1 r SPANNING IN OOST EN ZUID Nieuw Noordhollandsch Dagblad 5 DE TEXTIELPUNTEN BLIJVEN GELDIG Over de rede van kapitein Pielage Zwarte eieren! Boebi T rep en Jippie Jee in Nederland Alcmaria en De Boys vrij K.F.C. naar Volendam West-Frisia—Z. F. C. Forward naar Zwaag ZATERDAG 20 APRIL 1946 Kathedraal Kapittel en op 17 Septem |ir 1929 werd hij daarin tot Proost benoemd. Tweemaal trad hij op als Vicaris.Capitula. ris van het Bisdom Haarlem, nl. na het overlijden van Mgr. Cal- lier en van Mgr. Aengenent, Intusschen was hij reeds in 1913 geheim Kamerheer van den Paus geworden en ter gelegen heid van zijn 40-jarig priester feest in 1928 benoemde Paus Pius XI hem tot Protonotarius Apos- tolicus In 1939 moest Mgr. Tas. kin wegens gevorderden leeftijd het presidium van Warmond neerleggen. Buitgewoon groot is het aan tal priesters dat aan hem hun opleiding te danken heeft en in wien zij een uitnemend leeraar vonden, een geboren paedagoog, wien het bij zijn aftreden als president niet aan waardeering voor zijn jarenlangen verant woordelijken arbeid ontbroken heeft. Ook de regeermg erkende de vele verdiensten van mgr. Tas. kin, die Officier in de Orde van Oranje.Nassau en Kidder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw was. Aangezien de vooruitzichten voor de textielvoorziening, al thans op iets langeren termijn, gunstiger zijn geworden, zullen de in omloop zijnde speciale pun ten ook na 30 April a.s. geldig zijn. De nog niet gebruikte punten van de textiel- en lecierkaart zijn eveneens na 30 April geldig. OP ONS VERWEER (van 13 April) tegen de rede van kapt. Pielage in 't Zand, zooals deze in de Nieuwe Schager Crt. van 10 April was weergegeven, zond kapt. Pielage ons dd. 15 April een uitvoerig betoog. Wij hebben hem dd lo April in een persoonlijken brief omstandig geantwoord. Uitvoerige polemieken in de krant zijn nu eenmaal onmogelijk en kapt. Pie. lage kan overigens niet klagen, dat wij hem niet herhaaldelijk royaal hebben behandeld. Maar bovendien wordt in het weder woord geen enkel nieuw ge zichtspunt geopend. Dit maakt nieuwe gedachtenwisseling doel. loos. Voor zoover P. recht heeft op verweer, willen wij een en ander samenvatten. 1. Ons opschrift („Een katholiek tegen de katholieken") zou on waar zijn. Wij antwoorden: naar de letter wel, maar naar den geest niet. De K.V.P. vertegen woordigt Katholiek Nederland; dat doen niet de „zeer weinige katholieken" (zooals een gezag hebbende stem het dezer dagen formulerde), die haar niet steunen. 2. Er is niets beslist, want de verkiezingen zijn pas op 17 Mei! Wij antwoorden: Wij schreven zeer dui delijk, dat over het bestaan van een eigen Katholieke Partij beslist is en dat het dus geen zin heeft daar nu tegen te fulmineeren. 3. Wij zijn niet onfeilbaar en had den niet af mogen gaan op een kran tenverslag. Wij antwoorden: Onze feilbaarheid zijn wij ons volkomen bewust. Dat het verslag het gedaan kan hebben is een oud argument. Indien er onjuistheden instaan, moet kapt. P. beginnen met aan de N.S.C. te verzoeken, verbeteringen op te nemen, terwille van de juistheid in de voorlichting! 4 Wij zijn beleedigend geweest enliefdeloos'! Wij antwoorden: wij hebben ons weloverwogen; be- heerscht en verantwoord uitgedrukt; nadat we tot schrijven zijn overge gaan mede op aandrang uit het rayon Schagen, waar men om een duidelijk antwoord vroeg. Hadden wij de liefde niet betoond, dan zou de heer P. nog wat anders hebben beleefd. 5. Wij maken stemming tegen de P.v.d.A. in zake Indië. Wij antwoor den: Wij verzetten ons tegen een uit lating op een vergadering van de P.V.d.A., dat de Regeering in zake Indonesië de vruchten plukt van haar wijs beleid. En wij stelden vast; dat honderdduizenden Rijksgenooten die wijsheid van dit beleid in twijfel trekken. 6. Het huidige optreden van de K.V.P. is niet in het belang van het land en dat een half millioen Katho- leken daar anders over denken; zegt mij niet zoo heel veel. Wij antwoorden Wat moet je daar nu op zeggen? Wanneer wij den heer P. voorhouden wie het was die er geliefkoosd de stelling op na hield, dat de minder heid altijd gelijk heeft, zou hij weer verklaren dat hij als katholiek en als Nederlander beleedigd was. Daarom zwijgen wij maar. 7. Personalistisch en democratisch socialisme erkennen het nauwe ver band van godsdienst; levensbeschou wing en politiek. Wij antwoorden: Dat stond zóó niet in het verslag, maar wij nemen er nota van. Maar wat beteekent "erkennen" in de prac. tijk? Het is toch duidelijk dat het verband tusschen godsdienst en poli tiek het best tot zijn recht komt in de K.V.P.! 8. Radicale politiek is levensnood zaak voor ons Volk. Wij antwoorden: Aceoord, mits vast staat, in welke richting die radicale politiek gaat; dat is nl. niet onverschillig! De C.C.D. heeft bij Lunteren ongeveer 10.000 clandestiene eie ren achterhaald; de betrokken personen werden achter slot en grendel gezet. Ja, op Vastenavond hadden de vier een extra glaasje brande wijn op hun bier genoten. De vier, dat waren dus de harde Japek Kroest, de goedzakkige boer Krelis, de levenservaren Kobus van Dijk en de monnik, achtige Bertus, Elders in de groote dorpen liep op Vastenavond het volk naar de versierde herbergzaal om er te dansen en te hossen, en ver der in de steden staken de men. schen zich in andermans plunje; daar waande zich de agent den burgemeester en elk meisje zich 'n prinses. Maar in 't gehucht van de witte hofstee en 't lan delijke kroegje doemden de man nen uit de donkerte op; zij speel den hun vurigheid weg in twee. en-dertig kaarten, dronken een glas, wonden zich wat driftiger dan gewoonlijk op en waren daarna bereid om 's anderendaags zich deemoedig met asch te laten bestrooien. Zoo was 't ook gegaan, nu Ja- pek den kolder in den kop, den duvel in de ziel had zitten. Het aschkruisje kon 'na glad gestolen worden, maar hij had niet kun nen verhinderen, dat de vette, beduimelde kaarten met een ze kere plechtigheid werden ver brand. 't Laatste was verdorie hard noodig; de poppen waren bepaald onherkenbaar, toen 't spel uit den zak van Japek kwam, die de kaarten trouw be waarde. Bij 't tweede glaasje brandewijn had Bertus gezegd: „Nou, daar gaan ze dan; ze zijn moe gespeeld!" Al drinkend en zwetsend had den ze de kaarten nog eens van hand naar hand doen gaan. In 't schaarsche licht van een muur lamp kon boer Krelis amper meer zien, of op ruitenaas 't paleis op den Amsterdamschen Dam, dan wel het Raadhuis op den Rotter. damschen Coolsingel stond afge. beeld Kobus wist uitsluitsel te geven; die kende als veekoop man al de acht stadsgezichten, welke op de vier azen werden vertoond. Daar bleven de drie anderen ver bij achter. Toen werden nog eens de ko ningen goed bekeken. Krelis vond zich terug in harte'nkoning; waarachtig, hij leek er 'n sikke. pitje'op. En Kobus zag zich terug in schoppenheer. Ach ja, zoo waarde toch ook de geest der maskerade door de gelagkamer van het in eenzaamheid en. duis ternis verlaten kroegje. In de boeren herkende men duidelijk den notaris en den dokter en 't is zonde van het te zeggen, maar Japek Kroest hield het bij hoog en bij laag vol den pas toor. Eindelijk kregen de dames de beurt „Klavervrouw is krek Dina van 't Veer", schreeuwde Japek; hij sloeg 'n heel glaasje brandewijn naar binnen. Kobus van Dijk was ook in de stemming. „En hartendame is Maria Vernimmen!" lachte hij sarrend „Nee, daar lijkt wis en drie mijn Aagten op", zei boer Krelis oolijk. •Hemel, de vrouwen gingen over de tong. De mooiste konin gin verbeeldde voor ieder der mannen de liefste dame, zij mocht een schommelboerin we zen, zij mocht een strufsche felle boerenmeid zijn, zij mocht een herinnering beteekenen of een onstilbaar verlangen. Toen riep opeens Bertus Pere biet: „Maar dat is Japek Kroest en anders niet!" Hij legde een nog ivoorblanke kaart op tafel, een kaart, die nooit gebruikt en altijd opzij geschoven, maar na het spel trouw weer bij het pak gevoegd werd. „De nar!" brulde Kobus. „Nee, da's de nar niet. Deze nar lijkt op den duvel. Zie, hij loopt op bokspooten!" „Maar 't snuitwerk.. Jongen- Japek, je heeft er den aard van", grinnikte Krelisboer. En 't was zoo, eerlijk! Japek leek een weinig op den nar uit het kaartspel met z'n grijnzen. den, spottenden, hoogmoedigen kop. Kroest werd er op Vastenavond niet nijdig om. Hij deed, alsof hij er veeleer éen glorie in zag. „Dan maar de duvel!" vloekte hij. „Hoe kan 'n christenmensch het zeggen", zei boer Krelis zacht. En Bertus Perebiet nam de kaarten op om ze in de groote kachel te verbranden. „Op derden Paaschdag spelen we weer", merkte Kobus op. „Bertus zorgt voor 'n nieuw spel", zei Krelis „Japek bewaart ze weer in z'n vullen zak", grinnikte Bertus, Bij die woorden laaiden de vlammen op. „Ik geef nog één brandewijntje en dan sluit ik", deelde de kaste lein mee Hij lachte zoo stil en klaar daarbij dat Kobus zei: „Perebiet heeft 'n goei bui" „Die heb ik altijd, op Aschdag zoo goed als op Pascnen", ant woordde de waard. Hij zwaaide de brandewijnflesch, botste tegen Japek op, liet een puntje potlood van achter 't oor vallen om 't op te rapen en. hij zag kans Japek wat in den jaszak te futselen. Ja, Bertus had een prettig hu meur en hij had het niet verlo ren, toen hij zag, hoe de vlam men zich wierpen op de poppen van het kaartspel: en hij meende in de hel te blikken. Daar wer den koningen en' boeren en schoone vrouwen in de hitte van het vuur verteerd. En de nar de duvel! De Stille Week is gekomen met Witten Donderdag vol zon en kleuren van lentebloemen en de wegen, bereden door de bruine sjeezen van 't boere'nvolk, dat zijn Paaschbiecht spreken ging. En Goede Vrijdag volgde met een bedekten hemel en een on uitsprekelijke verlatenheid over de velden Japek hield voet bij stuk. Hij had het zich nu bewust voorge nomen: de pastoor kon vergeefs naar hem uitkijken. Zichzelf zou hij in opspraak brengen; het domme volk moest er maar aan gewennen. Zoo moest hij zelf: er aan gewennen. Het zou met den tijd wel lukken en in Dina van 't Veer zou hij zijn vrede vinden. Hij bleef dien middag thuis, gelijk een ieder. Graag had Ja. Eek de akkers opgedoold en was ij gaan zwerven zonder doel. Tegen drieën begonnen de meiden den rozenkrans te bid den. Haar stemmen klonken ge dempt en mild en Japek voelde zich gevangen als in een nonnen klooster. Plotseling stond hij op. Dat ge femel hield hij in zijn omstandig heden en op zoo'n dag toch niet vol. Hij moest er uit. Hij stopte de vuisten in de broekzakken; hij trok ze terug; hij duwde de knuisten in z'n jaszakken; hij nam ze weerom. En hij had wat tusschen de vingers van de rechterhand „Vierde geheim", zei de dui delijke stem van Maartje, de melkmeid, „Christus draagt Zijn kruis naar Calvarië.... Onze Vader Japek Kroest keek op zijn por. tret, den duvel uit 't kaartspel, dien Bertus 'm in den zak ge. futseld had. 'n Gezicht zonder menschelijkneid, potsierlijkheid zonder gezonden zin, gegrijns en gegrinnik, valsche oogen en ver. wrongen trekken. „Dat ben ik", schoot het Ja pek door het brein. „Wees gegroet, Maria zongen de meiden. „Dat ben ik geworden. Verduveld, hoe komt Satan in mijn zak?" „Verduveld, hoe komt Satan in je ziel?" herklonk de vraag als 'n verre echo in zijn oore n. De starre boer schrok. Hijt moest er uit; de kamer werd. hem te benauwd. De klok sic eg drie uur. „Christus sterft aan het kruis," zei Maartje Japek vluchtte. Hij vluchtte naar de kerk, naar de kamer van den pastoor, naar de ein- delooze vlakten van Gods ge nadigheid. Op den derden Paaschdag werd er gekaart met een spik- slinternieuw spel. Er werd over pastoor noch bekeering gesproken. Alléén zei Japek, toen de glaasjes brandewijn klaar stonden: „die duvel ver scheuren wij maar, daar spe len we toch niet mee." „En we laten hem niet met ons spelen", zei Krelis, die zelf toch om de maan geen heilig boontje was. Toen gingen de kaarten rond. ""TENZIJ", vervolgde de Hooge Hun, jullie ons veilig over de grens brengt van „Germania". Verslagen als het scheen stonden Jippie Jee en Boebi Trep naast elkaar te kniezen. „Laten we het doen", zei Boebi, den weg naar Ger- m.ania is lang en de jeep is vlug! Daarbij gaven ze elkaar een knipoogje. „Oké broer!" Wir ge hen nach deine Heimat!!" zei Jippie tegen Hooge Piet. De wedstrijdenreeks welke voor 2e Paaschdag is vastgesteld is niet minder uitgebreid dan die van vorige Zondag. De belangrijkheid echter is in vergelijking met vo rige week beduidend minder, al thans in het Westen. Zoo zal in de le klzisse Afdeeling I Ajax bij EDO weinig moeite hebben, terwijl we van Vo- lewijckers de zege in eigen home op Xerxes verwachten. 't Gooi moet tegen Emma, wat de Hilversummers nog vaster op de onderste plaats doet komen. In Afdeeling II hebben we in DHCHaarlem toch nog een zeer belangrijke strijd. Het kan DHC best de bo venste plaats kosten, temeer daar èn Sparta en Blauw Wit morgen wel zullen winnen. In Afdeeling III waar Go Ahead aan de spits gaat en morgen ze ker wel van Wageningen zal win nen, is Be QuickNEC die beide op Go Ahead volgen, de groote strijd. Dan hebben we hier nog de derby ENSCHED. BOYS—ENSCHEDE waarvan men een thuisclubzege verwacht. In afdeeling IV vragen BW, NAC en Longa de aandacht. De eerste zien we uit van RKFVV en de laatste eveneens uit van Helmond winnen. NAC heeft een vrije dag. In afdeeling V zal Heerenveen haar positie aan de spits wel we ten te handhaven nu het tegen Achilles gaat. Verder hebben we hier de stad Groningen tegen de Friesche clubs. Vooral Be Quick zal het in Leeuwarden tegen de club van dien naam niet gemak kelijk hebben. In de Limburgsche afdeeling gaat het practisch tusschen Lim- burgia en MW. vandaar dat LimburgtaMW voor Tweeden Paaschdag aller belangstelling heeft. Ze staan er als volgt voor: Limburgia 16 11 1 4 23 39-18 MW 15 9 4 2 22 54-25 District I 2e klasse A staat de leidende KFC-ploeg nog voor een lastigen uitwedstrijd, nl. Volendam. Alcmaria en De Boys zijn vrij. Zal WFC daarvan kunnen profi- teeren met DWV op bezoek? West-Frisia ontvangt ZFC wat haar weer op de mooie tweede plaats kan brengen. In de 3e klasse B gaat Helder bij Meteoor een zeer lastigen uit wedstrijd tegemoet en daar er voor Hollandia in HollandiaGVO wel winst zit kan het nog wel weer eens gaan spannen onder de staartclubs. In afdeeling C staat HRC voor de zeer moeilijke klip „Bever wijk". Haar medeprependenten Kin- heim en HFC achten we in staat te winnen. In afdeeling D heeft Schagen wat goed te maken. Zal WA hiervan het slachtoffer worden? Succes geven we tegen Schoten geen kans. In de 4e klasse afdeeling A is Watervogels aan haar eer ver plicht van Schoorl te winnen. ESW heeft weer eens een mooie kans een plaatsje op te schuiven met Atlas als gast. In afdeeling B wacht den lei ders een warme ontvangst in Zwaag. Spelen de West-Friezen inderdaad als in de eerste helft van den strijd in Hoorn, nu dan hebben de zwart-witten de pun ten nog niet in de zak. En al neemt West-Friezen een vrij be scheiden plaatsje op de ranglijst in, toch is zij een van de best spelende ploegen uit deze afdee ling. WW wint natuurlijk van MFC en Grasshoppers van Sporters. SEW gaat naar DES. Het zal spannen. We achten „Nibbix" geenszins kansloos. Tweede Paaaschdag zal DE bollendag worden. Narcissen, tulpen en hyacin- then zullen dan in hun volle schoon heid bloeienwaarvan deze recente foto uit de Bollenstreek een overtuigend hewijs l«.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 5