Tabak onderweg uit Indië Burgemeester in ballingschap EEN MILITAIR FESTIJN Gedurfd initiatief van O. en O. WAAR DE MARINE BASIS? Vraag is in onderzoek Fraudeerende generaal? Geen audiëntie Marktberichten H1 WAT WIL URSEM Nieuw Noordhollandsch Dagblad ZATERDAG 20 APRIL 1946 <Slad en Omtrek DEN HELDEK IN de maand Juni zal den Helder een groot militair festijn kunnen meemaken, dat onder krachtige leiding van het O en O. Comité hier ter plaatse zal worden gehouden. Militairen uit geheel Noord holland zullen in een eerlij ken en sportieven strijd ieder voor zich, persoonlijk en in groepen, de overwinning pro- beeren te behalen tijdens een serie sportwedstrijden. Eenig in zijn soort, wat betreft opzet en organisatie, zal die mili taire sportweek een hoogtepunt vormen in het Heldersche gezel» schapsleven. Want ook voor het publiek zal de toegang tot de tal rijke wedstrijden gemakkelijk zijn; een maximum van 15 cent betee- kent tenminste niets. Dank zij het krachtige werk van den heer Bouman en verdere be stuursleden van O en O. is de or ganisatie al gevorderd. Het omvat voetbalwedstrijden, schietwedstrijden (K.S.O.). scherm- wedstrijden, zwemwedstrijden en athleitiekwedstrijden. Wij komen op dat programma nader terug. Er zal nog meer over worden gepubliceerd, zoodra verdere ge gevens bekend zijn. zooals: sport velden. tijden, aantal deelnemers, enz enz. Het aantal militairen, dat zich zal inschrijven wordt al ge schat op duizend. Dat belooft dus wat. En er zijn nog meer plannen in wording!! Op de vragen van den heer Mes betreffende terugtrekking van de marine uit Vlissingen, heeft de heer De Booy, minister van Marine, o.m. geantwoord, dat op het oogenblik een groot te kort bestaat aan marinepersoneel voor het bemannen van naar Nederl.-Indië uit te zenden sche pen en voor het op peil houden van de bemanningen der schepen in Nederlandsch-Indië. De vraag, waar marinebases in Neberand moeten worden geves tigd, is in studie, waardoor het niet mogelijk is thans hierop een antwoord te geven. Op het oogenblik is te Vlissin. gen niets aanwezig, dat in stand zou moeten worden gehouden ten einde een eventueele latere vestiging mogelijk te maken. VOOR AS, MILITAIREN Uitgaande van de landelijke R. K. Jongemannen organisa tie, de N.K.J.B., zal Zondag 28 April a:s: 's middags te kwart over 1 te Anna Paulonwa een conferentie beginnen voor de iongemannen, die straks onder de wapenen moeten komen. In de kerk zal de Weleerw. Heer Wilmink, Aalmoezenier te Den Helder, zich tot hen wenden terwijl daarna in zaal Kossen een zgn. Indië-bij eenkomst zal volgen, waarop het woord ge voerd zal worden door een E P. Missionaris, een militair en een medicus. In verband met de zeer belangrijke onderwer pen, welke daar ter sprake zullen komen, gebaseerd op in Indië opgedane ervaringen wordt iedere a.s. militair in gemoede aangeraden, deze conferenties niet te verzuimen. NOTARIS LEEUW ONTSLAGEN De Minister van Justitie heeft, op grond van het Zui veringsbesluit 1945, aan G Leeuw, notaris te Den Helder met ingang van 24 Aug. 1945 ontslag verleend. „A CHRISTMAS CAROL" De HBS.vereeniging hield Dinsdagavond in Casino een eerste avond na den oorlog voor leden en donateurs, waarbij als hoogtepunt van het programma de kerstzang van Ch. Dickens „A Christmas Carol" werd voor gedragen ddor Dr. J. B. van Amerongen, die de' vertaling had verzorgd. Dr. v. Amerongen gaf de toe hoorders eerst een algemeene kijk op Ch Dickens en zijn tijd, vervolgens "besteedde hij eenige oogenblikken aandacht aan de uitlegging van het werkje en ging vervolgens over tot het voordragen van de kerstzang. Ons bleek, dat de vertaling van Dr. v, Amerongen, al had hij die een' pogen genoemd voor een zoo goed mogelijke weerga ve, een meesterstukje was van taal en vooral van het weerge ven van Dickens eigen humor. Wie kent de inhoud van dit boekje niet? Steeds meer aandacht wordt er aan besteed en steeds meer wordt het gelezen. Het gegeven is niet uitermate origineel, maar juist de bijzon dere weergave en de aparte ver teltrant van Dickens, daarnaast de prachtige vertaling en de boeiende voordracht van Dr. v. Amerongen maakten het geheel tot een sterksprekende uitvoe ring. De jonge HBS'ertjes schenen dit alles niet zoo erg te appre. cieeren, getuige het nog al sto rende rumoer uit die hoeken. Als inleiding speelde mej 'L. Prins het „Stille Nacht Heilige Nacht", niet onverdienstelijk met hier en daar een misgreep en 'n slag verkeerd, maar de nerveu- siteit speelde hier en daar een klein partje. Na afloop van de voor dracht zongen mej. N. Rooden. burg en mej. L. Prins eenige Fransche chansons en 'n Duitsch Wander-liedje met pianobegelei ding door mej. C Westerbaan. BEVORDERINGEN BIJ DE MARINE Bij K.B. is met ingang van 16 Febr. 1946 benoemd tot Chef van het Bur. Scheepsbouw bij het Dep van Marine in vasten dienst Ir. G. dé Rooij; is met ingang van 1 Febr. 1946 be vorderd tot Kolonel der Marine, de tijdelijk tot dien rang bevorderden Luit.-Kolonel der Mariniers F. Lugt; is met ingang van 19 Januari 1946 bevorderd tot Hoofdofficier van Ad ministratie der 2e klasse bij de K.M.R. 6e Officier van Administratie der eerste klasse bij die reserve Mr. F. T. Marijn, voor zoolang hij de functie bekleedt van secretar s van den Com mandant der Zeemacht in Ned. O.I.; zijn met ingang van 1 Jan. 1946 be. vorderd tot Majoor der Mariniers K. M.R. de Kapiteins der Mar.niers KMR J. J. Goud. T. 0. Rikkers en P. H. E. Tat Je; zijn met ingang van 1 Mei 1946 be vorderd tot Vice-Aöm raai de tijdelijk tot dien rang bevorderde Vice-Adm. G. W. Stove fOUml) en de Schout bij Nacht C. J. Baron van Asbeck en P. Koenraad; is met ingang van i Mei 1946 aan df, V ce-Admiraals G W. Stove (O Uml.)C. J. Baron: van Asbeck en P. Koenraad, op bun daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend wegens langdurigen dienst, zulks onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten; door ben aan den lande bewezen; is met ingang van 15 Febr. 1946 tijd. bevorderd tot Hoofdoff'cier van Adm. der -tweede kl. K.M.R.de tijdelijk Officier van Administratie der 1ste kl. K M R C. Haringa, voor zoolang hij belast :s met de functie van pl.v. Korpscommandant bij de Ned. mili taire missie bij den Allied Control Council. (Wordt vervolgd.! DE SCHOOLVOETBAL- WEDSTRIJDEN Het programma voor: Dinsdag 23 April a.s. luidt als volgt: Af deeling A tweede ronde; i. winn. awinn. b; terr. A. 9.00 j. winn. cwinn. d; terr. B. 10.15 k. winn. ewinn. f; terr. C. 2.00 I. winn. gwinn. h; terr. A. 3.15 Afdeeling BI tweede ronde: b. winn. awinn. b; terr. B, 9.00 i. winn. cwinn. d; terr. A, 10.15 f winn. ewinn. Sch.2-Breez. terr. B 2.00 Afdeeling Bil eerste ronde; c. Lyceum HlChr. ULO H terr. A 2.00 d. Lyceum IVVGLO II; terr. B. 3.15 Afdeeling C; halve competitie; ULO II—ABS n: terr. C. 9.00 RKULO II—Chr.ULO I: terr. D 10.15 Chr.ULO Den Burg—Lyceum II; terr. D., 2.00 Afdeeling D eerste ronde: a ABS I—R.Landb.Sch. terr. C 10.15 Woensdag 24 April a.s.: Afdeeling A derde ronde: m. winn. i—winn. j; terr. A. 9-00 n. winn. kwinn. I; terr. B: 10.15 Afdeeling B I derde ronde: 1. winn. hwinn. i; terrein D. 9-00 m. winn. jwinn. f; terrein C. 10.15 Afdeeling B II halve competitie: Winnaar a—winnaar b; terrein B* 9.00 Winnaar cwinnaar d; terr. A.; 1015 Afdeeling C halve competitie: ULO H—Chr.ULO I; terrein C. 9.00 RKULO II—Lyceum B: terr. D. 10.15 Chr.ULO Den Burg—ABS II; terrein A: 2.00 Afdeeling D eerste ronde: c. Avondvakt.sch.-RHBS: terr. B. 2.00 d Mach.Avondsch.-Ulo I; terr. A. 3.15 Beschikbaar gestelde prijzen Door een aantal particulieren en bedrijven zijn prijzen beschikbaar ge. steld; Welke wij hieronder publicee. ren. De wedstrijden mochten steeds veel belangstelling ondervinden _van die zijden: Wiersma f 5; v. d. Hoff 5; De Haas Haarlem 10; Guittart f 10; Firma Neels plus-fours; Geus Jr. een bron zen beeld; v. Vendeloo 5: Berkhou wer f 10: Water- en Licbtbedrijven f 10; K XIII medaille en lauwertak; Makelaar l'koek voor den keeper die a.s Zaterdag de meeste doelpunten doorlaat!); Louwrier 2.50; mevr. W.v.D. f 10; Gebr. Meijer 10; Brak- hoven 5 legpuzzles; Gebr. Worm 1 pr. sportkousen; Mr. Mulder 3.50; R.Wit 1 worst; N. Goes idem; A. Smit f 10; pers. Gem) Ontvanger en Centr. Boek houding 16.15; Sportcommissie 25; Nutsspaarb f 5: P, Spruyt 10. OP WEG NAAR HUIS IJ.veer no. 9 is inmiddels vlot gekomen en is nu op weg naar Amsterdam, geflankeerd door de „Neptunus" en voorafgegaan door de sleepboot ging het heel langzaam stroomafwaarts door 't Noordhollandsch Kanaal. Het werk is op tijd klaargeko men en andere bergingen wach ten weer. TEXEL HET EI VAN COLUMBUS? Na Indië en de bandenbonnen behoort voor de jongeren het dansen tot het meest besproken probleem en wie van de jonge ren, die gezond is naar geest en lichaam, zal niet blij zijn om na veertig dagen hokvast te hebben gezeten, weer eens naar een ge zellig feest of balavond te kun nen gaan. Uit eigen ondervin ding zal men echter wel weten, dat niet iedere feestavond gezel- liig is en helaas komt het nog wel eens voor, dat de leiders van een bal of feestavond dingen naar voren brengen, die zij schijnbaar gewoon vinden, doch die voor ons ongewoon zijn, zoo dat dan meteen de gezonde sfeer zoek is. Met den Vastenavond hebben wij in katholiek ver band een goed geslaagde feest avond gehad, om nu geregeld zulke avonden te kunnen geven, zal men trachten een R.K. Dans. vereeniging op te richten. Een goed idee is het daarom, om meteen op den 2den Paaschdag een balavond te geven. Naar wij vernamen, zal de onverwoest bare Polaneband uit Den Helder present zijn. Met spanning wach ten we de dingen af, die komen gaan. SCHAGEN MARKT VAN DE WEEK Bood de Alkmaarsche markt reeds weinig peispectiei voor den veehouder, Scbagen was niet De- ter. Hoewel het peil der rundvee- prijzen van vorige week vrijwel gehandhaafd kon blijven, werd er tengevolge van de geringe vraag weinig verkocht, we,, was eigen lijk gezegd een stugge boel. Versche koeien t 375 tot t 625; .hoogdrachtige idem; gelde koeien f 300 tot f 550. Jongvee, pinken f 175—200. Met den schapenhandel was het al niet beter gesteld. Overhouders met 1 lam l 75; oude schapen met 2 lammeren f 90 100; idem zonder lammeren plm. f 70—80. De biggenhandel liep vlotter dan tot dusver. Alles was vrijwel ver kocht. noteering onveranderd. Ondanks de nabije Paaschdagen, bleken de konijnen niet veel duur der. Het duurde ongewoon lang eer alles verkocht was, en dit wekt gedachten aan prijsdaling in de nabije toekomst. Kippen onveran derd duur. Jonge f 20; oude 1 16; handel stug. Goede geiten waren er niet en de aangeboden dieren vertoonden dan ook alle mm of meer ernstige afwijkingen. Hoog ste prijs alzoo f 25 Geitebokjes f 2—3. BIOSCOOP Deze week draait in theater Royal 's avonds de geestige kleu renfilm „Spot niet mat spoken", terwijl 's middags van Paschen de cowboy-film „Waar het westen begint wordt vertoond. De eerstgenoemde is voorbehou den aan personen boven 18 jaar, terwijl de cowboyfilm ook voor 14- iarigen toegankelijk is. S.R.C.-NEEUWS Programma v. 2en Paasch dag. 22 April 1946: Kaagvogels 4SRC 2, 12 uur; SRC a— Holl. T. a iun., 12.30 uur. Opstelling SRC 2: doel: G. U. Appelman; achter: A. Sin- nige, Th. Beerepoot; midden: P. Beerepoot, J. Verduin, H Scholte; voor: C. Pannekeet, J Boerlager, D. Baars, H. Koo- men, J. Revers; reserves: Th. Kooyman, D. Huiberts. Ver trek per fiets 11 uur. SRC a iun.: doel: J. Heddes: achter: J. Baars, J. Stam; mid den: J. Beerepoot, H. Stikkel- man, C. Bongenaar; voor: Jb. de Moei, C. Brammer, D. van Straaten, Jb. Gouwenberg. P. Pannekeet. ANNA PAULOWNA Z.A.P.-NIEUWS Programma 2en Paaschdag: Texel 2ZAP 1, boot 10.30 u.' ZAP 2Succes 3, 3 u.: ZAP 3 Watervogels 3, 12 uur: Asp ZAP aSchagen a 1.45. Wij vertrouwen, dat de ZAP-aanhang haar club bij deze belangrijke wedstrijden zal aanmoedigen of vergezel len. DE GERUCHTEN, die lan gen tiid de ronde hebben gedaan, dat in Nederlandsch- Indië nog voorraden tabak aanwezig zouden zijn, welke voor export naar het moeder land in aanmerking komen, zijn dezer dagen van officiee- le zijde bevestigd. In de havenplaatsen wora'en kleine kwantiteiten tabak gevon den, en een eerste zending van 58 ton is reeds van Soerabaja on derweg naar het moederland. Hierbij bevinu'en zich 86 balen Deli-tabak, 320 balen Krossok en ca. 20 ton tabak van een kwali teit, welke vroeger niet naar het moederland verscheept zou zijn, doch die onder de huidige om standigheden hier ongetwijfeld welkom zal zijn. Omtrent de voorraden in het binnenland zijn nog geen gegevens bekend en hierover loopen de meeningen sterk uiteen. Het feit, dat tabaksfabrikan ten hier gerantsoeneerd' zijn. is in hoofdzaak te wijten aan ge brek aan Nederlandsch-Indische tabak. Bij voldoenden aanvoer zou d'e productie zoodanig kun nen worden opgevoerd dat niet slechts de vrije verkoop van ta- BREEZAND R.K. BIBLIOTHEEK We maken den lezers en le zeressen er op attent, dat er op eersten Paaschdag geen ge legenheid is om boeken te rui len. De bibliotheek is geopend den tweeden Paaschdag op den gebruikelijken tijd, dus vanaf na de Hoogmis tot 12 uur. baksfabrikaten binnen afzienba- i'en tijd hersteld zou kunnen worden, doch tevens zou dit een eerste en beteekenisvolle stap zijn op den weg tot herstel van de takaksmarkt in het moederland. Voorts zou de export van siga. ren, waarmede reea's op beschei den schaal een begin is gemaakt, verder kunnen worden opge voerd, aangezien thams wegens gebrek aan voldoenate grondstof fen slechts voor een gering ge deelte aan de buitenlandsche vraag voldaan kan wordn. In Januari van dit jaar is me degedeeld, dat een Canadeesch militair hof van onderzoek een onderzoek zou instellen naar de administratie van de Canadee- sche strijdkrachten in Neder land. Thans meldt Reuter uit Ot tawa. c'at bigade-gen. J. F. Les ter. stafchef van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland!, door de militaire autoriteiten te Otta wa wordt vastgehouden, als ge volg van aït onderzoek. Als zoo het groene hout is Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag en Woens dag 23 en 24 April, géén audiën tie verleenen. W ARMENHUIZEN. 19 April. 1600 kg witlof 5052; witlof II 31—39; 300 kg uien 26,20—26,30; 3500 kg rabarber 5260. NOORDSCHARWOUDE. 20 April. 10.900 kg witlof 2246; 6900 kg prei 7.70—9,70. QRZE JAAR geleden vierde heel Ursem feest ter ge legenheid van het zilveren ambtsjubileum van burge meester D. v. d. Heuvel, naar wien bij die gelegenheid het initiatief daartoe kwam uit de burgerij de voornaamste straat in het uitbreidingsplan Burgemeester v. d. Heuvel straat genoemd werd. Dat loos zijn Hosannah. Thans, sinds de bevrijding, poogt men van ze kere zijde zijn terugkeer .als burgemeester te verhinderen. Dat is zijn „kruisig hem". La ten wij er direct aan toevoe gen, dat de deelname aan deze actie tegen den burgemeester niet algemeen is, zooals die aan de viering van zijn jzïlve- ren jubileum. Bijna een iaar is sinds de be- vrijaing verloopen en nog is bur gemeester Vam den Heuvel niet in zijn functie hersteld. Niet om dat hij door de zuiveringscom missie te licht bevonden werd, doch omdat zijn tegenstanders, gebruik makend van de in Mei 11945 ingetreden situatie hem weg willen werken. 'n Voorloopige maatregel Toen de heer v. d. Heuvel na de bevrijding weer op zijn post verscheen, na van 14 Mei 1944 te zijn ondergedoken, werd hem ten Raadhuize een schrijven overhandigd van het Prov. Be stuur, waarin hem werd mede gedeeld. dat hij als burgemees ter werd vervangen en in de uit oefening vain zijn functie als se cretaris werd gestaakt. De C. d. K. was hiertoe krachtens art. 2, lid 3 van het Regeeringsbesluit van 5 Sept. 1944 bevoegd, wan neer naar zijn oordeel een bur gemeester op grond van diens houding tijdens de bezetting niet geacht wordt het vertrouwen der ingezetenen te bezitten. Wij ver melden dit nadrukkelijk, omdat, wanneer er sprake van zou zijn, dat burgemeester v. d. Heuvel het vertrouwen van zijn ingeze tenen niet bezit (hetgeen nog moet blijken), dit zeker niet het geval is op grond van zijn hou ding tijdens de bezetting, toen hij voorging in verzet, sabotage en illegale actie. Doch laten wij niet vooruit loo pen op onze conclusie. Er was in die dagen van Mei 1945 niet veel voor raoodig. om een tegenstander weg te werken; immers, in een toelichting op het Zuiveringsbesluit (zie Com mentaar 8 Mrt. 1945) lezen wij, 6» dat de autoriteiten, bevoegd tot dit „voorloopig buiten dienst stellen", er niet volledig van ver zekerd behoefden te ziin, dat de critiek op. of de verdenking van den betrokken ambtenaar beslist gegromd was. Van welke zijde kwamen de in lichtingen op grond waarvan de C. d. K. tot dit besluit kwam? Het is voor ons geen vraag meer. De eerste poging van heimelij ke wroeters was geluikt. Zij slaag, den er zelf in gebruik makend van de machtsorgie, die in de eerste dagen na de bevrijding heerschte, aten burgemeester en diens gezin uit de gemeente te verbannen en sindsdien woont hij in een andere gemeente. Deze uitzetting uit zijn gemeente mist o.i. eiken rechtsgrond. Hoewel staking" een voor zorgsmaatregel is en in wezen geenszins oneervol (de gestaakte ambteraar blijft in het volle ge not van inkomen en alle voor- deelen aan de uitoefening van zijn functie verbonden) moest de. ze voorzorgsmaatregel tegen den heer v. d. Heuvel die alleen als secretaris gestaakt was en als burgemeester siechts tijdelijk vervangen werd, bij zijn gemeen- tenaren toch wel den inidruk wekken, dat iets niet in orde was. De booze geruchten, waar bij de burgemeester zelfs als col laborateur en jodenverrader werd gedoodverfd, bleven dan ook niet uit en doen nog gretig de ronde Uitspraak Zuiverings commissie. De zuiveringsmolên maalde langzaam en het duurde ruim een half jaar voor burgemeester v d. Heuvel zich voor de zuiverings commissie, onder voorzitterschap van Prof. Dr. v. d. Bergh, kon verantwoorden en verdedigen te gen de'klachten en beschuldigin gen jegens hem ingediend. Hier over kunnen wij kort zijn. Dege nen, die voor de zuiveringscom missie de door hen gedane klach ten moesten toelichten, zullen zich daarover slechts kunnen ver heugen, want zij sloegen daar eer der 'n figuur van verdachte dan van getuige. Wij waren in de gelegenheid van deze klachten kennis te ne men, alsook van de behandeling door de commissie en kunnen daaruit concludeeren, dat open baarmaking hiervan den burge meester ten volle zou rehabilitee- ren, doch degenen, die ook nu nog in het dorp heimelijk tegen den burgemeester ageeren, in een op z'n zachtst uitgedrukt onaan gename situatie zou brengen. Voor de rehabilitatie van bur gemeester Van den Heuvel wat (Vervolg pag. 7) hi? zegge verde onjui tieke ooger begri noem krijgi moet sentii lieke selen maat lever Ve greps doen teger of ge schil! De gens tuigi deze kund kathi liik He zijn, niet de reel ons En uitdi aan\ gron lijke orde gror selei t. e gebc D( deze nen, ook ten ving satic plaa telij and' het een van "W proi nen van Proj verc en opir lijs me eer iede Se

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2