2 *Stad en Omtrek Nieuwe Commissaris Koningin in Qverigse Marklrberich£ers KAMERLEDEN VRAGEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad DINSDAG 16 APRIL [9 DEN HELDER DAT GAAT TE VER Dezer dagen werd door een soldaat van de Gezagstroepen op den hoek van de Koningstraat Spoorstraat een voorwerp tot ontploffing gebracht, dat een geweldige rookontwikkeling ver. oorzaakte. Begrijpelijkerwijs ver. oorzaakte deze streek een heele opschudding onder het publiek van dit steeds drukke kruispunt. Misschien wist de knaap zelf de uitwerking van het projectiel niet, maar de burgers, di'e al ge. noeg met dit kwade goed hebben moeten kennis maken, meer dan allen lief was, houden niet van zulke kwajongensstreken, die een lid van het leger niet staan. AANRIJDING Een K.M.-auto veroorzaakte in de Koningstraat een aanrijding met een melkwagen, zoodat er een aantal eieren werden ge broken en melk verloren ging. Voor auto's is het hier een ge vaarlijke sport, om nogal roeke loos met het gaspedaal om te springen. HUISZOEKING MET GOED GEVOLG De politie deed bij iemand een inval, die verdacht werd van diefstal Het bleek een goede slag te'zijn, want een gedeelte van de gestolen goederen kon nog in beslag worden genomen. De persoon is ingesloten. In een ander perceel werd eveneens huiszoeking verricht, waarb.ij een tweede partij van het goed te voorschijn kwam. VERBODEN TERREIN Verschillende personen hebben bekeuringen opgeloopen, omdat zij zich zonder daartoe gerech tigd te zijn over het spoorweg emplacement begaven naar. de overzijde. Dit is nu eenmaal ver boden eri hierop wordt dan ook toegezien. Ook het loopen over grasperken mag niet en daarom worden ook hiervoor bekeurin gen uitgedeeld, dat heeft men al kunnen ondervinden. SCHOORSTEENBRANDJE In de woning van den opzich ter der Gem. Begraafplaatsen ontstond een schoorsteenbrandje, dat gelukkig snel kon worden gebluscht. Het ongeluk is te wijten aan een niet onderhouddh schoorsteen. RINKETS VARIETé EEN- SUCCES Het optreden in Noord-Holland van Rinkets variété, waarbij ook d'e be kende Kilima Hawaiians zijn aangeslo ten, loopt spoedig' ten einde. H'et ge zelschap treeft overal enormen bijval geoogst en dat is n.et te verwonderen als men het gehalte van dat wat ge boden wordt bekijkt. Allereerst de Kilima Hawaiians, wel de meest bekenden in het land, zoo wel door e.gen optreden als door gra- mofoonplaten, die in groote g'etale zijn uitgegeven. Het optreden van deze vier artisten is nog steeds even friseh en succesvol als voorheen en het is dan ook geen wonder dat het publiek een en al bewondering is voor deze Hawaiian-band. Verder zijn aan het variété verbon den een drietal accrobaten, die ver bluffende staaltjes van acrobatiek vertoonen, met een élan en vlugheid die meesleepend is, terwijl als' in een omgekeerde wereld de schoone 3-oni Abelle een jong'leuse is die een stel beenen ter besehikk:ng heeft handi ger en vlugger dan bij gewone ster velingen de handen. Ook het reken wonder Pascal met zijn verbazend- scherp geheugen en zijn ong'elooflijke rekenknobbel past in dit gezelschap van prima krachten. Scholten en van het Zelfde zijn ook al geen onbeken den en hun naam hielden zij nu weer hoog m een reportoire, daverend van onzin en klinkend van ritme. Tenslotte Alex de Haas met zijn levensliedjes en gezellige praatjes, die steeds opnieuw zijn ernstigen-flauwen onzin met n-euwe rake dingen weet aan te vullen. Het dubbele optreden op één avond deed niets af aan het gebodene en het publiek was zeer enthousiast over dit uitgelezen gezelschap. TEXEL VOETBAL Zondagmiddag had een span nende wedstrijd plaats tusschen de Tex. Boys en de Kaagvogels uit Kolhorn. De Boys waren in op tima forma, zoodat zij met een welverdiende overwinning uit den strijd kwamen. Met de rust stond reeds de stand 31 voor de Boys, terwijl de wed strijd eindi°de met een 73-over- winning. SCHAGEN VAKTEEKENSCHOOL Dezer dagen vonden de exa mens plaats van de Schager Vakteekenschool van het winter, halfjaar 1945—1946. Overgegaan van de 1ste naai de 2de klasse: J. Draaier, Scha gerbrug, carrosseriebouw; K. Kos, Anna Paulowna, timmer man; D. Schouten, Anna Pau lowna, timmerman; H. Lievens, Zijdewind, timmerman; J. West dorp, Wieringerwaard, metselaar; K. Domper, Schagen, timmer man. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: A. Bakker, Kolhorn, timmerman; G. Wit, Terdiek, timmerman; P. 'Anneveld, Scha gerbrug automonteur-, J. Bruin, Schagerbrug, automonteur; C. Rus, Stroet, automonteur; J'. Kobij, Kolhorn, timmerman; J. Keijzer, Lutjewinkel, timmer man. Van de 3de naar de 4de klasse: B. v. d. Hoven, Schagen, tim merman; H. Mels, Gr. Keeten, machinebankwerker; Th. Tesse. laar, 't Zand, timmerman-, J. v. Ramesdonk, Schagen, automon teur. Eindexamenklas: K. Borst, St. Maarten, machinebankwerker; J. Fijnheer, Winkel, timmerman; J] Koning, Schagen, schilder; B. v. d. Veer, Kolhorn, monteur. KRANSLEGGING Op Zaterdag 4 Mei zullen de gezamenlijke jeugdorganisaties op initiatief van den Schager Jeugdraad een krans leggen op het monument voor hen die vielen. HET VIERDE BEEST Naar we vernemen zal de be roemde priester.redenaar.acteur de Weleerw. Heer Pater H. de Greeve op 27 Juni a.s., op ver zoek van de Jongemannen K.A., in Theater Royal een vertolking geven .van „Het vierde Beest". VERGEEFSCHE MOEITE In den vroegen morgen waren inwoners van de Spoorlaan reeds begonnen me»„ het verwijderen van hun vensters uit de sponnin gen en het opbergen van alles wat breekbaar was, in verband met het aangezegde opblazen van de groot bunker „Frieda". In opdracht van den Genie.' commandant van Bergen zijn de voorbereidende werkzaamheden evenwel weer gestaakt, zoodat 'de voorzorgen der bewoners voor niets getroffen waren. WIERINGEN R.K. VOLKSBOND Onder leiding van den voorzitter P. Bosters hield de R.K. Volksbond afcï. Wieringen zijn jaarvergadering. Een verheugend feit mag het zeker genoemd worden dat 31 leden van de 42 aanwezig' waren. Uit het jaarverslag van den secre taris blijkt dat de afdeeling 42 leden telt, waarvan 31 leden van den Land. arbeidersbond, 8 ledbn van den Bouwvakarbeidersbond en 3 ver spreide leden. Opgericht was een afdéeling van Herwonnen Levens kracht, en een afdeeling van het Mgr. v. -Sckaiekfonds. De herdenking van Rerum Novarum zal feestelijk herdacht "worden op Zondag 5 Mei,- Dan zal de Hoogmis voor de leden der afdeelmg wofden opgedragen waaronder algemeene H. Communie. Na de Hoogmis gezamen. lijk ontbijt in het Parochiehuis. Als leden van de feestcommissie werden benoemd J. Borst, M. de Weert en P. Rotgans. Het jaarverslag' van den penning meester vermeldde een batig saldo van 25. De begrooting werd goedgekeurd met een totaal van in. en uitgaven van 120.met een saldo van 39. Door den afgevaardigde K. Loos werd verslag uitgebracht van de ge houden Centrale Raadsvergadering, waarvoor dank werd' g'ebracht. Dan volgde de bestuursverkiezing van twee leden in de vacature van C. v. Eekelen en A. Schilling, Gekozen werden C. van der Made en P. Vroone Tot leden van de controle-commissie werden benoemd R. Rennings en M. v. Hoesel, Bij de rondvraag werd gesproken over oprichting van een R.K. Rijwiel, club. HIPPOLYTÜSHOEF SUCCES UIT DE GEVAARLIJKE ZÓNE Ook Zondag bleef het eerste elftal van Succes het sinds vo rige week betreden pad der over winning volgen. Er zat meer vaart en spirit in het elftal dan we sinds weken zagen. De toe schouwers, die Succes in haar opgang kwamen aanmoedigen (het waren er zeer velen) zijn getuige geweest van een aardi- gen en bovenal spannenden wed strijd. Had Succes op DEC een nut tigen 2—0 voorsprong, deze was voor half-time gereduceerd tot 21. Spoedig na rust scoorde DEC den gelijkmaker uit een penalty toegekend wegens hands veroorzaakt, door Steigstra, die zich in het milieu der „groote broeders" nog wat moet aan passen. Succes probeerde het nog vele malen en liet zich door het op winst spelende DEC niet klem drukken. Een mooie solo.ren van Cor Rotgans werd besloten met een schot, wat op een ietwat ge lukkige wijze doel trof. 't Werd tevens het winnende doelpunt. Was de keeper van DEC wegens een knieblessure reeds vervan gen, nog vele malen nadien moest het spel wegens het down gaan van vele spelers, voorna melijk van DEC. onderbroken worden, 't Was niet direct ruw spel van Succes, doch het stevige doorloopen van de Successpelers speelde DEC parten. De scheids rechter was prima, Succes door. tastend, doch het teamwerk en vooral ook het kop werk van DEC was beter dan dat van Succes. De punten zijn echter binnen en die tellen. INSTALLATIE GIDSEN Zo'nd'ag was het een hoogtij dag voor de Hippolytusparochie, Niet minder dan 10 Gidsen wer den officieel geïnstalleerd. Na de stemmingsvolle voorbe reiding en avondwake Zaterdag, naderden Zondagmorgen alle Gidsen en leidstérs tot de H. Tafel Na een gezamenlijk ont bijt in het Parochiehuis vond de officieele installatie plaats. Aan wezig waren de Zeer Eerw. Heer Pastoor H. Kouwenhoven, eenige ouders en belangstellenden Na een korte inleiding door Guido H. Hupkens hield de Zeer Eerw. Heer Pastoor een korte toe spraak tot de Gidsen, waarin vooral de naastenliefde belicht werd. 't Was een echt Gidsen. puntj'e. Stuk voor stuk legden allen daarna de belofte aan de Gidsenwet af na den zegen ont vangen te hebben. Het insigne werd toen opgespeld, 't Was een stemmingsvol moment. De Gid sen gaven vervolgens onder het bezielende voorbeeld van Adjuto Jo Rasch eenige frissche reidan sen en zangspelletjes ten beste. Dit was tevens het einde van de installatie. Den middag brachten de Gidsen op gepaste wijze door. Jammer dat nog niet meer ouders van de installatiepfëchtigheid getuige waren. Een voortdurende levendige belangstelling van va der en moeder sterkt de kinderen om hun gedane belofte opge ruimd te vervullen. WIERINGERWAARD DE NIEUWE BURGEMEESTER Burgemeester Kloeke heeft een bezoek" aan zijn nieuwe ge meente gebracht en o.a. uitge zien naar een ambtswoning, doch alhoewel dit punt in behande ling is, staat het te bezien of hiervoor wel spoedig een oplos sing gevonden is. De heer Kloeke was vanaf Jan. 1946 secretaris-gemeente- ontvanger te Roozendaal bij Arnhem, en voordien ambtenaar ter secretarie te Muiden bij Utrecht, is van Vrijz. Nederl. Hervormde huize en staat, zoover bekend, geen politieke richting voor, al verwacht men zijn in stemming met de Partij v. d. Arbeid. Hij is thans 32 jaar oud, ge huwd en heeft één kind. De instailatieplechtighe'id zal Vrijdag 3 Mei a.s. 's morgens om half 12 ten raadhuize plaatsvin den en zal worden verricht door door den waarnemenden Burge meester H. K Koster. "ZIJPE BURGERLIJKE STAND Geboren: Willy, dochter van G. M. Verschoor en' G. Kok; Adri Pieter, zoon van Jan Weij en C. Hoogland; Petrus Johannes Si mon, zoon van P. Mulder en C. J. Bommer; Hendrica, dochter van W. J. Benedictus en J. A. de Jong. COLLECTE RECLASSEERING De commissie voor de Re- classeering bestaat voor Oude- sluit uit de heer K. Paarlberg, Sr., voor 't Zand: Mevr. Ka- ger-Vlaar; voor Schagerbrug: mevr. De Boer-Otter; voor St Maartensbrug: mevr. Jon- gej^is-Kraak; voor Burger- brug: de heer C. Kok; voor Petten: mevr. Geensen-Hol- man. ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrika Janny, dochter van N. A. Duijzer en M. G. Kapitein; Grietje, dochter van R. Piek en D. Orbasevv; Alex< zoon van G. J. Dijke en H. Hoo- geveen; Trijntje Geertje, dochter van A. C. v. Wilsem en J. P. Landman; Audemarus Bernardus Johannes, zoon van J. v. d. Water en A. J. C. Peerdeman; Anthonia Maria Alida, dochter van Th. C. Duijnhoven en C. M. Dignum; Herman, zoon van H. Zeinstra en A. M. Boersen; Johannes Gerar- dus Adrianus, zoon van J. G. Tim mer en T. M. v. d. Vlugt;_ Pieter, zoon van J. Goverse en T. i-eijten; Jacoba Maria Theodora, dochter van H. P. v. Klink en J. Haastregt Ondertrouwd: J. v. d. Berg en H. M. Zwarts; J.' Stuiver en W. Posthuma; A. M. v. d. Werf en M. G. v. Gelderen; A, J. Braaf en G. Otten. Gehuwd: J. v. d. Meulen en A. Walraven. Overleden: A. de Smidt. 70 jaar echtg. van E. Braaf; W. C. Kra nenburg, 7 jaar, zoon van W J. Kranenburg en C. C. Lobregt. F. de Roode, 77 jaar. wedn. van G. Naber; C. Colijn. 39 jaar, echtg. van J J. Dwarswaard te Hers- brück (D.). ANNA PAULOWNA Z.A.P.-NIEUWS Allereerst zagen wij op eigen ter rein de wedstrijd om de bovenste plaats ZAP bHelder b. welke de mooiste was van den heelen middag'. Hier werd een waar gevecht gele verd waaruit tenslotte onze b-tjes met de 21 overwinning gingen strijken. Wanneer nu d'e resteerende wedstrijd nog één puntje oplevert zijn zij kampioen. Aspiranten A deed het slechter en verloor met 40 van Succes a, waarbij de keeper zijn handen niet in onschuld kan wassehen. Er moet meer getraind worden Dan kwamen ZAP 4 tegen Succes 4 in het veld. Hier werd ook weer flink gewerkt en tot de rust wisten onze jongens d'e stand blank te houden, ja als er op het beslissende oogenblik iemand den bal een tikje gegeven had' was een voorsprong niet onverdiend geweest. Na de rust duurde het ook nogal even "voorat Succes de eenigste goal van den wedstrijd uit een hoekschop wist te veroveren waardoor zij wel iets meer kreeg als haar toekwam', een gelijk spel hadden onze jongens wel verdiend. ZAP Jun. had ook een goede dag en won in N. Niedorp met 21 van de leiders en blijft dUs1 nog' een gevaarlijke concurrent. En de d'tjes die bij Kaag'vogels op bezoek waren wonnen met 20. Onze toekomst deed het dus goed. BREEZAND VERGADERING L T B. Ons wei;d verzocht de leden van bovengenoemde organisatie, afd. Anna Pauwlona.Breezand, attent te maken op de vergade ring van a.s. Woensdag 17 April, des avonds 8 uur, in café Bossen. Vooral voor de leden „land bouwers" is deze vergadering tevens van belang. Uit de te behandelen punten brengen we naar voren: Bespreking: a. Roeheffing voor Surplusfonds; b. Oprichting T.B.C.-fonds; c Distributie laar. zen! 't Bestuur rekent op een groote opkomst, waardoor vruchtbare besprekingen bevorderd worden. L.T.B.-ers attentie!! BLOEMENEXPOSITIE Zaterdagmiddag en Zondag j.l. had het Veilinggebouw alhier haar poorten geopend, teneinde belangstellenden, vakmenschen zoowel als leeken, gelegenheid te geven, de eerste tentoonstel ling van bloemen van 't veld te komen bezichtigen In 't centrum van 't dorp ge.' legen, is dit centrale punt een bij uitstek geschikte gelegenheid. Toch misten we hier de intimi teit van de vóóroorlogsche ten toonstellingsruimte, het Gezel. lengebouw Ontegenzeggelijk is de belichting van de uitgestalde bloemen -in de nieuwe omgeving beter. Volgens de heeren van het be stuur wordt ook de entourage nog wel beter. Wat te zeggen van de tentoon gestelde bloemen? Er waren er vele, en de meeste leeken in het vak weten niet, dat er van één groep bloemen, m dit geval de „Narcissen" zóó veel soorten en variëteiten zijn. En de beoordeeling? Leeken kijken naar de bloem, zooals ze daar staat, een narcis- vakmenschen beoordeelen an. oordeelen anders: wat is de prijs van die en van die, hoe doet deze het op de markt of in den "handel, is ie vroeg of laat, e.a. Toch hebben wij 'n greep gedaan u:f de vele inzendingen en noemen: Poetaz: "Ceranium" (uit de kas) van N. IL Onderwater; "Oranje Bruid" van Gebr. Captein, 'n prachtig witte narcis met gekroeste oranje kroon; Zaailing' 101: Isac. Boekman" van J. W. A. Lefeber; "Beanne Durbin" opvallend mooi (N. H. Onderwater);- Camp Lanarth" en „St Agnes" van de Fa. N.V. Homan en Van Oosten; inc. Scarlat Elegance van N v d Hout. Er waren nog vele andere fraaie exemplaren maar die alle op te nc*e. men zou te veel plaatsruimte vergen. Nóg maken we melding' van 'n hoekje fraaie „Fresia's", 'n collectie hyacinthen van A. C. Alders en ook. was de afdeel.ng "Ziekte in de bloe men niet vergeten. De organisatoren hebben eer van hnu werk. En er was doorloopend veel 'belangstelling. Nogmaals: 'n krantenverslag kan niet alles weer geven. 't Beste is dat men zelf een wandeling of fietstocht maakt naar het Veilingsgebouw om zich daar met eigen oogen te overtuigen. A.s. Zaterdag, Zondag eri Maandag prijkt er wederom een nieuwe col lectie. UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van nieuwe bonkaarten en brandstoffenkaar- ten heeft voor Breezand plaats op Woensdag 17 April voor de letters AJ en op Donderdag 18 April voor de letters JZ. Nederiandsche sigaren voor Curacao De eerste Nederiandsche siga ren na den oorlog zijn weder op Curacao verkrijgbaar. De bladen verheugen zich over den terug keer der Nederiandsche sigaren op de markt en prijzen de kwa liteit. Boter inploots van margarine Per 28 April en eveneens 5 Mei zal voor de leeftijdsg pen boven vier jaar een worden aangewezen voor gram boter en een bon voor gram margarine. Kinderen 04 jaar krijgen op 28 At voor twee weken 250 gram bi en 125 gram margarine. Ho« derhalve voor de leeftijdsgi pen boven vier jaar de helft het rantsoen voedinigsvetten boter wordt verstrekt, moet slechts worden opgevat als tijdelijke ontlasting van de m garinevoorziening. Paaschprogramma va de spoorwegen Met de komende Paaschdru zullen de Nederiandsche Spo wegen 89 extra-treinen inleg; Deze voor. en natreinen zul voor een groot gedeelte op ■terdag en Maandag rijden, de gen waarop de grootste dm verwacht wordt. Ook de bootdienst Enkhuizeq Stavoren zal extra varen. Spoorwegen doen een beroep het publiek om op de Paasei gen het reizen tot het noodz; lijke te beperken, zoodat het keer nog niet zwaarder wt belast. Met de nieuwe dienstregei op 6 Mei worden de spoorbn gen bij Venlo en Zwolle ook gebruik genomen. Bij Kon. Besluit is benoemd Commissaris der Koningin överijsel generaal-majoor ir, B. Ridder de van der Schuer Ir. J. B. Ridder de van Schueren is op 1 Januari 1L. Waalwijk geboren. Geduiei den oorlogstijd diende hij ficier in de Engelsche Ho Guard. Toen een deel «n ons I: bevrijd was in Augustus li werd hij majoor in algemeei dienst bij den staf van Milil Gezag. Vgn October 1944 Maart 1945 trad hij on als a tair commissaris in Noord E bant. ALKMAAR. Aangevoerd Zaterdag 13 en Maandag 15 Ap 22 paarden en hitten 5fl 1600; 41 vette koeien (Centr 1 graskalf (dntrale); 303 nucht slachtkalveren (Centrale); 2 ken en geiten 2.5040.- kippen 10f 24; 64 konijl f 2—14. ND.-SCHARWOUDE 16 Ap Noordermarktbond 230(1 i peen 2.10— f 3.70: 1000 Kg. fc ten 2.40; 830ö"Kg. Witlof f K 49.—; 6200 Kg. prei f 16" f 20.—. LANGEDIJK. 100 Kg 27.90; 800 Kg. peen 2.20— ft 25 Kg. uien 25.70; 30 Kg spin zie 30.00—34.—; 14700 I witlof le srt. f 43 00—50 srt. f 22.0036.—. PALMPAASCHVIERING IJ AMSTERDAM Voor het eerst na vijf jaar he de Amsterdamsche jeugd Palmpaasehfeest op groots! wijze kunn-sn vieren. In het bijzonder in Amster'da Oost en -West werd het feest tens gevierd. Zondagmiddag tra ken 700 schoolkinderen, aan de Palmpaschen waren verst» door de Propagandaclub va» H.H. Martelaren van Gorta? Oost door met verkenners en sen van de R.K. Padvinders. In West trokken twee groep de straten door. Een hondera kinderen van de jeugdbewegt van de Augustinus Parochie een veel grootere stoet, bestas» uit enkele honderden scholie» van verschillende Parochie Overal elders in de stad bezoc] ten Welpen met diverse lekker® en ziekenhuizen en weeshuizen. De communist WagenaarJ formeert bij Minister Meiin' naar het verbod voor miW® ren, om lid te zijn van Nederlandsehen Bond Militairen. De heer Kupers vraagt Minister Vos naar de iuisthe van te hooge winstmarges vol damesmantels e.d. De heer Schaepman spreekt het feit, dat nog steel veel hotels en restaura» voor het leger gevorderd zoodat zelfs aan buitenland wordt ontraden, dit iaar nai Nederland te gaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2