2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad vS/ac/ evt o Hi trek Buitenlandsch nieuws MAANDAG 18 MAART 1946 Mi DEN HELDER GEMEENTELIJKE BESLUITEN Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat door hen, uitoefenende de be voegdheden van den Gemeente raad. op 13 Maart 1946 de onder- volgènde besluiten zijn vastge steld: 1. Besluit van 16 November 1945 tot het ontheffen van Ds. H A. Enklaar van zijn functie van lid van het College van curatoren aan het gemeentelijk lyceum. 2. Besluit van 10 November 1945 tot het benoemen van J. Terpstra te Amsterdam, tot leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan het ge meentelijk lyceum in vasten dienst, met ingang van 1 Januari 1946. 3. Besluit van 30 N:vember 1945 tot het benoemen van J W. van Vendeloo tot directeur der gemeentelijke handelsavondschool in vasten dienst gerekend met ingang van 4 September 1945 4. Besluiten tot het vaststellen van wijzigingen der gemeente-be- grooting voor het dienstjaar 1945, en wel: 30 November 1945: wijzigingsbe- grooting no. 1; 11 December 1945: wijzigmgs- begrooting no. 2; 11 Januari 1946: wijzigmgsbe- grooting no. 3 5 Besluit van 30 November 1945 om. ter voorziening in dt be hoefte aan kasgeld voor het jaar 1946, kasgeldleenigingen aan te gaan tot een totaal-bedrag van ten hoogste 2,500,000. 6 Besluit van 30 Novemoer 1945 tot het op zijn verzoek ver- leenen van eervol ontslag aan M. van Till, als vakonderwijzer m handteekenen aan de ULO-School 7. Besluit van 30 November 1945 tot het benoemen van J J. Daalder, te Beverwijk, tot leeraar in de scheepswerktuigkunde aan de zeevaarschool en aan den ma chinistenavondcursus, onderschei denlijk met ingang van 1 Decem ber 1945 en van 4 December 1945. 8. Besluit van 30 November 1945 tot het aangaan van een kas- geldleenmg, groot 100,000, mor den tijd van 3 maanden. 9. Besluit van 5 December 1945 tot het aangaan van een kasgeld- leening. groot 200,000. voor den tijd van 3 maanden. 10. Besluit van 14 December 1945 tot het benoemen van H. Kwast tot leeraar in scheepswerk tuigkunde enz. aan den machmis- tenavondcursus, in tijdelijken dienst, gerekend met ingang van 1 September 1944 tot het einde van het cursusjaar 19441945 en tot het benoemen van de A. A de Winter tot leeraar in de Engeh.che taai aan den. machinistenavond cursus. gerekend met ingang van denzelfden dag en voor denzelf den termijn. 11. Besluit van 28 December 1045 tot het benoemen van J de Boer, te Haarlem, tot leeraai in de Wiskunde aan het gemeentelijk lyceum met ingang van 1 Maart 1946. 12. Besluit van 15 November 1945 tot het benoemen van J. Hoekstra, te Driehuis, tot leeraar in de Duitsche taal aan het ge meentelijk lyceum in tijdelijken dienst voor den verderen csuur van het cursusjaar 1945—1946 13. Besluit van 28 December 1945 tot het vaststellen van een wijziging van de regeling van de kindertoelage voor sommige groe pen van personeel in dienst der gemeente Den Helder. 14. Besluit van 16 November 1945 tot wijziging van de voor waarden. waarop aan besturen van bijzondere fröbelscholen een bijdrage aan de gemeentekas kan HELDER—METEOOR 1—2 Helder mist een penalty Het is Helder gisteren niet gelukt de beide punten, zoo als vorige week op WZ het geval was, op Meteoor te ver overen. Het werd zelfs geen gelijk spel, ofschoon de mo gelijkheid daartoe zeker aan wezig was. 't Zag er aanvankelijk niet naar uit, dat Helder de beide punten zou afstaan. De thuis club gaf bijna regelmatig den toon aan en nam zeer ver diend door Krab de leiding, toen de Meteoor-doelman zich wat te ver uit zijn doel waag de. Nu gooide de Amsterdam mers er een schepje op en kwam ook het Helder-doel in gevaar. Uit een hoekschop werd het zwoegen van de Amsterdammers met een doel punt beloond. (11). Met de zen stand kwam de rust. Na de thee hetzelfde spel- beeld. Bij een der aanvallen van Meteoor speelde Himpers wat al te voorzichtig op zijn doelman terug, zoodat de snel le Meteoor-aanval juist een tikje eerder bij den bal was als Kossen, die toen het na kijken kreeg. (12). Een uitstekende kans om ge lijk te maken kreeg Helder, toen in het Meteoor-doelgebied een- overtreding werd begaan, welke na eenige discussie met den scheidsrechter een penal ty voor Helder opleverde. Beekhoven zou het vonnis vol trekken, doch deze schoot jam merlijk tegen de lat, waarna de bal werd weggewerkt. Het bleek Helders laatste kans te zijn geweest, want kort daar op klonk het eindsignaal. CALLANTSOOG POLDERVERGADERING Het bestuur van den polder Callantsoog vergaderde ten hui ze van den heer de Waal. In ie vorige vergadering waren beslui- en genomen tot het verhoogen van salarissen van ambtenaren en werknemers. Van de opmer kingen van burgemeester Ke. horst, dat deze verhoogingen niet gebaseerd moesten worden op de per Februari 1942 reeds toege kende verhooging, doch naar den stand per 1 Mei 1940, had men cota genomen en dit voorgelegd aan Ged Staten. Het antwoord hierop houdt o.m. in, dat het hans een volledige herwaardee. -ing ier loonen betreft, zoodat het salaris van den secretaris niet wordt f 230, maar 264.50, en voor den ontvanger f 207 plus resp. toelagen van 5 en 10 pet. Dan deelde voorzitter mede, dat voortaan schouw gedreven zal worden door den heer Weij met 2 heemraden en den Dijk graaf als algemeen reserve. Bij de begrooting werd o.m. voorgesteld de polderlasten vast te stellen op f 12.50 per ha capa bel land. Van de uitgaven noemen wij: jaarwedde bestuur 891 (v. j. 800); benaderingskosten 150Ó (v. j. 1300); dijkonderhoud 600 400); wegenonderhoud 4000 3000). De begrooting sluit met een post van slechts CONCERT DOOR DE MARINIERSKAPEL Het zal Dinsdagavond een eve nement zijn. wanneer de Mari nierskapel o. 1. van den lsten luitenant der Mariniers G. Nieuw- land. in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat haar eerste concert geeft in deze stad. In Rotterdam, waar reeds een uitvoering werd gegeven, zijn de musici enthou siast ontvangen en ook hier zal het niet minder zijn. daar is ieder van overtuigd. Het programma bestaat uit met zorg gekozen werken en verraadt het peil, waarop de kapel staat, o.a. de prachtige weede sympho- nie van Beethoven en de Titus- ouverture van Mozart. Verder wordt gespeeld een werk van den bekenden Finschen componist Si belius „Finlandia", de titel geeft de inhoud van het werk weer. Met het zesde couplet van het Wilhelmus wordt deze avond, die om het bijzondere gebeuren van dit optreden alleen door genoo- digden zal worden bijgewoond, besloten. 376.83 aan onvoorziene uitga ven op 15.850.29. Het batig slot 1942 ad 4230.15 is hierin geheel verwerkt. Desgevraagd werd dan door voorzitter geantwoord, dat de machinist slechts 0.50 per uur verdient. Verschillende leden verklaarden dat dit veel te wei nig was. Het werd tenslotte op 70 cent per uur en f 0.80 voor de nachturen bepaald. De heer Jb. Val deed dan het voorstel om een deskundige te benoemen, die een goed gefun deerd verslag uitbrengt van mo gelijkheden en kosten van be maling van het lage gedeelte van den polder, groot 800 ha, dat thans 's winters permanent onder water staat. Dijkgraaf Kruisveld vreesde evenwel dat de kosten van een dergelijk gemaal veel te groot zouden zijn. Het voorstel-Vel is tenslotte aangenomen met IJ te gen 10 stemmen. Volgde te ca. 1 uur sluiting. ZIJPE BENOEMING NIET AANGENOMEN De heer W. Blijenburg te Koog aan de Zaan, die in de onlangs gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd benoemd tot Hoofd der School te Burgerbrug, heeft deze benoeming niet aange nomen. ALKMAAR DE GROSLIJSTSTEMMING Tweede Kamer Van de circa 1250 leden van de K. V. P. heeft ongeveer de helft aan de partijstemming deel genomen; 80 nieuwe leden ga ven zich bij deze gelegenheid als lid op Uitgebracht werden 609 stem men, waarvan van onwaarde 92; geldig 517, waarvan werden uit gebracht op: Politiek advies 337; de caVidi- daten van het P A. behaalden daarboven nog: Romme 157: v. d. Weijden 108; Steinmetz 105; Hooy 48 en Groen 146 stemmen Plaatsvervangers: t)r de Boer 109; H. Vink 135; Dr Dijssel- bloem 77; Alberts 101 en Lefeber 116 stemmen. De overige stemmen waren over de andere candidaten ver deeld. Prov. Staten: Uitgebracht 600 stemmen, waarvan vant onwaar de 54, Politiek Advies 99; A. Clynk 41; G. Twaalf hoven 1; C. Venneker 104; C. Spaansen 2; H. Roozen 128; J de Boer 15; J. Brugman 1; J. Dingerdis 7; S. Keesom 5; T. v. d Laan 1; P[ Luycks 11; G v. Slingerland 96 en D Woldendorp 35. De kiezers van Kerinemerland, die de aandacht op hun candi- daat, de heer Roozen, gevestigd hadden, hebben hiermee reeds een voorloopig succesje geboekt. HEERHUGOWAARD-N. UITSLAG PARTIJSTEMMING Prov. Staten: Groen 335; Luijckx 275; Weel 320; Bosman 299; Jong 333; Berger 11; de Boer (Obdam) 69: Schrijver 37 Tweede Kamer: Mr. Romme 296; v. d Weijden 293; Steinmetz 44: Hóoij 38; Groen 291; Duive. steijn 247- Sjerps 249; Plaatsver vangers: Dr. de Boer 290; Vink 291; Dysselbloem 45; Alberts 43; Lefeber 288- Giesen 130; Weel 243 SPANBROEK UITSLAG PARTIJSTEMMING Tweede Kamer: Mr Romme 345; v. d. Weijden 346; Steinmetz 14; Hooy 9; Groen 347; de Boer (Obdam) 19; Duiversteijn 305; Sjerps 324; de Wijs 9. Plaatsvervangers: Dr. de Boer 347; Vink 347; Dysselbloem 16; Alberts 12; Lefeber 344; J. de Boer 8; Duivesteijn 8; Giessen 316; Weel 319. Voor de Prov. Staten is vrij wel algemeen 't, Politiek Adviès gevolgd. Sir Archibald Clark Kerr verlaat met Sir Louis Mountbaiten, de geallieerde opperbevelhebber, het vliegveld Kallang na zijn aankomst te Singapore Amsterdam P. Het buitengewoon Navorderingsbesluit De termijnen van inlevering en aanvrage van de buitenge wone aangiftebiljetten, bedoeld in het Buitengewoon Navorde ringsbesluit, zijn officieel geslo ten'. Het fiscaal apparaat tegen belastingontduikers is in wer king gesteld. Hen echter, die hun biljet niet juist hebben ingevuld of geen biljet hebben aange vraagd, wordt n°g een allerlaat, ste gelegenheid geboden om er zonder boete vanaf te komen. Indien zij zich tot uiterlijk 1 April a.s. mondeling of schrifte lijk tot hun inspecteur wenden, dan mogen zij aannemen dat hun aangifte alsnog in genade zal worden aangenomen. Het verdient echter aanbeveling dit onmiddellijk te doen, want als het initiatief van den Inspecteur uitgaat is het te laat om er zon der boete van af te komen. Bo vendien loopt men dan het risico met den strafrechter in aanra king te komen Langzaam maar zeker Naar de persdienst, van Han del en Nijverheid mededeelt, kun nen gascomforen en gaskooktoe- stellen zonder vergunning bij den winkelier worden gekocht. De aflevering van boekjes luci fers mag thans zonder in ont vangstneming van bonnen ge schieden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze regeling niet geldt voor houten doosjes luci fers en voor de zoogenaamde huishouddoozen, waarvoor de geldende distributiebepalingen var^ kracht blijven. BEDDEGQED UIT BELGIE Blijkens een mededeeling van het Belgische RoOde Kruis, is de steun, die België aan Nederland verleent en die thans vooral tot uiting komt in de gastvrijheid, verleend aan Nederlandsehe kin deren in Belgische huisgezinnen, door een nieuwe daad van solida riteit nog eens geaccentueerd. Het Nationaal Comité voor hulp aan Nederland heeft namelijk een groote zending beddegoed toege zonden aan het herstellingsoord, 3at gevestigd is in het koninklijk paleishet Loo. dat door de Ko ningin ter beschikking werd ge steld van personen, die zich on derscheiden hebben in de ver zetsbeweging, alsmede van de ge- '-«natrieerden uit Nederlandsch ïndië. Uitvaart van kardinaal Giovanni Glennon Drie kardinalen, nl. mgr. Mac. Guigan, aartsbisschop van Toron to, mgr. Gilrey, aarfsbisschop van Sidney en mgr. Griffin, aartsbis schop van Westminster arriveer den per vliegtuig in Dublin ter bijwoning van de uitvaart voor kardinaal Glennon, die onver, wachts is overleden, kort na zijn terugkeer uit Rome waar hij den Kardinaalshoed ontving. De uitvaartdienst vond plaats in de kahedraal van Mullinger (Weslmeath) en werd verricht door mgr Dalton, in tegenwoor digheid van onderscheidene per soonlijkheden onder wie de oud president de Valera en leden van de Tersche regeering Erkenning vischhandel Met de in het Voedselvoorzie ningsblad van 15 Februari j.l. ge publiceerde verordening érken- ning vischhandel 1946 beoogt het Bedrijfschap voor Visscherijpro- ducten de belangen van den bona fiden vischhandel te beschermen. Elke verkoop van visch of ris- scherijproducten zal aan andere dan erkende handelaren verboden zijn. Voor den verkoop van visch- conserven aan den consument geldt dit verbod niet. Tusschen groot- en kleinhandel is een scheiding gemaakt, waar bij overleg is gepleegd met de vakgroepen groothandel in visch en detailhandel in visch. Zij die als groot- of kleinhandelaar wor den erkend, kunnen in hun han del worden beperkt. Zoo zal een groothandelaar, die zich bijv uit sluitend met den handel in zoet- watervisoh bezig hield, niet als groothandelaar in zeevisch kun nen optreden. Ook over deze in deeling in groepen wordt nauw contact met de vakgroepen ge houden. De Poolsche geallieerde strijdkrachten De Britsche regeering heeft besloten, dat de Poolsche strijdkrachten van het leger, de vloot en de luchtmacht, die tijdens den oorlog aan Engel- sche zijde hebben gestreden, ontbonden zullen worden, al dus de politieke correspon dent van de News Chronicle. DIENSTREGELING Met ingang van Maandag 18 Maart zullen de wagens van den N.S.-busdienst Bever wijk-Alkmaar v.v. en Bever wijk-Zaandam v.v. voor het in- en uitstappen van reizigers tusschen Beverwijk en Uitgeest stoppen te Beverwijk op het kruispunt Hoflanderweg/Alk- maarscheweg, bij café „De Vriendschap" en te Heems kerk op het kruispunt Hoog- dorperweg/G. van Assendelft- straat. DE 46e JAARBEURS De opening van de a.s. 46e Kon. Ned. Jaarbeurs, zal, aan gezien het de eerste beurs is, welke weer in vredestijd kan worden gehouden, met cere monieel plaats vinden. Dinsdag 2 April a.s. zal in de Stadsschouwburg o.a. door den minister-president Z. Exc. Prof. W. Scherrnerhorn en den minister van Handel en Nij verheid, Z. Exc. Ir. H. Vos, het woord worden gevoerd. H.K.H. Prinses Juliana en Z.KH. Prins Bernhard hebben hun tegenwoordig heid bij deze plechtigheid toegezegd. H.H. WIJDINGEN Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 16 Maart de H. Wijding van het Diaconaat toegediend aan den Eerw. Heer A. E. Auwens, en de vier lagere H. Wijdingen aan den Eerw. Heer J. P. Sey- sener, beide theologanten van het Theologicum te Warmond. GERRIT MOOYMAN GEARRESTEERD De P.O.D. te Alphen a.d Rijn heeft Zaterdag de hand kunnen leggen op Gerardus Leonardus Mooyman. een der „helden van het - Oostfront" die de eerste Ne derlander was, die het Ridder kruis van het IJzeren Kruis ver wierf. Moovman zal weldra on dervinden. dat zijn heldendaden thans anders zullen worden be oordeeld. dan in den tijd van het elastische" front Een grap? publicist door de dat uit De Amerikaansche Walter Winchell heeft radio bekend gemaakt, Londen een niet bevestigd be richt" is binnengekomen, dat ,de heer Ernest Bevin. Britsch mi nister van bultenlandsc'ne zaken, bereidt is zich op te werpen als leider van een coalitie-regeering met den heer Winston Churchill als minister van oorlog".. Si non e vero. De Russische troepen ma ken een begin met de ontrui ming van het Deensche eiland Bornholm. - Canada .zal de diploma tieke betrekkingen met Rus land niet verbreken, ondanks het spionnage-complot. In Mandsjoerije trekt 'n strijdmacht van 20.000 com munisten op naar Soekingkaï, hülverwege de hoofdstad en Moekden. De Grieksche premier heeft toegegeven, dat de voor waarden voor vrije verkiezin gen in Griekenland met aan wezig zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2