JSlad cm o mirek I tusschen het meisje Van Vrouw tot Vrouw „Temidden der gevaren klinkt het Alleluja" 1 I r Paus Pius spreekt Katho lieke jongeren moed in De hoop van Katholiek Frankrijk f - éM atjk fc> TWÊÊ^èê DE EERSTE BEDEVAART NAAR LOURDES CENTRALE STIEREN KEURING De melkrijkheid van den veestapel Betaalde amateursbands mogen niet optreden Schepen als schade vergoeding Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland WOENSDAG 24 APRIL 1946 Nieuw Noordhodandsch Dagbfad Tijdens de ontvangst van de afgevaardigden op het congres der katholieke jon- geren te Rome, hield Z. H. Pius XII een toespraak waar. in hii wees op de houding, welke zij tegenover de hui dige politieke vraagstukken moesten aannemen. Gij komt hier alëlas de Paus in den bijzonder ernstigen tijd waarin de volken de keuze hebben tusschen het leven en den dood, tuschen zegening of vervloeking, onze tegenstan ders meenen, dat het oogen- blik van handelen thans is aangebroken. Zij vestigen hun hoop op de verkregen resultaten en daarom moet ate Katholieke Actie zich ook tegen dezen laatsten keeren en het lichaam- voeden om de ziel te kunnen redden. Het volk moet een steeds grooter aandeel in het openbare leven nemen, hetgeen a'e noodzakelijkheid met zich brengt dat het een juist in zicht in zijn rechten en verplich tingen krijgt, meer in het bijzon der in het kiesrecht. De Katho lieke Actie is geen politieke par tij, doch zij moet daar om niet minder de- katholieken voorlich ten omtrent hun belangen, die thans gevaar loopen ten opzichte van de kinateren, het huwelijk en het gezin en de gemeenschap. De lessen uil het verleden, be vestigen de ervaringen van het oogenblik. De gevaren, die ons thans bedreigen zijn, de echt scheiding, a'e godsdienstlooze school, de slechte boeken en de openbare vertooningen. De ge schiedenis leert dat volken, die het geloof verzaakten moeilijk daartoe terugkeerden. Onze te genstanders keeren zich niet te gen een bepaala'e christelijke leerstelling, doch tegen het geheel daarvan. Daarom is het de plicht van de Katholieke Actie de christelijke leerstellingen terug te brengen tot hen, die zich daarvan verwijderd hebben. De Paus sprak tenslotte de af gevaardigden moed in door te zeggen, dat te midden van het oorlogsgeweld, a'e tweedracht en de tranejj. he_t Alleluja van Pa sehen weerklinkt. Aan alle aan wezigen schonk hij den zegen. Op Paaschzaterdag vond in de Notre Dame te Parijs de pries terwijding plaats in tegenwoor digheid van Mgr. Suhard, Kar dinaal-Aartsbisschop. Aan niet minder dan 139 Levieten werden de handen opgelegd. i li I 1 'I' li i|i 7 jfc •irS* i §*-#&• v ■■&&///£4§BSBS&<iBBL 1 éi I WmmÊÊËkÊËËÊÊÈ Ter gelegenheid van de viering van den eersten verjaardag, der bevrijding van Weenen werd een groote militaire parade gehouden voor de vier Gealli eerde militaire bevelhebbers. V.l.n.r-: Maarschalk Koniev (Sovjet-Rusland); Generaal Mark W. Clark (Ver, Staten) Col. Gordon Smith (vertegenwoordi ger van den Britschen bevelhebber) en Generaal W. Lethouart (Frankrijk) AP P. Ter gelegenheid van het Paaschfeest kwamen dit jaar de eerste bedevaartgangers uit Pa rijs te Lourdes aan. Huil aantal bedroeg 7000, .waaronder 4500 kinderen Men verwachtte nog een groot aantal bedevaarten uit België, doch met het oog op den toestand der voedselvoorziening moésten deze worden afgelast. EKEEZAND L.T.B.-VERGADERING Dezer dagen werd onder den nieuwen voorzitter, den heer Ant. Meijer een vergadering gehouden van den L.T.B. Voorzitter heette speciaal welkom de nieuwe be stuursleden. de heeren G. Berbée en W. Prins en verheugde zich in de goede opkomst "van de leden. Medegedeeld werd dat de distri butie van laarzen in het vervolg zal gaan via de afdeelingssecreta- rissen van de standsorganisaties over de Stichting v. d. Landbouw. Vervolgens kwam op voorstel van het Hoofdbestuur in be handeling de oprichting van een T.B.C.-fonds. Indien de helft der leden (ruim 6000) deelneemt, kan dit fonds in het leven worden ge roepen. Kosten f 6.per jaar voor 't geheele gezin. Entree f 3.Ver goeding 50 pet. van de verpleeg- 'kosten. De grootste helft der aan wezigen gaf zich direct op; de an deren onder voorbehoud, wegens de mogelijkheid van reeds verze kerd zijn bij bestaande fondsen. Als derde belangrijk punt kwam aan de orde „Roeheffing". Door 'f Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten is voorgesteld om de heffing, ten bate van het surplusfonds te doen geschieden in den vorm van 'n toeslag per R.R., inplaats van de gebruikelijke heffing in procen ten op de bloembollen, welke uit gevoerd worden. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, 't Grootste bezwaar was, volgens veler mea ning. dat 'n kweeker met 'n slecht gewas bollen, hetzelfde moet beta- Een van de grootste problemen van dezen tijd is wel het dienstmeisjes- vraagstuk. Het is reeds van vele zij den belicht en men zoekt naarstig naar een oplossing, doch feit is, dat deze nog steeds niet gevonden is en de huisvrouwen dus zelf aan den slag moeten. En ik geef direct toe, dit is in vele gevallen bezwaarlijk; niet alleen, dat cfe huisvrouw er onder lijdt, maar ook haar gezin. Zij, die dus in het gelukkige bezit zijn van "eene hulpe", mogen dit dan ook wel extra waardeeren. Waardee- ren, hetgeen voor velen onzer slechts een werkwoord is zonder meer, ter wijl het in praktijk gebracht zoo on noemlijk veel kan doen. De mensch is altijd zeer gevoelig voor blijken van waardeering, vooral wij vrouwen. Uw dienstmeisje, hulp in de huis houding, of hoe U haar noemen wilt, maakt hierop geen uitzondering. Nu wil ik hierme de niet beweren; dat U haar 's mor gens thee en be schuit op bed moet brengen, plus een privé badkamer, en 4 weken vacantie in het buitenland, als extraatje. In tegendeel. Waarcïeering hoeft niet al tijd uitgedrukt te worden in stoffe lijke blijken, doch een enkel woord zoo op zijn tijd doet soms veel meer. In den regel Jneer; dan men zelf wel beseffen kan. U moet niet alles vanzelfsprekend vinden en Uw meisje beschouwen als een sloofje, een voorwerp in Uw huishouding, welke U door het werk heenhelpt. Het is ook een mensch, die recht 'heeft op een menschwaardig bestaan. Een mensch, welke Uw ha telijke opmerkingen en geringschat tingen iederen dag opnieuw voelt als fijne speldeprikken, net zoolang tot zij het beu wordt en bij U weggaat. Natuurlijk deugt bij Mevrouw in zoo'n gieval het meisje niet; maar Me vrouw vergeet doorgaans dat de schuld bij haar ligt. 't- Zijn dan ook dikwijls dezelfde Mevrouwen-, die zoo verschillende malen per jaar van dienstmaagd wisselen. Het kan echter ook anders. Een flinke dosis tact van de zijde der huisvrouw en een wederzij dsch goed begrijpen zijn onontbeerlijk. En wan neer er nu eens een kopje van Uw beste servies door haar sclruld gebro ken is, fiat, iedereen kan zoo iets overkomen. Een klein berisping en warschwing om voorzichtig met Uw porcelein of aardewerk om te gaan, is voldoende, maar kijk a.u.b. niet den geheelen dag zuur. Laat Uw ineisje zich niet zoo 's morgens moe ten afjakkeren, wanneer zij 's mid dags haar vrije middag heeft. Voor haar is het genoegen er dan al hee- lemaal af, omdat zij doorgaans te moe is, om van haar middag te ge nieten. Wanneer Uw dochtertje lastig is in het bad, verwijt dan Uw hulp niet dat zij onhandig met kinderen omspringt, doch bestraf Uw dochter tje. Dergelijke futiliteiten, die feite lijk niets te beteekenen hebben, zijn toch zeer belangrijk en dragen veel bij tot de goede verstandhouding ster.haar weTk^eS- Natuurlijk wil ik niet alles goed praten. Het gebeurt dat het meisje lui is slordig en en royaal met Uw huishoud- attributen omspringt. Wanneer na eenige berispingen dit niet ver betert, doet U beter haar te ontslaan. U bespaart U daarmede een gesneu veld servies, een stoffige boel, een gespannen verhouding in huis en een voortdurende vermoeiende controle op al het werk. Doch wanneer U een lot uit de loterij heeft, een meisje wat haar ge_ wicht in goud waard is, een frisch vroolijk kind dat eerlijk haar best doet, waardeer het dan. Waardeer haar goede bedoelingen, al bent U 't er soms niet heelemaai mee eens. Laat U 'eens verwennen wanneer zij dat wil of helpt U zelf ook eens mee; wanneer dat noodig is. Beschouw Uzelf en Uw personeel als een N.V., die er is om het gezin te verzorgen. Een N.V. waarbij U de touwtjes in handen houdt, maar waarbij de aandeelhoudsters zoo nu en dan, zoo niet stoffelijk, dan toch zeker een geestelijk dividend krijgen uitgekeerd. JACQUELINE len als z'n collega met 'n best ge was. 'n Ander bezwaar is althans voor dit jaar dat vele kweekers reeds hun bollen hebben verkocht onder conditie „zonder eenige kor ting" en nu toch die korting krijgen onder andere vorm. Besloten werd,* het voorstel Roe heffing te steunen, om de groote voordeelen die het biedt, doch bij het bestuur van de kweekersvak groep aan te dringen, maatregelen te treffen, dat aan genoemde be zwaren tegemoet wordt gekomen. Bij de rondvraag werd o.m. ver zocht, te trachten autobanden te verkrijgen voor landbouwwagens. BLOEMENSHOW Gedurende de Paaschdagen kon men weer een nieuwe col lectie bloemen bewonderen m het Veilinggebouw alhier. 't Geheel bood een fleurigen aanblik, terwijl de sfeer in de ruimte nog veraangenaamd werd door gramophoonmuziek. We zagen weer velerlei soor ten narcissen, terwijl thans ook de tulpen van de partij waren. Vooral de stand van Bloemen magazijn G v. d. Park alhier trok aller aandacht.' tuinplanten, bloemen, planten, rietmatten, 'n Keurig geheel! Ook had men een apart ge deelte gereserveerd voor de di verse'ziekten in plant en bloem, o.a. virus-, geelziekte, aaltjes- Om tot de eigenlijke bloemen te komen: de narcissen voerden nog den boventoon. De noemen van Gebr. Kapi- teijn: poetaz Geranium; dubbel ïnglescombe Gebr. Haver: dubbel Camelia; Inc. Zeeland (groote bloem); Tr. T Mrs. R O. Backhouse, 'Ant. Meijer: Barril La Riante en 'n prachtige Inc. Scarlet Ele. gans, geen naam van inzender. Dit zijn slechts enkele exem plaren uit 't geheel. Zooals gezegd, thans waren ook tulpen geëxposeerd. We merken vooral op van inz. F v. Lierop: E.v.t. Couleur Car dinal; D.t.v. Electra, een fraai exemplaar, roosvorm. P. v. Kooten exposeerde o.a. met': Species Praestans Fusilier en Kauf Vivalai. 'n Typisch gekroesde kroon. rand vertoonde de D.v t. Frin ged Beauty van Gebr. Haver. Dan noemen we nog van J. Berbee de M. T. Krel. Triumph. Hierihede willen we niet te kort doen aan de andere inzen ders, die ook heel fraaie exem plaren lieten zien. ANNA PAULOWNA KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Vrijdag 26 April a.s., te 20 uur, zal er in café Alkemade een al- gemeene ledenvergadering wor den gehouden van de R.K. Kies. vereeniging alhier. Doel van deze Vergadering ,,is: candidaat- stelling voor de a.s. gemeente raadsverkiezing Leden der R.K, Kiesvereenï- ging, kent allen uw plicht en verzuimt niet deze vergadering bij te wonen. Het gaat om en voor uw eigen belang, Z.A P-NIEUWS Zondag heeft ZAP I de reis naar Texel tot een goed einde weten te brengen en heeft Texel II met 2—1 geslagen en zich vas ter aan den titel geklampt. Uit de twee resteerenöe wedstrijden tegen Succes II, die momenteel de tweede plaats bezet en onze plaatsgenoote BKC, moeten nog twee punten behaald worden om kampioen te worden. De .wedstrijd zelf stond niet op het peil, dat we wel eens van onze mannen gewend zijn en met de rust was de stand nog dubbel blank. De tweede helft bracht toch uitkomst en twee mooie doelpunten van Klaas en Janus brachten den stand op 20. Toch kon men niet verhin deren, dat in de laatste drie mi nuten Texel den stand op 21 bracht. ZAP I 14 11 3 0 25 43—11 Succes II 12 8 2 2 18 43—17 ZAP II deed ook goed werk en wist den lastigen wedstrijd tegen Succes. 3 tot een verdiende 63 overwinning te brengen. De eer ste helft vertoonde zich' een le vendige gelijk opgaande strijd, waarbij Succes het eerst het net wist té vinden, maar toen was het ZAP, die het viermaal na deed en zoo ging de tweede helft in met een 4—1 voorsprong. Dit was den heren blijkbaar genoeg en er werd nu een slap spelletje vertoond, dat aan beide zijden nog 2 doelpunten opleverde. ZAP 3 speelde tegen Watervo gels 3 gelijk 11 en ook de as piranten ZAP a.Schagen a werd een gelijk spel 33. Vrijdag a.s wordt in de Ber. gerhout de traditioneele Centrale Stierenkeuring gehouden, waar op 143 stieren ter keuring zullen worden aangeboden, nl. 90 één jarige, 29 tweejarige, '14 drie jarige en 10 oudere stieren. Aan deze centrale keuring zijn de plaatselijke keuringen, welke 5 weken in beslag namen, vooraf gegaan; hierop werden ongeveer 1400 stieren beoordeeld, waar van er 317 in het Ned. Rundvee stamboek (NRS) zijn ingeschre ven, w.o. 120 éénjarige en 197 tweejarige. Van het aantal ge keurde stieren komt dus onge veer 10 pet. in aanmerking voor de centrale keuring; en dit zijn voor elke rubriek de beste exem plaren. Daar hel peil van dé fokkerij voor een groot deel afhankelijk is van de kwaliteit der gebruikte stieren, is deze jaarlijksche ex positie, die tevens als koop. en verkoopgelegenheid benut wordt, onmisbaar voor de fokkers. Daarom wordt in de catalogus ook de afstamming tot in drie generaties en een overzicht van de productiecijfers vermeld, aan de hand van welke gegevens de koopers zich een oordeel kunnen vormen omtrent de vermoede lijke fokwaarde. Naast vetgehalte van de melk stellen de verschillende import- landen ook hooge eischen aan de melkrijkheid. Ir. de Vries, de Rijksveeteelteonsulent, consta teerde echter aan de hand van de in de catalogi der laatste stie renkeuringen vermelde produc tiecijfers, dat wij niet meer zoo veel beste melkkoeien bezitten als voorheen, al bezit geen enkel gebied van het NRS zooveel stie ren die aan de voorwaarden voor de Rijkspremie voldoen. Door het voortdurend streven naar hooger vetgehalte, krijgt Ir. de Vries den- indruk, dat onze Noordhollandsche zwartbonte veestapel aan melkrijkheid iets heeft ingeboet. Op de a.s.keuring worden wederom verschillende stieren aangeboden, waarvan de ver moedelijke fokwaarde, wat be treft de productie,' uitstekend is en die een verbetering van den veestapel, wat melkrijkheid be treft, doen verwachten. Een dezer dagen werd in een groot Amsterdamse# hotel tegen eenige z.g. semi.profbands, of met een ander woord, be taalde amateursbands, door de politie in samenwerking met de Arbeidsinspectie proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van jle Arbeidswet. Krachtens deze wet is het een ieder ver boden, die langer dan 12 uur per week een ander beroep uitoefent tegen betaling te musiceeren. Het gevolg was natuurlijk, dat de feestvreugde, die net het hoogtepunt bereikt had, het bal was pas begonnen, plotseling zakte beneden het nulpunt, want zonder muziek kan er van dans. vreugde moeilijk sprake zijn, In verband hiermede wijst de Ar beidsinspectie er nadrukkelijk op dat voortaan aan de Arbeidswet streng de hand zal worden ge houden. Op de vergadering van het geallieerd agentschap der her stelbetalingen werd goedkeuring gehecht aan de door het comité der koopvaardijvloot voorgelegde cijfers betreffende het aantal handelsschepen, die zullen toe gekend worden als vergoeding voor gedurende den oorlog op. geloopen schade. Ons land zal voor 1.555.000 bruto tonnen toe. gewezen krijgen. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 25 APRIL HILVERSUM I (301 M.). AVRO 7.00 Nieuws, Gym. en Gram.; 8.00 Nieuws en Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Gram.; 10.30 Van viouw tot vrouw; 10.35 Zangrecitai; 11.00 Causerie; ll'lO Ensemble Guus v. Opstal; 11.45 Ber. krijgsgevangenen; 12 00 Lyraltrio; 12.30 Musette, orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Po pulair programma; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamermuziek; 15.00 Causerie over Caruso; 15.20 Gevarieerd concert; 17.00 Kalei- doscoop; 17.35 De Zevenklapper; 18.00 Nieuws; 18.18 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.05 Sport- praatje; 19.35 Fransch 'program, ma; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.25 Radio Philharmonisch Or kest; 21 20 Causerie; 21.35 Da meskoor Bel Canto; 21.55 The Romancers; 22.30 Ouderen en jongeren; 2'2.40 Pierre Pala; 23.00 Nieuws; 23.15 The Red, White en Blue Stars; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 M.). KRO 7.00 Nieuws en gym,; 7.30 Morgengebed en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV Gram.; 10.15 Morgendienst: 10.45 Gram.; 11.00 KRO Radio-zieken, bezoek: 11.45 Strijkkwartet; 12.15 Causerie; 12.30 Lunchcon cert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunch concert; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 NCRV Postillons; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Piano kwartet; 15.35 Gram.; 16.00 Bij bellezing; l'6.45 Koorzang; 17.00 Het rijk overzee; 17.10 Orgelbe speling; 17.30 Kamerorkest; 18.15 Gram.; 18.30 Causerie; 18.45 Gram.; 1900 Nieuws; 19.20 Gram.;' 19.30 Katholieke Volks partij; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws 20.05 Reportage; 20.00 Klein Vrouwenkoor; 21.00 Causerie; 21.20 Kerkconcert: 22,00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 Apollo; 23.15 Gram.; 23.'50 Schriftlezing. "UöREN Sie mal", begon Hooge Piet weer: „Jullie moeten mij en mijn metgezel achter in de jeep, die voor de deur staat, verstoppen. Doen jullie ook maar iets verdachts dan is het uit met jullie leven. Verstanden!?" Jawohl Herr Piet! grinnikte Jippie en nogmaals gaf hij Boebi Trep een knip oog. Eenige oogenhlikken later verdwenen ze van den zolder en daalden de trap af.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3