MIDDENSTANDERS in één R.K. organisatie 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek 2383 Bevrijdings-bloemententoonsteliing te Breezand WOENSDAG 8 MEI 1946 DEN HELDER PROPAGANDACOMMISSIE K. V. P. De actieve propagandacommis, sie van de Kath. Volkspartij aid. den Helder, hield in Bellevue een" vergadering, waar diverse be langrijke punten naar voren kwamen en waar veel werd be sloten Een verblijdend teeken was hét, dat een achttal jongeren mede aanwezig was, want ook de jongeren zullen overal een groo. tere plaats moeten gaan innemen dan zij nu hebben. Hun activTLeit kan veel verder reiken. Voorzit ter C. Kan deed een ernstig be roep op alle aanwezigen, om juist in dezen tijd, vlak voor de ver kiezingen, de uiterste krachten in te spannen. Iedere stem is er immers één 'en de halfwilligen zullen eveneens moeten worden overtuigd. Het toegewezen propagandamateriaal moet dan ook terstond na ontvangst wor den verspreid. Dat is de bedoe ling ervan. Ter assistentie van de propagandisten zullen in iede re wijk eenige verkenners op treden, die onder leiding en toe zicht van den propagandist be hulpzaam zullen zijn. Tevens werd er de aandacht op gevestigd, dat de adressen van hen, ,die wegens omstandig heden van ziekte e.d. naar het stemlokaal moeten wórden ver voerd, zoo spoedig mogelijk be kend moeten worden gemaakt bij den secretaris. Men kan zich daar nu reeds opgeven voor dit vervoer: Weststraat 80. Het be stuur zal eveneens pogen nutp in die huishoudingen te krijgen, die dit noodig hebben in ver band met den stemplicht van de moeder .Er zuilen zeer zeker meisjes te vinden zijn, die zich ervoor beschikbaar stellen. We denken bijv. aan de gidsen enz. Den propagandisten wordt deze week succes toegewerfscht in hun werk Het zal er nu op aan ko men. MOTORDEMONSTRATIES In het kader der bevrijdings feesten hield de K.N.M.V.. afd. Den Helder, Zaterdagmiddag een motorbehendigheidsdemonstratie. waaraan door 50 motorrijders werd deelgenomen. Het weer was buitengewoon gunstig en van de zijde van het publiek bestond goede belangstel ling. De oorlogsomstandigheden, waardoor bijna in geen vijf jaar meer gereden was. bleken van weinig invloed te zijn geweest, aangezien er uitstekende presta ties verricht werden. Het was bewonderenswaardig om te zien hoe handig verschillende rijde" de diverse proeven doorstonden. De heeren Jimmink en Kruyf met respectievelijk 16 en 17 r-un- ten werden als eerste en tweede genoteerd Door het groot aantal beschikbaar gestelde prijzen kon den alle deelnemers hiervoor in aanmerking komen, waarvan de uitreiking door den voorzitter den heer G. Noordermeer, na afioop plaats vond in het clubgebouw aan de Spoorgracht. Veel belangstel ling mocht nog de 500 c.c. Triumph .1946 ondervinden, welke pas uit Engeland geïmporteerd is en voorzien van de nieuwste snufjes op dit gebied. De opbrengst van deze demon stratie kwam geheel ten goede aan het Roode Kruis. CONCERT „WINNUBST" De K.K. Muziekvereemgmg Harmonièkapel ,,Winnubst" zal voor donateurs en genoodigden a.s Dinsdag 14 en Woensdag 15 Mei een concertavond geven. Uitgevoerd zullen o.m. worden: de ouverture „Le Barbier de Séville" van Rossini en de prach tige „Ungarische Tanze 5 en 6" van J. Brahms. Verder eenige populaire marschen en de sfeer volle ,.Espana"-suite van E. Cha. brier. De avonden beloven dus weer iets goeds te geven. Tevens zullen eenige toonelisten mede werken, die een éénactertje op voeren. DE OOSTBATTERIJ IN ACTIE In hun eigen cantine hebben de jongens van de Oostbatterij den bevrijdingsdag gevierd op een manier, zooals soldaten dat kunnen doen Met veel pleizier en veel goedé gaven. Aan dezen avond werkten de Heldersche artisten, o.a. „De Krekeltjes" met hun aardige liedjes en de „Morali's" met hun acrobatiek, mede. Deze zijn al zoo bekend, dat men er weinig meer over be hoeft te schrijven. De avond werd verder gevuld met diverse attracties, die militairen steeds op hoogen prijs weten te stellen en het feest duurde tot diep in den nacht GROOTE BELANGSTELLING De aangekondigde verkoop van Amerikaansche mantels bij V D. had, zeer begrijpelijk, enorme belangstelling. Zoo zelfs, dat een dubbele politiepost noodig was, om de meterslange rijen orde lijk te houden en tevens het ver keer ongestoord te laten door gaan. Maar met tact en vriende lijke woorden werd de noodige orde en rust bereikt. Verschillende liefhebbers voor een mantel van overzee konden het niet lang in bed uithouden en hadden zich al in 'het diepst van den nacht, zoo klokke drie uur, x gesteld bij den nog don keren -n stillen winkel om den hoek van de Keizerstraat. Dit wachten scheen hen niet lang te vallen en zelfs booze woorden bleven uit. Een heeie prestatie, als men nagaat, dat elders, waar wel eens een half uurtje of min der moet worden gewacht, dik wijls heel wat gemopper door de rijen gaat. Maar ook niet iederen dag kan men aan zulke goedkoope man tels komen en het gebrek er aan is overal even groot. „PUGNAVIC" VRAAGT ATTENTIE De Katholieke Jong-Studeh- tenvereeniging biedt Donderdag 9 Mei a.s. ieder, die belangstel- in^ heeft voor goede avonden en ieder, die weet, dat deze ver- geniging zich steeds inspant iets ,e geven, dat men vasthoudt, een zeer aparten avond aan Niet minder ddn de bekende Benedictijn Dom A. Beekman O.S B zal komen spreken over een onderwerp, dat hij noemde „Lichf en sfeer in natuur en in kunst Men meende, dat Den Helde wel niet om dergelijke onder werpen zou geven, doch bij het bekend worden hiervan we., zulk een groote belangstelling ontmoet, dat men besloten heef geen entree te heffen. Hierdoor zal ieder een gelijke kans op een plaats hebben, doch men doet er goed aan niet laat te ver schijnen, daar n.en anders mis schien de zaal gesloten vindt Donateurs kunnen echter huri plaatsen Donderdagmiddag van 23 uur bespreken aan de zaal. TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Leendert, zoon van Jan K. P Zwan en Jentien Ples_ sius; Jan, zoon van Jan T. van Bennekom en Trijntje Seefat; Elisabeth Margaretha, dochter van Jacob P. Breman en Elisa beth M. de Klerk; Truus, doch ter van Bastiaan Lakerveld en Geesjen Huisman. Ondertrouwd: Klaas Roeper en Gerharda J. Overdijkink; Corne lls H. Steigstra en Doortje Daal der. Gehuwd: Adrianus M. Scho.o en Petrolla Bos; Petrus 'N. van Tilburg en Joanna A. Jannes; Johannes M. W. Ulijn eh Barbara van Beek; Dirk Trap en Wille. mina M. Druif; Cornells Burg man en Cornelia C. Eelman. Overleden: Johannes Kuik, 34 jaar, m. v. R Cyprian; Michiel W. van Heer waarde, 23 jaar, on. geh.; Cornelis Dekker, 81 jaar, m. v. Jantje Kikkert. Hanze-vergadering te Schagen In de buitengewone vergade ring van de afd. Schagen der R.K, Middenstandsvereeniging „De Hanze", waar Drs. Lam- mers het woord voerde óver de bedrijfsorganisatie, werd door den spreker o.a. medegedeeld, dat de stands- én" vakorganisaties vanaf vorige week opgehouden hebben te bestaan, doch dat alle middenstanders zonder uitzonde ring thans deel uitmaken van de eene groote Nederlandsche 'R.K Middenstandsorganisatie. Over de contributie, ook met het oog op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, is nog het laatste woord niet gezegd, doch volgens oud-minister fiomme dient het gedeelte dat de vrije organisatie vraagt, in mindering gebracht te worden op de bij drage aan het bedrijfschap. Heeft men als middenstander belang bij verschillende vak groepen, dan behoeft men toch maar eenmaal lid te zijn van de middenstandsorganisatie, waar deze ieder toewijst aan de groep waar hij thuishoort, dus zooveel maal als noodig is. Dan toonde spr. aan, dat met de tegenstel ling grootkapitaal-bezitlooze de grootste is, doch die tusschen grootkapitaal en kleinbezit. Geef den proletariër een klein bezit, dan is hij geen pauper, geen on- uststokér meer, -doch iemand die iets te verliezen heeft, een man die zal trachten in de maat schappij iets te bereiken. Niet 'hij die niets te verliezen heeft, maar die iets kan verlie zen, bestrijdt op het felst het grootkapitalisme, waarvan het staatssocialisme' in wezen niets verschilt BURGERBRUG IvATH. VOLKSPARTIJ. Tn de dezer dagen gehouden ledenvergadering van de K.V.P. werden candidaat gesteld voor de gemeenteraadsverkiezing de hee ren J. E. Kramer. G. Groot. G. Visser en L. Dapper Nadat de Secretaris een lezing hield over de as. verkiezingen werd mede gedeeld dat er voor zieken en ouden van dagen gelegenheid zal zijn per rijtuig naar het stem lokaal te komen. Zij. die nog geen lid zijn. kunnen zich alsnog opgeven en aan de grosliiststem ming deelnemen. DEN HELDER Ons telefoonnummer Wij hebben weer een nieuw telefoonnummer: waarvan men goede nota ge lieve te nemen. De laatst gehouden tentoonstel ling is wel een succes geworden. De kwaliteit der bloemen was prima en de verscheidenheid groot. Het betrof Darwin Mendel, Tri umph. Late en Parkiet-tulpen; broei- zoowel als tuinsoorten, be staande en nieuwe soorten an in zulke mooie kleurencombinaties, als men zelden bij elkaar ziet De groepsinzendingen van de jonge kweekers waren keurig-ver zorgd. Zij hebben met eigen kracht iets gemaakt, wat er met bolbioe- men te bereiken is on de waardee ring voor het vele werk, hieraan gedaan hebben zij gekregen van de talrijke bezoekers, die hun lof hierover uitspraken. le prijs: groep J. v d. Berg Johz. H. de Goede, Th. Kortekaas en T. Prejjde. Voorstelling: tuinbeplan- üng met bloeiende tulpen, hyacin then en sierheesters. Het geheel maakte een keurigen indruk. 2e prijs: Groep G. Duineveld Cz. Fr. Janson, A. Janson, P. Lange- laan Pz en B. Zwarts. VoorsGl- ling „Gedenk hen die vieier", treffend mooi door eenvoud en tevens voor dezen dag zoo bijzon der geschikt. 3e prijs: Groep Ant. Berbee. J. Dobbe. J. Janson. W. van Lierop, en Han van Lierop. Voorstelling: de Hollandsche Molen.' omgeven door bloeiende tulpen, viooltjes en enkele heesters, welke bij den ingang een zeer fraaie entree vormden. Buiten mededinging was er nog de mooie inzending van Jb. Muntjeswerf met bloeiende sier heesters, tulpen, anemonen en G. v. d. Park met een inzending van bloeiende potplanten als mooie aanvulling voor het geheel. Ook dient nog vermeld te worden de zeer leerzame inzending van vi- ruszieke planten. De fa. Ant. Huiberts en J. Blom waren vertegenwoordigd met tuinbouwgereedschappen. welke zij het in beperkte mate thans weer verkrijgbaar zijn. De laatste show van dit seizoen zal gehouden worden 11 en 12 Mei as. ANNA-PAULOWNA. Z.A.P.-NIEUWS ZAP 4 speelde thuis tegen Wi- ron 1 en moest een flinke neder laag slikken, met 90 werd dan ook verloren. ZAP 3 ging naar Geel Zwart 3 en kwam met een 104 overwinning huiswaarts De ZAP-adspiranten hebben zich tegen de Schagenezen goed verweerd. ZAP c wist van Scha gen b met 21 te winnen en blijft haar kans op de titel behou den. De A-tjes leden tegen Schagen c een 20 nederlaag maar blijven vol goeden moed Aan het slot der vergadering huldigde voorzitter De Moei, na dank gebracht te hebben aan den voortref felij ken spreker, den HoogEerw. Deken G. K'uijs voor het enorm vele dat hij voor „De Hanze" hier heeft betee- kend. Vrijwel geen bestuurs- of ledenvergadering werd door hem gemist en zijn raad was voor ons steeds van groote waarde. Na mens alle leden der „Hanze" on zen grooten dank. De HoogEerw. Deken sprak daarop het laatste woord. De middenstand is, aldus sp'r., de ruggegraad van den staat zoowel als van de parochie. Laat ieder beseffen wat samenwerking be- teekent, weest eendrachtig en geeft dien grooten steun aan den opbouw van ons volk. als in uw vermogen ligt burgerlijke stand Geboren: Klaas Jan zoon van KI. Kleïjer en Catharina Emma Tesse- laar:; Sietske dochter van Wiebren Wiersma en Tjettje Olderburger; Jac queline Geertruida Josepb'.na en Augusta Laurentia Maria dochters v. Theoüor Bernhard Veldkamp en Maria Cath'arina Joseph na Geertrui- da Ahling; Petrus Gerardus Nico- laas zoon v. Petrus Gerardus Schil- er en Maria Pronk; Lesbeth Dieu- ertje dochter van Jan Comelis Berkhouwer en Elisabeh Burger;; Emma Rensiana docher van Hendrik Klaver en Catharina S gbertlra Lim- men; Robert zoon vn Jan de Boer en Johanna Maria Christina Boek- hoff; Arie Jan zoon van Jn Dekker en Geertje Schoorl Jannetje El za- beth dochter van Jan Hendrik Mod der en Rensje Keetman; Anneke dochter van Louis Christiaan Stem vers en Johanna Jacoba Adriana Verhoef. Overleden: Grietje Jongejan oud 80 jaar; Jan de Wit, oud 81 jaar, echtgenoot van Neeltje Heddes; Ar:e Ootjers, oud 69 jr., echtgenoot van Maartje Stammes; Neeltje Molenaar oud 75 jaar; Dirk Marees; oud 77 jr. echtgenoot van Pietertje Nagelhout; Pieter Langedijk, oud 62 jr.. echt genoot van Margaretha. Johanna Crum. Ondertrouwd: Pieter Teunis Flapper enGeertruida Bast. ana van Schoon hoven; Robert Keijzer te Barsinger- horn en Agatha Elizabeth Snaas; Gerrit Cornelis Anneveldt en Geesje Kremer; Willem Kroshuize en Neel tje Wardenaar; Gijsbertus Bouthoorn te Zijpe en Adriana Philomena de Caluwe; Jan van Riel te Den Helder en Maria Anna Huiberts. GehuwdNicolaas Kapei en Neel tje Stam; Petrus Joseph Stam en Alletta Geertruida Breet; Pieter Timmerman en Anna Tuin; Thijs de Boer er Hendrikje Kooistra. ZIJPE. VITAMINE TABLETTEN. Ook dit jaar zullen in deze ge meente wederom vitamine C ta bletten ter beschikking worden gesteld en wel uitsluitend voor kinderen tusschen den leeftijd van 3 maanden en 6 jaar. Met de uitreiking dezer tabletten zal reeds deze week worden be gonnen BURGERLIJKE STAND. Geboren: Alida Maria dochter van Petrus Klaver en Alida Pe- tronella Groen; Maria dochter van Iwan Rachmatow en Berencüna Lommert; Maria Timothea Juliana dochter van Jacobus de Jong en Grietje Meijer. Ondertrouwd: Cornelis Johannes Bruin oud 29 jaren, hoofdassistent Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en Alida Brigitta Maria de Wit, oud 29 jaren, zonder beroep, beiden wonende alhier; Regnerus Johannes Leber, oud 30 jaren, bloembollenkweeker, wonende te Texel en Adriana Anna Bruin oud 26 jaren, zonder beroep, wo nende alhier; Cornelis Muntjewerf oud 24 jaren, timmerman-aanne mer en Emma Bouwman, oud 24 jaren, zonder beroep beiden wo nende alhier BREEZAND KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Ondanks verschillende om standigheden was de laatsfggg houden vergadering tamelijk goed bezet. De voorzitter veT. klaarde waarom deze vergade ring niet meer uitgesteld kon worden en waarom de agenda geen spreker vermeldde. In de vacature-v. d. Zón werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer Nic. Huyg, Hierna volgde de candidaatstelling voor de femeenteraadsverkiezïngen. Tij. ens de vergadering werden schriftelijk reeds 2 candidaten ingediend, nl. de heeren P. Vaars en H. Stroo'per, beiden uit de werkriemersgroep. Waar bleven de overige groepen met hun candidaat? Tot Zondagavond 8 uur werd gelegenheid gegeven, alsnog can didaten in te dienen bij den secretaris. Minstens 5 namen moeten de candidatuur onder. Steunen. Vóór deze eandidaatstellings- kwestie werd uitvoerig gespro. WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond; IETS KOELER DE BILT, 8 Mei. Matige wind uit noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis, iets koeler In het binnenland hier en daar lichte nachtvorst. Zon; opk 4.58, ond. 20.16 Maan; opk. 12 46, ond. 3.13. ken over het al of niet geven van een politiek advies. Na ge houden stemming, mondeling, bleken 27 leden voor en 8 tegen een P..A. te zijn. Gecombineerd nu met Anna Paulowna (resp. 15 voor en 13 tegen) kregen we dus totaal 42 voor en 21 tegen het politiek advies. In verband met de stemming op 17 Mei a.s. kunnen hulpbe hoevenden, invaliden en ande ren, die den afstand naar het stembureau niet goedschiks kun nen afleggen, tijdig opgave hier. van doen bij den secretaris Het bestuur zal dan pogingen aan wenden om auto's te krijgen om genoemde kiezers dien dag te vervoeren. Geeft u dus tijdig op! Mag 't bestuur op de medewer king rekenen van onze katho lieke autobezitters? Door het 'bestuur werden 7 heeren aangezocht zitting te ne men in het adviescollege. Anna Paulowna zorgt dan voor 6 men. schen ANNA-PAULOWNA VERGADERING STILLE OM GANG. Dezer dagen vergaderde de Stille Omgang. De voorzitter heette in zijn welkomstwoord spe ciaal welkom den Zeer Eerw Hr. Pastoor. Spr. betreurde dat de opkomst zoo gering was. Vooral van de zijde van de jongeren had de opkomst grooter kunnen zijn. Spr. deelde mede. dat dit jaar 87 nersonen uit deze Parochie aan den Omgang hebben deelgenomen. Ui» het verslag van den Penning. meester bleek, dat er een batig saldo in kas is van f83.16 terwijl nov een bedrag van 152 85 van de spaarders aanwezig is. Het spaar geld bedraagt 70 cen+ per maand, iip* i- rle bedoeling, dat alle leden spaarders worden. Besloten -verd J e- oprichhng van een_ vaandel- fonds. De heèren S Smit en C Op 't Veld stelden zich beschikbaar hiervoor gelden in te zamelen bij de leden. Van bet Hoofdbestuur van den Stillen Omgang 1e Am sterdam was een schrijven binnen gekomen met verzoek om een bij drage voor het Jubileumfonds ter gelegenheid van het 6e Eeuwfeest. Ook hiervoor zal een collecte onder de leften worden gehouden. WIEKINGEN KATH VOLKSPARTIJ. Onder voorzitterschap van den heer D. Engel hield de Kath. Volkspartij een vergadering in het Parochiehuis Deze vergade. ring was bedoeld als propaganda voor de a.s. verkiezingen voot de Tweede Kamer. Door de leden waren nog geen candidaten ingediend voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Daarom had het bestuur een vijftal candidaten opgesteld n.l de heeren D Engel, A. de Waal, Thoma, G. Rustenburg en P Schoone Tot 15 Mei is er nog gelegenheid candidaten in te die nen bij den secretaris C Lui- kens, Koningstraat. Vervolgens hield de voorzitter een inleiding. Spr. vergeleek de N.V.B., de Partij van de Arbeid en de Kath. Volkspartij. Het Ur gentieprogram besprekend wees spr. er op, dat wij geen behoefte hebben aan een andere partij. Ons program is op sociaal eri economisch gebied vooruitstre vend en het is tevens een pro gram voor het behoud van de geestelijke en zedelijke grond slagen van de samenleving. De heer P. Schoone sprak vervol gens speciaal tot de jongeren. Wij jongeren moeten goed voor oogen houden waar het om gaat. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst, dat uebbeu wij gezien m Duitschland en Rusland. Wij moeten ons niet in een hóek la ten drukken, maar flink in de bres spr nger voor out katho lieke belangen Pastoor van Kouwenhoven 'prak hierna over de Christelijke grondslagen in de politiek. Het geestelijke leven is er sinds den oorlog niet beter op geworden, aldus spr. Wijzende op de toe stand in 'Frankrijk en Spanje drong Z. Eerw. er op aan waak zaam te zijn "anders komt er chaos. Daarom dienen wij ook in de politiek in de eerste plaats katholiek te zijn. De geestelijke belangen zijn niet gewaarborgd in de Partij van de Arbeid. Om dit te bereiken, dienen wij als één man te stemmen op de ka tholieke lijst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2