Gemeenteraad Oude Niedorp 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad eft Omtrek HOLLANDSCHE VLAG Op de „Karei Doorman" Twee minuten stilte VRIJDAG 22 MAART 1946 DEN HELDER In een inham van de Schot- sche kust aan de monding van de Clyde, ligt de jongste aan winst der Nederlandsehe Ma rine, het eerste vliegkamp- schip van onze vloot de „Ka- rel Doorman", genoemd naar de legendarisch geworden figuur uit den slag in de Java- zee. Geen Nederlandsch vaartuig. Dit schip is door de Britsche Admiraliteit in bruikleen aan Nederland afgestaan tot onze Ma rine in de gelegenheid is zelf een dergelijk schip aan te schaffen. Het is echter geenszins een twee dehands vaartuig, want het is zoo goed onderhouden, dat het er gloednieuw uitziet. Tijdens een eenvoudige plechtigheid in de groote hangar aan boord is het schip door een commandant kapt. ter zee A. de Booy overgenomen. Hierbij werd hem door zijn Engelsehen voor. ganger commander M. H'. Ie Mare bij wijze van symbool; Het scheepsboek overhandigd, waarin de lotgevallen van het schip, tot cusverre H.M. "Nairana", zijn opgeteekend. Britsche en Nederlandsehe officie ren; korporaals en manschappen stonden in carré opgesteld; toen pre. cies om 11.30 gisterochtend; het be vel werd gegeven de Britsche vlag in top te verwisselen voor onzen Prin- zengeus en om aan de achtersteven de Nederlandsehe driekleur te doen wap peren. Kol. de Booy heeft daarna m een toespraak de vertrekkende Engelsche bemanning cank gebracht voor hun hulpvaardigheid. Alles zal worden gedaan om de goede reputatie van dit magnifieke schip hoog te houden. Hij wenschte ce Engelschen die voor het grootste gedeelte gedemo biliseerd worden een goede toe komst toe. Hij sprak zijn dankbaar heid uit dat een oeel der Engelsche bemanning nog eenige tijd vrijwillig aan boord blijft om de Nederlandsehe bemanning bij te staan. Zich tot deze laatste weneend sprak de commandant zijn erkente lijkheid erover uit dat dit schip Karei Doorman" was genoemd. Deze held van den slag in de Ja- vazee, was ook een der eerste offi cieren van den marinevliegdienst. "Wij zullen ons best doen, om van de "Karei Doorman" een schip te maken waarop Nederland trotsch zal zijn", alcus besloot kol. de Booy. De „Karei Doorman'1, die in- 1943 in Engeland is gebouwd en 120-M. lang is, heeft een standaard waterverplaatsing van 14.000 ton. Het schip zal worden uitgerust met ongeveer twintig „fire flies en een alzijdig type jachtverken- ner. dat in de laatste phase van den oorlog met succes is gebruikt. JAARVERGADERIN G „WIT-GELE KRUIS" Na jaren van stilstand, althans in algemeene vergaderingen, kwam het Wit-Gele Kryiis dezer dagen bijeen in het gebouw van den R.K. Volksbond tot het hou den van een jaarvergadering De opkomst was zeer slecht; van de ruim vijfhonderd leden was behalve het bestuur een tiental aanwezig. Bij ontstentenis van den vuor- zitter, den heer J. H. Kootker en den vice-voorzitter Dr. Thorbecke, opende de secretaris de heer C. Ran de vergadering en gaf ver volgens een overzicht van wal er gedurende de jaren, dat de leden geen kennis konden krijgen van het werk, door de vereeniging werd gepresteerd. Allereerst memoreerde de wnd. voorzitter het 15-jarig bestaan van de afd. Den Helder, van welk ge beuren in verband met de Vasten geen feestelijk getuige kon wor den gegeven, In het bijzonder werd de wijkzuster, de Eerw Zr. Valeria, dank gebracht voor wat zij in die jaren had gedaan ten bate van de lichamelijke en dik wijls ook geestelijken nood der zie ken. Ook de penningmeester, die voortdurend deze functie had waargenomen, kreeg een dank woord voor de prachtige manier, waarmee hij steeds zijn werk had gedaan. Vermoedelijk zal dit jaar een cursus worden gegeven voor kraamverzorging, welke kwestie in de bestuursvergadering nader zal worden besproken. Verder memoreerde de heer Ran de assistentie, die de wijk zuster verleende in het Consulta tiebureau en bij de t.b.c.-bestrij- ding. Tenslotte deed hij een be roep op de leden om zooveel mo gelijk het Wit-Gele Kruis bekend te maken. Hierna werd de nieuwe Geeste lijke adviseur met eenige woor den door den wnd voorzitter ge ïnstalleerd, waarna nog eenige mededeelingen volgden. O.m, dat er een actie was ingezet tot le denwerving. welke nu al een zeer goed resultaat had gphad. Verder kwam ter sprake de hulp in de huishouding, een onderwerp, dat de wnd. voorzitter terecht een netelige kwestie noemde, daar de meisjes schijnbaar ergens anders meer geld kunnen verdienen. Het bestuur overweegt nu de vergoe ding te verhoogen, om aldus de moeilijkheden te kunnen over bruggen. De 2e secretaris kreeg nu gele genheid het jaarverslag, dat eigen lijk een vijfjarenverslag was, voor te lezen. Hierop komen we nader terug. Ook de penningmeester kreeg gelegenheid de cijfers van het beheer voor te leggen. Hierop werd door den G. A. gebeden voor de zielerust van Pastoor Koop- mans z.g. den vorigen G. A. van de vereeniging. In de verificatie-commissie werden benoemd de heeren Luijckx. Trap en Riteco. De be stuursverkiezing had een vlug verloop, daar er behalve de can- didaten, die door het bestuur v/aren aangewezen geen andere candïdaten van de leden waren binnengekomen, zoodat de heer J. J. Snel als nieuw bestuurslid toe trad, terwijl mej. v. Hees en de heer Mahieu opnieuw werden ge kozen. De wnd. voorz. sprak aan woorden van afscheid tot den helaas niet aanwezigen scheidenden voorzitter den heer J. H. Kootker, d e tal van jaren met groote voortvarendheid en kracht cfe vereeniging had geleid- en voor wien niets te veel was waar het Het Wit-Gele Krirs" betrof. Bij de rondvraag dankte de G. A voor de tot hem gesproken woorden en hij richtte zich vervolgens tot he: nieuwe bestuurslid met eenige har telijke woorden, om aan te geven dat de heer Snel, juist doordat er geen andere cand daten waren gesteld door de leden, een groot vertfouwen ge noot. Hij drong er op aan niet te veel vergaderingen te houden; de verga deringen van het Wit-Gele Kruis worden immers ov?eral slecht be zocht, wat als een teeken moet wor den beschouwd, dat de leden van deze vereeniging bij voortduring ac- coord gaan met de beslissingen van het bestuur. Hierna kreeg de heer Snel gelegen heid een en ander naar voren te bren gen. Hij gaf de verzekering zijn breste krachten te zullen geven voor de vereeniging en hij zou pogen in de voetstappen te treden van zijn voor ganger den heer J. H. Kootker. Na afloop van de jaarvergadering wecden de bestuursfuncties verdeeld'. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: J. J. Snel, voorzitter; Dr. Thorbecke, vice-voorzitter; C. Ran, secretaris; J. P. Ramler, 2e secc,; Th. J. J. Mahieu, penningm.; Mv. Hoo- genbosch en mej. v. Hees, leden. DE TRAINER VAN H. F. C. „HELDER" TERUG Mr. Julian, de Engelsche trainer van H. F. C. Helder zal a.s. Zaterdag weer in den Hel der arriveeren, na een gedwon gen afwezigheid van eenige ja. ren. Verblijdend nieuws voor de Hel'dersche voetbalclub. Reeds Zondag zal de trainer zijn club vergezellen. De eenigszins officieele onl- vangst zal volgende week plaats hebben. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Oude Niedorp onder voorzitterschap van Burge meester S. H. J. Bosma. De heeren Small en De Boer waren afwezig wegens ongesteld heid. Na het openingswoord van den voorzitter en het uitbrengen der notulen deed de voorzitter mede deelingen omtren de plannen tot herbeplanting van de wegen. In den barren oorlogswinter zijn de meeste boo men door de kou lijdende inwoners tot goeden buit verklaard. Deze toestand van ont bolsterd landschapschoon moet zoo goed en zoo vlug mogelijk her steld worden. Daarom hebben B. en r. zich tot de Heide Maatsch. gewend met het verzoek plannen tot herbeplanting zoo spoedig mo gelijk in te dienen. Deze plannen omvatten: 1 de weg van het Niedorper Verlaat tot de grens van de gemeente bij Ter- diek; 2. de weg naar het zwembad „Het scarpet"; 3. de weg naar 't Veld en 4. de weg door Zijdewind. De laatstgenoemde weg is even wel eigendom van het Hoogheem raadschap zoodat aan dit college verzocht zal worden de kosten van herbeplanting aan de gemeente te willen vergoeden. De kosten van aankoop van plantmateriaal (boomen, planten en heesters) zijn 1812. De plannen voor herbeplanting moeten goedgekeurd worden door den Dienst Landbouwherstel en Rijksdienst Beplantingsherstel, opdat de verzorging van het land- schapsschoon zoo goed mogelijk wordt behartigd. De totale kosten met inbegrip van arbeidsloonen enz. worden op 3500.begroot. Om niet alle kosten ten laste van de gemeente te laten komen, zal worden getracht een rijkssub sidie te verkrijgen bij uitvoering in werkverschaffing, terwijl het billijk is dat de ingezetenen, die toch ook het profijt van de wegge haalde boomen hebben gehad, een vrijwillige bijdrage in deze kosten REQUIEMMIS VOOR Mr. Dr. VERSCHUUR Zondag 24 Maart a.s. zal om 9 uur een H. Mis worden opgedragen voor de zielerust van Mr. Dr. Verschuur, de groote Katholieke voorman op alle gebied. Zooals bekend viel deze voor. vechter in een Duitsch concentratie kamp als slachtoffer der nazi's. Mr. Dr. Verschuur was o-m. algemeen voorzitter van de Vereeniging "Het Wit-Gele Kruis". De leden van deze vereeniging afd. Den Helder, die be- hooren tot de parochie van de H.H. Petrus en Paulus zullen daarom a.s. Zondag allen aanwezig zijn bij deze H Mis, om te bidden voor dezen grooten Katholiek. DE PINKSTERKERMIS Blijkens mededeelingen van .Huisduiner Belang" zal dit jaar weer de traditioneele Pinkster. termis worden gehouden. Zal het weer, zooals voorheen, :ijn ter opening van het badsei. zoen? Wij helpen het Huisduinen topen en als dat zoo is, dan zal iet een dubbel.-goede kermis vorden. TRIESCHE AVOND IN CASINO In een bijna volle zaal trad lezer dagen het gezelschap Fryske Krite" op voor de ?riesche vereeniging met bet ooneelstuk „Fiskersdochter" ">it spel in vier bedrijven werd 'ot en zeer onderhoudend weer. egeven door een gezelschap, dat oor het eerst bier op den 'rieschen avond voor het voet- 'cht kwam. Daarbij kwam nof. at het stuk in vrij korten tijd noest worden ingestudeerd. Na het openingswoord van den 'oorzitter der vereeniging, dhr. Prinsi werd door de aanwezigen het Friesche volkslied gezongen. Tusschen de bedrijven door wer den nog zangnummers gegeven, o.a. Wildzang. In de pauze kwa men nog wat heerlijke laarten en levensmiddelen óp de prop pen, die aan verschillenden ten deel vielen. Na afloop hiervan wachtte den ouderen een verrassing, toen de echte Friesche dans de „Skotse trye" werd gedanst. Het verdere verloop van den avond was al even genoegelijk, dit zeker wel door medewerking van het gezelschap Seegers, SCHAGEN DE MARKT \AN DE WEEK Voor deze markt bestond éen flinke belangstelling, zoowel van de zijde der boeren als handels lieden en bezoekers. De aanvoeren blijven echter nog vrij beperkt, ondanks de betrekkelijk nijpende voeder positie op de meeste bedrijven. Voor gelde koeien bestaat ech. tér hoegenaamd geen interesse meer. vetweiders hebben im mers nog geen gelegenheid de dieren te onderhouden. De prijs géven. Tol dit doei zai een lijst circuleeren. Bij het beplanten zélf zal men de schoolkinderen inscha kelen om de vernielzucht tegen te gaan door hen een eigen boom enz. toe te kennen. De heer Tromp vertolkte daarop de meening van alle raadsleden, waar hij verklaarde dat dit, een prachtig plan was waaraan allen hun volledige medewerking kon den geven. Hij verwachtte voorts, dat de inwoners zich moreel ver plicht zouden gevoelen om zoo in te teekenen, dat de kosten voo*- de gemeente tot een minimum wor den beperkt. Vervolgens keurde de raad ook de rekening over 1943 goed. De begrooting voor 1946 van het Burgerlijk Armbestuur gaf wei nig reden tot commentaar. Wel deelde voorzitter mede. dat de werkzaamheden van adm. heter ten raadhuize kunnen geschieden, omdat men daar de beschikking heeft over alle hulpmiddelen. Der halve wordt voorgesteld den pen ningmeester, wiens vergoeding verleden jaar verhoogd was van' f 60.op 100.per jaar, eervol ontslag te verleenen en de ambte naar. die toch hiervoor verant woordelijkheid draagt, f 50.per jaar tè geven. De post salarissen wordt dus tot de helft terugge bracht, De begrooting is sluitend gemaakt op 6775.met f 500. aan gemeente-subsidie. Voorts stellen B. en W. vooi om nu voorgoed met een. oude ge woonte te breken en de armlasti gen voortdfen hun steun in geslo ten enveloppe thuis te laten be zorgen. Hierdoor kan men deze stumperds hun telkens weerkee- renden zwaren gang naar het. raadhuis besparen. Met het bezor gen van dit geld zal de gemeente bode belast worden (een voor beeld dat navolging verdient, Red.). Aldus met algemeene sfem. men besloten. Hierna werd nog een tweetal ingediende vragen van het raads lid Tromp naar genoegen beant woord. varieert van 350 tot f 550. handel matig. Versche koeien zijn naar verhouding duurder, nl. 450.tot 700.De handel blijft echter stug, zoodat men den indruk krijgt, dat deze prijs wat kunstmatig blijft. De vraag naar sch'apen woog niet eens op tegen den zeer ma tigen aanvoer; er heerschte een gedrukte stemming, zoodat wei nig verkoopen tot stand kwa men. Enkele schapen met lam meren waren niets meer in tel, dan die zonder, iets wat den fok kers nu direct geen vreugde zai geven Prijzen vrijwel gelijk aan vorige opgave. Biggenhandel nog steeds traag; prijs 55.tot 70. Jonge zoowel als overjarige kippen blijven nog altijd duur: 20.a 22,per stuk. Konij- nenhandel traag; prijs onveran derd. Eén flink aantal geiten bradht gemiddeld een redelijken prijs op, nl. 35,tot 55.geiten- lammeren 2.50 tot 3. Voor de Centrale groote aan voeren, zoowel van rundvee, als schapen, kalveren en varkens. De slagers zullen dus hoogst waarschijnlijk weer over vol doende versch vleesch beschik ken. DEN BURG CURIEUZE FONDS Bij het sloopen van de vele huizen Den üurg, -die tijdens de Russenoorlog op Texel ver woest zijn, is onder de dakpannen van een huis in de Parkstraat een ganzenroer gevonden, dat geheei ongeschonden was. De Kolf was besneden met een fraaien hertenkop met glazen oogen. De loop is 1.50 m. lang. Het wanen weegt ong. 5 kg. Het ligt in de bedoeling van den wederopbouw dit curieuze wapen dat waarschijnlijk uit den tijd van Frederik Hendrik stamt, dus uit de 17e eeuw, aan hét Texel- sche museum ten geschenke te geven. DOODELIJK ONGEVAL Woensdag j.l. werd de 23-jarige August Zegel tusschen 5 en 6 uur bewusteloos in de Waalderstraat gevonden. Men vermoedt, dat hij door een kuil in de straat met de motor over den kop is geslagen. Het slachtoffer werd naar het noodziekenhuis vervoerd, alwaar hij in den nacht van Woensdag op Donderdag aan de bekomen let- selen is overleden. HOOG RUSSISCH BEZOEK Dezer dagen hebben de Russi sche ambassadeur en eenige hoo- ge Russische officieren een be zoek gebracht aan Texel. Per soonlijk stelden zij zich op de hoogte van de gevolgen, die de Russenoorlog voor ons eiland en haar bevolking' heeft meege bracht. Tevens bezichtigden zij het kerkhof, waar de gesneuvel de Russen begraven zijn. Woensdagavond werd door de officieren een diner aangeboden. Hiervoor waren uitgenoodigd, de burgemeester en de leiders van het ondergrondsch verzet, de heeren W. "N. Kelder en J. Keij- ser. Opmerkelijk was het,, dat Woensdagavond in Pen's Schouw burgzaal een film werd vertoond getiteld: „Eén dag oorlog in de Sovjet-Unie", zoodat wij wel mo gen aannemen, dat dit in verband staat met hét bezoek van den Russischen ambassadeur en de of ficieren BREEZAND Z.A.P. NAAR TEXEL In verband met de gewijzigde dienstregeling van de Texelscbe boot, nog het volgende: Het vertrek 's morgens uit Den Helden blij ft half elf, maar we verlaten Texel 's middags om vijf uur De wedstrijd van Z.A.P, II te gen Texel III begint om 12 uur. De-belangrijke match Texelsche Boys IZ.A.P. I begint om 2 uur. Zoodoende kunnen onze getrou wen beide wedstrijden zien. Er rijden 's Zonidags op Texel bus sen, dus iedereen kan mee. Fiet sen meenemen blijftechter aan bevolen WIERINGEN GROSLIJSTSTEMMING Van de 153 leden van de K.V.P. afd. Wieringen hebben 95 geldig deelgenomen aan de groslijst- stemming voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. Uitslag stemming leden Tweede Kamer: 88 van de 95 st. op het Politiek Advies. Plaatsvervangers Tweede Kamer zelfde uitslag. Provinciale Staten (uitgebracht 95 geldige stemmen): Jac. Groen 95, P. Th. Luyckx 93. Jac. Weel 92, S. H. J. Bosma 93. C. P. Jong 93, J. de Boer 2. J. A. Haakman 2, Jac. de Moei 2, P. de Waard 2, C. N. de Wit 1. WAT WIJ VERDIENEN DEEDS enkele dagen hebben wij de volgende Tractus- zang gebeden: „Heer, vergeld ons niet overeenkomstig de zonden die wij hebben bedre ven, noch volgens onze onge rechtigheden!" Onwillekeurig vullen we aan: want dan ziet het er slecht voor ons uit En zoo is het! wanneer wij, ieder voor ons persoonlijk; als Kerk; als volk; als mensch- heid, onderzoeken wat wij met de Waarheid-ons aepre- dikt, met de Genaden-ons ge schonken, met het Lichaam en Bloed van Jezus en met het Vuur van den H. Geest hebben gedaan om „alles te herstellen in Christus", dan slaan wij, persoonlijk en als gemeenschap ons op de borst en erkennen: over pest, hongersnood en oor log mogen wij, gezien onze schuld tegenover U, Vader in den Hemelons niet verwon deren! Eerder zou het uitblij ven dezer straffer ons moeten verwonderen Daarom bidden wij in den geest van den aangehaalden Tractus: Heer, geef ons niet de rampen die wij verdienen' En ook daartoe doen wij boete in de Vasten, om van Gods barm hartigheid te vragen, dat Zij nieuwe rampen van ons af wende! -* MARCUS HEERHUGOWAARD (Z) UITSLAG STEMMING Voor de Tweede Kamer: Romme 397; v. d, Weyden 390; Steinmetz 238; Hooij 237; Groen 394; De Boer (Obdam) 11; Duiven- stein 142; Sjerps 144; de anderen 1 stem of meer. Plaatsvervangers: De Boer tDen Haag) 393; Vink 393; Dijsselbloem 249; Alberts 243! Lefeber 383; v. Giezen 134; J. Weel 142; de ande ren minder dan 10 stemmen Voor de Prov. Staten: Groen 419; Luyckx 379; Jac. Weel 405; Bosma 373; C. P. Jong 392; J. de Boer 68; J. v. Kampen 28; L. Schrijver 13 en de anderen minder dan 10. AKERSLOOT UITSLAG PARTIJSTEMMING Tweede Kamer.candidaten: Romme 448; v. d. Weijden 445; Steinmetz 164; Hooij 161; Groen 435; Duijvesteijn 271; Sjerps 273- overige stemmen waren verdeeld over de andere candidaten. Plaatsvervangers: dr. de Boer 434; Vink 438; Dijsselbloem 162; Alberts 160- Lefeber 434; Giezen 261; Weel 2'71. Prov. Staten: Politiek Advies 43; Clijnck 72; G. Twaalfhoven 20; Venneker 6; Spaansen 10; H. Rooze 228. Prov Staten, vrije lijst: J. de Boer 7ö; Brugman 2; de Grundt 1; v. d. Laan 1; Luyckx 1; P. Meijne 10; v. Slingerland 3; Woldendorp 2; Keesom 1 RESTAURATIE NED. HERV. KERK „ST. URSULA" Zooals wij reeds onlangs be richtten is er een slichting ge vormd tot restauratie van de vervallen N.H, Kerk St Ursula te Warmenhuizen, een der oud ste kerkgebouwen van Hollands Noorderkwartier. Het bestuur van deze stichting bestaat uit: R. Wit, pres.-kerkvoogd, voor zitter; 6. Nobel, Vz. Hist. Gen. „Oud Wést-Friesland", 2e voor zitter; J. L. Lutjeharms, bouw kundige^ Schagen, secretaris; G. J. W E. van Hesteren, arts, 2e secretaris; F. J. M. Pinxter, no taris, Schoorldam, "penningmees ter; W. Gutker, 2e penningmees ter; H.' Nolet, burgemeester; Jac. Wester; P. Mink; D. A. Klomp, journalist," Bergen; Th, Wortel, archivaris, Alkmaar eh D. de Leeuw, Schagen. In eén 29 dezer te houden bui tengewone vergadering zal na een lezing met lichtbeelden over de opgravingen in en om de kerk, door den heer Lutjeharms de stichtingsacte verleden worden door notaris P. de Boer, Schagen, waarna een .'.emeenschappelijk bezoek gebracht wordt aan de restauratie van de St. Laurens. kerk o.l.v. den heer Th, Wortel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2