Een traditie wordt voortgezet 'N VREEDZAME OPLOSSING WENSCHELIJK 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Eerste optreden der Marinekapel GESNEUVELDE AMERIKANEN Verzoeken om inlichtingen SMIJT HEM ERUIT SS-manieren WEERBERICHT MUSSERT Valsch en verleidelijk symbool Dienstplichtigen mogen betrekking niet verliezen RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 21 MAART 1946 DC Het was overvol in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, toen de geüniformeerde musici van de marinierskapel hun plaat sen bezetten en wachtten op den dirigent, den len luite nant der Mariniers, G. Nieuw- land. Hun keurige nieuwe uniformen staken donker af tegen het helle licht der vele lampen en het groen der pal men. waarmee het podium was versierd. De battle-dress van eenige weken terug, toen de kapel de plechtigheid op het Havenplein opluisterde, was gelukkig kunnen we wel zeggen in de bekende donkerblauwe mariniersuni form veranderd. Correct in de houding wachtten de musici tot de Directeur op zijn plaats was. Een woord tot den burgervader. Maar voordat de uitvoering be gon sprak de Commandant van de stelling Den Helder, Overste J. C. d'Engelbronner, eenige woorden van welkom; speciaal tot den bur gemeester, woorden van dank voor datgene wat deze heeft ge daan in de dagen van 1940 en daarna voor de marine en voor de marinegezinnen, waardoor hij met recht een burgervader kon wor den genoemd. "Graag ha<ï ik" aldus de comman dant "de oude stafmuziek hier weer teruggebracht met zijn taptoe vanaf de Buitenhaven en met zijn muziek door ce straten van deze marinestad. Nu in nieuwen yorm is toch de ma. rinemuziek teruggekomen in de ge daante van deze marinierskapel en hoe welkom de mannen hier zijn bleek wel op den 27sten Februari op het Havenplein toen de jeugd' een spontane wacht vormde om de kapel en niet eerder tevreden was voordat er 'n marsch door de straten van Den Helder was gemaakt. Graag had ik ook morgenvroeg tegen twaalven de mannen een marsch door de stad willen laten maken speciaal ook voor de jeugd, maar dit kan met door gaan omdat de kapel in Amsterdam aanwezig moet zijn." Zooals bekend vertrokken gisteren vanuit Amsterdam 800 mariniers bij welke gelegenheid de marinierskapel dit afscheid begeleidde met muziek. Na deze woorden van den Com mandant zette de kapel staande het Wilhelmus in. Het concert Hierna begon dan het eigenlijke concert, met als eerste nummer de „Piet Hein Rhapsodie" van P. v. Anrooij. Deze rhapsodie leek voor de kapel geschreven, zoo fors, be- heerscht en klankvol werd die uitgevoerd. Vooral de soli van hobo en klarinet waren prachtig. Het thema van het bekende Piet Hein-lied keert voortdurend te rug. eerst met enkele instrumen ten. op het laatst met dé volle bezetting. En in het bijzondei de volle bezetting was overweldigend van klank en toon. Vervolgens werd de suite „L'Arlésienne van Bizet uitgevoerd. Deze bekende suite met zijn uitbeelding van het vreemde en warm-grillige land schap in Zuid-Frankrijk vraagt, ondanks de op het gehoor gemak kelijke tekst een groote kunde en beheersching der muziek en daar in slaagde de kapel heel goed vooral in de Prelude en in het Carillon, die trouwens voor het gehoor het best zijn te begrijpen. Vermelden we hier de moeilijke fagot-partij die keurig werd uit gevoerd. Het succesnummer als hier tenminste van succesnummers bij" een concert kan worden gespro ken was „Finlandia" van Sibe- lius. den beroemden Finsehen 1 componist. In dit werk ligt geheel de natuur van Finland vastgelegd, de natuur met zijn geheimzinnig heden van grollen en kobolden, met zijn sneeuwjachten en zon overgoten meren en met de een voudige karakters van dit kleine volk. De zware ondertoon van de Noorsche weemoedigheid over- heerscht de geheele compositie en die ondertoon was een prachtop- gave voor de zware instrumenten, die er een machtige vertolking van gaven. Na de pauze kwam de kapel als symphome-bezetting terug waar bij de Titus-ouverture van Mozart ten gehoore werd gebracht. Hier was Mozart en toch ook weer niet. Misschien dat het door de accous- tiek van de kerk kwam, maar de violen waren nu en dan wat traag en soms al te ijl. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor bij de wondermooie tweede symphonie van Beethoven, waar bij echter het prachtige Larghetto mooi en gaaf werd gespeeld met zijn vioolstemmen, die steeds krachtiger gaan opklinken. Is het door het militaire karak ter van de kapel, de harmo niebezetting beter uitkomt, dan de symphonische? De Marinierskapel was een openbaring. Voor de talrijke genooaigden, die de kerk vulden is deze avond een openbaring geweest van de kracht, die in Geze marinierskapel schuilt, dit bleek na het eerste nummer toen er als het ware een opluchting kwam onder de aanwezigen. Was het verba zing, van ontroer.ng of emotie, of van alle drie tegelijk? Door de plaats waar werd gespeeld kon niet worden geapplaudiseerd, maar het publiek moest op de een of andere manier lucht geven aan zijn gevoelens. Tot slot sprak burgemeester G. R.t„ meester eenige krachtige en gevoelige dankwoorden tot den Directeur met zijn Git zij hier bijgevoegd ge weldige dirigeertalent voor het schoone, dat de kapel deze avond had gebracht. "Het was een groote vreugde" al dus de burgemeester, "de kapel in den Helder te ontvangen en te hoo- ren. Ik heb de overtuiging, dat den Helder binnenkort weer marinestad zal zijn en dat de marinierskapel met de marinemannen erachter weer door de straten van den Helder zullen marcheeren. De Nederlanders zullen op den duur wel weer verstandig worden." Als dank voor het gebodene schonk burgemeester Ritmeester de kapel 'n grooten krans, versierd met de Hel- dersche kleuren, de hoop uitsprekend dat deze kleuren nog menigmaal het podium van de kapel mochten ver sieren. Verder ontving de directeur nog bloemen. "En als dank en vergoeding voor het applaus, dat U moet missen" ging de burgemeester verder, "zullen wij en niet u het zesde couplet van het Wilhelmus ten gehoore brengen, omdat wij aan de marine zooveel zijn verschuldigd, de marine als deel van ons eigen vaderland." Spontaan werd hierop het Wil helmus door alle aanwezigen ge zongen, waarbij de musici, stram in de houding toeluisterden. Een traditie is begonnen zich te gaan voortzetten. Wij hopen, dat die voortzetting voortdurend moge zijn. in dezelfde harmonie als voorheen. SCHAGEN SCHAGER SYMPHONIE-ORKEST Op uitnoodiging van het bestuur van bovengenoemd orkest, waren vertegenwoordigers van de pers aan wezig bij een repetitie. Deze repetitie was net begonnen toen wij binnen kwamen. Onder de bekwame leiding van dirigent Herman Saai, werden Kleine Nachtmusik, Oxford sympho nie en andere werken zeer behoorlijk onder handen genomen. In de pauze hadden wij het genoe gen rnet de heer Saai een babbeltje te maken en gevraagd naar de toe komstplannen van dirigent en orkest, kregen wij ten antwoord, dat deze plannen zeer uitgebreid en aanlok kelijk zijn. In de eerste plaats is hier zeker plaats voor een goed Sympho- nie-Orkest. De kern van goede musici is reeds aanwezig. Wij moeten echter uitbreiding aan~ het orkest geven aldus de heer Saai. Er kunnen zeker nog wel eenige strijk- en blaas in strumenten worden bezet. Het ligt verder in de bedoeling om in de naaste toekomst bekende wer ken met solistische medewerking u t te voeren. In dit verband sprak de heer Saai over het uitvoeren van het zangspel "Florimont". Dit zang spel gecomponeerd door den heer Herm. Saai zal met het dameskoor en solozang van Maartje Kliffen zeer zeker op de eerstvolgende uitvoering opgevoerd worden. Volgens d rigent Saai is het zeker gewenscht en mogelijk dat hier uit voeringen van een dergelijk gehalte worden gegeven. Het Dameskoor ook onder lei ding van den heer Saai heeft mo menteel in stucfe "Stabat Mater" Hiervoor wordt nu getracht de or- ketspartijen te verkrijgen, om dan met begeleiding van het symphonie- orkest dit werk uit te voeren. Wij hebben met genoegen deze re petitie bijgewoond en het bestuur be staande uit de heeren W Hus voorz., Jos Overtoom penninem. en mej. B. Igesz secretaresse, vertelde ons nog, dat dank zij de medewerking van het gemeentebestuur de beschikking was verkregen over een lokaal der O. L. School voor de repetities, welke op Dinsdagavond worden gehouden. De enthousiaste plannen van den di rigent verdienen zeker de aandacht en het zal zeker voor de echte muziek liefhebbers een prikkel ziin om een n een stoffig hoekje opgeborgen in strument voor den dag te halen en daarmede naar de repetities van het Schager Symphonie-orkest te gaan om actief het streven van den sym pathieken dirigent te steunen en te doen slagen. GESLAAGD Onze plaatsgenoote, Mej. J. A. de Nijs slaagde dezer dagen te Den Helder voor het diploma machineschrijven met de cijfers uitmuntend. EEN-RICHTING VERKEER Het zgn „Zwarte Pad" bij de Molenstraat, is voor alle verkeer, komende uit de richting Roos. straat verboden. UITSLAGEN COMPETITIE. WEDSTRIJD R K. BRIDGE. CLUB VAN 19 MAART 1946 A.-lijn: Nos. 1 C Bruin.P. Bosman 49% p.- 2 Mej C Deutekom.H. Kui. 7 H. Deutekom-Mej. G. Dekker 38 p.; Heer en Mevr. Grootes 31 punten. B.-lijn: Nos 1 Heer en Mevr. Nuhens 70 p.;' 2 Heer en Mevr, Taylor 67% p.; 3 Heer en Mevr. Beekma 63 p.; 4 Heer en Mevr. P. Deu. tekóm 56% p.; 5 Heer en 'Mevr. Stuyt 53% P.; 6 Heer en Mevr, Schaafsma 52' p.; 7 Mej. Berk- vens.S, Knüwer 49% p.; 8 Heer en Mevr. Th. Deutekom 47 p.-, 9 D. en' N. Groot 40% p.; 10 Heer en Mévr. Redeker 39% p. KATHOLIEKE ST ATENKRIN G DEN HELDER Jac. Groen 4364 st.; Jac. Weel 4335 St.; C. P Jong 4136 st.; P. Th. Luyckx 4125 st.; S. H. J. Bosma 3937 St.; J. de Boer 595 st.; C. N. de Wit 344 st.; Jac. de Moei 297 st.; J. Kampen 293 St.; P. Ber gen 282 st.; L. Schrijver 238 st.; J. A. Haakman 183 st.; C. Stoop' 130 st.; Joh. Derksen 98 st.; P de Waard.79 st. ANNA PAULOWNA UITSLAG PARTIJSTEMMING Tweede Kamer: Mr. Romme 19; v. d. Weijden 16; Steinmetz 5; Hooy 1 en Groen 16; de overige stemmen waren over de andere candidaten verdeeld. Plaatsvervangers: Dr. de Boer 18 Vink 18; Dijsselbloem 4; Alberts 4 en Lefeber 17. Overige stemmen over de andere candidaten. Prov. Staten: Jac. Groen 90; Luyckx 88; Weel 88; Bosma 89 en Jong 88 POLITIE-NIEUWS Gevonden voorwerpen: 1 rijksdaalder; 1 schoenenbon; 1 roode want; 5 zakken oud brood; 1 bl. gebr. rechterwant; 1 portem. met ritsl. 2.21 en 2 bonnen V 19. Verloren voorwerpen: 1 Waterman vulpen; 1 armband horloge (zw. bandje); 1 padvin- dersportem., bruin. INLIJVING DIENSTPLICHT De dpi. der gew. dpi. 1945 J. Schuiling en W. C. Zwiers zijn opgeroepen om ingelijfd te wor den bij het Korps le Rgt. Ver- bindstroepen te Den Haag. per 47% p.; 3 Heer en Mevr. Ploeger 44% p.; 4 Heer en Mevr. Settels 44 p.; '5 Heer en Mevr. Brüggeman 42 p.; 6 HoogÈerw. Deken. ZeerEerw. Pastoor 39 p.; Vertegenwoordigers van den Amerikaanschen Gravendienst van het Amerikaansche leger zoe ken thans in dit gebied naar be graven zoowel als onbegraven overblijfselen van gesneuvelde Amerikaansche militairen. Een ieder, die inlichtingen kan verstrekken aangaande overblijf selen van Amerikaansche militai ren ook indien men niet geheel zeker is omtrent hun Amerikaan sche nationaliteit, gelieve die in lichtingen te verstrekken aan den burgemeester van. zijn gemeente Gevallen, waarvan men reeds eerder melding heeft gemaakt, be hoeven niet opnieuw opgegeven te worden. Binnenkort zal een vertegen woordiger van den Amerikaan schen Gravendienst zich met den burgemeester van iedere gemeen te in verbinding stellen. Met name worden Inlichtingen ver. zocirt aangaande de volgende punten: a. Naam, rang. indentificatie-num- mer. b. Plaats waar gesneuveld, e. Datum van overlijden. d. Plaats waar begraven (indien op begraafplaats, nummer van graf en rij). e. De wijze waarop het graf is' aan. geduid. f. Persoonlijke eigendommen, wel. ke op het lijk werden gevonden. g. Naam en adres van personen.' d:e de voorwerpen onder "f" ge noemd in hun bezit hebben. h. Bijzonderheden aangaande de wijze waarop hij sneuvelde. i. Naam en adres van alle personen die daarvan op de hoogte zijn. j. Naam en adres van diegenen, die den opgravingsdienst naar de plaats van het graf kunnen leiden. Wij vragen dringend uw mede werking, daar het Amerikaansche leger op de hoogte wenscht te zijn van alle plaatsen waar Ameri kaansche militaire begraven zijn, teneinde ze te kunnen overbren gen naar permanente Amerikaan sche begraafplaatsen. ROBERT M. LITTLEJOHN Maior-General U.S.A. American Graves Registra tion Command. Nog steeds is het rumoer in en om dg Amsterdamsche Opera niet bedaard. Ook in de première van „Fidelio" Zondagavond in den Amsterdamschen Stadsschouw burg is het tot incidenten geko men. Voor den Schouwburg stonden jongelui pamfletten uit te deelen, waarin onder den titel „60.000 gulden voor de frontzorgopera". o.a. wordt gezegd: „De opera moet optreden, maar dan eerst als zij is gezuiverd van onaanvaard bare figuren. Wij onthouden ons van elke demonstratie, doch wek ken een ieder op van zijn afkeu ring blijk te geven door de voor stelling niet te bezoeken". On danks dit laatste is het toch tot een demonstratie gekomen. Eerst moest de politie in de hal eenige jongemannen verwijderen (waar van een meer hardhandig) toen zij trachtten zonder kaartje den Schouwburg binnen te komen. Tijdens de voorstelling verliep het gedeelte voor de pauze vol komen rustig. Na de pauze, in het derde tafereel, riepen plotseling eenige mannen in de bovenste regionen van den Schouwburg: „geen frontzorgopera in Amster dam", waarop een vrouwenstem antwoordde: „smijt hem eruit" hetwelk geschiedde. Twee man nen, waarbij zich nog vier ande ren voegden, werden door de re chercheurs uit de zaal gehaald en naar het 'tegenover den Stads schouwburg gelegen politiebureau gebraeht. Leden van de kampleiding van het kamp voor politieke geïnter neerden te Roosendaal, de z..g. „Lagero". hebben zich niet ont zien goederen van de geïnterneer den ten eigen bate aan te wen den. Meermalen is ook gestolen van de voorraden levensmiddelen Weersverwachting 'medegedeeld' door het KN.M.I. te De Bilt geldig1 van Donderdagavond tot Vrijdagavond: VRIJ ZACHT! Matige Zuidwestelijke wind. Behoudens een tijdelijke opkla ring meest half tot zwaar be wolkt. Geen neerslag van be- teekenis. Vrij zacht. De eerste politieke raadsman van Sjahrir heeft aan een cor respondent van AFP over den huidigen politieken toestand van Indonesië het volgende medege deeld: „Indonesië voelt, zich thans volkomen in staat met de Nederlanders doeltreffend samen te werken. De Nederlanders moeten de zelfde gevoelens koesteren. Indien beide partijen tot een samenwerking' konden ko men., zou dit verre de voor keur verdienen boven het mengen van een derde hier in. Alleen een vreedzame oplossing is voor beide par tijen wenschelijk. De tegenstanders van Sjah rir vormen slechts een kleine roerige minderheid onder de nationalisten Tot het .doen van concrete voorstellen zijn zij nooit'in staat geweest en zij zijn verder verzwakt door het feit. dat de partij der nationalistische jeugd niet meer aan hun kant staat." De politieke raadsman wees nog op de omstandigheid, dat „terwijl de Congrespartij in India gesteund wordt door de financiers en grondbezit, ters in dat land, het Indone sische nationalisme geen en kele financieele macht achter zich heeft" Nieuwe ontschepingen Volgens het officieele commu nique is het yierde bataljon stoottroepen op twee compag- niën na op 18 Maart te Me. nado ontscheept. De escorte, welke op 19 Maart uit Batavia was vertrokken om het terugkeerend convooi uit Buitenzorg de stad binnen -te leiden, overrompelde een groep Indonesiërs in bunkersteiling. De Indonesiërs werden verspreid. Nederlandsche troepen legden bij het- zuiveren van de kampong Meester Cornelis beslag op lichte wapens en munitie. Dinsdagavond is het Rapwi- kamp t.e Bandoeng met mortie. ren bestookt. Hierbij viel een doode. 3 personen werden ge wond. Het convooi van Tqjimahi is behouden teruggekeerd. In het oostelijk deel van Sema. rang is een aantal in khaki en groen gekieede Indonesische sol daten waargenomen in huizen en vrachtwagens. Zij schoten op geallieerde stellingen. Dit werd beantwoord met artillerie van de geallieerden. In het gebied van Medan wer den 27 terroristen gevangen ge nomen. Bovendien is een hoe veelheid munitie cordiet en dy namiet ontdekt. Te Tjabe (Bali) zijn dertien terroristen gearres teerd. welke voor de geïnterneerden bestemd waren. Aangehouden werden zekere P. K, en A. S. te Roosendaal, reeds eerder werd in arrest gesteld kapitein D., vroeger commandant van het fort Spij kerboor bij Amsterdam. Vermoe delijk zijn nog meer aanhoudin gen te verwachten In de uitspraak van den Bijzon- deren Raad van Cassatie over het proces Mussert. heet het, dat Mussert slechts tot zijn houding is kunnen komen, doordat hij „de oogen sluitend voor de ver werpelijkheid van het regime van den bezetter en den weerzin daar tegen van 't Nederlandsche volk, eigen'gerechtigd een rol heeft wil len vervullen, welke hem maakte tot een valsch, doch voor velen verleidelijk symbool van toena dering en zelfs vriendschap met den vijand, terwijl hij deze rol nog is blijven vervullen in een tijd. toen de door den bezetter begane gruwelen iedere zoodani ge toenadering zelfs voor hem on aanvaardbaar moesten maken. Al hetgeen requirant, zij het ook wellicht zonder laaghartige gezindheid jegens het Koninkrijk en het Nederlandsche volk heeft misdaan-, rechtvaardigt de dood straf volkomen". Degenen, die moeten opkomen voor hun dienstplicht, vooral de onderofficieren, beklagen zich, dat zij financieel worden gedu peerd. Minister Meynen heeft verleden week Vrijdag in zijn radiorede gezegd, dat deze grief zoo spoedig mogelijk dient te worden weggenomen. Wij handelden hier in het ver leden op basis der zoogenaamde kostwinnersvergoeding. En de Minister is van meening. dat het naar onzen .eigen aard en traditie juist is om althans in zeer frap pante gevallen hieraan tegemoet te komen. Dit zal ongetwijfeld een financieele verzwaring be- teekenen voor ons volk. Ons volk zal dit over moet hebben voor hen. die zich beslist zware offers voor dit volk getroosten. Eenige maanden geleden had de Minister door de radio reeds aan gekondigd, dat een wettelijke re geling zou worden gemaakt, waar bij een werkgever verplicht werd zijn employé's en arbeiders, die in werkelijken dienst werden op geroepen of die zich als oorlogs vrijwilliger meldden, na hun de mobilisatie-'in dienst 'ehug te ne men in dezefde of een gelijk waardige positie. Hiermede ligt dus wettelijk vast. dat de gedemobiliseerde bij zijn terugkeer zijn vroegere be trekking open vindt en niet be zet door een ander, die fortuin lijker was dan hij en rustig thuis kon blijven. Zeer scherp zal de regeering er op toezien dat de mannen, die een offer hebben gebracht voor hun land. bii hun terugkeer op een eerlijke en loyale wijze worden behandeld. VRIJDAG 22 MAART HILVERSUM I (301 M.): KRO-uitzending: 7 00 Nieuws en gymn.: 7.30 Morgengebed: 8.00 Nieuws en gram.; 8.45 De Heilige van den dag; 9.15 Gram.: 10.10 Voordracht; 10.30 Gram.: 10.45 Keth. Filmactie; 11.05 Ensemble N Dolce; 11.30 Voor de zieken: 11.45 Ber. krijgsgev.; 12.00 Kwintet: i2.30 Ensemble J. Lancé (13.00 Nieuws); 14.00 Gram.; 14.15 Causerie:' 14.30 Piano en zang; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 P ano en zang; 16.00 Gram.; 17.00 Voor cfe jeugd; 17.15 Z.-Afrik, liedjes; 17.15 Pol'itiemuziek- korps (18 15 causerie over herstel ker ken); 19.00 Nieuws en causerie; 19.30 Voor de Ned. Strijdkr.; 20.05 Vaude ville-orkest (20.35 Punzzle)21.00 Op brug: 21.15 KatlT. Volkspartij; 22.00 Nieuws; 22.20 Sportnraatje; 22.35 Avondgebed: 23 00—24 on Gram. HILVERSUM II (415 M.): 7.00 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA 19.30 VPRO; 21.00 VARA. 7.00 Nieuws gymrw en gram.; 10.20 Voor de zieken; 11.15 Voor de vrouw: il.30 Zang en oiano; 12.00 Septet; 12.30 Orgel: 13.00 Nieuws: 13.15 Romancers: 14.00 Kook. praatje; 14.20 Kamerorkest en voor dracht; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Mn- ziekpraatje; 16.30 Voor de jeugd". 18.20 De Ramblers: 19.00 Piano: 19.15 Bui ten!. weekoverz 19.30 VPRO; 21.00 Op de brug; 21.15 Gram.; 22.00 Partij van den Arbeid; 22.15 Trio; 22.40 VP RO; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Orkest en gram.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2