2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek Alleen Moeder lost de puzzle op! ZATERDAG 27 APRIL 1946 DEN HELDER LEDENVERGADERING KATH. VOLKSPARTIJ Tijdens de ledenvergadering, gehouden in de bovenzaal van de R. K. Volksbond, werden de 9 candiöaten voor de a.s. gemeen, teraadsverkiezing bekend ge maakt. Het zijn in alph. volg. orde de heeren C. Bosch, P, Th. Luyckx, W. J Mesker, A J. Mulder, C Kail, J B Kaniler, C. Ran, W'. J. Smit, Th. A. A. Terra en J 2Jijp Een tiende can. didaat kon' nog niet worden ge. vonden. Tijdens de vergadering kwam het tot soms zeer levendi. ge debatten over de kwestie, oi al dan niet een politiek advies zou worden ingediend. De ver gadering was opgeroepen te stemmen over een reglements. wijziging, om inplaats van twee derde te volstaan met de helft stemmen plus één tot bindend verklaren van het politiek ad vies. Daar bij vorige verkiezin gen het P.A. reeds eenige malen was verworpen, meenden ver schillende leden, dat het veel beter zou zijn nu geen P.A. uit te brengen, ook al om de mee ning van alle kiezers individueel te laten uitkomen. Daarop volg de een uitgebreide reactie van de meeste ter vergadering aan wezige leden, omdat naar hun meening de vele kiezers moeten worden geleid en niet alleen moeten, maar ook willen. Velen hebben den steun noodig van menschen, die weten hoe het moet en wat het beste is. Wan neer het P.A. wordt afgewimpeld is het een teeken, dat het be stuur geen vertrouwen heeft en dat kan hier toch niet worden verwacht. Om een einde te ma ken aan 'de vele discussies over dit punt, stelt de voorzitter, de heer Goes, voor, een mondelinge stemming te houden. De over. groote meerderheid sprak zich uit voor het P.A Ook de regle mentswijziging werd met meer derheid van stemmen aangeno men. Na toestemming van het Rijkskieskringbestuur zal de wij ziging dus van kracht worden. Bij de rondvraag werd nog be kend gemaakt, dat het aantal zetels voor den gemeenteraad van den Helder tot de volkstel ling in December in ieder geval op 21 blijft gehandhaafd De heer P Luijckx voerde tot slot nog een krachtig propagan distisch woord in verband met gerezen kwesties over loonsvoor- schotten en kinderbijslagen SCHOOL VOETBAL Afd A. finale verliezersronde: School 10 I—School 10 8 70 Afd. B I: R K school Breezand School II Huisd. 02 Afd. B II: VGLO 1—Lyceum 3 8—0; ABS 3—VGLO 2 3—0 Afd. C: ABS 2—Chr Ulo 1 5—1 RK ULO 2—Chr. Ulo Den Burg 11; Lyceum 2Ulo2 02. Afd. D: ABS 1Lyceum 1 11; Avondvakteekensch.Ulo 1 0—1. Waarschijnlijk is er een uit stapje voor de kamp. afd a en afd. D naar Hoorn op Dinsdag a.s, alwaar gespeeld zal worden "egen de kamp. van Hoorn. Ook gaat er een onderwijzers elftal mee. SCHAGEN IN WOORD EN BEELD MET AUTO EN VOUWBOOT NAAR DE DONAC-DELTA. Lezing van J. P. Strijbos. Als laatste in de serie winter- lezingen voor het Instituut voor Ontspanning en Ontwikkeling, sprak Nederland's vogelkenner bij uitnemendheid Jan P. Strijbos In woord en beeld deed hij zijn tocht met auto en vouwboot naar het vogelparadijs van de Donau- delta voor zijn hoorders leven. In zijn bekende boeiende verteltrant voerde ifij de volle zaal mee naar dit onherbergzaam oord van het Oosteljfk deel van Europa. En dan wel speciaal het Donau-delta ge bied in Roemenië, de Debroetscha. Dit gebied vertoont veel overeen komst met onze Rijn, Maas- en Scheldeuitmondingsgebieden. Het is daar een waar paradijs voor de langsteltige watervogels, zooals lepelaars, reigers, kwakken, ibis sen. ral reigers, ooievaars, enz Roemeensche zeden en gewoonten. Spreker gaf een relaas van de zeden en gewoonten van het Roe meensche volk dat voor meer dan 70°/o uit analphabeten bestaat. Het is een mengelmoes van verschil lende stammen en rassen. Corrup tie. omkoopbaarheid en slechte hy giënische toestanden vieren er nog hoogtij. De delta in beeld. Aan de hand van door spreker zelf vervaardigdefilms werd een beeld gegeven van het eigenlijke Deltagebied met zijn wijde moe rasgebieden die zoo groot zijn als de provincies Noordholland, Zuid holland en Utrecht tesamen. In dit gebied ontstaan groote stuk ken trilbodem door de verveningen waarop zich boschjes met hoog riet en laag geboomte ontwikke len. Zooals begrijpelijk is dit na tuurlijk een eldorado voor allerlei soorten vdgels. Vogelleven in Nederland. Behalve deze film over de Do- nau-deltagebied, werden er ook nog eenige films vertoond over de reigerkolonies in Nederland en ge deelten van het onvolprezen Zwa- newater bij Callantsoog, dat vrij wel onbeschadigd uit den oorlog is gekomen en waar dit jaar zeker weer 3 a 400 lepelaars broeden. Ook de film over de ons bekende weide en poldervogels werd ver toond en met aandacht gevolgd. Plannen. Het is den heer Strijbos weer gelukt de volle zaal een leerzame en genotvolle avond te bezorgen. Wij wenschen deze sympathieke vogelkenners en vogelvriend een goede reis toe op zijn tocht naar het Poolgebied, die 9 maanden zal duren en waar hij de gast zal zijn van de walvischvaarders. die in October a.s. uit Nederland zullen vertrekken. In zijn sluitingswoord kondigde voorzitter Bakker aan, dat bij het beëindigen van dit winterpro- gram cok reeds weer nieuwe plan nen in voorbereiding zijn. Deze omvatten tochten, excur- siés en kampen. SRC-NIEUWS SRC 1HRC V. Aanvang 2.30. Doel: P Berkvens; achter: G Sinnige en F Koomen; P. Wit, Cor Berkvens. P. v. Straa. len: voor: P. Stikkelman, Ph. Berkvens, W Stam, P. Kok en H Stikkelman Res.: A. Ploeger Kaag vogels IIISRC II Aan vang 12 uur 11 uur vertrek. Doel: J Pannekeet; achter: A Sinnige. Th Beerepoot; midden: Revers. K. Koomen, H. Scholte; voor: K. Pannekeet, P. Beere poot, Die. Baars, J. Boerlager, Kanman. Res.: J Verduin Adspiranten: SRC a—HRC Aanvang 12 u. Doel: A B' <fcer: achter: J. Baars, H. Set els; midden: J. Tromp, K. Verduin, B. Sinnige; voor: P. Godschalk, Jb. Blokker, D. van 'Straaten, G. Srieekes, Jb. Heddes Res N Snaks. C de Moei. Kerkcuncert. Naar wij ver nemen heeft een sedert kort sa mengesteld comité het plan opge vat om in de Ned. Herv. Kerk concerten te orgamseeren. Deze concerten zullen op een kunstzin nig hoog peil moeten staan en men al daarvoor ook slechts kunste naars van naam aanzoeken. De eerste uitvoering is bepaald op 16 Mei ".s. KATH VOLKSPARTIJ Vrijdagavond vergaderde de afd. Schagen der K.V.P. in zaal Hui- berts voor de vaststelling van de candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. De be langstelling hiervoor was bevredi gend. Voorz. Dekker opende en deelde mede, dat de afd. thans 337 leden telt. Aan den vooravond van e verkiezingen nam spr. als katho liek stelling tegen de Partij van den Arbeid. Hierin hooren wij, ka tholieken niet thuis. Dar volgde mededeeling, dat hier w mende geëvacueerden in de gelegenheid gesteld worden in deze gemeente te stemmen voor den gemeen',e- raaci, mits rij zich vóór 31 April daarvoor vervoeger, bi] hei gt- meen'ehuis Van cie gelegenheid co and.daten te stellen was door de leden geen gebruik gemaakt Aan den heer Stikkelman werd aank gebracht voor zijn omvang rijke en succesvolle werkzaamhe den als propagandist. Verkiezings materiaal is nog niet genoegzaam ontvangen wegens papier en druk werkmoeilijkheden. De Politieke Landdag op 5 Mei a.s. vindt plaats in den Muziek- tuin. Als eandid'aten voor den ge meenteraad werden genoemd de heeren Jac. de Moei, F. Bongenaar, P. Wester, P. van Diepen, P Borst. W Plukker. G Taylor en W. Dek ker. De HoogEerw. Deken vestigde in een toespraak vooral de aan dacht op het groote belang, dat iedere vertegenwoordiger zijn be ginselen heeft hoog te houden. De stemming voor de groslijst zal plaats vinden op Zondag 19 Mei a.s. Vervolgens werd een aantal namen opgegeven van hen. die niet zelfstandig ter stembus kunnen komen. Nadere opgaven worden nog ingewacht bij den heer H Kö- nig. Personen, die een auto heb ben. worden uitgenoodigd deze op de stemmingsdagen beschikbaar te stellen. De heer de Moei bepleit om bij de samenstelling van een politiek advies geen groepsbelangen te die nen, doch daarbij slechts te willen zien naar de meest geschikte figu ren. Enkele leden spreken er hun bevreemding over uit, dat de heer Bosma. die candidaat is voor de Prov. Staten der K.V.P., ook lid is van de Stichting der Vrije Scha- ger Courant, welke absoluut ge oriënteerd is op de Partij van den Arbeid De vergadering zou het alterna tief aan den heer Bosma willen stellen óf de eandidatuur neer te leggen óf zijn functie in de Nw. Schager neer te leggen. Hierover werd echter geen beslissing geno men, doch men zal het in een on derhoud probeeren te regelen, evéhtueel na overleg met het par tijbestuur. Met de opwekking vooral de beste krachten in te zetten voor de verkiezingen, volgde sluiting. ZIJPE BENOEMING. De heer G. Jansma, ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie der gemeente Weesp. WIERINGEN. KATH. VOLKSPARTIJ. Woensdag 1 Mei a.s. houdt de afdeeling Wieringen van c'e Ka tholieke Volkspartij een groote propagandavèrgadering. Op deze vergadering worden zoowel leden als niet-leden ver wacht. Behalve diverse actuali teiten zal er een korte propagan- a'aspeech worden gehouden. Het wordt een gezellige avond want het geheel wordt opgeluisterd door het R.K. Gem. Koor en rei dansen van de R.K. Gicsen. Een avond dus. die niemand mag overslaan. Volgende week Woens dag 's avonds 8 uur dus iedereen naar het Parochiehuis CRIMINALITEIT DOOR C. J. VAN LEDDEN HULSEBOSCH. Woensdagavond gaf de politie deskundige C. J van Ledden Hul sebosch een spreekbeurt over zijn werk als criminalist, een en an der toegelicht met lichtbeelden, welke zeer mooi en duidelijk wa ren. De zaal was behoorlijk be zet. doch ang niet uitverkocht. We hebben wel kunnen constateeren dat alle aanwezigen zonder uit zondering hebben genoten. Het was dan ook een leerzame avond met vele humoristische gedeel ten. De heer Van Ledden Hulse bosch vertel' het zoo op zijn eigen manier, rustig, eenvoudig en voor ieder begrijpelijk. We kunnen niet anders zeggen, dat het weer een succes-avond was voor den organiseerenden kunst kring. Geen broodrantsoenee- ring in Engeland Het Britsche kabinet heeft zich, na een bijeenkomst van twee uren uitgesproken tegen het in voeren van broodrantsoeneering in Engeland. Wel zullen andere maatregelen betreffende den tar- wevoorraad genomen worden De Onderwijsvereeniging van den L.T.B. jubileerde Woensdag kwamen verschillende autoriteiten uit de landbouw- wereld bij Brinkmann in Haarlem bijeen, om met het bestuur van de Onderwijsvereeniging van den L.T.B. het zilveren jubilé dezer vereeniging te herdenken. O.m. merkten wij op Ir Honig (Departe ment van Landbouw), de Kamer leden Groen en v. d. Weijden, de voorzitter en secretaris van den L.T.B. Deken J. P. J. Kok, Ir G. J. Heijmeijer, C J. v. d. Ploes en vele anderen Prol. A. H. P. Cleophas meld een zeer gedocumenteerde her denkingsrede. Een kwart eeuw activiteit, leverde op: een Land- bouwwinterschool te Voorhout 2-" lagere Landbouwscholen, nl te Spanbroek en 's Heerenhoek (Zee land). 6 lagere Tuinbouwscholen te Poeldijk, Grootebroek, Roelof- arendsveen, Beverwijk, Obdam en Wervershoof, 2 landbouwhuis- houdscholen te Poeldijk en Ove- zande. terwijl in het winterhalf jaar 1945/46 60 land- en tuin- bouwcursussen werden georgani seerd. Sprekende over de naaste toe komst constateerde spr. een zeer groote belangstelling bij de tonge boeren, tuinders en kweekers voor vakonderwijs. Doch, besloot spr., ook aan karaktervorming en ver sterking van het beginsel dienen wij bijzondere aandacht te schen ken.. Verschillende aanwezigen voer den hierop het woord. Ir Honig bood de gelukwenschen van het Departement aan, getuig de van de losgeslagen interesse voor vakonderwijs en merkte op, dat de tegenstand tegen het bij zonder onderwijs is gebroken. Namens het personeel gaf Ir- Adr. Jacobs de jubileerenae ver eeniging de beste wenschen en een practisch geschenk mee Vervolgens voerden o.m. Ir v. d. Engelsen voor den CBTB; G. W. Kampschoër voor het hoofdbe stuur van den LTB; Ir G. J. Heij meijer voor den KNBTB; C. J. v. d. Ploeg voor den Kath. Land- arbeidersbond het woord. Met een intiem diner en een dankwoord aan den voorzitter werd dit gedenkwaardig jubilé besloten. Passagierslijst „Ruys". Wij ontvingen a'e passagierslijst van het m.s. „Ruys" met de na men van 1896 repatrieerenden. Deze lijst ligt op onze bureaux voor een ieder ter inzage. VLUCHTELINGEN NAAR WEST-INDIE? De Nederlandsche regeering overweegt c'e mogelijkheid ver scheidene duizenden vluchtelin gen of verplaatste personen in West-Indië op te nemen. Germaansche SS is Duitsche staatsdienst Onlangs heeft het bijzonder ge rechtshof te Arnhem besloten, dal lieden die tijdens de afgeloopen bezettingsjaren tot de Germaan sche S.S. zijn toegetreden wel degelijk beschouwd moeten wor den in Duitschen publieken dienst te zijn getreden Arbeidsbemiddeling voor illegalen en onderduikers Degenen, die in den bezet tingstijd illegaal gewerkt hebben of ondergedoken zijn, hebben de de kans, dat sommige werkge vers hen achterstellen bij de genen, die in Duitschland of bij ae Weermacht gewerkt hebben, omdat de routine in het oor spronkelijke beroep bij de laat- sten minder geleden heeft dan die van de eersten, terwijl het zelfs voor komt, da1 degenen, die in Duitschjand zijn gaan werken hun vakbekwaamheid hebben vergroot. Het zou zeer onrechtvaardig zijn wanneer een achterstelling, als wij hier op het oog hebben, werkelijkheid zou worden en het is dan ook zeer toe te juichen, dat het Rijksarbeidsbureau in samenwerking met de Stichting 19401945, Ned. Volksherstel en den Socialen Dienst van het Mi nisterie van Oorlog (Sectie IX) een regeling heeft ontworpen om dit ie voorkomen. Door de inschakeling van Sectie IX komt vast te staan; wie onder - grondsch in de B.S. gewerkt heeft. De Stichting 19401945 maakt dit uit voor de andere illegale werkers. KVH kent de princ-:pieele onderduikers. Zoodoende wordt voorkomen, dat personen van de speciale regeling profiteeren; wien dit niet toekomt. In het Gewest Alkmaar zijn veer NVH de plaatselijke af deelingen in geschakeld. Voor Sectie IX: voor Texel de heer W. N. Kelder, Haller- weg 5 te Den Burg; voor den kop van Noordholland de heer C. Weeda Schorweg 27 te Breezand; voor West. fr.esland de heer P. Kaag Breed 40 te Hoorn; voor Alkmaar e.o. de heer C. Haeck K'amer 44 huize Voorhout te Alkmaar; voor Waterland de heer T. Groot Wouter Sluislaan 17 te Z. O. Beestmer; voor de Zaanstreek de heer K. B'aarda P. Latensteinstraat 64 te Zaandam. Voor de Stichting 19401945: voor Texel de heer J. Westdorp Sr. De Cocksdorp; voor Den Helder e.o. de heer G. de Glopper Spoorstraat 112 te Den Helder; voor Schagen e.o. de heer Stemvers Corn Bokstraat te Schagen; voor Medemblik e.o. de heer J. Rustenburg Oosteinde 9 te Opperdoes; voor Ënkhuizen e.o. de heer S. Keesman; Kolhornstraat 7 te Enkhuizen; voor Spanbroek e.o. die heer H. C. Schertzing A 29 te Span broek; voor Hoorn e.o. de heer T. Cardol Kaasmarkt 10 te Hoorn; voor Alkmaar e.o. de heer F. K'aarsema- ker Kèijnemerstraatweg' 103 te Alk maar (zitting op Woensdagmorgen) en voor Purmerend e.o. de heer T. Groot Wouter Sluislaan 17 te Z.O. Beemster. -» SCHERMER GEMEENSCHAP Op Zaterdagavond 4 Mei om 8 uur zal te Stompetoren in de schuur van den heer van Splun. ter, Noordervaart, de herden kingsbijeenkomst plaats vinden van Nedeland's bevrijding. Sa menzang van nationale liederen, gesproken woord, volksdansen en muziek zullen elkaar afwisselen, terwijl een groep inwoners van de Schermer het 2de bedrijf van „Vrij Volk" ten tooneele zal brengen. Zooals men weet, is dit tooneelspel ter gelegenheid van de bevrijding tallooze malen op gevoerd en daar de vijf bedrij. ven, geschreven door verschil lende schrijvers, geheel los van WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondag, avond Weinig verandering Half tot zwaar bewolkt, meest met hoogere bewolking. Voor al in het zuiden van het land in den namiddag kans op enkele plaatselijke regénbuien Matige, langs de kust tijdelijk krachtige, wind uit Nrd Oos telijke richting, la de Noorde lijke provincies iets minder zacht, elders weinig verande ring in temperatuur. elkaar staan, vormt ook dit twee. de bedrijf, geschreven door Mau. rirts Dekker en spelend geduren. de het beleg van Leiden, een geheel WANDELSPORTVEREENIGING "DE SCHERMER MOLEN" "Schermer Molentocht" Door de WSV "De Schermer Mo len" wordt op Zaterdag 11 en Zondag 12 Me: georganiseerd de bekende tocht rond den Schermer polder, personen Boven 16 jaar en 20 K.M. voor personen vanaf 12 jaar. De parcoursen zijn als volgt: S3 K.M.. Stompetoren; Oterleker- weg; linksaf Dijk tot nieuwe weg; nieuwe wg tot Omval; Dijk naar Akersloot; West-Graftdijk; Oostelijk; Grootschermerweg'; Grootschermer; Zuiddijk; Ursem; Oterleek; Oterle- kerweg; Stompetoren. Rust te Drie- huizen en Rustenburg. 20 K.M.Stompetoren. Noorder. vaart; naar Schermerhorn; linksaf naar Ursem; Dijk; Oterleek; Dijk tot Nieuwe Weg; Nieuwe Weg: Omval; Noodervaart: Stompetoren Rust te Rustenburg. RECTIFICATIE In ons nummer van 18 April publiceerden wij een verhaal over een ontmoeting tusschen de K.P. uit Ursem en een trans port van de Duitschers, waarbij zeven arrestanten bevrijd wer den. Volgens onze inlichtingen zouden twee meisjes van Kalis op een der wagens in dit trans port meegereden zijn. Dit is on. juist gebleken; zij fietsten op de Noordervaart op het moment dat de K.P.-ers van de boerderij van Koning terugkeerden, waar hun fietsen stonden. Dat de meisjes K. dit aan de Duitschers mede gedeeld hebben, is bij het onder zoek door de politieke recherche niet gebleken Marktberichten LANGEDIJKER GROENTEN. CENTRALE, 27 April 2000 kg. rabarber 3031.90; 1700 kg. prei 16.30—17.60; 10500 kg witlof I 59—70: TI 30—58 VEILINGVEREEN. ZUIDER- KOGGE. HEM 26 April Witlof I 65—82; II 30 '4. -ia II 4 90— 5 90: rabarber 25. NRD-SCHARWOUDE, 17 April 20500 kg. prei 13.1017.30; prei II 6—7.50: 27800-kg witlof I 62— 76: witlof II 45—58 ZWAAG B O. 26 April. Spi nazie 22.4034.60; postelein 0.79 —0.91; uien 8—0.22; prei 19—0.22; witlof 500 83; peen 710; radijs 13.70—14.50; rabarber 21—0.33; andijvie 15.10; sjalotten 39.90; bloemkool 0.901.09: bosselderij 330; raapstelen 3 Een puzzle is het voor kleinen broer van 1 tot 10 te tellen. Een puzzle is het voor groote zus aan wien zij haar hart zal schenken. Een puzzle is het voor Vader om „aan den rook te blijven". En een wekelijks terugkee- rende puzzle is het voor Moe der, hoe het voordeeligst haar huishoudgeld te besteden. Maar gelukkig is Moeder klant bij de Gruyter en daar mede is voor haar een goed deel van de puzzle opgelost. Zij weet, dat de Gruyter met haar meepuzzelt om met het huishoudgeld rond te komen. De Gruyter geeft weer cassa tions: voor tien gulden aan bons krijgt Moeder één gulden contant terug. Hoe dat kan? Door enorme inkoopen be spaart de Gruyter aanmerke lijk en daarvan profiteert ook Moeder. De afstanden zijn 35 K.M. voor

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2