Nieuw Noordhollandseh Dagblad LIJST 2 DEN HELDER ONTVING BLIJDE VERRASSING Benoeming van Pastoor A. Harst tot Deken OVERZEESCHE GEBIEDSDEELEN Marktberichten DINSDAG 30 APRIL 1946 De Katholieke Volkspartij heeft voor de komende Twee de Kamerverkiezingen lijst- nummer 2. Dat is minder dan we gewend zijn, we waren de laatste keeren, dat Nederland ter stembus toog, aan de eer ste plaats gewend. Door een samenloop van omstandighe den zijn we naar de tweede plaats gedrongen. Dat nemen we niet. Wij zullen op 17 Mei revanche nemen en zorgen dat we de plaats weer bezet ten, die ons toekomt. Op 17 Mei op voor lijst 2, om te zor gen, dat ze als de sterkste, de beste, de grootste, de hoogste, de krachtigste, uit de bus komt Lijst 2, voor het herstel van de christelijke samenle ving in onze goede vaderland, dat is voor versterking van de geestelijke grondslagen en voor een vooruitstrevende so ciale politiek. cStad evt (Dttilrelt Met blijdschap heeft katholiek Den Helder het bericht ontvan. gen, dat Pastoor A. Harst be noemd is tot Deken van het Dekenaat Sèhagen en met trotsch vervulde het de bevolking toen er bij gevoegd was, dat de stand plaats van den nieuwen Deken Den Helder zou zijn. Zooiets doet goed van binnen en van buiten. Want, ondanks het feit, dat Pastoor Harst pas een maand öf acht in onze stad verblijft, is hij toch al voldoende bekend gewor den, om een indruk te geven, dat het een wijs besluit was, hem als Deken over dit Dekenaat aan te stellen. Niet alleen de katholie ken zuilen blij zijn, ook de ove rige bewoners zullen dit alles op zijn waarde weten te waar- deeren, want naast het kerkelijk leven zal deze onderscheiding ook zijn invloed naar buiten laten gelden. Hoe Pastoor Harst zijn benoeming ontving Wie schetst onze verbazing, dat Pastoor Harst, toen wij hem als eersten kwamen feliciteeren, van niets wist, dus dat de pers hem zijn benoeming bekend mocht maken. Dat was een mo ment, niet ónder woorden te brengen, want de schok het was inderdaad een schok iemand zoo nuchter met een onderschei ding te overvallen ontnam den Pastoor, zoowel als ons de ver dere officieele woorden. Hij was er zoo stil van, dat hij alles om zich heen vergat en wij in tijd van eenige tellen weer op straat stonden. En zoo in de stilte van zijn studeerkamer, na een tele foontje met den inmiddels ver plaatsten Deken te Schagen ter informatie, heeft Postoor Harst dit groote nieuws kunnen ver werken en toen we na een kwartiertje weer door den nieuw benoemden Deken werden ont vangen, was alles weer gewoon en op zijn joviale manier ver telde hij een en ander, In Juli van het vorige jaar werd Hector A. Harst benoemd tot pastoor van 'de parochie H H. Petrus en Paulus, Kerkgracht' te Den Helder, die baar onvergete. lijken herder Pastoor Koopman door den dood had verloren. Pastoor Harst heeft hier in dien korten tijd ongelooflijk veel werk verricht. Denken we alleen maar aan de kwestie van het St, Liduinaziekenhuis, dat aan den rand stond van opheffing,'maar dat dank zij zijn krachtig ingrij pen weer opnieuw kan gaan werken met volle energie. Den ken we aan de regelingen met de scholen, die haar Zusters eveneens zagen vertrekken. Daarbij de zorg voor een paro chie, die gedeeltelijk is verwoest door de afbraak en vernielingen, de zorg voor een parochie, die jarenlang uit elkaar geslagen is en nu langzaam naar het goede geheel moet worden gebracht. En dit alles voor een man, die hier zijn eerste pastoorsbenoe ming kreeg. Maar zijn organisa torisch talent is niet verborgen gebleven en daar zal de nieuwe Deken zijn aanstelling ook wel aan te danken hebben. Den Heider is een groot. steedscbe plaats Als hij spreekt over de stand voor zoover bekend, hier een plaats hier, dan zeggen we hem, dat we blij zijn, dat Den Helder er trotsch op is om voor het eerst in de Kerkgeschiedenis, Deken te krijgen. De menschen hier met hun internationaal karakter zijn ge makkelijk in alle opzichten, maar daarnaast zijn het gpvoelsmen. sehen, waar veel mee te bereiken is. Het heeft de allure van een groote havenplaats en het is in zich een stad, die grootsteedsche manieren heeft, juist door zijn bevolking. En als standplaats voor het Dekenaat Schagen ligt het zeer geschikt. Bij deze woorden kan men merken, dat Deken Harst iets met Den Helder en zijn bevol king op heeft. Hij praat er over als over zijn hoe dat te zeg gen zijn vrienden en zijn kin deren wellicht. Dat doet goed zooiets te hoóren en daaruit blijkt, dat hij met zijn nog onge broken krachten, ondanks de zware ziekte van een vijftien jaar geleden, toen hij bediend moest worden, heel wat van plan is en nog heel wat wil werken. Nu in grooter verband dan als Pastoor. Nu als Deken over een Dekenaat met een wisselende bevolking van plattelanders en visschersj van burgers "hn zeelui, met ieder hun eigenaardigheden, die hij zal weten te onderschei den en precies zal weten te pei len op hun waarde en op hun leven. Uiterlijk zal er misschien wei nig veranderen aan de pastorie op de Kerkgracht, alleen dan, dat er wat meer zal worden aan gebeld en wat meer telefoontjes zullen gaan. Alleen de werk kamer van den nieuwen Deken zal het drukker, veel drukker krijgen Maar alles zal zich weerspie gelen in de geheele stad. Den Helder mag blij zijn en trotsch „DE POSTILLON" HOUDT HAAR EERSTEN FEEST AVOND Zaterdagavond organiseerde de personeelsvereniging van de posterijen een goed geslaagden avond voor haar heieden en vele genoodigden. De voorzitter de heer Fr. Ouwens, sprak een kort openingswoord, waarbij hij o.a. de sympathie voor de steunbon- nenactie, die ook hier niet ont brak, van de aanwezigen inriep en gaf daarna het woord aan de Postillon. Met het zingen van het clublied maakte deze vereeniging haar entrée, waarna Dé Roosendaal op de piano en de heer Cees Dol, viool, eenige nummers ten beste gaven. De violist had kennelijk last van eenige plan kenkoorts, hetgeen in zijn spel af en toe tot uiting kwam, maar de uitste kende pianobegeleiding maakte weer veel goed. De heer Elte bracht ons de oplossing van de vraagteekens, die op het programma vermeld waren. Hij vergastte ons n.l. op eenige geraf fineerde goocheltrucs, waarvoor hij een dankbaar applaus van het publiek in ontvangst mocht nemen. Het Hawaiiën-ensemble De Kaloea's o.l.v. io Koek en met mei. A. Meijer a]| zangeres brachten ons in de ware Zuidzeestemming'. Jaap Salie, die de el. Hawaiienguitaar bespeelde, schijnt er steeds beter in te komen. Zij kre gen zooveel applaus, dat zij genood zaakt wraen een extra nummer te spelen. Met de opvoering van ,;De truc van Tienus" werden na de pauze de too- neelcapaciteiten op den proef gesteld, waarbij de heer Jas de algeheele lei ding had. Tienus, die danig onder den plak van zijn nog'al wat bazige vrouw zit, weet geen ander middel om hier onder uit te komen dan een krankzin nigheid te suggereeren. De rollen worden hierdoor nu omgekeerd en Tienus krijgt de leiding van het huishouden volledig n handen, waar hij gretig gebruik van maakt. Geluk kig voor hem ziet zijn vrouw haar fouten spoedig in en het geheel raakt uiteindelijk tot een happy end. Een tooneelstuk vol humoristische mo menten, waarmee we ons kostelijk geamuseerd hebben. Fr. Ouwens bracht een vlotte ver tolking van de rol als Tienus, terwijl zijn tegenspeelster Mevr. J. Cramer- Dijkstra ook een belangrijk aandeel in het succes had als zijn lieftallige" vrouw. Het lijkt ons evenwel wen- schelijk de stoelen voor het gebruik te controleeren, aangezien een der tooneelspeelsters; inplaats van zich heerlijk in een leunstoel neer te vlij en, er doorheen zakte en onzacht met de tooneelplanken kennis maakte. De heer Ouwens dankte aan heet slot van dezen avond allen voor hun medewerking, in het bijzonder den heer Elte de Ka loea's, die dit geheel belangloos hadden gedaan. De heer Verha gen, referendaris der Posterijen in Alkmaar, sprak de hgop uit, dat deze avond de onderlinge sa menwerking zou versterken. Hij riep aller hulp voor deze jonge vereenigittg in. Na afloop ver zorgde de Casinoband het bal, waarbij we „de oudjes" nog eens op z'n uderwets in de Polka en Valeta konden bewonderen. Ook als conferencier moeten we Fr. Ouwens hier nog even noemen. Een goed geslaagde avond, waar van we dn volgende met belang, stelling tegemoet zullen zien. BEVRIJDINGSFEEST. Aan den vooravond van den be vrijdingsdag zal evenals elders, ook in deze gemeente een Na tionale Herdenkingsavond wor den gehouden. Deze valt dit jaar op Vrijdag 3 Mei a.s. De bevol king wordt verzocht dien dag om 13 uur de vlaggen halfstok te han gen, evenals dit van de openbare gebouwen zal geschieden. Om 19.15 uur volgt opstelling op het Stationsplein van een stoet waaraan ieder die daartoe in de gelegenheid is wordt verzocht deel te nemen voor een stil len omgang. Deze vangt aan om 1930 uur en wordt geleid naar het monument „Voor hen die vielen'' waar om 20 uur twee minuten stilte in acht wordt genomen. Dé filé langs het monument en ver volg van den stoet naar het mo nument in de 2e Vroonstraat, waar eveneens wordt gedéfileerd. Vervolgens gaat de stoet uiteen. Het ligt niet in de bedoeling, dat hierbij toespraken worden ge houden, kransleggingen plaats vinden e.d. Op den bevrijdingsdag zelf, lie dit jaar op 4 Mei valt. zal des morgens om 11 uur overal 2 mi nuten volstrekte stilte in acht worden genomen. Het publiek (fat zich op straat bevindt wordt ver zocht te blijven staan, terwijl bet verkeer dient te stoppen. Des na middags om 1 uur steekt iedere bewoner zijn vlag uit. waarna van pl.m. 13.1518 uur in verschillen de buurten en straten volks- sn kinderspelen worden gehouden. Des avonds stellen zich om on. geveer 20.30 uur op verschillende punten der stad plaatselijke mu ziekkorpsen op, die vandaar uit marcheeren naar de Sportlaan, waar om ongeveer 10 uur een groot vuurwerk zal worden af gestoken. Weliswaar is het programma in verband met den korten tijd die werd verleend sober gehou den. doch met ieders medewer king kan ook deze herdenking en het daarna te houden feest sla gen. WEET UW PLICHT. Tijdens de plechtigheid bij de ontvangst der Amerikanen deal de burgemeester G. Ritmeester meede. dat op 2 Mei a.s. door de Stichting 19401945 een collecte zal worden gehouden en een ac tie tot ledenwerving. Dit zal in handen worden gegeven van dé buurtcomité's. Hij wekte de ver tegenwoordigers der comité's op dien dag zich tot het uiterste In te spannen. De Stichting doet in onze stad zeer veel goed, getuige de rapporten, die steeds worden verzameld. Moeten wij de burgerij nog een aansporing geven, om 2 Mei zich van den besten kant te la ten zien? De Stichting spreekt voor zichzelf en ook Den Helder weet welk een werk er wordt verzet. Den Helder moet. om met den burgemeester te spreken, 2 Mei het beste voor den dag komen. Dat zal ook!! CLANDESTIENE SLACHTERIJ De opsporingsdienst van de Prijsbeheersching ontving be richt, dat in perceel Bassingracht 160, Den Helder een varken clandestien was geslacht. Het vleesch was al voor 5 gulden per pond verkocht. In samenwerking met de rijks politie werd een onderzoek in gesteld, wat tot gevolg had, dat de clandestiene slager kon wor den gevonden en in verzekerde bewaring werd gesteld. HUISDUINER BELANG De buurtvereenigingen van Den Helder dragen zonder twijfel bi] tot verbooging van de gemeenschapszin. Maar waar de meeste hun ontstaan te danken hebben aan een materia listische aanleiding als daar is de distributie van de zoo gewaardeerde roode kruisgaven, was Huisduiner Belang al een tiental jaren vóór den oorlog actief om uiteenloopende be langen van de dorpsbewoners te die nen. En dat HB erin geslaagd is een geest van saamhorigheid te kweeken dat hebben al heel wat feesten en acties getoond. Afgeloopen Zaterdag kwam jong en oud van Huisduinen weer bijeen in "Dennenheuvel', waar jonge dorps- tooneelisten blijk van hun kunnen gaven. Het was meerderen van hen aan te zien, dat de tooneelplanken vertrouwd domein was en zij zullen voor Huisduinen en de toekomst on getwijfeld iets goeds naar voren kun nen brengen. Een drietal stukjes werd -met succes opgevoerd en na afloop werd hen bij monde van den voorz. den heer dé Jong, dank gebracht voor het gebodene en succes toege- wenscht voor de toekomst, terwijl aan Mevr. Boon, die het clubje uit de moeilijkheden hielp, bloemen werden aangeboden. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn in de bekende stijl van de Huisdui ner avondjes. De heer Veenstra en Leo Mahieu verzorgden daarbij het muzikaal gedeelte. De bevrijding zal op Huisduinen worden herdacht op Zaterdag a.s. met een bloemenhulde om il uur van de Huisduiner jeugd op de geallieerde graven van het algemeen kerkhof, 's Middags om half twee komen de kinderen beneden de 16 jaar bijeen op het waterleidingterrein, trekken ge. costumeerd door het dorp en hebben na afloop kinderspelen op het water leidingterrein. 's Avonds om 8 uur zullen de oude. ren een gecostumeerde optocht door het dorp houden, waarna in "Dennen heuvel' bij muziek en dans de prijs uitreiking zal plaats hebben. TEXEL OVER ZAAIZAAD, POOTGOED EN NOG WAT Vrijdagavond werd voor de leden van de landbouworganisaties in Hotel Texel een zeer leerzame en interessante lezing gegeven. De zeer deskundige spreker, de heer P. Kooiman, hoofdcontroleur der N.A.K.. besprak in hoofdlijnen het ontstaan der N.A.K. en gaf hierna een interessant beeld van wat de NAK in den loop der ja ren gedaan heeft en welke moei lijkheden er allemaal te overwin nen zijn om in elke omstandigheid den keuringsdienst goed te iaten functioneeren. De keuringsdienst onderscheidt twee soorten van telers van zaaizaad en pootgoed. Ten eerste principieele telers die ieder jaar laten keuren en ten tweede gelegenheidstelers die la ten keuren als de omstandighe den gunstig lijken om zaaizaad te teelen. Ook heeft spr. de vele klachten besproken die de N.A.K. te hooren krijgt. Hieruit bleek dikwijls dat de telers geen flauw begrip hadden van de reglemen ten die de keuringsdienst heeft. Na nog in het bijzonder het'be lang van goed zaaizaad te hebben besproken, kreeg men de gelegen heid om vragen te stellen. En juist omdat bier een uiterst deskundige en practische spreker op Texel was. is het te betreuren dat er weinig vragen gesteld werden om de doodeenvoudige reden, dat er een zeer klein aantal personen aanwezig was. Men hoort te genwoordig veel over het teelen van zaaizaad en pootgoed. Men zou graag een goede zaaizaadver- eeniging op willen richten, maar om eens naar een onpartijdigen en zeer deskundigen hoofdcontroleur te gaan luisteren daar getroost men zich geen tijd voor. Wil men een serieuzen zaaizaad teler worden, dan moet men op de eerste plaats op de hoogte zien te komen van alles wat daar mee verband houdt. Hopelijk is er bij een volgende gelegenheid meer belangstelling, misschien wel zooveel als bij een bestuursverkiezing. BURG. STAND. Geboren: Marretje, d. v. A. Bakker en J. C. Buisman. Al- bert. z. v. J. Kievit en M. J. Roos, Wilhelmus Th., z. v. W. Th. *ran Sambeek en H. Cichosz. Rober- tus, z. v. P. M. Boom en M. D. Zijm. Johanna W. H„ d. v. B, Paaigman en E. Witte. Jan. z. v. H. Kikkert en Tr. Dob. Ondertrouwd: F. Nijland en G. Braak. Gehuwd: J. J. Ruiter en G. Koopman. W. de Graaf en A. Barhorst. J. Boersen en G. M. Schraag. Overleden: H. C. Smit, 74 jaar, wedn. van Marretje Bruijn. J. Bremer. 9 j. z. v. C. Bremer en J. Vlaming. GEVONDEN VOORWERPEN Tasch met inhoud. SCHAGEN DAT HAD ERGER KUNNEN ZIJN Zondagmiddag omstreeks half één stortte onder oorverdoo- vend lawaai het groote schuur- dak van de veestalling in de Nieuwstraat, in gebruik bij den heer H. Schrieken, ineen. Ge lukkig voor de Nieuwstraatbe- woners schoof diet geheele dak aan de achterzijde omlaag, zoo dat geen persoonlijke ongeval len voorkwamen en zelfs het gestalde vee ongedeerd bleef. De oorzaak moet gezocht wor den in verval en het niet tijdig treffen van voorzieningen. PROEF WEDSTRIJD De voetbalvereeniging Scha gen speelt Zondag a.s. tegen een proefelftal, samengesteld uit vereenigingen van Schagen en omgeving. BREEZAND VERGADERING KA TH VOLKSPARTIJ A s Donderdagavond om 8 uur houdt de R.K. Kiesvereeniging alhier ip café van Steijn een zeer belangrijke vergadering. Eenige punten naast de ge bruikelijke vragen vooral de aandacht, t.w.: 1. verkiezing nieuw bestuurs lid vacature. J. v. d. Zon; 2. candidaatstelling voor de a.s gemeenteraadsverkiezingen en 3. de Politieke Landdag op Zondag 5 Mei. Vooral punt 2 verdient aller aandacht en het bestuur rekent er op, dat deze zeer urgente kwestie de leden in grooten ge tale zal doen opkomen. Deze vergadering kan om belangrijke redenen niet langer uitgesteld worden; de leden mogen in dit geval wel bedenken; „wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen". Daarom, KVP.ers van Bree. zand, reserveert a.s. Donderdag, avond voor uw kiesvereeniging erf komt ter vergadering; 2 Mei, 's avonds 8 uur. WAARSCHUWING! De bibliothecaris van de R. K. bibliotheek waarschuwt de le zeressen en lezers er voor, dat zij, na een boek gelezen te heb ben, den bladwijzer niet in het boek laten liggen. Des te drin gender is die waarschuwing, als zoo'n bladwijzer gevormd wordt door bijv. 'n familiefoto, 'n gedaehtenisprentje of.... 'n textielkaart! Bij het terugbren gen kan de bibliohecaris niet precies elk boek nazien op achtergelaten voorwerpen. Wie dus meent, iets kwijt geraakt te zijn, kan zich bii den biblio thecaris vervoegen. J.l. Zondag is er weer iets gevonden ANNA PAULOWNA ZAP NIEUWS Zondag" is er weer druk gevoetbald op ons terrein. Allereerst om j2 uur zagen wij de oingestelde wedstrijd: ZAP 2Texel 3r waarbij de onzen, de op Texel geleden nederlaag op waardige wijze hebben gewroken door een 50 overwinning. ZAP geeft den toon aan en in de eerste helft werd reeds een 2O voorsprong behaald. In de 2de helft waren het weer goede en enkele slechte mo menten, maar toch was ZAP over wegend sterker in den aanval die tenslotte de 50 overwinning bracht Na afloop werden beide elftallen door de Gidsen van de afd. A.P. panne koeken aangeboden die ze onder de wedstrijd op hun veldkachels gebak ken haddden. Deze vielen buiten ge woon goed in den smaak. Het kon ook niet anders ze waren prima. Hiervoor is en woord van dank wel op zijn plaats. Nu de wedstrijd van de Jun. a tegen Wieringerwaard a en ook deze hebben ondervonden dat met ZAP niet te spotten valt en moesten met 22 gelijk spel genoegen nemen. Dan de wedstrijd ZAP c—ZAP d die een 1zege voor de c'tjes op leverde ZAP 3 en 4 deden het niet zoo goed. ZAP 3 verloor op Wieringen met 61 van Wiron 1 en ZAP 4 ver loor met 2—0 van BKC 4. Woensdag 1 Mei alg'emeene leden vergadering om 8 uur in lokaal van G. Mereboer. Denk er allen aan op tijd te zijn F (kaatste Hteuws Abcssinië zal een uitweg ge geven worden naar de Roode Zee. Admiraal Mountbatten heeft Medan bezocht en aldaar eenheden van Nederlandsche troepen ge ïnspecteerd. Het Roode leger zou gistermor gen de hoofdstad van Azerbeidsjan „formeel" verlaten hebben. Ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana is te Batavia een groote Parade gehouden. De Amerikanen zijn Hideo Tokojama. de leider van het com plot tegen Mac Arthur, op het spoor gekomen. Maandagmiddag is de Indo nesische delegatie, die onlangs Nederland heeft verlaten, oer Skymaster op het vliegveld Kemajoran gearriveerd. De heer Soewandi wenschte niet meer prijs te geven dan; „Wij zijn niet ontevreden". Ook de andere leden van de delegatie en de begeleidende Indonesiërs waren zeer gesloten. Zii zullen allen Siharir bezoeken. LANGEDIJK, 20 Apr. 2600 kg rabarber 4044; 450 ke prei 1517; 6400 kg witlof 1 72—81, id. II 33—66. ALKMAAR 29 Apr. 9 paar den 5001400: 78 vette koeien centr.; 9 pinken centr.; 223 nuchtere balveren (si.) centr.; 6 bokken en geiten 255: 92 kippen 620; 61 konijnen 1-14. N.SCHARWOUDE, 30 Apr. 15600 kg prei 16—18.40, II 13; 13000 kg witlof 7382, H 48 65; 5100 kg rabarber 3638. WARMENHUIZEN30 Apr. 250 kg uien 24.20; 50 kg roode kool 45.20; 4800 kg rabarber 37—40: 3040 kg witlog 67—79. id. II 35—51.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2