2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad <Siad en o mtrek MAANDAG 25 MAART 1946 MAA DEN HELDER „HET WIT.GELE KRUIS" ZAT NIET STIL Zooals men reeds heeft kun nen lezen hield „Het Wit-Gele Kruis" haar jaarlijksche leden vergadering, waarbij o.m, het jaarverslag over de werkzaam heden van deze vereemging ge durende 19401945 ter tafel kwam We beloofden op dit jaarover zicht terug te komen. Welnu: wie gedacht zou heb ben, dat de vereeniging in die laren weinig heeft uitgevoerd, of -runnen uitvoeren zal bij het lezen der overzichten wel tot andere gedachten komen. Gemiddeld werden er b.v. ruim 1450 bezoeken afgelegd door de wijkzuster, die tevens assistentie verleende aan het consultatie bureau tot een gemiddelde van 80 zittingen per jaar. De TBC- bestrjjding werd ook actief ter hand genomen en zoo werden hiervoor gemiddeld 175 bezoeken per jaar genoteerd, waar dan bij komt, dat hiermede eerst in 1942 werd begonnen. Ongeveer 350'artikelen werden per jaar uitgeleend, waarvan er nog al verschillende zijn zoek geraakt, mede door overhaaste evacuatie enz. Wij zouden de ge bruikers van dergelijke artike len willen aanraden, wanneer ze nog iets ervan weten, hierover mededeelingen aan het bestuur te doen, daar „Het Wit-Gele Kruis'' met een voortdurende groei der vereeniging heel wai verbruiksartikelen noodig heeft. En die zijn niet altijd zoo ge makkelijk nieuw aan te schaften. De eerste drie jaren van den oorlog waren er nog heel wat dagen per jaar, dat hulp in de huishouding kon worden ver leend, doch dit liep, om welbe kende redenen de laatste jaren terug. Dit sociale probleem zal echter ernstig door het bestuur onder de oogen worden gezien. Het aantal leden bedraagt nu ruim 500, maar dit getal groei! practisch met den 'dag, vooral omdat de bestuursleden een grondige propaganda hebben in gezet, die nu al verrassende re sultaten oplevert. De vereeniging heeft alle recht van bestaan, meer nog is een noodzakelijke factor geworden in het gezinsle ven van iedereen en dit wordt gelukkig ook terdege aangevoeld. We behoeven slechts te wijzen op de provinciale en gemeentelijke subsidies dat 'een verblijdend teeken is. DISTRIBUTIENIEUWS HELDER In verband met de afdoening van de vele aanvragen bestaal tot nadere bekendmaking geen gele genheid tot het afhalen en inleve ren van aanvraagformulieren voor textielgoederen enz. Werkschoenen. Klompen en Rubberlaarzen Zij. die een beroep uitoefenen, waarvoor werkschoenen, klompen of rubberlaarzen kunnen worden verstrekt en nog geen aanvraag bij den distributiedienst hebben ingediend, kunnen bij het kantoor Den Helder op 25 en 26 Maart een aanvraagformulier afhalen en dit op 27 en 28 Maart inleveren. Te Anna Paulowna kan dit ge schieden op 25 en 26 Maart en te Callantsoog op 26 en 29 Maart a.s HRC—ZANTV. MEEUWEN 3—3 HRC heeft met een gelijk spel genoegen moeten nemen, hoewel zij vrijwel den geheelen wed strijd in de meerderheid is ge weest. Kort na den aanvang raakte een der HRC-backs een effectbal maar half, waardoor de bal het doel in rolde. 01. Nauwelijks opnieuw begonnen beging een der HRC-speiers een overtreding in het strafschop gebied. De toegewezen penalty werd onberispelijk benut. 02. HRC viel hierna danig aan. Aan val na aanval werd ondernomen, totdat eindelijk de bal via den voet van de Vries in het net verdween. 12. Onder luide aan moedigingen zette HRC haar aanvallen voort. Bakker miste een prachtkans door voor open doel den bal met de hand in te slaan Toch wist HRC voor de rust nog eenmaal te scoren. Uit een aanval van rechts werkte een der backs van Z.M. den bal in eigen doel. 22. Na de rust beging Kometer de fout een bal te missen, waarvan de Z.M.-ers gretig gebruik maak ten 2'3. Z.M. kreeg het nu hard te verduren met 3e HRC-aan- vallen. Uit een scrimage voor het Z.M.-doel wist Dissel te scoren 33. Ondanks de taliooze H.R.C.- aanvallen werd in het verdere gedeelte van den wedstrijd niet meer gescoord, zoodat het einde kwam met gelijke cijfers. H.R.C, had dezen wedstrijd on. getwijfeid moeten winnen. SCHAGEN SCHAGEN BLIJFT OP 'T GOEDE PAD J.H.K. in Amsterdam geklopt met 42. Drie penalty's Met een invaller voor Vollen slaagde Schagen in Amsterdam er in voor de derde maal in suc cessie een overwinning te behalen, waarvan deze keer J.H.K. de dupe werd. Het veld was buitengewoon slecht ondanks het gunstige weer en dit was één der oorzaken dat het niet tot behoorlijk voetbal kwam. Slikker gaf Schagen voor rust de leiding uit een penalty, doch verder kwamen de geel-zwarten niet. Kansen waren er te over en tweemaal moesten paal en lat den Amsterdamschen doelman bij staan. Na de hervatting werd het vrij spoedig 20 door Slikker, op nieuw uit een strafschop. V/el slaagde J.H.K. erin den acn er- stand te verkleinen doch Mos en Stans maakten er even later 41 van, daaimede de overwinning in veiligheid brengende. Eveneens uit een penalty werd het ten slotte ,oog 42. EEN GOEDE DAG VOOR S.B.C. Zondagmiddag won SRC I op eigen terrein van BKC II met niet minder dan 41. De wedstrijd Hollandia 2SRC 2 eindigde in een 53 overwinning, terwijl de SRC-junioren tegen Hollandia T.a een 30 uitslag bevochten. Al leen de adspirarften moesten het dnderspit delven tegen de ZAP b adsp. met 02. HANDELSAVONDSCHOOL Dezer dagen werden in de zaai van Igesz de diploma's van de H andeisavondschool uitgereikt door den directeur den heer Graaf Eiland. Bevorderd van de le naar de 2e klsase: G. Appelman. D. Elfring. D Na- ber, R. Nieuwenhuizen G. Wey, J. Barsmgerhorn, G. Blom, Aagje Borst, J. Dokter. A Weeiandi en A v d. Welle, allen uit Schagen; Annie Borst en P. Borst uit Ha renkarspel; G Klare N. Toes en Everts uit Barsmgerhorn; H. Dekker. C. de Geus. J. de Kraker, W. Koedijk en T. Breebaart uit St. Maarten L. Dekker en J. Kuyper uit W.Waard; G. Bos uit St. Maar. tensbrug. Acht leerlingen werden niet bevorderd Geslaagd voor het einddiploma: Voldoende: Abr. Borst le Scha gen; ruim voldoende: J. Bakker te St. Maarten; K. Doets, St. Maar ten; H. v. Geebergen, St. Maarten T. Marees te 't Zand; C Gorter te Barsmgerhorn; Goed: R. Kamp te Schagen; P Kater te Schagen; G. Borst te Harenkarspel; K. Ploeger idem; T. Bilstra. Winkel; P. v, d. Molen te Nieuwe Niedorp; G. v. d. Vliet, Oudesluis; J. Wit te Oudesluis; J. Dalenberg te St. Maartensbrug; Zeer goed: Gaat Jimmink, Schagerbrug; Uitmun tend: Geer Jimmink, Schagerbrug. Eén leerling werd afgewezen ANNA PAULOWNA ST. PANCRATIUSGROEF LUCHTVERKENNERS Dezer dagen had in de zaal van den heer W. Kossen een propa- ganda-avond plaats van de Lucht- verkenners. Hieraan wérkte ook mede de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart en de Alkmaarsche Luchtvaartclub. De Hopman, de heer W. Prins, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Districtsaalmoe- zenier den Z.Eerw. Heer Pastoor C Vis den Districtscommissaris den heer G. W. Moester. Hij zette daarna het doel van den avond uiteen. Hierna werd door den heer Har_ dinxveld op zeer duidelijke wijze een uiteenzetting gegeven van de Luchtvaart in zijn geheel en een alMmeen inzicht van het werk van de K.L.M. Vervolgens werden er eenige zeer interessante f'lms vertoond over hetgeen de K.L.M. op v'.ieggebied presteert, o.a. KLM vliegfilms, werk K.N.V.L., spe ciale luchtvaartopleiding, beginse len voor de jeugd, landelijke orga nisatie; luchtvaartlijnen; lucht vaartkampen en algemeene lucht vaarttechniek; ook de modelvlieg sport ontbrak niet. Ook werden nog vertoond de verschillende vluchten en opleiding var. de vlipgschool te Amsterdam Het was dan ook zeer op zijn plaats dat na afloop Hopman Prins allen dankte vcor hun medewer king. WAARLAND R.K. BEGRAFENISVER ST. PAULUS Vrijdag j.l. hield deze vereeni ging onder voorzitterschap van ci.cn heei- -Jac Hoebe haar jaar vergadering. 'Uit het verslag can den secretaris, de heer G. Lant- man. bleek. ..dat de vereeniging, die thans 558 leden telt, er finan cieel zeer gunstig voorstaat. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. Hoebe en H. Dekke;. Sr. herkozen. Besloten werd ook in 1946 voor elk overleden lid een H. Mis te laten lezen. Hoewel men algemeen het nut van aanstellen van vaste dragers wel inzag, werd besloten nog niet hiertoe over te gaan. aangezien deze aanstelling een belangrijke verhooging der contributie met zich mee zou brengen. DE BIG VAN HET REGIMENT De 4e Compagnie van het IVce Regiment Stoottroepen; dat ergens in het achterland van S.ngapoie zijn kampementen heeft opgeslagen misschien zijn de jongens intusschen al door naar Java ontdekte in de rimboe een inlandsch jongetje, waarvan de ouders door de Japan ners waren vermoord. De soldaten waren zoo met den kleme ingenomen dat ze hem hebben meegenomen naar het kamp, een uniform voor hem lieten maken en hem opnamen in hun midden. De kleine inlander is nu c.e lieveling van al die Nederlandsche jongens, waarbij een massa Noord hollanders zitten. Het knaapje zal het daar bij al die groote broers niet kwaad hebben. Er wordt daar, als je de brieven leest, weinig geklaagd over den toe stand. De brieven zijn opgewekt, met een flinke dosis Hollancscfae humor, maar met een tikje heimwee naar de Hollandscbe meisjes, want, zoo schrijven ze: "Je hoeft hier niet naar toe te gaan voor het vrouwelijk schoon, want als je de inlandschen ziet loopen met spelden door de neus en ringen om ce voeten, denk je bij jezelf i er gaat toch niets boven de Hollandsehe meisjes." Hun hart is er ondanks dat ze ver van huis zitten dus vol van, misschien ju st daarom wel. Fruit is er genoeg, schrijven ze. je kan het plukken zooveel je wilt; vooral cocosnoten en hananen. Het is bijna een sprookje als je het leest; in ieder geval gunnen we ze het van harte, dat kleine beertje lekkernij daar in die verre rimboe, waar hel warm is en waar de dienst dubbel zwaar wordt in de dichte oerwouden, zoodat ze 's avonds doodmoe thuis komen en niet veel hinder hebben van het feit dat er geen licht is, hoe wel dit met die korte tropische sche meravonden geen pretje moet zijn. En even verder lezen we, hoe de jongens een wild zwijn met kolossale slagtanden hebben neergelegd en er den kok mee verrasten. Het leven daar is verre van luxueus en aangenaam, maar daar kankeren ze niet over. omdat ze er met andere bedoelingen naar toe gingen can om te kankeren om alles wat er niet was en om 't wein ge wat wel aan wezig is. In het groote aÊhterland'van Singapore zijn vee] kampen waar DE TOEKOMST VAN LAND- EN TUINBOUW Near een betere verdec ling van den wereld voedselvoorraad De Minister van Landbouw Voedselvoorziening en Vis scherii. ir. S. L. Mansholt, sprak Zaterdagmiddag te Alkmaar voor de Agrarische Club van het Gewest Noord- Hoiland-Noord van de Partij van den Arbeid. Minister Mansholt besprak allereerst den toestand van den land. en tuinbouw, die thans over heel wat meer geld beschikt dan voor den oorlog, maar in werkelijk heid zit met op velerlei ma. nieren verarmde en achter uitgegane bedrijven Ook de kennis is in de oorlogsjaren niet verdiept, zooals in het buitenland, onder den drang der omstandigheden, wel het geval is geweest. Spreker schetste de ontwikkeling van den land. en tuinbouw in Engeland en Amerika, waar men naar het meer inten. sieve bedrijf is overgegaan, hetgeen ons voor groote ver anderingen in onze afzet, mogelijkheden zal plaatsen. Duitschland. onze groote af nemer. staat er wel zeer on gunstig voor. Het Russische plan, alle industrie uit het door Rusland bezette gebied weg te halen, zal Duitsch land en ook ons groote moei lijkheden baren Toch zijn er eenige lichtpunten. -iTen eerste bestaat er over de heele wereld belangstelling voor een betere voeding, waarmee wij gerusj rekening kunnen houden voor de toekomst. Hongersnoo- den mogen niet meer gewoon zijn, zooals tot nu toe het geval was Van de 2200 millioen be woners van de aarde voeden zich 1500 millioen nog onvoldoende. Welke mogelijkheden dit in zich bergt, laat zich slechts bij be nadering denken. Spr belichtte het groote belang van de oprich ting van de F.A O., de groote wereldorganisatie, welke zich iet alleen bezig houdt met te orgen, dat de voedingsmiaueu:. tomen op de piaatsen waar ze loodig zijn, maar ook optreedt tegen regeeringen van die lan. len die de in nood verkeerende inden kunnen helpen. Het nut van de F.A.O., die samenwerkt met soortgelijke organisaties in de aangesloten tanden, is wel zeer duidelijk, wanneer men de huidige tarwe- oositie nagaat. Door middel van ileze organisatie zal men te we en kunnen komen, hoe groot de werkelijke voorraad is. Wat onze eigen tarwevoorraad betreft, we hebben nog nooit zooveel tarwe in voorraad gehad als nu, doch om Frankrijk te helpen, zullen wij een flinke hoeveelheid moe ten afstaan. Het verminderen van het broodrantsoen is niet prettig, maar de productie van den zui vel neemt toe, dus zullen wij daarmee aanvullend kunnen op treden Het tekort aan veevoer is ern stiger. Daardoor zal de veestapel niet zoo snel kunnen aangroeien en zal met name regelend moe ten worden opgetreden t.a.v. de varkenshouderij. Dit geschiedt echter over de heele wereld. De exportvooruitzichten bespreken de wees de minister er op, dat het. voor den boter.export er niet zoo gunstig voor staat kaas iets beter, terwijl voor de 3 a 400 000 ton groente, welke wij voor ex port Descfiikbaar hebben, het van het grootste belang zal zijn, hoe de afname door Duitschland zal zijn. Voor zaaizaden en pootgoed staaj het er gunstig voor Hierna behandelde spr. achter eenvolgens de vier belangrijke punten, welke t.a.v. den land- en tuinbouw de aandacht vragen. Ten eerste de beheersching van de productie, waarbij rekening moet worden gehouden met de ontwikkelingsmogelijkheden van den landbouw, ook in de toe komst. Wij zullen ons moeten aanpassen aan de omstandighe den in net buitenland; een uit gebreide staf van consulenten is over de wereld uitgezonden om de mogelijkheden voor den Ne. derlandschen land- en tuinbouw te onderzoeken Het Centrale Planbureau, onder leiding van prof. Tinbergen, zal hierbij zeer veel nuttig werk kunnen doen, evenals de Stichting voor den Landbouw Bij de regeling van de productie zal rekening moe en worden gehouden met de ïedrijven, zooals we die thans lebben. Er zal voorzichtig te rerk moeten worden gegaan. Ruilt en herverkaveling zuilen itoeten worden toegepast om tot 'erbetering' te komen. Ten aanzien van de prijzen zeice de minister, dat men het systeem van vaste prijzen moeilijk zal kunnen handhaven. Het lijkt heel eenvoud.g om te zeggen: dat zijn de kosten, dus ce prijs moet zoo zijn, doch het gaat er om, of wij de prijzen kunnen handhaven. Aan de vaste prijzen zit ten vaste inname-bepalingen en 'n leger van controleurs. Het stellen van garantieprijzen geeft groote moeilijk heden. Vooral ook het handhaven van de prijzen voor te exporteeren producten stelt ons voor moeilijk te beantwoorden vragen. Moeten wij voor de instandhoud'.ng van bepaalde cultures eenige jaren voortgaan met subsidieering? Een tijdelijke steun aan de veehouderij is wel gerecht vaardigd. De ordening van het grondgebruik besprekende merkte spr. op, dat het van veel belang zal zijn, de kleine bedrijven die uiteraard duurder pro. duceeren dan grootere, in een zoo danige omgeving te plaatsen dat zij meer rendabel werken. Bij de ver deeling van de productie over het land zal met deze bedrijven rekening moeten worden gehouden, zoodat aan ce houders van kleine bedrijven de mogelijkheid wordt gegeven hun geheele arbeidskracht er aan te kun nen geven. In den tuinbouw zal met betere werktuigen en grootere me. »ptTan:seering van den arbeid tot een lageren kostprijs moeVn komen. An ders zal geen redelijke belooning voor den boer en den landarbeider mogelijk zijn. Er is thans groote belangstel ling voor de ruil- en herverkave ling. Er zijn vele aanvragen. Ei. is wej werk voor veertig jaar. Als we de arbeiders maar beschikoaar hadden. De ruilverkavelingen gaan echter door. Noodig is saneeiing van de bedrijven, ook van d«> le kleine bedrijven. Een bedrijf van 1 H.A. kan wel rendabel zijn en een bestaan opleveren, maai er zijn ook bedrijven van 5 H.A die dit niet kunnen Men moei dus niet generaliseeren De mogelijk heden om tot deze saneerine te kortien. liggen in de nieuwe in voorbereiding zijnde wetgeving op het grondgebruik. Spr. eindigde zijn met groote belangstelling gevolgde redè met de opwekking om voort te bou wen aan de eigen organisatie van boeren en tuinders, die zoo moet worden, dat zij t.a.v. de techni sche aangelegenheden als een geheel kan optreden. Het zal noodig zijn, het in die richting te sturen. Anders komt men er niet! Nederlanders zitten en wachten op overtocht naar hun bestemming en ook zijn daar vele Noordhollanders; die onoanks hun gedachte aan de lage polders en de mistige dagen, er zich doorheen slaan met die echte Noord, hollandsehe koppigheid', waarmee ze overal bekend werden. E'n ook daar zullen ze het wel klaren. Protest van aannemers Evenals een tweetal weken .ge leden in .de provincie Groningen, heeft het bureau ter behartiging van de belangen van aannemers en bouwers, die geen werk heb ben uitgevoerd voor de Duitsche weermacht, te 's-Heriogenbosch' een vergadering belegd, waarin met algemeene stemmen werd be sloten, de regeering een scherp protest te dioen toekomen tegen het geven van overheidsopdrach ten aan aannemers en bouwers, die voor de weermacht hebben gewerkt, alvorens deze berecht zijn. Nieuw Nederl. record Voor de tweede rpaal in drie weken tijd is Nellie van Vliet er in geslaagd, het Nederlandsche record op de 100 m. schoolslag dames te verbeteren Zij bleef slechts 0.4 sec. boven het Euro- peesche record. DE BEGRAFENIS VAN BURGEMEESTER DEKKER Op een schoonen voorjaars- ochtend, in het hart van de bloeiende streek, die hij lief had, is oud-burgemeester Ni- colaas Dekker van Obdam, heden naar zijn laatste aard- sehe rustplaats geleid. Velen van zijn vrienden en de man nen, met wie hij zooveel ja ren gewerkt heeft voor de eer der Kerk en voor het wel zijn van het gewest hebben hem, met de familie, uitge dragen naar het familiegraf op het stille kerkhof van Ob dam. waar hij nu rust in de schaduw van de kerk van St. Victor. Velen waren uit het bisdom en uit de provincie met tal van be langstellerden uit de gemeente opgekomen haar de kerk. waar de hoogeerw. deken van Delft, deken J. P. Kok, de plechtige re quiemmis opdroeg: de oud-advi seur van den Kath. Boerenbond en van den L.T.B. in het bisdom Haarlem, droeg voor zijn viiend en naasten medewerker van zoo vele jaren het heilig offer op. 'Assistenten waren de welegrw. heeren Angevaare. kapelaan van de parochie en father van Diepen van Mill Hill. Onder de aanwezigen werden o.a. opgemerkt de voorzitter van den LTB. de heep G. W. Kamp- schoër, oud-burgomeester van Monster, de heer Jac Groen Az. te Alkmaar, voorzitter van den Tuindersvakbond en lid van de Tweede Kamer, de heer J Schrij- nemakers. directeur van den Han- delsraad van den LTB. namens het algemeen secretariaat van den LTB de heer P. C. Tel, het volledig college van dagelijksch bestuur van het hoogheemraad schap Noordholl. Noorderkwar tier. de heeren mr A F Kamp, dijkgraaf, J Boersma secretaris, de heeren H K. Koster. Wierip- gerwaard. A Sluis, Enkhuizen, P. Blaauboer. Kolhorn. H. Kla ver, Alkmaar en P. Tromp Heer- hugowaard. heemraden Verder de heeren J de Boer, burgemeester en C. de Haan en P Henselmans, wethouder der ge meente Obdam. de heer J Kooi man. burgemeester van Hens- broek, de heer J Commandeur K.Azn. oud-burgemeester van Wognum; verder hoofdambtena ren en een deputatie van de ambtenaren van het Hoogheem raadschap en vertegenwoordigers van verschillende andere ver- eenigingen waaraan de oud-bur gemeester verbonden was, o.a. het bestuur van de Derde Orde. Eenige bloemstukken dekten de lijkbaar, die na de plechtig ge zongen Mis door alle aanwezigen naar het graf werd gevolgd, waar bij de onderscheidingsteekenen van St. Gregorius en Oranje Nas sau op een kussen werden mee gedragen. De plechtige beaardmg door het kerkkoor opgeluisterd, ge schiedde door Deken Kok. De heer Ir Dekker, die juist dezer dagen zijn functie van landbouw- attaché te Bern had aanvaard, dankte allen voor de betoonde belangstelling. En daarop verlie ten allen den doodenaitoker in 't besef, dat Kerk en Vaderland een groot en goed mensch hadden verloren, voor wie Onze Lieve Heer ongetwijfeld het loon zal hebben bereid, dat bestemd is voor hen, die uitblinken door eenvoudige pichtsbetrachting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2