Stalin antwoordt Churchill DE ^mInister? DEN DE MOGRD OP ARIE FRANS - UIT HEILOO Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 EEN El Churchill zwijgt verder Na 113 dagen! DE DOODSTRAF GE EiSCHT tegen den 61-jarigen landw. J. Molenijzer GEEN „LICHT GEVAL" BAKKERS DREIGEN MET STAKING Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland^ DONDERDAG 14 MAART 194G Radio Moskou deelt mede, dat maarschalk Stalin tegenover een correspondent van Pravda heeft verklaard, dat de door Churchill te Fulton gehouden rede „ge vaarlijk" was en „er op berekend tweedracht te zaaien en de sa menwerking tusschen Groot. Brittiannië en de Sowjet-Unie te verhinderen". Hij vergeleek Churchill met Hitler, die het oorlogsophitsen was begonnen met het proclameeren van een rassentheorie. Churchill beweert nu, dat de Engelsch-sprekende volken de eenige volken van werkelijke waarde zijn en over de overige volkeren van de we reld moeten heerschen. Churchill en zijn vrienden stellen allen niet-Engelsch.sprekenden volken zooiets als een ultimatum, Stalin zeide, dat er geen Kwijfel over kan bestaan, dat Churchill's koers er een is, welke gericht is op een oproep tot oor log tegen de Sowjet-Unie. Ten aanzien van Churchill's opmerkingen over „de matelooze neiging tot expansie van de Sowjet-Unie", welke in War schau, Berlijn, Praag, Weenen, Boeaepest, Belgrado, Boekarest en Sofia tot uiting zou komen, vond SSalin, dat men er niet veel moeite voor hoeft te doen om aan te toonen, dat Churchill „ruw en niets ontziend zoowel Moskou als de bovengenoemde buren van de Sowjet-Unie be lastert". Stalin ging uitvoerig in op de geweldige verliezen, welke de Sowjet-Unie heeft geleden door de Duitsche invasie via deze na buurlanden en zeide vervolgens: „Is het te verwonderen, dat de Sowjet-Unie in haar verlangen om zich in de toekomst te be schermen pogingen doet om in deze landen regeeringen te ves tigen, welke loyaal zijn tegen, over de Sowjet-Unie? Slechts een dolleman kan deze stappen en aspiraties van de Sowjet- Unie doodverven als expansie neigingen van onzen staat". QMhjAuii&riLejuwJr NIEUWE BONNEN Voor de eerste helft van de vierde periode 1946 (17 t.m. 30 Maart) zijn aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 604 Algemeen: 119125 800 gram brood 126 200 gram bloem 127 400 gram suiker 128 125 |ram boter 129 250 gram marg. 130 125 gram marg. 131 100 gram kaas Reserve: A 31 1 ei B 31 800 gram brood B 32 2 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB. LC 604 091 092 093 vleesch 100 gr vleesch 087 aardappelen 2 kg'aardap. A 19 melk 1 y, liter melk B 19 C 19 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 604 Algemeen: 619 620 800 gram brood 621 200 gram bloem 622 500 gram suiker 623 250 gram boter 624 125 gram marg. 625 100 gram kaas Reserve: D 31 D 32 400 gram brood E 31 500 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 604 591 592 593 vleesch 100 gr. vleesch 587 aardappelen 1 kg aardap D 19 E 19 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 19 2 rants, tabaksartikelen (geen import) V19 100 gram chocolade of suikerwerken X 19 2 rants, tabaksartikeien (geen import) IN DE PERIODE van 17 tot 31 Maart zal voor de leef tijdsgroep boven 20 jaar een bon worden aangewezen voor een versch ei. Aangezien de productie van versche eieren eerst langzaam op gang komt en de bevoorrading dus eenige moeilijkheden kan ondervin den. zullen de detaillisten niet altijd terstond kunnen afleve ren. Stalin beschuldigde Churchill er van tweedracht te willen zaaien tusschen Polen en de Sowjet-Unie en zeide, dat het communisme in de eenmaal door Duitschland bezette landen stork is toegenomen. Tenslotte ging Stalin verder in op den groei van het commu nisme in Europa. Hij zeide, dat dit een historische groei was, welke niet kan worden tegenge houden. Bij het verzet tegen het fascisme in Europa bewezen de communisten betrouwbare en moedige partiisanen te zijn in den strijd voor de vrijheid der volken. Stalin bracht in herinnering, dat Churchill na den eersten we. reldoorlog een militaire cam pagne van 14 landen tegen Rus land had geleid en dat deze cam pagne mislukt was. omdat de raderen van de geschiedenis niet tegen te houden zijn. Winston Churchill heeft, nadat hij het verslag van Reuter over het interview met Maarschalk Stalin had bestudeerd, gezegd, dat hij geen commentaar zou leveren. In een persgesprek met een ver tegenwoordiger van A.N.P—Aneta verklaarde Minister Lieftinck, dat, nu Nederland Amerikaansche cre- dieten moet vinden om het gat tot het einde van het jaar, wanneer pas een leenmg, gegarandeerd door de Internationale Bank, kan worden uitgeschreven, te over bruggen, het voor ons noodzakelijk zal zijn onze buitenlandsche fond sen op korten termijn te verstevi gen met de opbrengst van een deel van de Nederlancfsche parti culiere beleggingen in Amerika. De Ver. voor den Effectenhandel heeft aan den Minister van Finan ciën een telegram gezonden, „dat gedwongen verkoop in de huidige situatie in de Ned. financieels wereld op onoverzienbare weer standen zou stuiten". In een commentaar op deze reactie van de Amsteraamsche Beurs op zijn verklaring zeide Prof. Lieftinck, dat hij een tele grafisch protest had ontvangen, doch dat hij zich aan zijn ve-kia- ring. zooals deze gepubliceerd werd, houdt. Hij zeide tegen een vertegenwoordiger van A.N.P.- Aneta, dat dit „oproer" een storm in een glas water zal blijken te zijn. Het Amsterdamsche Concertgebouw o:kest onder leid jog van Eduard van van Beinum, gaf te Londen een concert, dat werd uitgezonden door de B.B.C Een overzicht tijdens de uitvoering, welke door de luis teraars in de studio en in de pers enthousiast ontvangen werd. AP P De staking bij General Motors te Detroit, welke 113 dagen heeft geduurd en waarbij 175.000 arbei ders waren betrokken, is opgehe ven, daar een loonsverhooging van 1814 Am. ets. per uur aan de arbeiders is toegestaan. In het najaar van 1944 zocht de S.D. naar een zekeren Jjp. Wagenaar, die er van verdacht werd betrokken te zijn bij de schietpartij tusschen Landwacht en Ondergrondsche te Rusten burg bij Ursem, in den nacht van 9 op 10 October. Door verraad was de S.D. er achter gekomen, dat Wagenaar, wiens broer Piet bij „den slag van Ursem" was omgekomen, aen Oudejaarsavond zou doorbrengen bij zijn familie lid Arie Frans te Heiloo. Met be hulp van de Landwacht werd de boerderij van Arie Frans door den S.D. omsingel^.. Wagenaar zag kans'te vluchten, doch werd op zijn vlucht in zijn been ge schoten en naar het Marine- Lazeret te Heiloo overgebracht. Arie Frans en zijn knecht Zwart werden gearresteerd en naar de Landwachtkazerne in het Wees. Lazaret te Heiloo overgebracht. Hier werd Frans door den land- wachter J. Molenijzer met een revolver in het achterhoofd ge schoten, waarna hij in zorgwek- kenden toestand naar 't Marine- Lazaret werd overgebracht, waar hij bij aankomst aan de gevolgen overleed. Getuigenverhoor Verdachte Molenijzer, door den President van het Hof, Mr. A. C. Ruijs, ondervraagd, ontkende met opzet geschoten te hebben; hij had, zoo zei hij, een waar schuwingsschot gelost en het ge beuren was volgens hem een samenloop van de omstandig heden. Het hierna volgende ge tuigenverhoor bracht echter wel iets anders aan het licht. Nadat de getuige.deskundige, dokter G. B. Schmidt, verklarin gen had' afgelegd omtrent de schotwonde, die hij in het ach terhoofd van den verslagene had aangetroffen en als zijn meening te kennen had gegeven, dat het schot van dichtbij gelost moet zijn, kwamen achtereenvolgens zeven collega's van den beklaag de, allemaal landwachters, voor het getuigenhekje. De een was wat positiever in zijn verklaringen dan de ander, maar er waren er ook, die zich niets wisten te herinneren, ken nelijk met de bedoeling hun ka meraad te sparen. De landwachtcómmandant W. Schoemaker was op het hooren van het schot toegesneld en zag Molenijzer met een revolver in zijn hand staan, terwijl hij zei, dat Arie Frans zich had verzet. De President, die dit niet kon aannemen, vroeg aan verdachte, waarom hij schoot. Verd. ant woordde hierop, dat Fran's van zijn stoel opsprong eh dat hij daarom, als reflexbeweging, in de lucht schoot. De Pres.: En u raakte hem in het achterhoofd? Verdachte: dat was een samen loop van de omstandigheden; ik ontken met opzet op hem ge schoten te hebben. Pres.: Waarom ging u met een revolver naar Frans? Hij was toch door twee andere landwach ters bewaakt? Verd.: Ik wilde hem vragen, of hij betrokken was bij de schietpartij te Rustenburg. Pres.: Hoe is het mogelijk, dat u, toen Frans opsprong, hem in hej. achterhoofd geschoten hebt? Hij voelde zich door u bedreigd, draaide zich daarom om en toen schoot u. Verd.:'Iedereen kan getuigen, dat ik nooit op een mensch ge schoten heb. Deze huichelachtige verklaring bracht begrijpelijkerwijze eenige opschudding in de rechtzaal te weeg. Uit het verdere getuigenver hoor kwam wel vast, te staan, dat het schot van Molenijzer niet als een waarschuwingsschot be schouwd behoeft te worden. Twee dagen tevoren was in Hoorn in een kapperswinkel de landwachter Herlé, pen vriend van verdachte, doodgeschoten en uit verklaringen van verschil lende getuigen kwam vast te staan, dat verdachte na zijn daad gezegd had: „Nu' is mijn kame raad Herlé gewroken" en: „Dat gedonder moet nu maar eens uit zijn". Hij bleek zelfs na zijn vree. selijke daad een opgelucht ge voel te hebben, Met een grijns ontkent ver dachte deze woorden geuit te hebben. Ook de als getuige ge hoorde landwachter C. Schoe maker bevestigde den indruk, dat de moord een répresailie was op den moord op Herlé; ook de Duitschers gaven blijk die mee. ning te zijn toegedaan. Toen de landwachter H Spaan kwam verklaren, dat verdachte als een ruwe kerel bekend stond, zei verd. niet te begrijpen, hoe deze getuige dat kon verklaren, terwijl hij zelf zich zoo verdien stelijk had gemaakt bij Joden- arrestaties Zoo probeerde de eene land wachter den ander zwart te ma ken, om zichzelf schoon te pra ten. De President las echter een groot aantal schriftelijke verkla ringen voor, waarin Molenijzer werd geschetst als een bruut, 'n slecht persoon, 'n onbesuisde ke rel, 'n driftig man, die er gauw op los sloeg. Verdachte schudde echter alsmaar van neen Nogmaals werd verd door den president over den moord onder vraagd, waarbij verd. beweerde, dat het slachtoffer niet in heti achterhoofd geraakt, kon zijn. De Pres. stelde hier tegenover' de verklaringen van den get. des kundige, dr. Schmidt, die ter stond het slachtoffer had onder zocht, waarop verd niets anders wist te zeggen dan: ,,'t Is iets vreeselijks Requisitoir De Procureur-Fiscaal nam hierna requisitoir en bracht allereerst hulde aan den rechercheur van een POD den heer H. v, Riétschoten; die deze zaak zoo nauwkeurig had voorbereid. Ook uitte hij woorden van deelne ming met ce nabestaanden van den verslagene, de bejaarde ouders, we duwe en kinderen. Deze zaak, aldus, Mr. Bakhoven brengt ons midden in een strijd tus. schen Landwacht en Ondergrondsche Spr. herinnerde aan de schietpartij te Ursem waarbij P. Wagenaar sneu. velde en Jb. Wagenaar gewond' werd. Ook sneuvelden er drie landwachters In de landwachtkazerne werd Frans in het verhoorïcamertje ge bracht; terwijl de landwachters Makkink en Hammink op een stoel voor de open deur plaats namen. Na 10 min. komt Moolenijzer aan en blijft staan op den drempel in de open deur; even later doet hij het zelfde; met welke reden? Naar mijn meening aldus de fiscaal is hij schuld.g aan het primair tenlaste ge_ legde: moord. De fiscaal wijst dan op de uitla tingen van Moolenijzer dien nacht; zooals in het getuigenverhoor naar voren kwamen. Volgens get. Schoen maker heeft vera, ook -nog gezegd: ze hebben mijn kameraad Herlé -yer. moord; en had hij na zijn daad een opgelucht gevoel. Ik neem niet aap aldus de fis caal dat Arie Frans een vluchtpo ging wilce ondernemen; dat was onder deze omstandigheden uitge sloten. Op 2 meter afstand lost men geen waarschuwingsschot; bij de landwacht was het parool: eerst schieten, dan praten. Hoewel Frans geen illegaal werker was; stond hij toch volkomen aan de zijde van de Ondergrondsche; zijn vriend Jb. Wagenaar, die een moedig en ille gaal strijder was, is later ook het slachtoffer geworden. Het maakt weinig verschil uit of deze moord met voorbedachte rade is gepleegd of niet; het is een ernstig misdrijf. Verdachte was aangesloten bij een der ergste nationaal-soc.alis- tische organisaties en heeft deelge nomen aan de uitlevering van land- genooten aan den SD. Hoewel het recht geen voedsel mag geven aan de wraakgevoelens van het publiek mag er ook geen kloof komen tusschen het rechtsgevoel van het volk en de rechtspraak; ik eisch aldus besloot Mr. Bakhoven de zwaarste straf: de doodstraf. Eerst nu begon verdachte Moo lenijzer, die tijdens de behandeling een agressieve houding had aange nomen, teekenen van reactie te ver- toonen, door te gaan snikken. De verdediger Mr. W. Russei uit Amsterdam trachtte de persoon van verd. in een gunstiger daglicht te stellen; de man was vanaf '33 lid der NSB en zag door gebrek aan educa tie niet de dwaling in der valsche ideologie van het nationaal-socialis- me. Hij was een goed. hu svader en had een behoorlijk bedrijf en heeft niet alleen uit slechtheid gehandeld. De dood van zijn kameraad Herlé heeft een snaar bij hem getroffen en al dringt het element: moedwil nog niet tot hem door het element be rouw. wél. Het heeft geen zin al dus den verdediger aan het leven van verdachte een eind te maken; geef hem nog een kans om in een langdurige gevangenisstraf te over wegen of hij er niet beter aan ge daan zou hebben zich aan te sluiten bij het grootste deel van het Neder- landsche volk in plaats van bij zijn eigen groep, waarbij hij zijn onder gang tegetnoet ging. Geef hem een kans, om door berouw zijn leven tot een schoonere voleinding te brengen. Als verdachte het laatste woord heeft zegt hij dat hij zich niet door wraakgevoelens heeft laten lei- De Economische Dienst van de recherche te Utrecht heeft een zeer groote partij niet-op gegeven serviesgoederen ont dekt bij de N.V. Gebr. Houdrig, een in 1940 uit Rotterdam weg gebombardeerde grossierderij in glas- en aardewerk. Deze firma was sindsdien gevestigd aan de Oude Gracht te Utrecht en in de vijf kelders langs de werf ontdekte de recherche de partij glas- en aardewerk, waarvan de vooroorlogsche waarde zeker 200 a 300 duizend gulden bedraagt. Over een lengte van 25 M. waren deze voorraden sinds twee a drie jaar in de kelders verstopt en het zal geruimen tijd en des kundigen arbeid kosten alles te inventariseeren. De eigenaar der firma is een N.S.B.-er, een zoogenaamd •.licht geval", die voorwaarde lijk in vrijheid was gesteld 850 bakkers, vooral uit het Oosten, doch ook uit andere dee. len van het land, waren bijeen gekomen te Zwolle om te pro- lesteeren tegen den h. i. te lagen broodprijs. Er werd' met alg. stemmen be sloten een motie 'ter kennis te brengen van den Minister van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening om toestemming te feven toj broodprijsverhoo- ging. A'gemeen was men van mee ning, dat, als de Minister niet vóór 15 April de broodprijzen kan wijzigen, men dan opnieuw zal moeten vergaderen, teneinde de verdere plannen, eventueel stopzetting van de bedrijven, te overwegen. Nu de prijzen voor bloem met 21 pet., van gist met 51 pet., van zout met 115 pet. en van kolen met 138 pet. zijn' gestegen, ter wijl de loonen en sociale lasten met 63 pet. zijn verhoogd is het naar het oordeel der bakkers be grijpelijk, „dat een broodprijs, die met 11 pet. is verhoogd, moet leiden tot vernietiging van de bakkersbedrijven". den; Mi heelt menigmaal leden van de ondergroncsche op wie hij zich had kunnen wreken geholpen Pres.: Ja, maar dat was na deze geschiedenis. De uitspraak wordt bepaald op 27 Maart a.s. Drzzzbrawzzzriep Boebi Trep, „ik heb hier toch een geboortebewijs!" en met deze woorden overhandigde hij den ambtenaar een leeg Oostindisch inktfleschje. „Ziehier! daar zijn we uit geboren, vraag het maar aan mijn vader!" ver volgde Boebi. Na eenig heen en weer getelefoneer kwam het in orde, ze moesten echter toch naar den commandant en deze zorgde voor een reuze job, waartegen ze vroeger baantje zeiden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3