1 Wieringermeer Garantie voor minimumprijzen Onderbreking conferentie op de Hooge Veluwe r Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Een jaar geleden Ex-burgem-eesier tot tien jaar veroordeeld Tuinders verlangen: RADIO-PROGRAMMA Circus Mikkenie Sfrassburger Boehi Trep en Jippie Jee in Nederland DINSDAG 16 APRIL 1946 JUIST EEN JAAR geleden, in den nacht van 16 op 17 April, werd de onheilsmare van hoeve tot hoeve en van huis tot huis doorgegeven, dat de dijk van de Wierin germeer de lucht in zou gaan. Dat was een wreede tijding voor de bewoners van het vre dige land, maar zij hadden het al zoo lang kunnen verwachten. En toen 's Zaterdags tevoren er reeds een sprihglading was aan gebracht, wist men, dat het eens komen moest, doch evenzeer hoopte men in stilte, dat de Duitschers daarvoor geen tijd meer zouden hebben. Die hoop was ijdel, want eenige uren la ter waren meters dijk in de lucht gevlogen eh zocht het water zijn weg door een vrij smalle sleuf. In Middenmeer. en Slootdorp vooral, was alles in rep en roer, beraamde men plannen om toch nog te blijven of trachtte men zooveel mogelijk nog te avacu- eeren. Een der boeren, die nooit van de hoeve is afgeweest, al kwam het water soms aan het. plafond, vertelt ons van die bange oogen- blikken Toen de dijk eenmaal doorgestoken was, had men op eens een zee van water ver wacht, maar op de plaatsen wat meer in het midden van de Meer bleef het water uit. Men zag niets en merkte niets. Het zou dus wel zoo'n vaart niet loopen. Maar het was de 'werkelijke stilte vóór den ste#.n. Telkens werd het gat in den dijk grooter en stuwde er meer water het vruchtbare land binnen. Dan was het niet meer te houden, stortte het water zich woest en wild over de steen, en leembrokken, drong door tot de hoeve en door spoelde de stallen tot aan het dak, vaak in onstuimige, kol kende vaart En boven het ge raas van de wateriawine, klon ken hier en daar de angstige geluiden van een hoen of een kat, die geen uitweg meer zagen. En het land, dat eens zoo moei zaam was ontworsteld aan het water, werd een prooi der zelfde golven.Het eischte zijn gebied terug. 'Geen houden was er aan. Wel kwamen van heinde en ver vrijwilligersploegen om alsnog te tróchten te redden wat te redden was. Maar vergeefs, 't Grauwe water nam wraak, op een ver schrikkelijke manier. Wegen werden overspoeld, fundeeringen ondermijnd. Alles werd één egale vlakte. De hand aan den ploeg Nu is „de Meer" alweer bijna vijf maanden geleden opnieuw ontworsteld aan het water. Vijf maanden lang heeft men weer kunnen werken aan herstel van het vernielde. En oogenschijnlijk gebeurde er weinig. Bleef de Wieringermeer grauw en grijs, zonder groene plekken. Maar dat was schijn. Verschillende teruggekeerde boeren hadden hej land al weer ontvankelijk "ge maakt voor het zaad, dichtge. slipte slooten werden opv'ueuw gegraven, opstallen en 'nuizen bijgepleisterd. En dit jaar zal, als ,\troon op het onversaagde werk van velen, „de Meer" weer oog?,ten En al zal die oogst een klein deel zijn van den laatsteno.ogst voor de catastrophe, het f&jt alleen, dat de boeren van dit gebied onge broken zijn in hiin onverzette. lijken wil naar heropbouw van dit, eens zoo blo/ejend agrarisch centrum, is er borg voor, dat eerlang „de Mec/r'> misschien nog intenser dan vrj'or den oorlog zal zijn de graanschuur voor ons land. Er is gezafsid ,en er zal dus weer geoogstworden. Moge die oogst evenredig zijn aan de taaie volharding, de ijzeren wilskracht, de ongebroken werklust van die boeren, die sl echts weinige jaren geleden als nioniers naar dit ge bied tro'kken en die thans op nieuw letterlijk en figuurlijk de hand aan der) ploeg hebben ge slagen De gewezen N.S.B.-burgemeas- ter vanRotterdam, F. E. Muel ler, is door die Rotterdamsche Kamer van hei-, Haagsch Bijzon der Gerechtshof conform den eisch veroordeeld ..tot een gevan genisstraf van tien. jaren met ontzetting uit de beide kies rechten. „Bodem in de markt" Redelijke kostprijs, minimumprijzen, fondsvorming door hef fing, als overgang financiering door de Overheid. ONMIDDELLIJKE BESLISSING GEVRAAGD YEERTIEN DAGEN geleden vlagden de veilingen, de groentenhandél was vrij, de prijzen waren vrij, maar de tuinders waren niet tevre den. Mag men hun beschou wingen en hun argumenten gelooven, zooals die Maandag ook op de vergadering van de Tuindersvakgroep van den L. T. B. bij „Brinkmann" te Haar lem naar voren zijn gekomen, dan was de overwinning van de vrijheid van 1 April een Pyrrhusoverwinning. Ook in de als altijd gedegen openingsrede van den voorzit ter, den heer Jac. Groen Azn., kwam dit hoofdmoment in de oogenblikkelijke tuinders situa tie duidelijk tot uiting: die vrijheid van handel en van prijzen is niet houdbaar zon der een „bodem in de markt". Er moeten minimumprijzen zijn, gegarandeerd, verschillend naar den aard van het product. Het minimum dient zeker te liggen op de basis van 50 pet. van den kostprijs, een maximum kan er niet zijn. De garantie moet principieel komen uit Sen toeslagfonds, dat gevormd wordt door de opbrengst van een hef fing op de producten. Deze ge dachte van fondsvorming werd algemeen aanvaard Men wenscht principieel geen steun van de regeering. Maar omdat die fonds vorming' 'voor dit seizoen niet meer mogelijk is, en de toestand in den tuinbouw niet gedoogt, dat de verkoop van deproducten zonder bodem in de markt ge schiedt, wordt thans voor dezen overgangstijd medewerking van de regeering gevraagd, om de garantie van de minimumprijzen te financieren. Dit is 'n dringende zaak. Reeds worden producten onder den kostprijs verkocht en zonder vaststelling van den minimum prijs met garantieziet het er WOENSDAG r; APRIL HILVERSUMI (301 M.). VARA 7.QÖ Nieuws, gym. en gram.; 8.Ö0 Nieuws en gram.; 8.22 Johan "Jong; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; VPRO Ï0.20 P. J. Kers Jr.- 10.35 Gram.; 11.45 Berichten krijgsgevang.; 12.00 Continental Kwintet; 12.35 The Ramblers; 13.00 Nieuws; 13.18 Eddy Walis:14.00 Voor de vrouw; 14.30 Concert; 15.00" Voor de jeugd; 17.00 Accordeonorkest; 17.30 Ned Volksherstel; 17.35 Silberman en zijn Serenade'rs; 18.00 Nieuws; 18.18 Toespraak; 18.30 Causerie Radio Volks Uni versiteit; 19.00 Concert; 19.15 Regeeringsuitzendmg; 19.30 Néd. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 20.05 Residentie-orkest: 20.45 Anti-Rev. Partij; 21.05 Hoorspel; 22.00 Orkest en koor; 22.45 Gees telijk leven (Koos Vorrink); 23.00 Nieuws; 23.15 Dansorkes. 'en; 23.45 Gram HILVERSUM II (415 M.). NCRV 7.00 Nieuws, gym. en gram 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Voor de jonge zieken; 9.45 Concert; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst: 11.00 Gram.; 11.15 Concert; 12.00' Stafmuziek Am. sterdamsche politie; 12.15 Gram.; 12.35 Vervolg Stafmuziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Ensemble Guus Valten; 14,00 Gram - 14.15 Con cert: 14.45 Gram.; 15.15 Kamer- muziekspelers Kon. Mil. Kapel; 16.00 Paaschdienst vot?r militai ren; 17.00 Voor jongens en meis jes: 17.45 Gram 18.00 Vedelaars; 18.30 Het Kijk Overzee (Suri name); 18.45 Vervolg Vedelaars; 19.00 Nieuws; 19.20 Orgel; 19.30 Communistisch,» Partij; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Dep. uitzending; 20.20 Concert; 20.55 Causerie over' Indië; 21.15 De Minnestreelen; 22. Ou Nieuws 22.15 Het actueel 'geluid: 22.30 Radio Philharmonisch Orkest; 23.30 Gram.; 23.50 Schriftlezing. voor de naaste toekomst voor den tuinbouw weer somber uit. De zaak is al geruimen tijd aan hangig In de Tumbouwcommis- sie van de Stichting voor den Landbouw heeft men zich ver- eenigd met dit „urgentie-pro gram" van den tuinbouw, waar in men principieel en grooten- deels ook con reet uitgewerkt de gedachten van het vroegere be kende plan-Groen terug vindt. 'Aan de regeering is verzocht, om naast vrijheid van handel en van prijzen, tot bet garandeeren van vast te stellen minimumprijzen over te gaan, maar een beslissing is, onda-nks herhaald aandringen, nog uigebleven. Dat is een leelijke streep door de rekening van de tuinders en van de leiders der tuindersorganisaties ge weest. Men had gemeend te mogen verwachten, dat de gegarandeerde minimumprij zen als sluitstuk van de ge troffen en verzochte maatre gelen, al eerder zouden zijn gesteld, dan was er minder deining geweest in tuinbouw- kringen en minder teleur stelling bij den verkoop. Met name in het artikel sla doet zich vooral in het Westland een catastrophale ontwikke ling voor. Het standpunt van het Vak groepsbestuur, dat de tuinbouw de risico van de vrije prijzen niet kan en niet wil nemen, is nog eens ten overvloede in een tele grafisch verzoek aan de Stich ting voor den Landbouw vast gelegd. Gevraagd is, aan den minister te verzoeken, onmiddel lijk tot het vaststellen van een garantieregeling voor minimum prijzen over te gaan, waaraan later op aandrang uit de verga dering nog is toegevoegd, dat vóór 20 April een beslissing op dit verzoek wordt verlangd. Na dien datum zal de tuinbouw zich beraden, wat verder dient te ge beuren. Volledigheidshalve kan hieraan worden toegevoegd, dat de Tuinbouwcommissie van de Stichting reeds per 6 April jl. een verzoek heeft herhaald aan den minister, om de kostprijzen redelijk vast te stellen, aan de hand daarvan de minimumprij zen te bepalen, en een regeling te treffen voor vergoeding van de producten, die den vastge. stelden minimumprijs niet halen In de discussie is duidelijk tol uiting gekomen, dat er voor de tuinders nog veel onzekerheid bestaat en dat o.a. de voorge stelde belastingmaatregelen ten onrechte den indruk wekken, alsof bij den tuinbouw een nieu we goudbron kan worden ont dekt. Bij een bespreking van de voorgestelde Vermogensaanwas. belasting kwamen de bekende bezwaren tegen verschillende voorgestelde bepalingen, welke tot onbillijke toepassingen zul-' len leiden, nog eens tot uiting. Inzake de blokkeering der gel den zal onmiddellijk bij de Stichting worden aangedrongen op vrijgeven van de gelden ont vangen voor de producten over 1945 I Overigens vereenigde de vergadering zich met het standpunt van den voorzit ter, dat het zwaartepunt van de mogelijkheid om de moei lijkheden voor den tuinbouw op te lossenook nu nog steeds ligt in den export. Er is alle reden om te vertrou wen, dat onze Regeering in deze diligent is. Naar aanleiding o.a. van een voorstel van den Kring Lange. dijk, om een herziening van het teeltrecht, dat nog steeds geba seerd is op den toestand van 1933, werd besloten, een krach tige actie te voeren om tot een betere verdeeling van het be schikbare teeltrecht te komen. Het Nederlandsche circus Mik- itenie Strassburger, dat na zijn korte tournee door Nederland na de bevrijding het wintersei zoen heeft doorgebracht in het Cirque Royal te Brussel en in het vaste circus te Antwerpen zal dezen zomer weer een rond reis door ons land maken. r\E BESPREKINGEN op de Hooge Veluwe zullen voor eenige dagen worden onder broken. Deze onderbreking zal aan de deelnemers gelegenheid geven tot onderling beraad en stelt de mi nisters o.m. in staat de bespre kingen met de Belgische regee ring op den vastgestelden tijd 'e voeren. De besprekingen op de Hooge Veluwe. die eerst in den loop van Zondag officieel begonnen, zijn nog niet ten einde. De Indo nesische delegatie, welke zich verleden week officieel en ook op meer ongedwongen wijze met de in Nederland woonachtige In donesiërs in contact heeft ge steld, vindt echter de gelegenheid ook met andere Indische des kundigen in verbinding te treden en de stemming in onderschei dene kringen van het Nederland, sche volk te peilen SJARIFOEDIN. die een reis door Sumatra maakt, achtte den toestand in Me- dan zoo ernstig, dat hij het noodig heeft geoordeeld ook een onderzoek in de binnen landen in te stellen. De spoorwegverbindingen tus- schen Padang en Fort de Koek zijn verbroken. Dertien Indonesische bladen hebben verklaringen van SjaTi- foedin, den republikeinschen „minister van defensie" gepubli ceerd betreffende de arrestatie van den communistischen leider Tan Malaka. Volgens hem tracht te het communistische volksfront de vorming van een tweede ltabi- net-Sjahrir te saboteeren en deed daarna zelfs pogingen de - repu- blikeinsche regeering omver te werpen, waarop de leiders van het volksfront zijn gearresteerd. Sjarifoedin's onthullingen zullen ongetwijfeld groot opzien baren aan de Oostkust van Sumatra, waar het volksfront eerst on langs met veel drukte is ge vormd en sindsdien er naar ge streefd heeft zijn macht in alle richtingen uit te breiden. Intusschen zijn politieke, Indo nesische kringen te Medan druk doende om een nationaal comité te vormen, dat een einde zal ma ken aan het „dictatoriaal regime". Volgens betrouwbare berichten uit Bandjermasin (Z. O. Borneo) worden de Nederlandsche ope raties, welke ten doel hebben benden extremisten, die van Ja va uit in Zuid-Borneo zijn bin nengedrongen, op te rollen, voortgezet. Het blijkt, dat een nog niet bekend aantal terroris ten geland is bij Kaap Selatan, terwijl communistische benden, vermoedelijk gewapend volgens berichten bij Djorong zijn waar genomen. Vertegenwoordigers der Pers werden door de op het landgoed "De Hooge Veluwe" aanwezige ministers ont vangen. De minister-president Scher* merhorn onderhoudt zich op ge moedelijke wijze over het Indone sische vraagstuk. (AHF P.) MILLIOENENNOTA INGEDIEND (Vervolg van pag. 1). De geraamde inkomsten. De middelen van den gewonen dienst bedragen in totaal 2.394.024.742 gulden, waarvan 2.206.300.000 gulden aan belastin gen. De uitgaven van den buitengewonen dienst Evenals in de ontwerp-bep.ioo- ting voor het tweede halfjaar 1945 zijn ten laste van den buitenge wonen dienst gebracht: a. de uitgaven, welke vroeger '.en laste van den kapitaaldienst w?l den gebracht; b. de uitgaven van afloooend karakter voortvloeiend uit de bij zondere omstandigheden. De uitgaven voor den buitenge wonen dienst, zonder de kapi taalsuitgaven. worden geraamd op 2386.4 miilioen gulden en de geraamde middelen op 828.8 mii lioen gulden, dus een nadeelig saldo van 1557.6 miilioen gulden. Met inbegrip van de kapitaals uitgaven wordt het totaal van de uitgaven voor den buitengewonen dienst geraamd op 3138 miilioen gulden en de middelen op 911.9 miilioen gulden, zoodat het totaal nadeelig saldo voor den buiten gewonen dienst 2226.1 miilioen gulden bedraagt. Tot de uitgaven, voortvloeiende uit de bijzondere omstandigheden rekent de regeering ten eerste de kosten van de pacificatie van In dië en de liquidatie oorlogvoering en de uitgaven voor de Geallieer den op 712.6 miilioen gulden De uitgaven voor steun bij den her bouw, waaronder verstaan de uit gaven in verband met oorlogs schade. andere schadevergoedin gen, zee- en luchtvaartverzeke ringswet, landbouwherstel enz, worden geraamd op 938.5 miilioen gulden. Het nadeelig saldo op de kosten van overheidsbemoeiing met dis tributie en prijsregeling schat de minister op 86.7 miilioen gulden. Onder het hoofd „Bijzonaere rechtspleging enz." zijn o.m sa mengebracht de uitgaven voor bijzondere rechtspleging: de bij zóndere jeugdzorg, het herstel rechtsverkeer en de zuiverings maatregelen. Ten behoeve van de om politieke redenen gedetineer den zal in 1946 in het totaal een bedrag van 175 miilioen noodig OOEBf TREP die ijverig stond te draaien, toen Herrn Volk binnenstapte, had natuurlijk in de verste verte geen idee, wat er intusschen in de gang gebeurd was. Nadat de Hun dan ook schreeuwde „Hören Sie mal auf!" en „Kommen Sie mal mit!" vermoedde Boebi Trep nog niets. Als ieder ander sterveling in zijn plaats, dacht hij dat dat Jippie was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3