RADIO r Pe beteekenis van de komende Grondwetsherziening Verkiezingsperikelen te Heiloo Nieuw Noordhollandsch Dagblad EEN POLITIEKE INTERPELLATIE kroniek HET EINDE Marktberichten Boebi T rep en Jippie Jee in Nederland^ 1946 WOENSDAG 8 MEI 1946 Gewone of versterkte meerderheid ii Een vraag, die zich ook voordoet bü de samenstelling van' de Bij zondere Kamer voor de Grond wetsherziening. is deze of het lid maatschap van deze Kamer ver- eenigbaar zou zijn met dat van de Staten Generaal. De Staatscom missie en ook de Regeering hebben zich uitgesproken tegen onveree- nigbaarverklaring. Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer hadden verscheidene leden echter een tegengestelde opvatting. Ook wat dit punt betreft kun nen wij met de Regeering mee gaan. Zou men overgaan tot on_ vereenigbaarverklaring dan zou den tal van vooraanstaande figu ren met parlementaire ervaring niet in de Bijzondere Kamer zit ting kunnen nemen, hetgeen aan het gehalte van deze Kamer niet en goede zou komen. Natuurlijk dient te worden voorkomen, dat de Bijzondere Ka_ mer een doublure zou worden van de Tweede Kamer. Maar ander zijds zou het ook onjuist zijn om alleen tot leden van deze Bijzon dere Kamer te benoemen perso nen. die t.a.v. de voorgestelde wij zigingen van de Grondwet specia le deskundigheid bezitten. Immers iedere wijziging in de Grondwet dient ook bezien te worden bin nen het raam van het algemeen staatkundig beleid. Dus geen dou blure. maar ook niet alleen des kundigen. Men dient hier een middenweg te zoeken. Het tweede bezwaar wat men tegen de huidige regeling van „Veranderingen" heeft, is de eisch, dm de nieuw gekozen Kamers met dan met twee derden der uitge brachte stemmen de voorgestelde verandering kftnnen aannemen De Staatscommissie heeft voor gesteld deze eisch voor de Bijzon dere Kamer voor Grondwetsher ziening te laten vervallen en I ler- voor hei gewone meerderheidsbe sluit in dè plaats te stellen De Regeering wil echter niet zoover gaan en is van meening, da op nemen van een rem zij het van gering vermogen tegen overijlde wijziging van de Grondwet niet overbodig is en wil daarom een meerderheid van drie vijfden van hei wettelijk aantal leden van de Biizondere Kamer. Hoewel het voorstel van de Staatscommissie, naar onze mee_ ning, in het voorgestelde systeem consequenter is dan dat van de PROGRAMMA i.-vy.'i l^tltllAU o .vil',l HILVERSUM I (301 M.). AVRO 7.00 Nieuws, gym. en gram: 8.0Ó Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwijding; 10.35 En semble Jetty Cantor; 11.10 Con cert; 11.45 Ber. Krijgsgevange nen; 12.00 Het Uyra-trio- 12.35 De Zevenklapper; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Het Con certgebouw-trio; 15.00 Causerie; 15.20 Concert: 16.15 Filmpro. [ramma; 17.00 Kaleidoscoop; 7.35 Tlie Red. White and Blue Stars; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned, Strijdkrachten; 19.05 Sportpraatj je; 19.20 Cabaret; 20 00 Nieuws; 20.05 Kat'h. Volkspartij; 20.25 Kamerorkest; 21.15 Hoorspel; 22.00 The Romancers; 22.30 Ouder worden met eere' cause rie; 22.40 Orgel en zang; 23.00 Nieuws- 23 15 Gram.; 23.30 The brassh vers HILVE. oUM II (415 M.). KRO 7.00 Nieuws en gram.; 7.30 Morgengebed- 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; jl.00 KRO Radio ziekenbezoek; ïoon Gram.; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws 13.15 Lunchconcert; 14.00 All "ound Sextet; 14.40 Causerie yoor de vrouw; 15 00 Gram.; ivTrPiS NCRV Bijbellezing- 16 45 NCRV.koor; 17.00 Het Rijk Over. tee: 17.10 Friesche liederen; 17.30 Orgelconcert; 18.00 Ensemble yregor Douwinsky; 18.30 Cau tie: Landbouwpolitiek; 18.45 in£X0L& ensemble; 19.00 Nieuws; 1920 Met band en plaat; 19.30 tïjil'eke lezing; 20.00 Nieuws; vn on 9e Neg. Voorlichtingsdienst ,,20 Volkszang; 21.00 Causerie; ,1,0 Concert; 22.00 Nieuws; nt, Ne vaart der volken; 22.35 omroeporkest; 23 20 Gram 23 50 Schriftlezing Regeering gelooven wij toch dat geen overwegend bezwaar .behoeft te bestaan tegen het standpunt van de Regeering, Niettemin willen wij er wel op wijzen, dat in bet buitenland, met name in Frank rijk, Engeland en Zwitserland, het niet mogelijk is, dat een minder heid de wil van de meerderheid kan tegenhouden. Wat de wijze van behandeling in de StatenGeneraal betreft van een door de Regeering ingediend ontwerp tot Grondwetsherziening, stelden zoowel de Regeering ais de Staatscommissie voor deze in eer ste lezing te doen geschieden in een vereenigde vergadering van de Staten Generaal. De Regeering was hier voorstander van met het oog op de vereenvoudiging, die zij hiervan verwachtte. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer zijn echter ver. schillende bezwaren hiertegen ge rezen. Volgens de meening van vele I' merleden zou hierdoor de Eerste Kamer een geheel andere taak krijgen dan de Grondwet haar heeft toegedacht, omda. de Eerste Kamer bij de behandeling m vereenigde vergadering ook het recht van amendement bezit. De Regeering is voor deze be zwaren gezwicht en heeft dan ook dit onderdeel van het wetsont werp laten vervallen, zoodar de afzonderlijke behandeling in eer ste lezing behouden blijft. M. P. JANSSEN (Wordt vervolgd) Een ouderwetsche politieke in terpellatie heeft gisteren in de Tweede Kamer plaats gehad naar aanleiding van vragen van den heer Wendelaar over de verdeeling van papier voor de verkiezingen en de zendtijdregeling. De heer Wendelaar hekelde terecht de houding van de Vara, die haar zendtijd voortdurend gebruikt voor politieke propaganda, die herinnert aan de slechtste dagen van Goebbels c.s. De Minister van Onderwijs verklaarde, dat er 330 ton papier beschikbaar is gesteld voor verkiezingspropaganda. Daar van krijgen de P. v. d. A. en de K.V.P. elk 80 ton. de A. R. 60 ton. en de andere partijen, die in elke kieskring candidalen hebben ge steld, 40 ton. De kleinere partijen 3 ton per kieskring. Het is niet verboden, politiek te bedrijven buiten den zendtijd, die in ge meenschappelijk óverleg aan de partijen is toegewezen. Dit was de schuld van het radiobestel, zet de Minister, maar wij betwijfelen of die opvatting wel juist is. Immers, vroeger, toen er ook particuliere omroepvereenigingen waren, was politiek in den aether, buiten de soeciaal toegestane zendtijd verbo den! Was het radiobestel vroeger dus beter dan het tegenwoordige? In een tijd van vernieuwing op politiek gebied! De schuld ligt bij degenen, die hun vrijheid in den aether misbruiken tegen den op zet van het Nederlandsche radio bestel in! De K.L.M. zal in de toekomst nieuwe machines op alle lijnen gaan gebruiken. Dit nieuwe type draagt den naam van „Flying Dutchman", terwijl elk toestel een streeknaam krijgt, zooals Friesland, Groningen e.d. De eerste „Flying Dutchman" boven Nederland. De verkiezingsstrijd is sedert enkele weken ingezet. In dezen eersten wed. loop na den oorlog, waarin een her. groepeering van het partijwezen plaats vond en hernieuwde program, ma's door de partijbesturen zijn op gesteld, tracht men elkander te over treffen in beginselen en ;n economi sche, sociale en cultureele bespiege lingen, welke een onderpand moeten vormen voor den ernstig'en wil om te komen tot een betere samenleving en een welvarender maatschappelijk leven. Voor zoover het daarom gaat en een objectieve, zakelijke, verde diging plaats vindt van inzichten op het gebied der maatschappij-organi satie, s deze strijd eerlijk en ridder lijk. Dan ook kan zij de kiemen in zich dragen, waardoor men vroeg of laat de aanknoopingspunten vindt voor onderlinge waardeering, over. eenstemming en samengaan. Helaas wordt deze strijd niet uit sluitend gevoerd met geoorloofde wa. penen, maar worden zoo nu en dan openlijk middelen m het gevecht ge bracht, waarmede men poog't twee dracht te zaaien, die het gevaar in zich sluiten van verdeeldheid onder het volk met liet gevolg, dat een eendrachtig bestuur in de toekomst voorgoed onmogelijk wordt. Wij den ken hier o.a. aan het onverkwikke lijk geschrijf rond de zaak "Vorr'.nk'. Dit wat de landelijke verkiezings campagne aangaat. Maar ook op veel kleiner schaal, maar daarom niet minder ernstig doemen geruchten op van het te baat nemen van middelen welke, wanneer zij waarheid bevat ten, getuigen van een ernstig tekort aan verantwoordelijkheidsbesef bij 't streven naar een op gerechtvaardigde beginselen en zakelijke motieven ge grondveste verkiezing van het toe komstig plaatselijk bestuur. Wfi mee. nen het eerlijk en onomwonden te moeten zeggen. In Heiloo is een bur gemeesterskwestie. De burgemeester ondergaat zijn zuivering. De minister, voorgel cht door de daartoe aange wezen van overheidswege ingestelde zuiveringsorganen, zal daarin een uitspraak doen. Wil men het recht gehandhaafd zien en toont men eer bied te hebben voor het Nederland sche gezag; dan zal men zich bij de ministerieele beslissing dienen neer te leggen, afgezien van de persoon lijke visie, welke men ten aanzien van den persoon en het geval heeft. Niemand, behoudens zij die bij het onderzoek betrokken zijn, is in staat daarover rechtvaardig te oordeelen. Het gerucht gaat dat deze burge meesters-affaire in de afdeeling Heiloo van de R.K. Volkspartij van invloed wordt gemaakt bij de opstel ling der candidaten voor de gemeen teraadsverkiezing. Zij, d'ie tegen het terugkeeren van den burgemeester zijn, zouden geweerd worden als candidaten. Meer willen wij er thans niet van zeggen. Wanneer werkelijk dit punt een onderdeel van den strijd bij de verkiezing onzer toekomstige gemeentebestuurders gaat vormen; dan zal ongetwijfeld de partij haar gezag zien ondermijnd. Ondanks haar groei, tot over de duizend leden, welke anders zulke gunstige pers pectieven opent, zal voor den wei denkenden kiezer het vertrouwen verliezen. Evenzeer, zooals de regeering voor enkele maanden terecht wees op de onjuistheid van de houding van ge meenteraadsleden, die bij terugkeer van een burgemeester de deelneming aan het bestuur der plaatselijke ge meenschap weigeren, is elke actie in tegenovergestelden zin, waardoor men zich uitspreekt ten gunste eener beslissing in het zuiveringsproces, uit den booze. Nog veel meer is zij dat wanneer zij van invloed wordt op de keuze van personen geroepen om straks, los van alle persoonlijke be langen, het gemeen te dienen. De herdenking op dezen avond van de wedergeboorte van Nederland, welke ten koste van zulke zware offers werd verkregen, moge de aan voerders in den verkiezingsstrijd tot bezinning wekken. F. Heiloo, 3 Mei 1946. Polderiasten de Schermeer verhoogd In de dezer dagen gehouden vergadering van den polder de Schermeer. wijdde de dijkgraaf. Jb. Posch, enkele woorden aan het feit, dat juist een jaar geleden de Wieringermeer onder water werd gezet, welk lot ook de binnenpol- ders van Noordholland bedreigde. Gelukkig is het zoover niet geko men. Na vaststelling van rekening en begrooting werd besloten den omslag per hectare polderlasten te verhoogen met f 2.zoodat deze thans f 22.per h.a. bedragen. Deze verhooging was noodig door de stijgende kosten van wegenon. derhoud, die thans circa driemaal zoo hoog zijn dan voorheen. In de vacature F. Bosch van heemraad werd de volgende aanbeveling op gemaakt; 1. W. Groot Cz„ 2. E. D. Govers. 3. P. Bos. In de vacature van Jb. Boekei als hoofdingeland van de Uitwaterende Sluizen, die daar als heemraad werd benoemd, werd gekozen de heer K. Korver. Bomontploffing in Cairo Zondagavond is voor het ge bouw van de IJ. M. C. A. een bom ontploft. 19 personen wer pen gewond, n.l. 15 Engelsche sol daten. 2 A. T. S.-meisjes en 2 burgers. De bom ontplofte op het plaveisel, juist op de plek, waar gewoonlijk Engelsche soldaten zich bevinden. Er werden geen arrestaties verricht. Parijsche conferentie afgebroken? Naar de oiplomatieke corres pondent van de Daily Telegraph van „gezaghebbende'' zijde ver neemt. zal de bijeenkomst van de ministers van buitenlandsehe za ken der groote vier te Parijs deze week afgeloopen zijn. De Ame- rikaansche delegatie is zeer sterk de meening toegedaan, dat er geen voordeel gelegen kan zijn in het verlengen van de huidige con ferentie. Spoansche nota ever Duitsche onderdanen De nota van den Spaanschen minister van buit-enlaudsche za ken verklaart indien sommige Duitsche onderdanen, van wie de geallieerden de uitlevering eischen, nog steeds in Spanje zijn dit niet te wijten is aan obstruc tie van de zijde der Spaansche rege-ering. maar aan de moeilijk heden bii het bestudeeren van elk afzonderlijk geval. Smokkelen per vliegtuig Onlangs streek onder de ge meente Kaatsheuvel een klein verkenn-ersvliegtuig neer. Een passagier stapte uit en het vlieg tuig verhief zich weer in de lucht. De rijkspolitie, die in de omgeving surveilleerde, hield den passagier staande. Het bleek te zijn een zekere R. uit Vrijhoe ve Capelle. luitenant-betaalmees ter voor het Ned. Leger te Brus sel. Bij controle kwamen een 6- tal kistjes sigaren ie voorschijn en 1800 sigaretten. De bestuurder van het vliegtuig was zijn vriend luit.-vlieger in militairen dienst. De sigaren en sigaretten werden in beslag genomen en te Waal wijk op het aecijnzenkanfoor ge deponeerd. PASSAGIERSLIJST SOMMELSDIJK De passagiersijst van het m.s. Sommelsdijk met de namen van 805 repatrieerenden ligt op onze bureaux voor een ieder ter in zage. DE SPOORWEGEN SERVICE en Nederland-België Voor den interlandwedstrijd HollandBelgië op Zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam zullen door de Spoorwe gen 15 extra-treinen worden in- gelascht. Acht stoomtreinen zul len naar Amsterdam vice versa loopen vanuit Leeuwarden. Alk maar, Groningen Enschedé, Apel doorn, Nijmegen en twee uit Utrecht. Electrische treinen naar Amsterdam vice versa vanuit Leiden. Zwijndrecht, Haarlem. Den Haag (twee) en Rotterdam (twee). Het postwisselverkeer met België in beide richtingen is her vat, echter beperkt tot gewone postwissels tot een maximum be drag van Belgische francs 160, voor wissels naar België en van f 10.voor wissels, betaalbaar hier te lande. D oemenië krijgt Transsylvanië en Dobroedsja terug, zoo is gisteren te Parijs besloten. Deze beslissing bleek gemakkelijke te zijn dan die over de Donauscbeep- vaart en den toegang tot de Zwar te Zee. Vooral Molotov vindt dat een gevaarlijk probleem gedachtig het spreekwoord; uitstel brengt afstel, probeert hij de Donau-kwestie naar een volgende conferentie te verdagen. Byrnes voelt daar ech ter bitter weinig voor. Hij wil de zaak afdoen in het licht van de overtuiging, dat vrijheid van scheepvaart op binnenlandsche waterwegen den grondslag vormt vcor den wereldvrede. Bulgarije spreekt ter conferentie in een lijvig memorandum over zijn „vredesproblemen" in verband met .de hooge Grieksche eischen. Mén neemt in gezaghebbende kringen aan. dat Italië thans in principe bereid is. zün koloniën ter beschikking van de U.N.O. te stellen onder de voorwaarden, vastgelegd in het Atlantisch Handvest. De laatste berichten uit de Fransche hoofdstad wijzen e. op, dat een vastloopen der conferentie neg ter elfder ure belooft te wor den voorkomen. BENOEMINGEN Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraar aan het Seminarie Hage- veld te Heemstede den WelEerw. Heer G. J P. van Reisen; tot kapelaan te Alphen a. d. Rijn den WelEerw. Heer B. J. van Bom mel. die assistent was te Haas trecht Geldcirculatie blijft stijgen De bankbiljettencirculatie stijgt nog steeds. Volgens de weekstaat van de Ned. Bank bedroeg deze stijging in de afgeloopen week weer 18 millioen. De Tweede Kamer, in haar sa menstelling van Noodparlement dus, heeft gisteren waarschijnlijk haar laatste zitting gehouden. Zij he-eft behalve de Inoische kwes tie, een aantal wetsontwerpen afgedaan. De voorzitter heeft de scheidende leden uitgeluid, in het b zonder de heer Duymaer van Twist, die 45 jaar lied van de Ka mer is geweest- De voorzitter verklaarde verder, dat de Kamer de groote werkkracht der minis ters in de 'huidige moeilijke om- stanaigheden heeft leeren waar- deeren. BEVERWIJK. Na de inzinking van verleden week is na eenige dagen de prijs van spinazie gelei delijk weer gestegen. Vandaag konden wij zelfs 28% ct. per kg. noteeren voor extra kwaliteit. Ook de fabrieken lieten zich niet on betuigd. en besteedden prijzen van 18 en 19 ct. Rabarber her stelde zich eenigermate tot 15 ct. per kg.; radijs evenzoo tot 4 ct. Preiaanvoer verminderd, met stijgende prijs. Bloemkool, sla en asperges aanvoer beperkt, met goede prijzen. De eerste aard beien kwamen ter veiling 'egen 1.95 per doosje van ca. 2 ons. Pnjs- noteering: Rabarber 5%D Spinazie 828; sjalotten 13—33; prei 1424 per kg.; bloemkoo. I 701.05; II 4065 stuks; radijs 2%4 per bos; sla I 10'/,12%; II 5'/,7% per stuk; Asperge wit 1.501.55; blauw 1.001.10; dun 8595 per bos; lof 841.05 per kg; raapstelen 922 per kg. CEAf der politiemannen had intusschen het briefje gevonden en riep: Niet meer schieten! Lees dit! Het volgende oogen blik stonden allen te lezen. „Twee filmreporters in nood, S.O.S. Worden ontvoerd door twee Duitschers, een Hooge en een Lage. Richting onbekend. S.O.S.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3