GEZINSPOLITIEK EN K.V.P. 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad tad en Omtrek DINSDAG 19 MAART 1946 DIN DEN HELDER „DON QUICHOT DE LA MANCHA" Prof. C. F. A. van Dam hield Zaterdagavond voor de Helder- sche Volksuniversiteit een lezing over „De geestrijke ridder Don Quichot van den Mancha". Nadat de heer Nijkamp de aan wezigen had welkom geheeten en tot zijn spijt moest constateeren, dat de opkomst maar matig was, gaf hij het woord aan Prof van Dam. Deze beschreef allereerst den levensloop van den Spaanschen schrijver Cervantes, de auteur van dit beroemd geworden boek, dat nu een eereplaats inneemt in de wereldlitteratuur. Cervantes, Castilliaan van geboorte was reeds op twintigjarigen leeftijd te Rome waar hij gedurende vier jaar ver bleef. Op zijn terugreis werd het schip door zeeroovers overvallen en Cervantes werd naar Algiers ontvoerd. Vier en dertig jaar oud keerde hij weer naar Spanje terug wel is waar onder behoeftige om standigheden, maar rijp voor de toekomstige vorming van zijn ge dachten. Cervantes begon iaat met zijn schrijvers-loopbaan, doch het ein de was zegerijk. Toch is er over zijn Castilliaanschen tijd weinig met zekerheid te vertellen. Wel weef men, dat hij altijd, zelfs te genover de majesteit van den dood zijn waardigheid, kenmerkende eigenschap van het land, heeft be houden. Hij heeft gewerkt als dichter, prozaïst en romanschrijver en ook als lyrisch-dramatisch dichter modeverschijnsel maar lang niet altijd met succes. In Januari 1605 verscheen het eerste gedeelte van Don Quichot en door dit werk werd de schrij ver op slag beroemd. Wanneer en waar dit boek geschreven is, is niet bekend, maar toch wel belangrijk vroeger, dan de uitgave in 1605. Een schrijverssucces van den eer sten rang. dat in dien tijd trou wens hoognoodig was. In 1614 verschijnt er een nagemaakt tweede deel van het boek, waar door Cervantes werd gedwongen zijn tweede deel. dat geruimen tijd op zich liet wachten, af te maken. In 1615 verschijnt dan dit deel. Don Quichot is het best-geschre ven boek der Spaansche letterkun de, waarbij de schrijver zijn kracht zoekt in de humor en parodie. De strijd tusschen idealisme en realisme neemt een belangrijke plaats in het werk in. Als merk waardigheid vermeldde Prof van Dam dat dit boek na den Bijbel het meest-vertaalde werk is. De spreker droeg daarna eenige avonturen van Don Quichot voor. uit een mede door hem vertaald boek, een voordracht, die door de aanwezigen met applaus werd be loond. De heer Nijkamp sloot dezen avond en dankte Prof. v. Dam voor zijn medewerking. Deze avonden verdienen in de toekomst grootere belangstelling dan ze tot dusver bij het publiek hadden. TJITSLAG PARTIJSTEMMING De uitslag van de alhier ge houden proefstemming voor de Prov. Staten was als volgt: Jac. Groen, Alkmaan 207 stemmen; P. Th. Luyckx, Den Helder 218; Jac. Weel, Langendijk, 197; S. H. J. Bosma Oude Niedorp, 193; C. P' Jong, Heerhugowaard, 193. MARINIERS VAN NEDERLAND NAAR INDIë De Marinevoorlichtingsdienst meldt: Woensdag a.s. vertrekt uit Amsterdam, per motorschip Bois- sevain, het eerste transport van hier te lande opgeleide mariniers naar Indië. Het zal dienen ter versterking van de daar gelalde afdeelingen van de brigade ma riniers, die in Amerika haar op leiding ontving. Dit transport be staat uit 800 m,an en staat onder commando van den majoor der mariniers H. A, G- van der Hardt Aberson. Voor het vertrek zal een inspectie plaats vinden door den minister yan marine, den heer J. A. de Booy en den com mandant van het corps mariniers, gen. majoor H. F. J. M. A, von Frytag Drabbe. COMMANDANT ZEEMACHT IN NED. O. INDIë De Marinevoorlichtingsdienst meldt; De kap. luit. ter zee van Baning zal op 2 April a.s. per vliegtuig naar Ned. Indië vertrek ken om daar de functie te gaan bekleeden van chef staf van deri commandant zeemacht in Ned. Oost-Indië. Vliegkampschip voor de marine Naar <Öe Marine Voorlichtings dienst mededeelt, zal de Konink lijke Marine zeer binnenkort de beschikking krijgen over een vliegkampschip, in bruikleen af gestaan door de Britsche Marine. Het betreft hier h.m.s. „Wairana" een z.g. escortcarrier, welke na de overname den naam hr. ms. vliegkampschip „Karei Doorman" zal dragen. SCHAGEN BOOMEN VOOR SCHAGEN De commissie voor de jeugd heeft de plannen voor den Boom- plaotdag vastgesteld. Aanvanke lijk was het de bedoeling, dezen dag op Lentedag. Donderdag 21 Maart, te houden. In verband met den Marktdag is nu Vrijdag 22 Maart daarvoor gekozen. De jeug dige planters komen om half twee bijeen in het gymnastieklokaal van de O L. School. Het zijn de leerlingen van de 6e, 7e ein 8e klassen. Daar zullen zij worden toegesproken namens de Com missie voor de Jeugd. In de an dere klassen van de verschillen de scholen zal ook gewezen wor den op het belang van een goede en mooie beplanting. Alle beplan tingen worden dan in de hoede van de jeugd aanbevolen. Daarna marcheeren de planters naar het terrein van hun werkzaamheden. De O. L. school beplant den Sta tionsweg. de R. K. school het Noord en de Havenstraat en de Chr. school de Regentenstraat. Andere straten worden door de gemeente verzorgd. Iedere leer ling krijgt een boom, waaraan zijn naam bevestigd wordt. Voor later dus een aardige herinnering. De Commissie hoopt, dat de be trokken straten hun jeugdige boomplanters een hartelijke ont vangst zullen bereiden. De be doeling is voortaan jaarlijks een boomplantdag voor de leerlingen van de zesde klassen te organi- seeren. POLITIENIEUWS Gevonden; Schapenwollen wanten. Verloren: Zilveren broche; scha penwollen wanten; portemonnaie; portefeuille; autopapieren; school- tascb. BURGERLIJKE STAND Geboren; Margretha; d. v. J. de Jong en A. Bakker, Nelleke Hilligje c.. v. P. L. Luider en N. Wardenaar; Aernout Laethardus, z. v. A. L. Dorp mans en J. H. A. Lamers; Cora, d. v. H. A. Veuger en P. Wezejt Adrianus Johannes, z. v. J. H. Koster en W. Oldenburger; Geleijn Dominicus, z. v. J. F. de Kraker en A. de Visser. Overleden; Geene. Ondertrouwd: Pieter Portegies, 43 jr., landbouwer en Martha Vissers, 40 jaar. Pieter de Vries, 26 jaar', landbouwer te Zijpe en Pietertje Kos 26 jaar. Gehuwd: Jacob Kaaij en Roelofke Schaaf sma. HEEMRAADSCHAP DE SCHAGER KOGGE Zaterdagmiddag vergaaerde ge noemd college in een der zalen van Hotel Vredelust. Ingekomen was een brief van den Minister van Binn. Zaken betreffende het intrekken van een besluit tot tijd. verlaging van pensioenpremies. Ingaande 1 Jan. 1946 moet voortaan dus weer 15'/s pet. in plaats van i4l/s pet. betaald worden. Het P.E.N. zond een bericht dat de onderhandeling over verlaging van den kolen prijs was mislukt, zoodat de Kogge geen restitutie van den kolentoeslag ontvangt, hetgeen een tegenvaller van f 361.09 oplevert. De Rekening over 1945 brengt dan aan het licht dat het saldo 1944 ad' f 4208.37 in dit jaar ik ingeteerd tot 2475.78, bij een totaal aan ontvang, sten en uitgaven van 48779.78. De omslag had 9611.12 bedragen. Tegenvallers voor dit dienstjaar noem&e voorzitter de niet meer ver wachte molestpremie van 900.— en de 600.voor extra stroom. Volgt goedkeuring der rekening. De begrooting 1946 levert ook niet veel stof tot discussies. Voor dit jaar is f 2500.— geraamd voor stroomverbruik, f230.voor meterbuur, bijdrage Kanaal Stolpe Kolhorn f 800.—, onvoorziene uitga ven 734.46 op een totaal aan ont vangsten en uitgaven van 16067.24. De omslag zal verhoogd worden van 3.— op I 3.50 per H.A. iets wat blij kens den geringen post voor onvoor ziene uitgaven wel dringend noodig blijkt. Dé begrooting wordt z-h.st. goedgekeurd. ONDERHANDSCHE VERKOOP Naar wij vernemen heeft de heer Boonacker. drukker alhier, het naast zijn drukkerij gelegen groote woon. en winkelhuis van den heer L. v. Rijswijk onder hands overgenomen. Het is de bedoeling van den heer B. om in den winkel zijn moderne druk kerij in te richten, terwijl het magazijn in een ruimen boek winkel zal worden herschapen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer Schroevers, leeraar aan de Rijks Landbouw Winterschool alhier, slaagde aan de Amsterdamsche Universiteit voor Plant- en Dier kunde. Aard- en Delfstofkunde (acte K TV). SCHAGEN KOMT OP GANG! DEC met 1—0 geklopt In een goeden en spannenden wed strijd Na een weifelend begin neemt Schagen reeds spoedig het spel in handen. Tal van verrassende situaties spelen zich voor het DEC-doel af, maar tot doelpun ten komt het niet. Aanvoerder SchoorI kreeg overigens goede kansen De rust kwam dus met 0—0, Direct hierna probeert Schagen het opnieuw en tenslotte krijgen de geel.zwarten een unieke kans als de scheidsrechter een penalty toekent wegens hands. SchoorI schiet echter naast DEC wordt hierna totaal ingesloten en ten slotte weet Slikker met een kop bal uit een corner van Stam min of meer gelukkig te scoren. De wedstrijd begint dan steeds spannender te worden DEC probeert zich los te maken en ook doelman Slikker krijgt het zwaar te verantwoorden. Scha gen houdt echter stand en een maal moet de DEC-doelman den bal achter de lijn vandaan graai en, wat echter niet door den uit stekend leidenden scheidsrechter wordt gezien. Het einde komt tenslotte me't een verdiende Schagen-zege. ANNA PAULOWNA ZAP.NIEUWS ZAP wint op alle velden en met groote cijfers, totaal 300 met 8 winstpunten, ZAP I heeft'in'een slap ge speelden wedstrijd met 50 bij Callantsoog I gewonnen, dus aan de algemeene verwachting vol daan, al was 't geen kampioens stijl. We zullen maar rekenen: tegen een gelijke ploeg kunnen ze het beter!! Voor de rust was het reeds 40 en na de rust werd het 5de doelpunt hieraan toegevoegd. Ondanks het goede weer heeft/ de keeper het niet warm gehad; één bal was de heele oogst. ZAP II speelde thuis tegen JVC II en 70 was hier de uit slag. Het spel was ook hier van slap gehalte, waar de korte rust periode niet vreemd aan is, maar geen verontschuldiging mag hee. ten; er moet veel meer samen gespeeld en geplaatst worden. Met de rust was het reeds 4—0 en na de thee werden er nog 3 bij gemaakt. De keeper der gas ten treft in 'deze geen schuld en heeft verschillende malen mooi werk gedaan. ZAP III kwam uit Julianadorp met een 140 zege op JVC III terug, waarbij verder commen taar overbodig is. Tenslotte kwamen de c.tjes terug uit Schagen met een 40 zege op Schagen c. BREEZAND EEN NIEUWE LENTE, EEN NIEUW ZAAK Zcoals reeds dezer dagen een advertentie in ons blad vermeld de. werd jl. Zaterdagmiddag om 2 uur een nieuwe bloemenzaak geopend in ons dorp, nl. de bloe- Het noordelijk gedeelte van de provincie Noord-Holland is rijk aan groote gezinnen. Voor verre weg het meerendeél treft men deze echter aan bij de katholie ken Men behoeft maar tegen den aanvang der schooltijden door de Streek te rijden om zich tie overtuigen van de hoopvolle toekomst, die een degelijk chris telijk gezinsleven aan het vader land belooft. De ongodsdienstige bevolking sterft echter roemloos uit. Als frappant voorbeeld ver nam ik eens op een van mijn propaganda tochten voor den Kath. Bond voor het Gezin het volgende, bijna fantastisch schij nende feit. In een bepaalde ge meente woonden evenveel ka. 'holieke als andersdenkende ge zinnen. In één jaar werden er 61 kinderen geboren, waarvan 56 katholiek werden gedoopt. De andere vijf kwamen uit gezin nen van andersdenkenden. Feit is, dat het platteland van Noord-Holland langzamerhand verroomscht wordt, met door be keeringen van volwassenen, maar dank zij het behoorlijke zede lijke peil der katholieke huwe lijken of door de schuld van de kinderbeperking bij andersden kenden. Het is dan ook geen wonder, dat de groote gezinnen door de overheid langen tijd stiefmoeder lijk zijn behandeld. Het waren immers maar roomsche gezin nen. De Overheid onderging met uiter ste onwil de drang oer Katholieke volksvertegenwoordigers om de schrijdende eeuwenoude achterstand der groote gezinnen op te heffen, welke onwil nog versterkt werd door de onverschilligheid van een ambtenarencorps, waaronder katho lieken al te schaars zijn, even als vaders van groote gezinnen. AI te veel en al te lang werd bij de liberale of socialistische heer- schers de gezinspolitiek beschouwd' als een egoïstische hobby van de Katholieke Kerk; die ervan beschul digd werd haar Macht door middel van de groote gezinnen te willen vestigen. Het is de groote verdienste ge weest van ce Katholieke Staatspartij de Gezinspolitiek in ons land inge voerd en min of meer populair ge maakt te hebben. Aalberse bouwde op groote schaal woningen voor groote gezinnen, op aandrang van het Katholieke Kamerlid Fleskens bracht de Geer een belangrijke kin deraftrek in de Inkomstenbelasting, onze Katholieke fractie bezorgde ons een behoorlijke schoolgeldregeling van enkele takken van onderwijs, katholieken verwierven in de Ge meenteraden reductie op de bedrijfs- tarieven voor groote gezinnen, Rom. me bracht ons eindelijk in 1940 de algemeene kinderbijslag voor alle loontrekkenden. Tjitusschen Is hiermede de reeks van verlangens inzake ge zinspolitiek nog verre van uit geput Onze huwelijkswetgeving vraagt dringend herziening; de strijd tegen het Neo-Malthusia- nlsme en tegen alle oneerbare propaganda moet met Overheids hulp voortgezet worden; de zelf standigen, met name de midden standers, de tuinders en landbou wers hebben evenveel recht op kinderbijslagen als de loontrek kenden. De kinderbijslag op het loon Is geen vergoeding voor arbeids prestatie in het bedrijf, maar voor maatschappelijke prestaties. Deze zelfde maatschappelijke prestatie, de opvoeding van de toekomstige staatsburgers, wordt even royaal verricht door den middenstander, den tuinder, den landbouwer. Ook zij hebben dus recht op gelijke waardeering. De gezonde groei der platte landsbevolking doet een zekeren landhonger ontstaan Jaarlijks groeit het probleem, hoe de dui zenden zonen van landbouwers en tuinders aan grond te helpen. Bjj de toewijzing van nieuwe gronden komen de jongens uit de katholieke gezinnen al te vaak achteraan of visschen achter het net. Worden ze soms niet voor vol aangezien, omdat ze roomsch zijn? Daar ligt een enorm sociaal-econo misch probleem voor ons land: de verschaffing van land en arbeid aan de talrijke sterke en wilskrachtige zonen van onze agrarische bevolking Ik wil hier niet beweren dat Ame rika d e aangewezen oplossing is; ik erger mij alleen er over, cat zij. die geen kinderen hebben, de an nexatie afwijzen op allerlei eerbied waardige gronden, terwijl de ge dachte aan onze jonge agrariërs, d'ie hunkeren naar land; hen niet eens beroert. Hoe het ook zij: de toekomst onzer groote gezinnen ligt vooralsnog ner gens veiliger dan in Katholieke han den. Ik mag van ervaring spreken; daar ik met van Meegeren e.a. nu bijna een kwart eeuw tret gezins vraagstuk in al zijn geledingen heb bestudeerd' en voor allerlei maatre gelen de noodige lanzen gebroken heb. Altijd kwam het hierop neer: "de groote gezinnen moeten het heb ben van de Staatspartij." De Partij van den Arbeid schijnt ten aanzien van huwelijk en gezin van de beste voorne mens bezield; ik geloof het gaarne, 't Zal zeker niet slechter zijn dan bij de S.D.A.P. Maar deze menschen moéten zich nog inwerken, nog indenken in de problemen van de bevolking en in de talrijke en vaak delicate vraagstukken van het gezin, ter wijl wij katholieken in de Ka mer kunnen brengen, die al ja ren met. dit bijltje gehakt heb ben. De Kath. Volkspartij werkt voort op traditie. In die traditie is iets gegroeid, dat begint te lijken op een gezinsbeschermen- dé politiek. Willen we onze groo te gezinnen behouden, willen we onze kinderen gelijke ontwikke lingskansen geven als de kinde ren uit de kleine gezinnen, dan is krachtige voortzetting van deze politiek onontbeerlijk. De katholieke kiezers hébben de kans. deze voortzetting veilig te stellen. Wie Nederland wil herstellen door gezinsherstel, houdt het bij de Volkspartij. Dr. J. P. CHR. DE BOER. menwinkel van den heer G. v. d. Park. Menige voetstap om een „bloe.met.ie" ligt al jaren „achter om bij Park" in Bloemenlust. Nu kan men terecht in de mooie, frissche en goed voorziene zaak, in het perceel Wijde Spaansweg 9, v.h. firma Straathof. Op alle gebied, wat bloemenwerk betreft, kan men hier terecht. Wij wen- schen den ondernemer veel suc ces toe met deze uitbreiding. TEXEL DOOD MOETEN ZE! Dit is de leus. die men dage lijks op Texel leest en hoort. De anti-rattencampagne draait op volle toeren en met succes! Ooik van den kant der ratten zelf heeft men de volle medewerking, want de giftabletten worden bij duizenden door de ratten opgeno men. Zelfs dreigde er een te kort aan gifmiddelen te komen. Het begin van deze campagne is ge slaagd. dank zij de medewerking van alle Texelaars, maar zoolang de ratten nog tabletten opnemen is de campagne nog niet geëin digd. Intusschen verheugen wij ons al op den feestavond, welken de burgemeester beloofd heeft, wanneer deze campagne in zijn geheel slaagt. NIEUWE DIENSTREGELING VAN DE T.E.S.O. Met ingang van 18 Maart zijn de bootdiensten van de T.E.S.O. als volgt: Op werkdagen van Texel 8 uur, 14 uur en 17 uur; op werkdagen van Den Helder 10.30, 15.30 en 18.30 uur. Met in gang van 1 April vertrekt er op werkdagen om 6 uur een boot vain Texel en om 7 uur van Den Helder. Op de Zon- en feestdagen zijn de regelingen als volgt: van Texel 8 uur, 17 uur; van Den Helder 10.30, 18.30. Per 1 April vaart er op Zon- en feestdagen van Texel een boot om 6 uur. 8 uur en 17 uur; van Den Helder om 7 nur, 10.30 en 18.30. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martha, dochter van Berhard H. Boks en Jetske Huis man; Elisabeth, dochter van Go- mert Witvliet en Johanna L. Broekman; Jan, zoon van Go. mert Witvliet en Johanna L. Broekman; Jan, zoon van Jan Hopman en Adriana A. Lazeron; Jonannetta Sophia, dochter van Johannes Van der Star en Mar. retje Koopman; Anna Mafa. fretha Maria, dochter van Pieter Witte en Theodora C. v. Heer. waarden. Gehuwd: Jan van Strien en Cornelia Anna Bakker. Overleden: Willemina Maria Biesheuvel, 88 jaar, wed. van Klaas Druif; Jacob Schraag, 81 jaar, weduwnaar van Gerbrig. dien van Heer waarden; Leendert van der Vliet, 42 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN 1 hond (bruin-bonte spaniel), te bevragen: Bureau Koninklijke Marechaussee. BURGERBRUG UITSLAG PARTIJSTEMMING Tweede Kamer: Politiek ad vies 440; Romme 28; v, d. Weij. den 28; Andriessen 30; Duijve. steijn 20; Sjerps 21 stemmen. Plaatsvervangers: Politiek ad vies 460; dr. de Boer 24; Vink 23; Lefeber 24; Giezen 20; Weel 19' stemmen. Prov. Staten: Jac. Groen 124; P Th Luyckx 100; Jac. Weel 116; S'. H J. Bosma 95; C. P. Jong 96; J de Boer 20; J. Kami pen.29; C. N. de Wit 34 stemmen. STILLE OMGANG Dit jaar werd voor het eerst na den bezettingstijd de Stille Om gang gehouden. De opkomst was, voor een kleine parochie als de onze, schitterend te noemen. Het weer was best en het maanlicht kwam aan boord van het motor schip. waarmee de bedevaart werd gehouden, goed van pas. De reis verliep zeer naar wensch. In Amsterdam echter raakten de bedevaartgangers elkaar kwijt doch om half zeven was men weer gezamenlijk bij het motorschip en kon de terugreis beginnen. Te half twaalf kwam men te Burger- brug aan, waar men nog net op tijd zijn stemplicht kon vervullen voor de candidaatstelling van Tweede Kamer en Prov. Staten. WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.MI. te De Bilt; geldig tot Woensdagavond LENTEWEER! In het binnenland plaatselijk koude nacht. Overdag matige wind tusschen Zuid en Zuid west. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Temperatuur op loopend tot ongeveer 12 graden in het Westen en tot ongeveer 14 graden in het Oosten van het land.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2