RADIO 12 MEI Moederdag bloemendag r Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Voer den oorlog met alle macht tot de overwinning die zeker komt INDONESIë IN DE TWEEDE KAMER HET BELGISCHE ELFTAL Geen bonnen riteer voor rubberzolen POTVERDEELEN DER NAZI'S Minimumprijzen ICroniek Boebi Trep en Jipoie Jee in Nederland DINSDAG 7 MEI 1946 Ijv EEN TERUGBLIK op het door de regeering in Lon den gevoerde beleid geduren de den oorlog 19401945. be handelt prof. Gerbrandv den omvang van de oorlogstaak, voorts het wisselend beeld der oorlogsjaren. Hij eindigt met te bespreken den achtergrond van alle beslissingen. Hoe verschillend ook vragen van elk oorlogsjaar zijn ge weest, toch is heel dit werk nu der Nederlandsehe regeering in Londen, dat slechts schetsmatig kon worden aangeduid, gedra gen geweest door één gedach te, welke als een roode draad door al de beslissingen, klein en groot, is heengeweven en waarvoor allen bich hebben ge geven. Deze gedachte vormt den achtergrond van alle han delingen der Nederlandsche re geering gedurende de oorlogs jaren. Deze gedachte is ge weest: voer den oorlog met alle macht, te zamen met de bond- genooten, totdat de overwin ning, die zeker komt, is be haald. Nederland is slechts tij delijk in de macht van den vij and. hel zal herrijzen: en na Maart 1942: Nederlandéch-In- dië is slechts tijdelijk in de macht van de Japanners, straks is het weer in feite een deel van het koninkrijk. DE AANWEZIGHEID VAN H M. DE KONINGIN Het is een heel bijzondere tijd ge weest voor het Londensche Kabinet. Dit memorandum spreekt niet over het aandeel, dat H.M. de Konungin in dezen arbeid heeft gehad. De Koningin is onschendbaar. Maar het zij toch even gereleveerd, hoe de krachtsinspanning der Regeering haar uitdrukking heeft gevonden in Koninklijke daden. Tweemaal ïs onze geëerbiedigde Koningin over den Atlantischen Oceaan naar het Wes telijk halfrond gevlogen om in de bres te staan voor de hoogste belan gen des Rijks, waarbij ik o.m. Haar redevoering voor het Amerikaansche Congres en Iraar samenspreking met Pres dent Roosevelt in herinnering breng. De persoonlijke radioredevoe ringen der Koningin, die zoovele lichtpunten hebben gevormd voor de bevolking onder de bezetting, wer den door Hare Majesteit voorbereid onder een nauwgezette kennisne ming, tot zelfs van de kleinste bij zonderheden, uit de rapporten, welke vertelden van wat er leefde onder het Nederlandsehe volk en van wat de naakte waarheüd was over de wereld van terreur, welke in Nederland heerschte. Vrijwel alle uit Nederland overgekomenen had den hun ervaringen mondeling' bij Hare Majesteit voor te dragen. De wijze van aanwezigheid der Koningin in Engeland, de fierheid, waarmede zij het standpunt van elke afwijzing van eenig arcoord met den o ver wel d.ger demonstreerde, zijn een asset voor de positie des Koninkrijks ge weest, die niet in woorden .s weer te geven en hebben een diepen in druk in Groot-Br ttannië en de we- PROGRAMMA iv oENSDAG o MEI HILVERSUM I (301 M.). VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram 8 00 Nieuws en gram.; 10 00 VPRO Morgenwijding; 10'.20 VARA P. J. Kers Jr.; 10.45 Voor de continubedrijven; 11.45 Ber. krijgsgevangenen; 12.00 Continental Kwintet; 12.35 Aart Schol en zijn dansorkest- 13.00 Nieuws; 13.15 Kon. Mil. Kapel; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Con cert; 14.45 Gram 15.00 'Voor de jeugd; 17.00 Benédict Silberman; 17.35 The Ramblers; 18.00 Niéuws; 18.15 Radio Volks Univ 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Gram.; 19 30 VPRO Lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Politieke lezing; 20.25 Operette-programma; 21.10 Hoorspel; 22.00 Residentie-or kest22.45 Geestelijk leven; 23.00 Nieuws; 23.15 Eddy Walis; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 M.). NCRV 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Voor jonge zieken: 10.30 Morgendienst- 11.15 Vioolrecltal; 12.00 Mar ih ierskapel; 13.00 Nieuws; 13.20 Postillons- 14.00 Pianorecital; 14.30 A J Herwig; 14.50 Gram.; 15.00 Concert; 16.15 Kinderkoor- 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.30 Celesta Ensem. ble; 18.30 Het Rijk Overzee; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.20 Met band en plaat; 19.30 Politieke lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Ora torium Judas Maccabaeus; 23.30 Gram.; 23.50 Schriftlezing. reld achtergelaten. Elke redevoering door de Koningin gericht tot de Engelsch sprekende volken, is um- mer een evenement van de eerste orde geweest. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft meerdere malen tot Nederland, tot de rijksgenooten en tot de Britsehe en Amerikaansche volken over de radio gesproken. Ik mag niet nalaten tevens te herinneren dat Z.K.H. Prins Bernhard zich steeds beschik baar heeft gesteld en met medewer king van het Geallieerd Hoofdkwar tier sinds Augustus 1944 het bevel heeft gevoerd over de binnenland- sche strijdkrachten en deze taak, naar ik van die zijde mocht verne men, op zeer gewaardeerde wijze heeft vervuld. Voor zoover naar het oordeel van den onpartijdige iets goeds mocht zijn bereikt, wensch ik mijn warme erkentelijkheid uit te spreken aan al die ambtqe- nooten, ook aan hen. die he laas niet tot het einde konden blijven, en aan hun trouwe medewerkers, voor den harden arbeid, dien zij ten bate van het koninkrijk der Nederlan den hebben geleverd. Een dank die in heel anderen zin geldt de mannen, koopvaarders, mi litairen en burgers, mannen die. krachtens de beslissingen der regeering in Londen, op zee. te land, in de lucht, in de meest gevaarvolle expedities der geheime diensten en con tacten voor de zaak der vrij heid hun leven hebben ge waagd en in zeer grooten ge tale hebben geofferd. Die dank gaat in niet mindere mate uit tot het volk in Nederland wiens representanten in de donkerste oogenbliklcen der be zetting niet hebben nagelaten ons toe te roepen, dat volhou den tot het bittere einde ons gemeenschappelijk parool bleef Hierbij zij door mij uitge sproken. dat in de onmogelijk ste en in de moeilijkste daqen nooit aan mijn geheugen is ontsnapt de zinspreuk: Nil des- perandum Deo Duce. VERVOLG VAN PAG. 1 Spr. had een verklaring als welke de reeeering heeft afge legd, niet durven verwachten. Een kabinet dat vrijwel demissio nair is, had niet zoo ver mogen gaan. Op Java bestaat de gruwelijkste terreur, en de fatsoensplicht ten aanzien der geïnterneerden is nog niet nagekomen; laat men daaraan eens beginnen. De heer P a 1 a r (P.v.d.A.) merkt op, dat het blijkbaar de bedoeling is geweest te doen uit komen, dat de republiek het resultaat is van de kwaadwillig heid der Japanners. Ten aanzien der regeertngsver- klaring merkt hij op, dat hij met voldoening heeft gezien, dat de Indonesische visie daarin tot haar recht komt Bij al zijn eenzijdigheid heeft Jiet rapport van de commissie van Poll dit goede, dat het Ne derlands wil duidelijk heeft ge maakt, dat het uit is met het oude Indi5. Spr. zegt de regeermg op het hart te willen drukken op Su matra niets te ondernemen zon der voorafgaand overleg met Sjahrir. Hij betoogt voorts, dat ais de Nederlandsehe strijdkrach ten in botsing komen met de troepen van de Republiek, het Koninkrijk aan een zijden draad je hangt. De positie van Sjahrir is poli tiek, militair en internationaal sterk, aldus spr., sterker dan men misschien in Indonesische krin gen denkt Gewaarschuwd tegen wapenstilstand De heer T i 1 a n u s (c.h.) merkt op, dat de heeren van' de Partij van den Arbeid niet mee wilden naar Indië. Naar zijn meening zullen zij 'nu wel spijt en wroeging hebben, dat zij zich niet persoonlijk mede op de hoogte hebben gesteld. In Nederland worden collabo rateurs berecht, betoogt de heer Tilanus verder o.m., in Indië gaat men- er mee onderhandelen. De suggestie van den heer van (Adv.) De officieele samenstelling van het Belgisch elftal, zooals dat Zondag a.s. te Amsterdam het Oranjeteam zal ontmoeten, luidt als volgt: Doel: F. Daenen (Tilleur). Achter; R. Paverick (Antwerp) en J. Pannaye (Tilleur). Midden: A. Puttaert (Unions St. Gilloise), M. Vercammen (Lyra) en R. de Vos (Beerschot). Voor: v. Lemberectots (Meche- len). H. Coppens (Mechelen), A. Deeleyn (Mechelen), F Chaves d'Aguilar (Gent). Reserves: H. Meert (Ander- lecht). L. Aernouts (Berchem Sport) A. de Buck (Eendracht). J. Mermans (Anderlecht). De bezetting van de linksbui tenplaats is in verband met een door Thirifayt opgeloopen blessu re in den wedstrijd Luxemburg België B nog niet bekend ge maakt. Met ingang van heden is thans ook de handel in uit rubberplaten gesneden hakken, alsmede die in rubberplaat en rubberzolen, vrij gegeven. Dit houdt in dat het ou- bliek voor het doen repareeren van schoeisel met rubberzolen en rubberhakken, in welken vorm ook, geen bonnen meer behoeft in te leveren. Walther Funk, die gisteren klaagde, dat hij tot de kleinere mannen in de partij had be hoord, die tot aan de deur moch ten komen maar nooit binnen kwamen, moest heden in kruis verhoor door Thomas Dodd toe geven. dat hij in één opzicht wel binnen geraakt was: Hij behoor de namelijk tot de gelukkigen, oie hun diensten aan het Nazi bewind beloond zagen door den Führer met een schenking van een half millioen. Milch en Rib- bentrop ontvingen dezelfde be. dragen van hem. terwijl Frick, Rosenberg, Neurath en Keitel het met de helft moesten doen. Het is opvallend dat Hitler's systeem van potverdeelen begon te wer ken in de jaren, waarin Duitsch- lands kansen op de oorlogstoo- neelen zienderoogen verminder den. Funk beweerde het presen tie hard noodig te hebben gehad daar de Reichwirtschaftskammer hem op zijn 50sten verjaardag een zoo groot landgoed in Beieren cadeau deed, dat hij niet in staat was de belasting od te brengen. Met ingang van Maandag 6 Mei 1946 zijn de minimumprijzen als volgt vastgesteld: A. Producten, waarvoor geen garantieprijs is vastgesteld: ker vel f 0.50. peterselie 0.50. bossel- derij 0.50 per 100 bos; raapstelen 2.snijbiet 2.—. snij- en plu*- stoofsla 10.per 100 kg. B. Producten, welke tevens voor denzelfden garantieprijs in aan merking komen: kropsla I (glas) boven 17 kg f3.id. I (gelichte en natuur) boven 20 kg 3.id. II (glas) 1517 kg) 2.—. id. II (ge lichte en natuur) 1720 kg 2. per 100 st.; spinazie (bladj 8. id (struik) 7.per 100 kg; radijs (25 stu^s per bos) 2.50 p. 100 bos. Kwaliteitseischen Kropsla: de sorteeringsvoor. schriften zijn gewijzigd als volgt: glas sort. I boven 17 kg per 100 st..; II van 1517 kg per 100 stge lichte en natuur sort. I boven 20 kg per 100 st.; II van 17—20 kg p 100 st. Bospeen: Iedere bos dient ten minste 0 5 kg afgebroken pe m te bevatten. Radijs: Wij wijzen er op, dat tedere bos tenminste 25 stuks ge- lijkgesorteerde knolletjes moet be vatten Mook is een wapenstilstand te sluiten. Daartegen waarschuwt spreker, qmdat een wapenstil stand slechts met een souverei. nen staat gesloten kan worden. De heer van Kempen (lib.) herinnert er aan, dat de heer van Mook zeer vergaande voorstellen aan Sjahrir heeft ge daan, die zelfs losscheuring van Indië uit het Koninkrijk m de toekomst mogelijk zouden ma ken Voorts zijn er tegenvoor stellen door Sjahrir gedaan en er werd op St. Hubertus over ge. marchandeerd en dat alles zon der de volksvertegenwoordiging er in te kennen. In verband met het rapport betoogt hij o a., dat de Japan. sche interneer'ingskampen erger geweest zijn dan de Duitsche, Hij wijst er op, dat de vrouwen zich ware heldinnen hebben ge toond Wanneer de plannen, die in de kampen gemaakt waren, uitge voerd zouden zijn, zouden rust en orde in Indië spoedig her steld zijn geweest. Commissie had geen contact met groep Sjahrir De heer van Poll (r.k.) meent, dat de heer Goedhart de laatste jaren niet in Indië is „eweest. Hij heeft zich dus blijk- oaar bediend van een souffleur. ~pr zou hem willen adviseeren aan een beteren uit te zoeken. Er is de commissie een verwijt van gemaakt, dat zij bepaalde groepen niet heeft gehoord, spe ciaal menschen uit de kringen van Sjahrir. De commissie heeft den minister toegezegd, dat zij zich niet zou mengen in de on derhandelingen. Daarom heeft zij er zich bijzonderlijk van ont houden contact te hebben met vertegenwoordigers der groep. Sjahrir. Spr. zal op bepaalde opmer kingen niet ingaan, omdat de heeren, die ze maakten, zeif mee hadden kunnen gaan. Hadden ze dat gedaan, dan zouden ze het zelfde rapport hebben ingediend, want dan hadden ze het zelf gezien. Uit de regeeringsverkiaring meent spr. te moeten concludëe. ren, dat de regeeringspolitiek is vastgeloopen en dat aües gedaan moet worden, om de locomotief weer op het spoor te zetten. Daarop zal hij echter niet in gaan, omdat het onvruchtbaar is. Liever dan zich aan te gorden tot een strijd tegen de regeermg, heeft spr. gezocht naar een grondslag,'welke gerustheid kan verschaffen In deze Kamer zijn geen tegen standers, doch alleen voorstan ders van toekenning van autono mie aan Indië. De heer Stokvis (P.v.d.A.) Den heer van Mook wordt kwa lijk genomen, dat hij overheids instanties ter zijde houdt. Inder daad houdt hij de teugei's strak. Maar de commissie vergeet, dat de omstandigheden in Indië er naar zijn, dat men op bijzondere wijze moet optreden. De Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer Loge. m a n n meent dat het onjuist zou zijn in dit late nachtelijke uur nader in te gaan op de vele opmerkingen die gemaakt zijn. Hij verzoekt daarom zijn redè te mogen afbreken De voorzitter sluit daarna te half twee de zitting. De Nederlandsehe tennisspel rs; die zullen deelnemen aan de internatio nale tenniswedstrijden te Stockholm bij hun vertrek per vliegtuig naar de Zweedsche hoofdstad. V.l.n.r.: R nkel; van S;wol; Timmer en Witon. Anefo/Vrind P. Jjjj'EN SCHAMEL lichtpunt in de Parijsche conferentie is zonder twijfel het feit, dat men, zij het zeer schuchter en voorzichtig, alsnog naar een oplossing zoekt. Men sugge reert, dat een compromis voor het grijpen ligt, wanneer En geland er in toestemt, dat Triest aan Joego-Slavië komt, en een plebisciet zal worden gehouden onder de bevolking van het betwiste gebied over de nieuwe ltaliaansch-Joego- Slavische grens en Rusland zal afzien van den eisch van een derde gedeelte van de Ita- liaansche herstelbetalingen. Die suggestie is echter te simpel. Er zijn meer proble men, die een oplossing in den weg slaan, ondanks Molotov's toezegging, dat Sovjet-Rusland (misschien) bereid zal zijn, „in andere kwesties" concessies te doen. Volgens Amerikaansche be richten zou de ontruiming van Azerbeidsjan door de Russi sche troepen voortgang vin den. Maar het blijft een open vraag, waarom die ontruiming maanden moet duren, terwijl de intocht slechts drie dagen in beslag nam. In Boekarest is het proces te gen Antonescoe den beruch- ten leider van de fascistische ijzeren garde, geopend. Een onder gr ondsche fascistische beweging is in dat vooruitzicht een terreurcampagne begon nen, waardoor het thans voor vooraanstaande anti-nazi's on prettig leven is in Boekarest. De communisten hebben een tegencampagne ingezet. J^ES de weerlicht gooide Jippie het briefje uit de jeep, maar de kogels vlogen al langs hen heen. Gelukkig konden de wachten in hun zenuwachtigheid niet goed richten, ze waren trouwens ook nog maar kort bij de B.S. en ze moesten nog veel leeren. Maar de twee Canadeezen zaten er mee. Want die brulaap met zijn hooge pet grauwde, dat Boebi nog harder moest rijden en Jippie werd steeds witter. Ja, vergeet niet, dat zij die Germanen pas een paar dagen kenden, dat is heel wat anders dan de Nederlanders, die al jaren met die bende zaten opgescheept. En Jippie riep al: „Was ik maar thuis ge bleven", precies als toen ze hem al z'n cigaretten hadden af- gekaapt, toen hij voet aan wal zette in het bevrijde gebied.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3