2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad eit Omtrek WEERBERICHT Marktberichten VRIJDAG 26 APRIL 1946 DEN HELDER „TAVENU"BOEKT GROOT SUCCES MET ..'N WESPENNEST" Met hit kostelijk spel van J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker heeft „Tavenu" ons den geheelen avond uitstekend geamuseerd en onder de bezielende leiding van den heer Schokker heeft de too- neelvereeniging, waarin verschil lende krachten debuteerden, zichzelf overtroffen. Het was een uitvoering die ver boven het middelmatige uitging. Het was de voorzitter, de heer Ch. Kreuger, die met een kort woord dezen avond opende en allen hartelijk welkom heette. Hij koesterde de verwachting, dat de verjongde vereeniging dezelfde resultaten zou geven, als de oude garde dit indertijd heeft gedaan. Het g'eheel speelt zicht af op een villa in de Veluwe-,, die bewoond wordt door de heer en mevr. Verduin Door z'n drukke zaken ziet de heer Verduin (de hr G. J. Verhage) geen kans om een vacantietrip te onder nemen maar voor z'n vrouw, die voor dit argument niet vatbaar blij-kt te zijn, suggereert hij een slechte fi- nancieele positie die hem dit onmo gelijk maakt. Buiten hem om plaatst mevr. Verduin (mej. W. H. Reekers) een advertentie om pensiongasten in huis te nemen om zoodoende de noo- dige gelden voor een vacantietrip bij een te krijgen en ondanks de hevige protesten van den heer des huizes gaat dit plan toch door. Hans Nij- hoff (G. J. Rietmuller) een vriend van hem, komt even uit de stad over wippen en vertelt, dat hij onderweg een jonge aame, juffr. v. Heel (mej. H. v. Vendeloo) heeft ontmoet waar. op hij min of meer verliefd is gewor den. Zijn eigen naam verzweeg' hij maar stelde zich als Verduin de naam van zijn vriend voor. Als later blijkt, dat de bewuste jonge dame bij de fam. Verduin arriveert om daar voor een paar weken pen sion te nemen besluit Nijhoff, alias Verduin ook te blijven. Nijhoff ziet geen andere uitweg dan zijn vriend Verduin als Nijhoff voor te stellen, waardoor de meest-eigenaardige si- tuatie's ontstaan. Na overleg met mevr. Verduin besluiten zij het spel letje door te zetten en voor het oog van d'e pensiongasten door te gaan als de heer en mevr. Verduin, ter wijl de echte Verduin als pension gast wordt beschouwd. In het tweede bedrijf arriveeren de andere pensiongasten n.l. de fam. K'oeman, een Amsterdamsche aard appelhandelaar met vrouw en kinde ren, die door een erfenis in staat zijn gesteld het er nu eens echt van te nemen. Door hun onvervalschte Am sterdamsche uitspiAak en onbehoor lijke manieren, geven zij blijk van minder goede afkomst te zijn. Om zijn vrouw evenwel te pressen haar pensiongasten te laten vertrekken begint Verduin een flirtation met Petronella (mej. J. K. Klaver) op touw te zetten In een rendez-vous lucht Petronella haar dichterlijk ge moed, maar mevr. Verduin overvalt de twee en er vallen harde woorden. Nu ontstaan zeer komische verwik kelingen. In het derde bedrijf komt langzaam maar zeker de ontknooping. Na 'n ver. geefsche poging' van Flip (J. Engel) Doortje het dienstmeisje voor zich te winnen, komen er eenige zeer goede spelmomenten van den beer J. Schokker, die in zijn vertolking van den parvenu Koeman ver boven de andere spelers uitging. Tenslotte wordt de situatie te erg en na eenig'e wendingen krijgt het gezin Verduin weer zijn normaal beeld. De fam. Koeman vertrekt, omdat Petronella zich bedrogen voelt en de rust keert terug in het zoogenaamde pension. De rollen werden alle zonder uit zondering goed gespeeld en dit is te meer te bewonderen, omdat er acht debutanten voor het voetlicht kwa men. Het eenige; wat hiervan te merken was, zou waarschijnlijk ge brek aan toneelroutine van sommige spelers zijn, dat kan echter niet an ders voor debutanten. Ook het in vallen in een gesprek van een tegen speler was soms te gerekt, iets dat een tikje vreemd aandoet. Het eerste bedrijf was het zwakst. Het tweede werd sterker en zooals dat gewoon lijk g'aat, bracht het derde de groot ste activiteit en de beste spelmo menten. De heer J. Schokker, tevens regis seur, kon wel de drager van 't stuk worden genoemd, zijn spel was prachtig. Ook de heer G. J. Verhage bracht een vlotte vertolking van zijn rol als Fred Verduin, opvallend voor een debutant, evenals de heer G. J. Rietmuller als Hans Nijhoff. Verder mogen worden genoemd mej. Ree kers, mevr. Schellinker-Pasman en mej. J. K. Klaver (Petronella), die werkelijk heel goed waren. De overige rollen werden alle be hoorlijk gespeeld. Tenslotte dient het decor vermeld te worden, dat verzorgd door de fa. W. Beyne, keurig was opgezet. J. T. BIJZONDER ONDERSCHEIDEN Morgen te elf uur zal ten Raadhuize aan de twee eere burgers van Den Helder, mr. H. G. Giblin van het Amerikaansche Róode Kruis en mr. C. B. Web ster, eveneens van hét A.R.K., de betreffende oorkonde eh zil veren plaquette worden uitge reikt. Zooals bekend werd deze on derscheiding aap de h.eeren me degedeeld tijdens het bezoek, dat zij onlangs aan onze stad brach tén Een waardige dank voor een prachtige hulp. BRANDJE Een jongetje, dat een leeg staande woning in de Bothastraat was binnengedrongen, veroor zaakte een brandje Dit kon spoedig worden gebluscht; het brandstichtertje kwam er met een flinke reprimande af. AANRIJDING Een drie. en vierwielig motor voertuig kwamen met elkaar in botsing, waardoor een van de bestuurders licht werd gewond. De schade aan de beide voer tuigen werd opgenomen en on derling geregeld. Een ander voertuig kwam in botsing met een meerpaal aan de Molengracht. De auto werd eenigszins beschadigd. UITSLAGEN SCHOOL. VOETBAL Woensdag 24 April Afd. A, 3e ronde; School 10 I School 4 2—3, met str.- School 8—School Tuindorp 03. Afd. BI, 3e ronde: School 1 Anna Paul.R.K. School Bree- zand 50, reglementair; Sch. 2 HuisduinenR K. Jongenssch. I 0—5 Afd BII: VGLO I—ABS Hl 3—3; Lyceum III—VGLO II 1—0 Afd C; ABS II—Chr. ULO Den Burg 12; R.K ULO II ULO H 15—0; Chr. ULO I— Lyceum II 21. Afd. D: Avondvakteekenschool KHBS 10; Mach.avondschooi ULO I 0—2. TEXEL MENGELMOES VAN ONTSPANNINGEN Na den len Paaschdag heeft men op Texel ruim de gelegen heid gehad om zich op allerlei terrein te ontspannen Vooreerst het bal op den 2en Paaschdag. Voor een geïmproviseerden bal avond mag deze zeker geslaagd heeten. En zeker zal men in de toekomst succes hebben, als een maal een vast bestuur zulke avonden gaat organiseeren. Dan was het deze week voor het eerst, dat de Texelsche Ver kennerij 't St. Jorisfeest vierde, 's Morgens om 6 uur had de zege ning en uitdeeling van de Sint Jorisbloem plaats, terwijl de jongens na de H. Mis de duinen zijn ingetrokken. De dag werd voor hen besloten met een groot kampvuur. Deze eerste St. Joris. dag zullen zij niet licht vergeten! Op dezen dag hebben vele an deren met groote voldoening het bekende tooneelstuk ,,'t Biecht geheim" bijgewoond. Het Hotter, damsch TooneelgezelscITap, dat op het oogenblik door geheel Nederland reist, heeft zeer zeker aan de verwachtingen voldaan. Zulke spelers zien we graag weer eens op Texel terug. Zoo heeft iedereen gelegenheid gekregen om zich op allerlei ge bied te ontspannen. SCHAGEN PREMIèRE ANS NEEFKES Met een enkel woord gewaag den wij gisteren reeds van het succes, dat onze Sehager danse res mej. Ans Neefkes in haar eigen plaats verwierf. Dit succes is te opmerkelijker, aangezien zij pas op lateren leef tijd haar wezenlijk talent tot ontplooiing kon brengen. De meesten toch kunnen vanaf hun prille jeugd de stem der muze volgen. Dit echter was bij haar niet hét geval, en alles wat an deren soms spelenderwijze zou den verwerven, kon zij pas ver overen door taaie wilskracht, doorzettingsvermogen, veie op offeringen en onvermoeide trai ning. In dit licht bezien is haar succes dan ook stellig opmerke lijk. In zijn openingswoord sprak de heer J. Buisman over de velerlei moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, voordat een avond als deze doorgang kon vinden, en noemde in dit ver band vooral de tetxielschaarsch- te, die het vervaardigen van cos tumes ten zeerste bJ',emmert. Toch waren de door haar ge dragen toiletten in ieder geval keurig verzorgd en getuigden van een goeden smaak én waren bovendien voor iedereen aan vaardbaar. Na het" eenigszins aarzelend begin, met de Slavische dans van Krentzlin, waarbij blijkbaar de zenuwen haar parten speelden en talrijke tekortkomingen zicht baar werden, trad reeds bij het 2de nummer, de wals in Ges van Fr. Chopin, een merkbare ver betering in. De Scha'atsimpressie „Ijsko ningin" van Fr. Kreisler, was naast de Menuet van L. König en Valse Appassionate van den zelfde een van de beste presta ties vóór de pauze. Zij danste heel verdienstelijk, draaide haar pirouettes vlot, doch was stellig niet licht genoeg, terwijl de af werking zoo hier en daar nog wel iets te wenschen overliet. Vooral het ietwat brusk afbre ken van het gebaar is geen ver dienste. Na de pauze zou blijken, dat haar karakteruitbeeldingen op een veel hooger plan stonden. Met volledige overgave en een prachtig uitbeeldingsvermogen vertolkte zij den „Ondergang", een prelude van Rachmaninoff en „Oorlogstragedie'' van Serge zij Èortkiewiecs. op spitsen, een techniek die ze volkomen be. heerscht. Het publiek was hier over verrukt. Inderdaad had zij hierin zichzelve overtroffen. Hieruit bleek ook het werkelijk aanwezige karakteruitbeeldings talent overduidelijk. Wij hebben haar vorig optreden een jaar ge leden niet gezien, doch kunnen nu constateeren, dat haar kunst reeds op een hoog plan staat. Toch zal moeten worden afge wacht, of zij die hoogte zal be reiken die zij zich heeft voorge steld, want dat is niet weinig. De bevallige „Jeugdidylle" van Edward Grieg oogstte een enor. nien bijval. Met een drietal door Leo König gecomponeerde ko mische dansen, die de lachspie ren danig in beweging brachten, kwam het einde van deze on getwijfeld voor 100 pet. geslaag de première. Léo König, de onbetwist kunst, zinnige pianist, die de begelei. ding verzorgde, heeft tot dit suc ces niet weinig bijgedragen. Zijn eigen composities verraden een meesterschap, dat voor velen een openbaring was. Ook zijn solo's, de wals in As van Chopin en de Paraphrase over „Rigoletto" van Fr. Liszt, legden hiervan een treffende ge tuigenis af. Daverende ovaties vertolkten dan ook de hulde van het dank bare publiek en bewezen eens te meer, dat toch ook Schagens be volking de echte kunst weet te waardeeren en deze waardeering niet onder stoelen of banken steekt. MARKTOVERZICHT Zooals te verwachten was, za gen we Donderdag op de markt een zeer groot aantal koeien, hoofdzakelijk versche. De handel had hiermede ech ter geen gelijken tred gehouden, doch bleef op hetzelfde trage peil der laatste weken. Zelfs iepen de prijzen nog iets terug. De beste versche koeien bren gen thans plm. f 600 a f 650 op, de minder goede f 400 tot f 575. Versche vaarzen en twenters vrijwel hetzelfde. Men kijkt meer naar het verwachte kwan tum melk, dan naar den leeftijd. Gelde koeien zijn heel weinig in tel. De noteering f 250 tot f 475 spreekt voor zich. De be langstelling voor pinken is ook niet overweldigend; we hoorden prijzen rond de f 180. De schapenhandel heeft daar entegen een lichte verbetering ondergaan. Goede schapen met 2 lammeren f 85 tot f 100, idem met 1 lam f 70 tot f 90. Gelde schapen f 55 tot f 90. Handel vrij vlug. De aanvoer van paarden was ditmaal zeer beperkt, de handel onbeteekenend, prijzen onver, anderd. De biggenhandel is nog altijd stug, de prijzen hoog, f 40 tot f 60. Bijzonder opvallend was het feit, dat de konijnen plotseling meer gevraagd werden, zöoöat dientengevolge de prijzen be duidend opliepen. Voor beste konijnen werd grif f 20 betaald, jonge konijnen tot f 3, handel vlug. Dit was ook met de kippen het geval. Voor 'jonge kippen betaalde men f 20 a f 23 en voor oude f 17 a f 18. Voor de Centrale een flinke aanvoer van runderen en kal veren en een klein aantal scha pen en varkens. BIOSCOOP Deze week draait in Theater „Royal" de film „Nachten in Moskou", welke volgens de film keuring is voorbéhouden aan personen boven de 18 jaar, ter wijl Zondagmiddag de film „De schrik van Lillyputstad" toegan kelijk is voor allen boven de 14 jaar. INSTALLATIE VERKENNERS Wegens het" op handen zijnde vertrek van Hopman Baars en Vaandrig Boerlage naar -den mi litairen dienst, behoefde de ver kennersstaf aanvulling. Hierin kon worden voorziendoordat Hopman Veldkamp uit Dordrecht zich hier vestigde en zich bereid verklaarde om de functie van troepleider op zich te nemen. Voor Vaandrig Boerlage kan de heer Huiberts, welke kort ge leden zijn leiderscursus met goede resultaten heeft gevolgd, in de plaats treden. De installatie van beide heeren vond Donderdagavond in de school der Eerw. Zusters plaats door Aalmoezenier Kap. Verhaar en Hopman Baars. In zijn felici. tatietoespraak gewaagde deze van de gelukkige oplossing van het leidersvraagstuk en wekte de nieuwe leiders op door woord en voorbeeld hun taak op voor beeldige wijze te vervullen en aldus te bereiken, dat de Sint Christoforustroep den goeden naam, dien zij zich verworven had, niet alleen zou behouden, doch nog beter zou bevestigen. „Zoo de leider is, zoo is de troep, denkt hieraan, en wij zijn er van overtuigd, dat onze jeugd aan goede handen is toevertrouwd Vervolgens werden nog een 3- tal welpenleidsters op gelijke wijze geïnstalleerd, nl. Baghera Borst, Raksia Baars en Baloe- Scholten. Hopman Veldkamp zegde in zijn dankwoord toe, te zullen trachten de best mogelijke resul taten met de jongens te berei ken, zoodat hij bij den terugkeer van Hopman Baars den troep in gelijke, zoo niet betere conditie aan hem terug zou kunnen geven. Met een gezellig kampvuur, besloten met gebed, kwam het einde van deze mooie plechtig, heid. RUNBERHORZELBESLUIT Teneinde te bevorderen, dat de voorschriften van Bet Runder- horzelbesluit worden uitgevoerd, zal thans tegen het aanvoeren van niet rundei horzel vrij vee op de markten, streng worden opgetre den. Niet alleen zullen deze die ren van de veemarkten worden geweerd, maar tegen hen, die deze beesten aanvoeren zal een proces verbaal worden opgemaakt. De verscherping van dit besluit gebeurt in opdracht van den In specteur van den Veeartsenijkun- digen dienst. CONCOURS HIPPIQUE IN SCHAGEN In de laatst gehouden bestuurs vergadering. van de Rijver. „West- Friesland" is besloten op den Eer sten Pinksterdag. 9 Juni a.s m Schagen op het terrein aan de Loet een concours-hippiqu? .e houden. Het programma zal veertien rubrieken omvatten. Als geheel nieuw nummer wordt de Tallv-Ho ingevoegd. Rubriek I: Eenspannen uig- paarden, limietklasse 150. II; Eenspannen landbouwpaar- den voor landbouwwagens. III: Eenspannen fokmerries; limietklasse 150. IV: Tweespannen landb.paarüen V: Eenspannen fokmerries; open klasse. VI: Eenspannen tuigpaarüen; limieklasse 500. VII: Tweespannen landbouw- paarden, warmbloed gereden door landbouwers. VIII: Eenspannen tuigpaarden; open klasse. IX: Concours voor stamboek merries (gezadeld). X: Eenspannen tuigpaarden ge reden door dame vergezeld van heer. XI: Tweespannen tuigpaarden; limietklasse 300. XII: Tweespannen tuigpaarden; open klasse. XIII: Finale Tally-Ho. (De se. ries hiervan worden tusschen de rubrieken door verreden.) XIV: Concours voor „tandems". (Langspannen. gereden voor twee wielige rijtuigen.) Het ligt in de bedoeling n de September-feestweek springcon coursen te houden, maar dit is nog lang niet officieel. ANNA PAULOWNA ST. JORISDAG BIJ DE R.K VERKENNERS De dag begon 's morgens met allen gezamenlijk een H. Mis bij te wonen, waaronder door alle verkenners en welpen met hun leiders en leidsters de verken ners. en welpenwet werd opge zegd. Na de H. Mis zegening en uitreiking van de St. Jorisbloem door den Districtsaalmoezenier Pastoor Vis. Daarna vlaggen- parade voor het troephuis met opzeggen van de wet en een kort en opwekkend woord van den Hopman W. Prins. Vervolgens gezamenlijk ontbijt. Na het ont bijt nog éenige spelen, om ver volgens in marschtempo af te mareheeren naar de kampeer plaats, waar de dag vervolgens werd doorgebracht met gezellige onderlinge spelen, 's Avonds om 8 uur had m de zaal van den heer W Kossen een kampvuur plaats. Na de opening en zege ning van het kampvuur door den Aalmoezenier werd het Verken nerslied gezongen. Vervolgens werd door iedere groep een ver slag uitgebracht over het afge. loopen jaar door Hopman P. Neuvel. Op 12 Mei 1945, het oorlogsgeweld was nog maar nauwelijks geweken, toog Hop man Moester aan het werk om Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: ZACHT! Heldere nacht en ochtend. In den namiddag tijdelijk toene mende bewolking met plaatse lijk enkele buien en kans op onweer. Zacht voor den tijd van het jaar. Matige wind tusschen Zuidoost en Noordoost. hier in Anna Paulowna de ver kennerij op te richten. Al spoe. dig bleek, dat er onder de jon. fens veel animo bestond en wamen er flinke jongens voor den dag, die zich met de leiding belastten, Vaandrig Jan Smit (die inmiddels naar Indië is ver trokken) heeft zeer veel voor deze verkennerij gedaan. Later kwam Hopman Neuvel niet zijn staf, die de zaak uitstekend, flink en correct uitvoeren. Ook de onversaagde hulp en mede. werking van den Aalmoezenier heeft hierin zeer veel bijgedra gen en kon daardoor de leiding zeer veel worden vergemakke. lijkt. Vervolgens werden nog eenige woorden gesproken door Hopman W. Prins, leider der Luchtvaartelub. Daarna volgden nog eenige verslagen der wel penleidsters. Hulde aan deze leidsters voor hun onvermoeide hulp en toewijding, welke zij zien getroosten om de welpen op te kweeken tot vernieuwing der belofte. Daar na nog eenige liederen met be. geleiding van guitaar door Vaan. drig Houtkamp. Het geheel is schitterend ge slaagd. Na het zingen van "het Wilhelmus werd deze dag be sloten Z A.P..NIEUWS ZAP H—Texel m. 2.30 uur. Bij dezen wedstrijd zullen de Gidsen van de afd. A.P. voor de spelers en hun gasten panne koeken bakken op de veld. kachels. Wij hopen, dat er van tevoren reeds een flinke kracht van uitgaat, zoodat het een mooie, vlugge wedstrijd wordt, met medewerking van de Gid sen. Wiron IZAP III 12 uur. BKC IV—ZAP IV". 2.30 uur Junioren: ZAP aW waard a. 1 uur. Adspiranten: ZAP cZAP d. 4 uur ZIJPE NOODWONINGEN De bouw van de 25 noodwonin gen te Petten, welke door de ge meente Zijpe gerchiedt, nadert zijn voltooiing. Reeds zijn 14 dezer woningen gereed en bewoond De overige 11 woningen zullen bin nenkort gereed komen en betrok ken kunnen worden. JUBILEUMGESCHENK Op 12 Juli 1945 heeft de afdee- ling ZijpeCallantsoog van Het Witte Kruis 50 jaren bestaan In verband met de tijdsomstandig heden werd van een feestelijke herdenking afgezien. Het hoofd bestuur van de Noordhollandsche Vereen. „Het Witte Kruis" heeft thans van zijn belangstelling doen blijken, door aan de afdeeling een jubileumgeschenk van f 250 - toe te kennen HEERHUGOWAARD R.K. FANFARECORPS „HOU EN TROU" Maandag Tweeden Paaschdag en Dinsdag d.a.v. gaf „Hou en Trou" een uitvoering met mede werking van de R.K. Tooneeiver- eeniging „De Blauwe Reigers en het duo Visser. Wegens ziekte van den dirigent den heer v. Broekhoven, trad de heer J. Beers als zóódanig op Het corps is hard vooruit gegaan Er zit meer verband in en het was een genoegen er naar te luisteren. Een woord van hulde aan J. Beers is h' r wel op zijn plaats. Als Hou en Trou" zoo doorgaat, dan kan 't met een gerust hart naar het con cours gaan. De R.K. Tooneelvereeniging De Blauwe Reigers" kwam voor het voetlicht met een klucht in twee bedrijven van Godfried Bomans „De Huistiran". Het publiek heeft schrikkelijk gelachen, zoo erg, dat het soms voor de speelster en spelers moeilijk was dóór te spe len. Verder maakten we kennis met het duo Visser. Deze jongelui zon gen enkele liedjes mét begeleiding van guitaar. Als ze een beetje -outine hebben zullen zij hun weg vel vinden. WARMENHUIZEN, 26 Aprn. 3900 Kg. rabarber f 22—f 24: 5500 Kg. Witlof I f 61—85; II 40— f 61; 975 Kg. peen 2.70. AVENHORN EN O., 25 April. 100 Kg. uien gew. maat 21-/ 22; 4950 Kg. witlof I 0.71—0.83; idem II 1400 Kg. 0,47 0.68

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2