RADIO Op ter Politieke Landdag Een doode ei Nieuw Noordhollandsch Dagbiad 3 TE SCHAGEN OP 5 MEI Dr. Albering en Kamerlid v. d. Weijden HET NEDERLANDSCHE ELFTAL en CD 144freL' Een nat pak voor een lootje MEDEDEELING^ Advertenties J De Midden-Europeesche fsjd wordt gehandhaafd Moor de weduwe voelt er niets voor ZITTING EERSTE KAMER ST. HUBERTUS i^roniek Boebi Trep en JinNe Jee m Nederland DONDERDAG 2 MEI 194B Met snelle pas nadert -de ver. kiezingsdag, de dag die weer voor jaren zal beslissen hoe het Nederiandsche volk, geregeerd kan worden. Zullen wij in staat zijn van die regeerïhg een werkzaam onder, deel uit te maken? Zonder twijfel! De K V.P is. er, eeh realiteit, die wij niet uit het oog mogen verliezen, ondanks de eenheids- waan, die alom hoogtij viert of liever gezegd vierde. We hebben ingezien, dat voor katholieken zelfstandig electo raal optreden niet alleen ge. wenscht. maar absoluut noodza kelijk is Wij kunnen en mogen immers niet tevreden zijn met uitslui tend materieele doelstellingen, die weliswaar hun onbetwiste groote waarden hebben, doch niettemin niet het alpha en omega van ons leven kunnen uil maken. Levend uit en op onze eeuwenoude en eeuwig nieuwe en vooruitstrevende positief christelijke principes, hebben wij de taak deze beginselen in de maatschappij uit 'e dragen en aan de verwerkelijking van de daaruit voortvloeiende maat schappelijke gedachten mee te werken. Sprekers van formaat zuilen ons Zondag in den prachtig bloeienden Schager Muziektuin uiteenzetten waarom en waar voor onze K.V.P. deze verkiezin gen ingaat met vliegende vanen en slaande trom. Inplaats van oud-minister Romme, zal de vurige en onver moeide algemeen partijsecretaris Dr H. A. L. Albering het woord richten tot allen die ooren heb ben om te hooren. Zijn woord zal niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn, maar verklaren waarom noch de eene noch de andere humanis tische organisatie plaats kan bieden aan een consciëntieus ka tholiek, die het wèl meent met zijn gezin, zijn land en zijn kerk. Ongetwijfeld zulïen ook dé woorden van het Kamerlid M. P. v. d. Weijden. die na hem het spreekgestoelte zal beklimmen, het hunne er toe bijdragen om de urgentie van de K.V.P, als program, en beginselpartij te verk'aren. Het zal de moeite waard zijn. zich op de proble men van het oogenblik te be. PROGRAMMA 3 MEI HILVERSUM I (301 M.): VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO. Morgenwijding; 10.20 VARA: Voor de zieken; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Concert; 11.20 Eddy Walis; 11.45 Ber. krijgsgevange nen; 12.00 The Romancers AVRO; 12.35 Orgel van „Tuschinski"-, 13-00 Nieuws; 13.15 Aeolian Sextet; 14.00 Mevr. Lotgering-Hillebrand; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Voor zieken, 15.30 Gram.; 16.00 VARA: Muzi kaal babbeltje; 16.30 Voor de kin deren; 17.00 Benedict Silbermann; 17.30 RVU; 18.00 Nieuws; 18.18 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Gram.; 19.10 Kamerkoor; 19.30 Nationaal Programma; Inlei ding ds. F. R. A. Henkels; 19.35 Orgelimprovisatie; 19.45 Reportage van den tocht naar de Waalsdor- perduinen; 20.30 Orgelimprovisa tie; 20.40 Radio Philh. Orkest; 21.00 Op de brug; Prof. Ir. W. Schermerhorn; 21.15 Gramofoon- muziek; 21.30 VAR A-Orkest; 22.25 Gram.; 22.40 VPRO Avondwijding 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.): KRO 7.00 Nieuws, gym. en morgengeb.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.40 Hil- versumsch Vrouwenkoor; 11.15 Pater F. Tesser: Als de ziele luis tert; 11.30 Radio Trombone Kwar tet; 12.15 Voordracht', 12.30 Vau deville-orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Jaap Meyer's orkest; 13.45 Cau serie; 14.00 Concert; 14.30 Gram.; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gram.; 16.55 Concert; 17.45 Het, Rijk Overzee; 18.00 De A'damsche po- litiekapel; 18.15 Voor de studee- rende jeugd; 18.30 Vervolg Poli- tiekapél; 19.00 Nieuws; 19.20 Gram.; 1930 Nationaal Program ma zie Hilversum I; 21.30 KRO Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Avond gebed; 22.30 Ensemble Nina Dolce 23.00 Gram. zinnen en mannen, die doorkro pen zijn in het werk en streven onzer partij, te hooren! De poorten van den Muziek tuin staan wijd open, de perken zijn gewied, de lanen geharkt, weet dus, dat ge welkom zijt Mocht onverhoopt het weer zijn medewerking weigeren, kom toch, want voor dat geval is voor een zaal gezorgd, zooals ook voor een geluidsinstallatie gezorgd is. Laat niemand, geen man en geen vrouw, zich weerhouden om van deze unieke gelegenheid om zóó deskundig onze doelstellin gen te hooren uiteenzetten, ge bruik te maken, maar trekt op ten landdag Gij zult er geen spijt van hebben. De officieele samenstelling van het Nederiandsche elftal voor den wedstrijd tegen de Belgen op 12 Mei kan eerst Zondag of Maan dag a s. worden tegemoet gezien Het elftal zal naar alle waar schijnlijkheid als volgt er uitzien: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en Van der Linden( Ajax). Mido'en: B. Paauwe (Feyen- oord), Kuppen (Sitt. Boys) en De Vroet (Feyenoord). Voor: Holleman (VUC), Wilkes (Xerxes). Roozen (Haarlem). Rij vers (NAC) en Smit (Haarlem). Reserves: Van der Vliet (ODS) Caldenhave (DWS), Van Buitenen (HDVS) en Draeger (Ajax). 'T ZAND OUDERAVOND VAN DE JEUGD VEREENIGINGEN Zondagavond was voor „de pa rochie 't Zand een waar evene ment. De vier katholieke jeugd- loepceiingen: Verkenners, Wel pen, Gidsen en N.K.J.B., hebben n schuierend geslaagden avond gehouden in de eivolle zaal van den heer G. A. de Wit. Na het openingswoord door den Weleerw. Heer Kapelaan volgde het hijschen van de vlag en het gebed door een keurig in hoefijzervorm opgestelde groep van 6 gidsen. 6 verkenners en 6 welpen. Hierna volgde een demonslra. ite van onze verkenners, waarin zij zich als uitstekende bruggen bouwers ontpopten-, want binnen 10 minuten stond er over de ge- heeie lengte van het tooneel een solide brug, hetgeen een staaltje van prachtig verkenners werk te noemen is. Gebrek 'aan plaatsruimte ver biedt ons het programma* in zijn geheel te bespreken, maar toch willen we „The Zand Boys" hun veidiende pluim niet onthouden, immers hun optreden droeg aan merkelijk veel tot het succes van dezen avond bij. De talrijke aanwezigen waar deerden het optreden van alle medewerkers met een hartelijk applaus. Met het strijken van de vlag, gebed en een kort woordje van den aalmoezenier werd de avond gesloten en werd er een hechte band gelegd tusschen ouders en jeugdleidmg. R.K. VOLKSBOND De voorzitter opende de verga dering met den Chr. groet en heet allen hartelijk welkom. Spreker be tuigd zijn spijt dat de opkomst zoo gering is, maar wijt dit aan de drukte welke allerwege op het land weer toeneemt. Hierna kreeg de secretaris het woord die in een keurig verslag het verloop van de Districtsvergadering in Hoorn uiteenzette. Dan volgt na een propagandis tisch woord van den voorzitter de oprichting van een Comité van Herw. Levenskracht. Als Propagandist gaven zich op de heeren Jan Pater Az., Antoon Bak ker en W. Baars. Voorzitter van het comité is de heer C. Commandeur; secr.-penningm. A. F. Putker Het comité zal eerst de Parochie in wijken verdeelen, waarna de pro pagandisten hun taak zullen begin nen. Te zijner tijd' zal nogeen be roep op het publiek gedaan worden. De te organiseeren speldjesdag voor HLK wordt vastgesteld op 9 Juni (1ste Pinksterdag). Dan volgt bespreking oprichting van een plaatselijke afcL van de Centrale iBank. Na een lange discussie wordt be sloten dit weer terug' te wijzen naar het bestuur die de mogelijkheid nog eens ernstig zal onderzoeken. Hierna volgden eenigé vragen die naar genoegen beantwoord werden. WIERINGERWAARD De installatie van den nieuw. benoemden burgemeester, den heer F. Kloeke, zal plaats hebben op Vrijdag 3 Mei a.s. v.m. 11.30 uur tea raadbuïze. 's Middags 3 uur zal aldaar ge. Er wordt hard gewerkt aan den wederopbouw van het zendstation Kootwijk. Drie masten ter hoogte van 104 meter zullen de zes, door de Duitschers vernielde masten voorloopig vervangen. v. Rhijn P. legenheid bestaan met 't nieuwe hoofd der gemeente kennis te maken. Wellicht zou de burgerij door hét uitsteken van de vlag gen aan dezen dag een eenigs. zins feestelijk kaTaker kunnen geven. De „lootjesregen" van Maandag middag boven de Residentie heeft verschillende incidenten tenge volge gehad. Zoo zijn drie perso nen te water gesprongen in hun enthousiasme een lootje te van gen. Een hengelaar deed pogin gen om een lot op te vangen, waarbij hij evenwel zijn even wicht verloor, zoodat het looze visschertje een onvrijwillig bad krees. Een jongmensch rende, doordat hij teveel naar de lucht keek, tegen een muur en liep een flinke hoofdwonde op, terwijl een jongen in glas trapte en zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Zaterdag 4 Mei zal ons blad wegens den Natio- nalen Feestdag niet ver- schiinen. voor dien dag opgege ven, worden, voor zoo ver er plaatsruimte be schikbaar is, geplaatst op 3 Mei. DE DIRECTIE. Het Ministerie van Landbouw Visscherij en Voedselvoorziening Geelt mede: Bij besluit van den minister raad zal dezen zomer, zeoals men weet, de Midden-EuTopeesche tijd gehanahaafd worden. De regea- ring heeft zich bij haaT beslis sing laten leiden door de over weging. dat de moeilijkheden in den lanabouw. in het bijzonder met het oog op de arbeidsvoor ziening. niet verzwaard moeten worden door de belemmering van aen arbeid op het land, die van invoering van den zomertijd het gevolg zou zijn. De arbeid in den land- en tuin bouw en in de veehoudeïij zou door een vervroeging van den tijd thans extra worden beiast. Invoering van den zomertijd zou beteekenen, dat Nederland 1 uur en 40 minuten zou leven voor Gen voor-oorlogschen, z.g. Amster damsehen tijd waardoor de be zwaren. die ten plattelands be staan tegen invoering van den zotnertijd, sterker spreken dan vroeger toen het tijdsverschil 1 uur bedroeg. Binnenkort zal een reeds 25 jaar oud proces over een Radjah, die zijn eigen erfe nis oneischt. tot het verleden behoor en. De „Privy Coun cil'' te Calcutta zal dan uit spraak moeten doen in een zaak, waarin zco langzamer hand ongeveer 1088 getuigen zijn gehoord Er zal dan beslist worden, wie- de rechtmatige eigenaar is van een landgoed, dat ongeveer hon. derdduizend pond sterling per jaar opbrengt. Het goed wordt opgeëischt door Ramendra Na. rayan Roy, Radjah vein Bhopah Zulks wordt hem bestreden door zijn weduwe, Scrimati Bibhabati Devi, Ranie van Bhopal, die be weert. dat haar echtgenoot in 1909 te Darjeeling is gestorven en gecremeerd. In dat jaaT werd het lijk van den gestorven vorst, gevolgd door duizenden rouwenden, naar de ciematieplaats gebracht en op een brandstapel gelegd. De Radjah, of speudo.Radjah beweert, dat op het oogenblik, toen de stapel zou worden aan gestoken, een geweldige moes. sonbui losbarstte, welke den rouwdragenden dwong een schuilplaats te gaan zoeken. De stortbui bracht hem tot léven terug. Hij klom van den brand stapel al en ging zijns weegs. Aangezien hij zijn geheugen ver loren had, bracht hij twaalf jaar onder vreemden door. Te Cal. cutta. herkreeg hij zijn geheugen en keerde onmiddellijk naar Jaidepoer terug om zijn huis, echtgenoote en vermogen op te eischen. Verschillende van zijn bloed verwanten beweerden hem te De Eerste Kamer zal op Dins dag 7 Mei en Woensdag 8 Mei in openbare vergadering bijeen ko men. ter behandeling van een aantal wetsontwerpen, o.m. de wijziging van het Kon. besluit van 27 Augustus 1945 betreffende zui vering filmproductiewezen. herkennen, doch zijn vrouw be. ■Weert het tegendeel. Dit was aanleiding tot een reeks proces sen voor de Britsch-ïndische ge rechtshoven. Het Hooger Ge rechtshof te Calcutta was in 1941 van meening dat de man, die zich de tot net leven terugge keerde Radjah noemt, het ook m levenden lijve is VERVOLG VAN PAG. j Een hooggeplaatst _Indonesiër, onlangs uif Indonesië naar Ne derland gevlucht, gaf als zijn meening te kennen, dat onder handelaars, die met minder dan de algeheele onafhankelijkheids verklaring van de Republiek In donesië zouden durven terug- keeren, onmiddellijk gevangen genomen en vermoord zouden worden. Dit zou dus een der re denen kunnen zijn, waarom men niet tot een accoord kon komen. Zoodra Sjahrir en zijn mede werkers van dezen druk bevrijd zullen zijn, zal het sluiten van een eerlijke overeenkomst spoe dig mogelijk zijn en zullen ook de Regeeringsvoorstellen een goede kans krijgen om aange- 0E SUBCOMMISSIE van den Veiligheidsraad heeft de beschuldiging, dat Franco's re giem een bedreiging voor den wereldvrede vormt, in geheime zitting op de weegschaal ge legd. Vooral Rusland tracht zooveel mogelijk voor Franco bezwarend documentatie mate riaal te verzamelen en glijdt daardoor voorbij de kern van de kwestie. De premiers der Britsche Dominionsdie in Bonden bij een zijnmaken het Engeland ongewild moeilijk en het ver loop der besprekingen is van dien aarddat Engeland zich min of meer in het defensief bevindt De conferentie te Parijs houdt zich druk bezig met de kwestie van het benoemen van een geallieerde controlecom missie. die moet toezien op het uitvoeren van de vredesvoor waarden door Italië. Rusland heeft i.a.v. dit teere punt zijn verzoenende houding laten va ren en is minder toeschietelijk geworden. En dat vormt een der oorzaken van een dreigen de mislukking van deze kwes tie. die m.en in aezaahebbende krinaen in Londen als een weinig - belovende ouverture ziet. Onderoronds wroet Stalin in de Britsche actie in Grieken land en de Maleische staten. Dok hier wil Rusland met alle geweld een addertje in het gros der machtspolitiek zien. ïn Washington tenslotte is gisteren een voor Frankrijk be- fangri^ke beslissing genomen f a v. tinencieele hulp door de verpp-'-rA" Staten, hulp. die Franikr'k voor een groot deel uit de economische imnasse zou kunnen helpen noppn ie worden. Overal waar -V, troepen thans -vntre^em werden de extremis- *"!i en terroristen snel verdreven •m herademt de bevolking, die daarna zelf medewerkt om de ordelnke 'bestanden te hand haven. Zooiets kan ook overal op Java plaats vinden -en behoeft niet te leiden lot een strijd van volk tegen volk. Integendeel, 'bet wordt een strijd tezamen met het volk tegen de gewa pende terroristen. Ook op Ban ka was de strijd ■moedig beslecht De terroristen leiders vluchtten in paniek na menige dagen strijd. Dat het zóó moet gaan, be wijst weer de critieke toestand op Sumatra, waar de Republi- kemsche „Gouverneur" gevlucht is voor de terroristen en bij de Nederlanders bescherming zoekt. Wij blijven van oordeel, dat wanneer de extremisten en ter roristen ontwapend zijn. de toe standen in Indonesië zich snel zullen verbeteren en met den ge- voorstellen van 10 Februari '46 een aanvang kan worden ge maakt. "Wanneer het advies van den vorigen Gouverneur-Gene raal was opgevolgd; ,-eersi orde en dan onderhandelen", zon men in Indonesië al een heel stuk verder geweest zijn dan nu. W v. R. pHooge Pietdie een gaatje in hei zeil had gemaakt, zag precies waar ze waren. Bij de nadering van de grens, haalde hij zijn schietwapen te voorschijn en bedreigde daar mede Boebi Trep, die maar al te goed begreep, wat dit te beteekenen had. Doorrijdén.' Goede raad was duur. Onge merkt duwde hij tegen Jïppies voet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3