Van Vrouw tot Vrouw Felle brand in Amsterdam Blikken-opstand in het Zuiden Troepenterugtrekking zal in snel tempo geschieden Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 „De Koepelverloren gegaan SCHOENEN voor iedereen GENADELOOS RUSSEN NAAR TEHERAN? LINKS OF RECHTS WEER EEN REL AAN DE LEVANTKADE 7wee minuten stilte UNRRA-LEIDER AFGETREDEN Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland WOENSDAG 13 MAART 1946 De sociëteitszaal „de Koe pel" in de bovenste verdieping van het gebouw Bellevue in de Marnixstraat te Amster dam, is gisterenavond in vlam men opgegaan. Omstreeks 9 uur vatte het meubilair in deze groote zaal vlam. Het vuur greep onmid dellijk zeer snel om zich heen. Hoewel zeer snel groot mate riaal aanwezig was, kon niet worden voorkomen dat de bo venste verdieping van het gebouw spoedig een prooi van loeiende vlammen was. De brandweer trof direct alle noodzakelijke voorzorgsmaatre gelen om de omliggende gebou wen te beschermen. Uiteraard trok het felle vuur op het Leid- scheplein groote belangstelling. Om precies acht minuten over half elf meldde commandant Schuitlemaker van de Amster. damsche Brandweer aan de Sein- zaal, dat de brand in 't vroegere gebouw „Tanz Klause", een on derdeel van het complex van Bellevue, waar thans de sociëteit De Koepel" in was gevestigd, bedwongen was. Men kon met het nablusschen, dat nog enkele uren in beslag zou nemen, beginnen. Het lot van het oude „Tanz Klause", waar zoo menige Am. sterdamsche jongen en meisje, om van den „buitenmensen" maar niet te spreken, een gezel- ligen Zaterdagavond had door. gebracht, was bezegeld. Wat niet aoor den brand was vernield, was wel een prooi van 't blusch- water geworden. Groot alarm De brand, welke om 20.52 uur was gemeld als middelbrand, was buitengewoon fel geweest. Aan vankelijk zag het er zoo ernstig uit, dat na ongeveer een uur het alarm groote brand werd gege ven. Er waren toen in totaal vier motorwagens, drie ladderwagens, een materiaalwagen, een perso nenwagen, een slangenwagen, de „Jan van der Heijden" en d» stafwagen uitgerukt. De brand bereikte zijn hoogte punt omstreeks tien uur, toen net plafond, dat de brandende tweede verdieping van de eerste verdieping scheidde, inzakte. Korten tijd later stortte een groot deel van het dak eveneens in. Hierna werd het vuur geleide, lijk minder en konden de twaalf slangen, welke via de ladders en over de daken van Bellevue hun stralen in het vuur spoten, den brand overmeesteren Het vuur zwakte meer en meer af en over half elf was „het zaakje bekeken", zooals een on. vervalschte Amsterdamsche toe schouwer opmerkte. Uiteraard was de belangstel ling van het publiek overgroot; aan beide zijden van de Marnix straat, aan de zijde van het Leid- scheplein en aan de zijde van de Leidschegracht dromden de voor bijgangers samen, trouwens het bericht „Bellevue staat in brand" had zien al spoedig over de bin nenstad verspreid. De politie zorgde voor de ge bruikelijke afzetting en 't tram verkeer werd omgeleid. Veilig heidshalve werd de stroom op de bovengrondsche leiding uitge schakeld. Het gelukte de brandweer de omliggende gebouwen, o.a, de Spieghelschool te behouden. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast. Ver moedelijk heeft een olievergas ser het vuur veroorzaakt. Het bericht, uit eigen bron, over de nieuwe regeling van de schoenendistributie in ons nummer van Zaterdag j.l. wordt thans bevestigd door het C.D.K. Er wordt nog aan toegevoegd, dat zij die na 1 Januari 1945 een bon kregen, er nu niet voor in aanmerking komen. De nummering der stamkaarten is zóó gedaan, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat kinderrijke ge zinnen vele paren schoenen en gezinnen met weinig kin deren in het geheel geen bon nen zouden ontvangen. Men kan aannemen, dat voor het einde van dit jaar iedereen, die na bovenvermel den datum er nog geen heeft gekregen, een schoenenbon zal hebben. De vleeschpudding-opstand in het Zuiden is in een acuut stadium. Dit doordat de sla gers van Brabant en Limburg besloten hebben een lijn te trekken en alleen de blikken „Meat and Kidney pudding" te accepteeren indien ze op daarvoor aan te wijzen extra bonnen verkocht kunnen wor den. Men kent het standpunt van de slagers. In het kort komt het hierop neer, dat voor de blikken 4 vleeschbonnen gerekend moe ten worden, terwijl er maar voor 2 bonnen vleesch in de blikken zit. Men houdt zich hierbij aan de analyses van den Keurings dienst voor Waren te Maastricht en van den directeur van het slachthuis te Breda. In een Maandag te Breda ge houden vergadering van de Kath. Slagersvereeniging in den kring Breda is het standpunt van de slagers op uitvoerige wijze be sproken, waarbij scherp stelling genomen, werd tegen de ministe- rieele weigering na ingewon nen advies van het bedrijfschap voor vee en vleesch om de blikken tegen een lagere dan de oorspronkelijk vastgestelde rand waarde te laten verkoopen. Al hoewel er heel wat krasse din gen werden gezegd, overheersch- te over het algemeen toch de zakelijke en ernstige toon op de bijeenkomst. Uit een uitvoerige Beloofde de voorjaarsexpositie iri Londen belangrijke veranderingen in de mocfe, de show, gehouden in het Parkhotel te Amsterdam, opende weer geheel nieuwe gezichtspunten. Geluk kig maar! Het zag er anders voor de Hollandsche vrouw niet rooskleurig Uit. De smalle schouders met breede opgevulde heupen (pyramidevorm), welke inLonden geëxposeerd wer den bezorgden ons koude rillingen. Wij zouden deze nieuwe lijn maar noode volgen gezien ons over het al gemeen forsch postuur en breede heupen. De creaties van Hardy Amies en Victor Stiebel vertoonden een duide lijke invloed van de 18e eeuw: Avondja ponnen met nauwslui tende lijfjes en lage decollectés. Keurslijf jes vervaardigd van Victoriaansche wollen broderie, zwart fluweel, be zaaid' met kleine rose struisveertjes als garneer'ng; brengt Stiebel o.m. in avondkleecting. Charles Creed daarentegen heeft de lage taille in eere hersteld. Maakt jasjes zonder blouses, daar de da mes zelden of nooit hun jasje uit doen en combineert brutaal-ge streepte of geruite tweed met sa tijn of "katoen,. Merkwaardig doen de bedrukte en doorschijnende stof fen aan, die beiden in den avond ge dragen worden. Dat was Londen. Dat men echter in Nederland ook zeer goed in staat is eigen stoffen kleuren dessins en modellen te ont werpen bewees wel de show in Am sterdam. Georganiseerd' door een Nederlandsch modehuis In samen werking met eenige Ned. fabrieken en gehouden temdden van een "weelde van bloemen en gedempte muziek, was zij met haar symphonie van kleuren een paradijs voor de vrouw. U zult U misschien afvragen, waar om al die shows? Om de 10 textiel punten te besteden? Het antwoord kan kort zijn. Juist omdat wij ons nog behelpen moeten, kunnen wij geïnspireerd goor deze shows onze garderobe met hulpmiddelen moderniseeren. Op deze Nederlandsche 'haute cou ture" show werden door 6 mannequins 61 japonnen aan het publiek gepre senteerd'. Helaas onmogelijk deze allen te beschrijven. Wij willen slechts een greep doen. Men geeft nog steeds de voorkeur aan een smalle' taille en breede schouders. De heupen worden niet te veel geaccentueerd, maar wel wa ren, op alle japonnen bijna, drape rieën op de heupen aangebracht. Jour d'Ete", een zeeblauw ge bloemd jurkje, gegarneerd met witte manchetten en een witte shawlkraag. Zakjes eveneens met wit afgebiesd. De schouders wel breed, maar niet vierkant en de rok een flink eind over de knie. Dit is het kenmerk van de komende voorjaars mode. "Madeleine" was een grijs jurkje met roode knoopen en roode garneering met een vierkant opgestikt schou derstuk. "En ville" een strak getail leerd geruit mantelpakje was even eens heel aardig, vooral als er, zoo als ook het geval was, een hard roo- ue hoed bij gedragen wordt. "Jeune ftlle de naam zegt het al is een Taponnetje voor het jonge meisje. Rosse voile, geen mouwen en de blouse, zoowel als de rok zeer ruim. Hierbij werd een bandeau van blau we bloemetjes gedragen. Ook de jurk was met deze bloemetjes gegar neerd. Bij eenige> japonnen behoor den losse schootjes, waardoor men deze een heel ander effect kon ge ven. "Surprise" een bleu geruit strand'- jurkje, dat losgeknoopt kan worden, riep v'sioenen wakker van een heer lijk zonnig strand. Bij de avondtoi letten, was "Reve d'amour" een wit brokaten japon, op vlotte wijze om heupen en schouders gedrapeerd' heel chique. Ook "Evening in Paris" was alleraardigst met de fijne gar neering op de rokzoom, zwarte bloe men op witte zijde. Deze japonnen, uitsluitend uit cou pons vervaardigd', demonstreerden duidelijk, dat Nederland wat betreft de "haute couture" niet voor Parijs behoeft onder te doen. JACQUELINE toelichting van den heer Moo- nene, voorzitter van de Kath. Slagersvereeniging uit Heerlen, bleek, dat de slagers in geheel Limburg aan den vleeschpud- dingopstand deelnemen. Belang, rijk is. dat daar de geheele R. K. Arbeidersbeweging. 30.000 gezin nen vertegenwoordigende, achter de slagers staat en reeds eenige telegrammen aan den minister over deze kwestie zond, in dien zini dat de vleeschpudding alleen geaccepteerd kan worden tegen extra-bonnen. Dat ook de direc teur van de staatsmijnen het met de actie eeny is, bleek uit een af. schrift van zi.in aan den Minis ter verzonden wensch. De Limburgsche slagers heb ben zich bovendien onderling verplicht, ook geen gedroogd runder- en schapenvleesch en geen fabrieksvleesch te accep teeren. Zij willen volwaardig blik- of versch vleesch op de nonnale bonnen Het was gisteren precies een jaar geleden, dat 32 Neder landsche jongens en mannen, als repressaille voor den aan slag op Rauter, door de Duit- schers uit de gevangenissen in Amsterdam werden gesleept en in het Weteringplantsoen gefusilleerd werden. Terwijl de hongerige Amster dammers zich op weg begaven naar hun werk of voor een hon gertocht vertrokken, stonden daar in: het prille ochtendzonnetje 32 ondergrondsche strijders, die met hun leven moesten boeten voor hun vaderlandslievende werk, tegenover de Duitsche geweerloo- pen en iedere voorbijganger werd gedwongen het hartverscheuren de schouwspel gade te slaan. Wel licht hebben de gefusilleerden in deze laatste oogenblikken moed geput uit de onbegrensde haat en afschuw, die op de gezichten van de omstanders te zien was. Genadeloos ratelde een machi negeweer en de 32 mannen vielen ter aarde. Enkelen waren niet onmiddellijk dood en ontvingen uit een Duitsch geweer het gena deschot in den nek. Gistermorgen om 11 uur heb ben de nabestaanden bij het een voudige houten gedenkteeken, omfloerst door de stil neerhan gende Nederlandsche vlag, hun vaders, mannen en zoons een groet gebracht. Het ministerie- van buiten- landsche zaken der V.S. maakt bekend, dat het rap porten heeft ontvangen over troepenbewegingen van het roode leger in de richting van de Perzische hoofdstad Tehe ran en naar de grens van West-Perzië. De troepen komen uit het Noorden, van de Sov jet-grens. De regeering der V.S. heeft de Sovjet-regeering verzocht mee te deelen, of de rapporten juist zijn en zoo ja, welke redenen dan tot de troe penverplaatsing hebben ge leid. Gisterochtend is in Caxton Hall te Londen hetvhuwelijk voltrok ken van generaal H. J. Kruis en mej. M. E. Rouland. Een aardig moment was. toen in de wachtkamer, even voor de plechtigheid, het aanstaande echt paar overlegde wie van de twee links en wie rechts moest staan. Er bleek eenig verschil van mee ning te bestaan, ook de getuigen wisten geen raad, maar de gene raal scheen de geheele zaak niet zoo ernstig'op te vatten. „Het geeft allemaal niets", zei hij. „het komt toch wel in orde.Hoewel mevr. Kruis de zaak iets ernstiger scheen op te nemen, had zij toch geen tijd zich te bedenken, want toen het echtjaar Caxton Hall uitstapte, werd het plotseling we derom bestookt door de camera mannen en hel flitste het magne siumlicht op voor het gebouw, waar zich inmiddels een kleine menigte verzameld had. Ondanks het feit. dat de bewa king Zondagavond na de relletjes van Zondagmiddag den toestand in het interneeringskamp aan de Levantkade te Amsterdam weer geheel meester was, bleef de ver houding tusschen de geïnterneer den en de bewaking toch zeer ge spannen. Dit heeft Maandag op nieuw tot een uitbarsting geleid. Een der geïnterneerden, eeni N. S. B.'er begon de bewakers te pro- voceeren door zijn tong uit te steken. Hij herhaalde dit ver schillende malen, ondanks som maties van de wacht. Tenslotte loste de schildwacht waarschu wingsschoten en toen zelfs dit niet hielp en de man spottend zijn tong bleef uitsteken, werd op hem geschoten. Hij werd ernstig, doch niet doodelijk getroffen. Dit was het sein voor de andere gevange nen, mannen en vrouwen, om we derom tot ernstige ordeverstorin gen over te gaan. De wacht van gezagstroepen wist de situatie echter meester te blijven. Thans zijn in het kamp dusda- BUIGT 1 IEDEREN DAG van den Vas ten, na het Postcommunie- gebed, roept de priester ons in het Latijn toe: „Buigt uw hoof den voor God!" Dat is aan mijn adres, .opdat ik niet na ande ren (u) gepredikt te hebben, zelf verloren ga." Dat is aan uw adres, meneer de baron met uw standsbesef; meneer de directeur met uw machtsbesef; meneer de kunstenaar en de geleerde met uw minachting voor het „profane volk". Aan uw adres, Strebertje, dat al elleboqend en al stroopsmee rend uzelf wilt opblazen; fat soenlijke burgerman met uio oordeel over de zonden van anderen (omdat de uwe verbor gen zijn gebleven). Aan uw adres, qewiekste zakenman die u zoo'n groote piet voelt, omdat qe in een villa woont, een auto rijdt en uw portefeuille zoo dik is. Aan het adres van allen, die er trotsch op zijn dat zij de Waarheid bezitten (alsof dat hun verdienste was), doch daarvan zoo weiniq blijk geven door daden van christelijke naastenliefde. Gebogen, die hooageheven kop! Gebogen voor God! Als we niet naar de svlivt"rs in de oog en der ande ren kijken, maar naar de balk ;n ons eigen oog. zullen wij bemerken, hoe zwaar die laat ste is en als vanzelf het hoofd buigen. Eerst dan zal de Vera en ;n ons iets veranderen! MARCUS. nige maatregelen getroffen, dat herhalingen niet voor zullen kun nen komen. De gewonde N.S.B.'er is naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is bevredigtnd. „De Britsche en Britsch. Inrtische troepen zullen de volgende week beginnen Java te verlaten en deze terugtrekking zal voortgezet worden, zoo snel als er maar schepen voor het vervoeren der troepen gevonden kun nen worden", aldus ver klaarde een officieele Brit. sche zegsman. Men verwacht, dat binnen eenige weken de Britsche strijdkrach ten op Java met 2/3 deel ver minderd zullen' zijn. Zij zullen door een steeds toenemend aan tal Nederlandsche troepen uit het moederland, die door Enge land en Amerika zijn opgeleid en uitgerust, worden vervangen, tot dat er tegen eind April meer Nederlandsche troepen op Java aanwezig zullen zijn, dan er ooit Britsche en Britsch-ïndische wa ren. Geen moment zuilen de ge allieerde strijdkrachten daar op eenigerlei wijze verzwakt wor den. De Nederlandsche troepen, aldus meldt Noel Monks in de Daily Mail, zullen onder het opperbevel staan van luitenant, generaal Sir Miles Dempsey, opperbevelhebber van de land strijdkrachten in Zuid-Oost Azië, die na zijn bezoek aan Batavia verleden Zondag het bevel heeft gegeven; „Haal onze troepen weg" De eerste groote stad, welke ontruimd zal worden, is Soerabaja. Herbert Lehman, de di recteur-generaal van de UNRRA, is „om gezond heidsredenen" afgetreden. Lehman zegt in den brief, waarin hij zijn ontslay ais di recteur-generaal v. d. UNRKA meldt o.m., dat hem al sinds maanden rust was voorge schreven. Hij volgt thans ein delijk het advies van zijn dok ter op. Lehman, die achtenzestig jaar oud is, bekleedde de func tie, die hij nu neerlegt sinds 1943. Daarvoor was hij gedu rende tien jaar gouverneur van den stqat New York. |/OM kom een beetje vlug!" raasde het geboortebewijs. „Ik heb het niet en heb het nooit gehad!" vloog Jippie Jee op. „2114 aannemen!" gilde het bewijs. „Hier zijn 2 ongeboren klanten, weg ermee naar den commandant!! En houd ze in de kijkert, het zijn spionnen!!" „Wij zijn geen spionnen meneer, neem me niet kwalijk, nee we zijn medewerkers voor den vrede-wow!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3