MIDDENSTANDS BEDRIJFSORGANISATIE Nieuw Noordhollandsch Dagblad Lezing van drs. Lammers Ons telefoonnummer 2383 NACHT IN VENETIE Het welzijn van ons vaderland MgKATHOLIEKE V VOLKSPARTIJ NEDERLAND OP ZIJN SMALST HET BELEID VAN IR. LOUWES GOED GEKEURD WEERBERICHT Sint Theiesie Novene 17-25 Mei Plechtige herdenking van Mei 1'940 HOE HOUD IK MIJN VROUW HIER? Egypte sluit over eenkomst met Veiligheidsraad 2" DONDERDAG 9 MEI 1945 VOLGENS Drs. Lammers uit Den Haag, Hoofdredacteur van Stuwing, die Maandagavond voor de afd. der „Hanze" in de Roode Leeuw sprak, zit hieraan een heele geschiedenis vast. Op schematische wijze toonde spr. de constructie van horizontale orga nisaties, b.v, die van arbeiders in de textiel-, leder-, ijzerbranche; welke dus naast elkander staan. Vertikale organisaies omvatten echter een geheele bedrijfstak, b.v. arbeiders in de textielfabrieken, manufacturiers, kleermakers, groothandel in manufacturen, tex tielfabrikanten. Deze laatste organisatievorm wordt nu genoemd een bedrijf schap of orgaan. De historisch ge groeide tegenstelling arbeider- werkgever kan op deze wijze wor den opgeheven. In het voorontwerp van Mimss- ter Vos wordt boven dit alles een bestuur van een sociale en een economische kamer gedacht, waar van de laatste hoofdzakelijk werk gevers met een enkele arbeider als toehoorder zal omvatten en de eerste half om half werkgevers en arbeiders. De P. v. d. A., die zoo progres sief heet te zijn, stelt nu dit voor. waar reeds jaren geleden de ka tholieken een eenkamerstelse] voorstonden die alles zou behan delen. ook de economische gedeel ten. Voorts heeft Min. Vos het idee van Paus Leo XIII overge nomen om in dit bedrijfschap de verbruiker een stem te geven. Hij wil dit toevertrouwen aan een Hoogleeraar of i.d., wij zouden het niet gek vinden indien dat een goed onderlegde huismoeder was. Een Vos verliest echter wel zijn haren, doch niet zijn streken. De ontwerpende minister van vol bloed socialistische beginselen, heeft de gedachte aan socialisatie niet kunnen vergeten, en wil het staatssocialisme invoeren in de gedaante van den almachtigen re- geeringscommissaris die niet al leen voorzitter, doch ook directeur van het bureau moet worden Wat voor verschil zou er zijn. in eenvoudige socialisatie van bedrij ven, of dezen vorm die door deze „Rijkscommissaris", ofwel „Ge machtigde" precies door de regee ring laat voorschrijven wat wel en wat niet mag. of erger wat precies moet. Wij apprecieeren dus beslist geen rijkscommissaris meer. Neen, zegt de Partij v. d. Vrijheid, baas in eigen huis. Maar ook deze vossen van liberale huize zijn dezeli. de. Leerzaam is de ontwikkeling van den steenkolenhandel in dit verband. De groot-kapitalisten Fentener v. Vlissingen en v. Beuningen, uitma kende de S.V.H. enz., hebben in den vooroorlogschen tijd kans gezien een trust te maken, door eerst gToot- verkoopbedTijven over te nemen, den verkoop te monopoliseeren, den kleinen detaillist dood te concuree- ren en uiteindelijk alles aan handen en voeten te binden. Uiteindelijk betaalt hier dus vandaag de dag nog de arbeider de geheelè winst voor het grootkapitaal. Zoo ook met de Unilever enz. die niet alleen den detailverkoop van velerlei in handen heeft doch ook zuivel. en vleeschwarenfabrieken met het geheele complex van bijbe langen overneemt. Neen, baas in eigen huis niet op deze wijze. Een regeeringscommissaris die niet alles te vertellen heeft doch met vetorecht; een idee dat b.v. in den Portugeeschen regeeringsvorm is verwezenlijkt. Volgens het voor ontwerp worden de vrije organisaties gedacht als ook zitting nemende in het bestuur. Straks gaan de vr. organisaties niet langer verzoeken met den papieren rompslomp daar aan verbonden, doch meeregeeren. In tegenstelling tot den minister willen wij echter de onderbedrijf schappen handhaven. Een schoen fabrikant heeft immers niets te maken met den prijs voor schoen reparaties? De bedrijfschappen worden pu bliekrechtelijk; dus met verordenen de, controleerende en registreerende bevoegdheid. De vrije organisaties daarentegen blijven privaatrechtelijk men kan daar ook vrijelijk al dan niet toetreden. Wat te doen met de organisatie- Woltersom; met haar 10 millioen per jaar opbrengende contributie, op nat.-socialistischen geest geschoeid in hét dooreenhaspelen van privaat- en publiekrechtelijke rechten? Wat b.v. een door den staat of DEN HELDER Wij hebben weer een nieuw telefoonnummer: waarvan men goede nota ge lieve te nemen. partij aangewezen ambtenaar-rechter te beteekenen heeft weten we thans. Die combinatie overheid-onderdaan s een onding. Deze nationaal-socialistische erfenis met zijn kapitalen verslindende luxe dient zoodra mogelijk, in- ieder geval bij de sticht.ng van de publiekrechte, lijke organen opgedoekt te worden. In geval zij dan echter een vrije neu. traie organisatie willen worden; mag een Katholiek daarvan dan geen lid meer zijn, volgens de woorden van Kardinaal De Jong. Het voorontwerp Vos is dan ook grootendeels g*ezond, alleen de figuur van rijkscommissaris moet fundamen. teel gewijzigd v-'orcfen in adviseurs of deskundigen met vetorecht. Voor een tot in de uiterste hoeken bezet "Royal* ging' Dinsdagavond de eerste uitvoering van Joh. Strauss' Operette Een nacht in Venetië door de samenwerkende koren West-Frisia uit Winkel en Caecilia uit Barsin- gerhorn en het Zijper Salon Orkest; hef* geheel onder de voortreffelijke leiding van Nico Snel. Het is een waar succes geworden. Een zeer lange intensieve voorbe reiding heeft dit resultaat opgele verd. Vooral de zang der koren ver- d ent werkelijk den naam "indruk wekkend en subliem". Wij hebben van dit muzikale kijk spel onverdeeld genoten. Ook het tot in onderdeelen verzorgd tooneelspel doet het streven der regisseurs Snel en Wiedijk alle eer aan. Het tooneel b'edt wel een uitzonderlijk bewege lijk schouwspel zoodat van het dik wijls gemis aan vaart thans geen sprake was. Jammer genoeg bleken verschillende solisten in het groote Royal niet overal even verstaanbaar. Zorgde de kok Pappacoda met zijn dolle capriolen voor de vroolijke noot daarin op waardige wijze door zijn over een forsch stemgeluid beschik kende tegenspeelster Cibolette bijge staan; van de zangers vielen de pres- tat'es van Jan Meijer als de barbier wel het meest te wardeeren. Hij heeft een praehttenor; doch is voor hier nog' niet zwaar genoeg; al moet wel overwogen worden dat hij na een zware operatie nog niet geheel op krachten is; zoodat hij z:ch nog niet voor 300 pet. kan geven. Van de dames bewonderden wij den zang en het spel van Barbara en het vis- schersmeisje Anina het meest. Een lust voor het oog mogen we ongetwijfeld de overmatig rijke re- na ssance décoren noemen. Minder succesvol achten we evenwel de en kele balletten die o.i. niet den wijd- schen titel verdienen. De dansjes wa ren aardig; maar daarmee uit. Een Nacht in Venetië, gedragen door de onvergelijkelijke Johann Straussmuziek lijkt werkelijk een sprookje. Het Zij per Salonorkest heeft door zijn volledig aangepaste bege leiding en op hoog peil staande wij ze van musiceeren, dat ver boven het gewone amateurisme uitgaat; tot dit sprookje niet we nig bijgedragen. Het jaarlijksche evenement van de drie samenwerkende vereenigingen is ook ditmaal voor Schagen en om geving aldus een grootsch festijn geworden dat nog' lang in veler her innering zal voortleven. pilitiek misbruik. In ons verslag van de krans- legging door de georganiseerde jeugd van Schagen op het Hel den gecenkteeken, hebben wij ons onthouden van de vermelding van een daarbij gebleken poli tiek misbruik. Waar ae Nw. Schager zich ge roepen voelde om het leggen van een bloemstuk door de C. P. N. .,De Waarheid" in één adem met cJe andere te vermelden, willen wij er den nadruk op leggep, dat dit een absoluut niet gerecht vaardigde handelwijze was. Deze wel zeer doorzichtige partij-standjes-makerij. had plaats zonder eeni&e voorkennis der organisatoren. Van de gele genheid om zich hiervoor op te geven was n.l. wel gebruik ge maakt door het G. I. O. W. een buiten elke politiek staande or ganisatie, doch vanzelfsprekend, niet door de C P.N. Het erger lijke ligt niet in het feit, dat zij een bloemstuk met de Sovjet emblemen neerlagen, maar wel dat zij dit deden bij deze gele genheid. Onze gevallenen hebben hun leven geofferd voor Nederlaond, (en als zoodanig herdenken wij hen), doch niet voor het commu nisme. bridge-drive Dezer dagen werd door de R.K. Bridgecub een wedstrijd georga niseerd ter gelegenheid van het afscheid van een trouw lid, den HoogEerw. Deken G. Kuijs. De wedstrijd had een aangenaam verloop. Na afloop kwamen de navolgende prijzen uit de bus. Ie pr. A-lijn de H.E. Deken ZeerEerw. Pastoor v. Burger- brug, 64 pnt.; 2e prijs de heeren Settels en Kuiper. Ie pr. B-lijn mej. C. Deute- komde heer O. Kroon. 76p.; 2e pr. de heer en mevr. Tailer met 60^ p. „Onze Katholieke Volkspar tij is de Partij voor alle Ka tholieken, en voor de niet-Ka- tholieken, die bij de vergelij king van de beginselen en programs der verschillende partijen van oordeel zijn, dat het welzijn van ons vaderland het best gediend wordt, als de vertegenwoordigers van ónze Partij de gelegenheid krijgen de richtlijnen onzer Partij te verwezenlijken". (Mr. Dr. Witteman, voor zitter van de K.V.P., in de „Opmarsch") dan het meesterwerk van Antoon Coolen „De Vier Jaargetijden", een boeiend Brabant's spel in vier bedrijven. Wij twijfelen er niet aan dat déze uitvoering veel belangstelling zal trekken. (Zie advertentie.) waarland op ter stembus Zieken, ouden van dagen, die zich voor de stemming op 17 Mei naar het stemlokaal moeten be geven, kunnen dit opgeven bij P. N. Kuijs en worden dan per auto van huis gehaald en gebracht. breezand „het vierde beest" Dinsdagavond j1 had Bree- zand de eer den Z.È. Heer H. de Greeve in zijn midden te hebben die een vertolking kwam geven van zijn voordracht „Het Vierde Beest". Dit werk, opgedragen aan de illegaliteit, werd door Z.Eerw. geschreven tijdens zijn verblijf in een interneringskamp in 1944 De diepernstige ondergrond van het gegevene werd af en toe doorbroken door 'n vroolijke, hu moristische passage. We denken hierbij o.a. aan de poppenkast- scène In ademlooze spanning volgden de tallooze aanwezigen de diverse toonelen, hun climax bereikend in bet 5e bedrijf, als Heinrich eindelijk na 't schoone Hoog lied door den Jood gezegd iets menschelijks in zich ontdekt en de gevangenen vrij laat! Prach tig! De Z.Eerw. Heer Pastoor J. G. Verhoeff dankte den Eerw. Ac teur voor zijn voordracht en vooral voor de eer, dat 't kleine Breezand vóór zooveel andere grootere plaatsen hem in zijn midden mocht zien. Dit was waarlijk een kunstvolle avond. afscheidspredicaties Wij vernemen, dat de W.E, Pater Jac. de Wit W.P. a.s. Zon dag hier in onze parochiekerk afscheid van Breezand komt ne men, daar hij eerstdaags naar de Missie vertrekt. Moge zijn werk in 't verre Afrika rijke vruchten dragen. ANNA PAULOWNA Verloren voorwerpen: 1 zware regenjas; l auto-ban op een velg bl. geseïr. met stalen sleepkabel 7.50x20; 1 bruin le_ deren actetasch met ledige papieren zakken. Gevonden voorwerpen1 leeren knipportemonnaie met biljet van f 1.i gec. tabaks, en versna- peringenkaart; f 2.50 en 2 x f 1.pa piergeld 1 donkerbl. ceintuurband; f3.1 sch'Idersstopmes1. Weer schoolfeest! Maandag avond had in Veerburg een vergade ring plaats ter bespreking van het a.s. schoolfeest. De voorzitter de heer G. H. Geerlings; de mededeelin.g dat de school met den Bijbel dit jaar en ook de volgende jaren zal mee doen met de schoolreisjes. Het plan is om het feest te houden op Donder, dag' 27 Juni a.s. De hoogste klassen gaan per trein naar Amsterdam voor bezoek aan Artis en vervolgens naar Schiphol. De laagste klassen gaan per boot naar SelToorldam; vandaar wandelen naar den speeltuin te Schoori en dan 's avonds de bioscoop bezoeken te Alkmaar en weer terug per boot naar Westeinde. Getracht zal worden een muziekkorps te" laten .meegaan op de boot. Er zullen evenals vorige malen wederom lijsten in de gemeente cir- culeeren voor dit doel. wieringen burgerlijke stand Geboren: Pieter, zoon van F. Stulp en J. Mollema; Harm, zoon van K. Kamping en A. Pathuis; Maria.' dochter van A. Grin en H. Klonowska; Pieter, zoon van G. Kooij en A. Kooij; Maria C. G|, dochter van P. C. Bosters en J. Hommel. Ondertrouwd: H. Noor en A, Mooij; A. C. Loozé en J. Krom. medam; 'A.v d Vliet en M. Kingma Gehuwd: G. van Heusden en H. Hoekstra; R. Zuidema en M. Heerschap- N.'de Jong en Ai Zuidema; D Óosterhof en A. v. d. Zwaag.- A. Kuipers en J.' C. Steigstra- C. Bakker en M. Hage Overleden'; Klaas Westra, oud 85 jaren, wedn. van F. Wiersma; Hubertje Kievit, oud 7 maanden; M. Bakker, oud 61 jaren, echtg. van A. de Wit; Antje Lont, oud 77 jaren zijdewind tooneeluitvoering Zondag 12 en Maandag 13 Mei, 's avonds half acht zal in de zaal Blankendaal door het R.K. Too- neelgezelschap „Onder Ons", lei der A. J. M, Schmedder, een uit voering geven Opgevoerd wordt „Plotseling gerezen moeilijkhe den" deelde de omroeper van Ra dio Nederland laconiek mede en zijn teleurgestelde luisteraars moesten het Zaterdag maar zonder de uitzending van het in het Sta dion te Amsterdam opgevoerd „Bevrijdingsspel" stellen." Geheel eigener beweging ver klaarden de auteurs, Carel Briels en A. den Doolaard, het door hen bedongen bedrag ad f 5000.af te staan aan de stichting 1940- 45. Radio Nederland bood f 1500, maar meende er de bepaling aan te moeten verbinden, dat de auteurs verplicht waren f 1000.- af te staan aan voornoemde stichting. Toen de standpunten over dit eigenaardig optreden van het da- gelijksch bestuur van Radio Ne derland onverzoenlijk bleken, bo den de auteurs de uitzending vol komen kosteloos aan, zonder eeni- ge tegenprestatie van Radio Ne derland. Zij deden dit aanbod te recht, omdat zij van de uitzending eener officieele herdenking van de oorlogsslachoffers geen handels zaak wenschten te maken met lo ven en bieden. Een ieder zou nu gedacht heb ben, dat de heeren bestuursleden van Radio Nederland dit voorstel zouden hebben geaccepteerd. Neen de heeren eischten, dat de auteurs telegrafisch hun goedkeuring zou den geven aan een gift van f 1500 ten voordeele van de stichting. Dit telegram moest voor Zaterdag 4 Mei 10 uur binnen zijn. anders ging de uitzending niet door. De auteurs handhaafden hun gratis en onconditioneel aanbod, waarop inderdaad de uitzending kwam te vervallen. Op het allerlaatste moment kon gearrangeerd worden, dat Godfrey Talbot van de B.B.C. en een Deensch radioreporter uitzend- faciliteiten konden krijgen. Dit is echter buiten het bestuur van Ra dio Nederland om geschied. O tempora, o mores, vijf jaren van bezetting hebben sommigen klaarblijkelijk niets geleerd. Een zielige vertooning, die onze repu tatie in het algemeen nog meer in discrediet brengen. De commissie, die was inge steld om een onaterzoek in te stellen naar het door Ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening tijdens de bezetting gevoerde beleid, heeft rapport uitgebracht. In dit rapport zegt de commis sie, die bestond uit de heeren Dr. F. H. Fentenen van Vlissin gen, voorzitter. Ir. J. W. Albar da, E. H. Ebels, G. W. J. van Koeverden, Jhr. Mr. P. G. M. van Meeuwen, leden en Mr. J. Ie Poo le, secretaris, dat hoewel zij som mige handelingen van den heer Ir. Louwes niet goedkeurt, deze een bij voortduring op de belan gen der Nederlandsche bevolking- gericht beleid ter zake van de le vensmiddelenvoorziening beeft gevoerd. De commissie is van oordeel, dat Ir. Louwes daarbij groote diensten aan den lande Weersverwachting medegedeeld don. het K.N.M.I. te De Bilt, geldig Donderdagavond tot Vrijdagavond; VRIJ WARM! Zondag en vrij warm weer met zwakke tot matige wind tus. schen Noordoost en Zuidoost. Zon opk. 4.56 onder 20.18; maan opk. 14.00, onder 3.33. heeft bewezen en dat zijn aan. blijven in landsbelang is geweest De Minister van Landbouw] Visscherij en Voedselvoorziening' heeft naar aanleiding van dit rapport Ir. Louwes schriftelijk zijn dank betuigd voor de zoo ge wichtige diensten, die den Direc teur-Generaal van de voedsel voorziening den lande onder zoo moeilijke omstandigheden heeft bewezen. „Waar twee of meer in Mijnen Naam vergaderd zijn, ben Ik' in hun midden", 't Zijn de woorden van Jezus zelf. Daarom herinneren we U zoo gaarne aan bovenstaan de novene. Vertouwvol leggen we te zamen in die dagen met Moeder Maria en de H. kl. The- resia alle nooden van de geheele wereld en van ieder in 't bijzon der in Jezus' Godd. Hart ter ver hooring van onze gebeden. Doet daarom allen mede! Plaatjes met noveengebed tijdig aan te vragen bij Zusters Carme- litessen. Egmond a. d. Hoef, gironummer 39730. Op 14 Mei zal het geheele Ne derlandsche volk plechtig herden ken den weerstand, die de Ko ninklijke Landmacht in den tach- tigurigen oorlog van 1940 tegen den overweldiger heeft geboden en allen die als slachtoffer daarbij vielen. Centra van bijzondere plechtigheden zijn de volgende plaatsen, die in de oorlogsdagen brandpunten van strijd zijn ge weest: Ypenburg, KornwerJer- zand, Dordrecht, Middelburg, Mill, Maastricht. Zutphen, Gronkgen en alle garnizoenplaatsen. De be langrijkste plechtigheid is die op den Grebbeberg De destijds gesloten huwelij. ken van Nederlanders met vijan. delijke onderdanen werden niet als wettig aangemerkt, zoodat bedoelde vrouwen het Neder, landerschap niet konden verwer. ven. De wettigheid van bedoelde huwelijken wordt bij een K.B, nu w e 1 erkend. In aansluiting 'hierop wordt thans medegedeeld: Ter verkrij. ging van een vergunning tot voortgezet verblijf hier te lande van deze vrouwen, wende men, zich schriftelijk tot het hoofd van de plaatselijke politie. Dit geldt ook voor hen, die willen vragen om vergunning tot vestiging hier te lande, ten be. hoeve van vrouwen, die in het buitenland verblijven. Het indienen van dit schrille, lijk verzoek moet geschieden vóór 15 Juni 1946. Wordt het verzoek gedaan ten behoeve van vrouwen, vijande. lijke onderdanen, dan dient te worden getoond het bewijs, dat f 50.voor administratiekosten is gestort op postrekening nr 1 van 's Rijks schatkist, met ver. melding: „Ten bate van het De. parlement van Justitie, corrun, F 278, ten behoeve van: (naam, voornaam, geboorteda. turn van den man en de vrouw invullen). Zij, die reeds een verzoek heb ben ingediend, behoeven geen nieuw verzoekschrift in te die nen, doch behooren zoo spoedij mogelijk f 50.zooals boveii vermeld, te storten. Zoolang het stortingsbewijs niet is getoond zal geen verdere behandeling van het verzoekschrift plaats hebben. Wordt het verzoek ge daan ten bate van vrouwen, niet-vijandelijke vreemdelingen, dan behoeft het bedrag van f 50 niet te worden gestort. De Egyptische ministerpresident heeft aangekondigd, a'at zijn re geering besloten heeft een over eenkomst met den Veiligheids raad aan te gaan. Hij verklaar® öat zijn regeering de Britse»® regeerin'g op de hoogte van a» plan heeft gebracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2