H.Ms. „Soemba" weer thuis Nieuw Noordhollandsch Dagblad Na twintig jaren omzwervingen 2383 De Christoforusparochie neemt afscheid van haar beminden herder VRIJDAG 10 MEI 1946 Radar, radar en nog eens radar, het is alles geheim zinnigheid op het moderne schip. In de verte komt een schim van het te verwachten schip naderbij Weinig menschen wa ren ingéwijd, dat daar de oude u-ouwe „Soemba" aankwam, want als men hier in Nieuwe- diep had geweten dat het die oorlogsbodem was, die binnen zou loopen, de kade was ver moedelijk te klein geweest, om een welkom toe te roepen aan dit schip, waarop naast de „Ja va" en de „de Huyter' een ieder trotsch mag zijn. Na twintig jaren van afwezig heid zal het weer ligplaats kie zen aan een Nederlandsche kade. Voor hoelang? Dat alles is nog onbekend, maar weldra, als de „Soemba" gemeerd is, zullen we er meer van hooren. Als een bedrijvige kleine broer komt een sleepboot ter assistentie aansnellen, want zoo'n groote kast zal toch wel niet op zijn eentje de Heldersche haven bin nen willen komen. Maar min achtend en een 'beetje trotsch draait de grijze bodem 't schuitje de achtersteven toe'en la l irt op eigen houtje aan de kam. Dat was dat! De ontvangst van zoo'n fami liestuk, dat twintig jaar af we zig was, is wel een beetje koel, maar enfin het is goed bedoeld en dat is hoofdzaak. Maar wat zien we daar op het achterdek, naast die onder een zeil verscholen auto? Zoowaar een kinderwagen met een bruin- gezonde baby Een erfstuk uit het groote Albion vermoedelijk. Het invasie-schip Met al die vragen in ons hoofd wippen we de loopplank op, be groeten hier en daar de beman ning en. zitten even later in de long-room, waar de heeren offi cieren aan den maaltijd met eenige dames ons zeer prettig en joviaal ontvangen. Er komt iets op tafeb wat dat is verzwijgen we maar, want dat is meer be stemd voor een intiem krijngetje. De lezer kan echter verzekerd zijn dat het prima was. Het duurt ook niet lang of het gesprek is in vollen gang, even onderbroken door het bezoek van douane Zoo hooren we in het kort de lotgevallen van dezen oorlogsbodem, die gevoegelijk kan worden gerangschikt als het schip, dat het meeste van den oorlog heeft medegemaakt. Vóór den oorlog had het lig plaats in Indië. Daar ging alles natuurlijk juist als hier m Ne derland: wat instructie, proef varen, gevechtsoefeningen enz. Na den val van Indié wist de bemanning met de „Soemba" te ontkomen, eerst naar Colombo en zoo geleidelijk weer naar Europa, naar het eiland der vrij heid: Engeland. Of het daar rust gehad heeft? Och rakelt uw geheugen even op en denkt aan de clandestiene oogenblikken, dat u naar den Oranje-zender en de B B.C. luis terde Weet u nog cfe spannende verslagen over de landingen overal. En steeds werd daar de „Soemba" bij genoemd. Inder daad, dit schip heeft alle lan dingen op de vesting Europa medegemaakt, bij Normandië, in de Middellandsehe Zee enz. In de Middellandsehe Zee kreeg de bodem een voltreffer in de com mandotoren, met het gevolg, dat de commandant, Luit. ter Zee le kl. Sterkenburg sneuvelde. We worden weer even teruggevoerd naar dien tijd van spanning en afwachten, maar dat duurt even tjes, want er is veel te vertellen. Eén groot radar-toestel. Zoo kunnen we onze "Soemba' ge. voegelijk noemen; want bet is in Schotland op de werf te Gangemouth omgebouwd tot r adfer-instructievaar_ tuig. Alle kanonnen, mitrailleurs; ar. tillerietoestellen e.d. zijn verwijderd en nu zal er instructie worden gege. ven van de modernste vindiing de radar. Een cursus van vijftig man zal voortdurend worden af gericht door den radar off icier die in Engeland ge. durende den duur van den oorlog alles van nabij beeft geleerd en prac. tiscb meegemaakt. Voorloopig echter gebeurt dit nog in Engeland. Waar de Soemba komt te liggen; is nog niet bekend; zooals zooveel van de Marine nog ruiet be kend is. We komen nu op dien kinderwagen dien we op het achterdek zagen en -de commandant wijst naar de aan wezige dames; diie ons al in het En- gelsch hadden g'egroet. En ons' ging een licht op. Inderdaad zegt de com mandant, dit zijn de echtgenooten van ofïfcïeren d e in Engeland zijn gehuwd. Zij zijn nu meegekomen om Nederland en de Hollandsche familie te leeren kennen. Ook de onderoffi cieren en manschappen, die daar zijn gerouwd; hebben hun eega's meege nomen en hier en daar spelen kleine dreumessen, zich nog niet bewust dat ze m een tot nu toe vreemd land zijn. Of üs het wel vreemd? En daar de zee nogal wat je noemt heiïg was, zijn er verschillende zee ziek geworden. Hoe kan dat anders? Het. schip rolt nogal, verontschuldigt de commandant de aanwez.ge dames. En wij kunnen ons dat volkomen in denken. We hebben niets meegemaakt De commandant J. J. Hogendoorn is in Mei 1940 met de Jan van Brakel er vandoor gegaan, nadat hij eerst nog 85 man van de zinkende Maurits had gehaald en tegelijk meegenomen naar den ve.ligen overkant. Veilig? Cch wij hebben daar niet zooveel meegemaakt, is het antwoord dat we van iederen militair of burger die van den overkant komt, hooren. Ook bij dezen marine-officier. Noem ie dan een paar schepen om je heen die in de lucht vliegen, in oorlogstijd dets bijzonders? Of een zwerm vliegtui gen boven je, die een beetje veel la waai maken? Wij kunnen het er met mee eens zijn; maar enfinHij heeft niets bijzonders meegemaakt en hij blijft erbij. De bemanning is gemengd. Er zijn er die 6 tot 8 jaar zijn weggeweest en ook zijn er bij die een klein jaartje aan boord zijn; oorlogsvrijwilligers o.a. die ook last van zeeziekte hadden. Kan ook niet anders, wordt er ge antwoord. We bezichtigen het schip en het is alles radar en nog eens radar wat we zien en hooren, radar zus en radar zoo met veel draden, veel lampen en een massa technische rompslomp, waar je versteld van staat. Je vraagt je af hoe de mannen dat in hun hoofd moeten krijgen. „Het is toch wel aardig", zegt de radaij-officier in half Engelsch half Nederlandsch. Ze zijn er zich nog niet van bewust, dat ze nu in Nieuwedïep liggen. „Heel aardig speelgoed." We kijken hem maar even aan en knikken „Is het dan niet aardig; we za gen Den Helder al, toen er nog geen streepje kust in zicht was en toen jullie nog niet het idee hadden cfat wij er aan kwamen." De ..Soemba'' zal nu nog even rust krijgen op de werf, waar er een algemeene revisie zal volgen en waar alles nog eens zal wor den ongeknapt met behulp van krachten, die nu niets anders te doen hebben, liefst onder leiding van ervaren matrozen, die de klappen van de zweep uit de be zetting kennen „Hoe noem je die lui hier ook weer?" vraagt de commandant. Wat wij ant woordden kan ieder raden. De bemanning zal een tijdje uitvliegen over het land, tot straks de bestemming komt. Hoe en wat6 Alles nog onbekend. DEN HELDER Ons telefoonnummer Wij hebben weer een nieuw telefoonnummer; DE KONINGIN" INSPECTEERT DE 'TROMP' Donderdagmorgen heeft H.M. de Koningin de flottiljeleider "Tromp', die gemeerd ligt aan het zgn. Stee- nen Hoofd in de Amsterdamsche ha ven, geïnspecteerd. Omstreeks negen uur werd H. M. bij het schip verwelkomd door den commandant zeemacht Nederland, den schout bij nacht A. Gouw en den commandant van het schip; kapt. ter zee F. Stam. De mariniers kapel der Kon. Marine speelde het Wilhelmus. Een eerewacht van ma trozen en mariniers presenteerde het geweer. De Tromp was feestelijk ge- pavoiseerd; maar toen Hare Majes teit zich aan boord begaf en de koninklijke standaard werd gehe- schen; verdween overeenkomstig het gebruik deze versiering. De Koningin inspecteerde het ge- heele schip en onderhield zich met eenige leden van de bemanning en van. de eerewacht; die zich. tijdens den oorlog bijzonder anderscheiden hadden. Ongeveer Kwart voor tien vertrok H.M., waarbij de marinierskapel weer het Wilhelmus speelde en de eerewacht het geweer presenteerde. Met een driewerf "Hoezee' van de bemanning' eindigde de inspectie; waarna de Koningin naar het Paleis terugkeerde. BURGERLIJKE STAND Geboren: Zoon van A. Dukers1 Hoppe; dochter van H. H'ijmanKra mer; zoon van C. CremersTesselaar dochter van A. E. SalmTesselaar; dochter van M. G. Kuijper-Perron; zoon van A. SmithKwast; dochter van E. TesselaarKuilboer; zoon van D. A. SchipperLoenhout; dochter van E. KaterColeman; dochter van D. GroetKossen; zoon v. J. FLeune- Hoep; 2 dochters van M. J. J. Vee kenHelmer; dochter van I. Riekwel- Hoarnsman; zoon van M. C'. Bontes Grollé; zoon van T. EllenDe Boer; dochter van J. H. van StijnMiegïel. sen; dochter van J. M. ten BergDe Waard; zoon van A. C. van Schaik v. d. Bent; zoon van N. de Boer Bartelse. OndertrouwdR. J. Keusbroek en M. C. Kingma; Z. v. d. Wou de en J. Bouma; C. Dito en P. van Boven; K. Kroese en H. M. J. Mastenbroek; M. Haring en W. Stoof. Gehuwd: A. Bandt en F. A. A. v. d. Wal; j. N. G. Frederiks en H. C. London; F. C. Dirks en A. Ooster- wold; L. Tiggelers en A. M. P. Artz; H. Kranenburg en A. M. Tesselaar; J. Bakker en M. B. van Wingaarden; J. G. van Wensem en A. Bruijn. Overleden: W. Former, v., 79 jaar; M. J. J. van Eis, v., 20 mncL; J. Not. telman, m., 3 jaar. Eenheid in Vrijheid. Een aantal oud-illegale wer kers kwam in hotel Bellevue bij een voor een bespreking over een op te richten momimeht. Men was daartoe gekomen, om dat bij de onthulling fen raad- huize van een gedenkplaat voor aevallenen bleek, dat niet alle gevallenen uit Den Helder daar op vermeld stonden. Ook al, om dat, volgens de woorden van den voorzitter, den heer C. Jonker, lid van den geheimen dienst Nederland, het raadhuis op, een museum ging lijken, terwijl een monument ter gedachtenis aan gevallen ondergrondsche werkers midden onder het volk behoorde te staan Overal in den lande, al dus de heer Jonker, hebben de verschillende instanties contact gezocht met de organisatie der illegaliteit, terwijl dit hier niet het geval was Indien wel rugge spraak zou zijn gehouden, dan zouden vermoedelijk deze vijf menschen niet vergeten zijn. Deze fout is niet meer goed te maken, ook al beitelt men de 'namen er nog bij. Wij moeten kunnen komen tot een „eenheid in vrijheid". Nadat ten aanzien van allerlei kwesties uitvoerig was gedeba- teerd, o.m cok over hechte sa menwerking in verband met een op te richten monument, werd besloten een contact-commissie in het leven te roepen, die zich in verbinding zou stellen met alle illegale werkers uit Den Helder, waarna dan verdere plannen konden worden ontworpen en met diverse instanties zouden kunnen worden besproken. In deze contact-commissie namen zitting de heeren C. Jonker, Post, R. Mud, Biersteker, Wijdema, Leijs en v d Wou. Met deze benoeming is 'bereikt,dat alle illegale werkers een vertegen woordiger hebben, die dus con tact kan gaan zoeken met de menschen uit de illegaliteit. DISTRIBUTIEKRING DEN HELDER De uitreiking van bonkaarten voor brjzonfjeren arbe d zal plaats vinden Den Helder Distributiekantoor op 15 en 16 Mei a.s. van 9—12 en. 1416 uur. Anna Paulowna Café de Boer: op 13 Mei a.s. van i012 en 13—15.30 u. Breezand: Café Bossen: op 14 Mei a.s. van 9.3012 en 1315.30 uur. Callantsoog Raadhuis: op i3 Mei a.s. van 1012 en 13.3016 uur. H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan den te Amsterdam ïrg- denden flottieljeleider "Tromp'. De vorstin werd ontvangen door vïce- admfraal Stoeve; commandant van de Ned. Zeemacht en kapt ter zee Stam commandant van de Tromp. 150 Het moment dat onze rijzige, altijd vriendelijke en opgeruimde Deken en Pastoor onze parochie verlaten zou, is aangebroken. Iedereen die den grijzen herder een warm hart toedraagt, en er zijn er geen die dat niet doen, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om deze laatste keer van zijn medeleven blijk te geven. Dit afscheid kreeg daardoor het karakter van een spontane hulde van alle parochianen, een hulde die hem deugd deed en zichtbaar ontroerde. Als onvergelijkelijk kinder vriend. heeft het afscheid dat de kleinen hem bereiden, stellig den meesten indruk gemaakt. Te 3 uur was de gehele jeugd van orize parochie onder leiding van on derwijzers en onderwijzeressen in Huiberts' zaal bijeen, waar ook de HoogEerw. Deken aanwezig was. Als eerste voerde het hoofd der school mr. Settels het woord en ge waagde met dankbaarheid van het vele" g'oede wat deze Priester Gods hier heeft tot stand gebracht, vooral voor de jeugd en bracht den vertrek, kende namens deze jeugd zoowel als namens het geheele onderwijzend personeel hartelijk dank. Voorts bracht hij de jongens en mesjes goed onder het ook wat een waardevol iets het is om Priesters in ons midden te hebben als middelaar tusschen God en ons en wekte hen op vooral steeds grooten eerbied te hebben en liefde voor deze Godsge zanten en veel voor hen, speciaal ook voor Deken Kurjs te bidden om Gods zeg'en over hun arbeid af te smeeken. Kleuters van de 2e klas vertolkten daarop in een vlot gedichtje den dank der kleinen en boden den Hoogeerw. Deken een herinnering aan. Annie Baars deed dit namens de grooteren met een vlotte decla matie. Hopman Veldkamp, hoewel sedert kort parochiaan van Schagen; wELde namens welpen, verkenners en. staf vooral ook den dank der Verkenners overbrengen, omdat hij ondervonden haa. welk een groote plaats de kin deren en vooral ook het jeugdwerk in het hart van den Deken had inge nomen. Hij wist overal een oploss ng voor en zag bijv. nog kans vlak voor. dat Mgr. hem van hier heeft wegge roepen, een prachtig troeplokaal voor onze jongens te verkrijgen. Met een kort kampvuur-declamatie, zang en spel namen de jongens toen afscheid; waarop de meisjesorg. De G dsen o. I. v. Mej. Stïkkelman het tooneel be klom om op haar wijze den Hoog eerw. Deken te danken. Zij deden o.a. toezegging iedere gezamenlijke H'. Communie voor den Hoogeerw. Deken te bidden. Tenslotte dankte de Hoogeerw. De ken zichtbaar bewogen voor deze hulde. Als grijsaard wilde hij toch een voorbeeld zijn voor allen en hoe. zeer het hem leed doet hier zooveel te moeten achterlaten wat hem dier. baar was, toch wil hij gehoorzaam zfjn en als een goed zoon der Kerk zijn overheid gehoorzamen. Hoe groot jullie ook worden, be oefent de deugd van gehoorzaam- he'd; doe je best in alles, dat zal het mooiste geschenk zijn wat mij ooit gegeven kan worden. Op vroolijken toon nocKügde hij hen allen tenslotte uit hem. in Poeldijk "op de dru-ven' te komen bezoeken. Hierop aanslui tend wilde Mr. Settels probèeren een schoolreisje naar Poeldijk te organi- seeren. Vanzelfsprekend werd deze uiteraard nog vage toezegging met gejuich begroet. De Parochianen namen rs avonds 8 uur in dezelfde zaal afscheid. Een enorme toeloop van belang stellenden vermocht slechts moei lijk een onderdak in de uiteraard nog ruime zaal te vinden. Was de hier gebrachte spontane hulde aan den HoogEerw. Deken niet zoo grootsch als bij zijn 40- jarig priesterfeest zij was er niet minder hartelijk om. Onder de aanwezigen zagen wij de voltallige kerk- en armbestu ren alle besturen van organisa ties en vereenigingen. w.o. ver schillende niet-Katholiekenauto riteiten enz. Mr. Settels opende de indruk wekkende rij van sprekers, door namens alle ouders van school gaande kinderen de dank aan den Deken te willen brengen voor alles wat hij zoowel voor de school als het jeugdwerk had gedaan. De Voorzitter van het Eere- Comité, Kapelaan Tol, vergeleek in zrjn toespraak het lot van den Priester met dat van den steeds Voortrekkende St. Paulus. Scha gen heeft vele priesters gekend, doch deze. den Patriarch van het Noorden, heeft cachet gegeven en zijn werk een persoonlijk stempel gegeven. Velen dezer Parochianen zijn door zijn 11 jarige werkzaam heden door onuitwisbare herinne ringen aan hem verbonden. Deze Priester heeft zijn ideaal gezien om zooveel mogelijk op Christus te gelijken. Wij zullen hem missen deze onvermoeibaar optimistische reus met zijn stuwkracht en on verwoestbaar Godsvertrouwen. Wij zijn hem dankbaar voor de toewijding aan ons allen betoond en laten wij bidden dat God zijn verder levenswerk zal zegenen. De Nestor der Kerkmeesters, de heer P. Klaver, huldigde op zijn bekende humoristische wijze den scheidenden Pastoor, maar was de tolk van velen waar hij zijn oprecht leedwezen uitsprak met dit heen- gaan, temeer daar (Ie Deken "nn meteen al het dek had meegeno- men". Uitvoerig schilderde deze spr het vele en belangrijke werk dat on' der de bezielende leiding van Defei Kuijs tot stand gebracht is in en aan de kerk; het kleuterhuis, het liefdes gesticht, de sportterreinen, 't jeugd" huis enz. 7 Vervolgens reikt hij het afscheidt geschenk der parochie over, gelijk met dat van kerk- en armbestuur van St. Maarten, waarvan ook afge vaardigden aanwezig waren. jac. de Moei; voorzitter van de Hanze, steekt het feit dat hij hier met gemengde gevoelens het woord voert, niet. onder stoelen of banken; doch wil eerlijk bekennen dat hei gemis van dezen Deken en van Scha gen als centrum van het dekenaat voor menigeen een hard gelag ig H'et spijt ons zeer en- wij gelooven niet dit aan Den Helder verdiend te hebben. Kapelaan Verhaar schetste den De ken als een persoonlijkheid die sfeer rochien en het speet hem oprecht schiep in zijn pastorie, kerk en pa- rocb e en het speet hem oprecht dat hij van hier heen gaat, want hij had nog nimmer zoo éen ontmoet. De heer Bongenaar voerde 't woord namens de voetbalver. SRC; de too- neelclub Calderon, den bond van R.K. PTT-personeel en het coilec- tantencoflege, gevolgd door den heer Dekker namens het R.K. Werklie denverbond. De heer Dorpsmans schetste den steun dien de Hoogeerw. Deken ge weest sss voor de leden der R.K Onderwijzersvereen. St. Augustinns, vooral .n de zoo moeilijke bezet tingsjaren en hoopte het afscheidsge. schenk der onderwijzers persoonlijk raar Poeldijk te brengen (in den druiverrtrjd?). Vervolgens spraken nog Kapelaan Dekker van Wierjigerwaard; de heer C. Jong' uit Heerhugowaard; kassier der Boerenleenbank en de Priesterzoon der parochie Pater Ka- ger; d e ook mede namens zijn vrien. den, de E.E.P P. Ncordstrand en Berkvens, den Hoogeerw. Deken hartelijk dank bracht voor de ont zaggelijk; e steun die hij voor hen tijdens hun studies geweest was. Deze Deken aldus spr. wien het gebeurt op zijn 68ste jaar nog een nieuw Dekenaat te moeten gaan bewerken, geeft ons allen een lich tend voorbeeld van gehoorzaamheid en een man Gods te zijn in dea ruimsten zin. Aan het einde der avond bracht de HoogEerw. Deken dank aan allen die hem bij zijn leven te Schagen gesterkt hebben door woord en daad. Het is de kracht Gods die mij in slaat stelde de vele zware offers die het leven mij vroeg met blijmoedigheid te bren gen. Ook dit offer is voor Hem, Hij zal mij steunen en die kracht geven die ik noodig heb. De Dank die mii is toegezwaaid breng ik tot Hem terug want Hem alleen be hoort de dank, eer en Glorie, die dit heeft mogelijk gemaakt. Met groote dankbaarheid zie ik terug op het werk dat ik in Uw midden heb mogen verrichten, vrijwel zon der onderbreking, zonder'vaca-itie. U heeft m:; gesteund, door Uw voorbeeld, gewoon Uw gang te gaan in het vervullen van Uw plicht, zonder buitensporigheden Blijft dit doen en God zal U en Uw werk zegenen. Weest een Apostel door Uw voorbeeld, dit te zijn voor allen uit de kracht van Uw overtuiging, aldus voor hen die deze overtuiging missen te ge tuigen. Wanneer het Gode welge vallig is komt hier eens weer Deken en Dekenaat weer. Gij moet dit toonen waard te zijn, ook door Schagen als R.K. centrum van het Noorden te handhaven. Vaart wél. God zegene Uw Pa rochie, Uw werk en Uw huis. breezand stille cfvigang De opkomst der leden op de jaarvergadering van den St.0. was maar heel matig. Uit het financieel verslag over de periode 19411946 bleek, dat geen beslag gelegd was op de financiën en bescheiden. Momen teel telt de vereeniging 149 leden en is er een batig saldo van f 229.95. Na aftreden van aëh heer L Looyesteijn en benoeming van den heer C. v d. Zon bestaat het huidige bestuur uit de volgende heeren: E. Ligteringen, voorzit ter; P. G Teeuwen, secretaris- penn.;'P.'de Haas, M. KoIster( A. van Loon en C. v. d. Zon. De voorzitter dankt iri passen de woorden den scheidenden commissaris, den heer C. Looye steijn en zegt, dat de kracht van onze vereeniging feitelijk ligt in de activiteit van de commissaris sen. De heer C. Looyesteijn werd tot 'eerelid benoemd. Dan kwam in bespreking de plechtige viering van het zesde eeuwfeest, van 19 t.m, 23 Junl as 't Ligt in de bedoeling om ,°P Zondag 23 Juni in de parochie kerk een Eucharistischen dag te houden. Derondvraag verliep vlot waarna de secretaris-penning meester den voorzitter feliciteer de met zijn herbenoeming.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2