hartelijkheid en een diepe ontroe ring. De heroverde vrijheid werd bezegeld door den terugkeer van Haar, wier persoon die vrijheid symboliseert. In het Kleine, geheel verwoeste dorp Eede in Zeeuwsch-Vlaande- ren betrad H.M. de Koningin het geliefde vaderland, welks grond doordrenkt was van het bloed der slachtoffers van de Duitsche moordpartijen, waar puin de plaatsen aanduidde, waar een vrij volk weleer aan zijn welvaart had gebouwd, waar het water stro imde door de straten en over de eens vruchtbare akkers, waar als laat ste haatuitbarsting en uit zucht tot vernieling van geestelijke en stoffelijke waarden de kerken wa ren opgeblazen. Om 12.29 uur op dien gedenk- waardigen Dinsdag 13 Maart 1945 overschreed H.M. de grenslijn, gemarkeerd door een kalkstreep de Koningin was terug in het va derland, toegejuicht -door eenige honderden eenvoudige Nederlan ders. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. J. W. Quarles van Ufford, was de eerste. die de diepontroerde Landsvrouwe aan den Nederland- schen kant der grenslijn verwel komde en Generaal-Majoor Mr. H. J. Kruis, toen chef staf van het Militair Gezag, was de tweede Nederlander die Haar in het va derland begroette. Na hen volgden de Britsche Brigadier W. Under- hill, Commandant L.O.C. van Zee land, en de plaatselijke Commis saris van het Militair Gezag, Kolo nel Van Leeuwen, die een der laatste Nederlanders was, die in 1940 van H.M. afscheid had ge nomen in het vaderland. Dit ontroerende oogenblik tusschen de ruïnes van het kleine Eede moge thans na een jaar in herinnering worden teruggeroepen. Hier kwam tot bekroning het trotsche de vies der Zeeuwen „ik wor stel en ontkom". Een paar maanden later zou voor het geheele Nederlandsche volk deze zinspreuk tot gelding ge komen zijn. "Wij leven vrij, wij leven Wij" werd in Eede gezongen, na het Wil helmus dat wijding had bijgezet aan het historische oogenblik. En toen begon de zegetocht van de Koningin. Op haar auto wapperde &e Neder landsche vlag en n et de koninklijke standaard. Zoo had Hare Majeste.t het gewild. Tal van plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen weroen bezocht en over al kwam het tot spontane demon straties. Overal sprak H. M. met de autoriteiten maar vooral met de fa milieleden van gefus.lieerden en van hen die nog in gevangenschap wa ren, met de menschen uit c.e ver zetsbeweging, met hen, die door de oorlogshandelingen zwaar getroffen waren. Uitvoerig liet de Koningin zich inl.chten en voor ieder had zij een bemoeoigend woord. En zoo ging het alle dagen van dit bezoek. Hier kwam een koningin tot haar volk, een moeder tot haar kinderen. Op den geheelen tocht door Zeeuwsch Vlaanderen, over Walcheren en Zd. Bevelanc., door Noord Brabant en Limburg steeds datzelfde beeld van groot enthousiasme van groote ont roering en van groote dankbaarheid. De stoottroepen zoomede de bewa- kingstioepon genoten c.e bijzondere belangstel! ng van H. M., evenals af- deelingen van het vrouwenhulpcorps De geestdrift der opgetogen bevol king, die in de ijlings bevlagde ste den te hoop was geloopen, kende geen grenzen. In Einc.hoven bijvoor beeld werden de afzettingen verbro ken door de juichende menschen- Churchill in 't Lagerhuis In antwoord op eenige vragen in het Lagerhuis met betrekking tot de rede van Churchill, die deze te Fulton heeft uitgespro ken. zeide Attlee o.a.: „Het ligt niet op den weg der regeer ing over een rede. uitgesproken in een ander land door een parti culier, haar oordeel uit te spre ken. De politiek der regeering is in dit Huis volkomen duidelijk uiteengezet door dea minister van buitenlandsche zaken. menigte zoodat de koninklijke auto bijna niet uit de massa kon los ko men. In de komende dagen is het een jaar geleden dat dit h.storische bezoek van onze Vorstin gebracht werd aan het bevrijde gebied van Nederland waar de vreugde der be volking even groot was als hare vreugde, dat zij zich weer vrijelijk kon bewegen onder haar onderda nen- van wie een zoo groote druk was weggenomen. Wij herinneren ons dat kort nadat de Koningin 's Hertogenbosch had' verlaten er weer granaten op de stad hagelden. Maar de Koningin had ook pas bloe men in ontvangst genomen uit han den van een dapper Brabantsch meisje dat herhaaldelijk de linies had doorbroken en dat deze bloemen luttele uren te voren had geplukt in 't nog bezette gebied van Nederland OPSTAND AAN DE LEVANTKADE Ernswge ongeregeldheden heb ben zich Zondagmiddag voor gedaan in het interneerïngs- kamp aan de Levantkade te Amsterdam, zoodat de kamp leiding zich zelfs genoodzaakt zag, de hulp van de gezags- troepen en van de brandweer in te roepen. Waarschijnlijk was een repri mande vani den commandant tot een der vrouwelijke geïnterneer. den, aanleiding voor de andere kampbewoners in opstand te ko. men, waartegen de bewaking zelfs met vuurwapenen moest optreden. Twee vrouwen werden daarbij ernstig gewond.- Intus. schen was de opstand overgesla gen naar een loods aan de Suri- namekade, waar ook S.S.-ers zijn ondergebracht. De gdnterneer den staken de radiokamer 'n brand, vernielden de alarmin. stallaties en de telefoon. Ener ek optreden van de brandweer en de inmiddels gearriveerde ver sterking der gezagstroepen aa tot gevolg dat opstand en brand spoedig bedwongen waren. De rust weergekeerd. De directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleging, mr. ter Veer, heeft het onderzoek per soonlijk ter hand genomen. Vast is komen te staan, dat er enkele gewonden meer zijn dan aanvan kelijk werd gemeld. Gisteren was de rust in het kamp volko men weergekeerd. De verant woordelijke elementen zullen zich voor een daartoe bevoegden rech ter moeten verantwoorden. DE MAATSTAF VANMORGEN in de Mis is het Evangelie voorgelezen, waarin Christus een en ander mededeelt over het laatste en onherroepelijke oordeel dat Hij eens uit zal spreken. Een deel der menschen zal als „gezegen- den" den Hemel worden bin nengeroepen, een deel zal als „gevloekten" naar het eeuwige vuur worden gejaagd. Welke maatstaf zal de Rechter daarbij aanleggen? Ook dat wordt in dit Evangelie onthuld. Als de qezeqenden vragen, waaraan zij hun geluk te danken heb ben, zal hun worden geant woord: .omdat ge Mij te eten hebt gegeven toen ik honger had. te drinken toen ik dorst had, gastvrijheid verleent tc.en ik vreemdeling was, gekleed toen ik naakt was, in het zie kenhuis en in de gevangenis mij hebt bezocht". En de pe- vluekten zullen als reden ver nemen: dat zij dit alles niet hebben gedaan. Want, zal de Heer zeggen: Ik beschouw Mij door p. precies zoo bejegend als gij de minsten (d.w.z. hen die door velen veracht en ver afschuwd werden) hebt be handeld. Dat is dus de maatstaf. MARCUS DE SABOTAGE OP ENGELSCHE SCHEPEN De Engelsche veiligheidsdien sten zijn volop in werking getre den teneinde het uitbreken van nieuwe branden aan boord van Engelsche schepen te voorkomen. Na den brand van Vrijdag aan boord van de "Queen Elisabeth" (85.000 ton) het grootste schip ter wereld, zullen Britsche troepen wellicht naar Southampton ge zonden worden om de havens te bewaken waar de "Queen Mary" (81.000 ton) en de "Aquitania" (44 700 ton) zal arrlveeren Een foio van het blusschings- werk op de „Queen Elisabeth" Het hoofd der politie te Southamp ton heeft verklaard' dat hij het Mi nisterie van Oorlog om medewer king zal verzoeken wegens de moge lijkheid van sabotage. Voor de oor zaak van den brand op de Queen Elisabeth acht men geen andere re delijke uitlegging mogelijk dan sa botage. Er wordt nauw samenge werkt tusschen Scotland Yard en de politie-autoriteiten in Southampton en Liverpool alwaar een geheele reeks scheepsbranden heeft gewoed. Er zijn bevelen uitgevaardigd voor de bewaking der schepen in de Brit sche havens bijna even streng als in oorlogstijd. Ook de schepen van de Koninklijke Marine genieten een extra bewak'ng: vooral het pas vol tooide vliegdekschip "Eagle" van 45.000 ton te Belfast dat op 19 Maart coor Prinses Elisabeth zal worden gedoopt. Het is vandaag het zwaarst bewaakte vaartuig ter wereld. Intusschen is Vrijdagavond weder om brand uitgebroken in het ketel huis van het 27.000 ton metende Britsche vliegdekschip "Victorious" dat in de haven van Devonporth ligt De bemanning kreeg het vuur dat eenige schade heeft aangericht; bin nen een uur tijcïs in bedwang. Thans zou de oorzaak van den brand van louter technischen aard zijn. Britsche convooien zijn bij Soekaboemi overvallen door extremisten. Vliegtuigen kwa men ter bescherming van de convooien opdagen. Er wordt in officieele Britsche berichten gesproken over omvangrijke gevechtshandelingen. De con vooien, twee in getal, waren op weg van Batavia naar Bandoeng. De Britten hadden tot Maandagavond 7 dooden en 25 gewonden. De troepen beweging naar Lembang is belet door onder water geloo pen wegen. In het gebied van Medan worden een officier en zeven Britsch-Indische solda ten vermist. - Groeten aan zee varenden Familieleden van zeevarenden die via de radio een groet tot vader, echtgenoot, zoon of ver loofde op zee wenschen uit te spreken, kunnen steeds een for mulier bij radio-Nederland, afd. Wereldomroep, postbus 150 Hil versum. aanvragen. Een krankzinnige pianist voor de radio Een brillante pianist, die al se dert jaren krankzinnig is, heeft een radioconcert gegeven voor geheel Amerika. Op correcte wij ze en zonder al te veel in het oog springende fouten, speelde hij een cadans van Mozart's con cert in d mineur. De psychiaters zijn van meening, dat deze radio- uitzendirig de eerste strompelende stap is op een weg, die op zeke ren dag nog eens tot genezing kan leiden. Het nieuwe kabinet van Sjahrir Officieel is te Batavia mede gedeeld. dat Sjahrir zijn nieuw „kabinet" als volgt heeft samen, gesteld: Sjahrir, minDter-nresi. dent en buitenlandsche zaken; Soedarsono, binnenlandsche za_ ken; Darma Setiawain. openbare gezondheid; dr. Soerachman, fi nanciën; dr. Darmawan, handel en industrie; dr. Djamaloedin Rasat, landbouw en voedselvocr. ziening; dr. Amir Sjarifoedin, de. fensie; dr. Soewandi. justitie; Mohamed Sjafei, onderwijs; Mo. hamed Natsir, voorlichting (ad interim); Maria Ulfah Santoso, sociale zaken; Hadji Rasjidi, eeredienst (ad interim); dr. Ab dul Karim, verkeer; dr. Putuhe- nia, openbare ""kana, minister zonder portefeuille. Voor bijna alle minis,er zijn tevens vice-ministers benoemd. „Zij verdienden hun rijwielen" Onder den kop „Zij verdienden hun rijwielen", schrijft de „Bve. ning Standard" o.m. net volgende over de uitvoering, die door het Amsterdamsch Concertgebouw. Orkest te Londen gegeven werd: Berlioz'" Symphonie Fantas tique" kreeg de grootste ovatie die ik in een concertzaal hoorde sinds den laatsten avond van de proms (de bekende concerten, die in de oorlogsjaren in Engeland gegeven werden). Een van de eerste dingen yvaarvoor men be wondering moet hebben bij dit orkest, is zijn accuratesse en zijn evenwicht. Van Beinum is een eerste klasse dirigent met een or. kest, dat zich heeft opgewerkt tot een hoogte als wij in deze dagen zelden te Londen zien. Duitschers blijven optimistisch De rede van Churchill te Fulton schijnt een geweldige reactie in Duitschland teweeg gebfacht te heb ben. De rede staat in het brandpunt van alle politieke gesprekken. De Duitsche bladen in oen Russischen sector van Berlijn hebben de rede in twee a drie zinnen samengevat. De Duitschers namen van de rede ken nis uit dagbladen welke in de Brit sche en Amerikaansche sectoren Van Berlijn worden uitgegeven. De rnees. ten hooren in de rede van Churchill een bazuingeschal dat tot een oorlog tegen de Soviet-Unie aanspoort. Als men hen ervan te overtuigen dat Churchill slechts een energiekere politiek t.a.v. de Sovjet-Hnie betoogt tene'nde een oorlog te voorkomen i. p. v. uit te lokken schudden zij on- geloovig hun hoofd en glimlachen. Vele Du'tschers leven in de voortdu rende hoop op een oorlog tusschen de overwinnaars. Velen gelooven dat de macht van Duitschland door een nieuwen oorlog uit haar asch zal her rijzen. Bezeten door deze hoop klem men zij zich krampachtig vast aan ieder symptoom dat erop schijnt te wijzen. FRANCO VOLHARDT Onder voorzitterschap van gene raal Franco heeft het Spaansche kabinet Vrijdagavond vergaderd. Na afloop werd een kort com munique verstrekt inhoudende, dat de regeering de verklaring heeft besproken, die op verzoek van Frankrijk door de regeerin gen van Engeland en de Ver. Sta ten is gepubliceerd. De regeering heeft besloten de gedragslijn te herhalen die vervat is in de vorige Spaansche nota, waarin aan het buitenland het recht wordt ont zegd zich te mengen in de bin nenlandsche aangelegenheden van Spanje, die uitsluitend tot de sou- vereiniteit van Spanje zelf behoo- ren. METHODEN introduceert de heer Spaak van de Socialis tische Partij in België. Hij wil zijn zin, om een overwegend socialistische regeering te vor men in België, doordrijven, tegen den uitdrukkelijken wil van het volk in. Het zou bijna tragisch zijn, als het met het oog op de beperkte mogelijk heden van zijn nieuwe Kabinet, niet bijna lachwekkend was Negen socialisten zitten er in zijn nieuwe Kabinet, met drie zoogenaamde specialiteiten, vakministers zouden wij in Nederland zeggen. Op 19 Maart komt de Regeering voor de Kamer. Het is te voorzien, dat het op een nederlaag zal uit draaien, tenzij de communisten en de liberalen er toe zouden willen medewerken, om het nieuwe Kabinet van Spaak te dulden en voorloopig een schijn van democratische allures te qeven. Maar waar de liberalen hun afwijzend standpunt te genover de plannen van Spaak door hun besluit van Zondag hebben kenbaar gemaakt, is te vreezen wellicht te hopen dat op 19 Maart een „spaak" in het ondemocratische wiel van deze nieuwe regeering gestoken zal worden Hoe zit het in Mandsjoerije, waar Russen plunderen? Over dit probleem en tegelijk hog eens over de kwestie Iran en Bulgarije, hebben de gezamen lijke regeeringen van Amerika en Engeland een nota aan de Russische regeering gericht. Wat Iran betreft, komt die nota in het kort neer op de catego rische vraag, wat de Russische troepen daar nu nog doen. De onderhandelingen met de Iraansche regeering te Moskou zijn blijkbaar op het doode punt gekomen. De minister-presi dent Sultaneh is „zeer ver moeid" van zijn reis teruggeko menIn Bulgarije zijn Ame rika en Enqeland ontevreden over de beteekenis, welke de Russische vooadii daar aan de oppositie toekent. En over Mandsjoerije wil men graag in lichtingen hebben. Amerikaan sche bladen zijn intusschen van oordeel, dat het daar misschien niet zoo'n vaart zal loopen. Wat daar gebeurt, zijn „misschien" streken van bandietenbenden. Men vindt, aldus o.a. de „New- York Herald Tribuneaanwij zingen, dat verantwoordelijke Russische autoriteiten het oog merk hebben, om Mandsjoerije aan China terug te geven. Want al eerder zou gebleken zijn, dat Rusland een sterk, vereenigd en democratisch China wil, waarin Mandsjoerije dan zijn volwaar dige plaats zou innemen. Dat kan natuurlijk niet, als Rus land dit gebied van zijn be staan tbronnen berooft. En de mpeiliikheid blijft altijd, dat Amerika en Enqeland aan den een en kant en Rusland aan den anderen kant, klaarblijkelijk onder democratie niet het zelf de verstaan CENMAAL verdwenen tusschen de drukte van een haven, liepen ze niet in de gaten. Totdat ze plotseling voor een strenge controle stonden. En de man die dat baantje uitoefende, wilde beslist en nog eens beslist hun geboortebewijs hebben. Daar zaten onze vrienden nu als ratten zonder kaas in de val. „Bewijs nu maar eens dat we geboren zijngrgr grbromde Boebi.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3